Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. mentrefïen een goed voorteeken zien, niet slechts voor de ontwikkeling van de zich verjongende hoofd stad, maar ook en vooral niet minder voor het voorspoedig opgroeien van de jeugdige Prin ses, op wier tweede komst binnen deze muren de burgerij in al haar schakeeringen zich zóó oprecht verheugt, dan kan ik besluiten met aan Uwe Majesteit de eerbiedige verzekering te geven, dat het Gemeentebestuur van Amsterdam zal voortgaan met zijn beste krachten te wijden aan de behartiging der aan zijn zorg toevertrouwde belangen, maar ook aan de bevestiging en ver sterking van de aloude tusschen de hoofdstad en Oranje geknoopte banden 1" Op de rede van den Burgemeester, antwoordde H. M. de Koningin als volgt Mijne Heeren 1 Met groote voldoening herinner Ik mij de dagen van het vorig jaar, waarin deze stad Mij en Mijn Dochter zulk een hartelijke ontvangst heeft be reid. Het bewijst, dat de bevolking van Amster dam meeleeft met Ons Huis en de geboorte van Mijn Dochter met groote vreugde heeft begroet. Ik hoop dan ook spoedig de Prinses weer bin nen deze stad te doen brengen, om de bevolking andermaal in de gelegenheid te stellen Haren welstand te aanschouwen en Haar hartelijke blij ken van belangstelling te geven. Met genoegen heb lk uit den mond van den burgemeester dezer stad de verblijdende mede- deeüngen vernomen omtrent den toestand dezer gemeente. Ik wil dan ook niet eindigen alvorens de beste wenschen te hebben uitgesproken, ook voor de toekomst dezer stad." (Tweede dag.) Men meldt ons uit Amsterdam Het was heden weer een vermoeiende dag voor onze Koningin immers hedenmorgen werden de audiënties voortgezet voor de civiele autoriteiten. Ook nu weer vroeg het komen en gaan der talrijke audientiegangers waarvan velen in ambts gewaad de aandacht trokken. Heden was het tevens audientiedag voor rijks-, gemeentelijke en kerkelijke commissiën, alsmede voor particuliere commissiën. In den laten namiddag, om half vijf, na afloop der audiënties, werd door het Koninklijk Echtpaar een rijtoer ondernomen. Door Kalverstraat, Koningsplein, Leidschestraat, Stadhouderskade, waar overal de vorstelijke Per sonen luide werden toegejuicht, werd langs een omweg gereden naar het Centraal-Station, ter afhaling van H. K. H. Prinses Juliana, die om 4 uur 57 met een extratrein uit Apeldoorn zal aan komen. Geruimen tijd voor dit tijdstip stonden de menschen langs het Damrak geschaard om straks de Prinses te kunnen begroeten Hedenavond zitten leden van Gedeputeerde Staten aan het diner ten Paleize aan. Pest op Java. Een regeeringstelegram, dd. 5 Juni, betreffende de pest op Java, luidt AfdeelingMalang: Eergisteren, 3 dezen 10 gevallen, waaronder een longenpest en drie dooden. Van de lijders van vorige dagen over leden er nog 3. Soerabaja en Madioen: Geen gevallen. K e d i r iEen geval, dat doodelijk was. P. H. Jordens f. Den 3en Juni 1.1. is te De Bilt overleden, in den ouderdom van 76 jaren, de heer P. H. Jor dens, in leven oud-hoofdcommies ter provinciale griffe te Overijsel. De heer Jordens was b;j het groote publiek bekend door de handige uitgave der Nederland- sche staatswetten. Onderzoek naar oude rechten. De minister van landbouw, nijverheid en han del heeft aan de commissarissen der Koningin verzocht, hem vóór 1 Nov. a.s. mede te deelen, of in hun provincie nog oude rechten bestaan, die den landelijken bodem drukken. De minister zou gaarne van deze rechten kennis nemen, ten einde te kunnen beoordeelen, of zij belemmerend wer ken op de productiviteit en den overgang van grond. Geen inlichtingen behoeven de commissa rissen te geven over de thans afgeschafte tienden, de jacht- en vischrechten, het beklemrecht en het markerechtterwijl evenmin gegevens behooren te worden verstrekt omtrent grondrenten, voor zoover zij bestaan in een vaste jaarlijksche uit- keering in geld of voortbrengselen, en omtrent het recht van den dertienden penning, ook wel land- wissel of handwissel genaamd, dat nog in eenige gemeenten der provincie Utrecht voorkomt. Woonwagens en woonschepen. Bij de voorbereiding van een wettelijke regeling ten aanzien van het gebruik der zoogenaamde woonwagens en woonschepen vanwege de depar tementen van binnenlandsche zaken en van justitie' is het noodzakelijk gebleken, omtrent aantal en inrichting dier wagens en vaartuigen en aard en aantal hunner bewoners nog eenige gegevens te verzamelen. Bedoelde opgaven zullen den feitelij ken toestand ten deze, gelijk die zich op een bepaald aangewezen dag en uur op het geheels grondge bied des rijks vertoont, hebben weer te geven. De minister van 'justitie heeft daarom de medewer king van de commissarissen der Koningin en van de burgemeesters ingeroepen voor de beantwoor ding van hiermede verband houdende vragen naar den toestand, zooaJs die op 5 Juli a.s. des middags omstreeks 12 uur zich in elke gemeente voordoet. Nederland en China. De sAgence d'Extrême-Orient" maakt volgende telegram uit Pekin d d. 3 dezer openbaar Ten aanzien van de consulaten voorziet de overeen komst tusschen China en Nederland er in, dat China drie consuls in Nederlandsch-Indië zal be noemen. Wat het onderdaanschap der Chineezen in Ne derlandsch-Indië betreft, keurt China goed, dat de kinderen van emigranten, in Nederlandsch- Indië geboren, de Chineesche nationaliteit verlie zen. Gaan zij echter naar China, dan zullen zij na drie maanden verblijf de Chineesche nationa liteit terugkrijgen. Algemeen dépot vau discipline. Naar wij vernemen, zal eerlang het algemeen depót van discipline te Vlissingen worden opge heven. De kosten (f 40,000 's jaars) worden niet evenredig geacht aan het nut. Voortaan zal wel kunnen worden volstaan ook met het oog op de bestaande wettelijke bepalingen met het drillen van de bijzonder ongezeggelijke minderen door een daartoe aangewezen officier in een der gewone garnizoensplaatsen. (N. R. Crt.). Eerste Kamerverkiezing N.-Brabant. De Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant heeft de leden der Provinciale Staten dier provincie opgeroepen tot bijwoning eener buitengewone zitting der Staten, te houden op Dinsdag 13 Juni 1911, des nam. te half 2 ure, ter verkiezing van een lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, ter voorziening in de vaca ture, ontstaan door het overlijden van den heer W. Merkelbach, lid van die Kamer Effectenbeurs te Amsterdam. Naar men weet, bestaat er bij de Vereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam het voor nemen den beurstijd op den Zaterdag gedurende enkele zomermaanden met eenige uren te ver vroegen, waardoor mogelijk gemaakt zou worden, een vervroegde sluiting van de kantoren van de leden der Vereeniging des Zaterdags te verkrijgen. De Algemeene Nederlandsche Bond van Han dels- en Kantoorbedienden, afdeeling Amsterdam, heeft thans een schrijven tot de Vereeniging ge richt, waarin hij verzoekt een vervroeging van de beursuren in te voeren niet alleen gedurende en kele zomermaanden, doch voor alle Zaterdagen, waarop de beurs geopend zal zijn. De Zaterdagmiddagsluiting zou naar de meening van den Bond zonder bezwaar zijn door te voéren in den Effectenhandel te Amsterdam, waar bui- tenlandsche beurzen (o.a. Londen en New-York) steeds des Zaterdagsmiddags zijn gesloten of aan merkelijk vroeger sluiten dan op de andere dagen. Ook in andere takken van den handel wordt meer en meer de Zaterdagmiddagsluiting gebruikt. De Bond noemt in dit verband de Vereeniging van Assuradeuren, de Exporteurs, en slaat menihet oog op de gemeentelijke bedrijven, dan ziet men dat o a. de Zaterdagmiddagsluiting reeds is inge voerd op de kantoren van de Amsterdamsche Gasfabrieken. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht ;n den morgen van 7 Juni 4911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 777.0 te Malinhead. Laagste barometerstand 754.3 te Haparanda. Verwachting tot den volgenden dagmeest matige noordwestelijke tot noordoostelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, zelfde temperatuur. Gemeenteraadszitting. Dei ee'rstvolg'ende gemeenteraadszitting' zal wor den gehouden op Dinsdag 20 Juni a.s. Kamer van Koophandel en Fabrieken. II. Wij ontleenen aan het jaarverslag van de K. v. K. en F. nog het volgende Toestand van het brandersbedrijf- De prijzen der granen en steenkolen waren lager dan in 1909. Hetzelfde was echter ook het geval met de prijzen der producten. De gemid delde prijs van de gist per K.G. bleef n.l. f0.04, die van den moutwijn per H.L. f0.02 en die van de spoeling per ketel f0.19 beneden dien van het voorgaande jaar. Dientengevolge waren, ondanks de mindere duurte der grondstoffen, de resultaten van het brandersbedrijf ongeveer even ongunstig. Toestand der distilleerder ij en. De distilleerderijen voor export hadden een be drijvig jaarde uitvoer toch was voor Schiedam in 1910 30.000 H.L. ad 50% grooter dan in 1909 en overtrof dien van 1908 met 50.000 H.L. Tot deze vermeerdering droegen voornamelijk bij de uitvoer naar Afrika's Westkust en de verhooging van het recht op gedistilleerd in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. De distilleerderijen, welke voor de consumptie hier te lande werken, ondervonden den zeer na- deeligen invloed van de accijnsverhooging, welke in December 1909 in werking trad. Zij zagen haar omze't met ruim 20 procent verminderen. Moutwijnhandel. De prijs van den moutwjjn was iets lager dan die van het vorige jaar. Volgens de oflicieele beursnoteering was nl. de gemiddelde prijs per H.L. Ct. (zonder fust en zonder belasting) in 1910 f10.105 tegen f 10.125 in 1909. Graanhandel. De graanhandel was wederom niet van grooten omvang. Tengevolge van den bijna gestadigen teruggang der prijzen waren de resultaten ongunstig. De rogge daalde in de eerste vier maanden des jaars ongeveer f20 per last en bleef verder vrij wel op gelijken prijs. Gebruikt werden hoofdza kelijk Donau en Stettiner rogge soorten. De prijs der gerst bleef tot October vrijwel dezelfde en daalde in het laatste kwartaal onge veer f 10 per last. De aanvoeren bestonden uit Donau- en gedeeltelijk ook uit Riga en Canadagerst. De verwerkte mais bestond in het begin en het laatst des jaars veelal uit Noord-Amerikaansche mixed-mais, in het midden des jaars meest uit grove Donau- en Servische soorten. In de drie eerste maanden des jaars ging de prijs der mais circa f15 per last terug, om verder, hoewel flauw, op ongeveer gelijke hoogte te blijven. Spoelinghandel. In vergelijking met het voorafgaande jaar was het jaar '1910 voor den spoelinghandel beslist ongunstig. Vanaf half April werd een steeds grooter hoe veelheid spoeling bij de Schiedamsche Spoeling- vereeniging ten verkoop aangebracht, terwijl de afzet geringer werd, zoodat geen normale prijzen te bedingen waren. Terwijl in 1909 een gemiddelde prijs werd ge maakt van fl.47 per ketel, beliep die dit jaar dan ook slechts fl.275. Gisthandel. De uitvoer van gist naar België en Engeland was grooter dan in 1909, zooals uit het onder staande blijkt: Gistvervoer naar Belgë. uit Schiedam en Rotterdam (Oud Delfshaven in begrepen) in 1910 202.220 kilogram. in 1909 160.590 Meer. 32.630 kilogram. Gistvervoer naar Engelend, uit dezelfde plaatsen als boven vermeld Te zamen over 1910 36.483 manden 1909 33.947 Meer 2536 manden a 26 Kilogram. Van Belgie werd in Nederland ingevoerd (in helgroot onverpakt) 28.696 K.G. tegen 70.835 K.G. in 1909 De gemiddelde prijs der gist, aan de branders in 1910 uitbetaald, was fO.16 per K.G. Bevolking te Schiedam. Maand Mei 1911. Bevolking op 30 April 1911 32433 zielen Geboorte 78 Vestiging 208 286 Overlijden 34 Vertrek '178 212 Meer 74 zielen Bevolking op 31 Mei 1911 32507 zielen Gesloten werden 32 huwelijken. Volksbadhuis. In de week van 28 Mei3 Juni 1911 werden genomen 436 baden. lste kl. 2de kl. kuipbaden 36 kuipbaden 63 regen 43 regen 267 school kinder a 5 ct. 27 Gedurende de nf&and Mei 1911 werden geno men 1263 baden. lste kl. 2de kl. kuipbaden 82 kuipbaden 161 regen j> 104 regen 810 school kinder a 5 ct. 106 R. K. Kiesvereeniging. Wij herinneren onze lezers, leden van de R. K. Kiesvereeniging sRecht Plicht en Orde," aan de vergadering welke morgen (Donderdag)avond 8 ore in het Bondsgebouw wordt gehouden. Een grooie opkomst zal, om het gewicht van de te behandelen onderwerpen, vooral ook de bespreking van de aanst. Raadsverkiezingen, zeer gewenscht zijn. In de politiewacht aan de Hoofd- straat is gister-avond verbonden de 10-jarige J. van Katwijk, wonende Nieuwe Maastraat, die een hoofdwonde had bekomen, door achter, een sproei wagen loopend, daar met het hoofd tegen aan te bonsen. hoor de politie zijn gisteren twee deserteurs van de haringvloot aangebracht: een van die v,a,n hier en eein van die te VLaafdingen. De manneln zijn door de politie naar boord •gtttacht. f Il.ed e n-nac h t half een viel de 18-j a- rigö C. Nieuwlaat, wonende tie Rotterdam, Dier. gaaidccingel, in de glasblazerij' van die firma Mei- chers aan den Noordvestisingel in een geopend iUliJ, r Inwendig bezeerd, werd die jongen op advies van een dokter per' rijtuig naar huis gebracht. H e d e n-m i dd ag h a d de 58-j a r i g'e vrouw van den harinigvisseher De Heyor, bij' het in de V oorhaven van boord gaan van den logger waar mee haar man vertrok, het ongeluk te vallen, waardoor zij heit rechterbeen brak. Na door een dokter verbonden te zijn, is d'e vrouw per rijtuig naar hare woning te Scheve ningen overgebracht. UIT ROTTERDAM De Rotterdamsche Electrische Tramwegmaat schappij heeft op den eersten Pinksterdag 124.651, en op den tweeden 175.150 reizigers vervoerd, te zamen 299.801. Verleden jaar waren deze cijfers 107.150 en 165.937, te zamen 273.087. De reederij Fop Smit Sc Co. alhier heeft op de beide Pinksterdagen 31.816 reizigers vervoerd, van wie 908 naar Loevesteyn. Dit is het hoogste aantal passagiers, dat tot nog toe op deze dagen met de salonbooten van deze reederij vervoerd is. De Rotterdamsche Tramwegmaatschappij heeft op de beide Pinksterdagen 34.300 reizigers vervoerd. Aan het station van de Zuid Hollandsche elec trische Spoorwegmaatschappij zijn Maandag ruim 11.000 kaartjes enkele reis en ruim 10.000 retour kaartjes afgegeven. Er reden 72 extratreinen. Zoolang de maatschappij bestaat, is het vervoer nimmer zoo druk geweest. Op den eersten Pink sterdag was het personenvervoer minder druk, maar toch ook zeer aanzienlijk. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Donderdag 8 Juni. 8 u. Bondsgebouw. Verga dering R. K. Kiesvereeniging. Van heden11 Juni. Overschiescheplein. Bioscope- voorstellingen door Benner's Bioscope. Woensdags 24 u. Stedelijk Museum. Doeleplein. Pinksterdrukte. Door de E.N.E.T. wer den vervoerd op den eersten Pinkersterdagop de lijn AmsterdamZandvoort 24.463; op de Ceintuurbaan Haarlem 8218 en op de lijn Haar lem Bloemendaal8170 passagiers, te zamen 40.865. Voor den 2en Pinksterdag waren deze getallen resp.30.143, 12.777 en 12 989, te zamen 55.909. De Staatsspoorstoomtram Den Haag—Scheve- ningen vervoerde Zondag 19.934 personen en Maandag 26.677. De Pier te Scheveningen werd den eersten Pinksterdag bezocht door 10.000, den tweeden door 15.000 personen. Voor Scheveningen zijn de beide Pinksterdagen buitengewoon voordeelig geweest. De trams brachten de bezoekers bij tienduizenden en hun totaal aantal is niet bij benadering aan te geven- De winkels in het dorp, de burgerkoffiehuizen, volksrestaurants, werden, vooral op den tweeden Pinksterdag bestormd. Aan het strand, te beginnen bij den Kerkwerf tot het Paviljoen, stonden de kermiskraampjes, waar allerlei waar en ververschingen te koop waren. Men moet teruggaan tot 'tjaar 1901, toen in de beide Pinksterdagen 13.000 personen den Pier bezochten, om zich 'n denbeeld te kun nen vormen van 't vertier dat Zondag en Maan dag aan de badplaats ten deel viel. Het spreekt van zelf, dat de etablissementen in de omgeving van het Kurhaus, doorloopend dicht bezet waren. Ondanks de verbazende drukte, liep alles rustig af. Reusachtig was het aantal passagiers, dat ge durende de beide Pinksterdagen door de stoom bootmaatschappijen vervoerd is tusschen Amster dam en Zaandam. Den eersten Pinksterdag beliep dit reeds circa 30 000 en den tweeden dag was de toeloop nog veel grooter, zoodat toen bijna de 40.000 werd bereikt. Nood w e e r. Men meldt uit Arnhem1 De beide Pinksterdagen en ook de daaraan voorafgaande Zaterdag kenmerkten zich voor onze stad door ontzettend z.ware onwclers. Door dat van Zaterdag' werd de schoorsteen van die steen bakkerij aan de Klingfebeek getroffen, waarvan ongeveer 5 M. met donderend geraas naar be neden kwam storten, terwijl het overige deel van den schoorsteen scheurde. Twee kinderen, die in de nabijheid waren, weidien nog even geiraakt, gelukkig niet ernstig. Dien zelfden mid dag sloeg in een der weilanden tegenover de stad een noe dood. Ernstiger nog waren de ge volgen van het onweer van Zondag. Dit woedde vooral boven de arbeiderswijk Klarend al en om geving, waar honderden kelders onderliepen en waar de s traatriolen als wellen het water weer opgaven. Op den Rozendaalsöhen wieg sloeg de bliksem door vier woningen tegelijk. De 22-jarige ai'hoi der E. v. d. K., die alleen thuis was, werd gedood en een buurman wiard aan den voet ge wond 1 Gisteren woedde de bui vooral in het westen dc|r stad, waar 'hagelsteenien vielen met een mid dellijn van 1IV2 cM. Gelukkig vielen deze knik- 1 kers slechte enkele minuten, zoodat geen groote schade werd aanigleiricht. De hellende straten als UtreichtsChe weg, Oranjestraat, Wilhelminastraat enz. Waren snelstroomende bergsfraolmen gewor den, die groote hoeveelheden zand meesleurden. Met ondefgeloopen sou ster rains en kelders' en de noodi.gë gestoorde telefoon-verbindingen kwa men wij er verder .echter gelukkig af. 1 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2