Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Wie moet ik stemmen 34ste Jaargang. Woensdag 5 Juli 191J. No. 10058. Buitenlandsch Nieuws. Verspreide berichten. Binnenland» ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en ost voor Schiedam per 3 maanden 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Roter- stiaat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 1—6 regels 0.92elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Die vraag zal menig, minder ontwikkelde of cilfslaehtige kieizer zich stellen, wanneer hem 111 mil voor de oproepiugskaart heit. stembiljet wordt uitgereikt, dat zoovele camdidaten in offi- cieele. alfabetische volgorde vermeldt. De voor- creiuing van het verkiiezingsWtcrk door de onder scheidene organisaties die beoogen aan het ver- lezingswerk leiding en richting te geven, heeft V. toe geleid, dat niet minder dan 18 can-; ■raten over de drie kiesdistricten in dieize ge meente zijn verspreid. De mindler ontwikkelde kie zer, d,c velen vooral uit de klleurlooze middenstof, ie bij elke verkiezing den doorslag geven, stel' en zich de vraag: wie moet ik stemmen; welke -"lokjes moet ik zwart maken uit de velen die mij daar voor de, oogein schitteren? Christelijke kiezers in de drie. districten die tezamen ditmaal een negental' Heiden aan dein Raad moeten geven, voor U is bovenstaande, vlaag zeker geen vraag, Grij die weet, dat 't biji deze veikiezing gaat om het behoud en de Versterking Y.an de anti-liberale meerderheid in den Raad; gij weet, voorgelicht door de besturen uwer vol ijverige kiesverenigingen, welke leden gij in den Raad te kiezen hebt. Zorgt dus, christelijke kiezers, bij dit gewich tig pleidooi het juiste gewicht in de schaal te leggen I Komt allen zonder uitzondering trouw ter stembus in alle districten! De ervaring heeft toch geleerd, dat wijl geen enkele stem kannen missen, dat zelfs in District I het stemmen over wicht der christelijke partijen niet zoo groot is als sommigen zich dat voorstellen en enkele ach terblijvers of dissenters hier het pleit 'zouden kunnen doen verliezen. Het christelijk kiezers korps behoort dus op1 volle oorlogssterkte te zijn m alle districten. Christelijke kiezers, weest dus allen zonder ©en een enkele uitzondering op dezen voor uwe ge meente zoo gewichtigen Donderdag op uw post! °owel het zwaarwichtig gemeentebelang als uw welbegrepen eigenbelang zijn bij het verkiczings- Teik tietrokken. Zoowel de welvaart, de bloei er gemeente als de billijkheid en xechtvaardig- 'eid bij het opleggen van belastingen, de gelijk- bUechtiigdheid als burgers der gemeente zoowel °1" school- als ambtenaarsgebied zijn met het veelomvattend verkiezingswerk gemoeid. De afgeloopen wetgevende periode van onze vroedschap de heide sedert de vorige periodieke veikiezing verloopen jaren heeft gedeerd, dat vte christelijke meerderheid van den Raad recht °n billijkheid bij het opleggen van belastingen vvil betrachten. Zij1 deed de laagste klassen der orns tenbelasting, waardoor de meest econo misch zwakken werden getroffen, vervallenmaar mj leende zich niet tot eene progressieve heffing ier belasting, die de meer gegoeden bovenma tig zou hebben belast, nog meerderen hunner de stad zou hebben doen verlaten en aldus de last over 't geheel weer grooter zou hebben ge maakt voor hen die gedwongen zijn te Mijven. De rechterzijde van den Raad heeft de billijk heid en rechtvaardigheid ook betracht in de re- geling en inning der schoolgelden. De school gelden werden billijk verhoogd voor ben die ze behoorlijk betalen kunnen; maar er werd tevens ïekening gehouden met de uiteenloopende finan- cieele krachten van hen die gedwongen zijn hun kinderen van de openbare onderwrjis-inrichtingen. te doen gebruik maken. Daarom werd voor de Hoogere Burgerschool, het Gymnasium en de scholen voor meer uitgebreid lager onderwijs, eene progressieve heffing op de basis der Inkom stenbelasting ingevoerd, eene heffing, waarbij naar draagkracht betaald wordt. De christelijke meerderheid van den Raad, die aan den gruwel der schandaalcolportage ©en einde maakte en de ergernisde gehuwde vrouw in de school, wegnam, heeft ook getoond dat zij ©en open oog heeft voor de nooden en behoeften der kleinen. Zijl stichtte een Arbeidsbeurs en een Werkloozenfonds, die den nijveren werkman in zijnen nood te gemoet komen, een werkloozen fonds vooral met een bijslag, zooals vele groo- tere gemeenten dien niet geven. Maar die meerder heid verzette zich volhardend en heslist tegen het revolutionair opzet om van dat fonds een middel van agitatie Voor de roode raddraaiers te maken: zij handhaafde en bevestigde de leiding van heide instellingen onder éen bestuur, dat aan heider doel en strekking ten goede komt. Daarbij volgde zij den goeden weg door andere grootere gemeenten ook gewezen, die evenzeer in verschillenden vorm die betrekkelijke samen koppeling in beider belang tot stand brachten. Ook werd een werklieden-reglement, waarin ver lofdagen en ziekengeld zeer royaal geregeld zijn, ingevoerd. Met dit alles heeft de christelijke meerderheid van den Raad aan de christelijke beginselen van billijkheid en rechtvaardigheid, eerbied voor het gezag en ontzag voor de eerbaarheid ook in het stadsbestuur toepassing gegeven. Christelijke kiezers beseft dat wel, bestendigt 's Raads meer derheid in dat heilvol streven! Wilt gij dat in den 'zelfden koers wordt doorgestuurd, dat het christelijk beginsel hoog wordt gehouden bij zoo menig punt, waarbij 't ook in het gemeentebe stuur in 't gedrang komt, stemt dan óp de candi- daten door de christelijk© partijen in onderling overleg gesteld. Doet het christelijk beginsel ook in het bestuur onzer goede nijvere gemeente zege vieren Gaan allen vroegtijdig ter stembus en hou den zij zich beslist aan de candidaatstelling, zoo als die door de christelijke partijen na rijp beraad is geregeld, geen andere blokjes dan die bij de aangewezen candidaten zwart makend, dan mogen we vertrouwen, dat het moeizaam verkiezings werk tot het beoogde doel zal leiden, tot de verkiezing van de aanbevolen candidaten voor DISTRICT I, de heeren: Mr. M. J. C. M. KAVELAARS, P. M. J. A, LAGERWEY. voor DISTRICT II, de heeren: Mr. J. C. VON BRIEL SAS>E. T. 8. GOSLINGA. A. J. SCHREUDER. voor DISTRICT III, den heer: J. ÏI. M DE GRAAFF. De stembureaux zjjn geopend van 's morgens 8 tot 's avonds 5 ure. ENGELAND. De „Daily Mail" wijst op het ernstige gevaar het welk de gisteren zoo schitterend geslaagde rond vlucht uit militair oogpunt voor Engeland ople verde. Wij konden deze vermetele luchtvaarders niet tegenhouden, zegt zij. Het Engelsche leger bezit maar tien vliegtoestellen, die meerendeels j verouderd en traag zijn, terwijl de Engelsclie 'zee macht er geen enkele gekocht heeft. Wel heeft zij er twee ten geschenke gekregen. De Engelsche admiraliteit behoort onverwijld een luchtvloot te organiseeren. Alleen averechtsche zuinigheid weerhoudt haar. PORTUGAL. De correspondent in Madrid van het Berliner Tageblatt seintDe minister van buitenlandsche zaken heeft mij heden verklaard, dat de berichten uit Oporto over botsingen tusschen monarchis ten en republikeinen valsch waren Hoe groot de opwinding tusschen de Portu- geesche monarchisten en republikeinen zelfs op Spaansch gebied is, bewijst het feit, dat de Por- tugeesche consul in Orense gister-avond op den bekenden monarchist Almeida op een wandeling geschoten heeft. De consul school vier keer op Almeida. Een der kogels trof dezen in den arm, dien hij voor zijn hoofd hield. De consul is in hechtenis genomen. TURKIJë. haar de Neue Freie Presse uit goede bron ver neemt, zijn in den laatsten tijd ongedwongen besprekingen gehouden tusschen Oostenrijk, Ita lië en Rusland, over dé Albaneesche kwestie. Daarbij is gebleken, dat ^lez© drie mogendhe den, die in de allereerste plaats belangen hebben' op den Balkan, in hun opvatting over den toestand volkomen overeenstemmen. Deze overeenstem ming heeft het groote voordeel, dat de Ralkan- staten, die van den tegenwoordigen toestand in Turkije voor zichzelf partij willen trekken, zullen, begrijpen, dat zij niet op den steun van een de zer drie mogendheden kunnen rekenen, wanneer hun bedoelingen nadeelig zijn voor den Vrede. De katholieke bisschop van Skoetari is gis ter naar Montenegro vertrokken, om de Malissoren aan te raden naar Albanië terug te keeren. De ministerraad heeft de eischen der Malissoren betreffende de autonomie van Albanië verwor pen. MAROKKO. De kannonneerboot sPanther", die op de terug reis van Zuid-West-Afrika Teneriffe heeft aan gedaan en van daar naar Agadir is gezonden, zal thans door het oorlogsschip »Berlin" afgelost worden, omdat de terugkeer van de »Panther", die dringend behoefte heeft aan belangrijke her stellingen, niet langer uitgesteld schijnt te kunnen worden. De voorzitter van de Fransche Kamer heeft medegedeeld, dat van Pourguery de Boisserin en Jaurès aanvragen tot interpellaties zijn ontvangen naar aanleiding van de bezetting van Agadir en den stand der Marokkaansche kwestie. Caillaux wil den terugkeer van den minister van buiten landsche zaken afwachten om den datum vast te stellen van de interpellaties, die de regeering aanvaardt. In het Engelsche Lagerhuis verklaarde Asquith, in antwoord op een vraag van Balfour, die in lichtingen vroeg over Marokko, dat de kwestie de ernstige aandacht der regeering had. Op het oogenblik worden diplomatieke mededeelingen gewisseld. Ik meen niet, dat ik op het oogenblik. met het oog op de omstandigheden, meer kan zeggen, verzekerde Asquith. Balfour zal zijn vraag misschien Donderdag nog eens stellen. Blijkens bericht uit Wladiwostok, lezen we in het, Berliner Tageblatt, zijn Koengoezen van Chineesch op Russisch gebied binnengedrongen en hebben verschillende Kozak'kendorpen aan de Anxoer geplunderd. Zij zijn met goede Mauserge weren bewapend en laten geen Russisch schip, op de Argoen passeer en, zonder het leeg te plun deren. De plaatselijke autoriteiten hebben maat regelen getroffen, om dezen inval te weren. Fransche en Duitsche bladen hebben gemeld, schrijft het Handelsblad van Antwerpen, dat de maatschappij Krupp tusschen Maubeuge en Fag- nies het 200 hectaren groote bosch des Laniè- res zou hebben aangekocht, om er nijverheids- gestichten op te richten. Havas verneemt dat het niet Krupp is, maar eene Fransche nijverheidsmaatschappij, die den aankoop deed, voor het maken van spoorweg- materieel voor Frankrijk, daar de Fransche spoor- wegmaatschappijen tot hiertoe veel bestellingen in bet buitonland en namelijk in Duitschland moesten doen. Het pret-eiland Long Island, bij New-York wordt in den laatsten tijd wèl bezocht: Na de brand-catastrophe, een zeer ernstig treinongeluk. Een motortrein bracht een groot gezelschap feestvierders naar bet reusachtige uitspannings terrein bij een overweg, in de buurt van Glcn- dale, wilde een voerman nog voor den trein oversteken. Een botsing volgde, waarbij een der waggons ontspoorde. Vijf personen werden op slag gedood en twee anderen zeer zwaar gewond. Naar de „Daily Tel." verneemt, heeft de En gelsche regeering besloten, wegens de ernstige ziekte van Sir Eldon Gorts, den diplomatieken agent voor Egypte, waardoor deze niet meer in staat is naar zijn post terug te keeren, in diens plaats 'Lord Kitchener te benoemen. Tevens deelt hei blad mede, dat den nieuwen titularis van dit hooge ambt, ruimere volmachten zullen ver strekt worden. Het blijft in Mexiko onrustig. Over het ge- heele land zijn vele stakingen uitgebroken. In Mexiko (stad) staat door een staking der tram- wegbeambten het tramverkeer stop. Bij de Penolez- mining Co, staken niet minder dan vierduizend werklieden. Ook bij de Gugenheim-rnijnen zou een staking uitgebroken zijn. Prins Hendrik. Z. K. H. prins Hendrik vertrekt Zondag-avond; per iD-trein van 10.19 van het Loo naar Mecklen burg. De prins wordt vergezeld van zijn adju dant, jhr. van Suchtelen van de Haare. Z. K. H. wordt Donderdag 13 Juli op het Loo terugverwacht, Prov. Staten van Zuid-Holland. De Staten van Zuid-Holland hielden gister hun eerste zitting van de zomervergadering, ondeir voorzitterschap van Baron Sweerts, Commissa ris der Koningin. De werkzaamheden bestonden hoofdzakelijk in de verzending der te behandelen onderwerpen aan verschillende commissiën. Gesteld werden in handen eener commissie, bestaande uit de leden: 1. Van Heemstra, Dolk, Kestern, Mees en Nolet de provinciale rekening over 1909, 2. Van Namen, von Briel Sasse, Korteweg, Overwater en Van de Velde (lid van Ged. Staten), de voorstellen betreffende steun voor de Land bouwtentoonstelling te Leiden. 3. De Wilde, Deking, Dura, Van Dorp, Gerreb son, De Kruyff, Van Liefland, Van Schelt, Van Haveren, Van der Swaay en Vegtel (lid van Ged. St.), de voorstellen en verzoeken in zake sub- sidiën voor ambachts-, teeken-, vak- en handels scholen of cursussen. 4. Van Idsinga, Briet, Deen, Ilogenboom, Mao kay, Patijn en IJzermans (lid van Ged. St.), de subsidie-aanvraag voor het Int. Congres voor Zedelijke opvoeding; voor vorming van leider en leidster in het openluchtspel. 5. Visser, Van IJzendoorn, Blink, Bos, Van Vessem en Limburg (lid van G. St.), de aanvrage van de commissie van beheer over den weg van Brielle naar het N.-Beijerlandsche veer, om dien weg in onderhoud bij de Provincie te nemen. 6. Kraus, Van der Straaten, Van Galen, De Gijiselaar, Plate en von Fisenne (lid van Ged. St.), het voofstel in zake financieelen steun voor eene aansluiting van Boskoop aan het spoor-' wegnet. 7. Van der Gijp, Barendrecht, Van Dobben de' JtJruyn, Van der Pols, Vlielander, Tan Wichen, Zaayer en De Geer (lid van Ged. St.), de ver schillende voorstellen betreffende reglementen voor polders en waterschappen. Mededeeling werd gedaan dat het bestuur der afd. Nieuwkoop van Volksonderwijs zijn subsidie aanvraag voor een ambachtsschool aldaar jieeft ingetrokken. Bij de kennisgeving van het adres van A. L. H. Obreen, 'ingenieur te 's-Graveland, houdende ver zoek te bevorderen dat de boezem vaar het Hoogheemraadschap Amstelland worde ver- eenigd met den Vechtboezem en onder het recht- streeksch beheer van den Rijkswaterstaat worde gesteld, betuigde de heer Mees zijn sympathie met het beginsel in het adres van den beer Obreen geformuleerd wegens het groote belang dat ook deze Provincie heeft hij een vluggere afvloeiing van het polderwater op de Noordzee, waartoe samenvoeging van de boezems van Am stelland en de Vechtstreek noodig is. Daardoor wordt het mogelijk 5000 hectaren uitgeveende plassen tusscphen Amsterdam en Utrecht droog te leggen en den daardoor te verkrijgen vrucht baren bodem productief te maken. Sur. be trouwde die droogmaking' als een overheids- plicht en wees nog pp het belang eener hierdoor te verkrijgen betere spoorwegverbinding mot Nieuwersluis, welke aan Rotterdam, Den Haag en Leiden een betere spoorweg-communatie met het Noorden des lands zal geven. Deze 'kwestie verdient alleszins de aandacht in zoover zij ook aanleiding geeft tot een onder zoek "van de vraag of het adres van den heer Obreen al dan niet een uitvoerbaar middel aan de hand geeft qm het water van de Vecht te doen afvloeien hetzij op de Zuiderzee, hetzij op de Noordzee; een vraagstuk waarbij de provin cies Zuid-Holland, Utrecht en Noord-Holland veel belang hebben.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1