1)6 intsraattaale zeelieieistatlii. Stads- en Gewestelijk Nieuws. baan van den heer Stuuipff bij het college in herinnering bracht, verklaarden mr. baron Mac- kay hem als lid van de Algerneene Rekenkamer geïnstalleerd. De heer Stumpff, dank brengende aan de Ko ningin voor de benoeming en aan de Tweede Kamer voor hare voordracht, betuigde tevens zijn erkentelijkheid aan allen, die direct of indirect daartoe hadden medegewerkt. Met een terugblik op zijn 29-jarige loopbaan bij de Rekenkamer hoopte hij, dat de tot dus- verleende steun en medewerking hem ook verder niet zouden worden onthouden. Spreker besloot met Gods zegen over zijn werkzaamheden te vragen. Pest op Java. Bij het departement van koloniën is ontvangen het volgend te'egram van den gouverneur-gene raai van Ned.-lndië, dd. 17 dezer, betreffende pestgevallen op Java Afdeeling MalangGisteren (16 dezer) 6 ge vallen, waaronder 5 dooden, Van de lijders van vorige dagen overleed er nog 1. Soerabaja en Kediri geen gevallen. Bestrijding- van den woeker. Het hoofdbestuur van de Nationale Vereeniging tot Bestrijding van den Woeker heeft ten dienste der gemeentebesturen, die thans ingevolge arti kel 37 der Panidjeshuiswet de bevoegdheid bezit ten verschillende in dat artikel met name ge noemde onderwerpen, betreffende de particuliere pandhuizen, bij verordening te jiegtelen, eene mo del-Verordening met modiel-fpandbewijs en ande re modellen ontworpen, wel!k© de-zier dagen het licht zal zien. Daartoe nitgenoodigd door het hoofdbestuur van de Nationale Vereeniging tot Bestrijding van den Woeker, heeft zich eene commissie geconstitu eerd, die ten doel heeft, na te gaan, wat reeds thans, in afwachting ©ener algemeeine regeling door den Rijkswet gever, van gemeentewege zou kun nen worden gedaan ter beteugeling van dien woe ker of de afzetterijs van verschillende particuliere geldschetiers of voorschotbanken. De commissie bestaat uit de heerenmr. K. W. Brevet, raadsheer in het Gerechtshof, voor zitter; mr. J. M. J. F. Andreoli, advocaat en pTocpreur, secretarismr. P. liroogleever, For tuin, advocaat en procureur, voorzitter van het bureau van aangifte en voorlichting inzake cre- dictverscbaffingmr. L. N. Roodenburg, secreta ris der Gezondheidscommissie, lid van het hoofd bestuur der Nationale Vereeniging tot Bestrijding van den Woeker, en mr. Joh, J. Beliufarite, advo caat en procureur, voorzitter der voornoemde: ver eeniging, allen te 's-Gravenhage. Rijksmiddelen. Was de Mei-maand, van 1910 reeds een gun stige maand voor de opbrengst van 's Rijks mid delen geweest, daar toen ruim 7 ton meer werd ontvangen dan in Mei 1909, de af gel nopen maand overtrof haar naamgenoot van verleden jaar met een som van f 1.873.344. De opbrengst was f 17.410.440, tegen f 15.537 096 in Mei 1910. Meer werd opgebracht door grondbelasting f182.000, personeel f119.000, bedrijfsbelasting f 219.000, vermogensbelasting f 26.000, invoerrech ten f201.000, gedistilleerd, f60.000, zout f4000, geslacht f 13.000, gouden en zilveren werken f6000, zegelrechten f39.000, registratierechten f 112.000, hypotheekrechten f20.000, successie rechten f721.000, posterijen f 149.000, rijkstele graaf f42.000 en loodsgelden f 23.000. Minder iwerd ontvangen op dem suikeraccijns f 45.000, den wijn- accijns f 1000, den bier- en azijlnaccijns eveneens flOOÖ jepn de domeinen, f26,000. Bij de vergelijking van de opbrengst over de eerste vijf maanden van dit jaar mpt die in gelijk tijdperk van 1910 blijkt, dat alleen minder o<p- hrachtiein de zoutaiccijhs f47.000 en de domeinen f 36.000, doch alle anldere middelen gaven dit jaar meer. j' Jiet totaal-generaal over de eerste vijf maanden van 1911 is f 68.985.612. In 1910 werd over hetzelfde tijdperk ontvangen f65.759.391, zoo dat hef meerdere bedraagt f3.226.221. Bij de raming over 5 maanden is de opbrengst intusKchem nog f 4.260.179 ten achter. Gen-majoor Djjkerhoff. -j- In den ouderdom van 71 jaar is te 's-Graven- hage overleden de gep. generaal-majoor van het Indisch leger C. Dijkerhof!, oud-gouverneur van Atjeh V acantiekaarten. Naar wij vernemen, worden door de H. IJ. S. M. gedurende de maanden Juli, Augustus en Sep tember vacantiekaarten verkrijgbaar gesteld voor het afleggen van een reis in Nederland over de lijnen der H. IJ. S. M. naar keuze van den reiziger. («Hbld.") Subsidieering L. 0. Wij vernemen, dat bij de antirev. leden der Tweede Kamer ernstig het voornemen bestaat om bij de behandeling van het aanhangig ontwerp tot wijziging der wet L.O. het daarheen te sturen dat zoo mogelijk, het ontwerp in dien zin gewij zigd wordt, dat het meer bevredigend werkt, met name ten opzichte van de groote steden, die; naar men klaagt, niet veel baat zouden vinden indien het ontwerp ongewijzigd werd aangenomen. (»Std.") Audiëntie. Van onzen Roraeinschen correspondent vernemen wij, dat Vrijdagmorgen, de Hoogw. Heeren E. van den Berg, prelaat der abdij van Heeswijk, en zijn collega C. Crets, prelaat van Averbode. door den H. Vader in particuliere audiëntie wer den ontvangen. Zij werden aan Z. H. voorgesteld door dr. J. Nouwens, procurator-generaal van de PremonstratenserOrde. Aan de twee genoemde prelaten en hun opvolgers pro tempore gaf de H. Vader het recht, oin op de jaarvergaderingen der zelateurs van de Mis van Eerherstel en van O. L. Vrouw van het H. Hart plechtig den pau selijke zegen te verleenen. De H. Vader was zeer opgewekt en zag er beter uit dan een paar weken geleden. Zondag 18 Juni keeren de beide prelaten naar hunne respec tieve abdijen terug. (Tijd) Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 20 Juni 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 770.3 te Horta. Laagste barometerstand 75.0.6 te Thorshavn. Verwachting tot den volgenden dagmeest matige westelijke tol zuidwestelijken wind, afne mende bewolking, weinig of geen regen, warmer. Volksbadhuis. In de week van 11—17 Juni 1911 werden genomen 289 baden. lste kl. 2de kl. kuipbaden 21 kuipbaden 29 regen '21 regen 187 school kinder a 5 ct. 31 Zakboekjes. Naar wij vernemen, hebben nog niet alle land- weerplichtigen hun zakboekjes te Secretarie, afd. Militie, teruggehaald. Wij raden die nalatigen in hun eigen belang aan dit alsnog zoo spoedig mo gelijk te doen, opdat uit die nalatigheid voor hen geen onaangename gevolgen kunnen ontstaan. Aan de Nederlandsclie Bakkery en Gisthandel is heden de volgende circulaire verzonden In verband met de door de Nederlandsche Gist en Spiritus-Fabriek aangekondigde prijsverlaging van Gist, is op een door de Vereeniging van Gistfabrikanten en Gisthandelaren gisteren ge houden vergadering besloten, de bestaande prijzen te handhaven en aan het Bestuur opgedragen eèn rondschrijven te richten tot de Nederlandsche Bakkerij en Gisthandel, teneinde kenbaar te ma ken, welke redenen daartoe geleid hebben. Aan dit laatste voldoende, deelen wij U mede dat sedert eenige maanden door een samenloop van omstandigheden het Schiedamsche Branders- bedrijf zoo verliesgevend is geweest en thans nog is, dat reeds enkele fabrieken zijn stilgezet en dat ongetwijfeld het bedrijf door velen nog verder zal worden ingekrompen, om noodgedron gen aan het verlies te ontkomen. Teneinde u duidelijk te maken, hoe de toestand hier thans is, zullen wij enkele cijfers noemen. Per Branderij met een productie van 750 KG. per week wordt nu een verlies geleden vaa meer dan f150.— per week. De kostprijs van Gist ligt boven de 40 cent per KG., terwijl van de atnemers te bedingen prijzen verminderd met de noodzakelijke onkosten voor verpakking en vracht niet meer vertegenwoordigen dan ongeveer de helft van den kostprijs. Onder deze omstandig heden zal het U duidelijk zijn, dat de leden onzer Vereeniging de van Delft uitgaande prijs verlaging niet hebben kunnen volgen. Wanneer de tegenwoordige toestand lang mocht blijven voortduren, zullen de nog te Schiedam bestaande fabrikanten, zelfs de meest kapitaal krachtigen genoodzaakt zijn hun bedrijf stop te zetten, met het onmiddellijk gevolg, dat de Ne derlandsche Gisthandel zal komen in handen van enkelen, die alsdan naar willekeur de prijzen kunnen vaststellen. Het behoeft geen betoog, dat het nim m e r in het belang kan zijn van de Neder landsche Bakker ij en Gisthandel zulk een toestand in het leven te roepen. Hoogachtend, Het Bestuur der Vereeniging van Gistfabrikanten en Gisthandelaren. B. A J. WITTKAMPF, Voorzitter. A. DIRKZWAGER, Vice-Voorzitter. D. RIS, Penningmeester, Jac. BEUKERS, Secretaris. C. H. J. WOUTERLOOD, Adj.-Secretaris. Administrateur, N. F. M. VROOMANS. De Burgemeester, de h e e r M.'L. H o n- nerlage Grete, tevens lid van den Raad zijnde, heeft, waar hij mede tot de aftredende Raadsle den behoort, verzocht niet meer in aanmerking te komen voor een herbenoeming. Gisteren verzocht een werkman van de glasfabriek «De Schie" assistentie van de politie om ongehinderd van zijn werk naar zijne woning te kunnen gaan, daar hij vreesde mis handeld te worden, te meer, omdat hy van te voren ook al een pak slaag had opgeloopen. Vanmorgen is een 16-j arige spoe- linghaler doordat zijn vaarboom in den modder bleef steken, in de Schie gevallen. De jongen werd, gelukkig, zonder letsel bekomen te hebben, door andere spoelinghalers weer op de schouw geholpen. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Woensdags 24 u. Stedelijk Museum. Doeleplein. Te Amsterdam. Vaste en gecontracteerde werklieden der maat schappijen te Amsterdam hebben gisteravond met het bestuur van Recht en Plicht een vergadering gehouden teneinde de staking te bespreken. Naar werd medegedeeld, werd geen bepaald besluit genomen. Van de Kon. Ned. Stoomv. Mij. zijn gisteren te Amsterdam binnengevallen de stoomschepen Ne- reus, Diana, Niobe, Iris en Aurora van de Holl. Stoombootmij. de IJstroom en de Amstelstroom van de Maatschappij Oostzee de Hilversum. Het meerendeel der bemanningen van al deze schepen heeft zich, voorzoover de monsterrol dit toelaat, bij de stakers aangesloten. Het stakingscomité verzocht aan de «Tel." de aandacht te vestigen op het feit, dat de water schout buiten zijn gewone kantooruren op de kantoren der bij de staking betrokken maatschap pijen arbeidswilligen laat monsteren. Zoo was hij in den nacht van Zaterdag op Zondag op de IJkade aanwezig, om arbeidswilligen voor de «Pollux" te monsteren. De zeelieden meenen, dat hij hiermee hand- langersdiensten aan de werkgevers bewijst en achten zulks voor een ambtenaar ongepast. Zij zijn dan ook voornemens bij de regeering te pro testeeren. De «Tel" teekent hierbij aan De waterschout jhr. Van Geen, wien wij naar aanleiding hiervan om inlichtingen vroegen, deelde ons mee, dat hij geheel vrij is, om te monsteren, wanneer en waar hij wil. De kantoor-uren heeft hij zelf' vastgesteld en hiervan kan hij dus afwijken, indien hij dit noodig acht. Ook in normale tijden monstert hij vaak op de kantoren der maatschappijen en somwijlen op andere dan zijn kantoor-uren. De heer Van Geen verklaarde ons, dat hij vol strekt geen partij kiest, noch voor de stakers noch voor werkgevers. Hij wil echter de ar beidswilligen, die door de posten der stakers ver hinderd .worden, op zijn kantoor te komen mon steren, zooveel mogelijk behulpzaam zijn in hun pogingen, om een stukje brood te verdienen. En, indien hem dus in deze dagen door de maat schappijen gevraagd wordt, buiten de kantoor uren en buiten zijn kantoor, zijn hulp bij de mon stering te verleenen, heeft hij niet de minsfe reden, om aan dit verzoek niet te voldoen. Zaandam. Maandagmorgen vertrok het Zweedsche stoom schip «Fama", welks kapitein uit vrees voor de- serteeren politie-toezicht had gevraagd, uit de haven van Zaandam naar zee. Er was aan boord niets bijzonders voorgevallen. De bemanning was compleet. Monstering heeft niet plaats gehad. IN HET BUITENLAND. Engeland. Reuter seinde gister uit Londen De bond van zeelieden deelt mede, dat in de verschillende Engelsche havens meer dan 180 schepen stil liggen. Te Liverpool hebben een aantal hofmeesters zich bij de stakers aangesloten. De Megantic en de Celtic van de White Star en het Amerikaansche s s. Dominion zijn nu zoo goed als zonder hof meesters. De hofmeesters van de Virginian van de Allan Line staakten vanmiddag om 12 u. De Booth Line heeft later besloten matrozen en stokers loonsverhooging toe te kennen, de kwestie van hofmeestersgages is echter nog in beraad ge houden. De beweging neemt in Engeland niet overma tig snel, maar zeer geregeld toe. Het aantal grootere en kleinere schepen, die tot stilliggen zijn gedoemd, wordt steeds grooter, en gistermor gen werd reeds verzekerd dat de eigenaars van ongeveer 250 schepen in de gestelde eischen wa ren getreden. De bond van reeders blijft echter bemanning werven, waar ze te krijgen zijn en dezen ter beschikking te stellen. Reuter seint uit Londen Te Southampton is de staking in een nieuw stadium getreden, doordat ongeveer duizend stu wadoors het werk neerlegden. Een aantal stuwadoors gingen aan boord van het ss. «Boystongrange", dat van de Rio de la Plata was gekomen met schapengeraamten aan boord, om die te lossen. Toen de luiken waren opengemaakt, eischten de mannen hooger loon en Staakten. De eigenaars wilden het schip naar Londen zenden om te lossen. Dit was het teeken voor bijna alle stuwadoors in de haven om te staken. Zij hebben zich tot den bond van boot werkers gericht met verzoek in hun naam de onderhandelingen met de maatschappij te voeren. Uit Glasgow wordt geseind Gistermorgen hebben de dokwerkers den arbeid neergelegd. De handel en de kustvaart staan to taal stil. De kantoorbedienden der scheepvaart maatschappijen verrichten het laden en lossen der schepen. De transportarbeiders dreigen ook den arbeid te zullen neerleggen. Politieversterkingen zijn naar de dokken-wyk gezonden. Op een vergadering van dokwerkers en werf- arbeiders aan de Tyne, die gisteren gehouden werd, werd de meening verkondigd, dat het tijdstip daar is voor de werklieden, om aan hun eischen tot loonsverhooging meer klem bij te zetten. Een de putatie werd aangewezen om onderhandelingen met de patroons te voeren. Mochten deze niet tot een alleszins bevredigend resultaat leiden dan zou ongeveer een duizendtal arbeiders gisteravond staken. De «Times' becijfert, dat geheele inwilliging van de eischen der stakers, de Engelsche scheepvaart op 46.2 millioen gulden zal komen te staan. Te Southampton staken ongeveer 1000 man. Voorts wordt uit Londen geseind Het heet, dat het verkeer op de Clyde door de staking van 1000 bootwerkers is lamgelegd. Al lerlei vrijwilligers doen nu bootwerkersarbeid. Te Avonmouth weigerden de bemanningen van de Welshman van de Dominion Line en van de Barranca van de West India Line een gagever- hooging van f 6 te aanvaarden. Het personeel van de Hull Line heeft besloten zich bij de sta kers aan te sluiten hetgeen den toestand aan de Humber veel ernstiger heeft gemaakt. Buxton, de minister van handel, heeft gisteren Havelock Wilson ontvangen, die verschillende grieven van de stakers kwam voorleggen, o.a. dat het departement van handel, half of ternau wernood bemande schepen toestaat uit te loopen. België. De «Antwerpsche Nieuwe Gazet" schrijft: Nog altijd dezelfde kalmte onder de zeelieden en absoluut geen gebeurtenissen die aanduiden dat de staking uitbreiding zal nemen. Integen deel, want voor al de schepen, die zich gereed maken om te vertrekken, werd gisteren en van daag aangemonsterd. Dat werd gedaan op de Lys, de Cothland en de Loire. Het eenige wat er op te merken valt is dat de aanmonstering als naar gewoonte niet in groep meer bij den waterschout wordt gedaan. De man nen bieden zich nu afzonderlijk aan op het schip. Reuter seint uit Antwerpen De s.s. Marnix, Lys en Loire hebben volledige bemanningen aangemonsterd. De gezagvoerder van de Tremont van de firma Lamport and Holt heeft aan de oude bemanning laten weten, dat hij ge machtigd was, gageverhooging toe te staan, de bemanning heeft daarop opnieuw gemonsterd. Er worden krachtige pogingen gedaan, om de boot werkers en de kolensjouwers in de beweging te betrekken. Amerika. De New-Yorksche correspondent van het «Berl. Tageblatt" seint, dat de staking van zeelieden zich nu ook in de haven van New-York doet gelden. De kustlijnen zijn er het eerst door ge troffen. De bemanning, de hofmeesters en koks van het ss. «Momus" van de Morgan-lijn die tusschen New-York en Nieuw Orleans vaart en die onder beheer der Pacific staat, verliet het schip onmiddellijk voor het vertrek. Na eenige uren gelukte het, het schip met arbeidswilligen te bemannen, maar hun aantal was niet groot genoeg om het vertrek mogelijk te maken. De vrachtboot «Elcidvan dezelfde lijn kon eerst na eenige uren vertraging vertrekken, nadat zij met arbeidswilligen bemand was. Als de verlangde loonsverhooging geweigerd wordt, is het waar schijnlijk dat de staking zich tot alle kustlijnen uitbreidt. Zij zal dan 20.000 man omvatten. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 20 Juni i9il, des namiddags 2 uur. Voorzitterde Burgemeester, de heer M. L. Honnerlage Grete. Tegenwoordig14 leden. Afwezig de heeren Mr. Jansen, Ris, Westendorp, v. d. Velden, von Briel Sasse, Kranen en de Jong! De notulen van de vergadering van 16 Mei j.l. worden goedgekeurd, de vaststelling van die van de vergadering van 30 Mei wordt verdaagd. Mededeelingen. Door den V o o r*z i 11 e r wordt medegedeeld, dat bij het college van B. en W. zijn ingekomen Van Ged. Staten dezer provincie missive, ten geleide van het door hen goedgekeurde kohier no. 6 der plaatselijke directe belastingen naar het inkomen, dienst 1910/11. Idem missive, ten geleide van het door hen goedgekeurde Raadsbesluit, d.d. 30 Mei j.l. tot af- en overschrijving op de begrooting van uitga ven voor den dienst 1911 van een bedrag van f33.25. Idem missive, ten geleide van de door hen, krachtens art. 24 der Wet tot regeling van het Middelbaar Onderwijs goedgekeurde Verordening tot wijziging van die, regelende de jaarwedden van de leeraren en beambten van de openbare scholen voor Hooger en Middelbaar Onderwijs. Idem missive, ten geleide van het door hen goedgekeurde Raadsbesluit d.d. 30 Mei j.l. tot wijziging van de Begrooting van inkomsten en uitgaven, dienst 1910, met een bedrag van f22.358.105. Deze mededeelingen worden voor kennisgeving aangenomen. Van den Minister van Binnen. Zaken missive, houdende de wijziging der verordening tot rege ling der jaarwedde van leeraren en beambten bij het Hooger- en Middelbaar Onderwijs wordt goedkeurd. Kennisgeving. De heer Kranen komt ter vergadering. Ingekomen van B. en W. Missive, houdende voorstel om de jaarwedde van den onderwijzer S. Houtman, wegens 19- jarigen dienst bij het Lager Onderwijs met in gang van 1 Juni j.l. met f 50.—, te verhoogen. Ter visie gelegd, ter behandeling in een vol gende vergadering. Van den Schoolopziener in het district Rotter dam en Burgemeester en Wethouders, missive houdende een alphabetische voordracht ter be-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2