feuilleton. Zaterdag 15 Juli 1911 Telefoon 110. 85. TWEEDE BLAD. No. 10067. Officieele berichten. Kennisgeving. Het wondervliegtuig. Binnenland. Gemengd Nieuws. LANDWEER. De Burgemeester van Schiedam, gezien 12, 3de lid der Landweerinstructie 1, brengt ter kennis van belanghebbenden lo. dat de dienstplichtigen bij de militie te land, die in den loop van dit jaar een achtjar gen dienst hebben volbracht dat zijn in het algemeen zij, die behooren tot de lichting van 1903 op 1 Augustus a.s. zullen overgaan naar de Landweer, met uitzondering echter van hen die behooren tot een der bereden korpsen of tot het korps Torpedisten en die in het genot zijn van ontheffiing van den werkelijken dienst 2o. dat zij, die overgaan naar de Landweer, zich vóór 31 Augustus a.s. moeten aanmelden aan de afdeeling Militie (Schoolstraat 12) en alsdan behooren in te leveren hun zakboekje met den daarin gehechten verlofpas. De ver lofgangers die buitenlands verblijf houden, zullen hun zakboekje met den daarin gehech ten verlofpas bij aangeteekenden brief (met duidelijke vermelding van hun volledig adres buiten het Rijk) hebben toe te zenden aan den Burgemeester hunner laatste woonplaats binnen het Rijk; 3o. dat zij, die overgaan naar de Landweer, van af 1 Augustus a.s. onderworpen zijn aan alle voorschriften voor de Landweer gegevenen vestigt met nadruk de aandacht op de volgende bepalingen der Land weer wet Artikel 24. De verlofganger van de landweer meldt zich binnen dertig dagen na den dag van zijn over gang naar de landweer of na dien waarop hem de verlofpas is uitgereikt bij den burgemeester zijner woonplaats aan, ten einde deze den verlof pas, hem bij de landweer of laatstelijk bij de militie uitgereikt, voor gezien of opnieuw voor gezien teekene. De verlofganger van de landweer, die buiten het Rijk woont of verblijf houdt, of die zich bij zijn vertrek met verlof buiten het Rijk begeeft, ban, ter vervulling van de verplichting in het vorig lid omschreven, binnen den daarin vermel den termijn zijn verlofpas bij aangeteekenden brief ter afteekening toezenden aan den burge meester zijner laatste woonplaats binnen het Rijk. De verlofpas wordt hem door dien burgemeester bij aangeteekenden brief teruggezonden. Artikel 25. De verlofganger van de landweer, die zich in eene andere gemeente gaat vestigen, geeft daarvan kennis aan den burgemeester zijner woonplaats. Binnen 30 dagen na den dag, waarop hij komt in de gemeente, waarin hij zich vestigt, meldt hij zich aan bij den burgemeester dier gemeente, ten einde deze zijn verlofpas voor gezien teekene. Artikel 27. De verlofganger van dé landweer mag zich zonder toestemming van Onzen Minister van Oor log niet langer dan gedurende een jaar buitenslands hegeven. Aan den verlofganger van de landweer, die niet in verzuim is, wordt deze toestemming, wanneer zij gevraagd wordt en blijkt noodig te zijn ter zake van uitoefening van- of opleiding tot land bouw, handel of nijverheid, in gewone tijden niet geweigerd. Bij de toestemming kan de verlofganger worden vrijgesteld van de verplichting tot deelneming aan de oefeningen in artikel 11 vermeld, tot het bij wonen van het bij artikel 29 voorgeschreven on derzoek en tot het komen in werkelijken dienst mgeval van oorlog, oorlogsgevaar of andere bui tengewone omstandigheden. Aan de toestemming kunnen overigens zoodanige voorwaarden worden verbonden, als in het belang van den dienst noodig worden geoordeeld. Artikel 28. De verlofganger van de landweer, die artikel 24, -5 of 27 niet naleeft, wordt in werkelijken dienst geroepen en daarin gedurende ten hoogste eene maand gehouden. De duur van dezen dienst wordt bepaald door Onzen Minister van Oorlog, die tevens het korps van het leger aanwijst waarbij "e werkelijke dienst moet worden vervuld. Schiedam, den 15den Juli 1911. De Burgemeester voornoemd LAGERWEIJ, W. B. Naar het Fransch van MICHEL CORDAY. ^en derden dag van die Anjousc.be vliegwpek vitej: de schilder B.arodh, toen hij uit zijd auto sprong, regelrecht in de armen van zijn vriend atefi'. Hij -had den beroemden vliegmachineeon- sRucteur in de kunstacademie HeeFen kennen en uu hij nog nooit een aeroplane had zien vlie gen, nam bij' deize gelegenheid te baat zich1 eeüis m de nieuwe wetenschap te laten inwijden. Maar CKateffi maakte gauWi een eind aan zijn Praatjes. Zenuwachtig, ietwat opgewonden ant woordde blij hem Beste vriend, je komt precies o,p tijd. Je kunt me 'n groeten dienst bewijzen. Een van mÜ'n biplanes is gisteren tegen een bok opge tornd. 't Liep goed af, maar de schroef is ge broken en het metalten omdersitel is wat gekraste Bat maakt een slechten indruk. Daar jij' toch schildert, lean je w.el eens wait lak op diei staten kuizen smeren. i Tuinfeest op Soestdyk. H. M. de Koningin-Moeder heeft gistermiddag te Haren Paleize te Soestdijk het jaarlijksche tuinfeest gegeven,dat als naar gewoonte druk bezocht is geworden. Tegen 3 uur kwamen de ruim 300 gasten bijeen onder het hooge geboomte achter het Paleis. Tot de genoodigden behooren als ge woonlijk de hoofd- en subalterne officieren uit de garnizoenen Utrecht en Amersfoort, de commis saris der Koningin in de provincie Utrecht, leden van Ged. Staten, Provinciale Staten, burgemees ters der gewestelijke gemeenten, leden van de rechterlijke macht, van den Centralen Gezond heidsraad en tal van andere autoriteiten en par ticulieren, onder wie zeer velen met hun dames. Ruim 3 uur verscheen de Koningin-Moeder met Haar gevolg te midden Harer gasten. Minzaam onderhield H. M. zich met verschillende burger lijk en militaire autoriteiten en hun dames. Aan verschillende bulïetten konden de gasten ververschingen gebruiken. De stafmuziek van het 7de regiment, infanterie uit Amsterdam, kapel meester Zaagmans, luisterke het op. Tegen 5 uur trok Hare Majesteit zich in het Paleis terug, en kort daarna keerden de gasten in equipages en auto's huiswaarts. Pest op Java. Een regeeringstelegram van 14 Juli, betreffende het pestrapport over de weekperiode, eindigende 11 Juli, luidt als volgt Afdeeling Malan 40 gevallen, 36 dooden. Kediri 5 gevallen, waarvan de lijders allen over leden zijn. Deze plaats is 13 dezer weder besmet verklaard. De vorige besmetverklaring werd 27 Juni jl. opgeheven. Nieuw Paleis van Justitie te 's Hortogenboscli. Naar de »'s-Hert. Crt." verneemt, zijn Donder dag te 's-Hertogenbosch bij de justitie ingekomen de plannen voor 't nieuwe paleis van justitie daar ter stede. Het voornemen zou zijn, het nieuwe gerechts gebouw te doen bouwen aan den Oudenhulst nabij de gevangenis, en het gerechtshof, de rechtbank, het kantongerecht, den raad van beroep en den krijgsraad, als deze rechtscolleges, onder één dak te brengen. Het gebouw zal bestaan uit drie verdiepingen. Gelijkvloer zouden kunnen komen de pakkamers en archieven, op de eerste verdieping het hof en de rechtbank en op de overige verdiepingen de andere colleges. Op 16 Juli a s. zal de minister van justitie alhier een conferentie houden met verschillende rechterlijke ambtenaren en zullen alsdan de plan nen nader worden besproken. De begrooting van 1912 van Amsterdam. Aan de begrooting voor het volgend jaar wordt ten Stadhuize de laatste hand gelegd. Naar wij vernemen, ziet zij er niet zoo gunstig uit als ver leden jaar. Hoewel er geeri aanleiding is voor belastingverhooging, zijn de omstandigheden toch van dien aard, dat aan uitgaven voor andere zaken dan de striktnoodige niet gedacht kan worden. (N. v. d. D.) De heer Vliegen heeft, naar »Het Volk" meldt, de volgende vragen bij den burgemeester van Amsterdam als grondslag zijne interpellatie inge diend le. Welke feiten hebben den burgemeester aanleiding gegeven de hulp te vorderen van krijgs volk, dat op 6 Juli en volgende dagen in de ge. meente is opgetreden, zoogenaamd te handhaving van de openbare orde 2e. Zijn de feiten van belemmering van be stuursleden van organisaties van in staking zijnde zeelieden en havenarbeiders, in het bereiken van hun lokalen en in de uitoefening van het recht) geschied in overeenstemming met de hevelen van Bioxiotóh, diep in zijn artistieke eer getast, wikte antwoorden Maar Niets te maren, amice, al' mijn monteurs zijn bezig. Je kunt het mij niet weigeren. Je trekt een blauwen kiel aan voor het vuil wor den en in een half uurtje ben je klaar. Maar ik heb in mijn heelie leven nog nooit ten vliegtuig gezien, protesteerde Bioroch. Wat geeft dat Je hebt maar wat lak over de deuken te smeren. Boroc'h' bemerkte dat affile tegenstribbelen ver- geefech was. Chatel wierp 'hem een kiel over hel hoofd, duwde hetm een pot met zwarte lak in de ©ene, een kwast in de andere Ihapd en bracht hem voor het toestel, dat in een grinten open hanagr stond. Hier komt niemand vóór vanmiddag en ze zullen j© dus niet storen. Goeldemmiddag dus en hij voorbaat mijln besten dank! De schilder toog aan het werk'. Ten slofte bewees hij "zijn vriend een dienst en in den grond depr zaak voelde hij zich gevleid over de ze, al was het dan bescheiden, medewerking aan een zoo verheven werk. Met, ijver begon bij te arbeiden met zijn rug naar den ingang gekoerd. den burgemeester krachtens art. 186 der Gemeen tewet gegeven? 3e. Was het optreden der militairen in den nacht van 5 op 6 Juli op Kattenburg, in den nacht van 8 op 9 Juli in de Warmoestaat, alsmede het beschieten van het stoomschip Alster op 9 Juli in overeenstemming met de bevelen, .door den burgemeester krachtens art. 186 G.W. gegeven 4e. heeft de burgemeester maatregelen geno men om hernieuwd optreden van gelijken aard door de militairen onder zijn bevel te voorko men J. van Alphen. De heer J. v. Alphen, oud-lid der Tweede Ka mer, is sedert eenige dagen ongesteld. Hofrouw. De opper-ceremoniemeester maakt in de St.ct. hekend, dat het Hof, ingevolge de bevelen van II. M. de Koningin, met ingang van 15 dezer, den lichten rouw zal aannemen voor den tijd van tien dagen, wegens het over lijden van H. M. de Koningin-Weduwe van Por tugal, Prinses van Savoye voor den tijd van acht dagen, wegens het over lijden van H. K. H. Grootvorstin-Weduwe Alexan dra Jozéfowna van Rusland. Amsterdam-Dordrecht-België. Naar de »D. Ct." meldt, is er j.l. Zaterdag, op aanstichting van het bureau der Kamer van Koop handel te Dordrecht, een vergadering gehouden, waarin werd geconstitueerd het ïComité voor de totstandkoming van de spoorweglijn Amsterdam Woerden Schoonhoven—Dordrecht—België". In dit comité hebben zitting burgemeesters van aan de geprojecteerde lijn gelegen gemeenten, voor zitters van Kamers van Koophandel en groot- industriëelen. Tot voorzitter werd gekozen de heer J. P. A. Wyers, voorzitter van de Kamer van Koophandel te Dordrecht, en tot secretaris di. A. van Raalte, secretaris van die Kamer. Schoonhoven. De Zuidhollandsche Archeologische commissie heeft zich tot den gemeenteraad van Schoonhoven gewend, naar aanleiding van het door B. en W. ingediende voorstel om den aan de gemeente behoorenden toren der groote kerk af te staan aan de Ned. Herv. gem. met bedoeling, dat deze kerk en toren zal afbreken, terwijl haar van ge meentewege een subsidie van f15.000 zou worden verleend. De commissie noemt dit een voorstel, dat ieder beschaafde Nederlander als een ergerlijk vanda lisme moet brandmerken, en dat een inwoner van de gemeente Schoonhoven, die ook maar eenig gevoel heeft voor hare eer en haar verleden, nog pijnlijker moet treffen wegens het daaruit sprekende volkomen gemis van gemeentelijk waar- digheidsgevoel. Verschillende argumenten, waarvan B. en W. zich bedienen, tracht de commissie te weerleggen om er ten slotte op te wijzen, dat deze toren, wegens de architectonische behandeling van zijn onderste gedeelte, een unicum is in Zuid-Holland en wellicht in Nederland De torens der groote kerken van Delft, Dordrecht, Den Haag en Rot terdam, de belangrijkste, welke in Zuid-Holland nog bestaan, zijn belangrijk eenvoudiger in hun benedenverdieping dan de toren van Schoonhoven, die zich onderscheidt door de ruime toepassing van bergsteen, de fraaie detailleering zijner contre- forten en vooral door de ongemeen rijke profi leering der nis in zijn westwand, waarin zich deur en venster bevinden. De commissie verzoekt den raad met aandrang, het voorstel van B. en W. niet aan te nemen, doch tot restauratie van den toren over te gaan. Het adres is geteekend door jhr. Victor de Stuers en dr. Jan Kalff. Zooals reeds vroeger werd gemeld, hebben ook Al' spoedig kreeg hij een gewaarwording of iemand achter hiem stond toe te kijken. Hij keerde zich om ,en zag ©en heélb familie, die in het gellid ,oip dien drempel van de loods stond en hem met ,ee;n eerbiedig1 zwijgen aanzag: de vader, de moeder en de dochter, alle drie meer opvallend dan elegant gekleed, klein en wat dik, mat een goedmoedig-burgerlijke gelaatsuitdruk king. Schuchter verbrak de vader het stilzwijgen Neemt u mij' niet kwalijk, meneer, kunt u mij ook zeggen hoe groot de snelheid, van dit toestel is? i Verduiveld' 1 Dooir de situatie en den blauwen werkkiel hield de goede man hem klaarblijkelijk voor een werkman van C'hatel!.- Overigens, met zij'n gladgeschoren gezicht en zijn schoone boordje kon pij i,0(Cp ;n gjjj g10va| voor ggjj werkmeester doorgaan. De snelheid? Boroch had er met 't minste benul' van, maar hij! kon het niet goed over zich verkrijgen zijn zeldzaam groote onkunde te erkennen. Geffiuikkiger'wijte© had hij wat meer ver sland van auto's. Hij! befelloot zijp auto-kennis wat' te veraffigemeenen en dan op het vliegtuig toe te passen: Nu, wij vliegen met verschillende snolhe- de Uudheidkundige bond en Heemschut een adres aan den raad van Schoonhoven verzonden, waarin er met klem op aangedrongen wordt, den toren voor het nageslacht te behouden. Poging tot moiO|rd en mishandeling. Woensdagavond had onder de gemeente Stratum een poging tof moord plaats'. Een zekere W. 11. werd, terwijl zij bezig was met water putten, door haar ouden minnaar bij den arm gegrepen, waarna, deze twee revolVerschoten in de rich ting van haar hals loste. Ernstig gewond werd het meisje naar het gast huis vervoerd. Haar toestand is.' zorgwekkend. De dader, die door een broer van het meisje werd achtervolgd en door dezen met een scherp voorwerp ook deerlijk werd toegetakeld, is door die maréchaussee zwaar geboeid naar de kazer ne overgebracht. Een s pi eg eïh o t e 1. In New-York gaat men aan hel houwen van een hotel', da,t door zijn structuur en door zijin afmetingen een merkwaar digheid belooft te worden. Het komt te staan op den hoek van de 32e straal, en de 7e avenue als men 't precies wieten wil en zal be vatten 1200 kamers in 28 verdiepingen; de bouw kosten alleen bedragen bij de 10 millioen gul den, terwijl voor de pacht van het terrein over een tijdvak van 84 jaar 72 millioen gulden be taald moet worden. Natuurlijk wordt het met alle mogelijke en schier onmogelijke comforts ingericht; het merkwaardigste eclhter zaï de facade Worden. Deze geheelje machtige oppervlakte zal nlm. geheel bestaan uit gepolijst graniet, door geen de minste versiering afgebroken, behalVe hier en daar een decoratie van Venetiaansch galas, en zal dus in het zonlicht één flikkerend en spiegelend vlak zijin. Het zal even verbluffend als onaangenaam voor het oog zijin, naar het ons ten minste toeschijntmaar de archi tecten stellen zich voor doop het ongewone ma teriaal, in verband met de strenge1 lijn pn de groote dimensies een buitengewoon effekt te be reiken. Brutale diefstal. Uit Toulouse wordt een brutale diefstal gemeld. Een wiedtiwe, Mme De- chaur, die beurtelings te Parijs en te Nice ver toeft, en op het oogembffiik te Anlus een genees kundige 'behandeling ondergaat, kwam dezer da gen aan het station, Montreje.au aan, ten einde zich van daar naar Tarbeg te begeven. Daar het juist etenstijd was, begaf zij! zich mar het buf fet, haair bagage, waaronder een doos, die be halve haar hoeden een belangrijke geldswaarde frs. 224,000 aan effecten enz. bevatte, in de coupé achterlatend. Toen zij' terugkwam, was de trein verdwenen. Mme Dpchaux ha|d. namelijk hét signaal' tot vertrek niet gehoord en was rus tig door blijven eten. Zij! nam onmiddellijk maat regelen om er voor te zorgen dat zij hare ba gage terugkreeg. Deze. werd haar' dan ook een paar dagen Hater naar Tarbes gezonden. Bij opening der doozen mérkte zij' toit haar schrik, dat deze nog sléchts de hoeden bevatte. De ju weelten en de obligiatiies waren verdwenen. Het parkiet van Saint-Saudefs heeft een onderzoek ingesteld. Eiein geheihiziininige geS'ch i e dte tl i S.De recherche te Potsdam houdt zich op het oogenbffik bezig met een geheimzinnige moordzaak, die zij tot dusverre nog niet heeft vermogen op te hel deren. Het dienstmeisje Franziska Po' tenitz, in dienst biji den gemeente-ambtenaar Schul'z maakte Woensdag met de zes kinderen van haar „volk" en die van een bevriende familie een uitstapje naar het naburige Nedlitz. In de buurt van het Sakrow-Paretz-k,anaal' hield den. Dat hangt van dé inschakeling af. No even nagedacht te hébhen, moest Boroch wel zelf inzien, dat hij te ver was gegaan, maar dei goede man da,ar voor hem scheen, hoewel hij eerst eenige verbazing had getoond, ten slotte zij'n uitlegging toch voor zoeten koiefc te hébben opgegeten. Hij vroeg zelfs' nieuwsgierig verder: U heeft duis een zeer bijzondere manie.' om den motor aan te zetten? Boroch nam het toestel' op. Hoe zou dat ein digen? Hij herinnerde zich flauw, dat hij over een schroef had hooien spreken. Maar hij zag er geen. Ach wat, die menstehen zouidé'n dat ding zeker niet zien. Nog pens bracht hij zijn auto- mobieTwijshedd te pas en, terwijl hij met zijn voet zacht tegen de wielen van het onderstel trapte, vertelaarde hij: Die wiielen zijn de drijïwielen. De eerzame familievader zette eerst groote ongen op, daarna maakte hij! zijn gevolg trek tong uit deze stoute bewteriing. Hij kwam dichter hij hét vliegtuig, sloeg met den knop van zijn -wan delstok op de stalen buizen pn vroe® Zijn die hol? Boroch, die zeer tevreden Was over de manier waarop hij zijn gefoeoidhéiidl bewees, zeide:

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 5