Bfamenluii Stads- en Gewestelijk Nieuws. (Gemengd Nieuws. eedsaflegging aan het zeggen der waarheid te ontkomen. Ook spreker oordeelde, dat het eerste ontwerp beter was, dan het gewijzigde, dat nu voor spre ker feitelijk zonder belang is geworden. Z. i. heeft de regeering de gelegenheid laten voorbijgaan om te toonen, dat ook zij best rekening weet te houden met gewetensbezwaren. De vergadering wordt verdaagd tot Vrijdag Dan is 't eerst aan de orde de interpellatie -De Meester betreffende de pest op Java. Pest op Java. Een regeeringsbericht, d.d. 1 Juni, betreffende de pest op Java, luidt Afdeeling Malang: Gisteren, 31 Mei, 12 gevallen, waarvan 8 dooden. Van de lijders van vorige dagen overleden er nog 5. K e d i r iEén lijder. Van vorige dagen over leden geene. Nieuwe gevallen evenmin te S o e r a b a j a. Positieverbetering der offieieren. Naar verluidt, is het wetsontwerp betreffende de positieverbetering der officieren thans aan den Raad van Defensie toegezonden. (N. R. Ct.) Militiewet. Naar wij uit goede bron vernemen, zal de Memorie van Antwoord betreffende de Militiewet waarschijnlijk vóór het einde der volgende week de Kamer bereiken. In de regeling van het blijvend gedeelte zal een zoodanige wijziging worden voorgesteld, dat het opkomen voor dien dienst, na reeds met groot verlof te zijn geweest, niet meer zal voorkomen. (N. R. Ct.) Het bezoek van president Fallières. Reuter seint uit Parijs Volgens de »Temps" zal het bezoek van presi dent Fallieres aan Nederland op 3, 4 en 5 Juli vallen. De nieuwe burgemeester van Zutphen. Met ingang van 1 Juli a s. is benoemd tot bur gemeester van Zutphen de heer A. E. Zimmer man, sedert 1 November 1904 burgemeester van Leeuwarden. De Bredasche Hanze en de Tariefwet. Op de dd. 30 Mei 1.1. te Breda gehouden ver gadering van het dag. bestuur van »De Hanze", in het Risdom Breda, kwam o.a. in bespreking het verzoek der Algemeene Winkeliersvereniging te Amsterdam, verzoekende adhaesiebetuiging aan het adres door deze vereeniging aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal gericht in zake het ontwerp Tariefwet In genoemd adres wordt de aanneming dezer wet strijdig verklaard met de belangen van den winkelstand. Het bestuur ver meende aan dit verzoek niet te moeten voldoen, aangezien de Vereeniging »De Hanze" niet slechts den handeldr^venden, doch ook den industrieelen middenstand omvat. Aangezien beide categoriën van leden in dezen vele tegenstrijdige belangen hebben, concludeerde het bestuur zich van inmenging in algemeenen zin te moeten onthouden. Vereeniging voor Eer en Deugd. Door het Hoofdbestuur is aan zijne Excellentie Minister R. Regout bij gelegenheid van de afkon diging van de wet tot bestrijding der zedeloosheid het volgend telegram gezonden nMinister van Justitie Regout, 's-IIage. Hoofd bestuur Vereeniging voor Eer en Deugd, wenscht Excellentie geluk met afkondiging in Staatsblad van belangrijke en veel belovende wet tot be strijding zedeloosheid, door Excellentie meesterlijk in beide Kamers verdedigd. Excellentie kan op krachtige medewerking rekenen bij uitvoering." Minister van Waterstaat. De minister van Waterstaat, de heer Regout begaf zich gister, vergezeld van den hoofdinge nieur-directeur van denRijkswaterstaat in de tweede en derde directiën, de heer C. A. Jolles naar Nij megen. Onderscheiding voor mr. T. M. C. Asser. De president der Fransche Republiek heeft zijne goedkeuring gehecht aan de benoeming van mr. T. M. C. Asser tot buitenlandsch lid van de Académie des Sciences Morales et Politiques, eene der vijf academiën, waaruit het Institut de France bestaat. Deze benoeming kan als een bijzondere onder scheiding worden aangemerkt, omdat het aantal buitenlandsche leden der academie niet grooter dan acht mag zijn. De andere buitenlandsche leden dier academie zijn thans de oud-president der Vereenigde Staten, Roosevelt, de voormalige minister-president in Italië, Luzzatti, de Belgische minister van Staat, Beernaert, lord Reay (mr. D. J. baron Mackay), de Engelsche ambassadeur te Washington, sir James Bryce, en de voormalige minister-president in Mexico, Limantour. Zesde Sociale Week. Maastricht, 3—10 Sept. '1911. Naar wij reeds mededeelden, is als algemeen onderwerp voor de Zesde Sociale Week, welke van 3 tot 40 September te Maastricht door de Katholieke Sociale Actie wordt georganiseerd, vastgesteld de Encycliek Rerum No va r u m. Het ligt in de bedoeling, op deze Sociale Week een uitvoerig commentaar op deze nog steeds belangrijke en actueele Encycliek te geven. Het programma is als volgt samengesteld: Zondag 3 Sept.: 's avonds 8 uurOpening. Rede over Leo XIII en de Sociale Quaestie. Maandag 4 Sept.: 's MorgensDe Ency cliek Rerum Novarum. Geschiedenis en beteekenis. 's Middags Oorzaken van het Arbeidersvraag stuk. 's Avonds Socialisme en Eigendomsrecht (le gedeelte). Dinsdag 5 Sept.: 's Morgens en 's Mid dags: De Kerk en het Arbeidersvraagstuk. 's AvondsSocialisme en Eigendomsrecht (2e ge deelte). Woensdag 6 Sept.: 's Morgens en 's Mid dags De Staat en het Arbeidersvraagstuk. 's AvondsWerkstakingen. Donderdag 7 Sept.: 's MorgensDe Staat en de Godsdienst; Zondagsrust. 'sMiddags: bezoek van sociale instellingen. 's Avonds Staat en Arbeidsduur. Vrijdag 8 Sept.: 's Morgensde Encycliek Rerum Novarum en de Middenstand. 's Middags Vrouwen- en Kinderarbeid. 's Avonds Arbei- ders-vereenigingen (le gedeelte). Zaterdag 9 Sept.: 'sMorgensArbeids loon. 's MiddagsDe Encycliek Graves de Communi Re. 'sAvonds: Arbeiders-vereeni- gingen (2e ged.). Zondag 10 Sept.: 's Morgens H. Mis, met Toespraak en Te Deum. 's Middags de K. S. A. en 1. de Middenstand, en 2. de arbeiders. Sluiting. Tevens zal door 't Centraal Bureau van de K. S. A. getracht worden, tijdens deze Sociale Week te organiseeren een Rerum Novarum- tentoonstelling zooveel mogelijk alle geschriften, welke over of in direct verband met de Encycliek Rerum Novarum zijn uitgegeven. De verschillende Centrale Bureaux in Europa hebben reeds hunne medewerking toegezegd. Op verzoek uit België wordt de Sociale Week niet in de laatste week van Augustus gehouden, maar in t begin van September, wijl zij anders met de Belgische Sociale Week in Leuven zou samenvallen. Thans kunnen er vele Vlamingen te Maastricht verwacht worden. De Halve Maen''. Men schrijft uit New-York 20 dezer aan de »N. R. Ct." In het jaarverslag van den secretaris der Ne- derlandsche Kamer van Koophandel te New-York wordt met betrekking tot de »Halve Maen", o.a. het volgende medegedeeld In ons laatste jaar verslag publiceerden wij een brief van de Hudson- Fulton-feestcommissie, waarin gezegd werd, dat vele voorstellen waren ontvangen voor toever trouwing van het schip, doch dat nog geen be sluit was genomen, omdat het aanbevelingswaar dig werd geacht, elk in dit verband gedane voorstel zorgvuldig te overwegen, daarbij rekening houdend met den eerbied en beteekenis aan deze gift, voor het volk van den staat New-York, ver schuldigd. Men kwam ten slotte tot de conclusie, dat geen betere bestemming van het schip denkbaar was, dan de overdracht aan een permanente commissie aan welke het beheer van publiek eigendom is toevertrouwd, en die over voldoende middelen be schikte om voor een goed onderhoud van het scheepske zorg te dragen. Een dergelijk lichaam werd gevonden in de »Palisades Interstate Park Commission", in het leven geroepen voor de inrichting en beheer van een park langs de vermaarde Palisade aan den Hudson, daarmede het behoud van natuurschoon langs de rivier waarborgend. Aan deze commis sie werd de nHalve Maan" in Juli ten vorigen jare overgedragen. De secretaris der Kamer van Koophandel,'de heer T. Greidanus, was door den secretaris der commissie uitgenoodigd, zich te komen overtuigen van den goeden toestand, waarin het Nederland- sche geschenk zich bevindt. Hulde aan minister mr. E. R. H. Regout. Het was Woensdag 'vijf-en-twintig jaar geleden dat mr. E. R H. Regout, onze tegenwoordige minister van justitie, te Amsterdam, promoveerde op proefschrift over »Het stelsel van beheer van den failieten boedel." Sedert was de heer Regout achtereenvolgens advocaat te Maastricht, ambtenaar van het O. M. bij het kantongerecht te Roermond, substituut officier te Roermond, lid der Tweede Kamer en eindelijk minister. Was het gegaan volgens zijn eigen verlangen, de dag zou geheel onopgemerkt zijn voorbijgegaan, doch personen, die den heer Regout gedurende de verschillende perioden van zijn ambtelijken carrière hadden leeren kennen en waardeeren, meenden, dat, waar het een per soon gold als deze bewindsman, dit niet aldus mocht geschieden. De eerste bloemenhulde, welke mr. Regout op zijn herinneringsdag ontving een hulde, die hem zeker bijzonder aangenaam moest geweest zijn was van zijn oud-promotor, het tegenwoordige lid van den Raad van State mr. Tr. M. C. Asser. Een prachtige bloemenmand van eenige vrienden en vereerders volgde. Deze zelfde heeren, die gezamenlijk in den namiddag bij den minister aan zijn woning hun opwachting gingen maken, waren mr. A. P L. Nelissen, oud-minister, ambtsvoorganger van den jubilaris; mr. Fentener van Vlissingen, lid van den Hoogen Raadmr. B. Ort en mr. R. B. Ledeboer, beiden advocaat-gen,, in hetzelfde h.ooge rechterlijke col lege de Eerste Kamerleden mr. C. A. H. Barge, E. van der Kun en dr. P. J. F. Vermeulenhet lid der Tweed Kamer jhr. I. B. D. van den Bergh van Heemstede en de vice-president van het Haagsche gerechtshof, mr. B. .1. A. Sterck, (Mr. J. N. L. van IJselsteyn, kantonrechter te Oirschot, die als stadgenoot en bijzondere vriend van den minister gewenscht had aan de gebrachte hulde deel te nemen, kon wegens bijzondere redenen niet persoonlijk tegenwoordig zijn). De heer Nelissen voerde namens de aanwezigen het woord en bracht in warme en hartelijke be woordingen den minister aller gelukwenschen over. (Tijd.) Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 2 Juni 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 775.0 te Kopenhagen. Laagste barometerstand 760.9 te Seydisfjord. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matige oostelijke tot zuidoostelijken wind, helder tot lichtbewolkt, droog weer, warmer. 's Pausen Verjaardag. Heden is 't de 76e verjaardag van Z. H. Paus Pius X, den 2n Juni 1835 te Riesi (Lombardisch- Venetiaansch koninkrijk) geboren. De Heer spare en beware Hem en schenke Hem nog vele gelukkige jaren tot heil der Kerk die aan zijn opperste leiding is toevertrouwd 1 Jubilé—L, A. C. Ingenhoes. Onder veelzijdige blijken van belangstelling herdenkt heden de heer L. A. C. Ingenhoes den dag waarop hij voor 25 jaren op het kantoor der firma S. A. Maas, opvolgster van de firma Simon Rijnbende Zonen, als correspondent in dienst trad, terwijl hij thans op het kantoor der nieuwe firma Simon Rijnbende Zonen als chef de bureau werkzaam is. De firma zoowel als allen die in hare zaken werkzaam zijn, toonden op dezen heugelijken dag dit zilver' jubilé geheel mede te leven. Toen de jubileerende bureauchef heden-ochtend op het kan toor kwam, vond hij zijn lessenaar versierd met een prachtige bloemenmand, welke de adreskaart der firma deed zien. Daarna trad de waarnemende directeur, de heer Jacob Maltha, hem tegemoet en bood hem met een waardeerende toespraak een ge schenk in zilver voor huiselijk gebruik. Toonde aldus de dagelijksche directie hare belangstelling, ook de meer verwijderde chefslieten zich nietonbetuigd. Om half elf op het prive-kantoor ontboden, in tegenwoordigheid ook van het overige personeel, werd de geachte jubilaris aldaar in zeer waar deerende bewoordingen namens commissarissen en aandeelhouders toegesproken door den president commissaris, den heer mr. H. M. C. Poortman, die hem een couvert vereerde, welks inhoud hoogst verrassend was voor den jubileerenden be diende, die dan ook zijn meest hartelijken dank betuigde De directeur, de heer S. A. Maas, die thans in het buitenland vertoeft, toonde zijne belangstelling zoowel per telegram als in een zeer vereerend schrijven, op de meest welsprekende wijze ook door den jubilaris een zwaar gouden lorgnet als geschenk toe te zenden. Het kantoor personeel huldigde zijn onmiddellijken chef bij monde van den heer A. L. Bovenberg, die hem als geschenk een fraaien doelmatigen vulpenhouder vereerde. De hoofdboekhouder, de heer G. van der Zee, voegde daaraan toe een fraai inktstel met zilver gemonteerd. Ook het personeel der distilleerderij liet zich niet onbetuigd. Nadat de jubilaris in waardeerende bewoordingen door den knecht W. Hoek was toegesproken, werd hem door den baas Arend Kreuger een wandelstok met zilveren knop vereerd. Een aardige attentie was voor den jubilaris ook nog de bloemenhulde hem door mevr. Maltha en hare dochter gebracht. In tal van kaartjes, telegrammen en door per soonlijk bezoek ten zijnen huize werd verder den jubileerenden bureauchef de veelzijdige deelneming 'n zijn zilver' jubilé betoond, 't Bleek dat dit jubilé in ruimen kring werd medegevierd door tal van vrienden en bekenden, die op veelzijdige wijze den jubilaris hun innigen wensch vertolkten, hem nog vele gelukkige jaren in dienst zijner firma zouden geschonken worden. H e d e n-m orgen 8j ure werd de heer A-* v- d. B., wonende alhier, terwijl hij op den Dam per fiest reed, door een hond in het linker been gebeten, waar door hij eene ontvelling aan dat lichaamsdeel bekwam en zijn broek defect geraakte. Onze stadgenoot, de heer E. H. Rey- ners, is benoemd tot onderwijzer aan school no. 46 te Amsterdam. DIT VLAARDINGEN Na gehouden overleg met de Commissie voor de gasfabriek en waterleiding, bieden Burg. en Weth. den raad ter vaststelling aan het plan van uitbreiding der gemeentegasfabriek, waarvan de totale kosten door het aanbrengen van transport inrichtingen enz. worden geraamd op f 125.000. Door den directeur is aan de commissie voor die bedrijven een uitvoerig rapport hierover uit gebracht. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. \an 411 Juni. Overschiescheplein. Bioscope- voorstellingen door Benner's Bioscope. Woensdags 24 u. Stedelijk Museum. Doeleplein. Boschbranden Aan de Oude Huybergsche baan nabij Rozendaal is gistervoormiddag een he vige boschbrand uit gebroken in dennenbosschen, toebehoorende aan de heeren Raaymakers en Dog gen, te Wouw, en eenige andere eigenaren. Ver schillende perceelen dennenhout zijn geheel afge brand. Gisternamiddag woedde de brand nog voort. De bekende bosschen der Wouwsche Plantage heeft men kunnen behouden. Men denkt aan kwaadwilligheid. In de gemeente Steenwijkerwold heeft gis ternamiddag een hevige boschbrand gewoed In de dennebosschen aan den noordkant van den Wold- berg. Wegens de groote droogte waren de po gingen tot blusschen vruchteloos. Het bosch behoort ten deel aan de gem. Steenwijkerwold. Kwartjesvinders. Aan de Dordtsche straatweg viel Dinsdagmiddag een boertje uit Klaaswaal in handen van vier valsche kaartspe lers uit 's-Gravenhag'e, die vanwege de marktdag uit 's-Gravenhage waren overgekomen. Dei boeii' was f 15 afhandig gemaakt, toen door een agent, per fiets een einde aan het spel werd glemaakt. Een der valsche kaartspelers, P. F. B., uit Den Haag) werd aangehouden; de anderen ontkwamen. Een geroutineerd uitbreker. Onze lezers zullen zich herinneren, hoe eenige dagen geleden de geniesoldaat De R., die ter bewaking, in verband met het uitgebroken mond- en klauw zeer op post stond bij de halte Hollandsche Rading op de lijn Hilversum—Utrecht, 's nachts in het stationnetje inbrak en geld en spoorkaartjes stal, doch den volgenden morgen gearresteerd werd. Hij wist toen uit de politiekamer der genie kazerne, waar hij was opgesloten, te ontsnappen. Hij klom door den luchtkoker, kwam op den duivenzolder, en van daar in den manschappen- chambrée, waar hij zijne uniform voor een bur gerpakje van een vier maander verwisselde. Ver volgens stal hij een fiets van een sergeant en verdween. De ontvluchting geschiedde 's nachts en werd des morgens bemerkt. Na een paar dagen zoeken is de vluchteling gevonden in een spoorwegwag- gon op het emplacement te Rotterdam, waar men hem herkende aan de militaire sokken. Door een sergeant en een paar soldaten der mariniers is De R. toen zwaar geboeid naar Utrecht terugge voerd en weer opgesloten. Maar ook ditmaal is de bewaking niet deug delijk gebleken. Ten minste gisteravond te circa half negen bleek de vogel nogmaals gevlogen en werd van uit de arrestantenkamer in de geniekazerne ge meld, dat De R. ten tweeden male had weten ten ontsnappen. (s,U. D.") De moord te 's-Gravenhage. Nadat in het begin dezer week reeds de aanwezige suikerwerken in het huis in de Wagenstraat, waar Murad Bay vermoord werd, aan kooplieden waren verkocht, is thans het huis ook van de meubelen ontruimd, die op het Venduhuis zullen worden verkocht. Ongelukken. Van een gezin, man vrouw en twee kinderen, 1 en 2 jaar oud, gehuisvest in een aakje, liggende in de Lek onder Jaarsveld, waar de man werkzaam is aan het herstellen van kribben, miste de laatste, gistermiddag thuisko mende, zijn vrouw en 't oudste kind. Spoedig bleek hem, dat beiden verdronken waren tusschen het vaartuig en den wal. De pogingen om haar jn 't water gevallen kind te redden, heeft blijk baar ook de moeder het leven gekost. Het gezin behoorde thuis te Wijk bij Duurstede. Koetsiersstaking. Gistermorgen is bij de stalhouders te Arnhem een koetsiersstaking uitgebroken wegens het niet inwilligen van den eisch om fl.50 weekloon meer. Het bedrijf kan worden voortgezet. Vele koetsiers zijn aan het werk gebleven en de patroons zelf rijden ook. Bij de Amsterdarnsche Rijtuigmaatschappij, afdeeling Arnhem, wordt niet gestaakt. Een vondst. Te Kessel (Limb.) is bij het restaureeren van een huis, welks bewoners voor korten tijd waren overleden, in het bed een zakje gevonden, inhoudende bankbiljetten, goud en zil verwerk, ongeveer ter waarde van f900. Overstrooming te Boedapest. Ten gevolge van een geweldige wolkbreuk werd een groot gedeelte van de stad overstroomd. Meer dan 1600 huizen staan onder water. De schade is ontzettend en tallooze menschen zijn dakloos. De manschappen van de brandweer waren niet iu staat, de ondergeloopen kelders leeg te pompen. Men vreest voor ongelukken. Een kroningsgeschenk. De stad Nor wich zal koning George bij1 diens kroning een eigenaardig geschenk aanbieden. Norwich is wijd en zijd bekend om haar katuiriekweekerijienalle betwoners haast, een vier-iduizendtal, fokken do gevleugelde zangers, en voeren ieder jaar ruim

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2