Stads- en Gewestelijk Nieuws. Bezoek van den Prins. liet Vredespaleis. Vierde dag. Men meldt ons uit Amsterdam Op heden was het bezoek bepaald aan het Ju- lianadok der Amsterdamsche Droogdok Maatschap pij, dat kort geleden te water is gelaten. Om ongeveer 11 uur reden H. M. de Koningin, de Koningin-Moeder en Prins Hendrik met ge volg uit en begaven zich langs Damrak, Stations plein, Oostelijk Viaduct naar De Ruyterkade. Bij steiger 9 aan deze kade, die tot op grooten afstand door de politie was afgezet, hield de stoet stil, om zich aan boord te begeven van de fraaie onlangs in dienst gestelde havenstoomboot 12. Over den steiger was een fraaie looper gelegd, terwijl dé steiger zelf met een achttal vlaggen was versierd, die lustig en vrooiijk in den ochtend wind hun banen ontplooiden. Op de boot was ook een versiering van groen en bloemen aangebracht en het achterdek vooral waar de Koninklijke Zetels gereed stonden, was in een klein lusthof herschapen. Direct nadat de Koninklijke Bezoekers zich aan boord hadden be geven, werd de Koninklijke Standaard geheschen. Aan boord was, behalve de leden van het gevolg en de burgemeester, aanwezig de heer Kotting, havenmeester. Nadat het sein tot vertrek was gegeven werd gestoomd naar het Julianadok. Het Y met de bevlagde masten der talrijke schepen, leverde een mooien aanblik op In de verte aan den overkant lag het fraaie dok, dat zijn naam aan de Prinses ontleent. Nadat aldaar de eveneens versierde steiger der Droogdok Maatschappij was bereikt, ging het Hooge Gezelschap aan wal, waarbij de commis sarissen der Amsterdamsche Droogdok Maatschap pij alsmede de directeur daarvan, de heerFenen- ga ter verwelkoming aanwezig waren. De bezichtiging van het Dok, dat gebouwd is door de Ned. Scheepsbouw-Maatschappij met medewerking van de Ned. Fabriek van werktuigen en Spoorwegmateriaal nam daarna een aanvang. Het Dok is gebouwd van Siemens-Martin staal, is van het z.g. gekoppeld Sectie-type en bestaat uit drie gedeelten, welke waterdicht aaneen slui ten, maar ontkoppeld kunnen worden, om zoo doende willekeurig een der drie gedeelten met de beide andere uit het water te kunnen heffen voor de herstelling en onderhoud. Het Dok dat schepen tot 12.000 tons gewicht bij 20'—0" diep gang zal kunnen lichten, heeft de volgende hoofd afmetingen. Lengte over alles 459' 10", breedte 110'—0^", pontonhoogte in het midden 14'—6^", ponton-hoogte in de zijde 12'6£, totale hoogte in de zijde 42'0£ Drie waterdichte langsschotten in den bodem ponton éT behalve de eindschotten der drie dee- len waaruit het dok bestaat, nog acht waterdichte dwarsschotten verdeelen het dok in een groot aantal afzonderlijke waterdichte afdeelingen. De hoofdspanten welke om de 10'D" voorkomen, bestaan in het pontondeel tusschen de langsschot ten uit schotten, daar buiten en in de zijkasten uit vakwerk-spanten. Tusschen deze hoofdspanten komen om de 2' 6" lichter geconstrueerde tusschenspanten voor, in zijkasten en buiten de pontonlangschotten, tusschen welke schotten het langsverband-systeem is toegepast. Extra versterkingen zijn aangebracht onder de kielblokken en ter plaatse waar de dok- deelen bij zelfdokken op elkaar komen te rusten. Het dok is voorzien van een groot aantal kiel blokken met gegoten stalen kap. Kielblokken) van het zijkastdek beweegbaar, geleirlingsrollen^ uithouders, electrisch bewogen kaapstanden en wat verder noodig is om te dokken zoo spoedig en veilig mogelijk te doen geschieden. Drie cen- trifugaalpompen van 18" diameter, elk gedreven door een electromotor met vertikale as. 110 P.K. sterk, zijn in; staat het dok met een maximum last in 4 uur tijd leeg te pompen. Deze pompen, alsmede de drie lens- en spoelpompen, elk gedre ven door een 35-Paards electromotor, en de pijp leidingen zijn geleverd door de firma Louis Smul ders, Machine-fabriek «Jaffa", te Utrecht, de elec tromotoren door de N. V. Electrotechnische In dustrie v/h Willem Smit Co te Slikkerveer. Het dok ontvangt van den wal draaistroom van 380 volts van het gemeente-net. In het bedieningshuisje bevinden zich een aan tal manometers waarop door middel van'een pneu matische waterstandsaanwijsinrichting de hoogte der waterspiegels in de verschillende afdeelingen kunnen worden afgelezen. De heide zijkasten zijn verbonden door draai bruggen aan beide einden. Ter beschutting van het staal tegen het roesten, is op ruime schaal gebruik gemaakt van Bituminous Enamel. Ten slotte herinneren wij er nog aan dat het Y ter plaatse waar het dok, dat het grootste is dat hier is gebouwd, nu ligt, plaatselijk uitge baggerd werd. Met belangstelling werd een en ander in oogen- schouw genomen, waarna naar de boot terugge keerd werd. Nadat nog een tochtje benoorden en bezuiden het Y-eiland was gemaakt, werd naai den steiger aan de De Ruyterkade teruggevaren en vervolgens in de gereedstaande rijtuigen naar het Paleis op den Dam teruggekeerd. In den namiddag volgde een bezoek aan de tentoonstelling van de Vereeniging St. Lucas in Stedelijk Museum in de van Baerlestraat. O >k H. M. de Koningin-Moeder maakte dit bezoek mede. Aan den ingang van dit Museum werden de Vorstelijke personen ontvangen door den conser vator, den heer Baard, alsmede door eenige leden van de commissie van toezicht onder wie wij den heer J. F. M. Sterk opmerkten. Naar boven ge leid, werden aan de Hooge Gasten het Bestuur van St. Lucas bestaande uit de heeren C. Brei- tenstein, voorzitter, C. M. Garms secr., G. v. d. Wal Perné, C. J. Marks, W. Heusse en E. R. D. Schaap voorgesteld, alsmede de leden der commissie voor deze tentoonstelling. Behalve de bestuursleden Breitenstein, Garms, Maks en Schaap maken van deze commissie deel uit de heeren B. A. van Beek, E. v. Beever, J. A. Hesterman J. C. J. Smout, C. H. R. Spoor, M. v. Raalte, en P. v. Wijngaerdt. Door de beide dochtertjes van den voorzitter werden aan H.H. M.M. de Koningiu en de Koningin-Moeder fraaie bouquetteu overhandigd die allerminzaamst door de beide Vorstinnen werden aanvaard. Hierop volgde een bezoek aan de verschillende zalen dezer tentoonstelling, die onder bescherming staat van H. M. de Koningin. De voorzitter, de heer C. Breitenstein, leidde H. M. rond, de heer C. M. Garms Z. K. H. den Prins en de heer G. v. d. Wall Perné H. M. de Koningin-Moeder. De tentoonstelling, die reeds eenigen tijd geopend is, omvat de kunstwerken vervaardigd door leden de vereeniging. Na de bezichtiging van een en ander verliet het Hooge Gezelschap het Museum, echter niet dan aan het bestuur dank te hebben betuigd voor het geziene. Na het vertrek uit het Museum werd een groo ten rijtoer ondernomen waarbij het traditioneele bezoek aan de Willemstraat en Zandhoek werd gebracht. Door de Van Baerlestraat, P. C. Hooft- straat, Vondelpark langs Paviljoen en Vondelstraat ging het naar de Eerste Constantijn Huygens- straat en vandaar door Bilderdijkstraat, Fred. Hendrikstraat, Fred. Hendrikplein en Fred. Hen drikplantsoen naar de Willemstraat. Altijd wanneer H. M. hier ter stede vertoeft, neemt zij de warme huldebetuigingen der Wil- lemstraters in ontvangstzoo ook thans weer. De Willemstraat prijkte evenals altijd bij Hoog Bezoek in een rijke vlaggetooi terwijl in het mid delste straatgedeelte een tribune was opgericht, waarop zich de kinderen bevonden, die II. M. zouden toezingen. Niet zoodra verscheen vanmiddag de Koninklijke stoet aan het begin der Willemstraat bij de brug over de Lijnbaansgracht, of een teeken werd ge geven door de bestuursleden der Oranje-Vereeni- ging en van den Oranjebond Wat ook vall'trouw sta Pal. Onder de jubelende vreugdekreten der bewoners en toeschouwers ging de stoet nu stap voets door de volle straat, terwijl langs de por tieren van het Koninklijk rijtuig bestuursleden van bovengenoemde vereenigingen voortschreden. In het midden der straat gekomen, werd bij de tribune even halt gehouden waar aan de Ko ningin bloemruikers werden overhandigd en het gezang der kinderen zich deed hooren H. M. en de Prins hadden daarbij gelegenheid zich even te onderhouden met eenige der bestuursleden. Nadat de Koningin de Koningin-Moeder en Prins Hendrik Hun dank hadden betuigd voorde Hun ten deel gevallen hulde, ging het naar de Zandhoek, waar eveneens bij de bekende Oranje boom de stoet eenige oogenblikken stil hield, teneinde H. M. in de gelegenheid te stellen, de betuigingen van gehechtheid en verknochtheid aan het Huis van Oranje van het Oranjevrouwtje Schart in ontvangst te nemen. In den Zandhoek was eveneens een gepavoiseerde tribune verrezen, van waaraf de Koninklijke Be zoekers door kinderen werden toegezongen. Ook hier schonken de luide bijvalsbetuigingen der bewoners de Hooge Gasten de overtuiging van de liefde die men hier voor het Koninklijk Gezin koestert. Langs Haarlemmerplein, Haarlemmerstraat en -dijk en Nieuwendijk werd te circa vier uur de Dam weder bereikt. Hedenavond zullen de leden van den Gemeen teraad aan het diner ten Paleize aanzitten. Bezoeken van II. M. de Koningin-Moeder. Men meldt ons uit Amsterdam Heden (Vrijdag)morgen maakte H. M. de Ko ningin-Moeder, alvorens deel te nemen aan den boottocht, een rijtoer door de stad en bracht daarbij een bezoek aan het St. Elisabeth's gesticht, een inrichting voor katholieke dames. Morgen zal H. M. de Koningin-Moeder bezoeken brengen aan Arti et Amiciliae aan het Binnen gasthuis en aan de school voor spraakgebrekkige en achterlijke kinderen. Men meldt ons uit Amsterdam Prins Hendrik heeft van morgen een bezoek gebracht aan het opleidingsschip «Zeehond," lig gende in het Oosterdok. Officieele berichten. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Juli benoemd tot opziener der Staatsvisscherijen in Zuid-Holland J. Van Gent te Dubbeldam. President Fallières. De president der Fransche republiek zal zich op 3 Juli voor den tocht naar Nederland te Duinkerken inschepen op den kruiser «Edgar Quinet", geëscorteerd door den kruiser «Mar seillaise" en de torpedojagers «Branie-Bas" en «Glaive". De divisie staat onder commando van vice- admiraal Aubert, commandant van het tweede escader. Op 7 Juli zal de president weer over zee ver trekken naar Duinkerken. Naar de Avpst. verneemt, is in bewerking een adres van de Nederlandsche Glasfabrikanten, aan de Regeering, houdende het verzoek om voor de door Nederland in het vredespaleis te plaatsen ramen, een prijsvraag uit te schrijven. De Regeering heeft reeds opdracht gegeven aan de bekende werkplaatsen van gebrand glas van Jan Schouten te Delft. Jhr. mr. J. E. Hiiydecoper van Maarsseveen en Nigtevechf. f In den leeftijd van 59 jaar is te Nauheim over leden jhr. mr, J. E. Huydecoper van Maarsseveen en Nigtevecht, lid van Gedeputeerde Staten van Utrecht, stalmeester in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin, rentmeester-generaal aan de ridderlijke Duitsche orde Baley van Utrecht» ridder in den Nederlandschen Leeuw en in de Oranje-Nassau-orde, commissaris der Nederland sche Bank, president-commissaris van de Bank van Iluydekooper en Van Dieten en president kerkvoogd der Nederl. Herv. gemeente te Utrecht. De overledene, die behoorde tot de vrij-liberale partij, was oud-lid van de Tweede Kamer en van den Utrechtschen gemeenteraad. Hij was een zeer geziene persoonlijkheid. Octrooiraad. De Haagsche correspondent van de «Leeuw. Ct." meldt Naar ik verneem, zal mr. F. W. J. G. Snijder van Wissenkerke, directeur van het bureau van den industrieelen eigendom, bij de invoering der octrooiwet als voorzitter van den Octrooiraad optreden. Mr. J. van Gennep. -}- Na een ongesteldheid van enkele dagen is te :s-Gravenhoge in 81-jarigen ouderdom overleden, mr. J. van Gennip, lid van den Raad van State. Na eenige jaren in Indië de rechtspractijk te hebben uitgeoefend, vestigde mr. J- van Gennep zich in zijne geboortestad Rotterdam, van wier gemeentbestuur hij eenigen tijd deel uitmaakte en die hem in November 1878 afvaardigde naar de Tweede Kamer, waar hij den zetel innam van mr. Verniers van der Loefï, en tot aan de Kamer ontbinding van 4888 zitting had. In dat jaar werd hij een van Zuid-Holland's afgevaardigden in de Eerste Kamer, om in Mei 1894 wederom het lidmaatschap van de Tweede Kamer te aanvaarden. Bij zijne benoeming met ingang van 5 April 1897 tot lid van den Raad van State trad mr. Van Gennep uit de Volksver tegenwoordiging, waarin hij vooral bij koloniale aangelegenheden zijn gezaghebbend woord deed hooren. Ook in het hooge Staatscollege, waarin de thans ontslapene nu ruim veertig jaren zitting had was hem de gelegenheid geschonken zijn kennis op koloniaal gebied dienstbaar te maken aan de be langen van de Koloniën en van het Land, en wel door het vervullen van het voorzitterschap van de afdeeling Koloniën. Bovendien had mr. Van Gen nep zitting in de afdeeling Geschillen van Bestuur. Staatsraad van Gennep was commandeur in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Yogelwet. net bestuur van de Zeeuwsche vereeniging van jachtopzieners en boschwachters heeft een adres aan de Tweede Kamer gezonden, waarin het zegt( met leedwezen kennis genomen te hebben van het ontwerp-Vogelwet, omdat er geen onderscheid gemaakt wordt tusschen nuttige en schadelijke vogelsoorten, en omdat het z. i. niet te verdedigen valt, dat de allerschadelijkste roof- en kraai vogels in bescherming worden genomen, daar zij zoowel den landbouw door het verslinden van nuttige vogels en de eieren, als het jachtbedrijf door het vernielen van waardevolle jachtdieren schade be rokkenen dat niemand onmogelijk eenig nut van de bescherming dier roofdieren kan hebben, welke zelfs door de conventie van Parijs van bescher ming uitgesloten zijn, en dat, behalve dit, de leden der adresseerende vereeniging een niet on belangrijke schade zullen lijden door het verlies van de premiën, die zij tot dusver voor het doo- den van schadelijke vogels ontvingen. Adressant verzoekt daarom aan de Kamer, de Vogelwetniet aan te nemen, of daaruit te lichten de bescher ming van roof- en kraaivogels, benevens van rei gers en aalscholvers, welke aan de visscherij gróote schade toebrengen. Middenstandsbond. Door de handelsvereeniging «Rotterdam" is, in gevolge besluit der laatste ledenvergadering, aan bet bestuur van den Middenstandsbond een schrij ven gericht, waarin zij vorzoekt op het, op het aanstaande te Roermond te houden congres, aan een door haar aan te wijzen afgevaardigde het woord te verleenen, tot het houden eener inter pellatie. Het doel dezer interpellatie is, het bondsbe- stuur in gebreke te stellen door het niet voldoen aan artikel 12 der bondsstatuten, waai door de volgens dat artikel door 43 bij den bond aange sloten vereenigingen aangevraagde extra-verga dering inzake de debietwet op tabak en sigaren» is geweigerd. Weerbericht Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 9 Juni 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 772.9 te Malinhead. Laagste barometerstand 755.6 te Riga. Verwachting tot den volgenden dag: meest matige noordwestelijke tot noordoostelijken wind, zwaarbewolkt, waarschijnlijk regenbuien, koeler. Concerten. De concerten, welke door het Stedelijk Muziek korps nog worden gegeven, zullen plaats hebben, volgens het hieronder staande lijstje. Mocht het slecht weder zijn, dan kunnen deze concerten worden afgelast. Vrijdag 16 Juni, Concert. Zondag 25 Juni, Matinée. Woensdag 5 Juli, Concert. Zondag 16 Juli, Matinée. Woensdag 26 Juli, Concert. Woensdag 2 Augustus, Concert (Verj. H. M, Koningin-Moeder). Woensdag 13 Augustus, Concert. Woensdag 23 Augustus. Concert. Donderdag 31 Augustus, Concert. (Verj. H. M. Koningin. Woensdag 13 September, Concert. Zondag 24 September, Matinée. Woensdag, 4 October, Concert. ji „Recht, Plicht en Orde". In de vergadering van de R. K. Kiesver- eeniging «Recht, Plicht en Orde", gister avond in de bovenzaal van het Bondsgebouw gehouden, deelde de voorzitter, de heer A. C. A. Nolet, na opening met den christelijken groet en goedkeuring der notulen mede, dat zij belegd was met een tweevoudig doelde onver- wachtsche verkiezing voor de Kamer van Koop handel en Fabrieken, wegens het ontslag nemen van den heer Schiphorst, en de bespreking van de aanst. Raadsverkiezingen. Wat eerstbedoelde verkiezing betreft, had het bestuur, volgens oud gebruik, overleg gepleegd met den president en de leden van de Kamer van Koophandel en Fa brieken, wie als de meest gewenschte en geschik- ste candidaat mocht worden geacht. Dientenge volge stelde het bestuur voor, candidaat te stellen een jeugdig, ernstig industrieel, zijn medelid, de heer C. H. Seheffers. Uit den boezem der verga dering werd daarna nog als candidaat voorgesteld de heer J. H. Frederiks, die echter beslist ver klaarde, een candidatuur niet te kunnen aanne men. De heer Seheffers werd nu bij acclamatie candidaat gesteld. Daarna stelde de voorzitter aan de orde de bespreking van de aanst. Raadsverkiezing, aller eerst de vervulling van de vacature te ont staan door het vermoedelijk bedanken van het katholieke Raadslid, den heer Honnerlage Grete (burgemeester). Na eenige discussie werd beslo ten, behoudens het recht der leden om zelf can- didaten te stellen, het bestuur volmacht te geven om eenige personen, omtrent de al of niet aan vaarding van een candidatuur te polsen. Bij de verdere bespreking over de in district II en III opnieuw te bezetten Raadszetels werd besloten, om, evenals in district I, ook in district II de aftredende Raadsleden der christelijke partijen weder opnieuw candidaat te stellen en omtrent de bezetting'van de Raadszetels, totnutoe door leden der vrijzinnige partijen ingenomen, met de overige coalitie-partijen overleg te plegen. Na dat de leden van het bestuur voor dat overleg aan te wijzen, in dien zin geïnstrueerd waren» werd de vergadering door den voorzitter met den christelijken groet gesloten. Heden-ochtend deed een 40-jarige koopman uit Rotterdam bij de politie aangifte, dat hij even te voren op de Hoogstraat, terwijl hij zijn handwagen voortduwde, was aangereden door een met paard bespannen wagen, waardoor zijn handwagen beschadigd werd. Gister-middag heeft de politie naar het ziekenhuis gebracht de 18-jarige Van Dogterom, wonende te Rotterdam, die van een stelling bij een in aanbouw zijnde distilleerderij aan de Buitenhaven was gevallen en zich inwen dig had gekneusd. Gister-avond reed de 19-jarige L., wonende alhier, met een hand wagen de distilleer derij van de firma Hasekamp binnen, toen een anderen handwagen naar buiten reed. Het gevolg was dat, wijl er geen ruimte was tusschen beide voertuigen, er een botsing ontstond, waarbij de bestuurder van den eerstbedoelden wagen met de hand beklemd raakte tusschen den wagen en een stapel kisten die daar was opgesteld. De pols van die hand bleek te zijn gebroken. Geslaagd v 0 0 r h e t v 0 0 r b e r e i d e n d examen voor den Indischen administratieven dienstde heer C. A. Huldy alhier. UIT O VERSCHEEL Op den Bergweg te Rotterdam werd gisteren door de politie aangehouden een wagen, welke een verdachte geur verspreidde. Deze bleek te bevatten 102 K G. bedorven vleesch, afkomstig uit Overschie dat vervoerd werd door den slagers knecht J. S. Het vleesch is naar het abattoir gebracht en daar als ongeschikt voor de consumptie vernietigd. UIT ROTTERDAM. Door bemiddeling van den heer J. Seeuwen, is ten behoeve van de Rott. Vereeniging voor

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2