Verspreide berichten. Bluoltti Stada- m Gewestelijk Nieuws. Kerknieuws. Ingezonden. Gemengd Nieuws. minister VanOoriog, generaal Soechoralitt-of, in 't Vetfre Oosten 'n ontmoeting zal hebben met dien Jnpanschen mi nis Ier van Oorlog. Na deze samenkomst zuilen, volgens hel blad, belangrijke politieke gebeurtenissen plaats hebben, waaruit om oprechte toenadering van Japan tot Rus land zal blijken. De Japansdie diplomaat legde er den nadruk op, dat het thans zeker is, dat Rusland zal toestemmen in de bezetting van ZuAd-MandsjoeHje door Japan en dat Japan, zij nerzijds, geen bezwaar zal maken tegen een gte- 1 ijken stap door Rusland in het noorden van dit gebied. Generaal Soediomlinof is dus blijkbaar met een missie Belast, welke ten doel heeft, China te, verzwakken. olgens 'Je Pekingisehe bladen heeft Rusland se dert geruimen tijd een nauwkeurig plan tot an nexatie van liet Ili-gebied uitgewerkt. De gewe zen onderkoning van Mandsjoerije, Hsi-Kiang, zal die regeering te Peking een belangrijk rapport voorleggen, dat voor Mandsjoerije en de betrek kingen tusschen Rusland en China van het aller grootste bpiang is. De nieuwe onderkoning eischt de onmiddellijke versterking der Chineesche germ acht in Marutsjoertje. Vier divisies op voile sterkte hebben bevel ontvangen, zich met ge forceerde maaisthen naar het bedreigde gebied te Begeven. De „Rjetsj" verneemt uit Wladiwostock, dat de gemoederen in Manrisjoerijle, vooral te Char- bin, nog steeds zeer opgewonden zijn. De be volking is ervan overtuigd, dat een oorlog met Rusland binnenkort moet uitbreken. In een pro cessie werd een als beer verkleele Chinees mee gevoerd, die Rusland voortelde. Men hoonde bruintje en spoog op hem, waarna hij' ten slotte op een brandstapel verbrand werd. De Chineezen nemen eenie uitdagende houding aan tegenover de Russen. De Pekingsche bladen bespreken open lijk de krijgstoerustingen tegen Rusland. De „Rjetsj" weet mede te deelen, dat de gezant ©ener vreemde mogendheid den regent een be langrijken financieelen steun heeft toegezegd. De revolutionnaire beweging in Zuid-Chi,na neemt voortdurend toe en de daar verschijnende bladen op een oorlogsverklaring1 aan. dringen (Jit Ceuta is te Madrid bericht ontvangen, Idat in het onlangs door Spaansche politietroe- pen bezette gedeelte van het Rif thans volmaakte orde en rust heersehen. Een honderdtal Tuiksche Kamerleden zul len na afloop van de huidige zitting1 een bezoek aan Berlijn en eenige andere groote steden in Duitschiand brengen. Men ziet daarin een bewijs van de toenemend'e sympathien voor Duitschiand in het Turksche Rijk. Te Rome is dezer daiglen overleden, pateir Massimo S. J„ de zoon van vorst Camilla Vit- tario Massimo. Hij werd in 1849 te Rome ge boren. Pater Massimo was vooral bekend om zijn wetenschappelijke studie. Zijn lievelingsvak was de studie der natuurkunde, en de ster renkunde, waarin hij leerling was van den be roemden pater Secchi. Van het oude Palazza Massimo heeft hij een inrichting voor hoogter ouderwijs gemaakt. In 1887-'88 werden er een gymnasium gleopend, dat tot dusverre door meer dan 5000 leerlingen werd bezocht. Omtrent de Spaansche actie in Marokko meldt een draadbericht uit Tetuan het volgende Twee honderd vijftig tiraillears van het Rif, gecommandeerd door Spaansche officieren, bezetten Fenidy op Marokkaansch grondgebied. Twee andere paDten, waarvan een op vijftien kilometers van Tetuan, zijn door een gelijk aantal troepen bezet. De bezetting is slechts tijdelijk in afwach- wachting van de instelling van eene gemengde politie, bij de overeenkomsten voorzien. Ten gelegenheid van 1 (13) Mei oude stijl in Rusland hebben nu reeds talrijke arrestaties onder de werkende klasse plaats gehad. Een draadbericht uit Shangai meldt: Den 6n Mei 11. zijn te Hang Tcheou onlusten uitge broken tengevolge van de weigering der kooplie den in rijst om hunne prijzen te verlagen, die te hoog werden geacht. Twintig magazijnen van "kooplieden in rijst, een apotheek en verscheidene huizen van mandarijnen zijn verwoest. Verschei dene arrestaties hebben plaats gehad. Toen de politie weigerde de gevangenen los te laten, ver woestte de woedende menigte het gerechtsgebouw .en het commissariaat van politie. Verscheidene politie-agenten zijn ernstig gekwetst. De ter hulp geroepen troepen hebben de orde hersteld, nadat de wanordelijkheden tien uren hadden geduurd. Uit Tokio wordt weder gemeld, dat in Ja pan een geweldige brand heeft gewoed. De stad Yamagate staat in brand. Duizend huizen zijn door het vuur vernield. De hertog en hertogin van Iirunswyk. Gistermiddag zijn de hertog en de hertogin van Brunswijk met den trein van 3.39 naar Den Haag vertrokken, uitgeleide gedaan door H. M. de Koningin. In a la daumont bespannen gala rijtuig kwamen de vorstelijke personen aan station Apeldoorn, waar de burgemeester, mr. Roosmale Nepveu, aanwezig was. Behalve het gevolg van den hertog en de hertogin, Freiherr Knigge en gravin Wendel, waren als gevolg van H. M. de Koningin tegenwoordig baronnesse Rengers en baron Van Tuijl van Serooskerké. Het solongftuig van den Duitschen trein stond op het eerste per ron en werd, nadat in de eerste klasse wacht kamer afscheid was genomen en de hooge gasten waren ingestegen, aan den trein gehaakt. H. M. de Koningin bracht de hertogelijke familie tot aan den trein en wuifde hun bij het afryden nog even toe. Vervolgens reed Zij naar het Loo terug. De hertog en zijne gemalin zijn gistermiddag even zes uur in de residentie aangekomen, om enkele dagen de gasten te zijn van II. M. de Koningin-Moeder. H. M. begroette hare gasten hartelijk in het station en stelde de autoriteiten, die ter begroeting van het hertogelijk echtpaar in de koninkljjke wachtkamer aanwezig waren, aan Hunne Hoog heden voor, n.l. den gouverneur der residentie, generaal De Meester; den wd. burgemeester,den heer Jansenden Duitschen gezant, Z. Exc. Von Müllerden Duitschen gezantschapsraad, den heer Von Beneckendorff und von Hindenburg, en den heer dr. Bredius, oud-directeur van het Maurits- huis. Vervolgens stelde H. M. de leden van haar gevolg, zijnde hofdame freule Van Ittersum, groot meester De Ranitz en kamerheer jhr. Schimmel- penninck aan den hertog en de hertogin voor. In open rijtuigen reed het gezelschap naar het paleis in het Voorhout in hei eerste rijtuig nam H. M. met haar gasten plaats, in de volgende rijtuigen de dames en heeren van het gevolg. K. Reyne. De heer K. Reyne heeft met ingang van 1 November a.s. ontslag verzocht als hoofdredacteur van het »Utrechtsch Dagblad." Departementen van algemeen bestuur. De Staatscommissie inzake de reorganisatie van <je departementen van algemeen bestuur heeft gister weer een vergadering gehouden in het ge bouw van de Eerste Kamer. De pest op Java. In de Tweede Kamer heeft de heer' De Meester gistermiddag verlof gevraagd en verkregen om op een nader te bepalen dag de regeering te inter- pellecren ever het voorkomen van pest op Java, en de maatregelen ter bestrijding1 daarvan geno men of te nemen. Prins Hendrik. Z.,K. H. de Prins, die H. M. de Koningin zal vertegenwoordigen bij de kroning van den Koning van Engeland met de hem toegevoegde heeren, zal met IR'. Ms. pa.ntsierschip „Gelder land" vertrekken van Rotterdam op Zondagavond 18 Juni; aankomst te Sheörness den volgenden morgen omstreeks 10 uur. Het debietrecht op tabak. In de Memorie van Antwoord betrekkelijk, het afdeelingsverslag der Eerste Kamer1 verklaart do Minister van Financien later te zullen aantoonen, hoe schromelijk overdreven de bezwaren tegen heit debietrecht op tabak zijn die belasting te vervangen door een hoogler tarief voor het suc cessierecht is daarom reeds onmogelijk, omdat üc uiterste grens van het tarief voor het successie recht is bereikt. Nederland en China. Den 8sten dezer heeft te Peking de ondertee- kening plaats gevonden van de tusschen Neder land en China gesloten overeenkomst regelende de toelating van consulaire ambtenaren van laatst genoemden Staat in de Nederlandsche koloniën en bezittingen. Tegelijkertijd werden tusschen Harer Majesteits gezant te Peking en de Chineesche Regeering gelijkluidende nota's gewisseld, wederzijds vast stellende dat, voor de toepassing dezer overeen komst, mogelijke twijfel omtrent de vraag of eenig persoon Nederlandsch dan wel Chineesch onder daan is, beslist zal worden overeenkomstig dein Nederlandsche koloniën en bezittingen geldende wetten. (Stct.) Militie wet. Omtrent de werkzaamheden van de rapporteurs commissie uit de Tweede Kamer nopens het wets ontwerp tot wijziging der militiewet, meldt men dat zy nog deze geheele week haren arbeid zal hebben voort te zetten. Nederl. Bond van Boekdrukkerijen. Te Utrecht had Dinsdagnamiddag eene niet voor de pers toegankelijke vergadering van den Neder - landschen Bond van Boekdrukkerijen plaats. De vergadering was door zeer vele leden uit nage noeg alle deelen des lands bezocht. Het leden tal is thans tot 367 gestegen. Gedurende de ver gadering werden de statuten vastgesteld, terwijl definitief tot vertrouwensman werd benoemd mr. J. A. Veraart te Nijmegen. Deze leidde tot nu toe in het land de propaganda. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 10 Mei 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 772.9 te Hernösand. Laagste barometerstand 757.1 te St. Mathieu. Verwachting tot den volgenden dagzwakke, tot matigen noordoostelijken tot zuidoostelyken vtmd, half tót zwaarbewolkt, droog weer, behou dens kan op onweer in het zuiden, zelfde tempe ratuur. Gemeenteraad. Op de agenda voor de openbare vergadering van den Raad der Gemeente Schiedam op Dins dag 16 Mei 1911, des namiddags 2 uur, staan o. m. de volgende voorstellen 1. Benoeming van een lid der Commissie van Administratie voor het Stads Ziekenhuis (Vacature E. M. Beukers). Door de Commissie worden aan bevolen de heeren: 1. J. M. van der Schalk 2. J. Lechner Cszn. 2. Benoeming van een lid van het College van Regenten voor de Hofjes van Belois (wegens pe riodieke aftreding van den beer A. W. Schade van Westrum) die op 10 Januari 1905 voor den tijd van 6 jaren werd benoemd. Door de Commissie worden aanbevolende heeren 1. A. W. Schade van Westrum 2. F. A. C. Lechner. 3. Benoeming van een leeraar in Geschiedenis en Aardrijkskunde aan het Gymnasium. Door Curatoren wordt aanbevolen de heer Dr. R. van der Meulen. 4. Verzoek van den heer J. van der Hout om eervol ontslag als hoofd van school C en leeraar aan de Burger-Avondschool, met ingang van 1 September a.s. met advies van B. en W. 5. Verzoek van den heer F. K. Friedrich om eervol ontslag als leeraar aan de Burgeravond school met ingang van 1 September a.s. en om tot dien datum buiten de Gemeente te mogen wonen, met advies van B. en W. 6. Voorstel van B. en W. tot verhooging der jaarwedden van de leeraren Dr. C. R. Vermaas, Dr. W. Bouwman en Dr. P. Kloosterman, op grond van de betrekkelijke verordening. 7. Ontwerpbesluiten (modellen B en C) tot wijziging der Gemeentebegrooting, dienst 1910/11. 8. Vaststelling der bezoldigingen en in instruc tion voor den Boekhouder-Penningmeester, den Magazijnmeester en den Secretaris van de Com missie voor het Algemeen Handels Entrepót. 9. Af- en overschrijving op de begrooting van 1910 van het Stads Ziekenhuis, met advies der Financieele Commissie. 10. Rekening c.a. over 1910 der Gasfabriek en Drinkwaterleiding, met advies der Financieele Commissie. 11. Rekening en verantwoording over 1910 der Gezondheidscommissie, met advies der Finan cieele Commissie. 12. Rekening en verantwoording over 1910 van de Teeken- en vakschool St. Joseph, met advies der Financieele Commissie. 13. Rekening en verantwoording der voorma lige Commissie tot bestrijding der werkeloosheid, met advies der Financieele Commissie. 14. Voorstel van B. en W. tot wijziging der Ver ordening tot regeling der jaarwedden van de leeraren en beambten aan de Openbare Scholen voor Hooger- en Middelbaar Onderwijs. 15. Voorstel van B. en W. betreffende toetre ding der Gemeente tot de Vcreeniging van Ne derlandsche Gemeenten. 16. Voorstel van B. en W. tot vaststelling eener gewijzigde Verordening op het gebruik van het archief. 17. Voorstel van B. en W. tot herziening der regeling betreffende het personeel der Zwemin richting. 18. Voorstel van B. en W. om ook aan het Verlengde der Fabristraat den naam te geven van sFabristraat." 19. Voorstel van B. en W. om een crediet te verleenen voor den aanleg van een straat langs de Waterleiding tot de grens der Gemeente. Interpellatie van het Raadslid den heer 20. De Jong, betreffende de archivaris-benoeming. Esperanto. Men verzoekt ons, mee te deelen, dat de rede van den heer Cl. Colas, heden avond uit te spre ken, zal verduidelijkt worden door lichtbeelden. Bij den heer F. Marrevee, Warande 81, zijn nog enkele toegangskaarten verkrijgbaar. Bij de politie is te bevragen een klein zwart hondje (reu), zwart, met bruine pooten. Binnen 2 X 24 uren niet opgevraagd zijnde, wordt de hond afgemaakt. Giste r-m i d dag z ij n op de Koem ark t- brug een sleeperswagen van de firma Van Woer- kom en een met ijzeren hekken beladen hand wagen met elkaar in botsing gekomen. Het gevolg was dat de laatste 't moest ontgel- een wiel van den handwagen werd gebroken. den Gister-avond 6V4 ure viel een jon gen door een ruit van den sigarenwinkel van mej. wed. Hodes aan den Singel. De knaap werd aan den elleboog verwond en door een dokter verbonden. Gister-nacht vielin deglasfabriek van de firma Melchers aan den Noordvestsingel de 15-jarige P. Van 't Hof en bekwam daarbij ern stige verwondingen aan de rechterhand. De verwonde knaap werd door een geneesheer verbonden. de DIT ROTTERDAM. In de gisteravond gehouden vergadering van Vooruitstrevende Liberale Kiesvefeieniginjgj „Rotterdam'' werd besloten, alle aftredende vrij zinnige gemeenteraadsleden opnieuw candidaut te stellen voor het district, waarvoor zajT thans zit ting hebben en in geen geval dezelfde pel's0011 in meer dan een district te candideeren. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Woensdag 10 Mei. 8 u. Bondsgebouw R. K. Esperantisten-Vereeniging. Lezing C. Colas in liet Fransch en Esperanto. Rotterdam. Woensdag 10 Mei. 8 u. Nutszaal. Concert Mies Penning en Maurits Frank. Eerste U. Communie. De Eerste H. Communie van de kinderen der middelste leering heeft heden in onze stad over eenkomstig de bepalingen van het Pauselijk De creet in zake den leeftijd der kinderen die tot de Eerste H. Communie worden toegelaten, in de drie kerken tegelijktijdig plaats gehad. Ten 8 ure waren, onder geleide van Eerw. Broeders en Zusters, de kinderen, meerendeels in hun ge wone »Zondagsche kleeren" in de kerk vereenigd en werden zij onder de H. Mis door de zeereerw. heeren pastoors opgedragen, tot de Eerste H. Communie toegelaten. Dat deze plechtigheid, hoewel daarbij een passende luister niet ontbrak, toch een eenigszins ander karakter had dan die welke op 26 April 1.1. voorde oudste kinderen werd voltrokken, en meer het aanzien kreeg van eene algemeene H. Communie der kinderen, als bijv. ter gelegenheid van eene .Missie-sluiting, is wel te denken. Waar heden alleen de kinderen van de mid delste leering tot de Eerste H. Communie werden toegelaten, naderden in de O. L. Vrouw Visi- tatiekerk aan de Nieuwe Haven ruim 150 kin deren tot de H. Tafel des Heeren, terwijl in de St. Janskerk aan de Lange Haven 137 en in de parochiekerk O. L. Vrouw van den A.H. Rozen krans, aan den Singel, 105 kinderen voor het eerst aan den H. Liefdedisch aanzaten. Aldus deden ruim 390 kinderen van de middelste leering hunne Eerste H. Communie. De kinderen van de kleine leering zullen nu, weder in de drie kerken gelijktijdig, op Woens dag 24 Mei hun paaschplicht vervullen. Z. D. H. die Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemdtot pastoor te Arnhem (H. Maria Gnb. Onlv.) den Weleerw. heer R. A. Nieuwemhuis; tot pastoor te Oosferbolt (Bek) den Weleerw. heer Th. A. Spaan; tot pastoor te Vriezen veen, dien Weleerw. heer J. C. Rudingtot kapelaan te Arnhem (H. Maria Gnb. Ontv.) den Weleerw. heer N. J. EppingB; tot kapelaan te Tubbergen^ den Weleerw. heer J. W. Oosterbaan; tot kape laan te Arnhem (H. Maria, Onb. Ontv.), den Wel eerw. heer J. H. G. Batenburg; tot kapelaan te Veenhuizen, den Weleerw. heer J. J. M. Adan; tot kapelaan te Deventer (H. Hart van Jezus) den Weleerw. beer A. T'h. G. Hamers; tot ka pelaan te Herwen en Aendt, den Weleerw. heer A. A. van Loo; tot kapelaan te Hei no, den Weleerw. heer C. M. I. P. Hens; tot kapelaan te Diilam, den Weleerw. heer J, W. L. G. van dei Loo (assistent aldaar), Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft eene nieuw© parochie opgericht te Arnhem onder den titel der Onbevlekte Ontvangenis van de H. Maagd Maria. De ZeerEenv. pater J. A. Havekes, de 86- jarig© rustende pastoor van de kerk van liet Allerh. Hart, aan de Oldebarneveltstraat te Rot terdam, zal Vrijdag 12 Mei a.s., den dag her denken, waarop hij vóór vijftig jaar de plechtige gelofte aflegde jn de Orde van St. Dontinicus. Gemeentelijke Zweminrichting. Mynheer de Redacteur de Botterdamsche bladen lees ik, dat de gemeentelijke zweminrichtingen te Rotterdam bij gunstige weergesteldheid, op Maandag 15 Mei zullen geopend worden. Zou onze gemeente lijke zweminrichting ook niet op dien datum kunnen worden opengesteld Wij genieten toch zoo kort van onze schoone, doelmatige inrichting aan den Frankelandschen berekend vee'vu^'& en langdurig gebruik Het bezwaar dat de gemeente-begrooting slechts het noodige bedrag tot exploitatie voor de vier eerstvolgende maanden toestaat, zal toch niet onoverkomelijk zijn. De loonen voor het bedie nend personeel zullen voor die veertien dagen meer nog wel te vinden zijn. Dankzeggend voor de plaatsing. Uw getrouwe lezer, D. Ongelukken. Gistermorgen is in de ijzer fabriek van Backer Rueb te Breda een man, toen hij op zij sprong om een stuk ketel, dat v<an een wagentje gleed, te ontwijken, uitgegle den en achterover gevallen, waarschijnlijk m,ef Let hoofd op een hard voorwerp. Naar het gast huis vervoerd, overleted hij ongeveer ©en uur na heit ongeluk. i 1 (Br. Ct.) (Buitan verantwoordelijkheid der Redactie). Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2