Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. gisteren met een soldaat en een burger de rond gang doende langs de grenzen, door het vuur van de Turksche artilleristen nabij Oursum Beghi is gedood. Zijn lijk is in handen der Bulgaren ge bleven. De sKöln. Zeit." publiceert een depêche uit Addis Abeba, meldend dat de broeder van de keizerin van Abessinië, ran Welis,gisteren wegens hoogverraad is ter dood veroordeeld. Nader wordt uit Addis Abeba gemeld, dat Lid Yassou als opvolger van Menelik tot negus van Abessinië is geproclameerd. De kroning zal later plaats hebben. Rust en vrede heerschen in het land. De heer GoutschofT, oud-president van de Russische Douma, is door den prins-regent van China, in tegenwoordigheid van den Russischen gezant te Peking, in audiëntie ontvangen. Buitengewone zending. Het heeft Harer Majesteit de Koningin behaagd eene buitengewone zending af te vaardigen naar Zijne Majesteit den Koning van Italië, ten einde aan Zijne Majesteit Hoogstderzelver gelukwen- schen aan te bieden bij de viering van het halve eeuwfeest der eenheid van Italië. De zending, als hoofd waarvan zal optreden Harer Majesteits grootmeester, Zijne Excellentie de gepensioneerd luitenant-generaal J. E. N. ba ron Sirtema van Grovestins, is samengesteld uit Harer Majesteits kamerheer en particulier secretaris jhr. F. M. L van Geen en hoogstder zelver ordonnans-officier den lste-luitenant jhr. F. W. L. de Beaufort. (St.ct) H. M. de Koningin-Moeder. Men meldt uit Apeldoorn, d.d. 15 Mei: II. M. de Koningin Moeder vertrok heden te 3.39 van het station Apeldoorn. Weder was het salonrijtuig voor het eerste perron gebracht en evenals bij de komst van H. M. was ook nu de burgemeester, mr. W. Roosmale Nepveu, in de le klasse wachtkamer om de Vorstelijke personen te ontvangen. In twee hofrijtuigen kwamen jonkvr. v. d. Poll, baronnesse Taets van Amerongen, graaf Schim- melpenninck, jhr. Schimmelpenninck, jhr. v. Suchtelen van de Haere en jhr. v. Geen. Even daarna kwam de nieuwe auto van H. M. waarin gezeten was de kinderjuffrouw van de prinses en dadelijk daarop het a la daumont bespannen galarijtuig, waarin H. M. de Koningin en Z. K. H Prins Hendrik Hunne doorluchtige moeder uitge leide deden. Toen de Vorstelijke personen uitge stegen waren, nam juffrouw Marting in het Vorste lijk rijtuig plaats om de prinses op haar schoot te houden, Jhr. v. Geen bleef bij het rijtuig staan. De Koningin-Moeder wuifde en groette Haar Kleindochter herhaalde malen. Direct begaven de Vorstelijke personen met gevolg zich naar het gereedstaande salonrijtuig. Hartelijk werd afscheid genomen en H. M. en Z. K. H. begaven zich direct naar het rijtuig terug. De Prinses werd weder naast H. M. geplaatst en onder zeer levendig hoera van het publiek werd naar Het Loo gereden. Men meldt uit 's-Gravenhage, dd. 15 Mei H. M. de Koningin-Moeder is hedenavond te. ij> uur 59 van het Loo in de residentie teruggekeerd. President Fallières in Nederland. Uit Parijs wordt gemeld De minister van Marine heeft de pantserkruiser sEdgard Quinet" aangewezen om den president der republiek bij zijn aanstaande bezoek aan Am sterdam naar Nederland over te brengen. De president zal 3 Juli te Duinkerken aan boord gaan en naar Amsterdam reizen door het kanaal van IJmuiden, geëscorteerd door de kruiser iMar- seillaise" en twee torpedojagers. Dit eskader zal onder bevel staan van den vice-admiraal Auber. Te Brest wordt de »Edgard Quinet" in gereed heid gebracht voor de reis. De verschillende tij delijke installaties voor het verblijf aan boord van president Fallières en de hem vergezellende waar- digheidsbekleeders worden aangebracht onder toe zicht van den kapitein ter zee Laugier van het militaire huis van den president. W. G. Goekoop. Het lid der Algemeene Rekenkamer, mr. G. Goekoop, zal heden geheel hersteld het Hópital Wall on te Leiden verlaten. Visschery-Proofstation. Te 's-Gravenhage is opgericht de vereeniging Het Nederlandsche Visscherij-Proefstation. Deze vereeniging, waarvan alleen Nederl. Visscherij- vereenigingen lid kunnen zijn, heeft ten doel, het vestigen van een proefstation voor visscherij-aan- gelegenheden en het doen van onderzoekingen met betrekking tot visscherijbenoodigdhedende kosten zullen bestreden worden uit subsidies en bijdragen. Tot voorzitter is gekozen mr. A. W. Schippers, te Rotterdam, voorzitter der Vereeniging tot be vordering der Ned. Visscherij tot vice-president de heer J. de Veen, te Enkhuizen, voorzitter der Vereeniging ter bevordening van de Belangen der Zuiderzeevisscherij, en tot secretaris-penningmees ter de heer I. P. van Lonkhuyzen, te Utrecht, secretaris der Nederl. Heide-Maatschappij. Minister Heemskerk op het Loo. De minister van Binnenlanidschje Zaken, mr. Ha-rnsketk, W£s gistehen ter ftudiën% bij H. M. d;e Koningin ten paleize Het Loo. De gemeentetelefoon te Amsterdam. Naar de „Tel." verneemt, zijn do uitkomsten van de exploitatie der gtemoemtetelefoon te Am sterdam over het jaar 1910 zoo gunstig geweest, dat de uilkeering in de gemeentekas1 voor 1912 zonder bezwaar weer op f 50,000 gebracht kan worden. Zouavenmonument. De tweede lijdt der ingekomen giften voor het monument der gtesneuvolde Nederl. Pauselijke Z.ou- avcn, tevens monument van Neerlands Katholie ken, als blijvend protest tegen de schandelijke overweldiging van Petrus' Erf in 1870, sluit, met do vorige, op f787. Bijdragen kunnen gezonden wlordön aan Aug. Wils, Nieuwe Haven 73, Dordrecht. Het bezoek van den Prins aan Wieringen, Men meldt uit Wieringen: In Verband met hot a.s. bezoek van Z. K. H. Prins Hendrik, ,op 1 Juni a.s., aan Wielingen, waarover hier d'ruk gtesproken wordt, is niet on aardig; te vermelden, da,t die oude heef Jh. Muldter, Lzn., te Hijpolytushoef alhier, nog in het bezit is van een zilveren lepel, een herinnering aan een vroogeren prins, welke in 1739 ons etiland heeft bezocht. De grootvader van den hleler Mul der had .toen deze Hoogheid in eein biojerenwaglen over bet eiland gereden, waarvoor hij een be- looming ontving, w*a,arvio|ot hij zioh als herin nering aan dezen hoogten passagier eein zilve ren lepel kocht, waarin hij onderstaand versje lief gr aveeren Zijft welkom, gij vorst en heer, Zijne: Hoogheid keert mjef vreugde weer, Zijne Hoogheid komt hier olnverwacht, En hoeft ons eiland mild bedacht. 8 m. 4 d. 1739. De heer Mulder wist zich nog tei herinneren, dat zijn grootvader hem vertelde, dat in diens lijd he,t zeewater- soms bij storm te II. Hoef in de huizen kwam, en hoewel men vele malen bij; de reg'eering had aangtedrongen om oen dijk, bleven deze verzoeken vruchteloos. Korten tijd n|a) 't nezoek van den Pri.ns, begon men echter den Noordérdijk te leggen. Moge het bezoek 'van Prins Hendrik weder gunstige gtev.olgen voor ons eiland hebben. Te verbeteren is er nog! veiel met steun van die regiering. Verg'rooting van de Haven aan de Haukes, uitdieping van de aanlegplaats te den Oever enz. zijn zaken welke dringend nooidig zijn. Generaal Erasmus. Naar men ons uit Pretoria schrijft, komt gene raal Daniël J. Erasmus, met echtgenoote en jong ste dochter, in ons land. Zij vertrekken uit Kaapstad op 15 Mei met de »Braemer Caste," en zullen te Rotterdam zijn op 13 Juli, vandaar naar Den Haag vertrekken op den 15den en te Amster dam zijn op 19 en 20 Juli. Generaal Erasmus, die op zijn plaats Grootfontein, dicht bij Pretoria woont, is een van de welgestelde boeren van het district en heeft de grootste en beste kudde Afri- kaansch rundvee in Transvaal. Onder de repu bliek was hij commandant en lid van den Eersten Volksraad in den jongsten oorlog was hij een der Boerengeneraals werd tegen het einde van den oorlog door de Britsche troepen gevangen genomen en als krijgsgevangene naar St. Hele na. Bij zijn terugkeer nam hij een werkzaam aandeel in de vorming van de politieke partij van het Volk, en de herstelling en bevordering van landbouw en veeteelt. Hij was in het afgeloopen jaar president van de Land bouw-Vereeniging en is er nu eere-vice-president van. H\j vertegen woordigde het district Pretoria als lid van den Wetgevenden Raad van Transvaal, doch heeft zich sedert de Unie aan het politieke onttrokken. Op de tentoonstelling te Heidelberg onlangs ge houden, won hij 8 eerste prijzen voor Afrikaansch rundvee en op de Johannesburgsche tentoonstel ling, verleden maand gehouden, vielen hem 10 eerste prijzen ten deel voor dat klas van rundvee. ON. R. Ct.") Pensioenen H. IJ. S. M. Zondag is te Amsterdam een zeer druk bezochte vergadering gehouden van de oud-deelgenooten van het Pensioenfonds H. IJ. S. M., waarin de groepsvertegenwoordiging mededeelingen heeft gedaan en inlichtingen verstrekt omtrent de door den minister en de directie der II. IJ. S. M. vast gestelde voorwaarden waarop het personeel na naasting door den staat recht zal blijven behou den op pensioen. De heer G. H. Hendriksen uit Almelo had de leiding en zette uiteen, dat de directie der H. IJ. S. M. na langdurige besprekingen van den minister een kleine tegemoetkoming had verkre gen in zake de afloopende korting had op de loo nen over de eerste vier jaar. De minister was niet geneigd meerdere concessies te doen en bleef met de meeste beslistheid het standpunt innemen, dat het personeel de aangegeven stortingen en inhoudingen zou moeten betalen. De meerdere financieele lasten, die hierdoor op het personeel zullen gelegd worden, konden vooralsnog geen instemming vinden. De groepsvertegenwoordiging meende zich als neutraal lichaam van advies te moeten onthouden over het al of niet aannemen der aangeboden voorwaarden, Eén daarmede verhand houdende uit de vergadering ingediende motie kon om de zelfde reden niet in behandeling genomen worden. Na een debat, waaraan verschillende sprekers deelnamen, werd op voorstel vanuit de vergade ring besloten de directie der H. IJ. S. M. door middel der groepsvertegenwoordiging een jaar uitstel te vragen van de te nemen beslissing, terwijl tegelijkertijd staande de vergadering een commissie tot nader onderzoek werd benoemd, om zich zoo noodig nog nader met den minister, directie en wetgevende macht in verbinding te stellen. Een onderzeëer voor Indië. De firma Whitehead en Co., te Fiume (Oostenrijk), heeft van de Nederlandsche Regeering opdracht gekregen voor den bouw van een grooten onder zeeër, van 380 tons. De boot is bestemd voor de verdediging in de Nederlandsch-Indische Koloniën en wordt, evenals de vorige Hollandsche onder zeeërs, van olie-machines uit de machinefabriek AugsburgNürnbergAktien Gesellschaft voorzien. Voor de manoeuver-vaardige Nürnberger olie machines wordteen goedkoop, moeilijk ontvlam baar petroleum-residu' gebruikt. De boot zal aan de oppervlakte met 16, en onder water met 11 knoopen snelheid varen en wordt voorzien van speciale inrichtingen met het oog op den dienst in de tropen. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 16 Mei 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 765.7 te Horta. Laagste barometerstand 754.9 te Dunrossness. Verwachting tot den volgenden dagmeest matige oostelijke tot noordoostelijken wind, ge deeltelijk bewolkt, meest droog weer, met geringe kans op onweer, koeler. Pater Kooien. Met leedwezen vernemen wij, dat de weleerw. pater Kooien, vroeger kapelaan der St. Janskerk alhier, thans kapelaan der H. Rozenkranskerk aan den Provenierssingel te Rotterdam, door een ernstige ongesteldheid getroffen, in het St Fran- ciscus-Gasthuis aldaar is opgenomen. De aanvan kelijke vrees dat tot eene operatie zou moeten worden overgegaan, is voor 't oogenblik geweken. Toch is de toestand van den waardigen lijder, die heden een rustigen nacht doorbracht, niet zonder eenige zorg. Veertigjarig Jubilé. De eerw. zuster Maria Raymunda, overste van het St. Jozefgesticht aan de Tuinlaan alhier, hoopt Zondag 21 Mei haar 40-jarig professiefeest te vieren- Gisteravond om 11 uur werd de po litie ter assistentie geroepen in het' café van O. v. |d- Vest, in do Oranjestraat, waar zekere J. D. twee ruiten had stukgeslagen. Bij' de komst derf politie was de dader reeds1 gevlucht. In de Tuinlaan is gistermiddag een dochtertje van Van Maaren, uit de Rhoonsohe straat, door een fietsrijder omvier gereden.. Het meisje bekwam eon verwonding' aan haar rech ter1 arm. Gistermiddag is door een agent van politie in de Plantage een lê-jarige jongen be trapt op. het afrukken van meidoorns. Ter zake van de. beschadiging van het plantsoen is pro- ces-vetbaal tegen hem opgemaakt. Bij de politie zijn terug te bekomen twee honden, de een: zwart, soort kees, reu, lichtbruine pqoten, de anderegladharige, donker bruin.© tieef. Binnen 2 X 24 uren niet afgtehaald zijnde, zullen zij worden afgemaakt. DIT O VERSCHIK Door het uitschieten van een vaarboom, ge raakte Zondagavond kwart over negenen de 28- jarige schipper J. L. K., wonende te Overschie, in de Rotte ter hoogte van de Dirk Smitsstraat te Rotterdam te water, toen hij met zijn motor boot sElenhuizen" passeerde. De man, die onmiddellijk in de diepte verdween, werd na een klein half uur opgevischt. Tevergeefs werd getracht de levensgeesten op te wekken. Dr. Hertzberger, wiens hulp werd ingeroepen, kon slechts den dood constateeren. Het lijk werd aan boord van de motorboot gebracht. UIT ROTTERDAM. De S. D. P. zal in d© districten I, IV en V dr. W. van Ravosteyn Jr. candidaat stellen voor dein gemeenteraad. In d© Gnuvernestraat te Rotterdam had Za terdagnacht een herig vierzet tegien de politie plaats. Men wierp met pannen van de daken, pianken. steenen ©n dreigde zelfs met vuurwa penen. 4 personen wterden aangtehoudein. Twee agenten bekwame lichte kwetsuren. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Woensdag 17 Mei. 8 u. Bondsgebouw. Vergadering St. Willibrordus Stichting. Woensdags 24 u. Stedelijk Museum. Doeleplein. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag l(> Mei 1911, des namiddags 2 uur. Voorzitterde Burgemeester, de heer M. L. Honnerlage Grete. Tegenwoordig 17 leden. Afwezigde heerenMr. Jansen, A. C. A. Nolet, Ris en v. d. Meer. Vastgesteld worden de notulen van de verga deringen van 4 en 25 April j.l. Mededeelingen. De Voorzitter doet mededeeling van de ingekomen stukken B. en W. deelen mede, dat bij hun College zijn ingekomen: Van Ged. Staten dezer provincie, missive, ten geleide van het door hen gaedgekeurde raadsbe sluit d.d. 4 April j.l. tot verkoop van een perceel grond aan de Zuidzijde van de Nassaustrnat, breed 1240 M. en diep 25 M. aan S. C. van Waalwijk van Doorn q q. tegen f'8 per M2 Kennisgeving. Idem missive, ten geleide van het door hen goedgekeurde raadsbesluit d.d. 25 April j.l. tot verkoop van een perceel grond aan de van Smal- leveldstraat aan S. C. van Waalwijk van Doorn q.q. tegen f7.75 per M2, hetgeen hem bij raadsbesluit van 7 Juni 1910 goedgek. door G.S. den 14 Juni d.a.v., in voorkoop was gegeven. Kennisgeving. Idem missive ten geleide van de door hen goed gekeurde raadsbesluiten d.d. 25 April j.l. a. tot af- en overschrijvingen op de begrooting van uitgaven voor den dienst 1910 tot een bedrag van f3861. b. tot wijziging der begrooting van inkomsten en uitgaven, dienst'1910, meteen bedrag van f147. c. tot wijziging der begrooting van inkomsten en uitgaven, dienst 1911, met een bedrag van f55000; Kennisgeving. Idem missive, ten geleide van het door hen goedgekeurde kohier der straatbelasting voor de dienst 1911 Kennisgeving. Idem missive ten geleide van het door hen goedgekeurde raadsbesluit d.d. 4 April houdende vaststelling eener verordening regelende het af zonderlijk beheer van de Gemeente-Gasfabriek en Drinkwaterleiding naar aanleiding van de bepa ling van art. 1146is der Gemeentewet. Idem missive, ten geleide van het door hen goedgekeurde raadsbesluit, d.d. 4 April j.l., tot het in vrije eigendom overnemen van perceelen grond van Chr. B. Doré te Londen en van de Bouwmaatschappij sKortland" voor den aanleg van een straat, met dien verstande dat het aan deel der gemeente in de kosten van aanleg van de straat het bedrag van f600.niet zal over schrijden. Kennisgeving. De heer Nolet komt ter vergadering. Bij de mededeeling, dat door B. en W. bij den Raad is ingezonden een nieuwe verordening voor het archief, stelt de voorzitter voor, het op de agenda geplaatste punt, betreffende deze ver ordening, aan te houden tot de volgende verga dering, met het oog op eenige aan te brengen wijzigingen. De heer von Briel Sasse zegt, dat hij het wenschelijk acht, dat B. en W. bij het herzien der verordening het voorgestelde art. 4 nog eens onder de oogen zullen zien. In dit artikel is een bedenkelijk principe neergelegd. Art. 4 luidt »De archivaris kan de inzage van stukken wei geren, wanneer hij meent, dat dit tot het nadeel van de Gemeente zou kunnen strekken. »De inzage van stukken, die jonger zijn dan dertig jaren, is niet geoorloofd zonder de uitdruk kelijke toestemming van Burgemeester en Wet houders. ^Burgemeester en Wethouders kunnen, zoo noodig, inzage van bepaalde archiefstukken in het algemeen verbieden. »Deze weigering geschiedt zonder opgave van redenen. Spr. vindt dit een zeer verderfelijke bepaling en hoogst bedenkelijk. Bij het Rijksarchief bestaat, naar spr. meent, een dergelijke bepaling niet. De notarieele protocollen, die toch ook weieens iets zouden kunnen bevatten wat in het nadeel van Rijk of Provincie kan zijn, mogen door iedereen geraadpleegd worden. De voorzitter antwoordt, dat dit punt door B. en W. zal worden overwogen. Van B. en W. missive, houdende inzending van het verslag van hetgeen met betrekking tot ver betering der Volkshuisvesting in de gemeente Schiedam gedurende het tijdvak van 1 Januari tot 31 December 1910 is vereischt. Kennisgeving, zullende inmiddels worden ge voegd als bijlage bij het verslag omtrent den toe stand der gemeente. Idem missive, ten geleide van het beredeneerd verslag van den toestand der Gemeente over het jaar 1910. Kennisgevingdit verslag zal in druk den leden worden toegezonden en algemeen verkrijgbaar worden gesteld. Idem missive, houdende mededeeling dat een proef genomen wordt met het geven van spraak onderwijs aan een 18-tal kinderen, welke spraak- gebrekkig zijn. De heer v. d. Drift verklaart, dat hij, om principieele redenen, tegen deze proefneming is. Hij meent voorts, dat de Gemeente niet tot dit onderwijs verplicht is. De heer de Bruin vraagt waarom slechts 18 van de 72 kinderen van dit onderwjjs zullen pro- fiteeren. In tegenstelling met het door den heer v. d. Drift betoogde, meent hij, dat de overheid een goed werk doet met dit onderwijs. De heer v. d. Meer komt ter vergadering. De heer Gosling a zegt, dat de gemeente wel-is-waar niet tot het geven van het onderwijs aan spraakgebrekkigen verplicht is, maar het toch noodzakelijk is te zorgen dat het lager onderwijs zoo vruchtdragend mogelijk zal zijn. Wanneer nu deze proef slaagt, zullen de genezen spraakgebrek- kige kinderen evengoed van het onderwijs kunnen profiteeren als de normale kinderen. Spr. verklaart dat het hier slechts een proef geldt. Het on derwijs ook uit te breiden tot de leerlingen der bijz. scholen ging in dit geval moeilijker, omdat B. en W. hier de voorlichting kunnen hebben van de hoofden der openb. scholen. Wanneer de proef slaagt, kan altijd nog gezien worden of men voor

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2