Dagblad voor Schiedam en EERSTE BLAl 34ste Jaargang; Zaterdag 15 Juli 1911. iNo. 10067. Kennisgeving. Buitenlandsch Nieuws. Verspreide berichten. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraadsverkiezing1. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 1—6 regels 0.92elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor her li aaldel ij k adverteeren worden uiterst b i 1- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. l)it nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. Officieele berichten. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien art. 98 der Kieswet. Brengen ter kennis van de ingezetenen, dat de processen-verbaal, bedoeld bij art. 93 dier wet, van de op den 14den Juli jl. in deze gemeente, in de Kiesdistricten II en III plaats gehad heb bende herstemming voorde verkiezing van respec tievelijk twee- en drie Leden van den Gemeen teraad, op de secretarie der gemeente ter inzage zijn nedergelegd, en dat afschriften daarvan aan het raadhuis zijn aangeplakt. Er is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 15den Juli 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd LAGERWEIJ, XV. B. De Secretaris, V. SICKENGA. ENGELAND. Het herziene Engelsch-Japansche verdrag is gisteren te Londen onderteekend. Er is bekend gemaakt, dat het bondgenootschap wordt ver nieuwd voor den tijd van 10 jaar, vanaf den datum der onderteekening. Het herziene verdrag bevat de bepaling, dat het artikel, betreffende de we- derzijdsche hulp in tijd van oorlog niet van kracht zal zijn wanneer een van beide partijen in oorlog is met een volk, waarmede de andere partij een algemeen arbitrageverdrag heeft gesloten. De reden van deze herziening moet, raar men ver zekert, gezocht worden in het Engelsch-Ameri- kaunsche arbitrageverdrag. FRANKRIJK. De aangekondigde manifestatie der socialisten en syndicalisten heeft in weerwil van het regee- ringsverbod en van de politiemaatregelen gister morgen plaats gehad. Wel is waar kon langs den weg, door de organisatoren aangegeven, geen stoet worden gevormd wegens de uitgebreide politie maatregelen, waarvoor meer dan 10.000 man troepen en agenten waren gemobiliseerd, maar toch gelukte het een groot aantal revolutionnairen door te dringen tot in de onmiddellijke nabijheid der Santé-gevangenis. Verscheidene charges werden hier uitgevoerd, waarbij meerdere manifestanten, maar ook eenige politieagenten kwetsuren opliepen. De «stille smerissen" hielden hier met hun gewone beestachtigheid huis en sloegen o.a. een op de groud liggend persoon, buiten staat zich te ver weren, half dood. Een groot aantal arrestaties had plaats. Reuter seint nog In de loop van eene betoo ging voor de Porte Dauphine, werd een vijftiental agenten licht gewond. Een agent moest zijn dienst onderbreken. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De Hongaarsche Kamer zal zich dezen zomer druk bezig houden met de legerwetten. Dit be langrijke vraagstuk, dat sedert geruimen tijd de openbare meening in de dubbel-monarchie in be slag neemt, heeft al heel wat ministeries doen fallen en heel wat crisis veroorzaakt. De regeeringspartij besloot dezer dagen, in eene voltallige vergadering, zonder eenig amendement de legerwetten aan te nemen de oppositie daar entegen besloot, deze met alle kracht en macht te bestrijden. Reeds nu, nog eer de discussies be gonnen zijn, hebben de twee anti-ministerieele groepen, de Kossuth- en Justh-groep, een verdaging aangevraagd. Zij motiveeren dit verzoek op twee verschillende gronden. De Kossuth-groep eischt nationale compensaties in het gemeenschappelijke leger, in ruil voor de opofferingen, die Hongarije zich zal moeten getroosten na de aanneming der nieuwe legerwetten. De Justh-partij wil, dat, aleer naen met de behandeling daarvan begint, het algemeen en geheim stemrecht zal worden inge voerd. De beide groepen zyn dus minder solidair dan de regeeringspartij. De discussies belooven, tengevolge der obstructie, stormachtig te zullen verloopen en geruimen tijd in beslag te nemen. Zij zullen den 16en Juli be ginnen en zes weken duren. De oppositie zal on getwijfeld een groot aantal moties indienen, die aan den indiener het recht verieenen, het woord na de sluiting te hernemen. Van haar kant heeft de regeeringsmeerderheid voorzorgsmaatregelen genomen om de onvermijdelijke vertraging dei- behandeling zooveel mogelijk te bekorten. Honderd of honderdtien leden dezer partij zul len voortdurend de zittingen bijwonen, opdat de vergadering steeds tot het nemen van een besluit bevoegd zij en om te beletten, dat de oppositie voortdurend de telling der aanwezige afgevaardig den eischt. Hiertoe hebben genoemde leden zich op eerewoord verbonden. De regeering heeft trouwens op haar beurt verklaard, dat zij geenszins gehaast is en dat zij niet zal trachten de oppositie te overrompelen Zij wil, dat het ontwerp op een normale wijze wordt aangenomen, en rechtvaardigt dit, uit een demo cratisch oogpunt, daardoor, dat de diensttijd van drie op twee jaar wordt gebracht voor het groot ste gedeelte van het leger, uit een nationaal oog. punt, door het verplicht gebruik der Hongaarsche taal voor te schrijven aan alle in Hongarije zete lende militaire gerechtshoven. Het valt echter te betwijfelen, of de oppositie met deze concessies genoegen zal nemen. Bij het begin der zitting zal dit wel spoedig blijken Toch is de regeerigspartij, die over 263 stemmen be schikt, er thans reeds zoo goed als zeker van de zege te behalen. MAROKKO. De «Braunschw. Landeszeitung" verneemt van een bijzonderen correspondent in Berlijn Op.de protest-nota, die de sultan van Marokko aan de vertegenwoordigers der mogendheden in Tandzjer heeft laten overhandigen, is, in zoover daarin verzocht wordt om een ingrijpen van de Algericas-mogendheden, door de mogendheden afwijzend beschikt. Op het betoog van de Franschen tegen de actieve Marokko-politiek van Spanje is door geen Algeciras-mogendheid een ander antwoord gegeven dan het bericht van ontvangst. Een telegram uit officieuze bron te San Sebas- tiaan meldt, dat de aanmerking van den Franschen zaakgelastigde aan het adres van de Spaansche regeering zou loopen over het toelaten van een bereden deserteur uit het Marokkaansche leger tot de Spaansche politietroepen en over het verbod van aan het adres van deze Marokkaansche sol daten en aan die van luitenant Thiriet (Marok kaansche soldaten onder een Franschen instructeur Red.) om gewapend zich naar Alkassar in hun kamp te begeven. De Spaansche regeering heeft geantwoord, dat deze feiten haar onbekend waren en dat zij iulichtigen zou vragen. De Spaansche regeeriDg verzocht in vriendschappelijke termen voorbehoud te maken, wat betreft het ingrijpen van Fransche instructeurs benoorden het riviertje Loekos. De Spaansche regeering herhaalt de ver zekering, dat zij geen actie builen Alkassar en bezuiden Loekos beoogt. Het is ook mogelijk, dat men door het tegenspreken van de zgn. slechte behandeling, die Franschen en Fransche bescher melingen te Alkasser ondergaan zouden hebben, aan Frankrijk heef laten weten, dat de instructies van kolonel Sylvestre vernieuwd zijn en dat men hem heeft laten weten, dat alle mogelijke onaangenaam heden aanFransche onderdanen en beschermelingen bespaard moeten blijven. TURKIJë. Uit Konstantinopel wordt aan het sBerl Tegebl.'' geseind De opperbevelhebber van de Turksche troepen in Albanië is van zijn commando ontheven. In zijn plaats is de vroegere korps-commandant Es- sindsjam Essad Pasja tot opperbevelhebber in Albanië benoemd. Essad Pasja is een Albanees. Hij vertrekt morgen reeds om zijn post te aan vaarden. De vroegere redif-inspecteur, Abdoela-pasja, lid van den hoogsten krijgsraad, is met een buiten gewone opdracht naar Albanië gezonden. Men zegt, dat hij tot opperbevelhebber bestemd was als het tusschen Turkije en Montenegro tot een oorlog gekomen was. Aan de «National Zeituug" wordt uit Cet- tinje gemeld In de betrekkingen tusschen Turkije en Montenegro is door den invloed van de mo gendheden een verblijdende verbetering ingetreden. De Montenegrijnsche regeering heeft den grens troepen nieuwe bevelen gezonden om alle inci denten met Turksche troepen te vermijden. HAITI. Tengevolge van een ernstig revolutionaire be weging, in het Noorden van Haïti, waarbij vast staat, dat de Amerikaansche belangen bedreigd worden, heeft de Amerikaansche kanonneerboot «Petrel" de opdracht gekregen naar Cap Haitien te vertrekken. Naar van bevoegde zijde aan de «Echo de Paris" wordt gemeld moet de Parijsche politie bij haar huisonderzoek in verband met de anti- militarische geschriften op aanzienlijke hoeveel heden ontplofbare stoffen en dynamiet beslag hebben gelegd. De prefect van politie heeft aan het bestuur der artillerieschool te Vincennes ver zocht, al het gevaarlijke goedje te vernietigen. De Japansche admiraal Togo is te Glasgow aangekomen, waar hij de gast van het stedelijk bestuur is. De admiraal wordt vergezeld door de vice-admiraals Sjimamoera en Jamagoetsja als mede door den Fngelschen admiraal Dundas en den kapitein ter zee Cadiè. Admiraal Togo heeft de maritieme wei ken van Glasgow bezich tigd. 's Avonds zou hem ter eere een groot feest maal worden aangericht. Uit Berlijn wordt gemeld Graaf Esterhazy, wiens prachtig kasteel volkomen verbrand is, is door zijn eigen bloedverwanten, met wie hij over een erfenis in proces ligt, wegens brandstichting aangeklaagd. De »Temps" verneemt uit Berlijn, dat het eilandje Helgoland, op 60 K.M. van de mondingen der Eems, Wezer en Elbe gelegen, spoedig met 1 Augustus een onafhankelijke vesting zal worden, zooals de groote, versterkte plaatsen Dantzig en Wilhelmshaven, dus niet meer van Cuxhaven zal afhangen. Zooals men weet, is Helgoland, dat een oppervlakte heeft van ongeveer een hal ven vierkanten kilometer, in de laatste jaren flink versterkt. Het bezit thans gepantserde batterijen, waarvan de kanonnen tot op een afstand van 15 en zelfs 20 KM. dragen. Daar met even- tueele verrassingen rekening dient te worden gehouden, bevatten de arsenalen op Helgoland genoeg ammunitie voor een langdurigen strijd. De Duitsche marine-autoriteiten zijn van oordeel, dat, indien een vijandelijke vloot er in slaagde zich van dit eiland meester te maken, zij een operatie-basis zou bezitten, die haar veroorloven zou de actie der Duitsche vloot totaal te verlam men en de Duitsche havens te blokkeeren. Helgoland verkeert dus in dezelfde omstandig heden als Borkum, dat ook in de laatste jaren belangrijk versterkt werd. De beide eilanden zijn als de voorposten van het Duitsch kustgebied, dat coute que coute niet in handen van moge lijke vijanden mag vallen. Verandering van Katholieke Feestdagen. De «Osservatore Romano" publiceert, naar uit Rome gemeld wordt, in zijn nummer van gister avönd het reeds aangekondigde, van 2 Juli geda teerde «Molu proprio" van den H. Vader, waar door in de kerkelijke wet betreffende de katho lieke feestdagen een inzonderheid voor katholieke landen ingrijpende verandering wordt gebracht. Het »Motu poprio" zegt, dat de veranderde om standigheden in de menschelijke samenleving het raadzaam doen schijnen de wet betreflende de katholieke feestdagen te wijzigen, wijl de toene ming van den handel en de gang van zaken door de veelvuldigheid der feesten schade lijden. Daaren boven nopen de duurdere levensconditiën de ar beiders er toe hun werk niet te dikwijls te onder breken. Met het oog daarop heeft de Paus beslo ten het getal der feestdagen te verminderen en deze te beperken totde Zondagen, Kerstmis, Nieuwjaarsdag, Driekoningen, Hemelvaartsdag, Maria Onbevl. Ontvangenis, Maria Hemelvaart, Petrus en Paulus en Allerheiligen. De feesten der patroonsheiligen zullen uitgesteld worden tot den daarop volgenden Zondag. De Paus noodigt de bisschoppen uit, zich tot den H. Stoel te richten, indien zij een of anderen feestdag meenen te moeten behouden. Onder de bovenstaande feesten worden dus o.a, niet vermeld: H. Sacramentsdag, O. L. Vr. Bood schap en O. L. Vr. Geboorte. Dr. J. van Leeuwen. Bij de gister gehouden herstemming voor de Raadsverkiezing te Utrecht werd o.a. gekozen de heer dr. J. van Leeuwen, vroeger voorzitter der afd. Schiedam der S. D. A. P. UITSLAG der Vrüdag gehouden herstem ming ter verkiezing van vtff leden van den Gemeenteraad. Kiesdistrict II. Stemdistr. I. II. Tot. Aantal kiezers699 528 1227 Uitgebrachte stemmen 581 442 1023 Van onwaarde4 3 7 Geldige stemmen 577 439 1016 J. DINKELAAR. (S.D.A.P.). 149 123 272 W. v. d. HOEK, (S.D.A.P.) 174 138 312 A. J. SCHREUDER,-<C. H.) 334 255 589 J.H. v. WESTENDORP J.Dz. (Lib. aftr)414 302 716 Gekozende heeren A. J. SCHREUDER en J. H. VAN WESTENDORP J.Dzn. Kiesdistrict III. Stemdistr. 1. II. Tot. Aantal kiezers745 936 1681 Uitgebrachte stemmen 607 764 1371 Van onwaarde6 8 14 Geldige stemmen 601 756 1357 R. J. G. BAKHOVEN, (Lib.) 331 332 663 J. DINKELAAR. (S.D.A.P.). 217 348 565 H. ERKELENS, (S.D.A.P.) 171 313 484 J. H. M. DE GRAAFF, (C.H.) 309 364 673 W. v. d. HOEK, (S.D.A.P.) 217 322 539 D. RIS Jz. (Lib. aftr.). 374 375 749 Gekozen de heeren R. J. G. BAKHOVEN, J. H. M. DE GRAAFF en D. RIS Jz. De uitslag. De uitslag van de herstemming in de beide districten, waar onze candidaten, hoewel het hoog ste stemmencijfer bereikend, nog niet de volstrekte meerderheid konden behalen, heeft aan onze bil lijke verwachting, vertrouwend op het goed in zicht der kiezers, zeker alleszins voldaan. Wij hebben over de geheele linie overwonnen in dien zin, dat onze eigen candidaten zijn gekozen en de candidaten, wien wij volgens het advies ons door onze kiesvereenigingen verstrekt, mode onze stem hebben gegeven. Naast dit alleszins bevredigend succes geven ons ook de verschillende stemmencijfers alle reden over den afloop dezer herstemming tevreden te zijn. In district II, behaalde de candidaat der vereenigde christelijke partijen, de heer Schreuder (589) 277 stemmen meer dan de meest begun stigde der roode candidaten Van der Hoek (312) hoewel hij toch nog 127 stemmen achterbleef bij den candidaat, den heer J. H. van Westendorp J.Dzn. (716), die ditmaal blijkbaar stemmen van alle partijen verwierf. In district III geeft het stemmencijfer op den candidaat der rechtsche cealitiepartijen uitgebracht, mede alle reden tot tevredenheid. De heer J. H. M. de Graaf verwierf op een na het hoogste aantal stemmen, nl. 673, terwijl op dokter Ris, die ditmaal er zich op mocht beroemen door na genoeg alle partijen gesteund te worden, 749 stemmen werden uitgebracht. Onze christelijke candidaat was aldus den meest begunstigden can didaat der S. D. A. P., Dinkelaar (565) nog met .108 stemmen vooruit en verwierf nog een tiental stemmen meer dan den minst begunstigden der vrijzinige candidaten, den heer Bakhoven, die 663 stemmen verkreeg. Het zoogenaamde roode dis trict heeft zich dan ook bij deze gelegenheid weer vrij zwart getoond, al toonen ook de hooge stem mencijfers op de socialistische candidaten uitge-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1