Dagblad voor Schiedam en Omstreken. De Financier. 34ste Jaargang. Vrijdag 21 Juli Ao. 10072. Officieele berichten. Kennisgeving. Kennisgeving. Buitenlandse!! Nieuws. FEUILLETON. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, por maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland 2.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. De Burgemeester van Schiedam, Brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen Dat het kohier van de Personeele Belasting no. 9 dezer gemeente, over het dienstjaar 1911, door den heer directeur der directe belastingen te Rotterdam op den 20en Juli 1911 executoir verklaard, op heden aan den ontvanger der directe belastingen alhier, ter invordering is over gemaakt. Voorts wordt bij deze herinnerd, dat een ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet be paalden voet te voldoen, alsmede dat heden de termijn van zes weken ingaat, binnen welke bezwaarschriften tegen eenen aanslag, op genoemd kohier voorkomende, behooren te worden inge diend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 21 sten Juli 1911. De Burgemeester voornoemd, LAGERWEIJ, W. B. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van de Directie der Glas fabriek »de Seine", om de voorwaarde in letter b der vergunning van 4 November 1909, bepa lende dat de generatoren voorzien moeten zijn van vulkokers met klep en watersluiting, in dier voege te wijzigen dat worde voorgeschreven dat ter vervanging van de watersluiting, de generatoren moeten zijn voorzien van excentrisch sluitende deksels Gelet op art. 12, 2e lid der Hinderwet, Doen te weten dat voormeld verzoek op de secretarie der ge meente is ter visie gelegd dat op Donderdag, den 3 Aug. a.s., des namid dags ten 2 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten datgedurende drie dagen, voor het tijdstip hier boven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 20 Juli 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd. LAGERWEIJ, W.B. De Secretaris, V. SICKENGA. RUSLAND. Te Petersburg wordt beweerd, dat de vier nieuwe Russische Dreadnoughts »Sewastopol" en Poltawa" zijn reeds van stapel geloopen, sGanget" en »Petropawiowsh" zullen in Augustus volgen niet binnen de drie jaar gereed kun nen komen. Het ministerie van Marine heeft tot pusver nog bijna niets van de uitrusting, zooals ketels, machines en torens voorbereid en de fa- Boeiende Roman. (Naar het Franseh.) 1) I. Het geluk van een letterkundige. Onder de oude buitenwijken van Parijs is er een te Grenelle met een nog echt provinciaal voorkomenin die wijk is de minst levendige straat de Fondarystraat, en het stilste huis daar No. 11. De derde verdieping van dit huis bestaat rechts uit drie vertrekken, van welke er twee uitzien op de straat, het derde uitziet op de bin nenplaats. Dit laatste vertrek is niet groot, maar het is smaakvol behangen met een effen zacht grijsbruin papier, waartegen voordeelig uitkomen een groote mahoniehouten bureau, een zijtafeltje Louis XV met .rijk verguld lofwerk, een divan, beklped met Turksch tapijtwerk en overladen met kussens in roode, blauwe en gele kleurschakeering de don- kerroode gordijnen passen bij het geheel. Tegen uen wand hangen eenige gravures in oude lijsten, etsingen, versierd met opdrachten, Ghineesche schilderingen met rijstpapierop een console ver- keft zich een ijzeren standbeeldje Mephistopheles. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 1—6 regels 0.92elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. briek van Obuchofl" is wegens gebrek aan de noo- dige werkplaatsen niet in staat, de voor de nieuwe schepen benoodigde artillerie voor deze torens te leveren, terwijl al het voorhanden moderne 30.5 centimeter geschut aan den artilleriedienst is ver kocht om er de vestingen, en in de eerste plaats Kroonstadt, mee te voorzien. Zoodra de werven van de vier Dreadnoughts, die wegens hun grooten diepgang het volgende voorjaar naar Kroonstadt moeten worden getransporteerd, om daar van ar tillerie en gepantserde torens te worden voorzien, af zijn, zal worden overgegaan tot den aanbouw van nog twee Dreadnoughts en vier groote ge pantserde kruisers, daar Rusland in de Baltische Zee, volgens het vlootprogram, in 1930 in het bezit van 16 slagschepen en 12 gepantserde kruisers moet zijn. NOORWEGEN. De beide door de Regeering benoemde bemid delaars zijn thans aan het werk getogen, maar tot dusver hebben zij nog weinig succes gehad. De werkgevers hebben zelfs geweigerd te voldoen aan het verzoek, om, zoolang de onderhandelin gen duren, geen verdere uitbreiding aan de uit breiding aan de uitsluiting te geven. Dientenge volge is sedert Zaterdag het aantal uitgeslotenen van 17.000 tot 32 000 gestegen. De uitsluiting omvat thans de geheele mijnbouw, de hout- en de papierindustrie, de zaagmolens, de boschcultuur, de ijzergieterijen en machinefabrieken, alsmede de meeste metaalwarenfabrieken. Te Christiania zijn thans ongeveer 6000 arbei ders broodeloos. De districtsraad van »Nedre Eker" besloot om onmiddellijk te doen aanvangen met de uitvoe ring van gemeentewerken, ten einde een deel der uitgeslotenen aan wek te helpen. ENGELAND. De alarmeerende geruchten, ais zouden de onverzoenlijke peers talrijk - genoeg zijn om in derde lezing de parliament-bil te laten vallen, zoo ten minste lord Lansdown en zijn gewone volgelingen zich van stemming onthielden, maakten de gisternamiddag gehouden zitting van het Hoogerhuis zeer belangwekkend. De vergadering was zeer druk bezocht en vooral was een onge woon groot aantal liberale peers aanwezig. De leider der liberalen, lord Morley, betoogde, dat de wet door de amendementen van Lansdown en andere peers zoozeer gewijzigd was, dat zij den genadeslag zou toebrengen aan de voor rechten en het gezag van het Lagerhuis. Hij verlangde, dat de aanneming van de wet zou plaats hebben, zonder iets, dat op een sociale schok geleek. (Gelach bij de oppositie). Ik meen niet, zeide spreker, een schok van geen groote beteekenis, maar een werkelijk schokkende ge- beuitenis in het sociale leven, die haar gevolgen ver zou doen gevoelen. Morley eindigde zijn redevoering met te zeggen, dat men thans de geamendeerde wet moet aannemen om later het ontwei p in ongewijzigde redactie goed te keuren. Aldus capituleert men niet voor de regeering of In een nis, afgezet door tichelsteenen van Perzisch aardewerk, en relief beschilderd, staat met geel- geworden tint een wassen borstbeeld van een jeugdig meisje. Aan het plafond hangt een wijd- uitgespreide mandarijnsparaplu, welker afhangende zijde rondom bouquetsgewijze is saamgebonden. Zoodanig is het werkkabinet van den romanschrij ver Marchand. t Is 9 uren in den avond Een olielamp van het oude maaksel, die langs een haal dalen en rijzen kan, staat op de schrijftafel en verlicht het kabinet. Marchand arbeidt niet. In een leuningstoel achterover liggende, kout hij met zijn vrouw en zoon, onder het rooken van cigaretten. Hij is een veertiger, groot, forsch en gespierd. Zijn voorhoofd is hoog, en breed, zeer ontwikkeld aan de slapen. Verstand spreekt uit zijn gelaat en goedheid laat zich, als in open boek, lezen in zijn groote blauwe oogen, die onder fraai gebogen wenkbrauwen nog de bekoorlijkheid en den glans der jeugd bezitten. Zijn gelaatskleur is eer bruin dan blank, zijn baard en haren zijn glanzend zwart. Hij draagt een huiscostuum, in 'twelk zich de oorspronkelijkheid des kunstenaars openbaart: pantalon en buis van zwart fluweel, vest van ge brocheerd oud-goudgele phantasiestof, om den hals, losgestrikt onder den zijden hemdsboord, een blauwen pulard, welks einden ongedwongen en lenig op de borst neervallon tot voltooiing van dit kostuum een toque a gland, een must met voor het Lagerhuis maar men schikt zich naar het oordeel en het vonnis bij de laatste verkie zingen door het land uitgesproken. Nadat lord Landown bestreden had, dat zijn amendementen de financieele privilegies van het Lagerhuis tekort deden of onredelijk waren, zeide hij Sommige door ons ingediende amendementen zijn naar onze meening van zulk essentieel belang, dat wij zeker niet geneigd zullen zijn, die terug te nemen, zoo lang onze vrijheid van handelen niet belemmerd wordt." (Luide bijvalsbetuigingen bij de oppositie). Hij raadde de peers aan, de wet in derde lezing aan te nemen. Ten slotte werd de parliament-bill met een parigheid van stemmen in derde lezing aange nomen. Het debat over de veto-wet in het Hoogerhuis laat de toestand nog altijd onzeker. De minis- terieelen beschouwen de verklaring van Lansdown als een aanwijzing, dat hij toe zal geven, als de regeering dreigt met het benoemen van nieuwe peers, doch in den loop van het debat verklaarden lord Halsbury en lord Willoughe, de Broke, een van de zoogenaamde swilde" peers, dat zij van plan waren aan de amendementen vast te houden. In haar geamendeerden vorm zal de wet Maan dag door het Lagerhuis in behandeling genomen worden. FRANKRIJK. De Fransche legermanoeuvres zullen dit jaar worden uitgevoerd door het eerste en het zesde legerkorps. De uitrusting en het commando der troepen zullen zooveel mogelijk dezelfde zijn als in den werkelijken oorlogstoestand. De verplaat sing der infanterie zal hoofdzakelijk te voet plaats vinden. Slechts de stafofficieren en enkele reser vetroepen zullen van den spoorweg gebruik ma ken. Na elke vier marschdagen zullen de troepen een rustdag hebben. Ditmaal zullen slechts twee afdeelingen wiel rijders aan de manoeuvres deelnemen. Zij zullen hoofdzakelijk dienen tot beveiliging der cavalerie. De infanterie zal voorzien zijn van machinegewe ren. Slechts aan een der beide oorlogvoerende partijen de blauwe partij worden bestuur bare luchtballons en vliegtuigen toebedeeld. PORTUGAL. Uit Lissabon wordt aan het »Berliner Tage- blatt" geseind De regeering maakt bekend, dat in het konink lijke paleis een kleine koffer gevonden is, die de geheime briefwisseling bevat tusschen de konink lijke familie van Portugal en de Engelsche re geering. Het Portugeescho koninklijke huis had de omwenteling zien aankomen en getracht voor het geval dat deze uitbrak, zich de hulp van En geland te varzekeren. Het had Engeland daar voor als schadeloosstelling aangeboden een stuk land in Afrika. De Engelsche regeering had ech ter dit aanbod van de hand gewezen. Deze mededeeling wekte groot opzien. afhangenden eikels en geborduurde Oostersche pantoffels. Terwijl Marchand de blauwe wolkjes zijner ci- garet uitblies, beschouwde hij de bekoorlijke schilderij, gevormd door zijn zoon en Celine. Deze, gekleed in een rooden, met Valenciennes afgezet- ten peignoir was op de divan gezeten, leunende tegen een stapel kussens en Emanuel, die naast haar was opgeklauterd, trachtte de lange haarvlechten zijner moeder los te knoopen, welke zij, thuis zijnde, de bevallige gewoonte heeft, vrij te laten neervallen. »Papa," vroeg plotseling het kind, zijn spel onderbrekende, »wat is dat een moord moordenaar »Een moordeuaar 1" zei de verbaasde schrijver. Waarom vraagt je dat?" »Omdat mijn groote vriend Maurits Belcoq laatst zei laatst zei Op deze plaats zijner rede geraakte Emmanuel in de war en, geen uitweg meer wetende, bleef hij met open mond staan hij wreef zich met de vuistjes in de oogen en keerde zich geheel be dremmeld naar zijn moeder. ïKomaan," zei deze, sik zie wel, als ik er mij met mee bemoei, je nooit alleen met den uitleg gereed zult komen. »Maurits beklaagde zich dat hij nog in geen belangrijke zaak te pleiten had gehad. Hij zou een groot misdadiger, bijvoorbeeld een moorde naar, wenschen te verdedigen. In dit gesprek nu heeft Emmanuel het woord moordenaar, dat hij TURKIJë. De »Vossische Zeitung" verneemt uit Athene De uitbreiding van den Albaneeschen opstand over Epirus, waardoor plaatsen met overwegend Grieksche bevolking als Welona, Argyrokastro, Delvino, Korissa en zelfs Janina bedreigd worden, brengt de Atheensche pers in groote opwinding. De Patris, die in betrekking staat met Veniselos, den minister-president, betoogt, dat de Grieksche bevolking in Epirus geen reden heeft, de Alba- neezen in hun streven naar het verwerven van bijzondere voorrechten en naar het scheppen van een Zuid-Albaneeschen staat te helpen, dat echter, als Turkije de orde in Epirus niet kan of wil herstellen, Griekenland verplicht is, in te grijpen. Het blad Kaeri zegt, dat Griekenland zich öf met Turkije verbinden moet om iederen opstand in Epirus te onderdrukken, óf dat het de Grieksche bevolking daar niet alleen moet wapenen tegen de Turksche Albaneezen, maar zoo noodig ook tegen Turkije zelf. MAROKKO. Aan de »Temps" wordt uit Madrid geseind De minister van Buitenlandsche Zaken, Garcia Prieto, deelde den Franschen gezant mede, dat de Spaansche regeering zonder op verdere inlich tingen, aangaande het incident van Elksar te wachten, den commandant der Spaansche troepen te Elksar zou bevelen, officieel aan den heer Bois- set het leedwezen te betuigen der Spaansche re geering over de behandeling, waarvan hij het slachtoffer was. Het Berliner Tageblatt" knoopt aan de gebeur tenissen te Agadir, Caprive-Zipfel en Ovanboland de volgende beschouwingen vast. Het blad zegt o.m., dat Duitschland met alle beslistheid zijn belangen in Afrika wil handhaven. Tot nog toe is het een fantasie, om aan een verbinding tusschen Kameroen en Zuid-West- Afrika te denken. Toch schijnen Kiderlen Wach ter en de minister van Koloniën er aan gedacht te hebben, bij de door Frankrijk voorgestelde compensatie. Men moet niet vergeten, dat er sinds 1897 een geheim Duitsch-Engelsch verdrag bestaat, waarvan alleen ingewijden den inhoud kennen. Het geldt als vaststaand, dat dit verdrag in hoofd zaak gaai om de Afrikaansche koloniën van Por tugal en de verdeeling daarvan tusschen Duitsch land en Engeland, wanneer de tijd daartoe rijp is. Engeland zal de Oostelijk liggende kolonie aan den Indischen Oceaan krijgen, Duitschland het gedeelte, dat ten Noorden van zijn Duitsch-West- Afrikaansch gebied ligt en Angola geheeten wordt. Het blad criteert dan uit de »Vorwarts," dat de Duitsche regeering van plan is een nieuwe koloniale leening te sluiten van 34.000.000 Mark, hoofdzakelijk om in Ovanboland een spoorweg te bouwen, die de thans ontbrekende verbinding met het overige koloniale bezit zal bewerkstelligen. Dan zal dit Noordelijk gedeelte, waar tot nog toe geen zuivere grensscheiding bepaald is, met het Portugeesch koloniaal bezit intensief geëxploiteerd worden. niet begreep, gehoord." De oogen op het gelaat zijner moeder gevestigd, had het kind veeleer de woorden op haar lippen gelezen dan ze gehoord. Zoodra zij geëindigd had, wendde Emmanuel zich opnieuw tot zijn vader om de gevraagde verklaring te hooren. »Een moordenaar," antwoordde Marchand, »is een booze man, die een mes grijpt en een heer of dama aanvalt om hun kwaad te doen." »En wat doet men met dien moordenaar Wordt hij niet bestraft sZeer zeker. Gendarmen komen hem halen en voeren hem weg. Men zet hem in de gevange nis. Hij wordt voor de rechters gebracht, die hem veroordeelen, en dan ondergaat hij hetzelfde, wat hij aan anderen heeft gedaan men neemt een groot, zwaar mes en slaat hem het hoofd af." »Dat is goed gedaan I En de heer of dame, die hij heeft geslagen, wat gebeurt er met dezen »Zij zijn dood." sEn wat doen zij, als ze dood zijn »Men begraaft hen en zij eten niet meer, loo- pen niet meer praten niet meer sHa 1zei het kind, dat in gepeins bleeef over zaken, waarvan het niet veel begreep. Het duur de echter niet lang of het vervolgde »En het is naar zulk een boozen man dat mijn eroote vriend Maurits verlangt, 't Is toch niets aardigs, zoo'n moordenaar. Dat moet wel zeer leelijk zijn I (W.ordt vervolgd),

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1