Dagblad mor Schiedam en Omstreken. De Herstemming. 34ste Jaargang. Dinsdag 11 Juli 1911. No. 10063. ^FEUILLETON. De Erfenis. Buitenlandse!! Nieuws. A. J. SCHREUDER, J. II. TAN WESTENDORP J.Dzn, J. II. M. DE GRAAFF, R. J. G. BARIIOTEN en D. RIS Jzn, ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 1—6 regels f 0.92elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. De wetgever, die den onverbiddelijken eisch van volstrekte meerderheid ook voor de eerste keuze der Raadsleden heeft gesteld, heeft daar door het verkiezingswerk zeker wel wat ingewik keld en over 't geheel niet gemakkelijk gemaakt. Toch waarborgt deze bepaling wel een besliste uitspraak der kiezers en geeft zij gelegenheid tot s&menspreking der onderscheidene partijen, Deze bepaling geeft aanleiding tot een tijdelijke fusie der partijen, waarbij veelal geen harer zijn vol len eisch voor het verkiezingswerk ziet bevredigd, Waar toch door een feitelijk de commun accord, z°oal niet het meest gewenschte dan toch het tninst kwade wordt verkregen. Voor een dergelijke tijdelijke fusie staan ditmaal de Raadskiezers in de Districten II en III, die den 44n zullen te voltooien hebben wat den 8n slechts ten halve werd gedaan. De kiezers in deze beide buitendistricten onzer stad zullen zich, boe noode ook, een laatsten gang naar de stem bus moeten getroosten. Ook de nog vaceerende Raadszetels voor deze beide districten zullen moe ten bezet worden. Het nieuwe ostracisme, ofte wel gemeentelijk scherveugerechi, heeft hun in tusschen het werk wel een weinig vergemakke- Hjkt. De eerste stemming heeft eene opruiming in het aantal candidaten gehouden, althans voor District II, waar, door de keuze van de beide uitnemende aftredende antirevolutionaire Raads leden en het uitvallep van een vijftal andere ge stelde candidaten, de keuze thans tot een viertal is beperkt. In District III, dat ditmaal, een drie tul leden aan den Raad heeft te geven, blijft de keuze nog meer ingewikkeld, waar slechts een tweetal candidaten uitvielen, zoodat nog tusschen oen zestal zal moeten gekozen worden. Intusschen heeft het verdienstvol werk der kiesvereenigingen de keuze zoowel in III en II v°or de kiezers, die zich in den regel genoopt Zl®n tweemaal op te komen, zeker veel minder Moeilijk en bezwaarlijk gemaakt. De kiesvereeni gingen der drie christelijke partijen hebben met een ijver die boven onzen lof verheven is, reeds den 'dag volgende op dien waarin het gemeente lijk ostracisme uitspraak had gedaan, hare verga deringen gehouden. Zoowel in de vergadering van °nze R. K. Kiesvereeniging als in de vergaderingen van de beide andere christelijke kiesvereenigingen, kwam men terecht tot het besluit dat den weg deed opgaan hier als met den vinger gewezen. Staande voor het onvermijdelijk geval hier te boeten kiezen 'tusschen de candidaten der vrij- 2innigen en die der socialisten, is de keuze op de eerste bepaald. Het spreekwoord van de twee kwaden heeft hier in logischen zin toepassing ge- vonden. Immers, al hebben de vrijzinnigen ook v°lstrekt niet onze sympathie, al kunnen wij de Naar het Duitsch van Willy Ruppel. 3) De nog jonge, deftige assessor hield in zijn hand en groot verzegeld couvert. Ademlooze stilte leerschte. Juffrouw Poldi zag er zeer ontroerd en eer mooi uit. De assessor sneed plechtig het ouvert open, nam er een groot beschreven vel en bet dat zien aan den advocaat. Toen deze v,111 j e' streek hij het papier glad met zijn blanke 'and en sprak Ik ga nu over tot voorlezing van het testa- bard' V3n WÜ'en 3en beer Heinrich Adolf Bern- Juffrouw Kroner ademde luid van opgewonden- t.e De assessor las: »Dit is mijn laatste wil"., v'ei\ v'el de hooge hoed uit doctor Lorbach's ro a'P'0^te °P ^en grond en rolde een eindje ond. De assessor keek op en wachtte kalm, tot ue vuurrood geworden jonge man den hoed had "Pgeraapt en onder den stoel geschoven. Dan las 'UJ verder, met groote, blijkbaar opzettelijke pau- ?en, nu en dan doende, of hij het schrift moeilijk *°n ontcijferen. De beide voorname nichten klem den zich aan de stoelen vast en op hare donker rode gezichten stond een werktuigelijk glimlachje, vyaaraan zij zelf niet dachten. Doctor Lorbach stond met vooruitgestrekten hals, de Winters met °pen monden. Frieda was bleek, juffrouw Poldi glimlachte, volmaakt op haar gemak. eischen die zij over het geheel aan het gemeen telijk budget stellen, allerminst inwilligen, toch zijn ze door ons te verkiezen boven de candidaten der socialisten, die ons wel 't meest onaanneme lijk zijn. Nog daargelaten het onweersprekelijk feit dat de candidaten der vrijzinnigen menschen van ont wikkeling en ervaring zijn, die wij in ons ge meentebestuur zeer zeker behoeven, vinden wij in hen toch personen, die bereid zijn mede te wer ken tot het bestuur onzer gemeente, zij 't dan ook naar hun zeker vaak niet door de meerder heid te deelen inzicht. Bij de candidaten der socialisten schijnt echter het gemeentebestuur geenzins doel, maar blijkt de partij propaganda hoofdzaak te zijn. De keuze van socialistische candidaten geeft den Raad tribune-sprekers, die van hun Raadszetel een propaganda-stoel voor'de partij maken. Vandaar de ellenlange debatten in de Raadsvergaderingen, die als een rgm bij den gang der gemeentezaken werken, die de actie verlammen en de afdoening der zaken vertragen. Daarom geven wij, staande voor de onvermijde lijke keuze tusschen de vrijzinnige en socialisti sche candidaten aan de vrijzinnige de voorkeur- Zij althans zullen, als ernstige mannen van zaken, de zaken der gemeente helpen afdoen en waar die zich vaak op de neutrale zone bewegen, zal door de samenwerking van christelijken en vrij zinnigen op zoo menig punt waar die zonder schade voor de beginselen kan gevonden worden, iets goeds voor onze gemeente worden bereikt. Voor de socialisten geldt over het algemeen, waar zij in gemeenteraden zitting hebben het devies Périsse la commune, vivent nos principes (Dat de gemeente verga, maar leve onze beginselen Met zulke menschen is niets aan te vangen daar mee is niets goeds in het belang en voor het welzijn der gemeente te bereiken. De spits van het leger der ordelievende kiezers be hoort zich in dit geval te keeren tegen de partij van de wanorde en het geweld, die slechts zetels in onzen Raad begeert om daar openbare spreekge stoelten voor de socialistische propaganda ter be schikking te hebben. Allen die het wel meenen met onze gemeente, die willen dat in onzen ge meenteraad iets wordt gedaan en de kostbare communale tijd niet aan nuttelooze, socialistische propaganda-debatten vermorst wordt, gaan in dit geval mee met het de commun accord van de ordelievende partijen. Zij zullen zich bij deze herhaalde stemming weren tegen de partij van den volksdwang, die de hand van den werkwillige verlamt en de rust en de orde bedreigt. Staven wij dit betoog door dit nog eens in 't bijzonder toe te passen op de beide districten, waar de herstemming ter verkiezing van leden van leden van den Gemeenteraad Vrijdag 14 Juli a.s. zal plaats hebben. Daarvoor wordt de ver kiezing van mannen van beslist christelijke be ginselen dringend aanbevolen, doch daarnaast In aanmerking nemende las de assessor dat mijn gezamelijke familieleden van ouds meer aan mijn geld dan aan mijn persoon gele gen was; dat men den tijd niet kon afwachten en de een den ander beschuldigde van jagen op mijn erfenis en zich-zelf als onbaatzuchtig aan stelden in aanmerking nemende, dat mijn trouwe huishoudster, mejuffrouw Poldi Lohninger de eenige is geweest, die mij waarachtige vriendschap heeft betoond en mij dag en nacht met opgewekte dienstwilligheid ter zijde stond, en dat zij mij heeft ingelicht omtrent de schandelijke jacht op mijn erfenis, en dat zij mijn laatste levensjaren verlicht en aangenaam gemaakt heeft(hier hield de assessor op en keek den kring van strakke gezichten rond)... sbenoem ik mejuffrouw Leopol- dine Lohnmgen, geboren te Ween, tot mijn uni verseel e erfgename van mijn vermogen, bedragen de 800.000 mark. Mijne nichten Leontine Lorbach en Adelheid Kassner vermaak ik elk 100 mark mijne neven Richard en Heinrich Winter ver maak ik 500 mark, mijne nicht, de weduwe Hen- riëtte Kroner hetzelfde bedrag. Mijn huis en tuin vermaak ik aan de stad. De aan de dienstboden uit te keeren bedragen zal mejuffrouw Lohninger uitbetalen volgens mijne aanwijzingen. Geteekend Heinrich Adolf Bernhard." De assessor had geëindigd en overhandigde het testament aan den executeur. Mevrouw Lorbach was bleek en ademde zwaar. Haar blik vol onpeilbaren haat was gericht op juffrouw Poldi, die nu was opgestaan en met de rechtsgeleerde heeren sprak. Ook het magere, strakke gezicht der professorsvrouw liepen twee tranen. De arme familieleden zaten onbeweeglijk Poldi draaide zich om en keek de twee voor- wordt geraden, op de candidaten der vrijzinnigen te stemmen. DISTRICT II: Hier steunen wij, natuurlijk, allereerst met al onze krachten de candidatuur van den heer mr. huisschilder, Lange Kerkstraat 76, een man over wiens gelukkige keuze zich zijne partij, de christelijk-historische, heeft verheugd. In hem eeren wij niet alleen een man van beslist chris telijke beginselen, maar begroeten wij ook een persoon, die op eenige ontwikkeling mag bogen en dus zeker in onze vroedschap een goed figuur zal maken en daar vruchtbaar met erkende par- tijgenooten en tijdelijke medestanders zal ktfnnen samenwerken. Onze R. K. Kiesvereeniging »Recht, Plicht en Orde" raadt den kiezers aan, naast den heer Schreuder hun stem op den heer uit te brengen. Zij deed dit na rijp bereid, op de gronden hierboven door ons ontwikkeld. Wij vertrouwen dus, dat onze kiezers dien raad zullen willen volgen, en, mèt den heer Schreuder, hun stem ook op den heer Van Westendorp zullen willen uitbrengen. Aldus handelend zullen zij voor hun district de socialistische tribune-sprekers tuit den Raad weren en menschen die werken kun nen en willen, in onze vroedschap brengen. DISTRICT III: Allereerst geven wij natuurlijk in dit district steun aan den in herstemming komenden candi daat der verbonden christelijke partijen, den heer Rijksklerk ten kantore van den Rijksontvanger De partij, die hem met zijn geestverwant den heer Schreuder stelde, koos hem op zijne beslist christelijke beginselen, terwijl hij ook om zijne administratieve kennis in den Raad een alleszins te waarderen werkkracht zal blijken. Met naast den heer De Graafï hun stem uit te brengen op de in herstemming komende candi daten der vrijzinnigen, de heeren zullen de kiezers zeker den raad opvolgen hun door onze R. K. Kiesvereeniging »Recht, Plicht en Orde" in overleg met de kiesvereenigingen der andere christelijke partijen gegeven. Ook voor dit district zullen de christelijke kiezers zeker den raad hunner kiesvereenigingen willen opvolgen. Aldus handelend zullen zij, bij alle verschil van inzicht te waarderen werkkrachten, in den Raad brengende heer Bakhoven, directeur van het Rijkstelegraafkantoor, en dokter Ris, aftredend lid, die zeker voor allen die de Ruadsverslagen volgen, geen onbekende is. Wij moeten ten slotte onzen kiezers beslist name dames zegevierend aan zij zag er mooier uit dan ooit, fier en lachend. Mevrouw Lorbach vergat de vormen niet. Zij stond op, gaf Poldi de hand en zei liefjes 't Verheugt mij juffrouw, dat onze neef uw trouwe diensten zoo gewaardeerd heeft. Van harte geluk gewenscht. 't Verheugt ons allen zeer. Daarbij keek zij naar mevrouw Kassner en die arme ziel moest lachend knikken door hare tra nen heen. Mevrouw Lorbach nu zich-zeiven mees ter, vervolgde de hand der erfgename nog in de hare. Nu moet ik u nog iets zeggen, juffrouw. U is nu een lid van onze familie in den vollen zin des woords. Ook wij erkennen uw trouw en vriendschap voor onzen overleden neef. Kom met ons mee't zal mijn man zeer aangenaam zijn, u te kunnen gelukwenschen. Blijf vandaag bij ons, om wat uit te rusten 1 Poddi beantwoordde den handdruk met groote innigheid. Dank u zeer, mevrouw. Ik zou heel graag uw vriendelijke invitatie aannemen; maar ik geloof niet, dat ik er tijd toe zal vinden. Ik moet nog confereeren met den advocaatheusch 't zal niet gaan. Maar intusschen hartelijk dank 1 De beide vrouwen, de overwonnene en de over winnende, lachten tegen elkaar met oneindige vriendelijkheid. Toen wenkte mevrouw Lorbach haar zoon en beduidde hem, dat hij galant moest zijn. Otto scharnierde weer voor de erfgename, zei allerlei aardige dingen en bood zijn goede diensten aan. Poldi dankte met een betooverend lachje en vroeg Wilt u zoo vriendelijk zijn een rijtuig voor rnjj te halen raden, den weg te volgen hun door het onderling overleg der christelijke kiesvereenigingen gewezen. Aldus eenparig handelend en zonder uitzondering Vrijdag ter stembus gaande, kan het verkiezings werk tot het gewenschte einde worden gebracht. Worde aldus de billijke wensch der betrokken kiesvereenigingen, vooral van de ervaren leiders, die zich voor dat werk zooveel moeite hebben getroost, alleszins vervuld. ZWEDEN. De aangekondigde ujfcsïuiting van 40.000 ar beiders in het bouwbedrijf its gister, naar uit Stockholm gemeld wordt, in werking gefret Ion. ENGELAND. Uit Dublin wordt gemeld, dat bij den fees- telijken intocht van den koning en de koningin binnen Dublin de lord-mayor niet tegenwoordig was. Tegen een besluit van den gemeenteraad in wilde de burgemeester den koning bij Leeson Bridge Street, de grens der gemeente, ontvangen en hem een adres overhandigen. Om dit te ver hinderen, had de bevolking de tribunes die voor den burgemeester en zijn omgeving bestemd wa ren, des nachts met olieverf bestreken, zoodat zij niet gebruikt konden worden. PORTUGAL. Maclïado deelde in dë Gonstituinfe mede, dat de Spaansche en dë Porlugaesehie regëering over eengekomen waren, dat die: Poirtugeiesche consuls in ,dia buurt van de grens kunnen aanwijzen, wie samenzweerders zijn. Re gouverneurs, hebben voi- mocbi. hen te verwijderen of zooi noodig gevan gen te nemen. De Spaansche regeering heeft de politie en de gendarmerie aan de Portugleesch© grens in Galicië versterkt om invallen te voorkomen. TURKIJS. De gezant van Turkije alhier heeft aan de Mon - tenegrijnsche regeering medegedeeld, dat het ver- leenen van concessies aan de terugkeerende Ma- lissoren niet afhankelijk zal worden gesteld van den terugkeer van alle vluchtelingen. Er zal on middellijk een begin van uitvoering aan worden gegeven. De wali van Skoetari heeft orden in dien zin ontvangen. De »Times" verneemt uit Cettinje. dat de jong ste concessies, door de Turken aan de Albaniër3 aangeboden, veel verder gaan dan de oorspronke lijk aangebodene, maar geens zins de inwilliging zijn van de twaalf door de opstandelingen gestel de eischen, allerminst wat betreft het recht om wapens te dragen en het geven vcu internatio- le waarborgen voor de door Turkije verleende concessies. Middelerwijl is de strijd Vrijdagnacht Otto drukte met een koenen zwaai zijn hoed op 't hoofd en snelde heen. Langzaam daalden de dames de trap af, onder wijl vertelde mevrouw Lorbach aan Poldi', welke schitterende vooruitzichten haar zoon had hij zou eenmaal landraad zijn. Landraad, juffrouw Poldi: U permitteert toch, dat ik Poldi zeg Wij beschouwen u be- paald als een familielid. Achter haar gingen mevrouw Kassner en Frieda. De moeder fluisterde haar dochter toe: Die slang"... Daarmee bedoelde zij echter Poldi niet. Voor 't reehtsgebouw stond een rijtuig. Otto hield het portier open. Mevrouw Lorbach pro beerde nog eenmaal: Wilt u nu hmsch niet met ons gaan dineeren, juffrouw Poldi Op dit oogenblik trad een groote, knappe heer, die voor het gebouw had staan wachten, naar Poldi toe. Deze nam zijn hand en wendde zich met stralend gezicht tot de vrouw van den ar chitect Mevrouw mag ik u mijn aanstaande voorstel len De vreemde heer nam den hoed af, boog en noemde zijn naam Renner. Daarop hield hij Poldi in 't rijtuig, stapte in en riep den koetsier toe Hotel Bristol 1 Poldi, wegrijdend, boog zich nog eens uit het portierraampje, wekte de dames en den jonden heer vriendelijk met de hand en riep Adieu Mevrouw Lorbach hapte naar lucht. Eindeliik vond zij woorden en sprak tot haar nicht met innige overtuigingZoo'n schepsel En Otto zei: - Och, mama, ze maakte op mij al dadelijk een ongunstigen indruk. (Avd t EINDE. V P''

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1