Verspreide berichten. Binnenland. Stads- ea Gewestelijk Nieuws. Kerknieuws. Laatste Berichten. De redevoering van Asquith wordt gunstig be- proken en beschouwd als loyauteit der Engelsche regeering. De correspondent van de «Echo de Paris" te Londen zegt, dat de redevoering van Asquith noodzakelijk was, dat een onmiddellijk na den ))coup d' Agadir" te Berlijn afgelegde verklaring, die een zelfde strekking had zonder resultaat bleef. Men meent te weten, dat, indien de onderhan delingen tot geen resultaat leiden, en het Duit- sche oorlogsschip te Agadir blijft, Duitschland een beroep zal doen op de onderteekenaars der Alge- ciras-acte. De «Figaro" wijst op de noodzakelijkheid, dat de basis der onderhandelingen beperkt blijft. In dien men iets wil bereiken, moet men niet be ginnen te spreken over een algemeen verdrag, dat op geheel Afrika betrekking heeft. Het «Journal" zegt: «De houding van Engeland schijnt mogelijkheid van het internationaal worden der kwestie te doen wijken, en die mogelijkheid moet men juist ver mijden". De «Figaro" meent: „De terughoudendheid van de Engelsche regee ring mag niet als een bewijs van koelheid tegen over de groote Engelsche belangen uitgelegd wor den. Duitschland heeft zich vergist, toen het zulks een oogenblik geloofd heeft. Het zou nog erger dwalen, als het in deze meening volhardde. Eerst heeft de heer Lloyd George en daarna de heer Asquith zoo duidelijk gesproken, dat Duitsch land voor deze dwaling zal bewaard blijven". Over den stand van zaken met betrekking tot de onderhandelingen tusschen Frankrijk en Duitschland blijft het nieuws schaarsch. De «Neue Freie Presse" verneemt, dat in diplo matieke kringen te Weenen wordt beweerd, dat Frankrijk en Duitschland het reeds op de voor naamste punten eens zijn en dat er nog slechts formeele kwesties geregeld moeten worden. De «National Zeitung" verneemt, dat de rijks kanselier zich gisteren naar Swinemünde zou be geven, om met den Keizer te beraadslagen. Ver moedelijk gaat von Kideler Wachter met hetzelfde doel naar Swinemünde. De «Wiener Allgemeine Zeitung" betoogt, dat de andere mogendheden, die de acte van Algeciras hebben onderteekend, in geval van wijziging van die acte onafhankelijk van Frankrijk, Engeland en Duitschland, moeten onderzoeken of hun belangen niet geschaad zijn en zoo ja, schadeloosstelling moeten vragen. Aan een officieus telegram van de «Kölnische Zeitung" uit Berlijn, van eergisteren, ontleenen wij over Marokko nog het volgende Hoezeer de Duitsche bladen in bizonderheden uiteenloopen, over éen punt heerscht volkomen overeenstemming zij vinden het van de Duitsche regeering juist gezien om door een daad, het zenden van de «Panther", de Marokkaansche kwestie zoo aan het rollen te brengen, dat nu op een of andere wijze een oplossing moet worden gevonden. Dat dit niet gemakkelijk gaan zal, is duidelijk; ook dat er in den loop der onderhandelingen, tenminste in de pers nog dikwijls een op- of neergaande, een vredelievende of oorlogszuchtige beweging zal wezen. Hoe kalmer, maar tegelijk standvastiger wij in Duitschland daarbij blijven, zooveel te meer indruk zal dat in het buitenland maken en des te minder zal men daar hopen, door manoeuvres of bedreigingen iets uit te richten en Duitschland van het nadrukkelijk opkomen voor zijn rechten af te houden. DUITSCHLAND. De Duitsche keizer is gister van zijn reis naar het Noorden te Swinemünde teruggekeerd. FRANKRIJK. De minister van oorlog heeft heden aan den President der republiek een besluit ter teekening voorgelegd, waarbij het opperbevel over het leger gereorganiseerd wordt. De hooge raad van oorlog zal onder het voorzitterschap komen van den voorzitter van den ministerraad. Drie bureauchefs van oorlog, marine en koloniën zullen aan den raad toegevoegd worden. Het opperbevel zal uit geoefend worden door den chef van den generalen staf, als hoedanig generaal Joffre benoemd is. SPANJE. De premier, Canalejas, verklaarde gister dat Carcia Prieto, de minister van Buitenlandsche Zaken en de Fransche gezant Geoffray gisteroch tend te San Sebastian een onderhoud hadden ten einde definitief de draagkracht der modus vivendi vast te stellen. In verband hiermede zijn onmiddellijk instruc ties aan de Spaansche troepen verstrekt, terwijl de modus aan het Maghzen is medegedeeld. ITALIë. Een Reuter-telegram uit Rome meldt: De gezondheidstoestand van den H. Vader wordt gestadig beter. PERZIë. Reuter is pessimistisch gestemd over den toe stand in Perzië en laat niet onduidelijk doorsche meren, dat Rusland den afgezetten Sjah, die zijn troon komt heroveren, in de hand werkt. De stad Sjachroed is door de Toerkmeensche troepen van Mohamed Ali ingenomen en geheel geplun derd. Dit optreden heeft een zeer ongunstigen indruk gemaakt, want het bewijst, dat de troepen van Mohamed Ali zich niet zullen houden aan de begrippen van oorlogsrecht, die voor beschaafde volkeren gelden. Te Tebris zijn de Russische troepen, om tot dusver onbekende redenen, in het paleis van den plaatsvervangenden goeverneur binnengedrongen en hebben Resjed el Moelk, den vroegeren goe verneur van Ardebil, bevrijd, die verdacht werd de Sjachsewennen tot opstand te hebben aangezet en daarom gevangen werd gehouden. De com mandant van de Perzische Kozakkenbrigade te Teheran, een Russisch officier in Perzischen dienst, heeft geweigerd munitie af te geven, die dringend noodig was voor de uitrusting van de expeditie tegen Mohamed Ali. Door een en ander is de stemming tegen Rusland veel slechter geworden. HAITI. Uit New-York wordt aan de «National Zeitung" geseindVolgens een bericht van de Herald is een Duitsche houthandelaar te Haïti in den arm geschoten en zijn bezittingen geplunderd. De Amerikaausche kruiser «Desmornes" heeft een draadloos telegram ontvangen, dat door de con suls van Duitschland en verschillende andere lan den te Jerenaie op Haïti gezamenlijk is afgezon den en dat den volgenden inhoud heeftEen bombardement staat voor de deur. Er wordt verzocht om het zenden van een kanonneerboot tot bescherming van de vreemde onderdanen. Uit Cuxhaven wordt aan de «Hamburgische Corresponden" bericht, dat een torpedoboot met volle vaart op een schoolschip van de marine is geloopen. De schepen zaten zoo vast in elkaar, dat zij door sleepbooten losgemaakt moesten worden. Beide zijn ernstig beschadigd. De ijverige nasporingen hebben nog niet tot het minste resultaat geleid niet alleen, maar te oordeelen naar berichten uit Saloniki trekken zich de rooversbenden in het geheel niets aan van de aanwezigheid in het Olympusgebergte der talrijke speurende troepenafdeelingen, dit blijkt wel uit het feit, dat eergisteren wederom twee jongens, zoons van een boer uit Livadaki, ontvoerd zijn. De Grieksche rooverhoofdman Christo Riso drong met vijf bandieten in de woning van den boer binnen, sleepte beide knapen mitsgaders eenige stuks vee mede, en eischt nu losgeld. Ook het verkeer op den straatweg van Caterina naar Elas- son wordt door roovers onveilig gemaakt. Nog steeds komen er jobstijdingen in om trent de noodlottige overstroomingen in China. In het geheele Jangtse-dal heeft het water een buitengewoon hoogen stand bereikt, in Hankon zoo hoog, als sinds menschenheugenis niet is waar genomen. Het district Itschang is in een binnen zee van verscheidene vierkante mijlen veranderd. Het Fungting-meer, dat buiten zijn oevers is ge treden, en het geheele land overstroomde, heeft den oogst weggespoeld. Talrijke dorpen zijn ver woest. Op woedenden wateren van den Jangtse drijven houten huizen, op welker daken geheele gezinnen een toevlucht hebben gezocht. Het Kon. Echtpaar. Uit Soestdijk H. M. do Koningin, Z. K. H. den Prins der Nederlanden en gevolg, kwamen gisteravond om 7 uur 5 min. aan de halte Soestdijk terug vain hun bezoek aan de Koninklijke familie w B,russ;el'. Do burgemeester van Soest, was ter verwelko ming aan heit station aanwezig. In drie automo bielen werd naar het paleis gereden, alwaar II. M. de Koningin-Moeder hare kinderen op het bordes ontving. Minister van Justitie. De' minister van Justitie, mr. E. Regout, ver trekt 1 Augustus, met verlof, voor eenige weken naar het buitenland. Bloemendag dr. Ariënfonds. Wegens abusieve opgave in sommigtei bib den zij: medegedeeld, dat de Algemeens Bloemendag zal gehouden worden op Zondag 24 September a.s. Bredasche Katholiekendag Als spreker .op de algemeen© vergadering van den vijfden Bredaschen Katholiekendag zal op treden de ([i^ear mr. A. baron van Wijnbergen, m:et het onderwerp: Verdieping van hiet gods dienstig leven. Electrische centrale In afwijking van de plannen der commissie om te komen tot een Electrische Centrale voor West- Friesland, wordt binnen korten tijd een bijeen komst gehouden van de besturen der 5 [oostelijke gemeenten in de Streek ter bespreking van de oprichting van een gasfabriek. De heer Van Rhijn, directeur der gasfabriek te Hoorn, zal alsdan als adviseur optreden. Hoewel electrisch licht in vele opzichten te verkiezen is, achten toch vele raads leden, dat de gasvoorzienning betere financieele resultaten geeft. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 29 Juli 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 773.4 te Stockholm Laagste barometerstand 758.7 te Scilly, Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matigen oostelijken wind, lichtbewolkt, droog weer, behoudens kans op onweer, zelfde tempe ratuur. Onweer. Het hevige onweer, hetwelk zich gistermiddag boven onze stad ontlastte, heeft hier en daar eenige schade veroorzaakt. Bij de firma A. F. Smulders (werf »Gusto") sloeg de bliksem op drie plaatsen op de electri sche geleidingen, welke daardoor beschadigd wer den. Het bedrijf stond gister-middag dientengevolge stil, doch na verschillende herstellingen, kon het heden weder worden hervat. Door een geweldige windhoos werden twee ijzeren deuren van een der machinehallen inge drukt. Gunning. Door het bestuur der S. Willibrordusstichting js het werk, hetwelk Woensdag 1.1. is aanbesteed, gegund aan H. Schouten te Hoorn voor de som van f 26.985. Buitengewone warmte. De thermometer wees heden hier ter stede 87° Fahrenheit aan. De jaarlijksche Zomerschouw in de Branderijen en Distilleerderijen over de distil leerketels, stutten, rollagen en aschgaten, alsmede over de boerenbakken, zal gedreven worden, verdeeld over vijf stadswijken, op Maandag 31 Juli. Woensdag 2, Vrijdag 4, Maandag 7 en Woens dag 9 Augustus, telkens van des voormiddags 2} tot 5 uur. In de lijst der candidate n, welke slaagden voor het «Mercurius" diploma der Fe deratie van Handels- en Kantoorbediendenveree- niging in Nederland, komen o.m. voor J. Eijgen- raam, en C. M. de Koning alhier, beiden voor boekhouden, en J. Tuijl alhier voor Engelsche handelscorrespondentie. Door de politieis gisteren aange houden zekere J. J., gesignaleerd voor fl boete, subs. 1 dag hechtenis. Door de politie werden heden morgen vroeg aangehouden twee Rotterdamsche jongens, die in het bezit bleken van twee paar voetbalschoenen en eenige nieuwe lepeltjes. Zij ver klaarden die voorwerpen te hebben weggenomen 'uit een voetbalkeet onder Vlaardingen. De jongens zijn ter beschikking van de politie te Vlaardingen gesteld. Een meisje deed gisteren bij de politie klachte, dat zij, gaande over de brug aan de Westerkade, door baldadige fabrieksarbeiders van den een na den ander werd geworpen en ten slotte tegen den grond terechtkwam. Zij be liep daarbij eene ontvelling aan het linkerheup been en klaagde over pijn. Het meisje verklaarde de daders te kennen. UIT KETHEL EN SPALAND. Gisteravond is nabij het station Kethel een man, te Hilversum woonachtig, uit den trein van Rot terdam naar Den Haag gevallen. Hij werd zwaar gewond opgenomen en met den D-trein naar Rotterdam vervoerd, waar genees kundige hulp werd ingeroepen. UIT ROTTERDAM. Sedert een wielek ongeveer was1 de verkeering af tusschen den stoker F- C. van uit de Baar: en de in het café van F. H., in de Wester- stbaat, dienende 23-jarigfe dienstbode A. Ch. R. Die stoker kon dit piet verkroppen. Van pen slbe- perskneebt kocht hij gisternamiddag een brood, mes en hiertnee gewapend begaf hij zich naar bet genoemde café. Toén hij daar kwam, was de dienstbode bezig met gl&zénzeieimen. Dadelijk liep hij op haar toe en bracht haar met het mes drie steken toe in de linkerborst, den rechter, schouder en den rechterarm. Na dit gedaan te hebben, nam hij de vHucht, nagezet door inmid- deffis op het 'hulpgeroep van hef meisje toeige- loopien meusehen 0,p het bureau van de rivier- politie aan de Veerkade zocht hij bescherming tegén zijn achtervolgers en daar werd ;hij in ge refcend Hij is in het politiebureau in de Witte de With straat opgestoten. De dienstbode is; nadat een gteméesheer haar voorltaopig hulp had verleend, .naar het Zieken huis gebracht. Vooralsnog is haar toestand piet levensgevaarlijk. Gistermorgen zijn te Rotterdam niet minder dan vijf lijken opgehaald van personen, die in de laatste Wéken yerdronkén zijn, welke lijken door de warmte zijn bovengekomen. Ze zijn alle naar CroosWijk gebracht. i agenda van vergaderingen enz. Schiedam!. Woensdags 24 u. Stedelijk Museum. Doeleplein. Woensdag 2 Aug. 8 u. S, O. V. Ora/ijevereeni- ging. Feestavond. Begrafenis pastoor Julfermans. De plechtige uitvaart en ter-aarde-bestelling van den zeereerw. pastoor JufTermans heeft gisteren onder veelzijdige deelneming te Weesp plaats gehad. Van uit de steigerbalken in de juist geschilderd wordende kerk zag men het hoogaltaar geheel met rouw behangen, terwijl rondom de baar tallooze waskaarsen brandden. Nadat Donderdag-avond de Metten waren ge zongen door den zeereerw. heer Möllmann,'secre taris van het bisdom, als agens, terwijl de weleerw. heer Kramer, kapelaan te Amsterdam, en de eerw. heer Ilosman, theologant te Warmond, neef van den overledene, als diakens fungeerden, had Vrijdag-ochtend 41 ure de plech tige uitvaart plaats. In het priesterkoor hadden een groot aantal eerw. heeren geestelijken plaats genomen, waaronder de hoogeerw. heer Taskin, president van het groot-seminarie te Warmond, en de zeereerw. heeren pastoors uit Bussum, Bovenkerk, Nederhorst-den-Berg, Diemen en Nes, verder alle klasgenooten van den overledene en vele studievrienden. In de kerk, die door de ge- loovigen geheel bezet was, hadden in de eerste banken de hoogbejaarde vader en verdere familie leden van den overleden pastoor plaats genomen, Ten half elf begon de zeereerw. heer deken Waare, van Beverwijk, oud-pastoor van Weesp, de Lauden met assistentie van twee neven van den overledene, de eerw. heeren Juffermans en Ilosman. Vervolgens werd de plechtige rouwmis door den zeereerw. heer deken A. Timans, van Oudekerk, opgedragen, geassisteerd door de beide genoemde neven van den overledene. Na den lijkdienst hield de zeereerw. heer pastoor J. H. Serbróck, uit Amsterdam, de lijkrede. Red. richtte zich eerst tot den hoogbejaarden vader, wien de kroon van 't hoofd gevallen was, voor wien de afgestorvene altijd zulk een trouw en goed zoon was, de broeders en zusters wier eer en glorie de overledene was en vooral de paro chianen, die in pastoor Jufïermans zulk een trouw herder verloren hebben. Spr. schetste vervolgens den pastoor van Weesp met zijn zwakke gezond heid, zijn altijd lijdend lichaam, maar immer blijde ziel, steeds voor zijne parochie arbeidend. Hij schetste hem vooral in zijne laatste ziekte als een voorbeeld van geduld in zwaar lijden, en vroeg ten slotte aller hartelijk gebed voor den betreurden verscheidene. In deftigen lijkstoet, waarin de jongens en meisjes der katholieke scholen met onderwijzers en eerw. zusters voorop gingen en verdere kerke lijke corporatiën volgden, werd het stoffelijk over schot ten grave gebracht. De loco-burgemeester van Weesp, de heer D. J. van Houten, de bur gemeester van Weesperkarspel, de heer Bletz, dr. Fijn van Draat, geneesheer van den overledene, en vele anderen volgden het lijk. Langs den weg stond een groote massa volk. De beaarding geschiedde door den zeereerw. deken H. J. A. Coppens, uit Schiedam, terwijl de weleerw. heer C. P. van der Selm, deversitor der parochie, als ceremoniarius fungeerde. Op veler lippen lag bij de groeve van dezen vroeg gestorvene de innige smeekbede Hij ruste in vrede 1 De heer M. Oranje te Schiedam sllaagde heden vo,or heft examen hoofdacte L.O. Die R. K. kerk te Harren (N.-B.) is lieden tot den grond foe afgebrand. In de Mar i nbür gs traat te Nijmegen stortte he den een huis in. Eenige personen, die er onder geraakten, bekwamen lichte kwetsuren. De burgemeester van Delft heeft andermaal de opvoering van Aller Ziel'eni verboden. Door1 een adder gebeten. De arbeider Jan Wieisterveen, te Darp (D.), werd Woensdag, toen hij voor den, landbouwer P. Broekman aan 't rogge hinden was, bij 't opkrijgeni van een hoopje hallmetn, om die tot een hos tei binden, door een, daaronder liggende, adder, in den Wijs vinger der linkerhand glebe ten. 't Ongure beest heet zoo Kwaadaardig, dat het aan den vinger Kleef hangen. De vingter w|erd dadelijk met een touwtje afgebonden én de arbeider reed in allerijl per rijwiel naar Steen wijk. Hier werd de man door doktetr B. KoSfer behandeld. Op de terugreis naar huis, kon de man, die al zieker en zieker werd, al spoedig niet verder, en viel' bewusteloos op den berm langs den rijks weg neer. De joogte Broekman, die hem ver gezelde, spoedde zich om hulp naar den land bouwer J. Seinen. Deze haalde Westerveen peT wagen op, en hi'acht hem naar zijn woning. In- tuslschen keeide liet bewustzijn weder. Wiesterveen werd vervolgens per wagen naar zijp eigen huis vervoerd. Des middags Was de toeS'taml van den ver- wlondie; nog' niet better. (Tel1-), j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2