In onze Yroedschap. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. De minister van Oorlog. De minister van Oorlog, vergezeld van zijn adjudant en van een der hoofdofficieren van het Departement, heeft gisteren een bezoek gebracht aan de constructie-werkplaatsen te Delft. Het bezoek heeft geruimen tijd geduurd. Mr. D. Fock. Mr. D. Fock, oud-gouverneur van Suriname, is gisterenavond te 's Gravenhage aangekomen en heeft intrek genomen in Hotel Paulez. Minister Heemskerk. De minister van Binnenlandsche Zaken mr. Heemskerk, heeft 's-Gravenhage, met een verlof van eenige weken verlaten. Als tijdelijk voorzitter van den ministerraad treedt gedurende zijne afwezigheid de minister van Financiën, mr. Kolkman, op. De Koningin en Prins Hendrik naar Parijs. De Temps schrijft Men herinnert zich, dat Koningin Wilhelmina bij gelegenheid van het verblijf van den Presi dent der Republiek in Nederland, aan het hoofd van den staat heeft willen beloven hem in Parijs een bezoek te brengen. Het is thans vastgesteld, dat de reis van Kó ningin Wilhelmina en Prins Hendrik der Neder landen naar Frankrijk in de volgende lente, in April of in Mei zal plaats hebben. Huldeblijk Baron Sweerts. Toen de Burgemeester van 's Gravenhage, E. C. baron Sweerts de Landas Wyborgh was benoemd tot Commissaris der Koningin in Zuid-Holland besloten de leden van den Gemeenteraad aan den aftredenden burgervader een kleine herinnering aan zijn burgemeesterschap aan te bieden. De keuze viel op een gedenktegel, die, naar een ontwerp van prof. T. K. L. Sluijterman, vervaar digd werd in de Koninklijke Porselein- en Aarde werk Fabriek Rozenburg." De tegel, gevat in een eenvoudige lijst, geeft een gezicht op den gevel van het Haagsche stad huis, draagt het familiewapen van den heer Sweerts naast het wapen van 's Gravenhage en heeft tot opschrift «Aan Burgemeester E. C. baron Sweerts de Landas Wyborgh 1904—1911. De Gemeenteraad." Voor den afgetreden burgemeester ontleent het zeker zijn groote waarde hieraan dat de herinne ring uitgaat van den geheel volledigen Raad, dat wil zeggen van elk der 45 raadsleden en van den secretaris, zooals door een calligraphische oorkonde wordt geboekstaafd. Want hieruit blijkt ten duidelijkste de algemeene achting en waar deering, die de Raad collectief zoowel als indivi dueel hem toedroeg. De tegelplaat werd aan den heer en mevrouw Sweerts namens den Raad op 27 Juli 1911 met een eenvoudig woord uitgereikt doer den wet houder J. C. Jansen, waarnemend burgemeester, vergezeld van het oudste raadslid F. H. Van Malsen en den oud-wethouder R. A. Van Sandick- Het Middenstandscongres. In de gistermorgen gehouden vergadering heet te de voorzitter welkom de burgemeester van Roermond, den heer Sanders en den buitengewo nen vertegenwoordiger van Z. Exc. den minister van Justitie Mr. F. Snijders van Wisscherke van en dien van Z, Exc. minister Talma Mr. Ever wijn. Aan de orde was het Tentoonstellingswezenvoor den Middenstand. Hierover werd door den heer Das een praead- vies uitgebracht, terwijl was ingezonden een nota van den Nederlandschen drogistenbond. Na uitvoerige discussie verklaarde de praead- viseur van den Molenaarsbond zich, noodge dwongen bereid de laatste alinea over het «bedrijfsmuseum" te schrappen. De voorzitter stelt in overleg met den praead- viseur, als conclusie voor, dat het wenschelijk is, dat de Middenstand, meer dan totnogtoe gebruik make van de gelegenheid tot het houden van Middenstandstentoonstellingen om daarvoor meer de aandacht te trekken op door den Middenstand voortgebrachte artikelen. De conclusie werd met algemeene steramen aangenomen. Het besluit der vergadering inzake bestrijding der oneerlijke concurrentie werd gisteren reeds gemeld. De rondvraag bracht niets bijzonders. Gister middag werd het congres gesloten. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 28 Juli 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 772.2 te Haparanda. Laagste barometerstand 755.6 te Stornoway. Verwachting tot den volgenden dagmeest zwakke zuidoostelijke wind, lichtbewolkt, droog weer, behoudens kans op onweer, zelfde tempe ratuur. Oefening Baart Kunst." Het Muziekgezelschap «Oefening Baart Kunst", directeur de heer H. van Gent, heeft den bij den wedstrijd te Barendrecht in de eerste afdeeling behaalden tweeden prijs gister-avond op feestelijke wijze binnengehaald. Omstreeks half acht stond het gezelschap nabij de wachtkamer der R. E. T. geschaard en werd de prijs aan het vaandel gehecht. Daarna werd onder de opwekkende tonen der muziek langs Koemarkt, Gerrit Ver- boonstraat, Tuinlaan, Nieuwe Haven, Warande, St. Liduinastraat, Fabristraat, Mariastraat, Vlaar- dingerstraat, Dam, Markt en Boterstraat naar Café Nationaal (het Repetitielokaal der Vereeni- ging) getrokken. Een dichte menigte omstuwde de prijswinners en volgde hen op den langen weg dien zij door onze gemeente aflegden. Tuinfeest Oranje-Vereeniging op 2 Augustus 1911. Aangezien, niettegenstaande alle publicatie, nog steeds misverstand schijnt te heerschen, zoo ver zoekt het Bestuur der Oranje Vereeniging ons nog eens op de navolgende voorwaarden te willen wijzen le. Ieder lid der Oranje-Vereeniging heeft niet alleen het recht zijne echtgenoote tegen betaling van 25 cents mede te brengen, doch kan ook alle verdere vrouwelijke huisgenooten en kinderen van 10- tot 16 jaar tegen dezelfde conditie introdu- ceeren. 2e. Leden der S. O. V. en huisgenooten hebben toegang ad 25 cents per persoon. 3e. De bovenbedoelde entrees worden op den avond van het feest verhoogd tot 40 cents, zoodat het aanbeveling verdient de kaarten vóór of op 1 Augustus te nemen. 4e. Niet-leden hebben slechts toegang ad fl. per persoon. 5e. Leden der Oranje-Vereeniging en S. O. V., die op den avond van het feest hun bewijs van lidmaatschap niet kunnen toonen, worden onher roepelijk als niet-leden beschouwd en hebben alzoo slechts toegang tegen betaling van fl.— per persoon. Buitengewone hitte. De thermometer wees heden 90° Fahrenheit aan in de schaduw. De brievenbesteller J. H. Eggel- meijer ten postkantore alhier is geslaagd veor het toelatings-examen tot adsistent der posterijen. Van morgen 63/4 zou de 20-j a r i g e M. Klaassen, wonende Dwarsstraat, sjouwer op de fabriek van de firma Smulders, op het terrein der fabriek, een baggeremmer op een boormachine plaatsen, toen hij door een ongelukkig toeval door de machine bij de kleeren gegrepen en, voor men 't verhinderen kon, meegesleurd werd. Toen Klaassen uit zijne benarde positie verlost werd, bleek 't, dat hij verwondingen had beko men, gelukkig niet van ernstigen aard aan rech terarm, rechterbeen en linkervoet. Nadat geneeskundige hulp was ingeroepen, is hij per rijtuig naar zijne woning gebracht. UIT OVERSCHIE. De loting van de Nationale Militie, van de lichting 1912 voor deze gemeente, zal plaats hebben Donderdag 10 Augustus, des morgens 10£ uur op het Gemeentehuis. Percentage en Voljaarskohier In komstenbelasting. Bezwaarschrift Straatbelasting. Brugwachtershuisje Appelmarktbrug. Onderzoek Geloofs brieven. De Raad dezer gemeente, Dinsdag 11. na ver loop van drie weken weder vergaderend, vond ter afdoening eene agenda, die bij den eersten aan blik eene niet zoo langdurige zitting deed ver wachten. Verschillende omstandigheden hebben echter samengewerkt om deze laatste Juli-verga- dering toch te doen uitbreiden tot eene zitting, welke nog tot omstreeks halfzes geduurd heeft. Allereerst gaf deze vergadering de noviteit te zien, dat het comité ditmaal voor de opening gehouden werd, waardoor de vergadering eerst circa kwart voor drie geopend werd. Na afdoening van de lange reeks van ingekomen stukken, waaronder de vacantie-aanvragen van secretaris en ontvanger, die erals gewoonlijk, weer een maandje tusschen uitgaan, volgden eenige benoemingen en de voor gestelde klassensplitsing aan de Burgeravondschool, welke de bevestiging en aanstelling van enkele leeraren aan die school ten gevolge had. De verlaging van het percentage der Inkom stenbelasting, dat op 4.65 werd gebracht, zou, naar men vermoedde, onder algemeene in stemming vastgesteld worden. Die zoo dachten, hadden blijkbaar vergeten, dat er toch altijd nog één sociaal-democraat in den Raad zit, wien 't toch moeilijk naar den zin is te maken. Vroede De Bruin zou tegenstemmen, zoolang geen pro gressie in de Inkomstenbelasting is ingevoerd. Zeer wijs merkte onze roode vroede op, dat hij toch niet telkens opnieuw die progressie kon voorstellen. Wel neen, 'tls lang niet aardig telkens zijn voorstel te zien «kelderen." Bij de vaststelling van het voljaarskohier der Inkomstenbelasting wees vroede De Bruin niet zonder een s c h ij n van grond op de schrille tegenstellingen die de aanslagen van dat kohier te zien geven, het feit bijv. dat menschen die er dienstpersoneel op na houden, in een lagere klasse zijn geplaatst dan anderen, die in een ach terbuurt wonen. Zeer terecht wees er hem ech ter de voorzitter op, dat de wijze van leven nog niet den staat van het inkomen aangeeft, en een inkomstenbelasting nog niet een verteringsbelasting is te achten. Was echter de wethouder van Fi nanciën tegen het stelsel van controleurs door De Bruin warm aanbevolen, de voorzitter verklaarde van dat systeem niet zoo afkeerig te zijn en er wel eens de proef mede te willen nemen, waar 't bleek dat in andere, grootere steden het stelsel goed had gewerkt. De wethouder had echter een krachtig argu ment voor zijne meening in het feit dat eerlang eene Rijksinkomstenbelasting zal worden ingevoerd, die kostbaar materiaal voor de vaststelling der aanslagen zal leveren, als 'tware de basis zal kunnen vormen waarop onze inkomstenbelasting berust. Ook het feit dat nu reeds de gewone ambtenaren der gemeente zooveel mogelijk als controleurs dienst doen en met medewerking veelal van de belastingplichtigen-zelven aldus goede resultaten worden bereikt, kon met alle recht door den wethouder als argument worden gebezigd. Waar nu de voorzitter overweging van het denkbeeld der controleurs heeft toegezegd en de mogelijkheid bestaat de kwestie bij het begroo- tingsdebat weer opduikt, hopen wij, dat de Raad hierop niet zoo spoedig zal ingaan. Ons komt 't voor, dat het systeem van speurders en detectives jn belastingzaken, die ons toch reeds omzwermen, niet verder behoeft te worden uitgebreid en men aan de Inkomstenbelasting niet een nog hatelijker karakter behoeft te geven dan ze nu reeds bezit. Als een bewijs hoe de mensch van nature ge neigd is, belastingaanslagen zoo veel mogelijk te ontduiken, mocht wel gelden het bezwaarschrift door de maatschappij «De Maas" ingediend om van den aanslag in de Straat belasting voor hare panden in de Mariastraat af te komen. Hoewel deze maatschappij, tredende in al de rechten en plichten van hare voorgangster, de maatschappij Vooruitgang," van wie ze bedoelde panden had gekocht, volgens de veilingsconditiën gehouden was tot de voldoening mitsgaders eok van alle be lastingen," trachte zij salve referentia van den Raad te verkrijgen, dat zij van den belastingaan slag werd vrijgesteld. De fraaie Latijnsche woor den, waarmee haar bezwaarschrift doorspekt was, vermochten wèl niet het hart van 's Raads vroe- den te vermurwenmaar sommige Raadsleden schenen aan het zaakje toch wel een juridisch kantje te vinden en wilde het katje nog eens uit den boom kijken. B. en W. namen ten slotte het uitstel-voorstel over, bereid inmiddels juridisch advies in te winnen. Toen kwam het «eeuwige" brugwachtershuisje aan de Appelmarkt weer de aandacht onzer vroe- den vragen. Er was nu, ingevolge den wensch van den Raad, een nieuw plan ingediend, waarbij het huisje nu links van de brug nabij de Appel markt, dus op de oude plaats, zou komen; het huisje zelf kostte daar evenveel als aan den over kantf800; maar er kwam f300 bij voor fun- deeringswerk en f200 remmingswerk, aldus zou 't dan toch, goed gerekend, f500 meer kosten. Over dit plan was men 't blijkbaar in de com missie van Gemeentewerken niet eens, maar 't was toch maar bij den Raad ingediendde wet houder, de heer Van Westendorp, moest uit hij was zelfs in deze zitting niet aanwezig om het plan toe te lichten en daarom moest er haast mee gemaakt worden om het plan bij den Raad in te dienenimmers voor den winter moeten de brugwachters in hun huisje zitten. Over dit plan is nog veel in den Raad gesproken en het technisch, deskundig lid in dezen, de heer Van der Velden, heeft niet nagelaten zijn gezag daarbij in de weegschaal te leggen, verzekerend dat het bedrag veel te hoog was en het huisje eenvoudiger kon gemaakt worden. Ons komt t echter voor, dat die Raadsleden gelijk hadden, welke beweerden, dat de meening van den heer Van der Velden hier niet alleen den doorslag moest geven, maar ook de Directeur van Ge meentewerken in dezen moest worden gehoord. De Directeur zal ten slotte dan toch feitelijk te beslissen hebbenwant, na verwerping van het voorstel om het huisje op de plaats van de oude kraan te bouwen, heeft de Raad zich tot de tegen woordige plaats bepaald, een bedrag van f1000 voteerend, waarbij de Directeur dan zal moeten weten, of voor dat bedrag het huisje met bij- hooren behoorlijk kan worden gemaakt. Het onderzoek der geloofsbrieven aan het eind der vergadering heeft iets doen zien dat wij aldus niet vei wacht hadden. Dat de woordvoerder der S.D.A.P. den strijd in haar orgaan tegen de dus genaamde niet-ingezetenen geopend, ook in den Raad zou brengen, hadden wij wel verwacht maar dat ernstige mannen onder de vrijzinnigen toonen zouden voor dat denkbeeld iets te gevoelen, durfden wij niet veronderstellen. 't Is dus niet genoeg dat men door belasting te betalen, kiezer te zijn, door de betrokken autoriteiten als inge zetene geacht wordt, neen op wiskundig zekere wijze moet volgen die heeren ook vastgesteld worden dat men werkelijk ingezetene is. Er zullen dus hier ook speurhonden der gemeente moeten zijn, die nagaan of de betrokkene werke lijk s nachts op Schiedams grondgebied toeft of hij op den dag zit aan de Schiedamsche ontbijt- of koffietafel. En, dat alles in naam van den vrijzin 1 Mijne heeren, waar blijft de vrijheid Gelukkig is de groote meerderheid van den Raad niet op die vrijheidsideeën ingegaan. Dat nog drie vrijheidshelden zich daarvoor gaven, is al teekenend genoeg. Na de mededeeling van het niet aannemen der benoeming door den heer Bak hoven en de verleende machtigingen ging de Raad na dit merkwaardig incident uiteen. De moordenaar van Murad Bey. De Berlijnsche berichtgever van het «Hbld." seint, dat volgens Berlijnsche bladen men den moorde naar van den Haagschen confiturenhandelaar Mu rad Bey op het spoor is. Het is aan den Berlijnsche recherche gelukt uit te vinden, dat de van den misdaad verdachte bé- diende, de Griek Georgi, thans te Missolnaghi in Griekenland zijn dienstplicht vervuld. De Haagsche justitie wendde zich door bemid deling van onzen gezant te Athene tot de Griek- sche autoriteiten om arrestatie van den verdachte. Aan dit verzoek is echter nog niet voldaan. Postzegeltentoonstelling. Door het uitvoerend comité voor den IVden Nederl. Philate- listendag (secretariaatPiet Heinstraat 72), wordt op 30 Augustus a.s. in het Gebouw een tentoon stelling georganiseerd, voornamelijk met het doel om jongelieden het verzamelen te leeren en hen er op attent te maken, dat niet alleen een groote hoeveelheid postzegels een mooie verzameling vormt, maar even goed de wijze van opplakken der zegels en het rangschikken zeer veel kan bijdragen een collectie mooi te maken. Als hoofdprijs is de serie Pietersburg (Trans vaal) beschikbaar gesteld. Moordaanslag. Men meldt uit TielEr heerschte groote opschudding op de veemarkt» waar om één uur een moordaanslag is gepleegd op den politie-agent G. van Beek. Genoemde agent heeft voor eenige maanden in het circus Wilke gearresteerd zekeren Frans Hardeveld, 28 jaar. schilder te Ochten, bijgenaamd «Kool", een gegageerd Oost-Indisch militair. Gistermorgen heeft deze aan agenten gevraagd het adres van Van Beek en den tijd, waarop hij in dienst trad. Om één uur wachtte hij hem bij den ingang der stad op, trok een revolver en loste op twee meter afstand drie schoten op Van Beek, die alle misten Van Beek trok zijn sabel en arresteerde met den agent Weideman den dader, die gelegenheid ge vonden had, zijn revolver in de stadsgracht te werpen. Daarnaar wordt thans ijverig gedregd. L ij k o p g e v i s c h t. Bij nader ondezoek is gebleken, dat het Dinsdagmorgen in de Zuid- Willemsvaart te 's Hertogenbosch opgevischte lijk, dat van den 24-jarigen H. H. Maas is, sigaren- sorteerder, wonende Snijdersplein aldaar. Maas was gehuwd en vader van twee kinderen, terwyl het derde kind verwacht wordt. In verband met loopende geruchtenj als zou hier misdaad in het spel zijn, is er door de poli tie een onderzoek ingesteld in het bordeel van P. D., Tol brugstraat, aldaar. Deze D. is in een langdurig verhoor genomen, doch wegens gebrek aan bewijs weder op vrije voeten gesteld. Een arrestatie. Omtrent de arrestatie van den heer Valk meldt het «Rott. Nieuwsbl." nog Reeds sedert eenigen tijd waren bij de politie te Rotterdam klachten ingekomen van menschen nit omliggende gemeente en van de Zuid-Holland- sche eilanden, die bij de door den heer Valk be heerde instellingen gelden hadden belegd. De poiitie maakte van die klachten proces-verbaal op en zond de stukken aan de justitie. Naar aanlei ding van loopende geruchten, als zou de heer Valk voornemens zij» naar Argentinië te vertrekken, werden door de Haagsche politie zijn gangen na gegaan. Dinsdagmiddag kwam de rechtbank al hier in Raadkamer bijeen om over de tegen den heer Valk ingediende klachten te beraadslagen, welke beraadslagingen tot resultaat hadden, dat om halfvijf bevel tot zijn gevangenneming werd gegeven. Van dit bevel voorzien, begaf zich de inspecteur der recherche, de heer C. v. d. Pol Jr., vergezeld van den hoofdrechercheur M. D. Buck, naar den Haag. Aan het huis van den heer Valk, Laan van Meerdervoort, gekomen, troffen zij hem niet thuis. Daarop werd de medewerking der Haagsche politie ingeroepen en met haar hulp werden de stations bewaakt. Om 9 uur zag de heer v. d. Pol, die in het station der Hollandsche Spoor was, Valk het perron opkomen. Hij arresteerde hem en bracht hem naar Rotterdam, waar hij voorloopig in het Centraal Bureau aan het Haag- scheveer in bewaring werd gesteld. Bij fouillee ring werd $p hem bevonden een plaatskaartje naar Rozendaal. Gisterenmorgen om halftien werd de gearresteerde per politiewagen naar het parket van substituut-officier van justitie, mr. J. L. F. Böhtlingk gebracht, waar hij een kort verhoor onderging, om vervolgens door 2 rijksveldwach ters naar 't huis van bewaring te worden geleid. De instructie zal gevoerd worden door den rech- ter-commissaris mr. J.. E. Rosen Jacobson. De klachten betreffen het inruilen van buitenlandsche effecten tegen obligatiën in de Bank van Handel en Industrie benevens onregelmatigheden met het uitloten van obligatiën. De brand te Konstantinopel. Vol gens een officieele schatting zijn te Konstantinopel en Scutari thans 120.000 lieden dakloos. De po gingen der regeering om den brand aan toevalli ge oorzaken toe te schrijven, en wel voornamelijk aan de groote hitte, missen alle resultaat. Het is niet aan twijfel onderhevigdat de ramp aan kwaadwilligheid geweten moet worden, en in

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2