Dagblad voor Schiedam en Omstreken. TWEEDE BLAD. 34ste Jaargang Zaterdag 20 Mei 1911. i\o. 10023. Officieele berichten. Hoogere Burgerschool Staten-Generaal. FEUILLETON. Ue geldtaschjes. Binnenland. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland 2 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. 6 regels f 0.92elke regel daarboven 15 cent. Handelsadvertentiën van 1 Driemaal plaatsen wordt tweemaalberekend Ingezonden mededoelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. met vijfjarigen cursus (voor Jongens en Meisjes) te SCHIEDAM. Het toelatingsexamen zal worden afgenomen in het begin van Juli. Jongelieden uit Nederlandsche gemeenten, waar eene Hoogere Burgerschool met vijfjarigen cursus bestaat, worden niet toegelaten, t e n z ij z ij zich metterwoon te Schiedam ves tigen. Aangifte van candidaten kan geschieden vóór 1 Juni schriftelijk, met opgave van naam, voor naam en datum van geboorte der candidaten, de klasse waarvoor het examen gedaan zal worden en de school waaraan zij onderwijs ontvangen, mondeling eiken Dinsdag en Donderdag van 1 >jt3'/4 in het schoolgebouw. De Directeur, M. HORN. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 19 Mei. De hamer behandelt de motie-Roodbuyzen, strekkende tot subsidieering van de Vereeniging van beneden den rang van officier gepensioneerde militairen van leger, marine en koloniën. De heer Roodhuyzen licht zijn motie toe en vraagt de Regeering, niet op formeele gronden steun te ontzeggen aan een vereeniging, die zich het lot aantrekt van weduwen van militairen, die na hun dienstverband huwden. Spr. dringt bij de Regeering aan op een toe zegging, die tot intrekking van deze motie zou kunnen leiden. De Minister van Koloniën (de heer de Waal Malefijt) hoopt dat de motie zal worden ingetrokken na zijn waarschuwing, om toch niet te beginnen met het inwilligen van den wensch naar een subsidie van fiOOU. Dit begin zou leiden Rh bezwarende consequenties, daar het getal ge pensioneerde en gegageerde mindere militairen, onder zijn departement ressorteerende, in totaal lo.'JOU bedraagt. De Minister van M a r i n e (de heer Went- nolt) wijst er op, wat zijn departement reeds ooet voor de weduwen en weezen, waarna de minister van Oorlog (de heer Colijn) op denzelfden grond verklaart geen aanleiding te zien °m op de motie in te gaan. Met dit subsidie is men er niet, daar er dan meer vereenigingen van dien aard zouden komen. De heer Smeenge herinnert eraan, dat de vereeniging jaren lang de taak der Regeering overgenomen heeft. Spr. adviseert tot het ver eenen van subsidie aan een vereeniging, die op dit oogenblik daaraan behoefte heeft. De heer van Dedem bepleit het geven van ubsidie aan deze vereeniging, die geen nieuwe eden meer toelaat, en tot stand kwam door het particulier initiatief. Hij doet een beroep op de typvaardigheid van dit Christelijk ministerie. De heer Roodhuyzen licht zijn motie fttant tofhaLiffiakrant maai' hier laten, Mary, er S'JJ ln>. sprak Tom Vender, toen hij Niets in de krant" naar de stad ging' der toe nf de Mn! het scheen Mary Ven- keliike 'berichten gevuld" loater met verschik- kelijk benauwd om iets te lëzem aTduTendr de drie maanden, die ze nu gehuwd j Mary in de stille voorstal Hornsey, en' heTeen* zame leven, waaraan ze niet gewend whs begon haar angstig te maken. Zij want«e Je leveranciers, de haar onbekende buren w dienstmeisje; de wereld was immers zoo slecht Zuchtend dronk zij haar kopje leeg en U* w volgende berichtS Us het „In den laatsten tijd zijn talrijke diefstallen van geldtaschjes gepleegd bij dames die in de mectrische trams zaten. De politie meent het sPoor van den dief gevonden te hebben. Hij moet in Hornsey wonen." Hornsey? Maar dat was vreeselijk. Mary keek nadenkend door het venster op de straat. Mis schien was het wel die zonderlinge man die paast hen woonde, en die geen geregelde uren opnieuw toe en zegt deze te zullen intrekken, als de Regeering zich bereid verklaart maximaal f .3000 te willen geven, d. i. f 1000 per departe ment, wien het aangaat. De drie ministers verzetten zich in hun replieken tegen het subsidie. Na dupliek van den heer Van Dedem ver zekert de heer De Meester, dat men ten on rechte denkt, dat er meer vereenigingen zullen komen met een doel als de thans besprokene. Immers, thans maakt de Weduwenwet zeonnoo- dig. Vroeger was zulk een vereeniging wel noodig en ontstond zij dan ook door particulier initiatief. Alleen voor dit bijzondere geval wordt subsidie gevraagd en door spreker aanbevolen. De heer Ter Laan betoogt na dupliek van den heer Roodhuyzen, dat men geen uitzon deringsbepalingen moet maken op de militaire pensioenwet, al zal spreker zich niet tegen het subsidie verzetten. De Ministers van Kolonie n en van Marine tripliceeren. De Minister van Oorlog bestrijdt de opvatting van den heer De Meester, als zouden er geen nieuwe vereenigingen van dezen aard meer worden opgericht. Na een discussie tusschen den beer Smeenge en den Minister van Marine, over de vraag, waaraan het te wijten is, dat de Vereeniging zich in moeilijkheden bevindt, komt de motie in stemming en wordt zijn motie verworpen met 40 tegen 23 stemmen. Daarna de motie Ter L a a n. strekkende tot uitbreiding van het stelsel van periodieke ver hoogingen bij de salarisregeling der departementale ambtenaren. Deze motie wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Het ontwerp tot nadere wijziging der wet op de besmettelijke ziekten komt aan de orde (vac cinatie). De heer Heemskerk opent de alg. beschou wingen met een opsomming van zijn bezwaren tegen vaccinatie. Religieus bezwaar heeft hij niet, doch wel wetenschappelijke bezwaren tegen de voortreffelijkheid van de koepokinenting. Tegen den vaecinedwang voert spr. o.a. aan, dat men zorgeloos wordt bij besmettingsgevaardat men den medicus den prikkel ontneemt om op dit ge bied eigen studies te maken dat deze dwang niet op den weg van den Staat ligt. Spr. juicht het toe, dat de Kroon zal aanwij zen, wat onder inenting zal zijn te verstaan. Hij aanvaardt dit ontwerp om de oificieele bekentenis, dat inenting gevaarlijk zijn kan. Spr. zal voor stemmen, omdat er door inenting wel eens kin deren gered worden. De heer De Savornin Lobman klaagt over het wetgevend schandaal, dat ouders dwingt tot vaccinatie voor bun kinderen. Hij bestrijdt de houding der geneeskundigen in de vaccinekwestie, waarin zij niets bewezen hebben, doch alleen met statistieken werken. Een wetenschappelijke grondslag is voor de vaccinatie nooit geleverd. Bovendien wapenen wij ons tegen een niet inheemsche ziekte, die hoogst waarschijnlijk nooit in ons land zal komen. Doch het is niet alleen een kwestie van doel matigheid, maar ook van recht. Spr. beklaagt zich, dat deze Regeering, al kon zij hiervoor wel licht geen meerderheid vinden, niet opkomt voor het recht, dat ieder ouder moet hebben om zijn kind te laten inenten of niet. Spr. zal voorstemmen, maar protesteert tegen den dwang, De heer Pollema is ook tegen den dwang en wil daartoe een nadere wijziging. De Minister van Binnenlandse lie had om zaken te doen. Gisteravond stond er een politieagent volle vijf minuten tegenover het huisje bij de lantaarn. Dezen avond kwam Tom niet op den gewonen tijd thuis, weliswaar was het slechts 10 minu ten latei dan anders, maar 't was toch voldoende om Mary koortsachtig opgewonden te maken. - O, Tom, wat is er gebeurd - Ongeluk met de tram. Ge hebt u toch niet bang gemaakt, hoop ik. Het eten klaar? O, ja, ik luik het al. Ik loop vlug naar boven om me wat te verfrisschen. Mary nam de achteloos op een stoel neerge worpen overjas en hing die op. Bij die beweging viel er iets met knetterend geluid op den grond" Het was een geldtaschje, wel wat versleten' maar toch goed van geld voorzien. Ontzet staarde de jonge vrouw op 't voorwerp. Op dat oogenblik evenwel werd de keuken deur geopend, en verscheen de keukenmeid met het eten. In haar verwarring liet Mary de beurs vlug in haar zak glijden. Aan tafel verwonderde Tom er zich over, dat zijn vrouw zoo buitenge woon stil was, en toen hij er naar vroeg, klaagde ze over hoofdpijn. Na het eten stond hij er op, dat ze op de canapé ging liggen en zich voch tige doeken om het hoofd liet wikkelen. Alle ?Vn 11 ran vroeg hij, of 'tal beter werd. Ofschoon zij de oogen dicht hield, sloeg ze hem toch in 't geheim gade. - Drommels, zeide hij plotseling en stond met een ruk van zijn stoel op. Zaken (de heer Heemskerk) verdedigt liet ont werp en de opvatting der Reg. om slechts dat voor te stellen, wat zij weet te kunnen verkrijgen. Spr. concludeert dat liet ontwerp het recht be vordert en geen gevaren schept. De heer Schaper kwam op tegen de over drijving,door de sprekers der rechterzijde gebe zigd in hun bestrijding van de vaccinatie en den vaccinatiedwang, en juichte toe de houding, door de regeering heden tegenover het vraagstuk aan genomen. Intusschen waarschuwde spreker tegen roekelooze toepassing door de medici van de in enting, hetgeen wel eens geschiedt. Na nog eenig debat werd het wetsontwerp zonder stemming goedgekeurd, evenals daarna het wetsontwerp tot wijziging der wet, houdende re geling der samenstelling en bevoegdheid van den Raad van State, waardoor aan het bekleeden van eereambten dooi leden van den Raad van State niets meer in den weg zal staan. Behandeld werd daarna het wetsontwerp be treflende classificatie van kantongerechten, waarbij de heer Van Lennep een amendemet toelichtte om mogelijk te maken dat te Haarlem een tweede kantonrechter kan worden benoemd. De Minister van Justitie nam dit amendement over, onder beding echter, dat de Regeering niet daardoor verplicht wordt tot aan stelling van een tweeden kantonrechter te Haar lem. Het wetsontwerp werd daarna goedgekeurd. Na goedkeuring van eenige naturalisatie-ont werpen en nog een klein ontwerp, betreffende de bestrijding van ziekten van cultuurgewassen, werd de vergadering verdaagd tot a.s. Maandag ure, als wanneer aan de orde is het wetsontwerp be treffende beveiliging van werklieden bij steenhou- wersarbeid. I'rins Hendrik naar Texol. Men schrijft uit Texel aan de ïTel." Aan verschillende bewegingen en voorbereidse len, is het te bespeuren, dat Texel hoog bezoek heeft te wachten. Zoo waren hier enkele personen uit het bestuur van de Redding-Maatschappij en van het Staats- bosclibeheer aanwezig, om de noodige besprekin gen te houden en beschikkingen te maken. Personen van hier zijn naar Den Haag geweest om te weten, wat voor de goede ontvangst noo dig is, en er kan verzekerd worden, dat deze niets te wenschen zal overlaten. De tuin van het hotel Texel, waar Z. K. H. twee nachten zal logeeren wordt geheel geres taureerd, en, naar men mededeelt, zullen er straks jn levende bloemen aanwezig zijn de nationale kleuren van Nederland naast die van Mecklenburg. Vooroefeningen met de reddingsmiddelen heb ben reeds plaats gehad en wel tot genoegen van het bestuur. Zoo het weer eenigszins wil mede werken, zal het er op den 2en Juni as. aan ons strand prachtig kunnen uitzien, en die datum zal voor Texel een onvergetelijke zijn. In de Nuy, het mooie vogelbroedterrein, uit de boschwachterij Koog, is een roeiboot gebracht, waarmede de Prins langs de honderden nesten van kokmeeuwen, dodaars, meerkoeten, en water hoenders zal kunnen varen, en er wordt niet aan getwijfeld, of Z. K. H. zal hier een genot sma- Zonder iets te zeggen, ging hij de kamer uit. Een paar minuten hoorde ze hem in de vesti bule heen en weer loopen. Toen hij weer binnen kwam, lag er op zijn gelaat een uitdrukking van verlegenheid en ont steltenis. Verst ooid vroeg hij naar haar ho fd- pijn en ging in een hoek van de canapé zitten. - Mary, zegde hij plotseling, is ons dienst meisje wel eerlijk? - Dat geloof ik wel. Ge mist immers niets. Neen, ten minste niets van beteekenis. Ik dacht, dat ik wat geld in den zak van mijn overjas had. Het was niet veel.niet de moeite waard, maar misschien heb ik er ook niets in gedaan. Bij deze woorden nam hij een tijdschrift op. Was er nog twijfel aan zijn schuld mogelijk. Hij hield het tijdschrift onderst boven vóór zich en las toch. Mary Vender sliep dien nacht niet. Den vol genden morgen scheen Tom over niets bijzonders te denken en plaagde haar, omdat zij er zoo slecht uitzag. Uw hoofd is zeker nog niet geheel in orde, Mary Ze knikte even toestemmend. Het leven was voor haar immers toch verwoest. Toen de post belde, kreeg ze hevige hartklop- pingen. Hoe lang zou het nog duren vóór de politie kwam Zou Tom in huis aangehouden j worden of op straat Mogelijk had ze hem moe- j ten waarschuwen. De beurs had ze zorgvuldig ken, dat in bijna geen enkel ander deel van Ne derland gevonden kan worden. De bewaking van De Muy is bij den boschwachter te Koog, in goede handen, en het toezicht is thans scherper, dan ooit te voren. Ook het gebied van de Vereeniging tot Behoud van Natuurmonumenten in den polder Waal-en- Burg, dat mede door Z. K. H. bezocht zal worden, is in goede conditie. Vele honderden nesten zijn er in korten tijd te zien, en de gevleugelde be woners geven een keurig beeld van het rijke vogelleven, dat Texel kenmerkt. Wat ons vooral verheugt, is, dat de Prins zal lunchen bij den ouden heer Jacob Buijs te De Cock's dorp, en hier zeker zal spreken met de beide broeders Tijs en Jacob, die samen vele red dingen verrichten en als postschippers samen meer dan 30.000 maal den tocht over het Eierlandsche Gat volbrachten. Beiden zijn door H M. de Ko ningin benoemd tot Broeders van de Orde van den Nederlandschen Leeuw, eene welverdiende hulde. Het bezoek van pres. Fallières te Amsterdam Tor gelegenheid van het bezoek van den pre sident der Fransche republiek zullen te Amster dam de volgende schepien -onzer marine vertoe ven de pantsersohepen „Jacob van Heemskerck", „Lvertsen en „Kortenaer", bet pantserdekschip „Gelderland", de tweie torpedobooten „Wolf" en „Fret:" en zes kleinere torpedobooten, benevens de onderzeeboot No. 1. Da Fransche oorlogsbodems die hier komen, teilen ie zamen 1550 koppen, de Nederlandsche ongeveer 1000 zoodat er ruim 2500 Jantjes te Amsterdam samenkomen. (N. v. d. IX) R. K. Kiesvereenisring to Amsterdam. In een vergadering van de R. K. Kiesveroeniging' in district III is, zoo meldt „De Tijd", eergis teravond de volgende, door m-eer dan 20 leden ingediende motie, met 35 tegen 7 iste'mmen aan genomen. „De R. K. Kiesveroeniging, district III, te Am sterdam in vergadering bijten; „gehoord hebbende de besprekingen in de ge meenteraadsvergadering van 22 Maart 1911, over het voorstel van B. on W. om de gelijkheid van werktijd, die in het reglement voor gemeente- wiendiedcn is opgenomen, zooveel mogelijk te verkrijjgdn dloor den gemiddelden negenurigen werkdag tot grondslag te nemen; „geboord hebbende de bestrijding van dit voor stel door meerdere raadsleden, waarbij zich be- vondlem eenjge R. K. leden van den gemeente raad „overwegende, dat niet alleen de eischen der productie de grenzen moeten regelen van den arbeidsduur „overwegende, dat die grenzen veel meer moe ten beapald worden door de eischen van zede lijkheid en godsdienst; „overwegende, Jat een Katholiek, ook als raads lid, moor op de geestelijke en godsdienstige, dan verstopt, waar de politie niet zou zoeken. Maar waar waren al die andere taschjes, waarvan de kranten spraken Om wat afleiding te zoeken, bezocht ze ver scheidene winkels. De meid wachtte haar thuis met het bericht, dat er een vreemde heer was geweest. Wat wilde hij Hij vroeg naar mijnheer, en was erg ver schrikt, dat mijnheer niet thuis was. Ik vroeg, of ik de boodschap ook kon doen, en toen zeide hij dat hij over een geldtaschje kwam spreken. Maar wat scheelt u, mevrouw Niets meisje, niets. Ik heb zeker wat hard geloopen. Dus over een geldbeurs? Ja, mevrouw, ik dacht eigenlijk, dat hij er mee te koop kwam, maar daar zag hij er toch te deftig voor uit. O, maar het maakt niets uit, zeide hij, en ge hoeft mevrouw niets van mijn komst te zeggen. De politie had dus den schuldige gevonden, was Mary's overtuiging. Nu zou Tom wel niet thuis komen. Als ze hem maar niet in een voch tige cel opsloten. Maar hij kwam thuis stipt op de minuut en gedroeg zich juist als altijd. Terwijl hij zich boven waschte, sloop Mary naar de vestibule De zak was ledig. Ze zocht in een anderen. Nu voelde ze iets. Ze haalde het ei vlug uit, dat „iets was een geldtaschje Een nieuwe dag brak aan en nog was haar man op vry-e voeten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 5