Prijsverlaging 2 Cents per stuk. Adverteert t Ingezonden Mededeelingon. Afdeeling 1VITWASSCHEKIJ. Adyertentiön. slechts een half millioen verzekerd was. Verder werden 6842 huizen vernield en 40.000 personen zijn dakloos. De Japansche pers wijdt over het feit uit, dat het grootste gedeelte van Tokio nog altijd bestaat uit licht brandbare huizen. De wijk loschiwara is reeds zesmaal in vlammen opgegaan en wel in 1657, 1666 1837, 1845. 1860 en 1866. Ook in 1875, 1891, 1893 en97 hebben daar groote bran den plaats gehad. Ondanks dat alles heeft de stad slechts elf brandspuiten, waarvan bij den brand van Yoschiwara er slechts acht konden worden gebruikt. De keizer en de keizerin hebben 10.000 yen tot het stichten van een hulpfond voor de noodlijdende gegeven. Tabaksverbruik in verschillende landen. Het hiervoor vermelde praeadvies van den arts E. M. Mulder, geeft de volgende cijfers voor tabaksverbruik per hoofd en per jaar in de verschillende landen: Nederland 3400 gram Ver- eenigde Staten 2100 België 1552 Duitschland 1485; Oostenrijk-Hongarije 1350; Noorwegen 1355 Denemarken 1125 Canada 1050Zweden 940; Frankrijk 933; Rusland 910; Portugal 850 Engeland 680Italië 635Zwitserland 610 Spanje 550. Het tabaksverbruik in Nederland is dus 5 maal zoo groot als in Engeland4 maal zoo groot als in Frankrijk, 3 maal zoor groot als in Duitschland. In ons land wordt jaarlijks 16 millioen meer be steed aan tabak dan in Engeland; 14 millioen meer dan in Frankrijk 11 millioen meer dan in Duitschland, op een zelfde getal inwoners dezer landen als de bevolking van ons land bedraagt. AmsterdamDen Haag per lucht- s c h j p. Wat de »Parseval" tot dusver te Am sterdam had laten zien was niet van dien aard om veel vertrouwen te hebben in den tocht naar den Haag en de belangstelling op Duindigt stond gistermiddag dan ook niet ver boven het nulpunt. In het gunstigste geval wachtte "men het schip dat omstreeks 5 uur Amsterdam verlaten had, om half 8 en de verrassing was dan ook groot toen het, even half zeven, reeds boven de duinen van Wassenaar ontdekt werd. Vrij snel gleed de geelbruine omgekeerde puntkogel voort, mooi af stekend tegen de lichtblauwe lucht door de on dergaande zon nog in gloed gezet. Eerst scheen het schip de renbaan te willen passeeren later vernamen wij, dat de bestuurder Clingendaal een oogenblik voor Duindigt aanzag het draaide echter spoedig en kwam na een paar minuten boven het landingsterrein, waar soldaten gereed stonden om de touwen te grijpen. Een, tweemaal werd rondgevaren, langzaam maar zeker dalend dan hield het geknal van den motor op, de »Par- seval" boorde zijn stompen kop omlaag, het touw viel naar beneden en eenige seconden later was de landing vlot volbracht. De eerste ballontocht van Amsterdam naar den Haag behoorde tot de geschiedenis. De 4 reizigers, de ballonkommandant Dinglinger, zijn monteur Hans, kapitein v. d. Steur en luite nant v. d. Berch van Heemstede, die den tocht op bevel van den staf meemaakten, waren eenige oogenblikken de voorwerpen van een ovatie, die aan hartelijkheid niet te wenschen liet. Ook de heer Schabeek kreeg zijn deel in de toejuichingen welke eerst bedaarden toen bijzonderheden van den tocht verteld werden. Men was van Amsterdam om 5 u. 17 vertrok ken en via Aalsmeer, Leiden en Wassenaar naar Duindigt gevaren, waar men om kwart voor 7 aankwamin ongeveer anderhalf uur is dus de afstand, een 60 K.M., afgelegd. Aanvankelijk had de ballon last van tegenwind, maar spoedig draaide deze en verminderde tegelijk in kracht. De gemiddelde hoogte, die bereikt werd, bedraagt 80 meter. De reizigers waren verrukt over den tocht, alleen hadden ze het boven wat koud gehad, en commandant Dinglinger glunderde hij had met het kleinste schip, dat de Parseval-Maatschappij bezit, een schitterende vaart volbracht en zond dadelijk een telegram aan zijn vrouw om haar het succes te melden. Hij had zoo weinig hoop ge koesterd den Haag te bereiken, dat op zijn verzoek te Leiden alles in gereedheid gebracht was voor een landing, die gelukkig niet noodig gebleken was. Als bewys van de snelheid waarmee gevaren is kan dienen dat een ferme auto, die tegelijk uit Amsterdam vertrok met benzine en reservedeelen ver achterbleef en tegen half acht nog niet op Duindigt aangekomen was. Het schip is in den afgeloopen nacht door sol daten bewaakt. Heden zullen tochtjes boven de stad gedaan worden, wind en weer dienende na tuurlijk. Een grenskwestie. Zooals bekend is, is invoer van vee uit het buitenland verboden. 4 Duitsche lammertjes (6 weken oud), die dat he laas niet wisten, zijn nu bij Nieuwe Schans over den Duitschen straatweg geloopen op het land van een Nederlandsch landbouwer vlak aan de grens. De Duitsche eigenaar informeert of zijn lam meren in den schutstal zijn te Nieuwe Schans. Zjjn er niet. Nu stelt de Hollandsche politie een formeel onderzoek in, of de lammeren nog op Ned. grondgebied loopen. Alzoo wordt geconsta teerd. De burgemeester vraagt per telegram advies van den district-veearts. De district-veearts voelt zich niet veilig en vraagt per telegram advies van den minister. 36 uren later komt van Windscho- ten de plaatsvervangend district-veearte, om te onderzoeken of die beestjes ook lijden aan een of andere besmettelijke ziekte. Gedurende die 36 uren worden de lammertjes 's nachts door 2 wa kers, overdag door 1 persoon bewaakt, opdat ze toch vooral niet weer naar hun vaderland terug- loopen. Uit solidariteit gaat intusschen een an der Duitsch landbouwer precies aan de grens een schaap aanbinden, in de hoop, dat de lammertjes bij het dier zullen komen, om zoo de bezittingen van zijn Duitschen collega te redden. 't Helpt niet en de Duitsche Einnehmer peinst nu erover, welke maatregelen tegenover dien boer dienen te worden getroffen. De plaatsvervangende district-veearts bevindt, dat de beestjes niet lijden aan 'een besmettelijke ziekte en heeft geen bezwaar tegen het vervoer naar de slachtplaats. De lammeren worden in beslag genomen en onder toezicht van den plaats- vervangenden district-veearts en gemeentepolitie geslacht. Nu wordt machtiging aangevraagd van den kantonrechter om ze in 't openbaar te verkoopen. Dit wordt toegestaan en de beestjes brengen (vleesch -f- velletjes) samen f3 (drie gulden) op. De Duitsche boer krijgt niets. De Nederlandsche heeft, volgens opgave uit de meest vertrouwbare bron, f 60 (zestig gulden) kosten gemaakt. En nu spreekt de pachter van het grasgewas de gemeente Nieuwe Schans aan, daar die lam mertjes 36 uren van zijn gras hebben gegeten, en de Duitsche boer (vroeger eigenaar) den burge meester van Nieuwe Schans om schadevergoeding. Deze feiten geschiedden in den jare 1911. De sLebau d y". Uit Londen wordt gemeld Het dusgenaamd Lebaudy-oorlogsluchtschip, het welk sedert het ongeval op 26 November jl bij aankomst uit Frankrijk overkomen, in reparatie was, heeft heden zijn eersten proeftocht gemaakt. Bij de daling is de bestuurder de controle over het luchtschip kwijt geraakt waardoor het in aanraking kwam met boomen, waarbij het om- huteel met een luiden knal scheurde. Het lucht schip ligt nu totaal wrakde zeven passagiers, waaruit de bemanning bestond, zjjn gered, doch liepen ernstige verwondingen op. Ontploffing. Bij een ontploffing in een kruitmolen te Caparica zijn 10 personen gewond. Er zijn geen dooden. Een sterke geur. Voor de schepenrecht- bank te Hamburg stond een kantoorbediende te recht, die beschuldigd werd een som gelds, welke hij voor zijn patroon moest incasseeren, te hebben verduisterd. Toen de beschuldigde verscheen, verspreidde zich in de rechtszaal een sterke geur van violette de Parme. De voorzitter ondervroeg den beklaagde, of deze zich geparfumeerd had. Hoewel hij ontkennend antwoordde, eischte het openbaar ministerie, behalve 25 mark boete voor de verduistering, drie uren hechtenis wegens het gemis aan eerbied voor de rechtbank, waarvan de beklaagde blijk gaf door zich zoo overvloedig te parfumeeren. De officier kreeg zjjn beide eischen toegewezen. Amerikaanschl Uit een onderzoek, dat in verband met het failissement der Carnegie- trustmaatschappij is ingesteld tegen den gemeente ontvanger Charles Hyde, heeft aan het licht ge bracht, dat Hyde aan genoemde maatschappij, »p het oogenblik, dat het failissement reeds aanstaan de was, uit de gemeentekas een millioen dollar heeft gefourneerd. Hyde werd onmiddellijk ge vangen genomen, maar tegen een borgstelling van 10.600 dollar in vrijheid gesteld. Er is hem een termijn van 17 dagen toegestaan om de zaak tot klaarheid te brengen. Hongerdood van een milionnaire. Te Moskou is de millionnaire, vorstin Schachaws- koi, Zaterdag van honger gestorven. De oude vrouw voerde sinds tientallen jaren in haar groot hee renhuis, waarin zij slecht twee kamers bewoonde, die niemand ooit mocht betreden, een volmaakt kluizenaarsleven. Deze beide kamers heeft zij in verloop van twintig jaren geen enkele maal ver laten. Zij hield een schoonmaakster, die zij het noodige geld door de deurreet toeschoof. Als het meisje het eten binnen bracht, verdween de vor stin in de tweede kamer en verscheen pas weder, wanneer de dienstbode was heengegaan De beide kamers zijn nimmer gereinigd noch gelucht. Eens heeft de gouverneur van Moskou getracht, tot de vorstin door te dringen, om te zien, of zij werkelijk nog leefde. Maar de klui zenaarster riep hem van achter de gesloten deur toe, dat zij zich van het leven zou benemen, wan neer men het zou wagen, haar deur open te bre ken, en een man haar kamer zou betreden. De gouverneur liet de oude dame met rust en benoemde gravin Tolstoi tot voogdes over de klaar blijkelijk geesteskranke vrouw. Verscheidene da gen voor haar dood hield de vorstin op, met om haar dienstmeisjes te bellen. Toen men de deur van haar kamer open brak, sloeg een onbeschrijf lijke stank de indringers tegemoet. De vorstin lag, in lompen gehuld, op den vloer, te midden van een onzegelijke vuilheid. Een in flarden ge scheurd hemd bekleedde het vermagerde lichaam der eens gevierde -schoonheid, die kort voor de huwelijksvoltrekking haar bruidegom, een knap officier van de keizerlijke garde, door een raad- selachtingen dood had verloren. De sectie van het lijk bewees, dat de oude vorstin aan hartverlamming was bezweken. De was geheel en al leeg. In haar bed vond men niet minder dan een millioen roebel aan contanten, terwijl de zonderlinge bovendien ver scheiden huizen en landgoederen nalaat. E e n k e rk i n n d a g g e b o u Wd. Te Garv in Indiana speelde zich eenigen tijd geleden een merkwaardig tooneel af. Op een morgen kwamen honderd vrijwilligers van de vereeniging der Glen Park Christian Church bijeen en nadat zij een vroom lied gezongen hadden bouwden zij uit reeds klaar gelegd materiaal in één onkelen dag een nieuw kerkgebouw. Alles geschiedde in kalme gemoedelijkheid, af was het ook met gé rafïneerde gebruikmaking van alle mogelijke kunst grepen. Des middags fe 12 uur gebruikte men in een naburig schoolgebouw een maaltijd. Om vijf uur was het dak klaar op het huis gezet en was nog slechts de inwendige inrichting te vol tooien. De eerste dienst werd or den volgenden dag1 in de vroegte gehouden. Een groote menigte tme- schouweirs woonde dit record in het snel bouwen bij, weddingschappen werden aangegaan, over het al of niet bij het einde van den dag gereed zijn der Kerk. De kerk was 42 voet lang en 24 breed. Binnenin Wierden haken en stolen ge-plaats, die vóór dien tijd in een opgebroken bioscopetheater te Gary hadden dienst gedaan. De Dwergvolken in West-Afrika. De Parijsche anthropoloog, dr. Poutzin, is' in de ge legenheid geweest een vrij nauwkeurig onderzoek in t© stellen omtrent de lichaamsgesteldheid bij1 enkele vertegenwoordigers der geheimzinnige dwerg rassen, die in West-Afrika, bij het Gaban bekken, leven. Reeds voor 50 jaren heeft. De Chaillu over hen geschreven en na hem Quatre- fages, rtamy, Lenz, Marcke, e.a., maar de groote moeilijkheden, die een onderzoek hun bood, wa ren oorzaak, dat de gegevens deels elkaar tegen spraken, deels niet Belangrijk waren. Poutrim con cludeert nu, dat de bedoelde dwergrassen tot de korlhoofdig'en behooren. De schedel heeft slechts een zeer geringd capaciteit, die echter naar ver houding tot in lichaamslengte vrij bevredigend genoemd kan worden en evengroot is als van den Bantuneger. Het ach'terti oofdsgeb i cd is sterk af geplat; hun prognathism© (vooruitspringen van 't onderste gedeelte van 't aangezicht) hetzelfde als biji de naburige negers. De gemiddelde lengte de:r mannen bedraagt 1.43 M.; van de vrouwen 1.37 M. Gewoonlijk zijn de dwergen lichter ge tint dan de naburige negerstammen; hun huid kleur is meer chocolade-bruin. De haardos is rijkelijk, maar toch niet bovenmate ontwikkeld en er is geen sprake van, dat 't geheele lichaam met haar bedekt zou zijn, gelijk zulks wel van Oost-Afrikaanschei dwergen beweerd wordt. Valsche munters. In December van het vorig jaar waren verscheiden geïnterneerden in de militaire strafgevangenis te Algiers door een opzichter betrapt op het vervaardigen van v^sche francs- en 25-centimestukken. De directie van de gevangenis stelde een onderzoek in en nu bleek dat in een der cellen een valsche-munterswerk- plaats in miniatuur was ingericht. Deze zeer eigenaardige valsche-munterij kwam nu dezer dagen voor den krijgsraad. Uit de ge- tuigenverhooren bleek, dat als materiaal voor het vervaardigen der valsche geldstukken gebruikt werden tinnen en koperen uniformknoopen, die de gevangenen blijkbaar zooveel konden krijgen als zij maar wilden hebben. Van een oud groen- tenblikje en een spiraalveer uit een matras had men een gietlamp gemaakt. Alleen in den nacht werd gewerkt. De valsche munters hadden van lakens en dekens een soort tent gemaakt, opdat de opzichter het schijnsel der lamp niet door het kjjkgat in de deur zou kunnen zien. De nage maakte geldstukken waren op het oog niet van echte te onderscheiden, alleen door den klank hoorde men het verschil. Daar in de cel slechts weinig valsch geld werd gevonden, vermoedt men dat er reeds een vrij groot aantal munten in omloop gebracht waren. De 4 misdadigers wer den door den krijgsraad veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf en van den militairen stand ver vallen verklaard. Be handschoen raakt langzamerhand uit de mode dit valt niet langer te Loochenen. Men draagt lang1 niet meer zoo dikwijls en bij zoo verschillende gelegenheden handschoenen, als vroeger en er zijn zelfs oneerbiedigen, die den handschoen een onmoedig en best te missen klee- dingstuk achten. En zij, die dit wagen te ver kondigen, behooren dikwijls tot degenen, wier meening op modegebied meetelt. Lr is een. scherpe tegenstelling tegen die ver eering, die men vroeger aan den handschoen bewees cn de onverschilligheid, waarmede dit kleedingsiuk thans wordt bejegend. Er was een tijd, wiaarin de handschoen buitengewoon in de gratie stond. De handschoenen toonden toen een pracht en een weelde, die aan het fabel achtige grensdenmen denke slechts aan de meit de Kostbaarste kanten versierde handschoe nen, die in Italië rn de zestiende eeuW werden vervaardigd. In Venetië vooral vervaardigde men met edelsteenen versierde kanten handschoenen, waarvan de waarde niet te schatten is. Katha- rina de Medici bracht de handschoen-mode naar Frankrijk over en de Parijsche edelen lieten uit Rome handschoenen komen, dia volgens de re cepten van den markies Frangipane geparfumeerd waren; van dezen voornamen Romein was n.l. helt denkbeeld afkomstig, om de handschoenen te parfumeeren. In hoog aanzien stonden ook de witte hand schoenen, die uit Blois en Vendöme kwamen de laatste waren zoo zacht en fijn, dat men ze in een no led op kou bergen. De mode der ge parfumeerde handschoenen stond ten tijde van Lodewijk XIV nog in vollen bloei, en de hand schoenmakers verdienden met hunne leveranties nog ieder jaar groote sommen. De kleurenzin der honigbij. De Ameri- kaanschie naturalist John H. Lovell heeft trachten vast te stellen, of bij 'l puren van honig de bij een z-ekerje voorliefde voor kleuren toiont. Te dien ©indie bracht bij honig op met verschillend ge kleurd© papierstukjes of bloembladen bedek te glaasjes en liet dan de bij, nadat ze weer naar de- korf gevlogen was, de keus tusschen de eerste glaasjes en andere met nieuwe kleurenwaarbij telkens de ligging der voorwerpen veranderd werd. Oveir 't geheel keerde de bij terug naaf de kleur, waaraan zij geWend was; later1 echter, toen ze bevond, dat o-ok de andere glaassjes hetzelfde hanig voordeel boden, werden zonder onderscheid a,an alle een bezoek gebracht. Of de biji voor een bepaalde kleur voorliefde koestert, kon Lo vell niet vaststellen. Wel constateerde hij, dat de igekleuirde voorwerpen de bij sterker aantrokken dan ongekleurde. De ©ïectrische postbode. Edison moet gezegd hebben, dat er een tijd zou komen,, dat het meeste huiswerk door middel van electri- citeit zou geschieden. Een uitvinding, die men zich nu roods kan aanschaffen,, staat bekend als de automatische dienstbode. Door toevoeging van beweegkracht aan borstels en werktuigen is deze in staat meer dan de helft der moeite uit te sparen bij het schuieren van karpetten en liet reinigen van roosters en schoenen, terwijl zij ook zeer we.,mm in een wasehinrichting moet zijn. En nu is het - oedapes t, gegeven een el-ectrischen „postbode" uit te denken. Deze uitvinding be spaart 'n brievenbesteller tijd en moeite bij' het beklimmen der trappen van de verschillende ap- partementen in groote huizen, waar de brieven aan de verschillende deuren worden afgegeven, led ene verdieping heeft dan haar eigen brieven- buis, die mechanisch naar boven en naar beneden gaat. De brievenbesteller stopt de brieven, die hij af moet geven, in de respectievelijke bus sen, en ziet, schielijk gaan ze met een auto- matische lift, naar boven, terwijl het geheele ge bouw tegelijk gewaarschuwd wordt door het af gaan van een electfisch© be], dat de post is aangekomen. Eenmaal leeg, kan men de bussen weer met brieven, die gepost moeten worden, vullen en ze op dezelfde wijze naar beneden sturen. Wanneer een dergelijke uitvinding kon worden aangebracht aan de „flats" in Londen, dan zou het postkantoor enorm veel tijd bij het bezor gen van brieven worden uitgespaard. De W o 11s c h e komeet van 1884 t e- ruggeiceerd? Na verschillende vergëefsche po gingen is Wolf nit Heidelberg er in geslaagd op een photographische plaat (23 Maart 1.1.) in de buurt der door hamensky betekende ephemeride sporen van een komeetachtig lichaam aan te wijzen. 'Of dit de verwachte Wolf'sehe komeet van 1884 is, moet echter eer!st door verdere waar nemingen vast gesteld worden. Van andere be- kende kometen met korten omloopstijd komt al leen de komeet Barnard 1892 V in aanmerking als mogelijk identiek met 't op 23 Maart waar- genomen hemellichaam. De omloopstijd zou dan ongeveer 2 maanden korter zijn dan door Coniel uit Parijs in 1892, toen de Barnaid-komeet voor 't eerst is waargenomen, berekend is geworden. Overigens toont de naan dezer komeet zóó groote gelijkenis mot die van Wolf, dat een gemeen- schappelijke oorsprong van beide en zelfs van andöie verwante kometen niet onwaar schijnlijk is. tot Huishoudgoed gemangeld. Lijfgoed gesteven- in de II:

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 6