Dagblad voor EERSTE BLAD. en Omstreken. 34ste Jaargang Zaterdag 13 Mei 191J i\o. 100J7. Zondagsblad. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Offieieele berichten. Kennisgeving. Hoogere Burgerschool met vijfjarigen cursus (voor Jongens en Meisjes) BuUenlaiuigch Nieuws. Verspreide berichten. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland 2 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. Schietoefeningen. De Burgemeester van Schiedam vestigt, op verzoek van den heer Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, de aan dacht van belanghebbenden bij de scheepvaart op de hieronder volgende berichten aan zeevarenden Schietoefening van het fort Pampus. Zuiderzee «de District, Volgens mededeeling van den Minister van Oor log zal op 17 en zoo noodig ook op 18 Mei a.s. eene schietoefening worden gehouden van het fort Pampus. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt een sector, begrensd door de ware rich tingen NO. en ZOtZ. (191c) tot 4500 M. van het fort. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal van het fort Pampus een roode vlag waaien, die 3 voor het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Bo vendien zullen tegelijkertijd en op dezelfde wijze roode vlaggen waaien van de Datterijen Diemer- dam en Burgerdam, de Westbatterij nabij Muiden en den kerktoren te Muiderberg. (Zie »Ned. krt." No. 212). Schietoefening van het fort Uoek van Holland éde District. Volgens mededeeling als voren zal op 16 en zoo noodig ook op 17 Mei a.s. eene schietoefening worden gehouden van het fort Hoek van Holland Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt een driehoek, gevormd door het fort, eene roode vlag beN. en een beZ. het zeegat tot op 3100 M, van het fort. Op den dag, waarop gevuurd wordt, zal van het fort eene roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. (Zie »Ned. krt." Nos. '218, 202, 227). Schiedam, 13 Mei 1911. De Burgemeester voornoemd, j M. L. HONNERLAGE GRETE. te SCHIEDAM. Het toelatingsexamen zal worden afgenomen in het begin van Juli. Jongelieden uit Nederlandsche gemeenten, waar eene Hoogere Burgerschool met vijfjarigen cursus bestaat, worden niet toegelaten, t e n z ij z ij zich metterwoon te Schiedam ves tigen. Aangifte van candidaten kan geschieden vóór 1 Juni schriftelijk, met opgave van naam, voor naam en datum van geboorte der candidaten, de klasse waarvoor het examen gedaan zal worden en de school waaraan zij onderwijs ontvangen, mondeling eiken Donderdag en Vrijdag van l'/43i/4 jn jjet schoolgebouw. De Directeur, M. HORN. ENGELAND. De koning en de koningin waren gister te Londen tegenwooidig bij de openingsplechtigheid van het Empire festival in Crystal Palace. De organisators van dit feest hebben getracht in den vorm van een tentoonstelling de industrieele, com- mercieele en landbouwkundige «ntwikkeling van het Britsche rijk aanschouwelijk voor te stellen. Door een reeks optochten zal men den toeschou wers een beeld geven van de geschiedenis van het Rijk. Het koningspaar reed, vergezeld van een talrijk gevolg van Buckingham Palace naar Crystal Palace. Tegenwoordig waren de prins van Wales, Prinses Mary, de hertog van Fife, de hertog en hertogin van Argyle, prinses Christiaan, prinses Vietoria, de hertogin van Albany, de prins en PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 1—6 regels f 0.92elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. prinses van Teek benevens verscheidene leden van het kabinet en het diplomatieke corps. RUSLAND. In de zitting van de Doema verklaarde de vertegenwoordiger van den regeering gister bij het beantwoorden van de interpellatie betreffende den ritueelen moord die de Joden op den Christen knaap begaan hebben, dat zoowel het ministerie van justitie als het ministerie van binnenlandsche zaken alles in het werk hebben gesteld om de waarheid in deze moordgeschiedenis te achter halen. Purischkewitsj en Markoff zetten uiteen, dat de ritueele moord uit de moraal der Joden voort vloeit. Wanneer geen opheldering gebracht wordt in deze zaak en de schuldigen niet gevonden worden, dan is het mogelijk dat progromen uit breken. De urgentie van deze interpellatie werd met 108 tegen 93 stemmen verworpen en de zaak werd naar de commissie verwezen. FRANKRIJK. PARIJSCHE KRONIEK. Van onzen Parijsehen correspondent.) Bij de vele moeielijke vraagstukken welke de regeering tot geen bevredigende oplossing kan brengen en waarbij de beleidvoerders hunne on bekwaamheid iederen dag meer doen uitkomen, behoort niet het minst, dat van Marokko, waai de toestand in de laatste weken zeer ingewikkeld geworden is, en Frankrijk zich niet langer kan onttrekken zijn opgenomen taak en plicht te ver vullen. De minister-president Monis heeft het zeker het gemakkelijkst gevonden geen bepaalde richting in wat ook te hebben, wat wel een zon derlinge opvatting van hoofd eener regeering te zijn, mag genoemd worden en zij resumeert zich in besluiteloosheid en werkloosheid. De heer Piérre Jacquin heeft een boek geschre ven, wat juist verschenen is en tot titel: L'Action franQaise au Maroc, draagt. Behalve zijne actu aliteit bezit het nog andere hoedanigheden, welke het ons gemakkelijk maken in deze voor velen duistere en soms verwarde kwestie wat licht te verkrijgen. Het begint ons te herinneren wat Marokko is en toont met eene krachtige logica en duidelijkheid, de princiepen aan welke elke daad in dit land moeten overheerschen, wat er moge lijk en niet mogelijk is en waarom. Op het oogenblik dat men zich onder den in vloed der omstandigheden in slecht aangevangene, slecht geordende en slecht gevolgde ondernemin gen stort, waar men bij ontvangst eener depêche van staatkunde verandert, is het eene noodzake lijkheid zich met de blijvende realiteit in contact te stellen Het Europa van Algésiras, zegt ons de heer Jacquin, heeft zich Marokko als een geconstitu eerde staat en eene georganiseerde natie, beide werkelijk door een souverein vertegenwoordigd, voorgesteld, doch de nationale eenheid bestaat in Marokko niet. Men heeft het wel honderdmalen gezegdvier vijfde der onmetelijke landerijen en van het grondgebied wat men als Marokko be schouwt, ontsnappen geheel en al aan 't gezag van den Sultan en zelf, in dat gedeelte wat door gaat hem onderworpen te zijn, heeft men gedu rende de Spaansche expeditie in het Riff en ook thans nog vreemde legers in worsteling met de onderdanen des sultans gezien zonder dat Marokko, dat wil zeggen de zoogenaamde geheele natie, beschouwd wordt in staat van oorlog met Frank rijk en Spanje te verkeeren. En als toppunt van verwarring breekt de over eenkomst van Algésiras, na de twee fictiesde eenheid van Marokko en de souvereiniteit des Sultans plechtig verkondigd te hebben, ze zelf weder afde Sultan is gedwongen de staatkun dige en economische vrijheid aan te nemen, de open deur over heel zijn rijk te erkennen, wat maakt, dat hij geen meester meer over over zijne douanerechten is en geen handelstractaten kan sluiten. Hij is buitendien verplicht eene politie met vreemde instructeurs te dulden, evenals een Staatsbank met financieele en douane-controle, reglementen de bewaking van invoer van wapenen oaganiseerende, de mijnconcessiën, de openbare werken enz. enz. Het Marokko van Algésiras is niets anders dan een onder voogdij staande Staat en eene fictie. En uit het onbereikbare dezer fictie ontstaan al onze kwalen. Wij ontnemen de privilegies aan den persoon van den Sultan en tegelijk bestaat de formule onzer actie in Marokko door de samenwerking met het Maghzen. Om samen te werken moet men twaa zijn, en de tweede in dit geval is Mouley Hafid, die de dui delijkste bewijzen van kwade trouw en voortdu- renden kwaden wil gegeven heeft. Hetgeen maakt dat men de fictie van samenwerken moet opgeven en tot het stellen van ultimatums en dwang aan het Maghzen moet overgaan. Én welk resultaat hebben wij verkregen Wij hebbenden 4den Maart, 1910, na veel moeite en bedreigingen eene over komst met den Sultan gesloten. Het vierde arti kel dezer overeenkomst dwingt ons de Chaoma te ontruimen, wanneer het Maghzen in deze stre ken een Marokkaansche macht van 1500, onder leiding der Fransche militaire missie, geconsti tueerde, en onderwezen manschappen zal hebben daargesteld en door artikel 6 verbinden wij ons de Fransche troepen binnen de Algerijnsche gren zen terug te trekken, wanneer de Marokkaansche troepen het effectief van 2000 man zullen bereikt hebben. Zooals de heer Jacquin het zeer ad rem zegt, wat zal er van den Franschen actie en dus van haar invloed in Marokko overblijven op den dag dat, dank aan den haastigen ijver der Fransche militaire missie, de twee corpsen van 1500 en 2000 man, zooals is overeengekomen, zullen zijn samengesteld, en wij, trouw aan ons gegeven woord, zullen gedwongen worden de Chaoma en de ge heele Algerijnsche grens te verlaten Dat zijn de schoone gevolgen waarvoor de Franschen In Marokko thans hunne menschelevens en groote sommen geld opofferen I Niettegenstaande den minder vriendelijken toon door de Spaansche en Duitsche bladen in de laatste dagen tegen Frankrijk aangeslagen, zal de minister van buitenlandsche zaken, de bekende Delcassé, zich wel wachten voor de tweede maal om die Marokko-politiek de poppen aan 't dansen te brengen, des te meer daar het tegenwoordige Kabi net wel het laatste zoude zijn om niet strikt de aangegane verbintenissen op te volgen, ten einde met hun verdachten beschermer Jaures en zijne collectivistische troepen niet in conflict te komen. Hoe weinig men ook voor eventuele Fransche veroveringsplannen zoude gevoelen, toch moet het bij echte Fransche patriotten een zeer moeilijk te verdragen gevoel doen ontstaan, zoo voortdurend op de vingers gekeken te worden, waar het toch feitelijk om de bescherming hunner eigen grenzen van Algerije was, dat zij in Marokko hebben moeten optreden en er, wie weet hoe lang nog, de kastanjes voor alle andere landen uit het vuur kunnen halen. Den 5den Mei hield de heer Ernest Archdeacon, ondervoorzitter der Esperantistengroep van Parijs, de onvermoeide apostel van het Esperanto, eene zeer interessante conferentie over deze wereldtaal, voor de 500 leerlingen van de Militaire school van Saint Cyr, de generaal-commandant, omringd van zijn staf en talrijke vreemde officieren, en behaal de bij allen het grootst succes. Ziedaar weder een kring waarin de volhardende propagandisten van het Esperanto door hun ge stadig prediken van hun leer, zullen binnen drin gen en misschien hun zaak doen zegevieren. Verscheidene officieren van de school zijn reeds overtuigde esperantisten en een hunner gaat, zoo als men zegt, een officieuse les openen welke zeker goed gevolgd zal worden. De Nederlandsche Vereeniging voor Liefdadig heid alhier is er eindelijk in geslaagd, weder eene gelukkige poging te doen om haren financieelen toestand, welke inderdaad wel wat gesteund mag worden, te verbeteren. Haar ijverig bestuur, met zijn eere-voorzitter, onze gezant ridder de Stuers, is er ingeslaagd met samenwerking van het Orphélinat des Arts, eene tentoonstelling der kunstwerken der groote en kleine Nederlandsche schilders uit de 17de eeuw, uit de particuliere verzamelingen bijeen te brengen. De opbrengst er van komt aan beide instellingen, ieder voor de helft, ten gunste. Deze meer dan interessante tentoonstelling van meesterwerken werd den 28sten April in de Salie de Jeu de Paume, tuin der Tuilleriën, geopend en door een talrijk publiek bijgewoond. Wij brachten er eenige aangename l uren door en smaakten een waar kunstgenot bij het aanschouwen eener ongeveer twee honderd meestal mooie doeken en doekjes van Rembrandt, Ferdi nand Bol, Brouwer, Breckeien Kam, Van Ceulen Alb. Cuyp, Benjamin Cuyp, Gerard Dow] Jean Le Ducq, G. van den Eeckhout, Govert Flinck, Aart de Gelder, Jan van Goyen, Frans Hals, Dirk Hals, B. van der Helst, Jan van der Heyde, Hobbema, Pieter de Hooch, Melchior de Honde Koeter, T. de Keyzer, N. Maes, Corne lls de Man, De Meyer, Van Mierenvelt, T. van Mieris, Molenaer, P. Moreelse. Aart van der Neer, Eglon van der Neer, A. en Is. van Ostade, Pala- medesz, Paul Potter, A. van Ravestein, Isaac Ruysdael, Jacob en Salomon van Ruysdael, P. van Slingenland, Jan Steen, Gerard Verburg, Domini que van Tol, Andries van de Velde, Willem van der Velde, Jan Verspronck, Jan Weenix, P. Wou werman, J. Wijnants en nog eenige teekeningen en etsen dezer genoemde meesters. Hetgeen het bezoek dezer tentoonstelling het aantrekkelijkst maakt is, dat zij uitsluitend wer ken bevat uit de collecties van León Bounod, de Directeur van de Ecole des Beaux Arts, van Jules Porgès, baron Edui de Rothschild, M. de Jong, princes Murat, baron von Erlanger, ridder de Stuers, dr. Wassermann, Albert Schruann, mme Edouard André, en nog vele anderen, welke men gewoonlijk slechts moeielijk te zien krijgt. Zoo stond Léon Bounat voor eenige weken met nog anderen etsen zijn Honderd gulden prente van Rembrandt af, waarvan een dito exemplaar, twee jaren geleden fr. 140,000 heeft opgebracht. Onze kunstlievende landgenooten, die van den zomer Parijs bezoeken, mogen niet verzuimen, deze tentoonstelling, welke slechts tot 10 Juli geopend blijft, te gaan bewonderen. Parijs, 12 Mei 1911. Fidelius. PORTUGAL. Uit Lissabon komen nog dagelijks berichten» die er op wijzen, dat, ondanks de waakzaamheid der regeering, de actie der monarchisten niet verslapt. Zoo zijn uit de cavaleriekazerne een groot aantal karabijnen ontvreemd, terwijl de wacht voor een kruitmagazijn eveneens van de geweren werd beroofd. Niet minder opzien baarde de mededeeling van een politiebeambte aan de autoritieten, dat een aantal leden van het politiekorps een werkzaam aandeel nemen aan de anti-republikeinsche samen zwering. De commissie, die belast is met het onderzoek naar de door de Koninklijke familie genoten voor schotten uit de staatskas, heeft bevonden, dat die voor wijlen koning Carlos alleen reeds ongeveer 9 millioen gulden bedraagt. De regeering is van zins deze voorschotten te verhalen op de jaarlijk- sche inkomsten van koning Manuel ''it zijn par ticuliere goederen in Portugal. AMERIKA. Dickinson, de minister van oorlog is afgétre- H. L. Stimung, onlangs candidaat voor de<n goeyerneurszetel van New York, volgt hem op. De groote manoeuvres van de Fransche vloot zullen in September van dit jaar onder leiding van admiraal Jaurégui berry gehouden worden. Een eskader van vijf Dreadnoughts, de sDanton," »de Condorcet," de »Diderot," de »Voltaire" en de »Mirabeau," onder vice-admiraal Boué de Labeyrère, zullen er aan deelnemen. Deze Dread noughts, die volgens het oorspronkelijke plan eerst op 1 Januari 1912 gereed zouden zijn, zullen reeds in Juli in dienst gesteld worden. Behalve dit Dreadnoughteskader, zal de slag- vloot, die aan de groote manoeuvres deelneemt, nog 12 gepantserde slagschepen, 6 gepantserde kruisers en 28 torpedojagers tellen, met een be manning van 19,350 koppen, van wie 750 officie ren. Het zal de machtigste Fransche vloot zijn die ooit'de zeeën heeft bevaren. De Figaro bericht, dat de Koning en de Koningin van Denemarken, uit Nice komende, een week te Parijs zullen vertoeven en den Pre sident der Republiek zullen bezoeken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1