Dagblad voor Schiedam en Omstreken. EERSTE BLAl De Financier. 34ste Jaargang Zaterdag 12 Augustus 1911. No. 10091. a Officieele berichten. Kennisgeving. Kennisgeving. FEU!LLET ON. Kennisgeving. Boitenlandsch Nieuws. Verspreide berichten. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 16 regels 0.92; elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijkadverteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. De Burgemeester van Schiedamj Brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen Dat de kohieren van de Belasting op Bedrijfs- en andere Inkomsten, no. 3 en 4 dezer gemeente, over het dienstjaar '1911/12, door den heer direc teur der directe belastingen te Rotterdam op den lOen Augustus 1911 executoir verklaard, op lieden aan den ontvanger der directe belastingen alhier, ter invordering zijn overgemaakt. Voorts wordt bij deze herinnerd, dat een ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet be paalden voet te voldoen, alsmede dat heden de termijn van zes weken ingaat, binnen welke bezwaarschriften tegen eenen aanslag, op genoemd kohier voorkomende, behooren te worden inge diend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den '12 Augustus 1911. De Burgemeester vooornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. Kennisgeving. Burgemeester en "Wethouders van Schiedam, brengen ter kennis van de ingezetenen, dat het Kohier No. 1 en 2 der plaatselijke directe belas ting naar het inkomen, dienst 1911/1912, door den gemeenteraad vastgesteld in zijn vergadering van den 25en Juli 1911 en den 7 Augustus 1911 door heeren gedeputeerde staten dezer provincie goedgekeurd, aan den ontvanger der gemeente ter invordering is uitgereikt en in afschrift ge durende vijf maanden, te rekenen vanheden, op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Wordende voorts een ieder aangemaand zijnen aanslag op de bepaalde termijnen te voldoen, op straffe van vervolging volgens de wet. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 12 Augustus 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, I M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. S1GKENGA. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Brengen ter openbare kennis, dat de Raad dezer gemeente in zijne vergadering van 11 dezer heeft besloten, dat in afwijking met art. 1 der verordening op de Gemeentelijke Arbeidsbeurs, het kantoor dier Beurs dagelijks van 1—2 uur n.m. zal gesloten zijn. Schiedam, 12 Augustus 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE, De Secretaris, V. SICKENGA. Boeiende Roman. (Naar het Franseh.) 19) „Hij scheen zich te verheugen in een gezond en sterk gestelik heb zijn lijk in de Morgua gezien en het rapport gelezen van den rechter commissaris. Volgens zijn photografie ook, was hij een scboone, zeer elegante blondgelokte man met een frisch gelaatdat is mij voldoende. Spreken wij over iets anders. Is hij te Parijs °Pgevoed „Ja, in het lyccaeum Lodewijk de Groote." „En na het eind-examen daar „Ging hij de lessen volgen der centrale school. Vervolgens hield hij zich met de studie der clectriciteit bezig." „Bezat hij nog zijn vader of zijn moeder?" „Neen. Dezen zijn reeds lang dood." „En bloedverwanten?" „Ik ken er geen van hem." Be rechter maakte stilzwijgend eenige passen °di zijn klerk tijd te geven de vragen en ant woorden op te schrijven, vervolgens voor Odon Wegrow staan blijvende, zette hij de ondervra ging voort. „Hoe was het karakter van mijnheer Bernard Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Brengen ter openbare kennis, dat bij Raadsbe sluit van 11 dezer art. 1 der verordeniug betref fende het begraven van lijken en de begraaf plaatsen te Schiedam (Gem. blad no. 3 van 1881) in dier voege is gewijzigd, dat de tijd van be graven wordt gesteld van 2 tot 5 uur des na middags. Schiedam, 11 Aug. 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. ENGELAND. De aanblik van de havens in Londen is veel bemoedigender. Er zijn geen daden van geweld te vermelden onder de havenarbeiders. Men schijnt de gedachtenwisseling op het ministerie van handel te beschouwen als een aanduiding voor een gunstige oplossing. Het is den spoor wegen onmogelijk goederen af te leveren, maar zij deelen in de hoopvolle gevoelens. Te Liverpool is men minder optimistisch. 200 cavaleristen zijn daar aangekomen, gezonden op initiatief van de regeering. De burgemeester van Liverpool ontving een brief van invloedrijke scheeps eigenaren, waarin zij een algeheele uitsluiting in de havens tegen Maandag aankondigen, wanneer niet alle groepen naar hun werk zijn teruggekeerd. Een groot aantal wagens met voedsel geladen is van de havens vertrokken en heeft onder sterke militaire bewaking de centrale markten kunnen bereiken. De naweeën van de staking te Londen teisteren zwaar Bermoudsey en andere volksbuurten, waar vele fabrieken en winkels gesloten zijn. Dit ge schiedt ook te Liverpool, waar de spoorstaking eerder verergerd dan verminderd, zoodat de stil stand in het verkeer nog toeneemt. De groote Westerspoorweg te Londen heeft de plaatskaarten- verkoop naar plaatsen benoorden Chester gestaakt, terwijl de Midlandspoorweg weigert goederen aan te nemen, die bestemd zijn voor Londen en Liverpool. De seinwachters van de Lancashire en Yorkshire spoorweg zijn overeengekomen te staken. Het spoorwegpersoneel te Newcastle weigert goe deren te vervoeren, die afkomstig zijn van Londen en Liverpool. De vooruitzichten voor het treffen van een rege ling in zake de staking te Londen zijn gister be paald verbeterd, hetgeen een algemeene verbetering van de beursstemming tengevolge had. De conferentie van den minister van handel gistermiddag behandelde de eischen der stakende schuitenvoerders, maar kwam nog niet tot een oplossing. De zaak der stuwadoors zal het laatst aan de orde komen, maar de stuwadoorsbond verklaart, dat zij de regeling van de schuiten voerders zullen aanvaarden. De leiders der staking hebben gezegd, dat zij gelooven, dat een alge- „Hij was zeer zachtzinnig." „Hebt gij hem nooit driftig zien worden De bankier dacht na, vervolgens antwoordde hij „Ik kan het mij niet herinneren." „Gij schijnt te aarzelen met uw antwoord. Raadpleeg nauwgezet uw geheugen. Hebt gij hem nooit in toorn gezien „Neen, nooit." „Verdroeg hij tegenspraak in een woordwis seling over dagelijksche zaken of over weten schappelijke „Als hij zijn meening blootgelegd had hield hij er zich aan vast en liet geen wijziging toe in het oordeel, dat hij eenmaal uitgesproken had hetzij over een persoon, hetzij over een feit, hetzij over een toestand." „Hij was dus een stijfhoofdige, zooals trou wens dikwerf, de geleerden zijn, die zich in wiskundige wetenschappen verdiepen. Herinnert gij u niet meer in 't bijzonder, een gesprek waarin hij de halstarrigheid in zijn ideeën, zijn oordeelvellingen toonde." „Ik herinner mij geen gesprek bij eenige om standigheid, waarin René meer dan naar ge woonte zijn vasthouden aan zijn beslingen deed blijken."' „Hal hal Bij hem was halsstarigheid een ge woonte! Bij welke gelegenheid openbaarde zich vooral die gewoonte. „Och bij gelegenheid van zijn hu welijk bijvoorbeeld meene hervatting van het werk op Maandag mogelijk is, bijaldien de zaak der schuitenvoerders geregeld wordt. De hoopvollere vooruitzichten, gepaard aan het feit, dat het binnenlandsch vervoer van levens middelen enz. minder hinder ondervindt, gaven aanleiding tot intrekking van de naar Aldershot enz. gegeven dringende bevelen, om soldaten naar Londen te zenden. Maar allerwegen worden troe pen klaar gehouden, zoodat desnoods 20.000 man naar Londen kunnen worden gezonden. De uitslag van de regeling betreffende de schui tenvoerdersstaking is dat de menschen een ver hooging van loon van ongeveer 25 pet. krijgen en een werkdag van 10 uur in plaats van 12 uur. De stakingscommissie heeft een manifest uitge vaardigd, waarbij het de mannen geluk wenscht met de behaalde glansrijke overwinning en de staking geëindigd verklaard. In het Lagerhuis heeft Samuel op een vraag betreffende de staking geantwoord, dat de regee ring stappen gedaan had om in de behoefte aan voedsel voor Londen, wat er ook mocht gebeuren te voorzien. ITALIë. Volgens den correspondent van de »Figaro" te Rome, heeft men den Paus de inspuiting met caffeine moeten toedienen nadat hij een aanval van hartzwakte had gekregen, waarop een be zwijming volgde, 's Pausen secretaris waarschuwde toen prof. Petacci, die het opwekkingsmiddel inspoot. Een geneesheer van de apostolische paleizen heeft den correspondent van de sVossische Zei- tung" verzekerd, dat de toestand van den Paus op een hoogte bleef. Er bestond geen rechtstreeksch gevaar, en de toestand zou heelemaal niet ge vaarlijk zijn, indien de patiënt maar behoorlijk gevoed kon worden. Sedert vijf dagen had de Paus echter zoo goed als niets gebruiktdrie of vier koppen vleeschnat, een eidooier, een glaasje •rooden wijn. Bijna alles zal hiervan afhangen, of men den Paus in de eerstkomende dagen meer voedsel zal kunnen inkrijgen. Reuter seint uit Rome De algemeene gezondheidstoestand van den Paus is bevredigend. De inwendige organen functionee- ren regelmatig. De pijn in de knie verdwijnt en de gezwollenheid vermindert. De Paus ligt te bed, maar staat nu en dan een poosje op. Hij gebruikt melk en mineraalwater. De Paus is zwak, maar de berichten omtrent de gedruktheid zijn overdreven. De bewering, dat de Paus aan nierontsteking of ouderdomstubercu- lose lijdt, is onjuist. De Romeinsche bladen bevestigen het bericht over de verbetering in den gezondheidstoestand des Pausen. De sCorriere d'Italia" schrijft, dat de genees- heeren verzekerden, dat de Paus binnen een tiental dagen weder hersteld zal zijn. De Paus bracht een zeer rustigen nacht door, en had geen enkele medicijn noodig. De »Giornale d'Italia" heeft dokter Petacci, den „Bij gelegenheid van zijn aanstaand^ huwelijk met mejuffrouw Calixte de CoursonZie, dat is eeninlichting,die waarde heeft. Griffier,teeken deze zorgvuldig aan. Gij zegt dus dat René Bernard halstarrigheid heeft getoond naar aanleiding van zijn huwelijk? Hij ontmoettealzoo hinderpalen Van wiens kant Klaarblijkelijk was Odon Wegrow niet op zijn gemakhet onderhoud mishaagde hemhij draaide op zijn stoel nu eens naar den eenen dan naar den anderen kant. Na eenige aarze ling antwoorde hij „Gij roert daar een zeer teer en zeer intiem onderwerp aan, mijnheer de rechter van instruc tie. Ik zie niet in welk verband er kan bestaan tusschen het voorgenomen huwelijk van mijn heer Bernard met mijn stiefdochter en het op sporen van den moordenaar. Toen gij mij ver zocht te blijven, meende ik dat er tusschen ons slechts spraak zou zijn van Marchand, en niet van mijn familiezaken." Queyrat veroorloofde zich een spottend glim lachje maar bleef daarbij zoo zeer man van de wereld, dat de bankier dien fijnen plooi zijner lippen niet als een beleediging kon doen gelden. Hij sloeg zijn onnoozelsten toon aan om te antwoorden „Och 1 mijnheer de graaf, een magistraat heeft in zijn bedfening altijd het recht, en soms zelfs rust dan op hem de plicht, onbescheiden te zijn. Hij moet de misdaad volgen overal waar zij zich indringtde dieven en moordenaars vin geneesheer van den Paus, geïnterviewd, die ver klaarde, dat Z. H. het veel beter maakt, en de volle waarheid bevestigde van de bewering, dat de Paus aan geen enkele andere ziekte dan jicht Jijdt. De Paus heeft veel geleden, maar dit boezemde hem volstrekt geen vrees in. De warmte is zijn ergste vijandin. Dientengevolge had de Paus veel nut van de verandering van slaapkamer. De lichaamstemperatuur daalde heden tot 37.1 graden, en de ziekte kan als overwonnen worden beschouwd. Toch zal er nog eenigen tijd toe noodig zijn, alvorens de Paus zijn gewone bezigheden weder kan opvatten. Aan de sTribune" deed dr. Petacci gelijklui dende verklaringen, er aan toevoegende, dat de Paus binnen weinige dagen geheel zal zijn her steld. De Osservatore Romano" meldt ook, dat sinds gisteren een verbetering in den gezondheidstoe stand van den Paus is ingetreden. Na een rustig doorgebrachten nacht was de toestand van den Paus heden inderdaad bevredi gend te noemen. Te Sjanghai, zijn gister vier nieuwe gevallen van pest voorgekomen. De Echo de Paris verneemt uit Russische bron, dat Engeland en Rusland consulaire agenten naar Oermia hebben gestuurd, om vast te stellen of de Turksche troepen Perzisch grondgebied bezet hebben. Engeland en Rusland hebben te Konstan- tinopel een gezamelijke nota ingediend. Te Spezzia is in tegenwoordigheid van den Koning de Italiaansche dreadnought Conté de Cavour van stapel geloopen. De hertogin van Ge nua doopte het schip, onder zeer groote belang stelling. Meer dan 3000 menschen woonden het schouwspel bij. De minister van oorlog in Frankrijk wil bij de komende manoeuvres een zeer uitgebreid ge bruik van de miliciens maken, die vlieger zijn. Het legioen van eer en een militaire medaille kunnen zij door hun verdiensten winnen. Burger lijke personen zullen bij de militaire luchtvaart- afdeeling een oefeningstijd kunnen doormaken. Ook heeft Delcassé, de minister van marine, plan, bij de marine een vliegdienst in te voeren; ook zij zullen bij het leger hun opleiding ontvangen. Het ministerie van marine zou alleen voor de machines zorgen. Bin&eiluid. Mr. J. C. de Marez Oyens. j- Uit Garmisch, de hoofdplaats van het kanton waarin het Beiersche vlek Partenkirchen ligt, wordt gemeld: De sedert 3 dezer vermiste Nederlandsche oud minister de Marez Oyens is gister-middag bij Wang aan de Geiststeg dood gevonden. Daar bij het lijk alle voorwerpen van waarde aanwezig waren, is den middel om de voornaamste huizen binnen te sluipen. De rechter van instructie moet hen navolgen. Voor zijn bekendheid met de diepste familiegeheimen vindt hij slechts tegenwicht in zijn geweten, in het gevoel zijner verantwoor delijkheid, in zijn beroepsbescheidenheid. Onder het uitspreken dezer laatste woorden was Queyrat's stem plechtstatig geworden. Men vergat den spreker, men hoorde de Justitie zelve, die zich door den mond van haar dienaar- uitdrukte. De bankier was er door getroffen. „Antwoord mij zonder vrees", vervolgde de magistraat. „Mijn vragen die u aanvankelijk nutteloos toe kunnen schijnen, strekken, om mijn opinie over het slachtoffer te vormen. Hoe beter ik zijn karakter, zijn leven, de omgeving, waarin hij zich bewoog, zal kennen, hoe meer kans ik zal hebben, zijn moordenaar te ont dekken. Daarop moeten onze gemeenschappelijke pogingen doelen, de uwen zoowel als de mijnen. Vond het huwelijk van René Bernard met uw stiefdochter een hinderpaal in een persoon of in een omstandigheid „Mijn vrouw verzette er zich tegen. Waarom t> Vooreerst mishaagde Rene haar als man. Vervolgens vond zij zijn maatschappelijke positie veel te gering." Wordt vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1