Ee internationale zeielenstaklnt Binnenland. Stads* en Gewestelijk Nieuws. Vervolgens worden nog verschillende wetsont werpen aangenomen, waarna de interpellatie van den heer Van Karnebeek over het totalisa torverbod aan de orde_ is. Deze licht zijn bedoe ling toe als een poging om het bewuste verbod eenige jaren uit te stellen, en wel op grond van de groote belangen, die gevaar loopen door dit gehaast verbod. De Minister van Justitie (de heer Re- gout) antwoordt, dat hij niet vijandig staat tegen over voorstellen, die de Kamer ten deze doen wil. Van den Minister is echter geen novelle te wachten. De heer Van Karnebeek dient dan een motie in, waarbij de Kamer aangezocht wordt zicht te verklaren voor tegemoetkoming van de bezwaren, die het absoluut verbod van den tota- lisator meebrengt voor bij de Harddraverij- en Ren-Vereeniging betrokken belangen. De heer Drucker weigert zijn medewerking aan eiken stap tegen het totalisatorverbod. Spr. spreekt van de nadeelen van den totalisator en wijst er op, dat hier geen tijdelijke maatregel wordt gevraagd. De heer Van Vu uren sluit zich aan bij den vorigen spr. Het totalisatorverbod is geen onverwachte maatregel geweest. Het gaat niet aan op een eens aangenomen beginsel terug te komen en wat nu strafbaar is, weer straffeloos te laten. De heer Roodhuyzen verklaart zich voor de motie in het belang der talrijke kleine luiden (stalknechts enz.) die door het totalisatorverbod broodeloos zullen worden en die gelegenheid moe ten hebben een andere betrekking te zoeken. De heer Van Karnebeek voegt in zijn motie het woord «tijdelijk" in en zegt bij aanne ming van de motie een wetsontwerp te zullen indienen om het totalisatorverbod eenige jaren op te schorten. De heer De Savornin Lohtnan verklaart zich tegen de motie, omdat de Kamer daarvan de draagwijdte niet kan beoordeelen. Ook de heer Troelstra acht het thans te laat voor een poging om alsnog ter elfder ure een uitzonderingsbepaling in het leven te roepen, onder herinnering dat hij en de heer Tydeman, bij de eindstemming over het zedeloosheidsont- werp, onvruchtbare pogingen hadden gedaan om het totalisatorverbod alsnog uitgesteld te krijgen. De weg dien de heer van Karnebeek thans après coup heeft gekozen, n.l. nog eens direct een wets ontwerp in te dienen, maar eerst de Kamer eens polsen hoe zij over uitstel denkt, door middel van een motie, acht spreker ondeugdelijk en toont aan dat de interpellant het getij heeft laten ver- loopen. Spreker begreep niet hoe de minister van jus titie een initiatief der Kamer te dezer zake kan aanmoedigen, zonder zich rekenschap te geven van de gevolgen voor de rechtspleging welke de onzekere houding van Kamer en minister zal tengevolge hebben. Bij overtreding nl. van het nu strafbaar gestelde zal de eene rechter veroor- deelen, maar de andere, in afwachting van een nadere beslissing der Kamer, een vrijspraak ge ven. Na nog eenig debat wordt de motie—Van Karnebeek verworpen met 46 tegen 28 stem- men. Voor de heeren Schimmelpenninck, Van Sasse van IJsselt, De Jongh. Van Idsinga, Teenstra, Rink, Verhey, Thomson, Dolk, Van Wassenaer, Catwijck, Limburg, Tydeman, Bogaardt, De Ram, Lieftinck, Hubrecht, v. d. Berch van Heemstede, Van Kar nebeek, Patijn, Goeman Borgesius, Van Nispen (Rheden), Beckers, Jansen (Maastricht, Van Vlij men, Roodhuijzen, Passtoors, Eland en de voor zitter. De vergadering wordt verdaagd tot morgen 11 uur. Het bezoek van president Fallières. Het officieel programma voor het bezoek van den president der Fransche Republiek is thans vastgesteld en luidt, voor zooveel Amsterdam be treft, als volgt Dinsdag 4 JuliDes namiddags te circa 3 uur aankomst van het Fransche eskader. Te circa 3£ uur aankomst van den president aan den Dok kumersteiger. Te circa 4 uur aankomst ten paleize. 4.45 5.30: Rijtoer met bezoek aan 'het stad huis, waar de thee zal worden gebruikt. 7.30Galadiner. Des avonds zullen de Fransche en Nederland- sche eskaders verlicht zijn, terwijl de weg van het Koninklijk Paleis naar den Dokkummersteiger door de gemeente zal worden geïllumineerd. 10—11 uurTocht te water van H. M. de Ko ningin en den President der Fransche Republiek, als gasten der gemeente Amsterdam, door de haven ter bezichtiging der illuminatie. Gedurende de vaart van het Hooge Gezelschap zullen aan de overzijde van het IJ vuurpijlen, bengaalsch vuur e.d. worden ontstoken. Woensdag 5 Juli: In den voormiddag zal de president een bezoek brengen aan 's Rijks-Museum. Te circa elf uur vertrek van den president en van H- M. de Koningin naar 's-Gravenhage, van waar het Hooge Gezelschap in den avond zal terugkeeren. Donderdag 6 JuliIn den voormiddag zal de president een bezoek brengen aan de diamant slijperij der firma Asscher en aan het Rembrandt- huis. Te 1.30 vertrek van den Dokkumersteiger naai de «Edgar Quinet". Te ongeveer 6 uur vertrek van het Fransche eskader. De militaire leiding van de ter eere van pre sident Fallières op den avond van 5 Juli te 's Gra- venhage te houden taptoe is opgedragen aan den kapitein-adjudant der grenadiers en jagers Boel- laard en de musicale 'directie aan den heer Bouwman, directeur der kapel. Prins Hendrik te Londen. Z. K II. dein Prins dier Nederlanden, bezocht gistermorgen de National Gallery en daarna het parlementsgebouw-. Dr. Scheurer. D!e, „Standaard" meldt, dat dr. Scheurer, lid der Tweede Kamér, sinds eenigeïi tijd lijdende is aan oen nawerking van ziijin: vroegere berri- berri-ziekte, zoodat hij de Kamerzittingen in de laatste tijden niet kon .bijwonen. De afgevaardigde voor Sneek was echter gisteren aanwezig. Mr. C. van Tienhoven. Naar men verneemt staat het thans vast, dat mr. G. v. Tienhoven, Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, binnenkort dit ambt zal neerleggen en 's lands dienst verlaten. Werking der Tiendwet. De inwerkingtreding der wet, waarbij de tien den werken afgeschaft, heeft massa's werk ge bracht aan de ingestelde tiendcommissiën. Ook aan de gerechtshoven, waar men tegen de beslui ten dier commissiën kan in verzet komen, had men zich reeds lang te voren op een groot aantal procedures voorbereid. Deze laatste collegiën hebben zich echter tot heden niet over veel werk uit de toepassing dezer wet voortvloeiend te be klagen. In het algemeen leggen belanghebbenden zich neer bij de besluiten der tiendcommissie, die zoowel hier als elders tot tevredenheid van bijna alle partijen haar taak vervult. (Rott.) Vliegen boven Den Haag. Door den Haagschen gemeenteraad is gisteren met 21 tegen 8 stemmen een verordening aan genomen om het vliegen boven de bebouwde kom van de gemeente te verbieden, behoudens met toestemming van B. W. De Haarlemsche Hanze. Gistermorgen hield de Centrale Raad van de R. K. Middenstandsvereeniging in het Diocees Haarlem zijn vierde algemeene raadsvergadering, in de bovenzaal van het gebouw »Tivoli" aan de Coolsingel te Rotterdam. Van het gebouw woei de geel-witte bondsvlag. De zaal was feestelijk versierd. 15 afdeelingen waren vertegenwoordigd. Alle geestelijke adviseurs waren tegenwoordig, bene vens een groot aantal andere geestelijken. De voorzitter der afdeeling Rotterdam, de heer F. M. Buys, sprak ter inleiding der vergadering een kort en hartelijk woord. Hij wenschte de afgevaardigden hartelijk welkom in de groote handelsstad des Rijks, en wees er op hoe de Rotterdamsche afdeeling van «De Hanze" bloeit, en alles in het werk gesteld heeft, om den Cen- tralen Raad waardig te ontvangen. Spr. hoopte, dat de afgevaardigden op deze ver gadering gewichtige en voor den R. K. Midden stand belangrijke besluiten zouden nemen en ook, dat zij een goeden indruk zouden medenemen van de mooie stad Rotterdam. Daarna nam de voorzitter van den Bond, de heer J. A. A. Verbeek, het woord. Spr. dankte de afdeeling Rotterdam voor de schitterende ontvangst en wees er op dat de be langstelling voor de vergaderingen elk jaar groeit. Het afgeloopen jaar is een gezegend jaar ge weest. Spr. herinnert aan de totstandkoming van het eigen orgaan. Doch dit jaar wacht ons nog meer werk, vooral valt te arbeiden aan ver sterking der innerlijke kracht. Spr. dankt de afdeelingen, de adviseurs, de Kath. Persen vooral ook Mgr. Callier, die zoo krachtig het zelfstandig katholiek organisatieleven steunt. Met applaus werd deze rede begroet. De secretaris, de heer C. M. M. van den Berg, las daarna de notulen der laatste Centrale Raads vergadering, die onder dankzegging werden goed gekeurd, waarna de voorzitter mededeeling deed van de ingekomen stukken en andere belangrijke zaken. Wij noemen hiervan Een ingekomen bericht van verhindering van Mr. Aalberse, een schrijven uit den Haag met aanbeveling tot deelneming aan de besloten Re- traiten. Hier zal de noodige aandacht aan ge schonken worden. Een schrijven van het Dep. Handel- en Nijverheid als antwoord op een aan vraag om subsidie voor 14 bijbanken der coöp. Credietbank. Op het einde van dit jaar zal bij de begrooting deze aanvraag behandeld worden. De alg. winkeliersvereeniging te Amsterdam heeft een schrijven gezonden met verzoek adhaesie te betuigen aan de actie tegen de tariefwet. Dit wordt, volgens het advies van het Hoofdbestuur niet aangenomen. Na lange discussie wordt een motie aangenomen van het Hoofdbestuur, waarin de aanwezigen ter Centrale verg. overtuigd dat de beoordeeling der Tariefwet, behoort te ge schieden door de patroons-vakvereenigingen en vei trouwende dat de Ned. regeering steeds tracht de Ned. Industrie te bevoordeelen, het hoofdbestuur heeft opgedragen zich niet uit te spreken omtrent dit aanhangig wetsontwerp, maar eventueele be zwaren tegen het ontwerp der regeering te doen kennen, door de patroons-vereenigingen, aange sloten aan den Bond. Medegedeeld wordt, dat het ledental van de af deeling Den Haag 'tot 400 is gestegen. Voorts wordt medegedeeld een schrijven, na mens Z D. II. den Bisschop, waarin Mgr. dank betuigt voor de hulde Hem op een vorige verga dering gebracht. i De voorzitter wekt og te adverfeegeA in. „D.e Hanze"; hot hoofdbestuur vraagt colporteurs te mogen aanstellen, waar deze nog niet gevestigd zijn. Hulde wordt voorts gebracht aan de firma T. C. B. ten Hagen voor de uitvoering van het blad. - 'Omtrent het ontwerp'-debieitrech't, op tabak waar over het Hoofdbestuur advies aan de afdeelingen had verzocht, wordt medegedeeld, dat 7 van de 21 afdeelingen een antwoord hebben ingediend. Aangedrongen wordt op spoed in deze. Tein slotte wordt medegedeeld, dat de heer C. M. M. v. d. Beirg door drukke werkzaamheden ver hinderd is, het secretariaat verder waair te nemen en ontslag verzocht heeft. De voorzitter drukt, hier over zijn leedwezen uit, doch moeit de opgegeven redenen billijken. Medegedeeld wlordt nog, dat weldra te Zaandam een afdeeling zal opgericht worden. Er wordt hieirna een pauze gehouden. Het jaarverslag van den secretaris, den heer C. M. M. v. d. Berg, vermeldde den toenemlendein bloei van den Bond en zijne afdeelingen. Het verslag werd met langdurig apjplaus begroet. Die secretaris werd door den voorzitter'recht hartelijk bedankt voor alles', wat hij' voor de R. K. Mid- dcnstandsb'eiwiegi'ng heeft verricht. Ce heer van Haaren, voorzitter van de Crei- dietbank te Delft, geeft een overzicht van de han delingen dier Bank. De Bank beeft reeds een pit- geibreideri werkkring. j De heer J. C. L. Wijkfeman, ixmningnieesfer, leest het financieel verslag voor. De ontvangsten bedragen f 688.03i/2de uitgaven f 990.23i/2, zoo dat het nadeelig1 saldo bedraagt f301.80. Daar enkele instellingen nog een en ander hebben af te dragen, is het zuiver nadeelig saldo f 77. Be penningmeester ontvangt den dank des voor zitters. f De afdeeling Leidien wordt aangewezen de reke ning eta verantwoording na te zien. Hierna wierd door den heer Houtman van Den Haag het ontwerp Ziekte-Verzekering ingeleid. Spr. herinnerde er aan, dat hle.t denkbeeld, om zulk een verzekering op te richten, door hem op Üe vergadering, 12 April 1909 te Leiden gehouden, werd geopperd. Er werd hem toen opgedragen, een commissie te vormian, aan welke opdracht door hem voldaan werd. Deze ooimmissie, bestaan de uil de heeren v. d. Berg, Kouwenboven, Struijc- ken en Houtman, heeft een ontwerp samenge steld, dat bereids in de afdjeeling Den Haag is behandeld. Het resultaat van het werk der commissie is neergelegd in de concept-statuten, waarbijl eencr- zijds de p'remiën niet. al te hoog zijln opgevoerd en anderzijds door strenge bepalingen en door hc|t in toepassing' brengen van de idee van coöpe ratie het risico tot een minimum is beperkt.. Op deze statuten en reglement zijn ongeveer 150 amendementen ingediend. De commissie heeft enkele amendementen overgenomen en enkele ver beteringen aangebracht, doch is v.ast besloten geen amendement aan te nemen, dat de basis aantast, waarop de commissie de verzekering heeft gegrondvest. r Wordt besloten heit concept aan de commissie terug te zenden, om het in den geest van. het door Amsterdam voorgestelde te wijzigen. Na een langdurig debat werd besloten, dat de commissie zich eenige leden van de afdee ling Amsterdam zal assnmeeren, welke aldus uit gebreide, commissie een nader ontwerp zal sa menstellen, dat op een volgende centrale-raads vergadering zal .worden behandeld. Wat de volgende punten der agenda betreftde rapporten omtrent de voorstellen van Delft, in zake de zegelwet, en van Amsterdam, inzake vervroegde winkelsluiting, daar nog' niet all,ei af deelingen hare meening hieromtrent kenbaar heb ben gemaakt, wordt op voorstel van het bestuur besloten, deze tot een volgende vergadering aan te houden. (Slot volgt). Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 22 Juni 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 769.0 te Horta. Laagste barometerstand 743.2 te Malinhead. Verwachting tot den volgenden dagmatige tot krachtigen meest znidwestelijken wiud, zwaar bewolkt of betrokken, waarschijnlijk regenbuien met kans op onweer, koeler. Gemeenteraadsverkiezing. Wij herinneren onze lezers, leden van de R. K. Kiesvereeniging «Recht, Plicht en Orde", aan de vergadering welke morgen (Vrijdag)-avond 8 ure wordt gehouden ter candidaatstelling voor den Gemeenteraad. Eene talrijke opkomst ter vergadering zal om het gewicht der te nemen beslissing zeker alles zins gewenscht zijn. In de gisteren-avond gehouden ledenvergade ring van de Vrijz-Dem. Vereeniging «Schiedam" werd besloten, naast de reeds gestelde candidaten de heeren van Westendorp en Dr. Ris, in de plaats van den heer M. Kranen, die zijn mandaat als Raadslid niet weer wenschte hernieuwd te zien, candidaat te stellen den heer W. C. Ger- lach. Voor de twee nieuwe zetels werd aan het be stuur machtiging verleend aan te zoeken de hee ren J. Spruijt en R. J. G. Bakhove. Voor de ove rige zetels werden geen candidaten gesteld, doch werd het bestuur gemachtigd, gezien het besluit der vergadering, naar omstandigheden te han delen. De collecte, Zondag 1.1. op den ge denkdag van Waterloo, gehouden ten behoeve van den gewapenden dienst in de Nederlanden, heeft opgebracht f 119.46. De collecte heeft het vorig jaar opgebracht f!22.82£. Naar wij vernemen, zaldeheerdr. J. Gunnink, in de Dinsdag gehouden Raadszitting tot leeraar benoemd, die ook was benoemd tot leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Leeuwarden, de benoeming voor Schiedam aan nemen. Gister-avond heeft een pachter van een stukje grond in het Sterrebosch, wonende te Vlaardingen, bij de politie aangifte gedaan, dat, terwijl hij op het land bezig zijnde, zijn rij wiel langs den weg had neergezet, dit omstreeks 7 ure verdwenen was. Vermoedelijk was het rijwiel gestolenalthans 't was nergens te zien. UIT DELFT. De R. K. Bouwvereeniging «St. Hippolytus" heeft haar kapitaal tot f 20.000 uitgebreid en hiermede voldaan aan de voorwaarde door den raad gesteld om een voorschot van f 236.000 te verkrijgen. Hiermede zal de vereeniging 96 ar beiderswoningen bouwen, waarmede zij over 3/4 jaar hoopt klaar te zijn. B. en W. verzoeken den Raad te willen beslissen, of aan zwakzinnige kinderen afzonder lijk onderwijs zal worden gegeven. Luidt die be slissing bevestigend, dan stellen zij voor te beslui ten a. tot oprichting eener school voor zwakzinnige kinderen, welke voldoet aan de eischen, welke het rijk voor het verleenen van subsidie aan der gelijke scholen stelt, en b. de school te vestigen in het gebouw der voormalige jongensschool no. 4 aan den Verwers- dijk. DIT VLAARDINGEN. De li oer ale kiesvereeniging hieeft voor den ge meenteraad candidaat gesteld, die heeren A. Hoo- gendijk Jzn. (aftr.), B. Pot, H. van Toor Jz. en J. H. van Lindein van den Heuvell. De heer A. de Witte (volkspartij) heeft ontslag genomen als lid van den raad. UIT ROTTERDAM. Door B. en W van Rotterdam, is bij' den Raad een voorstel ingediend tot regeling der tekorten op de begrooiting van 1910. Het tekort bedraagt f 2.061 481.33i/2. Hiervan komt echter op rekening der voorziening in behoefte aan kas geld f 1.315 034,35 en op de bij rechterlijke uit spraak toegekende schadevergoedingen., betreffen de de onteigening voor de Waalhaven f687.487.94, zoodat het crediet, dat thans nog moet. worden genoteerd dus slechts f58,959 bedraagt, waarvan f37.314 zomt op buitengewone en f21.645 op gewone uitgaven Neemt mein hierbij in aanmer king, dat dei -overschotten op andere posten op 31/2 ton berekend kunnen worden, dan achten B. en W het financiëele resultaat van 1910 alles zins gunstig. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Bchiedant 1 j Vrijdag 23 Juni. 8 u. Bondsgehouw. Vergadering B, K. Kiesvereeniging. i Woensdags 2—4 u. Stedelijk Museum. Doeleplein. Amsterdam. Met den Duitschen trein, die te 11.47 aan het Centraalstation arriveert, kwamen gisteravond een dertigtal werkwilligen voor de Koninklijke stoom vaartmaatschappij hier ter stede aan. De politie had uitgebreide ordemaatregelen genomen. Niet alleen, dat in den trein een aantal politie-beamb ten hadden plants genomen om den vertegen woordigers der stakers, die mee reisden, te ver hinderen contact met de Duitschers te verkrijgen, maar ook was de toegang tot het tweede perron door een cordon van agenten afgezet en bovendien was het Stationsplein door politie te voet en te paard afgezet. Buiten de afzetting hadden zich honderden sta kers met hunne vrouwen verzameld, en zoodra de wei kwilligen uit het station kwamen, steeg aan all zijden geschreeuw uit de menigte op. De Duitschers werden geleid naar de aan den steiger van de Noord-Hollandsche tram liggende sleepbooten van de Koninklijke De Kieviet en De Musch, die onmiddellijk naar de Handelskade ver trokken, voorafgegaan door de havenpolitie. Een vrouw brak door de afzetting heen, maar werd gegrepen. Op de Prins Hendrikkade voor de St. Nocolaaskerk moest de bereden politie chargeeren om de aandringende stakers terug te drijven. Overlast ondervonden de Duitschers niet, daar zoowel de brug voor den Schreierstoren, als' die voor het Oostelijk viaduct waren afgezet Naar het stakingscomité meedeelt, heeft he1 scheepsvolk van het stoomschip «Vondel", dut 1 N

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2