Dagblad voor Schiedam en Omstreken. De Financier. 34ste Jaargang. Donderdag 10 Augustus 1911. So. 10089. Buitenlandscli Nieuws. FEUILLETON. Verspreide berichten. Binnenland. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland 2 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 1—6 regels f 0.92elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85, Postbus no. 39. ENGELAND. Tengevolge van de staking worden er te Londen nagenoeg geen zaken gedaan op de korenbeurs. Er werkte gisteren niemand tusschen de havens en de ijspakhuizen van de vleeschmarkt te Smithfield. Er dreigt staking aan de vischmorkt van Bil- lingate 300 vischdragers daar hebben besloten te staken, tenzij hun eischen worden ingewilligd. Te Biikenhead hebben ongeveer duizend goe derendragers het werk neergelegd. Vandaar deden zij pogingen om anderen tot staking over te halen. Te Liverpool is de menigte tegenover het Lime- streetstation, ten getale van verscheiden duizenden} gisterenmiddag zóó opgewonden, dat de bereden politie te hulp moest geroepen worden. De po litie dreef het volk uiteen, dat hen uitjouwde. Politie van de omliggende districten vanavond vroeg te Liverpool verwacht. De Londensche bla den bevatten een bericht dat de secretaris van den Bond van havenarbeiders vanmiddag het bevel heeft gegeven tot de algeheele staking, waarbij hij iedereen oproept, die werkzaam is aan de havens van Londen. Daardoor is het aan tal stakers tot ongeveer honderdduizend gestegen. PORTUGAL. Uit Lissabon wordt aan het „Berl. Tbl." ge meld In verscheidene streken van Portugal verzet de plattelandsbevolking en dikwijls ook de bevolking der groote steden, zich tegen de inventarisatie der kerkelijke goederen. Toen de beambten der republiek in Sao Cre- mente verschenen, om den inventaris van de kerkelijke zittingen op te maken, stroomde de gansche bevolking met gewezeren en messan en stokken toe, en nam zulk eén dreigende houding aan, dat de plaatselijke autoriteiten infanterie te hulp moesten roepen. Deze slaagde er niet zon der moeite in de beambten te beschermen. Woedend stormde het volk nu de kerken bin nen en luidde alle groote klokken. Dit alarm was voor de boeren uit den omtrek het sein, dat 2jj te hulp moesten komen. Bij hondorden kwa men zij daarop toegesneld en leverden tegen de soldaten een waar gevecht, waarbij1 aan beide zij den talrijke gewonden vielen. Ten slotte moesten er militaire hulptroepen worden ontboden, die de woedende menigte in toom hielden. In Valle de Boura werd den beamb ten eenzelfde ontvangst bereid. ITALIë. Reuter meldt uit Rome Men beweert op het Vatikaan, dat de gezond heid van den paus niet veranderd is sedert gis teren. Een lichte onregelmatigheid van de pols gaat voort. Boeiende Roman. (Naar het Franseh.) 17) Gij bedriegt u wonderlijk, waarde Leguillon, gij u verbeeld dat de smart mij verkeerd doet edeneeren. Neen neen 1" sprak hij met groote v,astberadenheid, terwijl hij zich voor het voorhoofd f °eg, »wat er in dit hoofd omgaat en wat deze hnden uitvoeren hij toonde zijn breede harige snden die combinatiën gelukken altijd. Zoo met ,,?n^eren heb ik gemaakt I Gij kent mij Rij keerde in zich zeiven terug om te zeggen »De man, dien ik verdenk, zat op den vervaldag et alleen in het nauw voor betalingen die hij scb r ^oen n'et a"een heeft hij zich geld ver- zn 1 °P ^en waarop mijn aanstaande schoon- °n werd vermoord niet alleen waren de bij ?Jehe gestolen 12000 frank voldoende om er 10000 rank mee te betalen, maar bovendien en dit s het wat hem meer veroordeelt dan al het ,Verige hij woont in hetzelfde huis als zijn achtoffer op een appartement gelijk aan het 'Jne. Be verloofde mijner stiefdochter woont op e vierde, die man op de derde verdieping. De erdeeling der vertrekken is ongetwijfeld dezelfde PERZIë. De Engelsche gezant te Teheran heeft aan de Persische Regeering een nota overhandigd, waarin wordt gezegd, dat de Perzische Regeering niet tot de benoeming van majoor Stokes mag over gaan, indien zij niet belooft, dat Stokes niet in Noord-Perzië te werk wordt gesteld. Indien de Perzische Regeering deze belofte niet geven kan, zal Engeland aan Rusland het recht toekennen, zoodanige stappen te doen, als het voor de be scherming van zijn belangen in Noord-Perzië noodzakelijk acht. De Perzische Regeering heeft hierop geantwoord, dat zij niet voornemens is majoor Stokes voor militaire doeleinden te gebruiken. ANGOLA. De /Times" en de sTiigliche Rundschau" had den gemeld, dat de Portugeesche minister van justitie niet ongeneigd zou zijn, de grenzen van Angola ten gunste van Duitschland te wijzigen. De voorwaarden zou zijn, dat Duitschland den tegenwoordigen regeeringsvorm in Portugal er kende. Het »Berlinèr Tageblatt" heeft telegra fisch aanvraag gedaan bij den Portugeeschen mi nister van buitenlandsche zaken. Deze antwoordde, dat Duitschland en Portugal op het oogenblik bezig zijn de grenzen van hun West-Afrikaansche bezittingen te bepalen en dat men, om dit te ver gemakkelijken, een zeker grensgebied, waarover nog onzekerheid heersch, onzijdig zal laten. De beweringen over de bedoelde voorwaarden waren onwaar. Aan het «Berliner Tageblatt" wordt uit Lissa bon geseind: In Lunda Fuilla en andere deelen van Angola zijn de inboorlingen is opstand geko men en hebben dè nederzettingen van de Euro peanen aangevallen. De regeering vernam heden morgen deze feiten en heeft last gegeven tot een strafexecutie. Blijkens telegrafisch bericht uit Londen is de eerste minister Asquith, lichtelijk ongesteld en zal hij de zittingen van het Lagerhuis op medisch advies één of twee dagen niet bijwonen. De minister lijdt aan een luchtpijp-ontsteking en moet zich eenigen tijd in acht nemen met het houden van redevoeringen. Parijsche bladen vernemen uit Mogador, dat de Spaansche kruiser Cartagena den 5en dezer met den Spaanschen consul, een aantal Spaansche reizigers, o. w. verscheiden afgevaardigden en journalisten en den Nederlandschen consulairen agent, naar Agadir is vertrokken. De Spaansche reizigers waren, naar zij zeiden, van plan, de officieren van den Duitschen kruiser Berlin" een bezoek te brengen en zouden door den kaid van Agadir ontvangen worden. De heer G. Gianfranchi is vice-consul der Ne derlanden te Mogador. In een voorstad van Sjanghai zijn negen gevallen van builenpest vastgesteld. en het bekend zijn met deze bijzonderheden heeft het bedrijven der misdaad gemaakt." '»De naam van dien man »Ha I Gij gelooft thans aan mijn woorden I riep Odon Wegrow met een zegevierend uiterlijk, »en gij meent dat ik u den man moet doen kennen, dien ik verdenk. Gij houdt mij niet meer voor een suffer 1" »Mijnheer de graaf I Die gedachte heb ik nooit gehad iiGoed zoo 1 goed zooIk heb nog niet alles gezegd. Ik heb het ongeluk gehad bij deze woorden verteederde plotseling de sterns des ban kiers, alsof hij door tranen heensprak »ik heb het ongeluk gehad te zeggen of ten minste dien man te herinneren, dat fiené mijn stiefdochter, mejuffrouw Calixte de Courson, ging huwen. Ach 1 als ik wist," schreeuwde Odon, terwijl hij de han den wanhopig samenknelde, »dat het mijn woorden waren, die den ellendeling op het denkbeeld brachten René te vermoorden om hem te beste len, ik zou er mij nooit over kunnen troosten, neen I nooit 1" »tloe konden uwe woorden den moordenaar het idee der misdaad ingeven?" »Men weet immers te goed dat een man, op het punt staande te huwen, altijd een zekere be schikbare som in huis heeft." »Dat is waar. Nu, denaam van dien man?" »H.ij, dien ik verdenk de moordenaar te zijn van René Bernard heet Gustaaf Mar- chand 1" Naar de correspondent van de „Times" uit Tanger meldt baart de gezondheidstoestand van sultan Moelai Hafid groote zorgen. De sultan schijnt aan een zielsziekte te lij den, die hem met tusscfaenpoozen overvalt en waaraan hij: reeds herhaaldelijk lijdende is ge weest. Maar dezen keer is de aanval ernstiger en langduriger dan ooit. Tijdens hun opmarsch naar Teheran heb ben de aanhangers van Mohammed Ali een over winning behaald, waaraan groote beteekenis wordt toegekend. De kans van den ex-sjah, om zich van de hoofdstad des lands en daarmee van den troon meester te maken, schijnt dus niet onaanzienlijk gestegen. Omtrent deze overwinning wordt uit Asterabad geseind: Na een zwaren strijd bestormde in den af- geloopen nacht een Turkmeensche afdeeling, on der „aanvoering van Sarrarar-Schad, het zesdag- marschen van Teheran verwijderde Damgan, dat door regeeringstroepen, onder bevel van Masoed oei Moels bezet was. Met het oog op de gelijke krachten der strdijende partijen en het overwicht der regeeringstroepen, wat betreft de bewapening, beteeken t deze overwinning een groot succes voor de troepen van den ex-sjah, waardoor de stem ming onder zijn aanhangers zeer is verbeterd. Te Nietz worden op 9 en 10 dezer, in tegenwoordigheid van den generaal-inspecteur von Lyncker, luchtschipmanoeuvres gehouden, waar aan, behalve de M 3 en de P 2, nog verschei dene andere luchtballons zullen deelnemen. Ook von Rermijscne aicieenng iuchtschippers en de luchtvaarcompagnie van Keulen wonen de oefe ningen bij. De Zeppelin-ballon, die te Nietz gestationeerd is, wordt niet gebruikt, omdat deze veranderin gen en verbeteringen ondergaat, Te Devonport is Dinsdag de „Colossus," het tiende dreadnaught-linieschip, bij de Engel sche vloot in dienst gesteld en bij de 2e divisie van de kustvloot gevoegd. Het is het laatste groote linieschip, dat met kanonnen van 30l/2 c.M. wordt bewapend. De volgende krijgen zwaar der geschut. Het H. College van Kardinalen is door den dood van kardinaal Gruscha verminderd tot 48 leden. Van dezen is er nog slechts één (kardi naal Oreglia) benoemd door Paus Pius IX, 32 ontvingen het purper van Paus Leo XIII en 15 van den thans regeerenden Paus. Volgens de rang orde is het H. College thans samengesteld uit 5 (Italiaansche) kardinaal-bisschoppen, 39 kardi naal-priesters (19 buitenlandsche en 20 Italiaan sche) en 4 kardinaal-diakens (3 Italiaansche en 20 buitenlandsche kaïtinalen. Er zijn dus 22 va catures. Het laatste consistorie had plaats op 16 December 1907. Herdenking der kroning van Z. H. Paus Pius X. Gister, het achtste jaar der kroning van Z. H_ »Marchand I De Romanschrijver »Ja. Gelooft gij dat het onmogelijk is »Alles gebeurt. Doch een man van die betee kenis. Een beroemd schrijver I Een godsdienstig man, die men aanhaalt als een voorbeeld van rechtschapenheid, van belangloosheid, als het toonbeeld der echtgenooten, der huisvaders, der vrienden een dusdanig man moordenaar worden 1 Om geld 1 En nog wel om tienduizend frank 1 Gustaaf Marchand moordenaar Het is niet ge loofbaar 1" »Ileeft niet ieder mensch eens een dwaas uur »Dat spreek ik niet tegen. Maar ik vraag mij af wiemijnheer Marchand, gij of ik het eerst van krankzinnigheid verdacht kan worden?" sKortom 1" antwoordde Odon Wegrow op dro gen toon, sgeheel deze goede naam of faam, aan een letterkundige man geschonken, belet niet dat de feiten, die ik vooropstel, volkomen waar zijn. Ik verlang dat men ze onderzoeke." »Wij zullen ons dus, als het goed dunkt, naar het Paleis van Justitie begeven bij den rechter van instructie, die met de zaak Bernard belast is." Zonder uitstel. Mijn rijtuig wacht voor de deur. Binnen twintig minuten zijn wij in het Paleis." VIII Bijdenrechtervan instructie. De rechter van instructie, belast met de zaak- Paus Pius X, was de Pauselijke vlag ontplooid aan het gebouw der legatie van den Heiligen Stoel, op het Bezuidenhout te 's Gravenhage. Mgr. Taccl. De internuntius mgr. Tacci bevindt zich na zijn jongste verblijf te Brussel, wederom te 's-Gra- venhage. Surinaamsche Wel vaarts-commissie De delegatie van de Welvaarts-commissie voor Suriname, die over eenige dagen in Nederland terugkeert, heeft op haar reis in West-Indië ook eenige Britsche kolonies daar te lande bezocht. De gezant der Yereenigde Staten. De uit Washington gemeld wordende benoeming van den heer Lloyd Bryce tot gezant der Ameri- kaansche Unie te 's Gravenhage is, naar wij ver nemen, een gevolg van de overplaatsing van den tegenwoordigen gezant van Amerika alhier, den heer Beaupré, naar Havana, ter vervulling dezer diplomatieke betrekking bij de Republiek van Cuba. Men meldt over de benoeming van den Ame- rikaansche gezant te Den Haag, uit die stad nog het volgende De benoeming van den nieuwen Amerikaanschen gezant hier ter stede is nog niet officieel bij de legatie bekend. Wel was de tegenwoordige ge zant Beaupré ingelicht van het voornemen zijner regeering om hem te bestemmen voor Havana, uu. aio gcvvn.ui.igc uipioiuuueh.e posL wurm, ueJ schouwd. De nieuwbenoemde gezant Lloyd Bryce, die tegen 't laatst van September hier wordt ver wacht, komt niet uit de diplomatieke loopbaan, doch geldt als een eminent staatsman. Mr. De Marez Oyens vermist. Uit 's Gravenhage wordt gemeld De oud-minister De Marez Oyens is nog steeds niet gevonden. Een hedenmorgen hier ter stede ontvangen telegram meldt, dat de gisteren uitgezonden onder zoekingspatrouilles 's avonds zijn teruggekeerd, zonder eenig spoor te hebben ontdekt. De „Münchener N. Nachrichten" meldt omtrent de nasporingen, naar den vermisten oud-Minis ter, dat vijftien man politie uit Garmisch met een politiehond uit München de naaste omgeving afzoeken. Ook berggidsen zijn op onderzoek uit gegaan. L j Ook deelt dit blad mede, dat de heer De Marez Oyens, toen hij 't laatst uitging, verklaard had, een gids te willen nemen om de naaste omgeving] te bezichtigen. Broeder van den Duitschen Keizerin ons land. Men meldt uit Arnhem: In hötel des Pays Bas alhier is gisteren aange komen Prins Heinrich van Preusen, broeder van den Duitschen Keizer. Het gevolg bestond uit den kapitein ter zee K, von Usedom, twee lakeien Bernard, heette Jules Queyrat. Hij was een klein, mager, beweeglijk persoon, met een dier physio- miën, waarop, door de zorg zich altijd te bezitten en eigen gedachten te ontveinzen om die van anderen te verrassen, zich geen juisten leeftijd afteekende. Hij was ongetwijfeld de vijftig ge passeerd, maar het ging moeilijk te zeggen hoe veel jaren. Geheel in profiel had hij een gelaat als het lemmet van een mes, met een zeer ge slepen uitdrukkinghet was glad geschoren, zon der knevel, voorzien van eenen dunnen haviksneus. De grijze oogen glinsterden tusschen de smalle streep zijner in veel rimpels toegeknepen oogle den Al luisterende naar het verhaal van Odon Wegrow en den commissaris hield hij de linker hand diep in zijn broekzak en bewoog met de rechter een potlood, een liniaal of een ander voor werp dat hij grijpen kon, alsof hij de maat sloeg bij de woorden die hij hoorde, of bij zijn eigen gedachten. Hij liep her- en derwaarts in zijn studeerkamer, oogenschijnlijk zonder regelmaat, doch hij wist altijd bij den bankier te komen juist op het op het oogenblik dat deze een be langrijke phrase zijner aanklacht uitsprak. Hij hield bij hem stil, nu eens vlak voor hem, dan aan zijn rechter- en vervolgens weer aan zijn linkerkant, hem omhullende met een doordrin genden blik gelijk een schilder zou gedaan hebben, die van een standbeeld onder alle gezichtspunten schetsen wilde maken. QSLordt vervola&l

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1