De internationale zeelieieiistatiig. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. 262.414.061inkomsten f 231.543.910, ongerekend de 2«A millioen voor voorstellen, waaromtrent nog overleg wordt gepleegd. Voor buitengewone uitgaven zijn uitgetrokken 25.8 millioen, voor economische uitgaven 10«/4 millioen. Booger ge raamd is voor belastinginning f183.000, voor mo nopolies f3.768.000, producten f709.000, bedrijven f 1.006.000, bureauxuitgaven f 13.390.000, waar tegenover staan de hooger geraamde inkomsten uit de belastingen van f4.166000, monopolies f6.691.000, producten f2.392.000, bedrijven f4.065.000, andere middelen f236.500. De totale Indische schuld zal gestegen zijn tot 104 millioen, waarvan 57£ millioen gedekt worden uit vorige leeningen. Voorgesteld wordt een leening aan te gaan van f41| millioen. Lustrumfeesten te Utreeht. Vrijdagmiddag hebben de Utrechtsche studenten voor de tweede maal het «openlucht-natuurspel" Willem van Holland opgevoerd. Wederom onder allesbehalve gunstige weergesteldheid, 't Zonnetje wilde maar niet komen. Het openluchtspel kwam met zijn tafereelen niet in de open klaarheid van het plein-air over de ruige weiden. Het was als de generale repetitie van een opera, op allerlei kustverlichting berekend, maar voorloopig nog in den gesluierden schijn van den dag. Toch was er na Woensdag veel verbeterd. Allereerst werd stipter begonnen. Zoodra H. M. de Koningin-Moeder met Hare gasten in de loge plaats genomen had, klonken van den burcht de eerste hoornsignalen. Toen was 't kwart voor vieren. En te half zeven hadden allen staande den slotzang :op de wijze van het Wilhelmus aangehoord. De heer Joh. Wagenaar, leider der muziek, en de heer Van Dorp, schrijver der verzen, werden met een krans gelauwerd. s Avonds genoten velen weer van de muziek uitvoering door het stafmuziekkorps van het 4de regiment infanterie. In de stad zelt was het, in verband met de algemeene illuminatie, zeer druk. Het stadhuis was keurig van onder tot boven electrisch ver licht, en in het fantastisch verlichte Oudegracht- gedeelte Stadhuisbrug-Bakkersbrug was Kuiper's kapel ook druk bezig vroolijke muziek te doen hooren. Ook op andere plaatsen was muziek en overal heerschte een levendige stemming. Nederlandsche Roomsch-Katholieke Esperantisten Bond «Nederland» Katoliko." Het Hoofdbestuur van bovengenoemden bond hield gisteren (2 Juli) eene vergadering te's Her togenbosch. Verschillende bondsbelangen werden besproken in verband met de op 13 Augustus a.s. te houden jaarvergadering te 's Gravenhage. De van het Congres-Comité ontvangen mede- deelingen openen het vooruitzicht dat het Tweede Internationaal Congres van Katholieke Esperan tisten, dat gehouden zal worden te 's Gravenhage van 14 19 Augustus 1911, alle verwachtingen zal overtreffen. Deze week zal het Congres-nummer van «Ne- derlanda Katholiko" in binnen en buitenland worden verspreid, dat, in ruim 50 bladzijden, alle bijzonderheden betreffende het Congres bevat. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 3 Juli 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 773.4 te Horta. Laagste barometerstand 753.9 te Haparanda. Verwachting tot den volgenden dag: zwakke tot matigen noordwestelijken tot westelijken wind afwisselende bewolking, mogelijk enkele regen buien, zelfde temperatuur. Serenade. De serenade, Zaterdag-avond aan den jubilee renden gemeente-ambtenaar, den heer G. Mont- foort, gebracht, bracht nog in dit afgelegen ge deelte der stad eene aanzienlijke menigte bijeen. Omstreeks 9 ure kwamen de muzikanten van het Stedelijk Muziekkorps, door lichtdragers begeleid, voor de woning van den heer Montfoort a°an de 0\erschiesche straat en deden zij allereerst het Nun danket allen Gott van Willems hooren. Daarna werd de Eerste Jubileumsmarsch van Mar tin door het korps ten gehoore gebracht. De kapelmeester, de heer Burgdorffer, en enkele oudere leden van het korps werden daarna boven genoodigd. Namens allen wenschte toen de kapel meester den jubileerenden ambtenaar geluk met zijn zeldzaam feest, waarop de heer Montfoort op de meest sympathieke wijze zijn dank betuigde ook voor de hulde hem gebracht. Verzoekend ook dien dank over te brengen aan het korps, wilde de heer Montfoort ook allen bij de eerstvolgende repetitie eenigszins feestelijk onthaald zien, wat in dank werd aanvaard. Nadat een feestelijke dronk aan den jubi leerenden ambtenaar was gewijd en de tamboer van Leeuwen de gelukwensch van den kapelmees ter nog bezegeld had, gingen allen weer naar buiten, waar nu nog het Volkslied ten gehoore werd gebracht, waarna de muzikanten onder het spelen van een .vroolijken marsch aftrokken, door honderden gevolgd naar den Doele, die zij langs een grooten omweg door de stad omstreeks 10 ure bereikten. Amsterdam. Het stoomschip „Lombok", van de maatstehap. PÜ «Nederland", is Zaterdagochtend met een be manning van arbeiidswilliigen vertrokken. Commissie Middelbaar Onderwijs Door den heer W. A. Beukers is, naar wij vernemen, bij den gemeenteraad, met ingang van 15 Juli a.s., ontslag aangevraagd als lid van de commissie van toezicht op het Middelbaar onder wijs. Met genoegen vernemen wij, dat de toestand van den heer mr. W. II. Jansen, lid van den Raad dezer gemeente, in de laatstver- loopen dagen iets minder ongunstig is, zoodat het oogenblikkelijk gevaar is geweken. Ook in den toestand van onzen oud-stadgenoot, den zeereerw. heer C. J. Juffermans, pastoor te Weesp, is eene kleine verbetering ingetreden, zoodat de hoop op herstel nog niet geheel is uit gesloten. De haven te Zaandam. In verband met opgekomen reisplannen van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, is de offi- cieele opening der zeehaven van Zaandam, welke eerst op 13 Juli bepaald was, twee dagen uitge steld. Zij zal dus nu plaats hebben Zaterdag 15 Juli. Het bezoek van President Falliéres. Reuter seint uit Parijs. De minister van Handel zal president Falliéres vergezellen op zijn reis naar Holland, in plaats van den minister van Buitenlandsche Zaken. (Een telegram van onzen Parijschen correspon dent meldt, dat de minister van Buitenl. Zaken wel naar Holland zal meekomen. Red.) De stoet waarmede Koningin, Prins en president Falliéres, met wederzijdsch gevolg te 's-Graven- hage zullen rijden van Staatsspoor, bij aankomst, naar Koninklijk Paleis, en 's avonds van het Paleis naar het Tournooiveld, waar de taptoe wordt ge houden en vandaar weer naar het Staatsspoor station, voor het vertrek, zal uit ongeveer 50 personen bestaan, ongerekend de detachementen bereden politie, maréchaussee en huzaren die voor, in en tot sluiting van den stoet mederijden. Botsing tusschen Nederlandsche en Portugees- sche troepen op Timor. Reuter seint uit Berlijn, dd. gisteren Een kabeltelegram uit Batavia meldt het vol gende: Op het eiland Timor is het tot een tref fen gekomen tusschen de Nederlandsche en Por- tugeesche troepen in het grensgebied, waarover reeds lang geschil heerscht. De Portugeezen bezetten het Nederlandsche gebied. De Nederlanders trokken nu een krijgs macht samen van 400 man, terwijl heden non- twee compagnieën als versterking zijn gezonden- Kapitalen en goederen in de doode hand. Door den minister van Financiën is ter vol doening aan een toezegging bij de behandeling der vorige begrooting gedaan' aan den voorzitter der I weede Kamer een lijst gezonden van de kapitalen en goederen in de doode hand, met statistieke gegevens. Zaterdag-namiddag toen M. Schil- peroort aan het station bezig was een wagen met fusten af te laden, te de wagon gekanteld en werd daarbij een zijner beenen ernstig ver wond. Na voorloopig aldaar behandeld te zijn, is de jongen op zijn wagen naar een dokter gebracht. Zaterdag-avond laat is inde pol i- tiewacht aan de Hoofdstraat verbonden een be schonken persoon, die een wond aan het hoofd had, .hem door een ander persoon, volgens zijn zeggen, met een boksbeugel toegebracht. De man is daarna, om zijn roes uit te slapen, in bedoelde wacht in bewaring gesteld. Gist er-morgen is aangehoudenen in bewaring gesteld een hier wonend persoon, die I verdacht werd in den vroegen morgen van twee panden in de Nassaustraat een ruit ingeslagen te hebben. Heden-morgen is bedoelde persoon, na verhoor, weer op vrije voeten gesteld. H e d e n-m orgen kwam de branders knecht J. Bergmans, wonende Kreupelstraat, inde branderij van den heer Ris aan de Noordvest met een kit heet water te vallen, waardoor hij brand wonden aan beide beenen bekwam. Na voorloopig aldaar behandeld te zijn, is de man per rijtuig naar zijne woning gebracht. H e d e n-m orgen is door de politie een 8-jarig jongetje naar zijne ouders te Delft overgebracht, die gisteren van daar naar hier was komen loopen om familie te bezoeken. UIT ROTTERDAM. Zaterdagavond wou de 9-jarige scholier D. B. in de Putschelaan alhier op een in beweging zijnden goederentrein klimmen. De jongen viel en kwam onder den trein terecht. Met een ver brijzelden rechtervoet is hij naar het ziekenhuis gebracht. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Dinsdag 4 Juli 2 u. Gemeenteraad. Woensdags 2-4 u. Stedelyk Museum. Doeleplein. Die bemanning van hlet stoomschip „Leda", van de Kon. Ned. Stoombootmaatschappij!, dat Vrijdagavond hier is binnengekomen, heieft zich bij de stakers aangesloten. Zaandam. i Zaterdagavond te 8 n. 50 min. arriveerden per extra-thein aan de Hembrug te Zaandam een 72-tal werkwilligen uit Hamburg, meest allen Duit- schers. Aan de halte was een tamelijk g'terké politiemacht aanwezig, onder wier geleide zij gebracht werden aan boord van twee vaartuigen. Die eene 'helft vertrok in de richting Amsterdam en do andere Helft werd gebracht naar de haven van Zaandam, waar de drie Hollandsche stoom schepen „Alpha.", „Beta" en „Gamma" onder stoom lagen en de nieuwe bemanning afwachtten. Hoewel deze wijze van d;e werkwilligen aan boord te brengén stipt geheim was gehouden, hadden toch enkelen er lont van gekregen pn het duurde niet lang of zij' en vele anderen, die door hen gewaarschuwd waren, spoeddbn zich naar de haven. Zoodra, de sleepboot met de werkwilligen naderde, werden deze door de stekers en met hen sympathiseerenden, waar onder ooik vele vrouwen waren, met scheldwoor den en dreigementen begroet, ja, zelfs wérd met is boenen geworpen, waarvan enkele zieer nabij de- boot in het Water vielen, alhoewel' de boot zooveel mogelijk afhield. Er heerschte onder de aanwezigen op den wal een sterke gisting, doch zij stonden machteloos, wiant de werkwil'Iigen scheepten zich in aan stuurboord, terwijl de ha venkade aan bakboord lag. Elk der drie schepen nam 12 man aan boord, duo daarop aangemonsterd weiden en het ligt in de bedoeling, dbt ze alle drie hedennacht nog bet zeegat zullen kiezen. Vrijdagavond half elf is eveneens een extra trein met werkwilligen aan de halte Hembrug aangekomen. Ook deze zijn per sleepboot naar de Amsterdamsehè haven gebracht. Engeland. De beambten van de Sunderland en Northeas tern Spoorwegmaatschappijen te Londen weiger den om goederen over te laden, te Londen uit Huil aangebracht door drie Engelsche scheepvaart maatschappijen. Tengevolge van de schaarschte van meel heb ben de plaatselijke gemeentebesturen besloten, den winkeliers, die voorraden moeten ontvangen, de bescherming der politie aan te bieden. Men verwacht, dat hier meelzendingen uit de binnenlandsche landbouwdistricten zullen aanko men. Wanneer de meelvoorraad de stad niet spoedig bereikt, zal er een feitelijke hongersnood uitbreken. De staking heeft reeds veel ellende teweegge bracht onder de gezinnen der stakers. Uit Liverpool wordt gemeld, dat Zaterdag op nieuw brand uitbrak aan boord van de «Arabic." Het vaartuig vertrekt Zaterdag naar Amerika oogenschijnlijk met al zijn ruimlading aan boord Reuter seint voorfs. uit Londen In den toestand der staking te Liverpool, die bij voortduring ernstig is, valt nog geen verbe tering waar te nemen. Gemeld wordt, dat het vertrek der stoombooten «Suevic" en «Arabic" naar Canada herroepen of uitgesteld is. Een sleepboot met arbeiders uit Liverpool staakte het werk, bestaande in het overladen van 23 stoombooten, waaronder de «Lusitania." Een telegram uit New-Castle bericht, dat, ten gevolge der staking, de korenmarkt aldaar zoo goed als stil ligt. Buitenlandsche tarwe wordt van 3 tot 6 .pence hooger gehouden. Engelsche tarwe is een shilling duurder geworden, meel is schaarsch en duurder. Drie Clyde-stoombooten hebben Zaterdag zee gekozen met ongeveer 2000 passagiers. In België. De staking te Antwerpen is afgeloopen, schreef eergisteren het H. v. A. Maar uit zijn uitvoerig ver slag van wat wij reeds kort in ons Avondblad meldden en wat het erop laat volgen blijkt, dat de staking nog niet geheel ten einde is. Het blad schrijft dan Dezen morgen hielden de stakers een nieuwe vergadering in de Olympia, om over deze nieuwe voorstellen te onderhandelen, die om zoo te zeg gen geheel aan de eischen der zeelieden beant- wooiden. Te ineer daar de strijd vooral ging over de betaling der overuren. De stakers hebben van half 10 tot half 12 vergaderd. Het besluit was dat de staking officieus opgehe ven is. Alleen moeten nog enkele formaliteiten vervu worden om de aanmonsteringen voor Belgische schepen weer te doen plaats hebben zooals vroeger. Wel zijn bet maar twee reederijen, die uit persoonlijken naam gehandeld hebben, doch daai het ook de twee voornaamsten zijn, uitgezonderd de Red-Star-Lijn, is men overtuigd dat de andere kleine reederijen zullen volgen. De Red-Star-Lijn, die tot nu toe alle onder handeling of ontvangst van stakers van de hand gewezen heeft, blijft den strijd voortzetten Voor de Red-Star booten blijft de staking dus alleen vooi tduren. En, zoo ze in haar besluit blijft vol harden, zal zij binnenkort zonder Belgische sto kers varen, daar de nog stakenden intusschen weldra op de eene of andere stoomboot zullen ingescheept zijn. Een klein voorbeeld daarvanOver een paar weken weiden 7000 stakerskaarten afgegeven. Daarop kwam de toegaving der Engelsche ship- pingmasters. Het getal stakers die zich toen op de Engelsche schepen aanmonsterden is zoo groot geweest, dat er op dit oogeublik nog slechts 400 stakers zijn. Wat er nu van zij, de nu ingetreden schikking zal met groote voldoening vernomen worden dooi de gansche bevolking, te meer daar nu eene staking der dokwerkers achterwege blijft. Dat het alles verloopen is zonder erge botsing of onlusten is ook eene waarneming, die we met het grootste genoegen doen. V VI Reuter seint uit Antwerpen De burgemeester heeft heden het rapport ont vangen van het onderzoek betreffende de huur bazen en slaapbazen. Voor velen hunner is het rapport zeer bezwarend. Het is niet onmogelijk, dat zij het land uitgezet zullen worden. Bloedvergiftiging. In een gezin te Hen- drfk-Ido-Ambacht zijn vrouw, zoon en dochter plotseling ongesteld -geworden. De geneesheer heeft bloedvergiftiging vastgesteld. Men denkt, dal het- drinken van melk de oorzaak is. Aangehouden. Be „Köln. Ztg." meldt, dat er Donderdag aan het hoofdstation aldaar een Nederlander is .aangehouden, die te Ehrenfeld en Bickendorf ongeveer 25 jongens van 17 tot 20 jaar voor Oostlndië had gangawnrven. Zij zouden met hem meegaan naar Rotterdam, op een schip worden opgeleid -en dan later naar Oost-Indië warden gebracht, waar zij', naar Iran Werd gezegd, veel geld zouden verdienen. De aangehoudene had veel gelid bij zich. Kwaadwilligheid. Naar wij vernemen, is bij het strijken van een der sloepen aan boord van het pantserschip „Heentekerck", ter jeede van Spitheiad lig'genide, gebleken dat de takels waren doorgesneden. Men meent dat hierbij aan kwaadwilligheid moeit worden gedacht, omdat de equipage- op een der dagten niet mocht passagieren, en daar over -ontevreden was. Om dip reden is het schip gisteren niet in de haven te Nieuwjediep binnengekomen en werd zeevvacht. gehouden, zoodat de equipage niet mocht passagieren. Zijn wij goed ingelicht, dan zijn een zestal matrozen in arrest gesteld. (Hbld.) Het graf van Karei van Gelder. Zaterdagmiddag had in de groote Kerk te Arn hem een plechtigheid plaatsde overbrenginging naar den grafkelder van de overblijfselen, die°ge- vonden zijn van hertog Karei van Gelder. Gerui- men tijd heeft men niet geweten waar de ingang naar dien grafkelder wastoen plannen om de graftombe, die te dicht tegen het koorbek stond, een andere plaats te geven, mogelijk waren ge worden door schenking van het daarvoor vereisch- te be drag, werd bij toeval een gat geslagen in het gewelf van den kelder; entoen werd besloten ook in den kelder een onderzoek in te stellen. Het lijk van Karei van Gelder is in stukken be graven geworden in 1805 is het hart, dat in een zilveren kistje, omgeven door een looden, begraven was, in den grafkelder in de Groote Kerk ge plaatst de plaats evenwel wist men niet meer. Bij het onderzoek naar de graftombe nu is ook de kelder onderzocht. In Mei van dit jaar vond men in den Zuid-Oosthoek de koperen doos, waarin de looden en zilveren kistjes met het hart.' Het zilveren kistje was vrijwel vergaan. Men heeft alles onaangeroerd gelaten en nu geplaatst in een nieuw looden kistje. De beenderen van den hertog lagen in een anderen hoek van den kelder, te midden van ver molmd hout. De schedel had door den tijd zeer geleden en was geheel zwart, een deel der onder kaak ontbrak. Men heeft thans op de ijzeren graven, waarop oorspronkelijk de overblijfselen van den hertog waren geplaatst, nu een paar nieuwe ijzers ge- plaats, waarop geplaatst wordt het kistje met het hart, en voorts de looden kist met de been deren. De graftombe is bijgewerkt en niet als vroeger vlak boven den grafkelder geplaatst, maar 3 M. meer Oostwaarts een hardsteenen plaat van 4.07 bij 2.64 is daaronder geplaatst. Aan de apostelen en de heiligenbeelden, die in zijnissen in houtrelief gebeeldhouwd zijn, is niets veranderd aan het liggende beeld van den hertog heeft men de handen en voeten, die zeer verminkt waien, bijgewerkt. Verder zijn de leeuwen, die men dacht dat de graftombe droegen, er weer boven opgezet. M/aar de overblijfselen van den et tog geplaatst waren op de daarvoor thans bestemde plaats, is de grafkelder dichtgemetseld. Op den ingang is een grafsteen geplaatst, waarop staat«Ingang, van den grafkelder van Karei van Gelder." Do dienstweigeraar Koning onts-l-ar gen. De dienstweigeraar Koning werff Vrijdag, na wederom acht maanden in de gevangenis te hebben doorgebracht, in vrijheid gesteld en daar- mede ook van dten militairen dienst ontheven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2