Verspreide berichten. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. regelen, die genomen moeten worden om den weerbarstigen prins George tot rede te brengen. De balsturige prins gaat namelijk voort met tegen zijn vader en zijn broeder te stoken. Onlangs stond in het Nowoje Wremja een artikel, dat blijkens het onderzoek der politie van prins George afkomstig was. De schrijver ging zich aan de scherpste uitvallen tegen den Korjing te buiten. De officier van justitie legde beslag op het num mer in kwestie, en stelde tegen de verantwoorde lijke redacteuren van het blad een vervolging wegens majesteitsschennis in. Naar men nu uit ingewijde kringen verneemt, zou aan prins George worden medegedeeld, dat hij, in geval van herha ling, van alle titels en waardigheden vervallen verklaard, uit het koningshuis verstooten en voor eeuwig uit het rijk verbannen zal worden. Van het besliste optreden des konings tegen over zijn onbehouwen zoon is prins Arntzenius de aanstoker, die over zijn neef, prins George zeer slecht te spreken is. PERZIë. Men weet dat de Perzische regeering schan delijk genoeg is het, voor het jaar 4911 een groote prijs heeft gesteld op het hoofd van den ex-Sjah. Duitsche bladen vernemen nu uit Te heran, dat er al een poging is gedaan om dat geld te verdienen. Zeven Armeniërs, die zich verkleed hadden om onopgemerkt in de nabijheid van Mohammed Ali te kunnen komen, werden ontdekt en gegrepen. Zij zijn al terechtgesteld ook. Voor het overige zijn er niet veel betrouwbare berichten uit. Noord Perzië. Er gaan geruchten, dat de aanhangers van den Sjah al slaags zijn geweest met regeeringstroepen maar wat daar precies van is, valt niet te zeggen. In Teheran bestaat groote ongerustheid over de houding van de Perzische kozakkenbrigade. Deze schijnt op de hand te zijn van den ex-Sjah, en nu vreest men in Teheran, dat de kozakken zich plotseling tegen de huidige regeering zullen keeren. HAITI. Generaal Firmin, een der gegadigden voor het presidentschap van Haïtiaansche republiek, komt te laat. Hij was te Kaap Haïtien aangekomen, mocht daar niet aan wal gaan, omdat de autori teiten vreesden, dat zijn komst ongeregeldheden zou uitlokken. Hij moest dus weer vertrekken, en een brengt hem naar Porto Rico. Echter hoopt hij binnen enkele dagen weder terug te komen. Maar Firmin begrijpt dat de kans voor loopig voor hem verkeken is. Daarom heeft hij een open brief in de Haïaansche bladen doen op nemen, behelzende, dat hij zich uit de politiek terugtrekt en dat hij nooit meer een candidatuur voor het presidentschap zal aanvaarden. Niets stond nu meer aan de ^verkiezing" van generaal Leconte tot president in den weg. Het heette dat deze formaliteit gisteren zou plaats vinden. Om die verkiezing te verzekeren had Leconte het Cengres (dat den president aanwijst) gereor ganiseerd. sReorganiseeren" is een heel mooi woord voor een dergelijke handeling, die ten slotte hierom neerkomtde tegenstanders eruit en de vriendjes erin. De Krentensers beginnen zich weer eens te weren, 't Was waarlijk dan ook haast te lang rustig geweest op Minos' eiland. Te Canea heb ben de leiders der oppositie uit de Krentenser Nationale Vergadering een conferentie gehouden onder voorzitterschap van Michelidakis. Men be sloot een manifest te richten tot 't volk de Kreten- sers, waarin deze opgeroepen worden verder te ijveren voor de annexatie bij Griekenland. Ver der zal in het manifest worden uitgesproken, dat men vertrouwt, dat de mogendheden Kreta einde lijk Grieksch zullen maken. In Amerika is overleden een zekere William Laidlan, bekend als ))de man met de honderd wonden". In December 1891 kreeg Russel Sage, de gie rigste millionair van geheel Amerika, bezoek van een anarchist, Norcroz, genaamd, die een groote som geld eischte. Toen de millionair aarzelde het geld te geven, dreigde de anarchist hem te zullen dooden met een bom, die hij in een reistasch bij zich had. Sage zag terstond, dat zijn bezoeker niet met zich liet spotten en zeide zooveel geld heb ik niet hier, maar ik zal mijn boekhouder roepen om het te halen". Hij drukte nu op een electri- sche bel en daar verscheen de boekhouder Wil liam Laidlan. Sage greep den niets vermoedende boekhouder bij de schouders en schoof hem als een schild tusschen zich en den anarchist. Norcrosz dacht, dat men hem wilde overvallen, en wierp zijn reistasch met den bom op de grond. Een hevige ontplofing volgde en toen met toesnelde vond men onder de ruïnen Norcrosz dood, Sage ongedeerd en Laidlan met wonden overdekt, Het duurde geruimen tijd voor Laidlan van zijn be komen wonden genezen was. Hij vroeg aan Russel Sage echter tevergeefsch om eenige ondersteuning of vergoeding. Laidlan daagde den millionair voor den rechter, die hem 100.000 dollar schadever goeding toewees. In hooger beroep werd echter dit vonnis verworpen en Laidlan bleef ziek en arm zitten. Russel Sage stierf vóór hem en liet zijn millioenen aan zijn vrouw na, die intusschen ook niets voor het slachtoffer van haar man deed. Laidlan leefde en stierf dan in groote armoede. Hij laat een vrouw en zoon na. Het terugkeeren van de groote hitte heeft te Parijs eigenaardige gevolgen gehad. De lijkbe zorgers en begrafenisknechts dreigen met staking, wegens te zwaar werk. Het aantal sterfgevallen is dan ook sedert begin Juli geweldig gestegen. In de laatste 14 dagen stierven gemiddeld per dag 220-250 personen, terwijl de gemiddelde Juli- sterfte in gewone jaren 700 personen per week bedraagt. Vooral kinderen onder 2 jaar stierven bij massa'sdagelijks 60-95. Het vaste personeel van dragers en doodgravers is reeds met 60 man noodhulpen vermeerderd. Een groot aantal lieden van het begrafenispersoneel is ook zelf ziek. De groote kindersterfte wordt hoofdzakelijk toege schreven aan het gebruik van bedorven melk. Nieuwe portretten van Prinses Juliana. Eind Augustus zullen er weer een tweetal nieu we portretten van Prinses Juliana in den handel komen. Beide fotografieën zijn uitstekend g'eslaagd. De eene is die, welke H. M. de Koningin aan president Fallières zond, en waarop het Prin sesje bij den zwaan met speelgoed staat, Haar door den president geschonken, welk portretje H. M. de Koningin zóó goed geslaagd vond, dat Zij het voor verspreiding beschikbaar stelde. Ook de andere opname, die tegelijkertijd gedaan werd, is uitstekend gelukt, en vertoont de kleine- Prinses, zittende op een bankje, de beentjes par mantig over elkaar gekruist. Beide portretjes zul len in visite- en cabinetformaat verschijnen. Ze zijn als gewoonlijk vervaardigd, door de firma Guy de Coral, Kalverstraat, te Amsterdam. Timor. Onze correspondent te Lissabon seint: Bernardino Machado heeft in de Constituante bij de verdediging van zijn buitenlandsche politiek, officieel het volgende gezegdOnlangs veroor? zaakte de overijling van den •Hollandschen gou verneur van Timor gewelddadigheden tegen een Portugeesche vesting. Machado reclameerde on middellijk rechtstreeks in den (laag en had het genoegen te zien, dat Holland alle genoegdoening gaf, verontschuldigingen maakte en het bevel gaf den status quo te herstellen. De „N. R. C." teekent hierbij aan: Deze uiteenzetting van het gebeurde op Timor is volkomen in strijd èn met het officieel© corn muniqué door de Indische regeering aan de bla den verstrekt èn met den inhoud van het in ons Ochtendblad R van 9 dezer opgenomen regee- ringstelegram uit Indië, meldende dat de Portu- geezen zich vrijwillig uit de voormalige hptwiste gebieden teruggetrokken en daar eenige verster- kingen geslecht hadden. Met „gouverneur vap Timor" zal bedoeld zijn de resident van Timor en onderhoorigheden, De Spoorweg door de Haarlemmermeer. Naar het „llbld." verneemt, zullen de in aan bouw zijnde lijnen Haarlem—Aalsmeer, en Hoofd dorpLeiden der Hollandsche Elektrische Spoor weg Mij. in den zomerdienst 1912 in exploitatie worden genomen. Grondwetsherziening. In tegenspraak rnet hetgeen onlangs gemeld werd, verneemt L. en V., dat een meerderheid der commissie ter adviseering over Grondwets herziening is voor een redactie van een nieuw artikel 80, waarin vrouwenkiesrecht niet op ge lijken voet als het kiesrecht voor de mannen ge regeld zal worden, maar waardoor invoering van vrouwenkiesrecht wel dadelijk mogelijk zal wezen, met gelegenheid om het geleidelijk verder uit te breiden. Zenuwachtigheid Ijj Oorlog. Naar wij vernemen, is de artillerie in Den Helder nog steeds gemobiliseerd, op de forten „Kijkduin" en „Erfprins," 31 Juli is het hevel daartoe afgekomen. De infanterie ligt al die dagen lang in de duinen te wachten op een vijand, die niet komt. De officieren kunnen geen verlof krijgen en de manschappen mogen slechts van 4 tot 10 uur de forten verlaten, om zich in Den Helder te vertieren. Zóó is men door zenuwachtigheid van streek, dat, toen een paar dagen geleden een oorlogs schip in zicht kwam, een ware regen van tele grammen werd gewisseld over dezen Duitschen kruiser, dieonze eigen „Kortenaer" bleek. Een bewijsje opnieuw, dat voor kustwachter de infanterie minder op haar plaats blijkt. Waar om wordt daarvoor geen marine gebezigd? Het silhouetboekje bleek door de zenuwachtigheid verkeerd geraadpleegd te zijn. (Avondp.) Buitengewone vergadering van den Middenstandshond. Zooals men zich zal herinneren, is op het con gres van den Middenstandsbond, den 26 Juli j 1. te Roermond, door de afgevaardigden van de Arnhemsche Vereeniging van Handel en Nijver heid een poging gedaan, om alsnog een bespreking van de Tariefwet op de agenda van bedoeld con gres geplaatst te krijgen, of wel een buitengewone vergadering voer dat doel te beleggen. Deze poging eindigde toen met een opschorting vau het voorstel-Arnhem, dat alsnog aan de bij den Middenstand aangesloten vereenigingen zou worden voorgelegd. Thans is er door de Arnhemsche Vereeniging voor Handel en Nijverheid aan bedoelde vereeni- gingen een circulaire gezonden, waarin gezegd wordtde krachtens art 12 al. 2 der statuten van den Middenstandsbond aangevraagde buiten gewone vergadering van dezen Bond is door het hoofdbestuur in bespreking gebracht op de alge- meene vergadering te Roermond op Woensdag 26 Juli jl. Niettegenstaande de statuten uitdrukkelijk voor schrijven, dat die buitengewone vergadering m oe t gehouden worden, meende het hoofdbestuur de afgevaardigden te moeten raadplegen over de wenschelijkheid van de behandeling der Tariefwet, wat feitelijk op dat oogenblik buiten de orde was. immer de aanvrage was formeel en de toestem ming kon niet geweigerd worden. Uit de gevoerde discussiën is toen ten duide lijkste gebleken le. dat de Tariefwet is een wet van economi- schen aard, die ingrijpt in de belangen van den geheelen Middenstand 2ê. dat sommigen, wellicht velen, om poli tieke redenen deze wet niet wenschen te behan delen. Verder wordt dan in de circulaire opgemerkt De laatste beweegreden is echter ongegrond. De middenstand staat geheel buiten de politiek de middenstanders kennen als zoodanig geen rechts of linkszij zijn vóór alles middenstanders. Wanneer nu echter om politieke redenen de middenstandsbelangen zouden verwaarloosd wor den, zou de Bond, die buiten en boven de partijen behoort te staan, zijn roeping miskennen. Toch dreigt dit te gebeuren, hetgeen duidelijk bleek uit het feit, dat een afgevaardigde uit Gouda, ter vergadering aanwezig, uitriep»Ik ben tegen die wet, maar als man van rechts moet ik haar slikken." Dit was een treffend bewijs, dat niet de belangen van den middenstand maar politieke overwegingen bij sommige leden het scherpst in het oog worden gehouden. Nu echter onze vereeniging, bij monde van haren afgevaardigde, de welwillendheid had, toe te zeg gen nader met de voorstellers te zullen raadple gen, komen wij andermaal tot alle aangesloten vereenigingen met het ernstig verzoek ons nog maals adhaesie te geven aan onze aanvraag tot behandeling der Tariefwet, waarbij dan blijken zal in welke deze wet den middenstand zal beïn vloeden, hetzij ten goede hetzij ten kwade. Niet dat de tariefwet in dezen of genen z n worde beoordeeld door den Middenstandsbond is het doel van onze actie: wel, dat de Midden standsbond door middel van zijn officieel orgaan, de vergadering, de Tariefwet in behandeling neme. Hij is dat verplicht als Bond, die de belangen van den middenstand moet behartigen en zoowel de voordeelen als de gevaren onderzoeken. Doet hij dan niet, dan houdt zijn recht van bestaan op en aanvaardt hij nu en in de toekomst stilzwijgend wat de regeeringen bij wet gelieven voor te stellen. In geen geval mag de politiek invloed hebben op onze besluiten. Gevaar voor politieke verwor ding der debatten is trouwens niet aanwezig. Het is toch bekend en het bleek weer opnieuw op het laatste congres met welke groote bekwaam heid onze eminente Bondsvoorzitter de vergade ringen leidt, zoodat hij ook zeker deze wet, even als »de Debietwet" zal weten te behandelen, zonder dat de politiek er in gehaald wordt. Op grond van dit een en ander komen wij tot u in de waarachtige overtuiging, dat de behande ling van de Tariefwet in het belang is van den middenstand. Wat betreft de dertig vereenigingen, die reeds besloten ons verzoek om een buitengewone alge- meene vergadering te steunen, nemen wij aan, dat dit besluit gehandhaafd blijft, tenzij ons eveneens vóór 1 September a.s. wordt mede gedeeld, dat hierop wordt teruggekomen. De circulaire gaat vergezeld van een in .te vul len billet »aan het hoofdbestuur van den Midden stand," waarin door de instemmende vereeniging verzocht wordt zoo spoedig mogelijk, met het oog op de behandeling der Tariefwet, maar in ieder geval binnen den wettig vastgestelden termijn van 45 dagen een buitengewone algemeene vergade ring uit te schrijven, om over het principe der wet uitspraak te laten doen. Gemeenschappelijke belangen. In öen vorig artikel sprak ik den wensch uit, dat mede een gevolg van het Koninklijk bezoek' aan de Belgische Souvereinen mocht zijn; een' steeds dieper erkennen en gevolgenrijker beharti gen van de belangen, die België en Nederland gemeen hebben. Op die gemeenschaptpelijke belangen wees in de zitting der Belgische Kamer van 11 Juli 1.1. de afgevaardigde Verhaegen bij de bespreking van de ontworpen kustversterking van Nederland, die van l'lissingen in het bijzonder. Dit ontwerp lokte bij zijn indiening heel wat discussie uit, ook in het buitenland. In het buitenland niet zoozeer uit een oogpunt van het al of niet gewenschte, noodzakelijke voor ons land, maar uit een oogpunt van eigenbelang van de verschillende Staten. De Engelsche en Fransche pers was het ontwerp niet gunstig gezind. En in België werd zelfs het recht van Neder land om Vlissingen te versterken betwist. Van meer beteekenis dan het oordeel der pers is het oordeel van regeeringen en wetgevendei lichamen. In de Belgische Kamer werd öp 11 Juli 1.1. de volkomen vrijheid van Nederland erkend om zijn kust te versterken, zooals het wil. Do heer Verhaegen gaf als eersten grond, waar om hij de kwestie piet zou bespreken; dat het recht, om Vlissingen te versterken, zijns inziens, door niemand in twijfel kan worden getrokken. Zijne meening vond geen tegenspraak, noch bij zijn medeleden, noch bij de regeering. Daarmede is in dit opzicht zekerheid ontstaan. Alleen zouden de Belgische heeren zich kunnen vergissen, als ze meenen, dat het ontwerp in dq regeeringsbureaux slaapt. Bij de bespreking in de Belgische Kamer is tevens gebleken, dat voor de vrees, die hier of daar mocht zijn opgekomen, dat het voorgenomen versterkingsplan een schaduw zou kunnen werpen op de goede verstandhouding tusschen België en Nederland, geen grond bestaat. De heer Verhaegen citeerde het door den Neder- landschen Minister van Buitenlandsche Zaken in de vergadering der Tweede Kamer van 2 Dec. 1910 gesprokene, waarin hij op officieele wijze uitge* drukt zag de uitstekende gevoelens van Nederland tegenover België. Hij voegde erbij, dat de belangen van België en Nederland zoodanig met elkaar ver bonden zijn, dat niet kan worden ingezien, dat een oorlog, die aan het eetn© land zijn onafhankelijk heid zou ontnemen, niet hetzelfde treurige gevolg voor het andere zou hebben. Ook door andere leden der Belgische Kamer en door den Minister van Buitenl. Zaken, den heer Davignon, werd op die gemeenschappelijkheid van belangen gewezen. Die 'gemeenschappelijkheid van belangen bestaat ook buiten het groote belang van de onafhanke lijkheid. Wij, als Nederlanders, en vooral als Limburgers, denken hierbij ook b.v, aan de bevaarbaarmaking der Maas. Tevens een bij uitstek geschikte gelegen heid voor onze Belgische broeders om van hunne goede gezindheid door daden te doen blijken. Ook de Hollandsch-Belgische commissie behar tigd die gemeenschappelijke belangen. In zijn toespraak tot de Konigin zei de heer Beernaert, voorzitter der Belgische sectie: „De Hollandsch-Belgische commissie heeft ten doel de banden en sympathieën nauwer toe te halen en te versterken bij twee natiën, wier geschiedenis lange tijden vermengd was, welke de natuur tot zusters heett gemaakt, welke thans nog gemeen schappelijke roepingen hebben, en welke van jaaj> tot jaar ten eigen bate hare economische en finan- cieele betrekkingen zien ontwikkelenWij wenschen, dat de solidariteit van onze belangen al beter en beter zal begrepen worden, en dat de wederkeeiige sympathieën, hierdoor aangekweekt het wetgevend werk van heide landen zullen inspireeren." De Hollandsch-Belgische Commissie heeft zich reeds bezig gehouden o.a. met de posttarieven, het exequatur van rechterlijke uitspraken, auteurs» rechten, scheepsverbanden, de veterinaire politie van de grenzen, het telefoontarief, de regeling der belasting van buitenlandsche effecten in Bel gië, het patentrecht der Belgische en buitenland sche vennootschappen, octrooien, wederzijdsche erkenning van bepaalde universiteitsdiploma's enz. Over al die aangelegenheden heeft ze verslagen uitgebracht, conclusies of wenschen uitgesproken. Practisch gevolg heeft dan alles eerst en voor zoover de wetgeving in beide landen er rekening mee houdt. Terecht zei de heer Beernaert: „Van heide kan ten is veel te nivelleeren en te vereenvoudigen, en men zal zooveel mogelijk die hinderpalen, die aan de grenzen rijzen, moeten uit den weg ruimen." De ontmoeting der beide volken in den persoon, hunner souvereinen zal allicht èn aan de werk zaamheid der Commissie èn aan die der wet gevende macht in beide landen in den geest der Commissie bevorderlijk zijn, (N. V. Ct.) Dr. Wl II. NOLENS. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 11 Aug. 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 771.6 te Lerwick en Aberdeen. Laagste barometerstand 760.0 te Perpignan Verwachting tot den volgenden dagmeest matige, oostelijke tot noordoostelijken wind, helder tot lichtbewolkt, droog weer, zelfde tempe ratuur. SchiedamKevelaer. De Schiedamsche processie naar Kevelaer is gister-avond in den besten welstand te dezer stede teruggekeerd. Juist op den aangeduiden tijd, 7.37, kwam de lange processietrein hier aan het station, waar tal van familieleden en belangstellenden de terugkeerende pelgrims afwachtten. Onder het plechtig Lof daarna door den wel- eerw. pater Verhey met assistentie van de wel- eerw. paters Knippenburg en Strijbosch (tijdelijk assistent) in de Singelkerk gecelebreerd, hernieuwde de hoofdleider der bedevaart, de zeereerw. pastoor Verhoeven, van de St. Janskerk, nog eens de indrukken in het heerlijk Kevelaer verkregen en wekte hij allen op tot volharding in de goede voornemens daar gemaakt onder de schutse van de A. H. Moeder des Heeren, die, naar allen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2