Dagblad voor Schiedam en Omstreken. De Financier. 34ste Jaargang Vrijdag 4 Augustus 1911. No. 10084. üfficieele berichten. Kennisgeving. Kennisgeving. Batienla&dsch Nieuws. F E U I L h T O N. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 16 regels 0.92elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijkadverteeren worden uiterst b i 1- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Schietoefeningen. De Burgemeester van Schiedam, brengt, op verzoek van den heer Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, ter kennis van belanghebbenden bij de scheepvaart, dat op 9 Augustus a.s. eene schietoefening zal worden gehouden van het fort Pampus. Er zal gevuurd worden met kanonnen van klein kaliber cM.), waarbij onveilig wordt gemaakt een sector, begrensd door de ware richtingen O.N.O. door Oost tot Z.O.t.Z. (79°) tot op 45UU M. van het fort. Op de dagen, dat gevuurd wordt, zal van het fort* Pampus eene roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en één uur voor de oefening geheel voorgeheschen wordt. Bovendien zullen tegelijkertijd en op dezelfde wijze roode vlaggen waaien van de batterijen Diemerdam en Durgerdam, de Westbatterij nabij Muiden en den kerktoren te Muiderberg. Schiedam, 4 Augustus 1911. De Burgemeester van Schiedam, M. L. HONNERLAGE GRETE, De Burgemeester van Schiedam, Brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen Dat het kohier van de Belasting op Bedrijfs- en andere Inkomsten, no. 2, dezer gemeente, over het dienstjaar 1911/12, door den heer direc teur der directe belastingen te Rotterdam op den 3n Augustus 1911 executoir verklaard, op heden aan den ontvanger der directe belastingen alhier, ter invordering is overgemaakt. Voorts wordt bij deze herinnerd, dat een ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet be paalden voet te voldoen, alsmede dat heden de termijn van zes weken ingaat, binnen welke bezwaarschriften tegen eenen aanslag, op genoemd kohier voorkomende, behooren te worden inge diend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 4n Augustus 1911. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. MAROKKO. Aan de sNeue Preusische Korrespondenz" wordt door haar diplomatieken medewerker geschreven: De onderhandelingen tusschen Kiderlen-Wiichter eu Cambon vorderen slechts langzaam. Het blijkt telkens meer hoe volkomen verkeerd deFransche bladen den toestand beoordeelen, toen zij een bespoediging van de onderhandelingen verwachtten, ftls gevolg van de besprekingen van den rijkskan selier en Kiderlen-Wiichter met den Keizer. De besprekingen van de beide leiders der buiten- Ihndsche politiek met den Keizer hebben integen deel in zoover een weinig goeds belovend nieuw hiornent in de onderhandelingen over het Marok- kaansche vraagstuk gebracht, als reeds een mis lukking van de onderhandelingen daarbij in aan- Boeiende Roman. (Naar het Franseh.) 12) Bernard lag op de rechterzijde en op den saamgevouwen rechterarm met de hand opge- Erompen aan den hals. De vingers waren met ge- onnen en op sommige plaatsen met zwart oioed bedekt, op andere plaatsen was het bloed °°d en als versch. Het had gevloeid uit een wonde aan den hals, waarvan men naarachte- en onder bloedklonters slechts het smalle uit- inde kon bemerken, maar die breed en diep aar de keel moest toeloopen. Om die wonde ëeheel te zien zou men het hoofd moeten op- euen en verplaatsen, want het gelaat rustte et de rechterwang op het tapijt en werd om- uievd met lange lichtblonde haarlokken. Lé- orm achtte het beter dit gedeelte van zijn uderzoek uit te stellen totdat de dokter, dien *fen had laten halen, tegenwoordig was. Lig- °lng en houding van het lijk konden inderdaad eh dokter belangrijke bijzonderheden ppenbaren etl'effende de wijze, waarop de dood den over- uene getroffen had en de vraag beslissen of teer zelfmoord of moord was gepleegd. De lin kerarm door een zenuwtrekking verdraaid, rustte merking genomen werd. In Kiel waren voor het vertrek van den Keizer naar het Noorden de lijnen, die Duitschland volgen zou bij de bespre kingen met den Franschen gezant, al bepaald. Maar nu hebben beide kanselier en staatssecre taris te Swinemünde reeds de consequentie be sproken, die de Duitsche regeering uit een mogelijk afbreken van de onderhandelingen trekken zal. Ook van Fransche zijde schijnt men met een negatief resultaat van de thans gevoerde onder handelingen, die reeds een maand duren en nog niet eens in de hoofdkwestie eenigermate tot een tastbaar resultaat geleid hebben, rekening te houden. Er wordt tenminste in de «Temps" en andere Fransche bladen, die met de regeering in betrekking staan, reeds stemming gemaakt voor een internationale conferentie. De Fransche re geering heeft echter den wensch hiertoe in Berlijn nog niet kenbaar gemaakt. Om het gezegde nog eens samen te vatten: de onderhandelingen worden voortgezet, maar zij zijn nog niet ver gekomen. De sNational-Zeitung" meldt in verband met deze berichten: Uit diplomatieke bron wordt ons bevestigd, dat thans inderdaad een zeer betreurenswaardige stremming in de onderhandelingen over de schade vergoeding in Marokko op te merken valt. Er wordt aan toegevoegd, dat de staatssecretaris von Kiderlen-Wiichter, die zich overigens in het volle vertrouwen en den steun van den rijkskanselier verheugt, niet van zins is dit voor Duitschland zoo gewichtige oogenblik van den eenmaal inge slagen en juist gebleken weg af te wijken. Von Kiderlen-Wiichter zou eerder zijn eigen persoon, dan de groote nationale belangen, waarvoor hij thans optreedt, opofferen. Men hoopt, dat het in dit ernstige oogenblik niet zal komen tot een geschil tusschen de persoonlijkheden, die den doorslag geven voor de leiding van de rijkspoli tiek. Het gerucht, dat in diplomatieke en finan- cieele kringen is verspreid, dat keizer Wilhelm over von Kiderlen-Wiichter heen aan Cambon bepaalde toezeggingen zou hebben gedaan, die thans den staatssecretaris van buitenlandsche zaken het verder leiden van de onderhandelingen be moeilijken, wordt als een verdichtsel, ja als iets onzinnigs gebrandmerkt. In verband ook met de Marokkaansche kwestie ontvangt het «Berliner Tageblatt" het volgende telegram uit Gastein De rijkskanselier, die binnen eenige dagen in Gastein zou aankomen, heeft zijn kamers in het hotel Germania afbesteld, daar de reis voorloopig onmogelijk geworden is. Het «Berliner Tageblatt" zegt echter, dat men hieruit geen ongunstige gevolgtrekkingen mag maken. Naar het blad verneemt, waren de onderhandelingen aan het einde van de vorige week weder op het doode punt gekomen, daar een overeenkomst op de door beide partijen gekozen grondslagen niet mogelijk scheen. Sedert Maandag zijn echter deze grond slagen veranderd. Men moet echter altijd rekening houden met de mogelijkheid, dat er voor het einde van de onderhandelingen nog minder gun- op den rug der ingekrompen linkerhand. De beenen waren in een laatsten doodskramp ver stijfd. Er was slechts bloed te zien aan den hals, op de rechterhand, den hemdsboord, het vest, en op het tapijt, welks sponsachtig weefsel er een groote hoeveelheid van had moeten in- zwelgende punten van enkele haarlokken waren ook in bloed gedrenkt. De jonkman schreef op het oogenblik, waarop hij besloot zich te doodenin 't geval van zelf moord of waarbij hij gedood werd in 't geval van moord. Deze laatste veronderstelling was de meest waarschijnlijke; want de brief was niet alleen onvoltooid, maar te midden van een zin blijven steken. Léguillon doorliep dat schrijven. Het waren eenige woorden aan een vriend in de provincie, dien hij zijn huwelijk mededeelde. Met zulke brieven houdt zich een man, die een geweldadig einde aan zijn leven wil maken, in den regel niet bezig. De stoel, waarop René Bernard was gezeten om te schrijven, was niet omver geworpen, maar teruggestooten, een twaaftal centimeters van de plaats, waarop die midden voor de tafel staan moest, voor het blad papier dat half beschreven was. De schok, die Jret slachtoffer op het tapijt had geworpen, was dus verschrikkelijk snel toegebracht René Bernard was als door den bliksem getroffen neergevallen. Hij had niet eens tijd gehad zich vast te klemmen aan de tafel, welke hij anders meegesleept zou hebben. Onverhoeds getroffen, had hij zich opgeheven door een veerkrachtige be- stige wendingen kunnen intreden, maar niet on mogelijk schijnt het toch, dat de rijkskanselier zijn reis uitgesteld heeft om het einde der onder handelingen, dat niet ver af schijnt te liggen, hier af te wachten. De «Figaro" behandelt den tegenwoordigen toestand van de Marokkaansche kwestie en wijst er op, dat de Duitsche bladen de stilte als een niet-vorderen van de onderhandelingen uitleggen. Duitschland schijnt zijn eischen niet te willen verminderen en .tusschen vraag van Duitschland en aanbod van Frankrijk blijft het verschil aan zienlijk. Het blad meent, dat Frankrijk door het willen aanvaarden van een bespreking der zaak met Duitschland blijk heeft gegeven van zijn tegemoet koming. "Want de Marokkaansche kwestie was bij de acte van Algeciras geregeld en had er dus bij geschil volgens die acte gehandeld moeten worden. Nu de behandeling tusschen twee blijft, is het duidelijk dat Frankrijk alles zal doen om te voorkomen dat ze op niets uitloopt. Kan éen oplossing niet verkregen worden door de hooge eischen van Duitschland, dan zal men de zaak voor een nieuwe conferentie moeten brengen. Duitschland schijnt niet veel om die acte te gevendaarom heeft het zich met Frankrijk willen verstaan. Zes jaar geleden trad Duitsch land als beschermer op van den Sultan, en nu biedt het ons Marokko aan, vergetend dat niemand kan geven wat hij niet heeft. Maar uit louter genoegen om dit rijk aangenaam te zijn, heeft Frankrijk geen zin om zijn Afrikaansche politiek omver te gooien en zich te werpen in expedities en overwinningen. De Fransche politiek in Marokko is gebaseerd op een samenwerking met den Sultan zij is ge maakt met voorzichtigheid en geduld, maar ook met flinkheid. Daarom mag Frankrijk niet geneigd zijn om te nemen wat Duitschland zoo graag wil geven. Integendeel, Frankrijk mag Duitschland niet geven wat het daarvoor in ruil vraagt. De Fransche regeering is voor gematigde, redelijke concessies, maar verder kan het niet gaan. Van Duitschland hangt dus alles af. Het zal aan Duitschland zijn om de zoo gewenschte overeen komst in vervulling te zien gaan. Een Reuter-telegram meldt Men hecht te Londen geen groote waarde aan de optimistische berichten, die aan zekere dagbla den uit Berlijn worden gezonden, daar de eischen van Duitschland nog steeds buitensporig zijn. Reuter seint nog uit Londen De uitzetting van de journalisten Ostler en Mac Cullagh uit Agadir is te wijten aan het feit, dat zij geen brieven van de autoriteiten te Magador bezaten en zij weigerden het doel van hun bezoek kenbaar te maken. De uitzetting werd bevolen door. den luitenant-gouverneur en had plaats on der Duitsche pressie. Door Engeland is bij de Marokkaansche autoriteiten te Mogador krachtig geprotesteerd. weging welke den stoel achteruit dreef, toen was hij onmiddellijk neergevallen in een doods kramp die de beenen deed verstijven en de handen opkrimpenalles was gedaan geweest. De overgang van het leven tot den dood had twee, misschien drie seconden geduurd, den tijd om tot vier te tellen en de geleerde met een veelbelovende toekomst, de verloofde, die zich liefde in een gelukkig gezin droomde, de jeugdige man wiens schoone lichaamsvormen zich afteekenden in zijn elegante kleeding, wiens gelaat omlijst werd door golvende blonde lokken, lag daar nu als een lijk met de onbeweeglijke uitdrukking, door de gewelddaad te voorschijn geroepen. Deze overweging wekte angst; zelfs de commissaris, hoe verhard ook voor zulk een schouwspel, gaf zich geheel over aan zijnmini- tieuze nasporingen, om zich niet door de ont roering te laten overmeesteren. VI. Sp e uren. Léguillon onderzocht het terrein voor zich heen om op geen voorwerp te treden, geen meubel te verplaatsen, ging de gordijn wegtrek ken, opende de beide vensters, waarvan hij de blinden terugstiet en zag dat dezen toegang verleenden tot het -balkon, dat het geheele huis omgaf en zich uitstrekte voor de vensters van het aangrenzend appartement. Een laag tralie- BELGIö. Het openbaar ministerie bij de rechtbank te Brussel heeft zijn meening kenbaar gemaakt in het proces, dat painses Louise van België de stich ting van Niederfullbach, de laatste schepping van Leopold II, had aangedaan over de teruggave van 50 millioen frank. Het openbaar ministerie stelt vast, dat de be zittingen, door baron Goffinet voor rekening van wijlen den koning verworven, niet voor Leopold II persoonlijk verworven waren, maar voor de oorspronkelijke stichting van de kroonKongo. Het openbaar ministerie heeft het wettig bestaan in België erkend van die stichting, welker statu ten niet in strijd waren met de internationale openbare orde. Koning Leopold kon beschikken over de opbrengst van zijn eigen domein zonder aan de regels van het burgerlijk recht onderwor pen te zijn en baron Goffinet heeft slechts gehan deld in formeele opdracht van wijlen den koning. Leopold II vertegenwoordigde drie personen sou- verein der Belgensouverein van Kongo en zich zelf als particulier. In het onderhavige geval heeft hij gehandeld als souverein van Kongo en de Belgische staat heeft niet het bewijs te leveren, dat de betwiste bezittingen hem toekomen, omdat de omstandigheden aantoonen, dat zij van Kongo- jeeschen oorsprong zijn. Koning Leopold had nl. met zijn persoonlijk fortuin nooit zulke bezittingen kunnen verwerven. Hij had het recht, niet te sparen en te meenen, dat de negen millioen, die hij naliet aan elk zijner dochters welke boven dien ook nog millioenen zullen erven van keizerin Charlotte haar als fortuin voldoende zouden zijn. Het openbaar ministerie acht de actie van princes Louise noch ontvankelijk noch gegrond en hij verzoekt dan ook de rechtbank den eisch van prinses Louise af te wijzen en haar tot de kosten van het geding te veroordeelen. KRETA. Uit Athene wordt aan de «Lokal-Anzeiger" geseind De oppositie partij in Kreta heeft na een lange beraadslaging een oproep aan de bevolking ge richt, waarin zij haar uitnoodigt als oplossing van de Kretenzische kwestie slechts de vereeniging met Griekanlnnd aan te nemen. Veder besloot de oppositie om tegen 1 September weer samen te komen om te trachten naar ontbinding van de nationale vergadering en een nieuw comité te benoemen, dat de opdracht zal krijgen krachtige maatregelen te nemen tot vereeniging met Grie kenland. PERZIë. Het «Nowoje Wremja" protesteert er in de scherpste uitdrukkingan tegen, dat Stokes, de ge wezen Engelsche militaire ataché in Teheran, als hoofd van de nieuwe Perzische douane in dienst van de Perzische regeering treedt en, naar het heet, met het bevel van de tegen Mohammed Ali uitgezonden troepen belast is. Het blad ziet daarin een schending van het Engelsch-Russische verdrag werk scheidde dit balkon in twee gedeelten. De blinden van het linkervenster, waardoor de lichtstraal drong, waren niet volkomen gesloten ze waren slecht los toegetrokken een nutte- looze bijzonderheid misschien, maar die de com missaris toch aanteekende. In een gerechtelijk onderzoek mag niets ver waarloosd en dikwerf zijn het de geringste aan duidingen die op het spoor van den moordenaar brengen, terwijl in 'toog springende teekens eer aanleiding geven tot dwaling. Inderdaad de schuldige tracht natuurlijker wijze aan deze laatste een anderen schijn te geven Hij ver geet de beuzelingon, aan welke hij in zijn ver warring en gejaagdheid, in de vrees overvallen te worden, niet denkt of die hij verwaarloost, omdat hij er geen waarde aan hecht. In het volle binnenstroomende daglicht ver toonde zich de smaakvolle en weelderige eenvoud van het vertrek, waar het drama was voorge vallen. De muren waren behangen met een effen havanastof en de vloer was bedekt met een dik mollig donkerrood tapijt, waarop ge beeldhouwd eikenhout een canapé, armstoelen en stoelen gerangschikt stonden, die met een oud goudkleurig weerschijnend weefsel overtrokken waren. Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1