Zaterdag 6 Mei 1911. Telefoon no. 85. TWEEDE BLAD. No. 10011. Officieele berichte n. Kennisgeving. Binnenland. FEUILLETOÏ De man in 't grijs. Lemeiigd Nieuws. Voorbereidend Militair onderricht. AANMELDING VOOR DEN AANSTAANDEN W INTERCURSUS. De Burgemeester van Schiedam, maakt bekend, dat voor jongelieden van 16-24 jarigen leeftijd, indien althans een voldoend aantal hunner zich aaumeldt, in den aanstaanden winter een cursus zal worden gehouden tot het ontvan gen van voorbereidend militair onderricht. Dat onderricht wordt kosteloos voor de deel nemers gegeven en strekt om lo. aan jongelieden, die zich daartoe vrijwillig aanmelden, de gelegenheid te openen tot het ont vangen van elementair prachtisch en theoretisch onderwijs in den dienst der Infanterie en der Vesting-Artillerie 2o. aan toekomstige militieplichtigen de gele genheid te verschaffen om de geschiktheid te ver werven tot het voldoen aan de eischen van mili taire bekwaamheid en zooveel mogelijk ook aan die van lichamelijke geoefendheid bedoeld in art. 104 van de Mihuewet 19ul, zooals z\j zijn vast gesteld bij Koninklijk Besluit van den 17den Mei 1907 {Staatsblad no. 104)en 3o. aan jongelieden, die een verbintenis willen aangaan als vrijwilliger voor het Reservekader, zooveel doenlijk de gelegenheid te geven de ge oefendheid te verwerven, vereischt door het ver krijgen van het Getuigschrift van lichamelijke geoefendheid, dat moet worden overgelegd om eene verbintenis bij het Reservekader te kunnen aangaan. Voor de jongelieden, bedoeld sub lo en 2o loopt de cursus over twee achtereenvolgende wintertijd- perken voor de jongelieden bedoeld sub 3o over één wintertijdperk, of een gedeelte van een win- tertijdperk. Bedoelde wintertijdp'erken duren van 1 October of, wanneer deze datum op een Zondag valt, van den 2den d.a.v., tot ultimo Januari. De oefeningen hebben plaats gedurende ten minste 4 uren per week. De aanmelding tot deelneming aan het onderricht moet geschieden vóór 1 Juni a s., aan het Bureau Militie (Schoolstraat 12), op werkdagen, des voor middags van 9 tot 's namiddags 4 uur. Jongelieden, die a. militieplichtig worden en zich op tijd tijd stip van aanmelding (1 Juni) tot het .deelnemen aan het voorbereidend militair onderricht nog niet in Nederland bevinden, en b. dienstplichtig zijn en ter zake van uitoefe ning van- of opleiding tot landbouw, handel of nijverheid enz. in Nederland terugkeeren na voren bedoeld tijdstip, kunnen zich tot deelnemen aan bedoeld onder richt aanmelden tot op den datum waarop dit on derricht jaarlijks aanvangt. Die aanmelding behoort te geschieden zoo tijdig mogelijk bij den Inspecteur der Infanterie te 's-Gravenhage, onder opgaat van het juiste adres van den belanghebbende, van de gemeente, waar hij bedoeld onderricht wenscht bij te wonen, en onder overlegging van de bescheiden, waaruit blijkt, dat hij verkeert in een der gevallen, hier- voren onder a en b bedoeld. Jongelieden dezer categorie, die reeds in dit jaar moeten loten en van wie alzoo te voorzien is, dat zij wellicht steeds gedurende één wintertijd- perk het onderricht kunnen volgen, zullen, zoo zij in eene garnizoensplaats wonen of zich daartoe op eigen kosten naar eene naburige garnizoensplaats willen begeven, in de gelegenheid gesteld worden in te halen, hetgeen zij door het niet-bij wonen van het onderricht in het vorig wintertijdperk hebben verzuimd. (Bij de aanmelding moet worden opgegeven of belanghebbende voor de eerste maal de oefeningen zal volgen of dat hij daaraan reeds meermalen deelnam). Schiedam, den 6den Mei 1911. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. De openbare school en het Juliana leest. Men schrijft aan de ^Standaard" Te Nijeveen (bij Meppel) heeft het geheele personeel der Openbare school (hoofd, twee hulp onderwijzers en één onderwijzeres) geweigerd me- 66) Maar de hem toegebrachte wonde verlamde zijn activiteit en de andere was op zijn hoede. Hempel kon zich de woede van den graaf voor stellen, toen zijn tegenpartij voor zijn oogen aan boord ging van het schip, dat hem ten minste voor langen tijd aan alle hinderlagen zou onttrekken. Hij kon den man niet laten arresteeren, zon der dat alsdan de papieren in handen der po litie zouden zijn gevallen. Hij moest wachten en hem naderhand ovei veel moeielijke omstan digheden wederom trachtten te naderen. .Weet je, dat je broer van den moord ver dacht wordt vroeg de giavin daarbinnen na een poos zeer zacht. De graaf keek haar verlegen aan. „Ik heb het in de couranten gelezen.... hoe kwam men daartoe?" De gravin richtte zich fier op, een hartstoch telijke haat blonk uit haar gezicht. .Ik heb de verdenking op hem geworpen, zeide zij luid en hard. „Dit is miin wiaak voor dat uur, waarin hij mij een komediante noem de en de hand uitstak naar ons geheim. de werking te verleenen bij het Juliana-feest op 3 Mei jl. Op verzoek van het feestcomité hebben toen het hoofd en de onderwijzers der bijzondere school het kinderfeest voor beide scholen geléid. De 230 kinderen kwamen daartoe samen in de Ger. kerk, voor dit doel door den Kerkeraad welwil lend afgestaan. Het feest is zeer goed geslaagd. Een legaat van li/a ton- Naar wij uit goede bron vernemen, is aan de Vrije Universiteit te Amsterdam gelegateerd een som van f 150.000 door den onlangs overleden predikant der Geref. Kerken, ds. C. L. D. Van Coeverden Adriani, laatstelijk em. pred. bij de Geref. Kerk te Harlingen. (Ned.) Chr.-Hist. Unie. Onder voorzitterschap van het Tweede Kamer lid Dr. J. Th de Visser, vergaderde gisteren te Amsterdam het Nationaal Comité van de Chr. Hist. Unie. De vergadering was niet voor de pers toegankelijk. Naar wij vernemen, werden be sprekingen gevoerd naar aanleiding van een refe raat, gehouden door Jr. Mr. A. F. de Savornin Lohman over sociale wetgeving in het algemeen en verzekeringswetten in het bijzonder. (Ned.) Liinburgsche Katholiekendag. Uit de regeling van den I3den Limburgschen Katholiekendag op Pinkstermaandag 5 Juni te Sittard, blijkt, dat om halftien de Hoogmis met Veni Creator in de parochiekerk zal worden op gedragen, om kwart voor elven negen, en om halfeen twee afdeelingsvergaderingen zullen wor den gehouden. Om half drie optocht, om drie uur receptie ten stadhuize en om halfvier alge- meene vergadering in de parochiekerk van St- Petrus, waarin, zooals reeds is meegedeeld, de heer Karei Beyaert uit Brugge zal spreken. De Koningin en de Prins te Amsferdam. Gisteravond vertrokken IJ. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik, met Hun gasten, hertog Johan Albert van Mecklenburg-Schwerin, regent van Bronswijk, en zijn gemalin, en gevolg; mét dien koninklijken trein van Het Loo naar Am sterdam. De Prins was in generaals-unifoHn, de hertog in groot-tenue. In dien trein werd de middagmaaltijd gebruikt, waaraan 12 personen aanzaten. Een talrijk publiek juichte bij het vertrek van dien trein het Koninklijk echtpaar en Zijin' gapten to©. i 1 In dein Stadsschouwburg t© Amsterdam1 heeft gisteravond, in tegenwoordigheid van H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik der Ne derlanden, Z. D. H. hertog Johan Albert van Mecklenburg, regent van Bronswijk, en H. Di. II. de hertogin, het weldadigheidsfeest plaats gehad, georganiseerd door een comité uit de ingézetenen (aan het hoofd waarvan staat Amsterdam's bur gemeester, jhr. mar. A. Röiell), ten bate van het zoogenaamde Prins Hendrikfonds. Dit fonds is, naar mali weet, gesticht door den Koninklijken Natiionaliein Bond voolr Reddingswezen en Eerste Hulp bij Ongelukken. Het Oranje Kruis, van wel ken Bond de Prins het voorzitterschap bekleedt, en heeft f.en doel bij zware rampen onmiddellijk geldelijke hulp te brengén en voor zelfopofferend gedrag belooningen te g'even. Dia Koninklijke en Hertogelijke echtparen, bei dien met gevolg, kwamen te Amsterdam om 7 u. 45 min. aan het Centraalstation aan. Welkom gieheeten door burgemeester Röell, begaven de hooige' gasten zich onmiddellijk naar de voor het koninklijk paviljoen op het Stationsplein gereed-' slaande koninklijke auto, die, naar bericht werd, juist, dezer dagen door de maatschappij Trom penburg alhier voltooid is. Het was dus de eer stel tocht, dien Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik met den fraaien wagen maakten. Ook het gevolg nam in auto's plaats. De graaf antwoordde niet. Maar in den blik, waarmede hij zijne vrouw langen tijd onafge broken aanstaarde, lag evenveel afgrijzen als bewondering. „Het toeval kwam mij daarbij te hulp," ging zij gejaagd voort. „Walter was in dien bewusten nacht in 'c Graueneggerpark, en Heinrich trachtte met geweld juffrouw Walker te spreken te krij gen, om van haar eindelijk een stellige beves tiging van zijn argwaan te bekomen.' "Er gleed een boosaardige glimlach over haar gelaat. Die vrouw stierf juist van pas, Demeter Hij stond op en liep onrustig lieen en weer. „Neen - een dag te laat 1" mompelde hij schier onhoorbaaren toen verscheen er plotse ling een weekhartige uitdrukking op zijn gezicht. „En Rita?" vroeg hij op geheel veranderden toon. „Je zei mij, dat zij ziek was Vertel mij van haar..." Ook de gravin was opgestaan. Haar gelaat was somber en zorgvol geworden, maar zij trachtte beide te verbergen. „Zij is zeer ziek, Demeter, maar maak je niet ongerust, ik waak dag en nacht over haarnu heeft Hanna mij voor eenige uren afgelost... Kom nu, ik zal je in de groene kamer laten en je wat eten brengen. Je moet in dit etmaal goed op krachten komen, je ziet er niet goed uit. „Die wonde," mompelde hij, „teert de beste Kiaciiten op... „En toch heb je alie kracht noodig om het Aan den schouwburgingang, Marnixstraa't, waar de bekende witte baldakijn met oranje-franje uit stond, werden de hoogte gaste'n ontvangen door de commissie van voorbereiding, bestaande uit de neeren mr. H. A. van Nierop, secretaris; mr. H. van Ogtxop, penningmeester, en jhr. mr. L. H. J. F. van Bevervoorden tot Oldemeule. De burgemeester stelde, als voorzitter van het comité, zijne medeleden voor, en mej. Van Eeghen en freule Van Loon. boden de beide vorstelijke bezoeksters blo&men aan. Daarna geleidde het comité die hoogte gasten naar die loge van het dagelijksch bestuur der gemeente, links van hot tooneel gelegiein, die bij deze gelegenheid voor bel hol bestemd was. - Op weg daarheen hadden zich dje verdere dlajmes- eti heeren-lieden van het comité va;n uitvoering geschaard,t. w. mevrouw Röell-baronesse De Vos van Sleenwijk, mevrouw Van Loon-Egidius, baronesse Baud-Huydecoper, mevrouw Cremeir- Hogan, Ed. Cuypers, mevrouw Dedel-Van Len- nep, mevrouw Van Eeghen-Van Loon, mevrouw Labouchère-Van Weede, jhr. mr. W. F. Röell, mevrouw Scholvinefc-Westerwoudt, mevrouw Six van Hillegom-Bosch Reitz en dr. C. B. Tilanus. Zoodra H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins mot Hunne doorluchte bloedverwanten de loge binnentraden, zette het orkest van het Con certgebouw, onder leiding van Francois Rasse, het Wilhelmus in, en verhieven zich alle aan wezigen van hunne plaatsen. De schouwburg bood een schitterenden aanblik. Op alle rangen zag' men de dames in gedteco- letteerd avondkleefi, de heeren in ambtsgewaad, uniform of rok met witte das. Daarna werd een aanvang gemaakt met de opvoering van de opera Orphée, vain Gluck, door het gezelschap van het Theatre Royal de la Mommie te Brussel. In de pauze werd door de dames Röell, Van Loon en Van Eeghen aan de hooge bezoekers thee gediend op het tot een smaakvol salon ingerichte bordes. De Koningin en de Prins deden verschillende, aanwezigen bij zich roepen Voor dé andere bezoekers waren bfufetten aan gericht in de fogers boven en beneden. Jonge meisjes, vergezeld van jeugdige cavaliers, ver kochten de programma's en enkele ververschin- gen. Die rolverdceling was als volgt: Orphée, Mme.. CroixaEurydice;, mile. Heldy1' Amour, mile. Bereily, en l'Ombre Heuneuse, mlie. Symiane. De voorstelling werd tot het laatst to'e door ■bat Koninklijk echtpaar en zijne gasten bijge woond. Na het vertrek van het hof bleef bet publiek gteraimen tijd applaudiseerem om de uitvoerenden terug te roepen. Men was zeer ingenomen èn iruet den zang èn met de schoone décors1. H. M. de Koningin verliet om 11 u. 45 min. weder de gemeente1, uitgeleide gedaan door Haar gtemaal en. het hertogelijk echtpaar, die 's! nachts ten paleize logeerden. De koninklijke familie en de luchtsport. H. M. de Koningin-Moeder heeft Haar voor nemen te kennen gegeven, hedenmiddag te 5 uur op Duindig! hef luchtschip1 „Pa.rsival V" te komen bezichtigen. Naar de „N. Ct." verneemt, zal waarschijnlijk ook Z. K. II. Prins Hendrik gevolg geven aan de uitnoodigmg van de Neierlandsche Vereeni- ging voor Luchtvaart om een dezer dagen het manoeuvreeren vain bet luchtschip op' Duindigt te komen bijwonen. H. M. de Koningin heeft moeten bedanken. Pest op Sava. Bij het departement van koloniën is het vol gende telegram van dein gouverneur-geneinaal van Nederi.-Indië ontvangen, d.d. gister, betreffende pestgevailen op Java: Afdeeling Malang, gisteren (4 Mei) 23 gevallen, werk ten einde te brengen I Kom, Demeter, ik hoop, dat je in de groene kamer ten eenen malé veilig zult zijn. Morgen vroeg rijd ik naar de stad, om het geld te halen, en 's avonds, om streeks dezen tijd, kun je weg. Voorzichtigheids halve zal ik den geheelen logeer vleugel afsluiten Zij deed de deur van het paviljoen open en beiden verlieten dit. „Verschaf mij ook andere kleederen,'' hoorde Hempel den graaf nog in de donkerte zeggen, terwijl de gravin de deur sloot. „Dan ook nog een zwarte pruik ik moet mijn uiterlijk geheel en al veranderen. Reeds in 't hospitaal schijnt men op het denkbeeld te zijn gekomen, dat mijn voorkomen eenigszins beantwoordde aan het signalement, dat men van dien Morgan heeft verspreid. Dat vragen was zóó hinderlijk, dat ik eindelijk besloot, met de Noorderzon te vertrekken." Wat de gravin hierop antwoordde, kon Silas niet meer verstaan Hij liet die twee voor zich uitgaan en volgde hen langzaam. Nadat zij in het kleine poortje verdwenen waren, zocht hij stilletjes zijn eigen kamer op, half bedwelmd door hetgeen hij vernomen had. Eén ding stond natuurlijk bij hem vast: do graaf mocht niet weder vertrekken. Morgen zou hij den rechter van instructie het bijeenverza melde materiaal ter hand stellen en langs tele- grafischen weg de arrestatie van den; moorde naar Morgan te Sydney aanvragen. Inmiddels was hij doodmoede geworden. Vóór 14 dood omvan die pestlijders van vorige dagen overlieden er nog 4.. Van de koortslijders 1 nan longp,e!st. Soera ha ja is gisteren besmet verklaard we gens pest. Een minder goede regeling. Men meldt ons uit Utrecht Naar aanleiding van het ongeluk, den voor herhalingsoefeningen ondér de wapenen zijnden milicien E., uit Zeist, overkomen tijdens een avondoefening in de vesting-artilleriekazerne te Utrecht, worden klachten geuit, dat in de kazer nes te Utreoht, waarvan er een viertal bij eikander liggen, n.l. genie, vesting- en veld-artil- lerie en infanterie, en waarin een paar duizend manschappen bijeen zijn, niet onmiddellijk genees kundige hulp te verkrijgen is, als dit noodig blijkt In het onderhavige geval met den thans over leden milicien E. duurde het vijftig minuten, alvorens er een geneesheer aanwezig was. Gebrek aan militaire artsen kan niet de oor zaak van dezen toestand zijn, want, zooals bekend» is het militaire hospitaal te Utrecht van artsen op allerlei gebied ruim vooizien. Men vraagt zich af, waarom het dan niet moge lijk is, dat geregeld een arts in een dier kazernes aanwezig is (Tel.) Vernietigd. Men herinnert zich wellicht, dat bij de debatten over de Ooilogsbegrooting afkeuring is uitgesproken over het verspreiden onder de militairen van het boekwerkje sGezond- heidsleer voor den soldaat" van dr. Janssen, dir- off. van gezondheidthans is, naar het Hbld. meldt, van hoogerhand bevolen dat de nog aan wezige voorraad van die boekjes, bij de onderdee- len van het leger berustende, moet vernietigd worden. Een ongeluk te Seraing. De trans port-toren, die diende voor het vervoer van metaal schuim op het terrein van de maatschappij sCockerill' te Seraing is ingestort. Van de bij eenzamelaars van sintelts zijn er vijf gedood en drie ernstig gewond. Spoorwegongeluk inDuitschland. Uit Rath wordt officieel bericht, dat gistermiddag om 2.25 de van Ratingen-Ost komende sneltrein bij het station Rath (bij Crefeld) ontspoorde. De machinist werd gedood. De stoker en een reiziger werden zwaar, en zes reizigers licht gewond. Een gauwdief. Negentig francs per maand verdienen en na verloop van 18 jaar een fortuin van 100.000 francs te hebben vergaard ziedaar de krachttoer, verricht door den keldermeester van de bierbrouwerij Marion et Delmas te Issoire, in Frankrijk. Jéan Ribeyrolles, die thans 41 jaar is, stal dag voor dag tien kisten flesschenbier uit de kelders der brouwerij en verkocht die voor eigen rekening. Bovendien bracht hij vruchtbare, maar ongewettigde bezoeken aan de kelders der afnemers. Door een toeval opmerkzaam geworden op de handelwijze van Ribeyrolles, deed de politie een inval in zijn woning en vond daar voor meer dan 10 000 francs aan verschillende effecten. Bovendien had de handgauwe keldermeester een fraai huis te Issoire en een prachtig landgoed in de buurt gekocht, hij was voornemens, zijn doch ter 40.000 francs mee ten huwelijk te geven. Rebeyrolies zit achter slot en grendel en heeft volmondig bekend. De pest op Formosa. Op Formosa zijn 129 gevallen van pest voorgekomen. Bij den brand van Yoschi.vara, in Japan, zijn volgens de mededeelingen der politie 51 personen om het leven gekomen. De schade wordt op 8 a 10 millioen yen geschat, waarvan morgen avond bestoud er met den graaf geen gevaar en van nacht wilde hij tenminste eens flink uitslapen. Toen Hempel de oogen sloot, sloeg het op den toren van het kasteel juist middernacht. Hij sliep diep en vast. Toen hij wakker werd, stond Lenke naast zijn bed. Wat drommel, Albert, wat scheelt je toch? Eerst kom je me in plaats van 's avonds in 't holst van den nacht thuis en nu slaap je daar enboven een gat in den dag Silas sprong op. „Neem mij niet kwalijk, baas Lenke... ik zal dadelijk..." „Bovendien staat buiten al sinds een halfuur een jongen op je te wachten," ging de tuinbaas voort, „die zegt, dat hij je dringend moet spre ken..." „Een jongen Hempel was binnen twee minuten in de kleeren en vloog de deur uit. „Nou, noubromde Lenke mopperend en volgde hem, „waar is er op eenmaal brand?" Hij vond zijn knecht naast een jongen staan, met een geopend telegram in de hand. Zijn gezicht was dermate stijf en strak van verba zing en verbluftheid, dat het haast grappig was te zien. „Hoe is't?" vroeg Lenke, „gaan wij vandaan nog aan 't werk „Baas Lenke,stotterde Hempel, altijd uo°' heelemaal onthutst, „ik kan van daag u niet helpen... f Wordt vervolgd./ CHS COHHiHI.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 5