Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Kerknieuws. Gemengd Nieuws. congres is Gomes ontrouw geworden en verzocht Castro naar Venezuela terug te keeren. Senor Riva Baptista, en anderen personen be kend uit de vroegere Venezulaansche revoluties, waren tot voor korten tijd bij Castro, te Las Pal mas, en hielpen hem maatregelen treffen voor een groote expeditie naar La Guayra. Gedurende geruimen tijd vertoefde op de rede te Las Palmas een geheimzinnig oorlogsschip, waarvan de nationaliteit moeilijk vast te stellen was. Dezer dagen is het met kanonnen, geweren en ammunitie naar Centraal Amerika vertrokken Volgens geruchten, zou dit schip aan Castro be- hooren, terwijl van andere zijde verzekerd werd, dat het schip door generaal Simson, voor rekening van Italië aangekocht werd. Reeds vroeger heeft Castro de verzekering ge geven, dat hij ingeval hij wederom naar Vene zuela zou terugkeeren, de reis over New-York zou maken. Waarschijnlijk wil hij met de regee ring der Vereenigde Staten in overleg treden, al vorens een nieuwen aanslag te wagen Het schijnt, dat Castro zijn zeer groot fortuin dat hij gedu rende zijn presidentschap verwierf, geheel in de waagschaal wil stellen om opnieuw het president schap te bemachtigen. Indien hij te La Guayra landt, kan hij verzekerd zijn, dat bergbewoners die hem vroeger steeds gesteund hebben, ook nu weer zijn trouwste volgelingen zullen zijn. liet Koninklijk: Bezoek aan de Hoofdstad. Onze Amsterdamsche correspondent meldt: Zoo is dan heden de eerste dag van het Ko ninklijk bezoek, een dag waarnaar velen uit Am- steafe burgerij hebben verlangd, als aanvang van de week, waarin men weer de Koningsvrouwe en Haar Gemaal en niet het minst de lieve kleine Prinses kan toejuichen. Vele voorbereidingen in den vorm van feestcommissies!, versieringen enz. zooals bij de schitterend geslaagde Julianaf eesten van velleden jaar zijn er niet getroffen, maar niettemin zal het bezoek er niet minder hartelijk om zijn. Bovendien zorgt de ijverigje vereeniging „Het Koggeschip" er voor dat Amsterdam ter |eere van het bezoek in de bloemetjes gezet wordt; d'eze vereeniging toch heeft een bloemenwiedstrijd uilgeschreven voor gevel- en puiversieringen, zoo- dat een fleurig aspect, althans in de hoofdstra ten van de stad, gewaarborgd is. Bovendien zullen de frisschiet kleuren van het nationale dundoek dat allerwege is uitgestoken, dien noodigen luister bijzetten. Hartelijk is hedenmiddag bet Koninklijk Echt paar bij Zijn komst in die hoofdstad verwelkomd. Reeds geruimen tijd voor de aankomst was. het in het Centrum der stad, op den Dam, het Dam rak en de stra ten leidende naar dezen laats ten verkeersweg (een drukte van belang. Ook op helt Stationsplein waar zoo straks de Koninklijke Stoet zal passeeren wemelt het van de mens'chen, maar de politie onder persoonlijke leiding van den hoofdcommissaris zorgt reeds voor icen vroegtijdige afzetting. Inmiddels is op hét perron, waar ook het pu bliek op een eerbiedigen afstand worldt gehouden, voor de Koninklijke Wachtkamer do s'tatielooper met de heraldische leeuwen gelegd, terwijl z,oo juist het is ongeveer kwart voor eenen burgemeester Röell en andere civiele autoritei ten gearriveerd zijh om het Koninklijk echtpaar straks tie ontvangen. Mede zijn aanwezig etenige leden van den Raad van Administratie der H. IJ. S. M. en de station chef, de heer Krapéls. Als het gezelschap1 nog even gewacht heeft, doen eindelijk de dreunende saluutschoten van bet opgestelde gjeischut zich hooren, ten toeken dat de Koninklijke trein uit Apeldoorn dja grens der gemeente [cjeeft gepasseerd. Precies op het aangegeven uur, tien minuten over half een stoomt hijig'end en puffend de tr;ein het station binnen. Direct nadat de trein stilstaat, worden de por tieren geopend en stapt onze Vorstin uit, gevolgd door Haa,r Geniaal. Hartelijk worden de Hooge Bezoekers do,or Bur gemeester Röell verwelkomd. Na een kort vertoef in de Koninklijke Wachtkamer begaven de hooge bezoekers en hunne gevolgen zich naar de gereed staande hofrijtuigen. Luide weerklonken over het Stationsplein de toejuichingen der menigte, ter wijl aan II. M. ejn Z. K. H. de militaire honneurs werden bewezen. Kort daarop' zette de Koninklijke stoeit zich in beweging, voorop het rijtuig van den hoofdcom missaris, dein heer Hordijk met dén grijzen hoofd inspecteur van het Vervoerwezen den heer Van Oost; voorts volgde burgjemeester Röell en de leden van het gevolg. Langs Damrak waar' even. eens vele personen hadden postgevat om oinze Landsvrouwe en de Prins te begroeten en het vrooiijk vlaggengewemel aan alles kleur bijzette, werd het Damplein bereikt. Behoeft het betoog dat ook daar geestdriftige toejuichingen aan de Hooge Bezoekers ten deel vielen? Toen de stoet het gedeelte kleine steentjes voor heit Paleis opreed, presenteerden eerbiedig de wacht van mariniers onder commando van kapitein Wijnands 'het geweer. Onder het spelen van het. Wilhelmus stapten de vorstelijke Bezoe kers ui!, en schreden door hje;t roodfluweelen met gouden franje voorziene baldakijn het Paleis bin nen. Nadat de Vorstelijke Bezoekers aan het Paleis waren gearriveerd verschenen de Prins en, H. M. op het balcon van het Paleis. Na de lunch vingen om 2 uur hedenmiddag de audiënties voor militairen aan. Zooals ge woon! ijk trök ook nu w>eér het komen en gaan der talrijke in schitterende uniformen géstokén officieren, va:n alle wapens de aandacht. Achter bet Paleis toch hadden zidh velie nieuwsgierigen opgesteld om de fraaie pakjes te bewonderen. Om half vijf begonnen de audiënties voor civiele autoriteiten, die morgen zullen worden voortge zet. Van avond volgt ten Paleize hét diner voor Burgemeester ien Wethouders. De Resident van Batavia. Naar het Vad. verneemt, heeft de familie te 's Gravenhage telegrafisch bericht uit Indië ontvangen, dat de heer E. Meertens, resident van Batavia, wiens plotselinge ongesteldheid onlangs gemeld werd, voornemens is zoo spoedig mogelijk met zijn gezin naar Europa te vertrekken. Directie gemeente-telefoon te Amsterdam. Zijn wét goed ingelicht, dan zou voor de di rectie der g&miaente-telefoom in aanmerking ko men de heer Kist, thans directeur van de gemeen te-telefoon te Rotterdam. (Tel.) Fallières naar Den Haag? Het Haagsche correspondentiebureau meldt Naar verluidt, zou, met wijziging; van de aan vankelijke voornemens, een kort bezoek van pre sident Failières aan de residentie, op dén twéé den dag van zijn verblijf hier te lande nog niet geheel zijn buitengesloten. Naar Wij Vernemen, zal hij' géltegenhteid van hét bezoek van den president der Fransche Republiek weder, evenals hij hlet bezoek van het Belgische Koningspaar, eeme groote militaire taptoe worden gegeven. f j Herziening Ongevallenwet. Een on I werp van wet tot herziening van de Ongevallenwet, is na,ar de Tweede Kamer ver zonden. De pest op Java. Een regeertngstelegram van 3 Juni betreffen de de pest op Java luidt: Afdeeiing Malaug: Gisteren, 2 deizer', 9 geval- lm, waarvan 7 dooden. Van lijders van vorige dagen, overreden er nog 5. Soer aba.ja, Madoen ein Kedirigeen gévallen. Verstrekking van grond aan landarbeiders. Men meldt uit 's-Gravenhage Naar wij vernemen, hieieft een wetsontwerp, re- .gemnde do verkrijging do.or landarbeiders van land met woning in eigendom of van los land in pacht, het departement van Landbouw, Nij verheid en Handel verlaten. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 6 Juni 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 777.0 te Malinhead. Laagste barometerstand 754.8 te Bodo. Verwachting tot den volgenden dagmeest matige noordelijke tot noordoostelijken wind, lichibewolkt, droog weer, zelfde temperatuur. Op audiëntie. Heden-middag met den trein van 12.48 zijnde Burgemeester, de heer M. L. Ilonnerlage Grete, de wethouder, de heer J. H. van Westendorp J.Dz., en de gemeente-secretaris, de heer mr. F. N. Sickenga, naar Amsterdam vertrokken, waar de wethouders, de heeren P. M. J. A. Lagerwey en T. S. Goslinga, resp. reeds sedert heden-ochtend en Zaterdag 1.1. vertoefden. Bij de audiëntie heden-middag ten half vijf door H. M. de Koningin aan civiele autoriteiten te verleenen, zal het heele College zich aan Hare Majesteit voorstellen. Tijdens de afwezigheid van het College fungeert het oudste Raadslid in jaren, de heer C. Klein, als burgemeester. „Oefening Baart Kunst". Dn uitslag van hét concours te Barendrec'ht gehouden, is als volgt in de eerste afdeeling Fan tam i eerste prijs, met 50 punten, „Oefening Kweekt Kunst", van Ammélrstol. tweede prijs, met 43 punten, „Oefening Baart Kunst", alhier. Aidus blijkt, dat „Oefening Baart Kunst" in harej afdeeling op eéin na den hoogsten prijs heeft behaald, voorzeker een eervol succes, waarmee velen de leden van dat verdienstelijk muziekkorps alleszins zullen gelukwénstehlein. Giste r-m iddag is op verzoek van den garnizoens-commandant te Maastricht alhier aangehouden een milicien, die zich zonder ver lof uit zijn garnizoensplaats had verwijderd. De man is naar Rotterdam overgebracht om van daar verder naar zijn garnizoensplaats over gebracht te worden. Giste r-a vond hadereenvechtpar- tij plaats in een woning, aan het Groenendaal tusschen den bewoner en een bezoeker. De politie, die der assistentie werd geroepen, ver wijderde den bezoeker uit de woning en toen hij voortging op de openbare straat de orde te ver storen, werd hij naar het bureau gebracht De bezoeker, die beschonken was, werd ter ont nuchtering in bewaring genomen. De Schiedamsche TramwegMij. vervoerde gedurende de beide Pinksterdagen 3200 passasiers. Pastoor M. P. R. Droog, f Na eene langdurige ongesteldheid is Zaterdag 11. in het Ziekenhuis van den H. Joannes de Deo te Haarlem, waar hij sinds enkele jaren ver pleegd werd, overleden de zeereerw. heer M. P. R. Droog, rustend pastoor, vroeger pastoor der O. L. Vrouw Visitatiekerk alhier. De zeereerw. heer Droog, den 8n Januari 1854 te Schipluiden geboren en den 17 Augustus 1879 priester gewijd, was van September 1879 tot October 1880 assistent te Overveen. Daarna was bij gedurende vele jaren subregent van het seminarie Hageveld en vele oud-leerlingen van dit klein-seminarie herinneren zich nog met hoe veel toewijding hij die veelomvattende betrekking heeft vervuld, in 1895 tot pastoor der O. L. Vrouw Visitatiekerk alhier benoemd, ter vervanging van den zeereerw. pastoor Lans, die tot president van het groot-seminarie was benoemd, heeft hij hier de pastorale bediening slechts ruim een jaar vervuld. Zeer velen herinneren zich zeker nog hoe hij zich ondanks zijne herhaalde ongesteldheid, met alle toewijding hier aan zijne zwaarwichtige, zorgvolle taak heeft gegeven. Om gezondheidsredenen ten slotte genoodzaakt als pastoor van deze groote parochie ontslag te nemen, is pastoor Droog na zijn aanvankelijk her stel nog enkele jaren als pastoor te Nes- en Zwa- luwebuurt werkzaam geweest, totdat ook de zorg voor deze kleine parochie bij toenemende onge steldheid hem te zwaar werd. Den 18 November 1907 verkreeg hij zijn emeritaat en ging daarna zijne laatste lijdensvolle levensjaren in het gesticht der eerw. Broeders van den H. Joannes de Deo te Haarlem doorbrengen, waar hij thans is overleden. Moge het eeuwige loon hun die anderen geleid en onderwezen hebben toegezegd, zijn deel zijn 1 Hij ruste in vrede I Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft be noemd tot kapelaan te Hooirn, den Weleerw. heer L. A. R onzen, die kapelaan was te Berkel. Onweer. Zondagavond is te Koegras de bliksem geslagen in een, door M. Jimmink be woonde, boerderij, die geheel afbrandde. Alles was verzekerd. Zondag is de bliksem geslagen in den koren molen van H. Mulder, te Walderveen, bij Barne- veld. Behalve de molen, is ook ongeveer 300 mud koren geheel verbrand. Het verbrande was deels laag, deels in het geheel niet verzekerd. Te Noortwijk is Zaterdagmiddag een 18- jarige Katwijksche boer, die bezig was een koe te melken, door den bliksem gedood. Zondag is in de buurtschap Haart onder Aalten door het inslaan van den bliksem een ko renmolen. Bij een hevig onweer, dat Zondagmiddag over Werkendam woedde, is de bliksem geslagen in de boerderij van Geleerum in de Biesbosch te Werkendam. Alles is tot grond toe afgebrand. Tijdens het onweer van Zondagavond is om streeks uur de 32-jarige arbeider E. v. d. K., wonende aan den Rozendaalschen weg te Arnhem, terwijl hij alleen thuis was door den bliksem ge troffen en gedood. De bliksem had zijn weg genomen door den schoorsteen, die stukgeslagen werd, terwijl ook eenig huisraad is vernield. Een hevig onweer heeft, zich Zondagmiddag ontlast boven de Over-Betuwe. In Bemmel is de bliksem geslagen in de hofstede bewoond door D. T. De geheele woning brandde af. Het vee werd gered. Een en ander was verzekerd. Te Renkum is de bliksem geslagen in een gebouw, bewoond door twee egzinnen. Het huis brandde tot don grond af; ook van do inboedels word weinig' glared. De schade, die groot is, word't door verzekering gedekt. Gratie gevraagd, De heer H. A. v. Dal- slim, notaris te Hulst, heeft bij II. M. de Koningin een request om gratie ingediend. B r a. n d. Uit Valte schrijft men aan de „Ass. Ct.", dd 3 dezer Evenals elders het gleval is, brak ook hier gisteren een felle veenbrand uit, waarbij' het noo- di;g' weird geacht in den boerboom te blazen en met man en macht uit te trekken naar de plaats des onheils1, waar vele belendende percee- len, hepoot met verschillende gewassen, gevaar liepen door 't vuur te worden aangetast. Na den heden middag hieraan te hebben gewerkt, bleek men nog1 niet mét het blusschmgiswerk ge- reed te zijh, waarom men zich hedenmorgen weer vroeg derwaarts begaf, om al het mogelijke te doen, het voortwoekeren van 't vuur te belem meren. j Aan den Valtherdijk ging; volgens zeggen voor een waarde van ongeveer f 4000 aan baggélaar, henevens een perceel' van 4 hectare aardappelen, door veenbrand verloren. Onweer i n B e 1 g; i e. Over verschillende stre ken van België heeft Zaterdagavond een ontzet tend lonweer gewoed, dat talrijke ongelukken ver- ooi'zaakte. Zoo1 is te Onhaye de bliksem in den toren der kerk geslagen, waardoor de spits ge. Het Totalisatorverbod. Uit Den Haag wordt aan De Tijd" geschreven De gedeeltelijke inwerkingtreding van de zede- lijksheidswet op 15 dezer heeft nog al wat op schudding verwekt in de kringen van de liefheb bers van paardensport en coursewezen. Reeds is gemeld, dat de Haagsche renbanen op Duindigt midden in het renseizoen zullen worden gesloten, voor onbepaalden tijd. Of nog een initiatiefvoorstel is te wachten, om de gehate clausules (amendement-Van Vuuren) uit de wet te lichten, valt nog niet met zeker heid te zeggen. Wel worden pogingen in dien geest aangewend en zou het Kamerlid jhr. mr. Van Karnebeek het initiatiefvoorstel doen, maar dan moet er mede werking komen uit alle partijen. Het moet, naar mij uit informaties bleek, ech ter niet vlot gaan met het verwerven van hand- teekeningen, en de kans, om een parlementaire meerderheid te krijgen, schijnt niet bijster groot. In ieder geval is de mogelijkheid uitgesloten, dat een en ander gereed zou kunnen zijn vóór de inwerkingtreding van het betrokken gedeelte van de wet. Het vuilverwyderingsvraagstuk te Leiden. In verband met het rapport van de deskundi gen inzake de beste wijze van vuilverwijdering te Leiden deelt onze correspondent mede, dat B. en W., overeenkomstig de adviezen van den directeur van gemeentewerken, de commissie van fabricage, de gezondheidscommissarissen der Ste delijke Lichtfabriek, den raad voorstellen, in prin cipe te besluiten tot het stelsel van vuilverbran ding in eigen beheer uit te voeren, doch daaren tegen het baggerbedrijf te verpachten. Oüdersdomspensioneering en Vrgz.-Dein. Bond. Naar »De Werkmansbode" verneemt, worden in Haarlem en Rotterdam door onderscheidene leden van het Alg. Ned. Verbond voorstellen gedaan in de afdeelingen van den V. D. B., het hoofdbe stuur van dien Bond te bewegen tot het uitschrij ven van een bondsvergadering waarop een uit spraak zal worden gedaan ten opzichte van de ouderdomspensionneering, in verband met het aan geboden wetsontwerp. Vanwege het Centraal Bestuur van het Ver bond wordt een conferentie aangevraagd met het hoofdbestuur en de Club van Vrijz. Dem. leden der Tweede Kamer, eveneens ter bespreking van hetgeen behoort te geschieden. DIT ROTTERDAM. Op Pinkster-Maandag herdacht dr. F. H. Schre- ve, directeur der gemeente-izieikienhuizen te Rot terdam, den d,a(g, dat ihiji vopr 25 jaar tot arts bevorderd werd. i In dem vroegen morgen wlerd hij reeds ver blijd met tot bericht, dat H. M. de Koningin hem benoemd had tot officier in de. orde van Oi'.anje-Nassau. Te 11 uur wérd de jubilaris in het zieken huis verwacht. In de smaakvol met groen en bloemen versierde hal standen de verpleegsters, en verder personjeel, aan liét ziekenhuis verbom- dein, geschaard, en wfeitl, d|en jubilaris bij' zijn komst door een fcoior uit de pleegzusters, een indruk wekkende feestcantate toegezongen,, op mu ziek van den heer Hoogstraten, organist vain de Wijnhavéjnsehe kerk. De fraaie zang werd begeleid door miej. Stuifzand. i Namens hjet personeel werd de jubilaris' in hoog wiaardeierfende bewoordingen toegesproken door d;e hoofdverpleegster, jonkvr. Reuchlin, en daarna namens' het administratief personeel door den 'hoofdadministrateur van de ziekenhuizen, den heer Koolhof. ii Namens alleln Wérd torn' aangeboden een fraaie aquarel, naar een schilderij van Gorter, en ,ee;n fauteuil. j Dr. Seh'reve bedankte in hartelijke beWoordin- féh- t V ervolgens kwamen hem begroeten eein paar honderd RottePdamsché doktoren. Uit hun naam werd het woord gevoerd dloior dp. Hvmans van den B-ergh, die zijne grOotle verdiensten en als geneesheer en als directeur der ziekenhuizen rele veerde, 'en hem uit naam zijner collega's een bronzen beeld v.an Ch:. v. Wijk aanbood, voor- stellende een vissteberisvrouw, benevens een schil derij, voorstellende hjet ziekenhuis mét Caland- plein en monument, geschilderd door H. A. Mees'. Ten zeerste getroffen door deze vete blijken van waardeering, bedankte den jubilaris iu ge voelvolle woorden, zich bij voortduring in aller vriendschap en medewerking' aanbevelende. Talrijk waren ook' de blijiken van belangstel ling', wélke h'ij' ten zijhe huize mocht ontvangen. agenda van vergaderingen enz, Schiedam. Van heden41 Juni. Overschiescheplein. Bioscope- voorstellingen door Benner's Bioscope. Woensdags 24 u. Stedelijk Museum. Doeleplein.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2