Stads- en Gewestelijk Nieuws. Binnenland. Ingezonden. Handhaaft de heer Helsdingen zijn éérste amen dement, het tweede trekt hij na 's ministers ver klaring in, dat het verbod van schadelijke werk tuigen in het beginsel der wet past. De heer De Klerk handhaaft zijn amende ment. De heer De Savornin Lohman heeft een amendement ingediend om uit artikel G te schrap pen de woorden «met inachtneming van de na dere voorschriften door het districtshoofd der arbeidsinspectie te geven." Spr. wenscht de verwijdering dezer zinsnede, omdat zij in strijd is met onze Grondwet. De heeren De Jongh, en Tydeman repli- ceeren. Laatstgenoemde acht het noodzakelijk, dat bij de sociale wetgeving voorschriften gegeven kunnen worden door de arbeidsinspectie, maar dan moeten er waarborgen zijn voor rechtszeker heid door betere regeling van het beroep. De heer Schaper geeft in overweging het ontwerp naar de secties terug te zenden. De heer D ruck er acht de weerlegging van den Minister afdoende. De Minister achtte des heeren Lohman's amendement bedenkelijk, ten eerste omdat het tot omwerking van het wetsontwerp zou moeten leiden en dies tot vertraging, maar evenzeer om dat, als de zienswijze van den heer Lohman door de Kamer gedeeld wordt, verschillende bepalingen op sociaal gebied, die op dit oogenblik in werking zijn, feitelijk als inconstitutioneel zouden moeten worden aangemerkt. De heer Lohman handhaafde echter zijn amendement, aangezien 't hier z.i. een gewich tige beginselkwestie geldt. De heer De Beaufort, die gisteren de grond wettelijke kwestie opwierp, verklaarde zich nu alleszins voldaan door de wijzigingen, waardoor de minister aan zijn bezwaren is tegemoetgekomen. Ten slotte wordt tot stemming over de ver schillende amendementen overgegaan. Het amendementLohman wordt verworpen met 51 tegen 14 stemmen. Het amendementHelsdingen (imperatief ver bod van gebruik van schadelijke steensoorten), wordt verworpen met 61 tegen 6 stemmen Het amendement—Passtoors (den minister een voudig de bevoegdheid gevende, zoo noodig, het gebruik van schadelijke steensoorten te verbieden) wordt verworpen met 40 tegen 2 stemmen. Het amendementDe Klerk (verwarmingsvoor schrift) wordt verworpen met 41 tegen 21 stemmen. Het regeeringsartikel 6, zooals het nu laatste lijk door minister Talma is gewijzigd, werd hierop zonder hoofdelijke stemming aangenomen evenals artt. 7 en 8, waarna de vergadering tot heden 11 uur verdaagd werd. den bestuursmaatregel niet strafbaar gesteld wordt bij de Visscherijwet, doch bij dien maatregel zelf krachtens art. 30 der wet. Kiesrecht voor visschers. Een groot deel van onze visschers, in de eerste plaats zij, die ter haringvangst varen, maar ver der ook de trawl- en de kustvisschers, de laatste wanneer een stemming op een dag in het midden der week plaats zijn door den aard van hun bedrijf van het kiesrecht verstoken. De kiesvereenigingen «Gemeentebelangen" en «Nederland en Oranje" te Noord wijk aZee heb ben daarom eene beweging op touw gezet om aan dien misstand een einde te maken. De kans van slagen dezer actie wordt zeer gering geacht o.a- omdat men meent, dat de stemming dan bij vol macht moet geschieden en het beginsel van ge heime stemming zoodoende wordt aangerand. Dit nu behoeft niet. Den visscher kan met het stembiljet een enve loppe worden toegezonden, waarop adres van het stembureau. Het stembiljet wat dan voorzien moet zijn van een geperforeerde gegomde strook, zoodat het kan worden dichtgeplakt wordt in die enveloppe verzonden, de visscher teekent zijn naam in den linker onderhoek van de enveloppe. De biljetten worden door den voorzitter van het stembureau uit de enveloppen genomen en in de bus gedaan. Het geheim der stemming is zoodoende volkomen bewaard. Wij geven het denkbeeld ter overweging aan allen, die het mede onrechtvaardig vinden, dat een groot deel der sttaatsburgers van een der eerste burgerrechten verstoken blijven. («Visscherijcourant.") dat sinds 28 Februari 1911 verschillende stoom schepen van de Uranium Steamship Cy Ltd.-, van welke maatschappij Tinsley voornoemd vertegen woordiger is, te Rotterdam zijn aangekomen met tal van Russische landverhuizers dat aan al die landverhuizers na korten tijd de landing te Rotterdam is kunnen worden toege staan, omdat tegen hun doorvoer over de Duitsche grens door de Duitsche regeering geen bezwaar werd gemaakt dat verwacht mag worden, dat ook in de toe komst de moeilijkheden ten aanzien van den doorvoer van Russische landrerhuizers, als zich indertijd voordeden ten opzichte van de passagiers van het stoomschip «Volturno," niet meer voor komen dat dientengevolge thans de eventueele aanwe zigheid van den vreemdeling Tinsley voornoemd die door zijn pogingen als vertegenwoordiger der Uranium Steamschip Cy Ltd., om de landing te bewerkstelligen van vreemdelingen tegen het uitdrukkelijk verbod der politie in, zich gevaarlijk heeft betoond voor de publieke rust op een tijd stip, dat het landverhuizersverkeer tot moeilijk heden aanleiding geeft niet beschouwd kan worden als gevaar op te zullen leveren voor de publieke rust. Weer bene bi Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 1 Juni 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 774.2 te Stockholm. Laagste barometerstand 759.9 te Seydisfjord. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matigen oostelijken wind, helder tot lichtbe- wolkt, droog weer, warmer. Alex Banners' Bioscope. Alex Benner's Bioscope heeft een standplaats verkregen op het Overschiesche Plein en zal van 4 tot 11 Juni aldaar gastvoorstellingen geven. Spaarbank Schiedam. Ontvangen in de maand Mei 1911 f38702,— 64 nieuwe deelnemers ingeschreven. Uitbetaald in de maand Mei f33595,95. 58 deelnemers afgeschreven. Aanval in Atjeh. Blijkens een uit Nederlandsch-Indië bij' het mi nisterie van Kononiën ontvangen telegram, werd een nachtelijke aanval gedaan op een marsch- bivas van eene patrouille in het Meergebied en de Dorostreek afdeeling Noordkust van Atjeh, gouvernement Atjeh en oinderihoioriglheden. Drie der aanvallers werden neergelegd.. Aan onze zijde sneuvelde één jnlandseh militair be neden den rang' van, officier, terwijl één inla.ndsch militair beneden dien rang onbeduidend gewond werden. De karabijn van den gesneuvelden militair ging verloren. De bacovencommissie. De commissie, die naar Suriname was afge vaardigd, voor het onderzoek van den economi- schen toestand in verband met de bacovencultuur, wordt de eerste helft van Augustus hier te lande terugverwacht. De te benoemen gouverneur zal die commissie over hare bevindingen raadplegen, alvorens zijn ambt te aanvaarden en daarom eerst ongeveer 15 September vertrekken. Gouverneur vau Suriname. De ontheffing als directeur van het Marine instituut van W. D. H baron van Asbeck, wijst, zoo verzekert men, op diens benoeming tot gou verneur van Suriname. Ontwerp-Militiewet. Uit parlementaire kringen wordt vernomen, dat indien voor een dienaangaande te verwachten voorstel, waarover men het bij de rechterzijde der Tweede Kamer reeds vrijwel eens moet zijn een meerderheid te vinden zal wezen, de openbare behandeling door de Kamer van het Militie-ent werp, reeds tegen het einde van Juni zal aan vangen. Wijziging Visscherijwet. De Regeering heeft ingediend een wetsontwerp, strekkende, om in de Visscherijwet van 6 Oct. 1908 eenige wijzigingen te brengen, die voor het meerendeel van zuiver redactioneelen aard zijn. O.a. wordt verduidelijkt de bedoeling van art. 16, dat van het bezit der akte vrijgesteld zijn zij, die in dienst van den houder der akte visschen, in gezelschap hetzij van den houder der akte, hetzij van hem, die de akte hij zich heeft. Voorts is in hetzelfde artikel bepaald, dat ook inspecteurs van gemeentelijke politie een akte zullen kunnen krijgen. Deze wijziging is voorge steld op verzoek van den Bond van Inspecteurs te Amsterdam. Eindelijk wordt de aanhef van art. 33 gewijzigd, om buiten twijfel te stellen welke rechter bevoegd is van de overtredingen van de algemeene maat regelen van bestuur krachtens de Visscherijwet vastgesteld, kennis te nemen. Deze wijziging heeft ten doel te voorkomen, dat een kantonrechter bij een strafvervolging ter zake van een overtreding als de genoemde, zich onbevoegd zou verklaren, omdat overtreding van- De actie der zeelied n. Men keint de geschiedenis van d,e internatio nale zeelieden,actie. Het besluit hiertoe werd genomen op het jong ste internationale congres der zeelieden. Volgens het daar gemaakte plan zouden de algemeene eischen zijnverbetering van het volkslogies aan boord en afschaffing van de keuring door do dokters der readers, terwijl 't iedere nationale organisatie zou vrijstaan, a,an deze internationale eischen voor eigen land nog natioinale eischen toe te voegten. De onderhandelingen ter door voering van deze eischen zouden door de lande lijke, organisaties ieder op zich zelf gevoerd wor den en tot een zekeren, zorgvuldig geheim ge houden datum, wonlen doorgezet. Die organisaties in de landen, waar tot dien datum geen vol- doemde tegemoetkoming van de geuite wenschem zou zijn verkregen, zouden daarna gezamenlijk tol krachtiger maatregelen, n.l. tot staking, over gaan. Enkele landen, zooalis üuitschiand en Detoe- rnaiken, hebben sinds dien een bevredigende op lossing, verkregen; in de andere bij de actie be trokken landen: Engeland, België, Noortvegen en Nederland, werd geen resultaat bereikt. Noch de Engelse he organisatie, „Shipping Federation", noch de Ned. zeeliedenorganisatie kregen tot dus ver eenig antwoord op haar schrijven aan de f eeders organisatie, waarin zij hun verlangens had den Kenbaar gemaakt en hun wiemsoh te kennen gaven tot het houden van besprekingen daar over. Het internationale zeelieden-comité, meeneinde deze houding te moeten toeschrijven aan een destijds genomen besluit der internationale ree- dersorganisatie, volgens hetwelk de aangesloten landelijke reedersorganisaties zonder toestemming van de internationale organisatie geen onderhan delingen met de landelijke zeeliedjemorganisaties mochten voeren, wendde zich daarom tot het bestuur der internationale reedersorganisatie met het verzoek, zelf te willen onderhandelen of den landed ijken rcedefsorganisaties volmacht te geven tot onderhandelen. Ook op dit schrijven werd gteen antwoord ,ont- vangem. Tot zoover de uiteenzetting van het verloop der actie, zooals die van arbeiderszijde werd gegeven. De AI gemNed. Zeemansbond heeft zich nu tot de Ned. Reedersvereeniging gewend met een schrijven, waarin het binnen een week een ant woord vraagt. Wordt aan dezen wtensch geen gevolg' gege ven, dan zal in een ledenvergadering het nomen van andere maatregelen besproken worden. De bedoeling is, in deze vergadering voor te stellen, tot daadwerkelijk optreden over te gaan. Erfpacht. De Amsterdamsche Raadscommissie, waaraan het ontwierpen van nieuwe erfpachtsvoorwaar- dem is opgedragen en welke bestaat uit i'die heeren mr. Z. van den Bergh, Ch. E. H. Bodssevain, mr. P. A. Diepenhorlst, J. N. Hendrix, mr. dr. C. F. Schoch, F. M. Wibaut ,en mr. J. H. Worst, heeft zich, naar de „Tel." meldt, met algemeene stemmen vereenigd met een erfpachtstelstel, be rustend op de volgende beginselen: Dei erfpacht zal zijn eeuwigdurend, met dit voorbehoud, dat ze kan wordlen opgezegd: le. door de gemeente, na verloopi van een teersten termijn van 75 jaren en vervolg'ens na iedere 50 jaar; 2e, door den erfpachter bij het einde van elk dezet termijnen, indien de gemeente gedurende zulk ten termijn de erfpachtvoorwaarden veran derd heeft. Bij het einde van iederen termijn heeft 'her- schal ting ran den canon door deskundigen plaats. Wordt dfr erfpacht door opzegging1 beëindigd, dan Wordt de opstal vergoed; bij tusschentijdsche be eindiging beeft onteigening' plaats. Giste r-m iddng is de zakkendrager Willem Kemper, wonende Kortlandstraa t 12, de 8 jarige Bern. Ruts, wonende Dam 31, die in de Schie was gevallen, gekleed nagesprongen. De man smaakte het genoegen, het knaapje zonder letsel weder op het droge te brengen. Gister-middag' is J. G. S., verblijf hou dende in een logement te Overschie, aan dén Singel, door de warmte bevangen, bewusteloos tegen de straat gevallen. ïoien enkele ag|emten ter plaatse kwamen om hulp te bieden, bleek de man reedis te zijn bijf- gebjacht en kon hij zijin weg vervolgen. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Woensdags 2—4 u. Stedelijk Museum. Doeleplein. Monument-Clement Van Maasdijk. Het monument, gewijd aan den eersten Ne der la mlsehen aviateur Clément van Maasdijk, door het vliegcomité te Arnhem ter vervaardiging1 op gedragen aan den bekenden begaiafdiein beeldhou wer August Falise, te Amsterdam, zal in 'het laatst van Juni tie. Arnhem onthuld worden. Het monument beslaat uit. een meer dan levens groot© portretbuste in brons, geplaatst op een voetstuk met inscriptie. Het geheel is 2.50 M. hoog en zal een sieraad zijn voor de begraaf plaats Moscowa. (Tel.) Het Koninklijk bezoek te Amsterdam. Men meldt ons uit Amsterdam Tijdens het verblyf van Hare Majesteit de Ko ningin alhier zal Hr. Ms. pantserschip «Heems- kerkek ligplaats nemen aan de Handelskade (voormalige steiger maatschappij Nederland). Het stafmuziekkorps der marine zal Zaterdag a. s. ter dezer stede aan komen. De fariefwet in het Engelsche Lagerhuis Keuter seint uit Londen, d.d. 31 Mei: Bij de algemeene besprekingen in het Lager huis vroegen Griffith en Boscawen d© aandacht voor die gevolgen van het voorgestelde nieuwe Hollandsche tarief voor de Engelsche fabrikaten en beklaagden zich over d;e waakzaamheid van die regeering op fiscaal gebied. Buxton, die uit naam' van de regeering ant woordde., zeilde dat het tarief-ontwerp is' verzon den naar en heeft gecirculeerd onder honderd Kamers van Handel. Van veertig heeft men ant woord ontvangen en mem wacht de andere ant woorden af voor men de Hollandsche regeering voorstellen zal doen. Het is van belang', dat men volkomen op de hoogte is in hoeverre de nieu we invoerrechten voor den Engels then handel waarschijnlijk .nadeelig zullen zijn. Buxton ein digdie met te zeggen, dat hij reeds informaties gekregen had. „Wij zullen" zoo zieide hij beproeven alle voorstellen die wij kunnen doen, m vriendschap-pel ijken geest tot de Hollandsth.c regeering te richten met de bedoeling' om, zoo mogelijk, tot een herziening van het tarief tte komen. Ik ben er verzekerd van, dat deze woor stellen in. vriendschappelSjkien geest zullen worden gedaan en men niet uit het oog zal verliezen, dat wij, daar w'ijl gteen wraak kunnen némen, met sterk staan. Het zou mij' verwonderen, als tem slotte, de Engelsche goederen meer dan die van beschermende landen zullen te lijldiem hebben. Wij zijn bij d© jongste onderhamdetimglem over het Fransche tarief even goal, zoo niet beter, dan d© protectionistische landen, gevaren. De Uitzetting van den heer R. B. Tinsley. Het kon. Besluit, waarbij met ingang van 4 Juni aanst. wordt ingetrokken het Besluit, gelas tende de uitzetting van den heer Tinsley uit Nederland, berust op de volgende overwegingen dat de uitzetting uit Nederland van een vreem deling als gevaarlijk voor de publieke rust moet worden beschouwd als een tijdelijke maatregel van zeer bijzonderen aard, welke niet langer dan strikt noodzakelijk behoort gehandhaafd te blijven Twee Nederlandsclie schoeners opgebracht. Beu ter seint uit Berlijn, d.d, 31 Mei: Uit Melbourne is per kabel bericht ontvan gen, dal een Australische kanonneerboot twee Neder]andsche steh.oönierls' in beisilag' nam; die bin nen 3 mijlen van de Noordwestkust van Australië tripang vischtein. De schoeners zij'n vervolgens op sleeptouw genomen en naar Broiohie gebracht. Nader meldt Reuter: Be Australische kanonneerboot „Gayundas" heeft twee parelschoienete in beslag' genomen op do Noord-Westkust van Australië, onder verden king', dat zij rooftochten hielden. De hopten voer den de Nedérlandsche vlag. In den stryd onzer dagen. Meer dan ooit is het juist nu de plicht van iederen, door Gods ondoorgrondelijke goedheid waardig gekeurd, deel uit te maken van de strij dende Kerk op aarde, ook te toonen, door woor den en daden, de grootheid der hem door Chris tus geschonken genade niet alleen waardig te zijn maar ook terdege bewust te wezen van de ver plichtingen, uit deze zoo onuitsprekelijke weldaad voortvloeiende. Voorbij zijn de tijden, waarin het voldoende was zijn kerkelijke plichten te vervul len, om een goed Katholiek te zijn. Er wordt thans meer geëischt, en om begrijpelijke reden. Zelden js de strijd tegen Christus Bruid zód al- gemeen en hevig geweestvan alle kanten en onder alle leuzen stormt men tegen de rots dei- eeuwen aan. Zeker, wij, Katholieken, weten dat dit toch alles vergeefsche arbeid is. Christus' be- -Z^1 Retrus> en op deze steenrots zal Ik Mijne Kerk bouwen en de poorten der hel zullen Haar niet overweldigen" waarborgt ons met onfeilbare zekerheid de eindoverwinning. Dit neemt echter niet weg, dat wij allen gehouden zijn om de zege zoo schitterend mogelijk te maken. Ieder Katholiek is voor zich verplicht mede te strijden in den strijd onzer dagen, of, zooals Dr. J. Nou- wens zegt in zijn «De Paus, Jtalië en de Kerke- 'fike.. Staten«—.wij zijn der Kerk evengoed de «strijdbaarheid van ons verstand, de belijdenis der owaarheid, als een vertrouwvol gebed en eene «stonehjke offerande verschuldigd." Gelegenheid te over wordt ieder aangeboden die van goeden wil is: katholieke bonden en ver- eenigingen, zich bewegende op ieder gebied, stre ven er naar, het gehalte der Katholieken hooger op te voeren, de kath. levensbeschouwing in de maatschappij te doen doordringen, de Kerk die positie te doen verkrijgen en handhaven, welke Zij, als door Christus zeef gestichte, wereldom vattende organisatie van geestelijk leven absoluut noodig heeft, om hare zegenrijke taak ten uit voer te brengen. Wanneer wij - ook zonder in het minst iets af te dingen op andere Kath. vereenigingen meer in t bijzonder de aandacht onzer geloofsce- nooten vragen voor den Nederl. R. K. Esperan tisten-Bond, dan doen wij dat in 't volle bewust zijn, dat deze organisatie aanspraak mag maken op belangstelling en deelname. Men vergist zich grootelijks door te veronderstellen dat «Nederlanda Katholikoenkel en alleen ten doel heeft - de wereldhulptaal Esperanto in Kath. kringen be kend te maken. Dit is slechts een gedeeltelijk een nnnst belangrijk doel; «het" doel is duidelijk weer gegeven door de passage«Het doel van N K isde behartiging der Internatiouaal-Katholieke belangen in den meest uitgebreiden zin, door middel van Esperanto." En dat dit geen toekomstmuziek is, geen fidele verwachtingen van onbekookte ij veraars voor een met te verwezenlijken iets, moge blijken over eenige maanden in Den Haag, alwaar dan zal gehouden worden «Nia Dua," alwaar dan gedu rende een vijftal dagen Katholieken-Esperantisten uit vele verschillende landen, zoowel uit ons werelddeel als andere, bijeen zullen komen, ter bespreking van de hoogst belangrijke kwesties, welke thans de Katholieken der geheele wereld gaande hadden. Daar zullen dan bewijzen gegeven worden, dat wij alleen Esperantisten zijn om be tere Katholieken te wezen, dat het Esperanto voor ons niets anders wezen kan en wezen mac gforiam''niddel' te Sebruiken »ad majorem Dei' La Komitato por. «Nia Dua." Zij, die zich als algemeen lid wenschen aan te sluiten aan den Ned. R. K. Esp.-Bond, zenden hunne namen en adressen in aan den Alg. Secre- ,t;u.is' den heen H. B. van Zwet, Leeuwstraat O bis, Utrecht. Secretaris van de afd. Schiedam van dezen Bond is de heer F. Marrevee, Warande 81, (1 uitan verantwoordelijkheid der Redactie). Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kop y niet teruggegeven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2