BiBBenlamL Stads- en Gewestelijk Nieuws. De heer Van Idsinga beatrydt liet amen dement en zegt, dat een bepaling als die van den heer Van Karnebeek in een afzonderlijk artikel thuis hoort. Spr. berust in 's ministers definitie, doch had een ander begrip voorop gesteld willen zien. Na het antwoord van den Minister, trekt de heer Helsdingen zijn amendement in en wordt artikel 1 zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Artikel 2 (verbod van het verrichten van steen- houwersarbeid zonder daartoe te zijn toegelaten) is door den heer D e V i s s e r aldus geamendeerd »De werkgever zorgt, dat in zijn onderneming geen steenhouwersarbeid wordt verricht door ar beiders beneden 21 jaar, tenzij dezen in het bezit zijn van een steenhouwerskaart." De heer Tydeman komt terug op zijn aanvan kelijke sympathie met dit amendement. Het is eigenlijk hetzelfde als het ontwerp. Spr. zou slechts een amendement willen, dat zich beperkte tot 17- jarigen en tot één enkele keuring op 14 jaar om de ouders te waarschuwen. Spr. wil vrijheid na het 17de jaar. Vrijheid op 21 jaar brengt alleen slecht geschoolden na dien leeftijd in het vak. Ook ten opzichte van de keuring brengt het amendement geen verbetering. Spr. kan niet zeg gen, dat na het amendement het ontwerp voor hem aannemelijker wordt. De heer De Kanter sluit zich bij den heer Tydeman aan. De heer Helsdingen zegt, dat men zich aan schijn vergaapt, want het amendement be perkt tijdelijk de beroepskeuze nog meer dan de minister wenschte. De heer Loefi verkiest het amendement, om dat het den staatsdwang beperkt tot de minder- jarigen, doch hij betreurt, dat ook met het amen dement veel staatsbemoeiing blijft. De Minister, ofschoon het amendement met overnemende, wees het echter ook niet af, waar uit de discussie kan worden opgemaakt, dat aan neming er van, de kansen op aanneming van het geheele wetsontwerp verbeteren zal. Echter had de Minister enkele bezwaren tegen het amendement en wel de kwestie van den toe vloed van buitenlandsche arbeiders in het steen houwersvak, waarvoor op het oogenblik nog wel geen vrees bestaat, maar waarmede toch rekening moet worden gehouden, en voorts de kwestie van de vrijstelling van patroonszoons, door den heer de Vlugt in een later te behandelen amendemten beoogd, welke dispensatie door de bescherming van minderjarigen eenigszins moeilijker wordt. Tegenover hetgeen de heer Loefi' aanvoerde, tegen s Minister s systeem van wetgeving, betoogde de Minister dat z i. de taak der Overheid verder gaat, dan waartoe de heer Loefi" haar wil beper ken. De Minister kan daarom niet aanvaarden de qualificatie dat hij iemand geen heer en meester laat over eigen doen en laten in diens eigen be lang. Het algemeen belang is alleen bij alles 's Ministers richtsnoer. Nadat de heer De Y i s s e r de beide bezwaren, welke de Minister tegen het amendement had weerlegd, en dat amendement nader had verde digd als geheel passende in het kader van het wetsontwerp, en met de grondslagen van dit laatste niet in strijd komende, verklaarde ook de heer Aalberse er zich voor, eveneens om aanneming der wet te bevorderen. De Minister verklaarde daarna het amendement-de Visser over te nemen. Art. 2 werd hierop zonder hoofdelijke stemming aangenomen, en de vergadering verdaagd tot Dinsdag 30 Mei, elf uur. stel wacht op het advies van den deskundige, die geraadpleegd wordt, overeenkomstig het advies van den rechtsgeleerden raadsman der gemeente. R.<K. Middenstand in Nederland. Te Nijmegen had gisteren een vergadering plaats van de besturen der vijf Diocesane Hanzebonden in Nederland. Het doel dezer vergadering was, te komen tot oprichting eener federatie dier vijf Bonden. Men kon op die vergadering niet tot eenstem migheid komen, zoodat de federatie van R. K. Middenstandsvereenigingen in Nederland voorloo- pig niet tot stand komt. (Centr.) Fotografeeren ty luchtvaart De minister van oorlog heeft aan den minister van binnenlandsche zaken het volgende bericht De landing van Duitsche luchtballons in de nabijheid van het fort Pannerden en de vesting Willemstad, alsmede de omstandigheid, dat in deze ballons fotografische toestellen werden mede gevoerd, waardoor de mogelijkheid niet uitgesloten is, dat van de vestingwerken fotografische opne mingen zijn genomen, heeft mij aanleiding "gege ven om in overleg met den minister van justitie de aandacht van de stellingcommandanten te vestigen op art. 430 van het wetboek van straf recht, hetwelk strafbedreiging inhoudt tegen dengene, die, zonder verlof van het bevoegde gezag, een opneming doet van eenig militair werk. De militaire autoriteiten moeten in verband hiermede, zoodra een luchtschip in de nabijheid van eenig militair werk wordt gezien, de politie autoriteiten van de plaatsen, waar het luchtschip vermoed kan worden te zullen landen, onmiddellijk telegrafisch of telefonisch waarschuwen, waarna deze politie-autoriteiten een onderzoek kunnen instellen en naar bevind van zaken handelen. H. M. de Koningin-Moeder. H. M. de Koningin-Moeder zal Donderdag 8 Juni 2.54 uur nam. te Amsterdam aankomen. Het vertrek is bepaald op Zaterdag 10 Juni te 3.51 uur, beide aan het Centraalstation. (Hbl.) Militiewet. Onze Haagsche correspondent meldt ons Sinds eenigen tijd gaan er geruchten, dat een deel der rechterzijde met name de anti-revolu- tionnaire fractie, de openbare behandeling der militiewet dezen zomer zou willen doen plaats hebben. De Kamer moest dan desnoods maar in Juli of Augustus vergaderen. Van betrouwbare zijde wordt verzekerd, dat inderdaad het plan zou bestaan, een dergelijk voorstel te doen. Wij gelooven evenwel niet, dat het kans van slagen heeft. Zijn wij goed ingelicht, dan is bovendien de inhoud van het voorloopig verslag, dat over eenige dagen verschijnt, van dien aard, dat een spoedige verschijning van het antwoord buiten gesloten is. (Tel.) Resident Meertens ziek. Van haarBataviaschen correspondent ontving de ïN. Ct." een telegrafisch bericht, meldend, dat de resident van Batavia, de heer E. Meertens, die ziekteverlof doorbracht in het hotel-herstel lingsoord Selabatoe, te Soekaboemi, naar Buiten zorg is getransporteerd wegens geestesoverspan- ning. Klerken by 's Ryks Belastingen in Nederland, De Bond van klerken bij 's rijks belastingen in Nederland is gisteren te Utrecht in algemeene vergadering bijeengekomen. Met genoegen werd vastgesteld, dat de Bond steeds in ledental toe neemt. Thans telt hij 793 leden. Men heeft met leedwezen er van kennis genomen, dat de minis ter niet deelt de meening, dat door de stijging der levensmiddelen eene verhooging der salarissen van de lagere ambtenaren noodzakelijk wordt gemaakt. Vervolgens werd de contributie over 1911—12 op f 2 bepaald. Het bleek voorts een onaangenamen indruk op de vergadering te heb ben gemaakt, dat gelijkstelling met de salarissen der collega's van de Registratie volgens het hoofd bestuur niet mogelijk was. De minder waardee- rende beoordeehng van de rijksklerken bij de administratie der directe belastingen enz. had de leden van den Bond eveneens onaangenaam ge troffen. Aangenomen werd een bestuursvoorstel, strekkend om aanstelling te verkrijgen zonder examen en om voor bevordering in aanmerking te kunnen komen na afgelegd examen. Mede vond veel bijval een motie van de afdeeling Groningen om met terzijdestelling van ondergeschikte punten hoofdzakelijk aan te dringen op tractexnentsver- hooging. De behandeling van het huishoudelijk reglement nam verder zooveel tijd in beslag, dat de overige agendapunten werden aangehouden. Vastgesteld werd nog, dat de volgende vergadering wederom te Utrecht zal plaats hebben. Na een opwekking om vereend van krachten te werken voor een betere regeling der positie van de rijks klerken ging de vergadering uiteen. De pest op Java. Een regeeringstelegram meldt Afdeeling Ma-lang: 2 ziektegevallen (22 Mei) bleken pest te zijn. Gisteren 18 gevallen, waarvan 8 dooden. Vorige dagen overleden er nog 4. Soerabaja en Madioen geen gevallen. Verkeersweg te 's-Gravenhage. De eerste voordracht is door B. en W. van s-Gravenhage gedaan tot minnelijken aankoop van een dertigtal perceelen, noodig voor den aan leg van een verkeersweg tusschen het Spui en het Buitenhof, met omlegging van een gedeelte van het Achterom. Behalve die perceelen, zullen nog enkele andere te onteigenen zijn, waaromtrent een nader voor- Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht 'n den morgen van 26 Mei 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 773.0 te Haparanda. Laagste barometerstand 754.6 te Seydisfjord- Verwachting tot den volgenden dagmeest matige oostelijke wind, half tot zwaarbewolkt, meest droog weer, met vooral in het zuiden kans op onweer, zelfde temperatuur. Het diamanten priesterjubilé van oud-pastoor Do Groot. Het diamanten priesterjubilé van den zeereerw. pater (Dominicus) T. P. De Groot, rustend priester in de pastorie aan de Hoogstraat, is gisteren onder veelzijdige deelneming kerkelijk en huiselijk gevierd. Het eenig feit, dat 't een priester in Schiedam gegeven was een diamanten priester, jubilé te vieren, gevoegd bij de omstandigheid dat 't hier gold een zoon dezer stad, lid eener achtenswaardige familie, die ook nog in het vol gend geslacht een rijk begaafd priester aan Gods Kerk schonk, deed Schiedams Katholieken van heeler harte deelen in dit hoogst zeldzaam feest. De hooggeachte jubilaris, die onder den last van 90 jaren dit feest nog in voldoende gezond heid mocht vieren, had dan ook alleszins in zijn langdurig waarlijk volijverig priesterlijk leven, tot die veelzijdige deelneming aanleiding gegeven. Met voldoening mag hij terugzien op die lange reeks van 60 priestei-jaren tot eer van God en tot heil der zielen zoo volijverig en opofferend doorleefd Den lln Februari 1822 te dezer stede geboren, werd hij, die thans de eerbiedwaardige nestor is van de Hollandsche provincie der Dominicanen, toen de jeugdige Theodorus Petrus de Groot Tzn., na aan de Latijnsche school te Gemert zijne eerste studiën te hebben gedaan, den 15 Oct. 1846 te Nijmegen in de Orde opgenomen en den 15 Oct. 1847 te Neerbosch geprofest. Den 25 Mei 1851 werd frater (Dominicus) De Groot, te Grave priester gewijd door Z. D. Hw. mgr. Zwijssen, bisschop van Gerra, i. p. i., nadat hij een jaar te voren in de groote kerk aldaar door Z. D. Hw. mgr. baron van Wijkersloot, bisschop van Curium, i. p. i., tot diaken was gewijd. Na de H. Priesterwijding was pater De Groot van 18511857 als assistent te Leiden werkzaam. Toen de statie te Leiden in 1857 werd opgeheven, was de jeugdige priester van 18571861 werk zaam te Schiedam. Die korte werkzaamheid in de St. Janskerk aan de Lange Haven alhier heeft hij voor immer gedenkwaardig gemaakt door zijne ijverige bemoeiingen voor de stich ting van het altaar van het Onbevlekt Hart van Maria, tevens der Koningin van den A. H. Rozenkrans gewijd, dat door vrijwillige bijdragen door hem toen verzameld, nagenoeg uitsluitend tot stand kwam. Daarna was pater De Groot eenige jaren als syndicus-procurator in het klooster te Huissen werkzaam. In 1864 werd hij benoemd tot praeses te Langenboom. Daar vond hij voor kerk nagenoeg een stal en voor klooster eene arme woning. Om de kerk in een waardiger Godshuis te herscheppen, bracht hij te Schiedam alleen f2500.bijeen. Na afloop van zijn taak als praeses te Langen boom (1867) was pater De Groot tot 1874 kapelaan te Nijmegen en ging van daar naar Amsterdam als kapelaan der kerk ^Stadhuis van Hoorn". Daar werkte hij met groot succes 14 jaren en toonde zich daar vooral de vader der armen. In 1889 werd de te Amsterdam zoo gevierde pater De Groot tot pastoor te Goorn in Noord-Holland benoemd, waar hij 16 jaar lang volijverig werkzaam was. Na in 1901 te Gooi'n onder veelzijdige deelne- ming zijn gouden priesterfeest te hebben gevierd, nadat hij reeds in 1897 te Neerbosch den vijf tigsten gedenkdag zijner professie had herdacht, gevoelde pastoor De Groot zich genoodzaakt, wegens verminderde lichaamskrachten, afscheid van zijne parochianen te nemen. In 1904 ontslag vragend, verliet hij in 1905 zijne parochie en ging, na een kort verwijl te Schiedam, naar hij meende, zijne laatste levensdagen in het klooster te Huissen doorbrengen. Maar zijne geboortestad, met zoo tal van herinneringen, trok hem toch meer aan en hij kreeg verlof te Schiedam in de pastorie der St. Janskerk aan de Hoogstraat zijn levensavond te voleinden. Meermalen werd oud-pastoor De Groot in de enkele jaren die hij hier doorbracht, door een ernstige ongesteldheid getroffen: verleden jaar nog dachten zijne ordebroeders, dat 't nu wel met frater Dominicus zou gedaan zijn maar zijn sterk gestel kwam telkens de aanval te boven. Zoo mogen wij dan hopen, dat den bijna 90-jarigen grijsaard minstens de jaren van zijn broeder zullen gegeven worden, die hier ten huize van zijn zoon aan de Lange Singelstraat reeds zijn 93sten ver jaardag mocht beleven. De nieuwere St. Janskerk, de traditioneele bede plaats van Schiedams Katholieken, toonde zich bij dit heugelijk jubeltij op den hoogen feestdag van 's Ileeren Hemelvaart, in feestelijken tooi met de rijke paramenten en bij heerlijk levend groen en bloemen, die hare altaren bij feestgetij plegen te sieren. Reeds vroeg in den morgen was zij herhaaldelijk onder de H. M. Missen door een groote schare geloovigen bezet, waarvan er tal- loozen, onder het naderen tot de H. Tafel des Heeren, zeker den jubileerenden oud-pastoor in hun innig dank- en smeekgebed herdachten. Omstreeks 8 ure betrad de hooggeachte jubi laris, door vier misdienaars in smaakvolle feest- toga voorafgegaan, het priesterkoor ditmaal niet aan het St. Jozefsaltaar, waaraan hij gewoon is te lezen, maar aan het altaar toegewijd aan het Onbevlekt Hart van Maria, dat hij mede hielp stichten, zou hij zijn Dankoffer opdragen. Zicht baar bewogen, maar toch met de bijzondere aan dacht en devotie, die hem eigen is, droeg de ju- bileerende priester het H. Misoffer op, op dezen ge denk waardigen dag waarop hij voor zestig jaren uit 's Bisschops handen de heilige wijding ontving, die hem tot priester naar de Orde van Melchi- sedech voor de eeuwigheid verhief. Met bevende hand hief hij het hoogheilig Offer op, zijnen dier baren verwanten en allen geloovigen ten heil. Het koorgezelschap der kerk luisterde deze stille Mis met eenige gezangen op. Nadat 't de plech tige viering met het Veni Creator uanrDeLeur's toonzetting had ingezet, deed 't het Ave Maria,- van Elb. Jos. Franssen hooren. Toen het H. Offer tot bij de opheffing en in de nuttiging was volbracht, bracht 't in het Adore Te, toonzetting van wijlen den heer Khüne, organist der kerk, en in het Jesu Dulcis, van B. Kothe, der Verborgen God heid eer, om met het jubelend Laudate van Jos. van Leeuwen te besluiten Met ontroerde stem bad de jubileerenden celebrant daai'na het slotgebed der Kerk, zich daarna moeizaam rich tend naar de sacristie, dooi- velen met aandoening nagestaard De plechtige Hoogmis ten half elf vond weel de St. Janskerk geheel bezet. Het H. Misoffer werd opgedragen door den weleerw. pater J. B. Brouwer, vroeger kapelaan der kerk, geasisteerd door de tegenwoordige kapelaans, de weleerw. paters Hubers en Fennell, in het bijzijn van den hooggeachten jubilaris, die mèt den hoogeerw. pater Huymans, provinciaal der Dominicanen-orde, en den zeereerw. zeergel. pator J. V. de Groot, professor aan de universiteit te Amsterdam, in het priesterkoor had plaats genomen. Door het koopgezelschap werd de 4-stemmige mis van Joh. van der Sluys zeer verdienstelijk uitgevoerd, terwijl bij de Benedictie het Tantum ergo van den heer De Leur, organist der kerk, en daarna het Laudate, van Ruigrok, werd gezongen. De organist deed ten slotte de opwekkende tonen van den »Jubileummarsch" van C. K. L. Burgdorffer hooren. De receptie door den jubileerenden priester ten 12.) ure in de spreekkamer der pastorie gehou den, was druk bezocht. Met den hoogeerw. Deken de andere eerw. heeren geestelijken dezer stad> en eenige confraters uit Rotterdam. Ook de weleerw. pater Kooien, gelukkig weer hersteld, was ter receptie kwamen de Burgemeester, de heer Honnerlage Grete, vertegenwoordigers van het kerkbestuur en andere kerkelijke colleges en tal van katholieke ingezetenen dezer stad den hooggeachten jubilaris hunne opwachting maken Ter receptie trokken bijzonder de aandacht twee portretten, die den jubileerenden oud-pastoor zeker wel het meest welkome geschenk zullen zijn geweest op dezen voor hem zoo heuglijken dag. Het eene afbeeldsel bevat, onder het welge lijkend portret van Z. H. Paus Pius X, een met eigen hand in 's Pausen gewone schrijftaal ver vatten gelukwensch van den Algemeenen Vader der geloovigen aan sonzengeliefden religieuzen zoon pater Dominicus De Groot,hem den Apostolischen zegen schenkend en nog vele gelukkige jaren voor hem van den Heer afsmeekend. Het andere portret vertoont onder de eerbiedwaardige beeltenis van den hoogeerw. pater Cormier, generaal der Dominicanenorde, zetelend te Rome, een eigenhandig onderschrift in de Fransche taal, te vertalen nagenoeg in de volgende bewoor dingen sWij wenschen den zeereerw. pater Dominicus de Groot hartelijk geluk, niet alleen met zijn lange levensjaren, maar ook met de goede, godsdienstige en apostolische werken, waar mede hij die heeft weten te vervullen, hem gevend uit geheel ons hart den zegen van St. Dominicus.'' Ook tal van kaartjes, telegrammen, enz. deden van de veelzijdige deelneming in des jubilaris hoogst zeldzaam feest blijken. De receptie had over 't geheel een opgewekt verloop. De hooggeachte jubilaris, die met zijn heer-neef, prof. J. V. de Groot, den hoogeerw. pater Huysmans, provinciaal, den zeereerw. pas toor en de weleerw. paters-kapelaans, de bezoe kers afwachtte, toonde zich zeer opgewekt en herkende ook vooral nog menig ouderen bezoeker uit de jaren dat hij hier leefde of voor eenigen tijd op assistentie was. Dat den rustenden oud pastoor nog vele gelukkige jaren mogen geschon ken worden, was voorzeker aller wensch. Moge 't hem allereerst gegeven zijn, hier zijn negentig sten verjaardag in voldoende gezondheid te vieren 1 Jubilé—G. M. H. Oosterholt Onder veelzijdige blijken van belangstelling her dacht gisteren de heer G. M. H. Oosterholt den dag waarop hij voor 25 jaren bij de firma H. Jansen tx Co. alhier, als jongste bediende in dienst trad, terwijl hij thans bij de vennootschap, die genoemde firma in de zaken is opgevolgd, als procuratiehouder werkzaam is. De patroons toonde de langdurige trouwe dien sten door den geachten jubilaris gedurende een kwart eeuw bewezen, alleszins op prijs te stellen Omstreeks 11 ure gister-ochtend op het privé- kantoor ontboden, vond hij daar, mèt den hoofd patroon, den heer Herm. Jansen, diens broeder, den heer J. P 11. Jansen, en den tweeden procu ratiehouder, vereenigd. In waardeerende bewoor dingen werd hij door den hoofdpatroon toege- spioken, die hem als stoffelijk huldeblijk een fraai gouden horloge met inscriptie bood. dat door den jubilaris dankbaar werd aanvaard. Het personeel der vennootschap, zoowel in de fabrieken als op het kantoor, toonde mede, dat zij in het zilver jubile van den geachten procu ratiehouder van ganscher harte deelden. Bij den receptie door hem in zijne woning in het kan toorpand aan de Zijlstraat gehouden, bleek dat op overtuigende wijze. Een sierlijke fauteuil met album bevattende de namen der gevers vertolkte de vriendelijke deelneming van het fabrieksperso- neel en het kantoorpersoneel deed zijne waardee rende belangstelling door het vereeren van een fraaien barometer kennen. Dat de heer Oosterholt telg eener familie, die de oude firma Jansen vele jaren trouw diende, zooals ook hij haar zijne beste, jeugdige krachten schonk nog vele gelukkige jaren in dienst der nieuwe vennootschap moge beleven, zullen zeker velen die hem kennen en achten, met ons van harte wenschen. Nat. Christ. Geheelonthouders-Vereeniging. De afd. Schiedam van de Nationale Christen Geheelonthouders-Vereeniging hield gister-middag weer de op Hemelvaartsdag gebruikelijke openlucht samenkomst, ditmaal niet onder de de geur van Schiedams stokerijen en werkplaatsen op de üoe'e achterplaats maar in het nog onbebouw de gedeelte van het plein Eendracht, aan de fuinlaan, onder den schaduw van enkele boomen aan de Buitenhaven. Het terrein bood, in tegenstelling met hetgeen vroeger achter den Doele werd te zien gegeven, een weinig opwekkenden aanblik. Een geïmpro viseerd spreekgestoelte, waarvan een klein tafeltje het onderstel vormde, enkele lage bankjes, blijk baar voor de leden der afdeeling, een seraphine- orgeltje, een schraagtafeltje bedekt met een aantal glaasjes om de dorstigen natuurlijk met niet- alcoholhoudende dranken te laven dat was alles, wat, behoudens de vrij kleine schare, het goeddeels leege kampveld te zien gaf.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2