Binnenland. Btada- en Gewestelijk Nieuws. PERZIë. Aan de «Lokal Anzeiger" wordt uit St. Peters burg geseind Het ministerie van buitenlandsche zaken is door het optreden van den afgezetten Sjah geheel ver rast. Eenige dagen geleden nog hebben Rusland en Engeland den Sjah te Mariënbad een nota, waarin hem terughouding aanbevolen werd, laten overhandigen. De stedelijke politie verzekerde toen echter, dat de Sjah verdwenen was. Het is hier ook absoluut onbekend welken weg Mohamed Ali door Rusland genomen kan hebben. Het «Berliner Tageblatt" verneemt uit St. Pe tersburg, dat men zich aan het ministerie van buitenlandsche zaken houdt alsof men er niets van weet, dat de gewezen Sjah incognito door Rusland heeft gereisd en dat sedert maanden bezendingen van geweren over Bakoe naar Perzië vervoerd zijn. Te Odessa is men over de gebeur tenissen in Perzië niet bizonder verbaasd, daar de Sjah, die daar bijna 2 jaar heeft doorgebracht en er met vele inwoners omging, er nooit een geheim van heeft gemaakt, dat hij slechts het geschikte oogenblik afwachtte, om in Perzië in te grijpen. Zijn vrienden te Odessa stellen hem voor als een zeer energieke, lichamelijk sterke natuur, die eeD eenmaal opgevat plan niet meer opgeeft. Gedurende zijn verblijf te Odessa heeft de Sjah de gebeurtenissen in Perzië steeds nauw keurig gevolgd en een gunstig oogenblik van algemeene verwarring afgewacht, om zijn troon terug te veroveren. Daar de krijgshaftige stammen in Perzië, de Koerden en Toerkomenen, hem trouw zijn gebleven en hij op het oogenblik over een flinke troepenmacht van ongeveer 1000 ruiters beschikt, zal hij heden wel als overwinnaar in Astabad binnentrekken, waar de bevolking hem genegen is. Men houdt het hier voor zeer twij felachtig, dat de regeeringstroepen ernstigen tegenstand zullen kunnen bieden op den weg van Mohamed Ali naar Teheran. Verscheiden aanzien lijke Perzen hebben nog meer troepen voor hem aangeworven en zich reeds van de steden Sebeswar en Harmoed tusschen Astrabad en Teheran meester gemaakt. De broeder van den Sjah Alar-ed-Dorolé lrekt met zijn troepenmacht van Oermiameer op, om te zamen met Mohamed Ali te ageeren. In Rusland worden de gebeurtenissen in Perzië met gespannen aandacht gevolgd. Tot zoover de correspondent van het «Berliner Tageblatt." De officieuze verzekeringen van de Russische regeering, dat het optreden van Mohamed Ali haar volkomen overrompeld heeft, vinden te Berlijn weinig geloof. De «Vossische Zeitung" zegt, dat het toezicht in Rusland op reizigers zoo streng is, dat Mohamed Ali, die geen man is voor een avontuurlijke reis, er onmogelijk aan zal hebben kunnen ontsnappen. Volgens een telegram uit Weenen, bericht de «Neue Freie Presse" gisteravond, dat men daar in kringen, die over de gebeurtenissen in Perzië goed zijn ingelicht, vermoedt, dat Mohamed Ali niet alleen op de hulp van Rusland rekenen kan, maar dat ook Engeland zich met zijn terugkeer verzoend heeft. Bij de overeenstemming, die tusschen de beide mogendheden bestaat, zou dit zeer waarschijnlijk zijn. Het zou zelfs mogelijk zijn, dat Mohamed Ali de Engelsche diplomatie zekere beloften had gedaan, die voor Engeland van groote beteekenis zijn. In het arsenaal te Teheran zijn 60,000 scherpe patronen in de lucht gevlogen. Oorlogsschepen naar België. Reuter seint ons uit Brussel De Dernière Heure meldt, dat de Nederlandsche torpedobooten G. 10, Smeroe en Tangka van Za terdag tot Maandag te Gent zullen verblijven. Toestemming geweigerd. De heer F. M. van Veen, inspecteur der H. IJ. S. M., werd 4 Juli gekozen tot gemeenteraadslid te Amersfoort. De raad van administratie van genoemde spoor wegmaatschappij heeft echter, naar verluidt, aan dezen ambtenaar de toestemming geweigerd, het lidmaatschap van den gemeenteraad te aanvaarden. Een Uollandsch* Belgisch defensief verbond. Reuter seint ons uit Brussel d.d. 20 Juli In de Senaatszitting van heden ontspon zich in den loop van de discussie betreffende de interpel latie over de te nemen maatregelen de nationale verdediging, een debat aangaande de mogelijkheid van een Hollandsch-Belgisch defensief-verbond. Favereau, de vroegere minister van buitenland sche zaken, gaf al zijne meening te kennen, dat België geen defensief of offensief verbond kan sluiten. Een niet-onzijdige staat kan voor den anderen tusschenbeide komen. Wiener zegt, dat, indien of België, of Holland werd aangevallen, het belang van beide staten daarbij zoo duidelijk in het spel zou zijn, dat de kwestie aangaande het recht van interventie van den anderen staat niet eens zou gesteld worden. Favereau zegt, dat er dan alleen kwestie kan zijn over de wijze van interventie. I)e nieuwe spoorwegwinterdienstregelingen. Het ontwerp der nieuwe winterdiensregeling 't klinkt verfrisschend bij de tegenwoordige temperatuur is verschenen en brengt betrek kelijk slechts weinig nieuws. Het eenige is, dat de Staatsspoor het zoo lang verwaarlooosde baanvak AmsterdamRotterdam i eens minder stiefmoederlijk schijnt te gaan be- deelen en blijkbaar een ernstige concurrentie met H. IJ. S. M. op dit baanvak gaat beginnen, wat natuurlijk het publiek ten goede komt. Waar op het oogenblik de snelste trein van de Hollandsche Spoor het traject AmsterdamRotter dam met inbegrip van stoppen in Den Haag af legt in 1 uur 20 minuten, laat de Staatspoor in den volgenden winterdienst 2 treinen in iedere richting tusschen Amsterdam en Rotterdam loopen welke het geheele traject, zonder te stoppen, in één uur afleggen. De treinen vertrekken om 8 35 's morgens en 4 uur 's middags van het Weesperpoortstation en komen dus om 9.35 resp. 5 uur aan het Maas station aan, terwijl ze om 8.40 's morgens en 4 uur 's middags van het Maasstation vertrekken en om 9.50 en 5 uur aan de Weesperpoort aankomen. De treinen zullen niet op Zon- en algemeen erkende Christelijke feestdagen loopen. Nederlanders in Duitschland. De directeur-generaal van arbeid uit Den Haag heeft in het laatst van Juni een inspectiereis door RijnlandWestfalen gemaakt om daar de arbeids toestanden en levensverhoudingen der Nederlan ders in Duitschland te leeren kennen. (Neerlandia.) Wettelijke winkelsluiting. Het dagelijksch bestuur van het Winkeliers comité ter verkrijging van een wettelijk vastge steld sluitinguur voor winkels, te Amsterdam» heeft zich met een adres tot H. M. de Koningin gewend, waarin gewezen wordt op adviezen van Nederlandsche hoogleeraren in het staatsrecht, die van oordeel zijn, dat de gemeente met geenerlei wets bepaling in botsing komt als zij het sluitings- uurs van winkols bij verordening regelt. Adressant betreurt het ten zeerste, dat Ged. Staten gebonden waren aan een wettelijk termijnj waardoor zij niet hebben kunnen wachten op de verschijning van het officieele stenografische ver slag der raadszitting, waardoor zij geen kennis hebben kunnen nemen van de motioven, die den gemeenteraad tot het nemen van dit bestuit heb ben geleid, en herinneren er aan, dat de door den Amsterdamschen Gemeenteraad aangenomen en aan Hare Majesteits ter vernietiging aangeboden verordening werd ondersteund door niet minder dan 6163 handteekeningen van de pl. min 9150 zelfstandige winkeliers, en spreekt de hoop uit» dat Hare Majesteit het verzoek van Ged. Staten, van de hand zal wijzen. Siameezen Gisterenochtend zijn in Den Haag uit Londen via Hoek van Holland aangekomen de heeren Akharay Varadhara, nieuwbenoemd gezant van Siam bij het Nederl. HofW. J. Archer, gezant- schapsraad van Siam en Song Suradeth, militair attaché der Siameesche legatie. Zij hebben standplaats te Londen, waar het gezantschap ook geaccrediteerd is. Gelijk dezer dagen gemeld is, komt de gezant zijn geloofsbrieven aan H. M. de Koningin aan bieden, en tevens, met de beide andere heeren, de zending vervullen om H. M. mededeeling te doen van de troonsbestijging van Koning Maha Vasira-Vudh. Daartoe zal de Missie zich heden naar Het Loo begeven. Bij hun aankomst werden de heeren aan het Hollandsche spoorstation ontvangen door Harer Majesteit's ordonnance-officier, luitenant baron Van Voorst tot Voorst, die aan de missie is toa- gavoegd, en het Siameesche gezantschap in een Hofrijtuig naar het Doelenhotel geleidde. Gister middag maakte de gezant, tevens Hoofd der Zen ding, zijn opwachting, bij den Minister van Bui tenlandsche Zaken aan diens Departement. Het bezoek van minister Talma. Gisteravond omstreeks zeven uur kwam minister Talma te Amsterdam aan en stapte af in Brack's Doelenhotel. Dit bezoek staat in verband met een inspectie reis door Noord-Holland, naar aanleiding van het heerschen van mond- en klauwzeer in de provincie. Minister Talma, die heden de stad weder verlaat, is vergezeld van den heer Hoek, directeur-gene raal van den landbouw. In tegenstelling met een bericht in een der bladen, kunnen met zekerheid meedeelen, dat het bezoek door minister Talma gisteravond aan onze gemeente gebracht, in geenerlei verband stond met de staking, Zooals wij reeds gemeld hebben, was zijn eenige doel, van hier uit 'een inspectie-reis te onderne men, in de door mond- en klauwzeer geteisterde streken in Noord-Holland. Gisteren had hij het ziekte-gebied in Utrecht bezocht, ten einde zich persoonlijk op de hoogte te stellen van den toe stand en de klachten te vernemen tegen de ge nomen maatregelen. Hij hoorde daartoe in elk der plaatse, welke hij aandeed, eenige der voor naamste belanghebbenden. Te negen uur gisteravond beëindigde hij zijn reis, door hier ter stede in Brack's Doelen-hotel af te atappen. Gister-ochtend is hij zijn tocht door Noord-Holland aangevangen welke hij heden avond te Haarlem denkt te beëindigen. Chr. arbeiders en sociale wetgeving. Op uitnoodiging van het Christelijk Nationaal Vakverbond in Nederland, kwamen Dinsdag 18 Juli in Utrecht afgevaardigden uit de Chr. Arbei dersbeweging bijeen, om te beraadslagen, wat er door de chr. arbeiders gedaan kan worden, om de totstandkoming van sociale wetten te bevor deren. In zijn openingswoord zette de heer II. Diemer van Rotterdam uiteen, hoe de sociale wetgeving bedreigd wordt door groote gevaren, uit den hoek der conservatieven, en uit den hoek der sociaal democraten. De conservatieven hopen, dat er geen sociale wetten komen, en de sociaal-democraten nemen in en buiten de Tweede Kamer der Staten- Generaal een houding aan, alsof zij hetzelfde wenschen. De christelijke arbeiders moeten hiertegenover positie kiezen. Zonder zich het recht te laten ont nemen opbouwende critiek te leveren, hebben zij thans te toonen, dat zij met dankbaarheid het streven der tegenwoordige regeering gadeslaan, om wetten aangenomen te krijgen, waarnaar jaren lang in ons land wordt uitgezien. De aanwezigen waren het er allen mee eens, dat georganiseerde christelijke arbeiders krachtig hun stem moesten verheffen tegen dit gevaar. Het resultaat der besprekingen was, dat besloten werd in October een groote meeting in Den Haag te houden en een adres aan het Ministerie en aan de Staten-Generaal aan te bieden. Een manifest zal gericht worden tot de arbeiders en vermoe delijk nog enkele meetingen in verschillende deelen van ons land worden gehouden. Elke aanwezige vakcentrale of Bond, voorzoover genegen mee te werken, slechts van twee moesten de Hoofdbesturen nog beslissen, heeft een lid aan te wijzen voor de Commissie van voorbereiding. Aanwezig waren het Bureau van de R.K. Vak organisatie, het Ned. Werkl. Verbond Patrimonium, de Chr. Nat. Werkmansbond, de Ned. R. K. Volks bond, Limburgsche R. K. Volksbond, Centrale Werkliedenbond uit het bisdom 's Bosch, het Ned. Luth. Werkl. Verbond, Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel en het Chr. Nat. Vakverbond. Zout-Industrie. Den 1 Juli is door het bestuur van de Zout- Conventie, eene vereeniging, waarbij alle zoutzie- ders in Nederland zijn aangesloten, een adres aan de Tweede Kamer gericht, omdat het haar wen- schelijk voorkomt, de Kamer omtrent het stand punt der Nederlandsche Zout-industrie nader in te lichten enz. enz. De heer E. Potjer, zoutimporteur te Groningen, die reeds in verschillende bladen artikelen heeft geschreven over de door de Re geering voorgestelde verhooging van het invoer recht op geraffineerd zout, om te wijzen op de bescherming, die de zoutzieders thans reeds ge nieten en om duidelijk te maken, wat de gevolgen moeten zijn van een nog hooger invoerrecht, heeft een adres aan de Tweede Kamer gezonden, waarin hij opkomt tegen eenige onjuistheden, die in het adres der Zout-Conventie zouden voorkomen. Nalatenschappen. Een staat van nalatenschappen, berustende bij de Weeskamers te Batavia, Soerabaja, Semarang, Padang en Medan, is aan de Staatcourant no. 169 toegevoegd. Zegel nummerbewyzen der Trekhondenwet. De minister van Financiën heeft op verzoek van een burgemeester om inlichtingen medege deeld, dat de bepaling van art. 10 van het Ko ninklijk besluit van 6 Februari 1911 (St.bl. no, 45), dat de uitgifte van nummerbewijzen aan houders van hondenkarren volgens de 1 September a s. in werking tredende Trekhondewet «kosteloos" geschiedt, niet in zich sluit een vrijstelling van zegelrecht voor die bewijzendat een dergelijke vrijstelling niet bij Kon. besluit kan worden ver leend, en dat, waar in de Trekhondenwet 1910, noch in eenige andere wet, eene vrijstelling van zegelrecht voor de bedoelde bewijzen in opgeno men, deze aan zegelrecht zijn onderworpen. Daar de bewijzen «kosteloos" moeten worden afgegeven, rijst thans de vraag of de zegelgelden voor rekening van de gemeenten moeten blijven. Hieromtrent heeft bedoelde burgemeester den minister nadere inlichting verzocht en tevens om bij toestemmend antwoord aan de gemeenten van deze gelden, ingevolge art. 44 der Zegelwet, kwijt schelding te verleenen wegens de groot onbillijkheid, om de gemeenten ook met deze kosten van rijks werk, nog wel als inkomst van het rijk, weder te bezwaren. De brand te Brakel. Door H. M. de Koningin zijn f2000 en door Prins Hendrik f1000 geschonken tot leniging van den nood der velen, die bij den brand te Brakel alles hebben verloren. Commissaris Koningin N.-Holland. Naar het jHdbl." verneemt, kan spoedig worden tegemoet gezien de benoeming van mr. dr. W. F. Van Leeuwen, oud-burgemeester van Amsterdam, tot Commissaris der Koningin in Noord-Holland. Analytisch verslag. Naar men verneemt, zijn met ingang van I October bij het analytisch verslag der Tweede Kamer benoemd tot redacteur de heeren A. E. Mendell (thans tijdelijk), E. O. H. M. Ruempol, redacteur van «Het Vaderland" en J. E. Van der Wielen, journalist te 's Gravenhage. Botha. Niet minister Louis Botha is met kol. Byron te Amsterdam aangekomen, maar de heer Chris- tiaan Botha. Louis Botha toeft te Kissingen voor herstel van gezondheid. De uitslag der herstemmingen te Amsterdam. De uitslag der gisteren alhier gehouden her stemming voor den gemeenteraad is als volgt District IUitgebracht 3013 geldige stemmen. J. N. Hendrix (Kath. aftr.) 1337 st. en Mr. V.K. L. van Os (Lib.) 1626 stemmen, zoodat gekozen isMr. V. K. L. van Os. District IIUitgebracht 2741 geldige stemmen, waarvan op J. Douwes (aftr. anti-rev.) 1280 en W. H. Vliegen (S.D.A.P.) 1461 stemmen, zoodat gekozen is W. H. Vliegen. District IV. Uitgebracht 2498 stemmen. A. B. Kleerenkooper (S.D.A.P.) 1249 en Jac. Polak (lib. aftr.) 1249 stemmen, zoodat Jac. Polak als oudste in jaren gekozen is. District V. Uitgebracht 8466 geldige stemmen, waarvan op W. F. Dekker (S.D.A.P.) 3565, S R. de Miranda (S.D.A.P.) 3230, Mr. Th. B. Pleijte (lib.) 2797, en Th. Ruys Gzn. (anti-rev.) 4015 stemmen, zoodat gekozen zijn Th. Ruys en W. F. Dekker. District VII. Uitgebracht 3194 geldige stemmen, waarvan op Dr. G. Bellaar Spruyt (v.-d.) 1581 en Dr. B. W. Th. Nuyens (aftr. R. K.) 1613 stem men, zoodat gekozen is Dr. B. W. Th. Nuyens. District VIII. Uitgebracht 5505 geldige stemmen, waarvan op Mr. G. A. P. M. v. d. Aa (R. K.) 1179 t~E. J. Abrahams (vrijz.-dem.) 1651, A. Harm- sen Jr. (wild, aftr.) 705 en P. Nolting (vrijz.-dem. aftr.) 1970, zoodat gekozen zijnE. J. Abrahams en P. Nolting. District IX. - Uitgebracht 12.386 geldige stem men, waarvan opMr. H. Bijleveld Jr. (anti-rev.) 5778 en G. J. A. Smit Jr. (S.D.A.P.) 6608, zoodat gekozen is: G. J. A. Smit. Naar men verneemt, is tegen den uitslag jder stemming in district IV protest aangeteekend. Beweerd wordt, dat op den heer Kleerekooper een stem meer is uitgebracht. Rekenen wij den heer Harmsen tot de Christe- lijk-Historischen en den heer Simons tot de vrij zinnig-democraten, dan is de wijziging in den Raad, tengevolge der verkiezing als volgtVóór de periodieke verkiezingen16 liberalen, 6 vrijz.- democraten, 9 socialisten5 anti-revolutionaire, 5 Roomsch Katholieken en 4christelijk-historischen. Na de herstemmingen van gisteren 16 liberalen, 5 vrijz.-democraten, 12 socialisten, 5 anti-rev., 4 Kath., en 3 chr.-hist. Inkomstenbelasting. Het totale belastbare bedrag voor de pl. dir. bel. naar het inkomen, voor den dienst 1911/12, heeft een zoodanige bevredigende uitkomst, dat B. en W. den Raad voorstellen het heffingsper centage vast te stellen op 4.65 tegen 4.8 °/0 het vorige jaar. Door de politie zijn gister-namid dag aangehouden twee personen verdacht van verduistering van eenige stukjes koper ten nadeele van de firma Ingelse. Het koper, dat verstopt was, werd in beslag genomen. Na verhoor werden beide verdachten weer op vrije voeten gesteld. Gister-namiddag werd aangehou den een persoon verdacht van diefstal van stuk ken metaal uit de fabriek van de firma Van De venter aan de Maaskade. Aangezien bedoelde stukken reeds verkocht waren wordt verder een onderzoek ingesteld. De vermoedelijke dader is, na verhoor, weer op vrije voeten gesteld. De heer A. Boenk, uit Apeldoorn, werkzaam als commies bij den stationsdienst, alhier, is benoemd tot adspirant-adjunct-inspecteur aan de spoorlijn SemarangTjeribon, ter stand plaats Tegal. Gister-avond werden door de poli- tie voor eigen veiligheid, voor de veiligheid van anderen en tot handhaving der orde een juffrouw en een heer op het bureau gebracht, die lastig gevallen werden door de straatjeugd, omdat 't bleek, dat de juffrouw te veel aan Bacchus ge offerd had. Na eenigen tijd op het bureau vertoefd te heb ben, konden beiden hun weg naar Rotterdam vervolgen. UIT ROTTERDAM. Bij Kon. besluit is aan J. Ch. Theijssen, op zijn verzoek, met ingang van I Aug., eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van commissaris van politie te Rotterdam, onder dankbetuiging voor de langdurige en goede diensten, door hem in zijn betrekkingen bij de politie bewezen. Naar verluidt hebben de, in Februari 1910, bij hoofdlieden van de brandweer ingediende voor stellen van het college van brandmeesters, be- oogende een grondige herziening van het alarm stelsel bij brand en het invoeren van een electrische alarminrichting, zoowel ten dienste van de vrij willige als van de gemeentelijke brandweer, bij de betrokken gemeente-autoriteiten een gunstig onthaal ontvangen. Spoedig kan de behandeling daarvan bij het gemeentebestuur verwacht worden. Het verouderde politie-alarm zal dan kunnen vervallen. Het ligt in de bedoeling een centraal-alarm bureau te stichten in het reserve brandspuithuis op het Groote Kerkplein. Daar worden alle

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2