Dagblad voor Schiedam en Omstreken. De Financier. 34ste Jaargang. Vrijdag 28 Juli 1911. i\o. 10078. Boitenlandscli Nieuws. FEUILLETON. Verspreide berichten. Binnenland. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland 2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 1—6 regels 0.92elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. De Marokkaansche kwestie. Asquith opende in het Engelsche Lagerhuis gister het debat over de begrooting van buiten- landsche zaken met een korte verklaring, die hij onder diepe stilte voorlas. Hij zeide: Het is duidelijk, dat de Marokko-kwestie een 'punt heeft bereikt, waarop zij in stijgende mate moeielijk, verwarrend en verontrustend wordt, tenzij een oplossing wordt gevonden. Een te veel in bizonderheden afdalende uiteenzetting op dit oogenblik van oorzaken en antecedenten zou op meer dan een plaats tegenbeschuldigingen en vin nige antwoorden uitlokken, die om alle mogelijke redenen beter vermeden worden (toejuichingen). Ik stel daarom voor, eenvoudig weg te consta- teeren, welke de bestaande toestand is. Er zijn op het oogenblik onderhandelingen gaande tusschen Frankrijk en Duitschland. Wij nemen er geen deel aan, omdat het onderwerp, dat er behandeld wordt, mogelijk de Engelsche belangen niet raakt. Wij kunnen nog geen defi nitieve meening uiten over dit punt, voordat we weten, wat het eindresultaat zal zijn. Maar wij verlangen, dat deze onderhandelingen zullen uit- loopen op een schikking, die beiden partijen reden tot voldoening geeft en eervol voor beiden is, een schikking, waarvan de Engelsche regeering uit den grond van haar hart zal kunnen zeggen, dat op geenerlei wijze inbreuk wordt gedaan op En gelsche belangen. Wij gelooven, dat dit zeerwel mogelijk is. Wij verlangen ernstig en oprecht, dat een dergelijke schikking tot stand komt. De Marokko-kwestie zelf is vol moeilijkheden. Maar buiten Marokko in andere gedeelten van West-Afrika zouden wij er niet aan denken, om een poging te doen, om tusschenbeide te komen waar het territoriale overeenkomsten geldt, die redelijk worden geacht door hen, die er onmid dellijk bij betrokken zijn. Elke bewering, dat wij in dien zin tusschenbeide gekomen en vooruitge lopen zouden zijn op de Fransch-Duitsche onder handelingen, is een kwaadwillig verzinsel, zonder ook maar den minsten grond. In werkelijkheid hebben wij het wenschelijk geacht, van den be ginne af aan duidelijk te doen uitkomen, dat bij gebreke aan een schikking, waarop ik zooeven heb gedoeld, wij een werkzaam aandeel moeten nemen in de besprekingen van den toestand. Zulks zou ons recht zijn, omdat we de acte van Algeciras hebben onderteekend, het zou onze verplichting kunnen worden volgens de bepalingen van onze overeenkomst met Frankrijk van 4904 en het zou onze plicht kunnen worden wanneer de verdedi ging van Engelsche belangen, die direct door een verdere ontwikkeling getroffen zouden worden, het gebiedt. Er zijn tijden geweest, waarin wij niet zeker Waren, in hoeverre dat geheel werd begrepen en ik ben blij te kunnen zeggen, dat wij thans geheel voldaan zijn op dit punt. De verklaring, die ik bier meer dan 3 weken geleden aflegde en de Boeiende Roman. (Naar het Franseh.) 6) „Mijnheer kent dus dien trein vroeg de kantoorknecht, zonder de bedekte spot zijner waag te gevoelen. „Parbleu!" antwoordde de andere, „ik ben deurwaarder. Ziedaar nu de zestiende bankier, die ik op dat uur zie wegsporen." „Dij hadt vonnis tegen het Crédit Commer cial?" vroeg Marchand. „Neen tegen den directeur der bank. Ik kwam em oppakken voor rekening van zijn rijtuigfa- ïkant. Gelukkig is deze goed voorde kosten, welke ik gemaakt heb." .schrijver stond verslagen. Hij ging heen m zijn andere bezoeken te maken, vervolgens eeide hij terug om te vernemen of er geen meer gerust stellend nieuws was. De commissaris van politie, die verwittigd was geworden, had door een slotenmaker de bureaux doen openen. De kassier had dien ge rechtsdienaar het saldo, ten bedrage van 37 fr. P0 c., dat den vorigen dag in kas bleef over- nanoigddit was het geheele actief van het jjLredit Commercial." redevoering, die de minister van financiën sinds heeft gehouden, hebben, naar ik hoop en geloof, volkomen duidelijk gemaakt, dat wij geen aan spraken doen gelden op een overheerschende of op den voorgrondtredende positie, maar dat wij onze positie opvatten als van een van hen, die bij alle mogelijke gebeurlijkheden en bij het tot stand zien komen van een oplossing der bestaande moeielijkheden belang hebben. Ik herhaal, dat wij ernstig verlangen naar een gunstig resultaat van de onderhandelingen, die thans gevoerd worden en ik zou in het algemeene belang een krachtig beroep willen doen op de vergadering om thans niet op verdere bizonder heden in te gaan of over geschilpunten te gaan spreken. (Luide toejuichingen). Balfour zeide Asquith' zorgvuldige en terughou dende verklaring eischt van mij weinig of geen com mentaar en in het geheel geen critiek. (Toejuichin gen). Wanneer er lieden bestaan, die denken, dat wij van de kaart van Europa zijn weggevaagd, omdat wij onze eigen binnenlandsche moeielijkheden hebben, dan kan het voor die lieden zijn nut hebben, te verklaren, dat zij een geheel verkeerde meening hebben van de gemoedsgesteldheid van het En gelsche volk en van de vaderlandsliefde van de oppositie. (Luide toejuichingen). Macdonald verklaarde in naam van de arbeiders partij te hopen en te smeeken, dat de onderhan delingen den vrede tot resultaat zullen hebben. De arbeiderspartij zal onophoudelijk er naar streven om het onmogelijk of moeilijk voor twee be schaafde volken te maken, het op den oorlog te laten aankomen om de moeilijkheid te regelen, die zeer gemakkelijk door het Haagsche hof van arbitrage geregeld kan worden. Daarna ging men over tot bespreking van andere aangelegenheden. Diplomatieke kringen te Londen doen opmerken, dat men zich te Londen verbaast over het ge heimhouden van de besprekingen tusschen von Kiderlen Wachter en Cambon. Maar er zijn nog geen eigenlijke onderhandelingen aangeknoopt men zoekt naar een basis. Het zijn dus voorloo- pige besprekingen, die de regeeringen niet binden en die iederen dag een ander voorkomen kunnen krijgen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. In zijn antwoord op de interpellatie over de vleeschkwestie heeft de Oostenrijksche minister president zich geplaatst op het standpunt dat volgens de wet de toestemming van Hongarije noodig is voor den invoer van Argentijnsch vleesch. Het zoogenaamde geheime verdrag van 1907, dat de minister-president woordelijk voorlas, zegt slechts dat bij meeningsverschillen in veterinaire aangelegenheden de strengere opvatting moet gel den. De overeenkomst van 1909 bevat slechts een instructie voor de onderhandelaars over de vee-contingenten, welke den Balkan-Staten moeten toegestaan worden. Daarom zijn alle aanvallen op de vorige regeering, in 't bijzonder op den minister van handel, Weiskirchner, onbillijk. De „Het is zoo! mijn 10,000 frank zijn verloren 1" zei Marchand in zich-zelf. „Hoe zal ik de ac cepten die morgen vervallen betalen. Celine bemerkte de ontsteltenis van haar man, toen hij thuis kwam om te ontbijten. „Hebt gij slechte tijding ontvangen?" vroeg zij. „Uw voorgevoel van gisteren heeft zich ver wezenlijkt. De directeur van het Credit Com mercial is weggeloopen mijn 10,000 frank zijn verloren." En diep terneergedrukt voegde hij erbij „Hoe zal ik mijn accepten van morgen be talen 1 „Gij moet den schuldeischer van mijn vader, den heer Noirond, dien gij uw handteekening hebt gegeven, gaan spreken en hem de vernieu wing der accepten verzoeken, dat wil zeggen, tegen een nieuwe acceptatie der 10,000 frank om die van morgen te kunnen betalen." Zoodra Marchand koffie gedronken had, ver trok hij. Mijnheer Noirand gaf tot bescheid dat die som hem reeds vier jaren verschuldigd was, dat hij veel inschikkelijkheid had gebruikt met zoolang te wachtenop dat verzoek van ver nieuwing was hij niet voorbereid, de 10,000 frank had hij niet beschikbaar, kortom hij kon den gevraagden dienst niet bewijzen. Hij voegde erbij dat hij al drie maanden geleden de be wuste accepten gedisconteerd had bij zijn ban kier Odon Wegrow, en hij raadde Marchand, minister-president deelde mede, dat van de voor Weenen bewilligde 2666 ton Argentijnsch vleesch slechts 1650 ton naar Weenen gekomen was; 951 ton werd te Weenen werkelijk verbruikt, 327 ton liggen nog steeds ongebruikt te Weenen. Al het overige moet elders werden geleverd, o.a. 54 ton aan Zwitserland. 232 ton ging naar Triest terug, nadat de gemeente Weenen er afstand van gedaan had. Een verlaging der vee-prijzen is door den toevoer van Argentijsch vleesch niet bewerkt. De regeering zal over verderen toevoer uit het bui tenland onderhandelen met de Hongaarsche re geering. TURKIJë. Volgens bij het departement van buitenlandsehe zaken ontvangen berichten schijnt de loop der onderhandelingen tusschen den Turkschen gezant te Cettinje en de Malissoren er op te wijzen dat de Malissoren vermoedelijk naar hun haardsteden zullen terugkeeren. Volgens een gerucht zou er een hevig grens gevecht hebben plaats gehad tusschen de troepen en de rebellen, welke laatsten gesteund werden door sterke afdeelingen Montenegrijnen. De op standelingen zouden verslagen en teruggedreven zijn- De »Times" verneemt uit Cettinje, dat de stand van de Albaneesche zaken nog onveranderd is. Turkije blijft weigeren om den Albaneezen het recht van wapens te dragen toe te staan. PERZIë. Langzamerhand begint de Perzische regeering te bekomen van den eersten schrik over den terug keer van Mohammed Ali. Men is te Teheran thans een en al bedrijvigheid om een voldoende legermacht uit te rusten. Mohammed Ali is vogel vrij verklaard en op zijn hoofd is een groote premie gesteld. Moez-es-Saltaneh zal de expeditie tegen den terugkeerenden sultan leiden. De Boehtiaren hebben onmiddellijk 2000 ruiters ter zijner beschikking gesteld. Het aantal partijgangers van Mohammed Ali neemt nog altijd toe. De priesterschap, die zich steeds een groot tegenstandster der constitutio- neele regeering toonde, heeft algemeen de partij van den vroegeren vorst gekozen. Volgens een telegram aan de «Frankf. Ztg." zou de hoofdman der Turkmenen zich van Mo hammed Ali afscheiden. De Perzische regeering heeft zich tot den Kaukasische terrorist Schei ma Khan om hulp gewend. HAITI. In Haïti is de toestand op het oogenblik hoogst bedenkelijk. De voorname Haïtianen vluchtten het land uit, de meeste naar Kingston, de hoofd stad van Jamaica. Zij doen verhalen van ont zettende gruweldaden, die in het geheele land gepleegd worden. In het Noorden van het eiland heerscht volslagen anarchie. Moorden, rooverijen en andere misdrijven zijn aan de orde van den dag. zich tot dezen te vervoegen om dat papier te prolongeeren. Hoe pijnlijk het den schrijver ook viel om zich tot hem te wenden, dien hij door de open baringen van René Bernard had leeren kennen, hij moest er zich aan onderwerpen, omdat hij geen anderen uitweg vond in de netelige zaak, waarin hem de val van het Credit Commercial gebracht had. Op de bureaux der bank Odon Wegrow geko men, herkende Marchand onder de bedienden een zijner medehuurders uit het huis No. 11, rue Fondary. Hij was een oud vrijgezel, Step- han Mordy geheeten, die op een klein vertrek van de vierde verdieping leefde, welks deur tegenover die der kamers van René Bernard stond. Marchand sprak hem aan en legde hem het doel van zijn bezoek bloot „Ik zal u bij-den patroon „binnenleiden"ant woordde Mordy, „maar ik twijfel dat hij aan uw verzoek zal voldoen." Odon Wegrow was ongeveer vijftig jaar. Hij scheen een groote spierkracht to bezitten, had breede eenigszins ronde schouders, korte armen en groote, dikke en harige handen. Een onge zonde vetheid deelde zijn gelaat een matte tint mee, trok twee grove plooien aan weerszijden van den mond en viel in dikke hangwangen op op zijn kakebeenen. Zijn doffe, grijze oogen lagen verscholen onder zware, saamgetrokken wenkbrauwen. Hij had een arendsneus, laag voorhoofd en begon een kalen schedel te krijgen. Onder degenen, die dingen naar het president schap, schijnt Firmin de meeste kans te hebben. Ook in het zuiden is het verre van rustigook daarheen heeft de revolutie zich overgeplant. In de stad Jeremie heeft men zich verklaard voor het presidentschap van den Haïtiaanschen gezant te Berlijn, generaal Fouchardmet generaal Fir min en Lecomte zijn er dus al drie candidaten. Uit New-York wordt aan het «Berliner Tage- blatt" geseind Het zenden van den Duitschen kruiser «Bremen" naar Haïti heeft, naar het heet, aan het depar tement van buitenlandsehe zaken te Washington onstemming gewekt. De Vereenigde Staten eischen voor zichzelf het recht, alle vreemdelingen in Midden-Amerika te beschermen. Haïti is bijna geheel in handen der opstandelingen. Men verwacht iederen dag het vertrek van president Simon. Z. M. Koning Albert van België heeft het Beschermheerschap aanvaard van het Zevende Esperanto-Wereldcongres, dat in Augustus in Antwerpen zal worden gehouden. Dinsdag vond te Vaugirard het burgerlijk huwelijk plaats van mejuffrouw Martha Steinheil met den uit Odessa geboortigen schilder Raffeale di Perugia. Het kerkelijke huwelijk is eergisteren gesloten. Mevrouw Steinheil had haar schrifte lijke toestemming gezonden. Het Koninklijk Echtpaar te Brussel. BRUSSEL, 27 Juli. Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik, vergezeld van de Belgische souve- reinen, werden heden-middag ten stadhuize door het gemeentebestuur ontvangen. Vanwege het gemeentebestuur was er een optocht van school kinderen georganiseerd op de Grande Place. De burgemeester hield een toespraak. BRUSSEL, 27 Juli. De Koningin bedankte voor de hartelijke ontvangst en zeide dat de geest van ordelijkheid, de werkkracht en energie der Belgen groote verwachtingen doen koesteren voor de toekomst. De liefde der Belgen voor den arbeid en de schoone kunsten, zeide zij verder, draagt de bewondering weg van ;de geheele wereld en in het bijzonder van de noordelijke naburen. Wij zullen altijd een zeer aangename herinnering bewaren aan deze zoo hartelijke ontvangst, be sloot Hare Majesteit. BRUSSEL, 28 Juli. De Nederlandsche Kamer van Koophandel gaf gisteravond een rijken feest maaltijd, ter gelegenheid van het bezoek der Koningin. Alle bekende personen der Nederland sche kolonie en talrijke officieele personen namen er aan deel. BRUSSEL, 28 Juli. De feestelijkheden van gister werden besloten met schitterende fètes de nuit in het park en een groote militaire taptoe, bijgewoond door een ontzaggelijke menigte, ondanks de tro pische hitte. Marchand legde zijn verzoek bloot. De ban kier bleef voortschrijven, nu en dan met een buiging van het hoofd te kennen gevende, dat hij luisterde. „Wat doet gij vroeg hij. „Ik ben letterkundige." In het: „Hal" dat Odon Wegrow liet hooren, ag iets meewarigs. „En gij woont?" Rue Fondary, No. 11." Marchand lette op de uitwerking van zijn antwoord. ,Ha!" herhaalde nog eens de bankier. Maar dit maal was er in dien uitroep niets dan ver rassing. Hij hief het hoofd op, legde de pen neer, bekeek oplettend den schrijver en mom pelde: 11, rue Fondary Kijk,kijk!" daar na vroeg hij „Bezit gij een huis, eenig vast goed, waarop hypotheek genomen kan worden „Neen; ik leef van de opbrengst mijner pen." „Hebt gij geen spaarpenningen?" „Die heb ik geheel gebruikt om de schulden mijn schoonvaders te betalen, dien ik op deze wijze van een failliet gered heb. Zelfs de tien duizend frank, welke ik morgen moet betalen zijn nog het saldo, dat aan zijn schuldeischers te betalen overblijft." tflordt vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1