Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. bieden, dat de kinderen katholiek worden opge voed, Wanneer één der pdhlgenooten orthodox" is(, waarschuwde pastoor Etzeczott tegen hét aan gaan van zulk een gemengd huwelijk om niet met de landswetten in strijd te komiejn. Op grond van dp verkljaring van een school meisje, ondervroeg het ministerie ook dein g'ods- dienstleeïlaar dr. Pawlowski. Daar dezte met het optreden van den deken insfemidje, werden beiden uit hun ambt ontzet. De Parijsche »Temps" verneemt uit Paler mo, dat een onweer verscheidene huizen van het dorp Yicini verwoestte. Vijf personen verloren daarbij het leven. Een brand verwoestte een groot magazijn van de Noorderspoorwegmaatschappij te Saint Ouen, dat een groote hoeveelheid telefoonlijnen en toestellen bevatte. De schade zou een millioen francs beloopen. Een officieuse nota meldt, dat Italië met het oog op quarantaine-maatregelen door Argen tinië genomen, de landverhuizing naar Argentinië verbiedt. Te Weenen is een verdacht geval van cho lera geconstateerd bij een civiel-ingenieur, tijdelijk ingedeeld bij het tweede regiment infanterie. De correspondent van de „Times" te Pa nama seint, dat de Amerikaansche regeering haar tegenwerpingen tegeh een Engelkch-Dui tschcn spoorweg tusschen Darieh en de stad Panama heeft Tarten varein, mits de lijm van 300 K.M. langs de Atlantische 'kust opr een afstand van minstens tien mijlen van de landengte verwijderd blijft en bezuidwesten de Cordilleras loopt'. De pest in Indië. Een regeeringstelegram van 29 dezer, inhou dende het weekrapport betreffende de pestgevallen op Java, luidt als volgt Afdeeling Malang: 41 gevallen, 40 dooden. K e d i r i5 gevallen, waarvan de lijders allen overleden zijn. S o e r a b a<j a één geval, dat reeds geseind is. Grond wetsherziening. Men meldt ons uit Den Haag De Staatcom missie voor grondwetsherziening zal over eenige weken met het op schrift gestelde resultaat van haren arbeid voor den dag komen. Omtrent de tot nn toe in die commissie gevoerde beraadslagingen is, speciaal de kwestie van het kiesrecht, betreffende een niet onbelangrijke mede- deeling te doen. De meerderheid der commissie heeft zich n.l. verklaard voor een kiesrecht te geven aan alle 25-jarige mannelijke landge- nooten, die in hun eigen onderhoud voorzien. Van eenige stap in de richting van vrouwen kiesrecht, wil de meerderheid der commissie niets weten zij acht de uitbreiding van het mannen- kiesrecht reeds zóó vérgaande als, bij den tegen- woordigen ontwikkelingsraad van het Nederland- sche volk, mogelijk is. Tegenover de ontegenzeggelijk groote uitbrei ding, die het 'bestaande kiesrecht in het stelsel der commissie zal ondergaan, staat, worden te verwachten voorstellen der meerderheid wet een geheele verandering van ons gemeentelijk bestuurs- en kiesstelsel. De meerderheid van bedoelde Staatscommissie is n.l. voor het Pruisische stelsel van gemeente bestuur. In het Pruisische stelsel bestaan twee collegesj die het gemeentebestuur deelen, en met elkaar moeten samenwerken deStadtverornetenversamm- lung" die de verordenende, het Magistrats-colle gium," dat de uitvoerende macht heeft. Evenals hier het college van B. en W. wordt gekozen door den gemeenteraad wordt in het Pruisische stelsel de Magistrat" gekozen door de nStadtverordnetenversammlung." De Pruisische wet kent twee soorten van leden van het »Magistratscollegium," onbezoldigde en bezoldigde. Voor de onbezoldigde leden is het lid maatschap een eere-ambt. Zij staan aan het hoofd der administratie diensttakken. De technische diensten worden geleid door bezoldigde leden van den magistraat, die technische kennis hebben van den diensttak aan welks hoofd zij staan. Deleden van het »Magistratscollegium" worden daar gekozen dóór, doch niet u i t de Stadsverord- netenversam ml ung. Bij de invoering geheel of ten deele van dit stelsel, waarbij het het doel wordt genaderd, be noeming van wethouders, hoofden der gemeente lijke dienstakken, buiten de» Raad, wordt de bevoegdheid der tegenwoordige gemeenteraden belangrijk beknopt. Het staat te bezien of de Staten-generaal dien weg, betrekkelijk het bestuur der gemeenten opwillen. De meederderheid der Staatscommissie voor de grondwetherziening zal echter met een voorstel in die richting komen als een soort van tegen wicht contra de belangrijke uitbreiding, die zij ten opzicht van. het kiesrecht voor Staten en Kamer, voorstelt. (»Tel.") Mr. H. P. Marchant. „L. en V." meldt, dat de; toestand van mr. H. P. Marchant thans reeds zoover is verbeterd, dat hij zijn weiifczaiamtheden heeft kunnen her vatten. Weit dient voorzichtigheid ip. het loopen alsnog betracht, doch spoedig zal' het verwonde been geheel hersteld zijn. Afscheid van mr. G. van Tienhoven. Zaterdagmorgen vertoefde mr. G. v. Tienhoven voor de laatste maal als commissaris der Koningin in het gouvernementsgebouw te Haarlem, vooral om afscheid te nemen van de ambtenaren en de bedienden der Provinciale Griffie en de ambte naren van den Provincialen Waterstaat. Die allen vereenigden zich in de zoogenaamde zaal van Gedeputeerde Staten, waar mr. Van Tienhoven hen toesprak. Namens hen betuigde mr. P. Dozy, griffier der Staten, den scheidenden commissaris, dat het allen dankbaar stemde in de gelegenheid te zijn gesteld afscheid van mr. Van Tienhoven te kunnen ne men daarbij voegde hij aller beste wenschen voor het welzijn van mr. Van Tienhoven. Deze drukte daarop allen de hand, zich met enkelen daarbij een oogenblik onderhoudend. Het waren indrukwekkende oogenblikken. (O.H. Ct.) Erkenning van verdiensten door het buitenland. Erkenning in het buitenland der verdiensten van Nederlanders, hetzij ambtenaren of anderen, wekt altijd voldoening. Vandaar dat wij gaarne gewag maken van de loffelijke vermelding, welke wij aantroffen in het rapport van den geneeskun digen inspecteur (the medical Officer) van Londen over het jaar 1910, betrekkelijk de zending, op last der Nederlandsche Regeering, daar ter plaatse vervuld door dr. E. Berger, te Zwolle, gouverne mentsveearts in algemeenen dienst. Het bedoeld rapport getuigt van dezen ambtenaar, dat hij, in de tweede helft van 1910 naar Smithfiel gezonden, om nauwkeurig na te gaan, welke eischen door de Engelsche markten aan het Hollandsch vee gesteld werdenblijk gaf, niet alleen theoretisch, maar ook practisch, voor die taak berekend te zijn. Door wisseling van denkbeelden werden ver scheiden vraagstukken van pathologischen aard tot klaarheid gebracht, zoodat bij zijn vertrek tegen het einde des jaars in Engeland van zijn bezoek gunstige resultaten werden verwacht. Koninklijk bezoek aan Utrecht. Het Koninklijk echtpaar zal bij gelegenheid van zijn bezoek aan Utrecht door eene eerewacht van 26 ruiters worden gefeid. Mr. Claringbould treedt op als commandant. Stukwerk spoorwegwerkplaatsen. Naar aanleiding van een verzoek van Utrechtsch werkplaatspersoneel, dat door twee leden der af deeling Utrecht van de Ned. Vereeniging en een hoofdbestuurder is toegelicht bij den directeur- generaal, o.m. ten einde tot de afschaffing van stukwerk te komen, is door den directeur-generaal een kommissie van vier ingenieurs ingesteld, die de wenschelijkheid van de afschaffing zal onder zoeken. Bovenbedoelde delegatie is daarvoor gis teren door de kommissie gehoord. Nog meerdere personen uit het werkplaatspersoneel zullen opge roepen worden. (Volk) Pieter Pauw-Stichting. Door mevr. de wed. P. Pauw-Pont, wier echt genoot te Wageningen overleed, is de door haar bewoonde villa „Over-Betuwe", op den Wagening- sche Berg ten geschenke gegeven voor een P. P. stichting, die zich ten doel stelt ziekenverpleging en tevens wijkverpleging. Door den burgemeester als voorloopig eenig bestuurder, werd aan de «Stichting 17 November 1863" die een zieken huis exploiteert, dat echter reeds ruim 2 jaar ge sloten is, verzocht de stichting op te helfen ten bate der P. P.-Stichting. In de jongste vergadering van regenten is daartoe besloten. Aan de P. P.-Stichting wordt een jaarlijksche bijdrage verzekerd voorloopig van f 500. Verder zal zij haar gebouw aan het Spijk verkoopen en de opbrengst daarvan doen strek ken tot dekking der verbouwkosten van de villa »Over-Betuwe." De inventaris en de geneeskun dige instrumenten worden geschonken aan de P. P-.-Stichting. Als bestuursleden der P. P.- Stichting hebben regenten aangewezen de heeren J. M. Hupkes en J. G. C. Plantenga. Het totaal kapitaal der Stichting, 17 November 1863, is groot pl.m f 30.000. (A. Ct.) Rechtstaal Men schrijft aan de »Arnh. Cr." Waar in de laatste jaren steeds meer op taal zuivering wordt aangedrongen, vormt de taal door rechtsgeleerden, in gerechtelijke akten en stukken, vooral in vonnissen, gebezigd, daarmede nog steeds een scherp contrast. Een overzicht van een aantal rechterlijke be schikkingen en uitspraken, ook nog van den laat- sten tijd, is voldoende om te doen zien, dat de gewoonte om latijnsche uitdrukkingen, en daar onder uitdrukkingen van zeer twijfelachtig gehalte en volzinnen van een ontzettende lengte te ge bruiken nog steeds in ruimen omvang bestaat. Er is thans echter een beweging gaande om aan deze verkeerde gewoonte een einde te maken en door meerdere gezaghebbende rechtsgeleerden werd dan ook de wensch kenbaar gemaakt, dat de rechter zich bij het toelichten zijner beslissing meer dengene, wie de beslissing geldt, zal voor oogen stellen, zoodat gewoon en matig ontwikkel den, de gronden waarop de uitspraak rust, zullen kunnen nagaan. Zeer zeker zou zulks aan de waar deering onder het groote publiek voor onze justitie niet weinig bevorderlijk zijn. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht 'n den morgen van 31 Juli 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 771.8 te Bodo. Laagste barometerstand 754.6 te Valentia. Verwachting tot den volgenden dag zwakke tot matigen winden uit oostelijke richtingen, ge deeltelijk bewolkt, droog weer, behoudens onweer, warmer. Ned. R. K. Volksbond. A f d. Schiedam. De maandelijksche vergadering, ditmaal weder op den gewonen tijd gehouden, was, onder den invloed vermoedelijk van de tropische hitte, min der nog dan gewoonlijk bezocht. De voorzitter, de heer T. J. H. Mouwens, de ver gadering met kort gebed openend, deelde daarna mede, dat, wegens afwezigheid van den secretaris, de notulen niet konden worden gelezen en hij zich in deze «druk bezette" vergadering slechts tot enkelen punten zou beperken Door de zangafdeeling «St. Cecilia" werden daarna op verdienstelijke wijze ten gehoore ge bracht «Lied van den Arbeid" van Wirtz en Dominc, salvam fac Reginam nostrum van Gie- sen, het laatste als een hulde aan de weldra ver jarende Koningin-Moeder. De voorzitter, daarna het woord nemende, zeide, dat H. M. de Koningin-Moeder niet alleen haar verjaardag viert, maar dat allen dien hartelijk mede vieren. Zij die de eerste schieden van onze jeugde Vorstin heeft geleid en Haar heeft opgevoed, zooals wij Haar nu hebben, nam ook weder de kleine Prinses onder hare hoede, terwijl Hare Koninklijke Moeder, met den Prins zich naar België begaf. Zij, die aldus als 't ware twee ge slachten ten heil is, verdient door ons gehuldigd te worden en onze feesttonen brengen Haar hulde en dank. Verder deelde de voorzitter het volgende mede Sedert de laatste vergadering zijn weer een aan tal leden tot de Bondsafdeeling toegetreden, ter wijl andere haar hebben verlaten hunne namen zijn ter gebruikelijker plaatse bekend gemaakt. Een bestuurslid, de heer P. de Haas, trad in het huwelijk. Namens allen werd hij hartelijk gelukgewenscht en de wensch uitgesproken, dat hem vele jaren van vrede en voorspoed zouden ten deel vallen. Bedoeld bestuurslid was in deze vergadering niet tegenwoordig evenmin als het be stuurslid de heer De Groot, dat door dienst verhin derd was. Het verslag van de vergadering van den Cen- tralen Raad hadden de leden in de Volksbanier" kunnen lezen. Voorz. achtte 't dus niet noodig, zooals in enkele afdeelingen geschiedt, over heel die vergadesing rapport uit te brengen. Hij wilde daaruit alleen enkele punten aanhalen Zoo werd in de rekeningen verantwoording van den penningmeester de klacht geuit, dat de con tribution van verschillende afdeelingen zoo slecht inkomen. De vijf aftredende leden van het Centraal Be stuur werden allen herkozende heer J. W. Smit werd bij afzonderlijke stemming tot voorzitter gekozen. Het voorstel, waarvoor de de afd. Amsterdam met kracht en ijver gewerkt heeft nl. om een Se cretariaat van den Arbeid te stichten, is bij ver nieuwde poging in den Centralen Raad mislukt. De stemming in dien Raad was van dien aard dat het voorstel door de bedoelde stichters zelf, hoewel onder protest en zich voorbehoudend er later op terug te komen, werd ingetrokken. Onze afdeeling, die zich te dezer zake reeds heeft uit gesproken in afwijzender zin, zou zeker bij ver nieuwde poging dezelfde gedragslijn volgen. In de wijze waarop de afdeelingen in den Centralen Raad zullen vertegenwoordigd zijn, is thans wijziging gebracht. Het aantal afgevaar digden is op de helft teruggebracht, zoodat niet meer elk honderdtal leden, maar elk tweehonderd tal zal vertegenwoordigd zijn, zoodat afdeelingen van 400 leden er 2 zullen hebben en afdeelingen van over de 400 leden 3. 't Valt mee, dat dit voorstel zoo gemakkelijk in de vergadering van den Raad werd aangenomen. Het wetsontwerp op de Ziekteverzekering is door den heer Alb. van der Kallen in de verga dering van den Centralen Raad besproken op eene wijze die boven allen lof verheven is, op een dusdanige manier, dat de heer Pastoors ge tuigde, dat een andere vergadering van honderd over deze punten gedurende een paar weken dagen lang geredeneerd had maar dit honderdtal in een paar uren tijds door een practischen kijk op de dingen, na de uitnemenden uiteenzetting van den heer Van der Kallen en de uitstekende discussie, veel meer had doorgewerk, zoodat bij de samen stelling van het rapport eene betere regeling van het ontwerp kan verkregen worden. In onze afdeeling is deze zaak ook behandeld maar behalve door het bestuur der afdeelingen van het Onder steuningsfonds was de belangstelling door een persoon vertegenwoordigd. Intusschen zal ook 111 °en socialen cursus in het volgend seizoen te houden, deze zaak ter sprake komen en voorz. vertrouwt, dat zich dan meer belangstelling zal toonen. Nadat voorz. dit laatste agendapunt in den Centralen Raad verklaard had, en nog eene nadere toelichting had gegeven, had hij nog een tweetal verzoeken te doen, eerst om te gaan sparen voor een retraite. Ook in Schiedam zal een retraite fonds gevormd worden en daarvoor vrijwillige bijdrage worden gestort, om personen die zelf met in staat zijn een retraite te houden, daartoe te helpen. Aan dit fonds kunnen dus velen deel nemen. Verder herinnerde voorz. er aan dat in de Sociale Week in September in Maassricht te houden een onderwerp van overgroot belang zou behandeld worden nl de encycliek Rerum Nova rum en het verschillend standpunt waaronder die encycliek kan beschouwd worden nader zal wor den uiteengezet. Als er personen zich beschik baar stellen om die Sociale Week te gaan bijwo nen zal men trachten hen te doen subsidieeren. Bijz. gaarne zou men zien, dat de Sociale Weken goed bezocht werden want door die weken wordt het leekenelement van sprekers gevormd. Bij de rondvraag aan het eind der vergadering werd vooral de leestafel besproken en de wen schelijkheid betoogd die tafel, in den laatsten tijd reeds meer voorzien, nog meer uit te breiden. Daarna werd de vergadering met gebed gesloten. Gemeenteraadsverkiezing. Die vrijz. dein. vereeniging Schiedam heeft haar léden opgeroepen in algtenieene vergadering op Woensdagavond' 2 Aiu|gUstuk in het Volkshuis. Op de agenda is geplaatst de canjdidaatstelli.ng voor d e Gem eien leraadsyerkiezing. Gevonden voorwerpen. Aanwezig a,a,n het Commissariaat van Politie schort, R. K. boekje,' rozenkrans, belteenbriefje. Terug te bekomen aan de volgende adressen ring met sleutels, v. Hees, Hoogbtr. 42; Meren bandenhaföba,nd, Boela, Hoofdstr. 111; wit sokje, HuTsmoijer, Kinderbuurl 6; portefouillte met pa pieren, v. Rutten, Noordenstr. 29; portemon. mei geld, Spruijt, Tuinlaan 90; duif, gemerkt, Bak- ker, Buitenh.weig 60; portemon. met geld en me daillon, v. Kruimingen, Hoofdstr. 197; duimstok, v. Gerven, Kethelstr. 5; zwart hondje, teef, Meijer, Singel 144portemon. met papieren, Hoender kamp, Bagijlnehof 12; bok, Tons, Fabristr. 1; bank biljet, Stevens, Hoogstr. 196; keeshondje, v. d. Gaag, Groenendal1 5. Eindexamen H. B. S. Biji hel eindexamen vijfjarige cursus H. B. S. zijn geslaagdM. Wesferiierp, H. de Ronde, A. Siehouwer, G. van der Motst Czn., C. de Pater, J. F. W. Meijter, en Johanna A. M. Koper, allen van de II. B;. S. te Schiedam. Verdronken. Zaterdag-namiddag 5J/'4 ure is de 22-jarige J. de Jager, varende op een schuit beladen met kist jes groenten, in de Schie voorbij de Spoorbrug, terwijl hij den vaarboom uitwierp om het vaar tuig te doen stoppen, met de kistjes waarop hij stond gekanteld en te water geraakt, waarna hij onmiddellijk zonk. Een zoon van den heer Van Westendorp en de spoorwegarbeider Damme sprongen spoedig den drengelingna, maar mochten er niet in slagen hem te grijpen. Nadat een dreg was uitgeworpen,werd hij echter spoedig opgehaald. In het brugwachtershuisje bij de Spoorbrug gebracht, trachtte men tevergeefs de levensgeesten nog op te wekken. Dr. Janssen, te hulp geroepen, kon daarna slechts den dood constateeren. Het lijk is vervolgens naar de woning der familie De Jager in het Bubbermanssticht overgebracht. Brand. Heden-middag half een is brand ontstaan op de bovenverdieping van een in aanbouw zijnd pand van A. J. Oosterhof aan de Westfranke- landsche laan. De brand werd door de brandweer spoedig ge- bluscht. Desondanks is de geheele bovenverdie- ping uitgebrand en zijn ook een schaafbank en gereedschap verbrand Alles was verzekerd. Door A. van der Vlies, wonende Strijenschestraat, is Zaterdag-avond in de Maas drijvende gevonden een vlet, die door hem werd opgeborgen aan de Vondelingenplaat onder Pernis. Giste r-m orgen half zes werd door de politie op de Noordvest een beschonken ru- moermaker gearresteerd. Waar deze zich verzette eu door andere personen geholpen was, wist hij zich op een oogenblik los te rukken, sprong in de gracht en zwom naar den tegenoverliggenden Noordvestsingel. Kort daarna werd hij echter toch aangehouden en naar het politiebureau gebracht, waar hij in bewaring werd gesteld. Na ontnuchtering en na verhoor werd bedoelde persoon weer op vrije voeten gesteld. UIT VLAARDINGEN. Die: Vrijiz.-Dem. Kiasvereeniging zat in de dis tricten II em III den heter J. H. van Linden van den. Heuvel candidaat stellen. De R. K. Kies vereeniging „De Grondwet" zal in District II candidaat stallen dan heer P. van der Drift. i UIT ROTTERDAM. Pater Bergman, de voorzitter van de Rotfer- damschfi Vereeniging vani Katholiek Onderwijs, vond gisteren een couvert te zijnen huize ge deponeerd, waarin hij van eön oogen oeinden wel doener f5000 in bankpapier vond, afe gift voor genoemde vertooniging. (Maasbode). UIT DELFT. De R. K. Kjesvereeniging „Recht en Plicht" heslioot den candidaat der antirevolutionairen voor den gemeenteraad, den heer mr. J. P. Chardon, te steunen. Een jonginensch W. H„ 18 jaar, woonachtig te Hilversum, kwam Vrijdag uit Keulen en zette met den trein Amsterdam-Hilvefsum de reis voort. Tusschen Schiedam en Delft sicTiijlnt hij alleen in een wagon zich bevindende te ver uit het raam gekeken te hebben en daarbij zijn evenwicht ver loten te hebben, met Ihet gevolg dat hij uit den titein gevallen is, zonder dat dit weed opgemerkt. Een wegwachter vond hem bewusteloos langs den weg liggen. Hij is daarop met een aanko menden trein naar Rotterdam vervoerd. Aan het station vetteenden dr. Th armee em dr. Cahen de eerste geneeskundig!© huljr, waarna hij nog steeds in bewuisteloozm toestand per brancard der ver-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2