Qemengd Nieuws. öjj de, sloffe]ijke eischen in deze dient acht te geyen, betreurt de houding det katholieke raads leden, van wie zij1 verwacht had, dat zij om stoffelijke en meer nog om zedelijke en gods dienstige redenen met het voorstel van B. en W. warm meegegaan; „'bel.ieurt, dat de katholieke raadsleden, tegen hun beginsel in, die zedelijke en godsdienstige beweegredenen zelfs niet genoemd hebben; „Selsluil, dat zij: het bestuur opdraagt, deze 'motie te publiceeren, tevens te zenden aan het Cen traal bestuur der R. K. Kiesvereenigingen te Am sterdam opdat deze die middelen bezigt, waardoor de zedelijke en godsdienstige redenen, indien zulks nuodig is, nicer en beter worden verdedigd bij de besprekingen in den gemeenteraad; ,,|ga,at over tot de orde van den dag." De motie zal worden verdedigd dooi- een depu tatie van 5 voorstellers in een vergadering van het Centraal Bestuur, waarbij de katholieke raads leden zullen worden uitgenoodigd. De Koningin in België. Onze Antwerpsche correspondent schrijft ons dd. 18 Mei Koningin Wilhelmina mag er op rekenen, dat zij te Brussel met groote geestdrift zal ontvangen worden. Van n u af al betoogen de bladen, dat de hoofdstad aan de lieftallige vorstin der Neder landen... »la gracieuse souveraine", is de geijkte term... een minstens even schitterend onthaal verschuldigd is, als aan keizer Wilhelm en pre sident Fallièris. Officieel zal haar zeker dezelfde eer bewezen worden. Maar ook Antwerpen zou ditmaal wel een brokje van de feesten willen hebben. Antwerpen, waar niet minder dan 19.000 Nederlanders wonen. De Koningin moet door Antwerpen komen maar zal haar trein stilhouden in het Centraal station of maar eenvoudig van den Dam langs den buitenwijken rond op de baan naar Brussel komen Het spreekt bijna vanzelf, dat dit bij de heen reis het geval zal zijn. De Vorstin mag natuurlijk geen hulde aannemen, vóór zij door den koning verwelkomd is. Maar bij de terugreis? Moest dan haar trein enkele oogenblikken stop pen, al ware 't slechts in de Statie van den Dam, zooals het bij het bezoek van Koning Willem III in 1883 gebeurd is, dan zou ons magistraat haar wel officieel gaan begroeten en dan bestond er voor onze machtige Hollandsche kolonie ook ge legenheid om haar Vorstin te huldigen. Doch de Antwerpenaars, en vooral de Holland sche Antwerpenaar hopen op méér, zij wilden wel, dat er stappen werden aangewend, in Den Haag, opdat de Koningin van Brussel zou komen naar het Zuiderstationdaar dan haren trein zou verlaten, en in een rijtuig dwars door de stad naar het Centraalstation zou trekken, om dan de hulde van de gansche bevolking te ontvangen. Terwijl zij dezen tocht deed, die zeker een tri omftocht zou zijn, zou haar trein dan naar het Centraal-Station zijn rondgereden, zoodat zij dan zonder wachten haar reis zou kunnen voortzetten- Het idee vlotte nog maar, nu heeft het al een zekeren vorm gekregen Het dagblad »Le Matin" maakt er dezen morgen al een formeel voorstel van. Het vraagt wat het ^protocol" er van denkt en hoe de Nederlandsche consul, de heer Van den Bergh, zich de zaak voorstelt. Het éénig bezwaar, dat ik tegen dit heerlijke voorstel zie, is... dat wij te Antwerpen tot dusver nog altijd niet officieel onzen eigen koning ont vangen hebben. En nu zie ik niet goed het pro tocol dulden, dat we eerst een vreemde vorstin huldigen zouden. (Tel.) De reis vaa het Duitsche Keizerpaar. Het keizerlijk jacht »Hohenzollern" met het Duitsche keizerpaar en prinses Victoria Louise aan boord, wordt Zondagavond omstreeks 7 uur te Vlissingen verwacht. Als ge er van avond niet beter uitziet, Mary, sprak hij bij het weggaan, dan moet de dokter komen. Mary besloot voor afleiding een bazaar te be zoeken en daar thee te drinken. Toen ze de plaats zocht, hoorde ze een stem achter zich en zag Dulcie Courtney. Dulcie was Tom's liefste nicht. Mary, kom aan mijn tafeltje. Ik ben alleen. Hoe gaat het u? We hebben elkaar in lang niet gezien. Hebt ge al iets besteld. Niet Thee voor twee personen en Fransch gebak, 'tls goed, dat ik u zie Mary, ik wilde u morgen be zoeken, maar nu is 'tniet noodig. Heeft Tom niets verteld Waarom? Dus niet. Die goede jongen hij heeft dus werkelijk woord gehouden. Wij wilden het niet voor u verbergen, maar ik vond het beter, het u zelf te zeggen, en hij beloofde te zwijgen. Waar denkt ge, dat hij en ik Dinsdag namid dag waren Dat kan ik niet raden. In den schouwburg, mijn broer had twee kaarten, en we zouden er samen heengaan. Maar 's middags kreeg hij last van zijn oude kwaal. Ik wilde niet graag de voorstelling mis sen en 't was ook jammer, dat de tweede kaart niet gebruikt werd. Dus telefoneerde ik Tom en gingen we samen. Gij vondt het immers goed, Mary. Zeker. Dat wist ik wel. De voorstelling was voor treffelijk, maar het werd later dan we gedacht hadden. Tom stapte nu in een rijtuig, en toen ging het mij verschrikkelijk. Stel u voor. Ik had geen geld. Toen ik de hand in den zak stgk om den koetsier te betalen, was mijn beurs De Middenstand en de Tariefwet. Die Arnhemsohe Vereeniging. voor Handel en Nijverheid kan zich niet vereénigen met het voor stel van het hoofdbestuur van den Middenstands bond om alleen de technische zijlde van de Ta riefwet te behandelen. Zij; heeft daarom tot alle bij den bond aangte,sloten vereenigingen een rond schrijven gericht ,om een verzoek aan het hoofd bestuur te steunen om dit punt op hel, eerst komende congres het eerst a,an de orde te stel len en daarbij! door het. indienen van praead- vijpzen, of zoo dit niet meer mogelijk is, ter vergadering zelf, door sprekers van verschillende richting, hal groote belang van deze za,ak dui delijk te laten uitzetten en haar oordeel om trent de aanhangige wet aan de Regeering ken baar te, maken. Hoofdelijke omslag en kiesrecht. Een paar ingezetenen van een gemeente in Friesland hebben zich tot Gediep. Staten dier provincie gewend met het verzoek, om zulke maatregelen te willen nemen, 'dat zij ten spoe digste op het kohier voor hoofdelijiken omslag hunner geimeente worden geplaatst. Verzoekers hoopten op deze wijze kiezer volor den Raad te worden. Gedep. Staten hebben adressanten bericht, dat hun verzoek niet voor inwilliging vatbaar is, daarbij o.m. overwegende, dat hun college aan geen wettelijk voorstehrift de bevoegd heid ontleent ,om de plaatsing! op niet gemeen telijk kohier Van dein hoofdelijken Omslag1 te ge lasten van personen, die naar hun oordeel be- liastingtplichtig .zijn, dat e'r ook overigens noch op grond van de gemeentewet, noch' .op grond van dte kieswet termen tot tusschenfcomst bestaan. De Nederlandsche missie te Rome. De correspondent van de »N. R. Ct." Rome seinde eergisteravond De Nederlandsche missie, bestaande uit baron Sirtema van Grovestins, jhr. Van Geen en jhr. De Beaufort, is hedenavond te 10.50. alhier aange komen. De missie werd verwelkomd door Hr Ms. gezant Van Weede, den gezantschap-attaché Schuller tot Peursum, consul-generaal Moleschot en den vice-consul De Josselin de Jong. De heeren hebben hun intrek genomen in het Palace-hotel. Indisch Telegraafwezen. De Haagsche correspondent van de nLeeuw. Ct." meldt: Naar wij vernemen, gaan de heeren A. E. R. Collette, hoofdingenieur der telegrafie, en H. W. L. Leur, oud-directeur van 't telegraafkantoor te Amsterdam, half Juni per Rotterdamschen Lloyd in opdracht van de regeering op reis naar Indië. Doel van deze reis is, de Indische regeering van advies te dienen aangaande het Indische tele graaf wezen. Arbeidsbemiddeling. De staatscommissie voor de werkloosheid stelt een onderzoek in naar de wijze, waarop de arbeidsbemiddeling hier te lande plaats vindt. Over de inrichting en de werking van de bestaan, de arbeidsbeurzen staan haar voldoende gegevens ten dienste, maar het bleek haar niet mogelijk, eenigszins volledige gegevens te verkrijgen over andersoortige instellingen en over personen, die, hetzij ter bevordering van gemeenschappelijke belangen in eenigen bedrijfstak, hetzij met sociale bedoelingen, hetzij als broodwinnig, werkzoekende personen en werkgevers tot elkander brengen- Onder goedkeuring van den minister van binnen- landsche zaken roept de commissie thans de mede werking in van burgemeesters, vertrouwende dat het hun niet moeilijk zal vallen, haar degewensch- te inlichtingen te verschaffen. De commissie zal gaarne van de burgemeesters ontvangen de adres sen van vereenigingen, instellingen of personen, die zich binnen hun gemeente bemoeien met het verleepen van bemiddeling tusschen werkzoekenden en werkgevers, hetzij in het algemeen, hetzij voor weg. Een koude rilling ging Mary door de leden. Tom had dus de beurs van zijn nicht ontvreemd. O, kijk maar niet zoo verschrikt. Ze was niet gestolen. Ik gaf ze des middags aan Tom, opdat ik er niet aan zou behoeven te denken, en in de haast ging hij naar huis en hield ze in den zak. Ik zond den koetsier naar huis om zijn geld te halenhet was zeer onaangenaam voor mij. Gisteren was ik nog van streek van al de onaangenaamheden, daarom zond ik Ri chard naar jullie om te zien, of hij mijn beurs kon krijgen... wat scheelt u? Och, ik heb mij aan de heete thee ge brand. Vanmorgen kreeg ik van Tom een brief en een pakje. In den brief stond, dat hij de beurs op den terugweg verloren moet hebben. Nu 'twas niet erg, maar 'tpakje bevatte het mooiste taschje, dat ik ooit gezien heb. Hij is gisteren naar de Regentstraat geweest, om het voor mij te koopen. Bijna had Mary een luiden gil geslaakt. Het „mooiste taschje" was hetzelfde dat zij in Tom's zak gevonden had. Eer haar echtge noot thuis kwam, verbrandde Mary een zeker taschje, nadat ze vooraf, om haar geweten ge rust te stellen, den geheelen inhoud in eene bus voor de armen had geworpen. Toen ging ze Tom met een vroolijk gezicht tegemoet. Mary, gevoelt ge u nu beter. Ja, mijn hoofdpijn is over. Het moet van het weer zijn gekomen. Is er wat nieuws? Niets... O, ja toch... Die dief is aangehou den ge hebt er wel van gelezen. Die van de geldtaschjes eenig bijzonder bedrijf. Verder zal de commissie het zeer op prijs stellen, bij elk adres te mogen vernemen, met welk doel (vakbelang, algemeen belang, broodwinning enz.) de bemiddeling wordt verleend, en of voor zoover aan de burgemees ters bekend is bij die bemiddeling eenig mis bruik (winkeldwang, herbergbezoek of iets derge lijks) voorkomt. Katholieke Kamerclub. In de Donderdagavond gehouden vergadering van de Katholieke Kamerclub is, naar »De Res. bode" meldt, tot secretaris gekozen de heer A. C- A. van Vuuren. Het bestuur bestaat uit de heeren mgr. Nolens, voorzitter v. Vlijmen, ondervoorzitter, en v. Vuu ren, secretaris. Inkomstenbelasting. Naar »Het Centr." verneemt, zal het ontwerp op de voorgenomen algemeene inkomstenbelasting eerlang^ in elk geval vóór de opening der nieuwe zitting in September, worden ingediend. Verbetering positie officieren. Wij hebben gemeld, dat aan het departement van oorlog het ontwerp tot verbetering van de positie der officieren is gereed gekomen. De »N. Ct." voegt hieraan toe, dat er naast en in ver band ermede zijn ontworpen een herziening van de legerorganisatie, voornamelijk betrekking heb bend op de samenstelling van infanterie en artil lerie, alsmede regelen betreffende het overgaan van officieren van leger naar landweer. Raad van bestuur Suriname- Bij Koninklijk besluit is benoemd tot buiten gewoon lid van den raad van bestuur der kolonie Suriname, C. A. J. Struycken de Roysancour, waarnemend administrateur van financiën aldaar. Tweede Kamerverkiezing. ROERMOND. Met zeer groote waarschijnlijk heid wordt verwacht, dat de heer Bolsius zich tot aan de periodieke verkiezingen zal blijven be schikbaar stellen. Pest in lndië. Bij het departement van koloniën is ontvangen het volgende telegram van den gouverneur-gene raal van Ned -Indië, dd. gister (19 Mei), betref fende de pestgevallen op Java: Afdeeling Malangéén koortsgeval op 16 dezer en twee op eergisteren (17 dezer) bleken pest te zijn- Gisteren (18 dezer) 26 gevallen, waaronder één longenpest, en 11 dooden. Van de lijders van vorige dagen overleden er nog 10. Soerabaja 4 gevallen, 1 doode. Kediri1 geval, 1 doode. Madioen 1 sterk verdacht geval. »De Standaard" schrijft Wie zich het hooge cijfer uit Mantsjourie her innerteen cijfer dat ten slotte giobaal op 90.000 geschat werd en er aan denkt, hoe uit Voor- Indië week na week berichten kwamen, die het getal der aldaar aan pest gestorvenen op 30.000 per week becijferden, voelt zich vanzelf dankbaar gestemd bij de zeer lage cijfers die en op zich zelf een zeer geruststellend karakter dragen, èn meer nog cijfers, die. een verhouding tusschen aangetaste lijders en gestorvenen aangaven, veel gunstiger dan uit het vasteland van Azië ons werd gerapporteerd. Slechts in zooverre zagen we ons de laatste dagen teleurgesteld, dat de epidemie zich van lieverlede meer verspreidde. Aanvankelijk had men hoop gekoesterd, dat de ziekte tot Malang zou beperkt blijvennu bereiken ons berichten, die zelfs aan gevallen buiten het gewest Passa- roean gelooven doen. Scheen het kwaad zich eerst in Oost-Java te localiseeren, thans bewoog zich de epidemie reeds in Westelijke richting, en nadert de dichte bevolking straks van Midden- Java. Of dit daaraan te wijten is, dat de epide mie zich uit Malang verspreidt, dan wel of de kiem van het kwaad reeds op onderscheiden plaatsen had postgevat, eer wij van Malang ver namen, in elk geval heeft wat eerst locaal scheen, reeds nu meer epidemisch karakter aangenomen, en zal eerst de toekomst kunnen leeren, of het tot meer algemeene uitbreiding komen zal, gelijk in Mantsjourie en Voor-Indië. Kenners van Java deelen de vrees voor een algemeene uitbreiding niet. Ze wijzen op de cholera, die bijna niet anders dan endemisch voorkomt, nooit weg is, altoos weer opduikt, en toch nooit het karakter aanneemt van een cholera- epidemie in Europa. Toch vertrouwe men op zulke inzichten niet al te zeeren we verheugen er ons in, dat het Gouvernement op Java, wel verre van zich aan valsche gerustheid over te geven en op zien komen te spelen, integendeel van het eerste oogenblik af de meest doortastende maatregelen genomen heeft, om het kwaad te stuiten. Ook uit Nederland is de Gouverneur op afdoende wijze geholpen. En uit de Indische bladen blijkt dan ook in het aller minst niet, dat de geest onder de bevolking ont roerd zou zijn. Vertrage men in het nemen van de noodige maatregelen ook verder geen oogenblik. Blijvehet Gouvernement daarbij steun in den geest der bevolking vinden. En worde Java gespaard voor wat op een zoo dichtbevolkt eiland een volksramp zonder wederga zou kunnen worden. Het nieuwst eop het ge bied der re clame levert een begrafenis-onderneming te 's Gravenhage, die per reclamekaart aan den volke kond doet 10 pCt. extra korting te geven op het begraven. Brandstichting. Dei marechaussees uit Helmond hebbein gisteren naar de gevangenis te Roermond overgebracht H. K., oud 27 jaar, land bouwer, en diens zwager W. A. C., oud 27 jaar, dienstknecht, beiden wonende te Mie-rlo. Zij1 wor den verdacht van in den nacht van 16 op 17 dezer de landbouwerswpning1 van eerstgenoemde in brand te hebben gestoken. Een kind verbrand. Donderdag had hij Gl J. te Oud-Vroemhoven, 'n ernstig' omgieval plaats. Dei vrouw des huizes was bezig met de wasch en had een ketel met kokend water op den grond giezet. Een driejarig: meisje had het ongeluk al spielende te vallen en kwam in den ketel terecht. Het geheele lichaam was éëne brandwonde. De eerste zorgen welden verleend door de Eerw. Zusters en de dokter weird i;n allerijl ontboden. De toestand van het kind is zeer bedenkelijk. (L-K.) Kop' er vergi,ftiging'. De vorige week zijin te Limmen (N.-H.) eenige bruiloftsgasten ongesteld geworden door kopervergiftigirng. Donderdag is, zoo meldt de „A. Ct.", een hunner, de vader van de bruid, overleden. Nog: een patiënt is ern stig ziekde overigen zijin min of meer her stellende. Ongelukken. Te Nievelstein, bijl Heerlen, is gistermorgen een wprkman, een maand gele den gehuwd, onider eenafstortende zandimassa bedolven geraakt en als lijk te voorschijn gehaald. Te Akkrum is Donderdag een 7-jarig jon. geitje in een spoorput verdronken. Een groote teleurstelling ondervond dezer dagen een trouwlustig paartjei te Hasselt. Een dag of wiat, nadat ze in ondertrouw waren opgenomen, werden ze bij! den burgemeester ont boden, om te vernemen, da,t het huwelijk niet op den gestelden datum kou voltrokken worden, daar volgens de geboorte-akte' van het meisje bleek, dat zijl als van het mannelijk geslacht stond ingeschreven. Het paartje zal nu nog «enige weken geduld moeten hebben daar eerst aan de wettelijke voorschriften in dezen moet wor den voldaan. Het E n g e 1 s c h e militaire lucht schip. Het heeft niet zoo heel veel gescheeld, of het Engelsche militaire luchtschip Bieta heeft heizelfde lot ondergaan als de Leibaudy. Het had eert goed geslaagden tocht glemaakt en keerde riaar Farnborougfa terug, toen het bijna o'p de zelfde plaats, w:aar dei Lebaudy is vergaan, door den wind over telegraafdraden werd gedreven, waarin dei haken van de sleeptouwen vastraak ten. Alle pogingen, om het luchtschip los te krijgen, bleven lang vergeefsch. Ten slotte zette men de machine op volle kracht en leen telegraaf paal werd met alle draden, onder luid gekraak, uit den grond getrokken. Het luchtschip raakte los en vloog naar zijin loods, waar het vrijwel onbeschadigd aankwam. Zwarte pokken. Te Hamburg liggen thans 6 personen, aan de zwarte pokken; vóór 14 da- glen geleden constateerde men het eerste ziekte geval. Men vermoedt, dat de eerste zieke anderen heeft geïnfecteerd. De zieken liggen in geïsoleerde barakken. Er zijn uiterst strenge maatregelen genomen. Veeren als teeken van macht. Wan neer we eens nagaan, door wie in verschillende landen en in verschillende tijdiperken veeren ge dragen werden, dan zien wie, dat reeds in de ouden tijd vaak vederversiering de reden was, dat sommige menschen meer schenen dan hun natuungeinotan. Terwijl de pauweveeir bij de C'hi- neezen het teeken is van de klassen dér Manda rijnen, terwijl een Indiaansch opperhoofd door zijn hoofdversiering van arendsvearen gekenmerkt is, is nog bij de hoofden dier Europeesche le gers, hij de hooge militaire ran gén de wsd!©r- verteiering: op den helm een delr voornaamste teekenen van macht. Het spreekwoord „de klee- r,en maken den man" mag dikwijls wél worden veranderd in „de veeren maken den man." In den riddertijd reeds was hlet vereischte, dat een voornaam ejdelm.an getooid was met stmisveeren en een tournooiveld leverde een tentoonstelling van siruisveerein van verschillende grootte en kleur. Zelfs wérd het eiken takje aan het k op stel van bet paard, dat, volgens een oud bij geloof, den berijder beschermd© tegen gevaar, in den tijd van overdreven weelde vervangen door een veer van een struisvogel. „Zioo hqer, zoo, knecht", zegt het spreekwoord1. En ook d© pa;gé siefdfe zijd elegante baret met een struisveer, die in groote niet mocht onder doen voor die vaa den helm zijns meesters. Het dragen van struisveerejn is natuurlijk ook aan mode onderworpen geweest. In de middel eeuwen uit het Ousted haag Europa overgebracht en weidra in ridderkringen in overdreven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 6