Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Ingezonden Mededeelingon. Ziekte der urinewegen en blaas. Laatste Berichten. TELEGRAMMEN. Burgerlijke Stand. Scheepvaart. een misdrijf uitgesloten. Het schijnt, dat hem een ongeluk overkomen is. Vermoedelijk is de heer de Marez Oyens door een beroerte getroffen en tengevolge daarvan overleden. Mr. Johannes Christiaan de Marez Oyens, die op zoo ongelukkige wijze den dood moest vinden, was gesproten uit een oud Amsterdamsch regenten geslacht en werd in 1845 te Amsterdam geboren. Hij studeerde aan de Leidsche Hoogeschool, waar hij in 1872 tot doctor in de beide rechten werd bevorderd op eene dissertatie over »Koop en verkoop op de proef". Gedurende de daarop volgende tien jaren was mr. Oyens advocaat in zijn vaderstad en bekleedde hij tevens het ambt van plaatsvervangend kantonrechter aldaar. In 1882 verwisselde hij zijn beroep met de ambtenaarsloopbaan te 's-Gravenhage, welke hij opende met het vervullen van de betrekking van referendaris aan het ministerie van koloniën, tot 1885; daarna werd hij benoemd tot administrateur aan het toenmalige ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid. Dit laatste departement zag hem in 1901 als zijn hoofd, toen wijlen mr. de Marez Oyens als Minister van Waterstaat zitting kreeg in het kabinet-Kuyper. Als minister onderscheidde mr. Oyens zich door zijn buitengewone en uitgebreide kennis van de bijzonderheden van onzen waterstaat en ons spoorwegwezen een bekwaamheid, die bij her haling tot haar recht kwam bij het kamerdebat over zulke onderwerpen, waarin deze minister steeds bleek volkomen thuis te zijn in alle vragen van techniek en rechtsgeleerdheid, die samenhin gen met de zaken van zijn departement. Gedu rende zijn ministerschap brak in 1903 de groote spoorwegstaking uit. Een der z.g. stakingswetten draagt de onderteekening van dezen Minister. Het is de wet tot het instellen van een onderzoek door een Staatscommissie ten aanzien van de rechtsverhoudingen en voorwaarden, waaronder het personeel bij het spoorwegbedrijf in dienst was. Na het aftreden van het ministerie van dr. Kuyper in 1905 bleef de heer Oyens ambteloos burger tot 1910, in welk jaar hij door de Provin ciale Staten van Zuid-Holland verkozen werd tot lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Timor. Het Haagsche correspondentiebureau meldt In zake de quaestie Portugal-Timor wordt het volgende medegedeeld Moeilijkheden gerezen op het eiland Timor in verband met de uitvoering van het tusschen Ne derland en Portugal gesloten grenstractaat hebben eenigen tijd geleden geleid tot vertoogen van den Nederlandschen gezant te Lissabon met het ge volg dat de Portugeesche regeering hare troepen uit het betwiste gebied terug trok en de opge worpen bentings slechtte. Gedurende de daarmede verbonden onderhan delingen, waarbij stilzwijgend voorloopige hand having van het status quo werd verondersteld, had in de betwiste streken eene schermutseling plaats tusschen Portugeesche en Nederlandsche troepen, waarbij aan Portugeesche zijde drie negersoldaten werden gedood en door ons één officier en twee onderofficieren werden gevangen genomen. De gouveneur-generaal heeft toen aan den gouver neur van Portugeesch Timor medegedeeld dot het hem leed deed dat de bedoelde schermutseling menschenlevens had gekost, waarnemens hij tevens bevel gaf de gevangengenomen militairen weder op vrije voeten te stellen. Het uitblijven van mededeelingen ter zake vond uitsluitend zijn grond in de omstandigheid dat het Portugeesche bewind nadrukkelijk verzocht had aan het geschrevene en besprokene geen open baarheid te geven. Wed. Nicolaas Beets. Op 83-jarigen leeftijd is Donderdag te Utrecht overleden mevrouw Jacoba Elisabeth van Foreest, de weduwe van Nicolaas Beets. (N. v. d. D.) Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 12 Aug. 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 772.8 te Bodo. Laagste barometerstand 759.7 te Iledaix. Verwachting tot den volgenden dag zwakke tot matige, winden uit oostelijke richtingen, licht bewolkt, droog weer, zelfde temperatuur. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het Commissariaat van Politie: pop, broche, brill, jomgemsmuts. Terug te bekomen aan de vol!gle>nde adressen: damestaschje met inhoud, Dingónoiuts, BeiJer'lL Stlr. 37; gouden, oorbelletje, Ronde, L. Singel'str. 25; zakje met geld, Rubers, Noordmolenstr. 40; duif, gemerkt, KnommenJhook, Steijensdhe str. 1; idem', brugwachter Nieuwenburg, aan de SpoeÜngbrug portera om. met geld, Witbetg, Breedstr. 14; sleu tel ein reukfleschje, Sdhieffers, Warande 181; por- temon. met geld, Dekker, Buifenh. wieg 158; por teuton, met inhoud, de Bruin, Oude Dijk 11; zii'v. vork, Gem.-Reiniging; halöteir, Struik, Hoofd- str. 79; schort, wed. v. Weerkom, K. Kerk,str. 2; expedietiekruis, v. Ruiven, L. C«storstr. 219. Op reis. Volgens achterstaande advertentie zal de Holl. IJz. Spw.-Mij. weder goedkoope treinen doen loopen. Op Donderdag 24 Augustus loopt een goedkoope trein 2e en 3e klasse o.a. van hier naar Nijmegen en terug. Op Vrijdag 25 Augustus zal o.a. van hier een goedkoope trein 2e en 3e klasse naar Velsen, Be verwijk, Alkmaar en Den Helder en terug loopen. Inlichtingen worden aan de stations en reis- bureaux gegeven. Zilveren Priesterfeest. Zooals reeds door eene korte mededeeling onder de rubriek ^Kerknieuws" nader bleek, hoopt de weleerw. pater H. Poodt, kapelaan der Singelkerk, den 15n Augustus as. zijn zilveren priesterfeest te vieren. De jubileerende priester, die reeds sedert eenigen tijd afwezig is, zal ook op dien dag nog niet in de parochie zijn teruggekeerd. Dat de geachte jubilaris, die nu reeds sedert zes jaren in de parochie met zooveel jjver werk zaam is, dit jubilé ook met de parochianen der Singelkerk zou willen vieren, was zeker alleszins te verwachten. Op Zondag 20 dezer zal dan de weleerw. pater Poodt eene plechtige H. Mis in de Singelkerk opdragen en daarna op den gebruike- lijken tijd in de pastorie receptie houden. Zeker zal 't den waardigen priester aan bewij zen van belangstelling op dien dag niet ontbreken. Het katholieke Schiedam zal door zijne waardee- rende belangstelling in het zilver jubilé van pater Poodt, die zich in Schiedam zoo geheel heeft ingeburgerd, toonen, dat 't, als altijd, zijne bedie nende priesters weet te eeren, vooral bij gelegen heden die daartoe meer bijzonder zijn aangewezen. Bloemencorso. Voor het op 31 Augustus a.s. alhier, vanwege de Oranje-Vereeniging te houden bloemencorso bestaat, naar wij vernemen, nog gelegenheid tot inschrijving bij het comité. Het corso zal verdeeld zijn in drie afdeelingen en wel A. Versierd rijwiel hoofdzaak, terwijl het costuum den totaalindruk slechts kan verhoogen B. De versierde rijwielen moeten onderling verband houden wat betreft de versiering, terwijl het costuum het geheel kan verhoogen C. Voor deze afdeeling is het costuum hoofd zaak, terwijl de verplichte bloemenversiering even eens het geheel kan verhoogen. Bovendien bestaat er voor ieder wielrijder of wielrijdsters gelegenheid ter opluistering mede te rijden, mits men zich daartoe te voren bij het comité aanmeldt. Onder deze deelnemers zullen twee kunstvoorwerpen worden verloot, terwijl voor het corso belangrijke geldprijzen beschikbaar gesteld zijn. Het comité deelde ons nog mede, dat naar het zich laat aanzien, het corso werkelijk iets schoons zal worden en vorige bloemenoptochten in pracht zal overtreffen. Verschillende groepen hebben zich reeds geformeerd en door collectief mede te doen, worden de kosten van deelname tot een klein bedrag teruggebracht. Het comité verwacht dan ook nog een groot aantal inschrijvingen, waar door het corso zal worden de clow van den dag. Voor deelneming kan men zich nog aanmelden bij de heeren A. Papenhuijzen, Hoogstraat, en L. Jurgens, Hoofdstraat. Vriendenkring. Thans is vastgesteld jdat het 15-jarig bestaan der vereeniging Vriendenkring op 5 November a.s. zal gevierd Warden met een StedieJijlken Wed strijd in het Komisch reciteren en Vaoxdragiein. Belanghebbende kunnen zich alfenog' vóór 1 S(epl. ajs. aanmelden bij' den. hieer J. M. Vaor- huyzen, Hoogstraat. Programma van uitvoering op Zondag den 13 Aug. 1911, des namiddags ten een ure, in de Plantage. 1. Marsch Unter den doppler Adler Fron R. 2. Fest Ouv, Richter Blon. 3. Wiener Madlen, C. Zierer. 4. La fille du |Regiment, Donnizëtti. 5. Heawatha, Neil. Mo ret. 6. Marsch. De heer C. K. Minderhoud alhier slaagde gisteren te 's Gravenhage voor het examen handteekenen L. O. In het Stedelijk Ziekenhuis aan den Langen Achterweg, is gister overleden de 45-jarige brandersknecht M. van der Most, die in de branderij van den heer Ris aan de Noordvest in elkaar was gezakt en in hewusteloozen toestand ter verpleging naar genoemde inrichting was overgebracht. Tot onderwijzeres bij de rijks- normaallessen te Schiedam, is met ingang van 1 September benoemd mej. J. Akkerman te Rot terdam. Met Stct. no. 188 zijn verzonden afdrukken van de akte betreffende de Coöpera tieve Veevoederfabriek en Olieslagerij van den Provincialen Zuid-Hollandschen Boerenbond, te Schiedam. H e d e n-m orgen is alhier aangehou. den de in het »Alg. Politieblad" gesignaleerde G. Ddie een vonnis had van 3 dagen hechtenis en 6 maanden opzending naar een rijkswerkin richting. De man is naar het Huis van Bewaring te Rotterdam overgebracht. Gister-avond laat z ij n alhier aan gehouden twee minderjarige jongens, 13 en 9 jaar oud, wonende te Rotterdam, die beweerden hier Werk te hebben gezocht en den weg naar huis niet meer te weten. De jongens zijn naar hunne woonplaats over gebracht. Donderdag-namiddag werd op ad- vies van dr. Koene in het Ziekenhuis ter verple ging opgenomen de 27-jarige P. de Vries) woonachtig te Lekkerkerk, die op het terrein van Van Deventers Glasfabrieken, bij het dragen van cement, bewusteloos neerviel. Heden-ochtend kon deze man hersteld het Ziekenhuis weder verlaten. Gister-morgen is een man bij het stappen van het eene schip op het andere, beide liggende in de Buitenhaven, misgestapt en te wa ter geraakt. De man werd, zonder letsel bekomen te hebben, door den schipper van een dier schepen op het vaartuig gebracht. Gisteren is een werkman in een pakhuis aan de Nieuwstraat bewusteloos geworden door de buitengewone hitte. Ten huize van zijn patroon aldaar binnenge bracht, werd voor den man geneeskundige hulp ingeroepen. DIT ROTTERDAM. Nadat, onder de leiding van den heer Tak, de stoomboot »Gutenberg," van de Kölnische und Dusseldorfler Rhein-Dampfschiffahrt Gesellschaft, gistermiddag met de drie drijvende bokken langs zijde en door sleepbooten gesleept, naar Burger- hout's Machinefabriek en Scheepswerf, aan den Varkenoordschen dijk was gebracht, hetgeen alles in volmaakte orde geschiedde, is de stoomboot op de helling getrokken. Toen de Gutenberg op de helling stond en het overtollige water weggeloopen was, is men on middellijk begonnen de machinekamer te onder zoeken. Te 10 uur gisteravond heeft men daar, in den krukbak, onder de krukas gewrongen, ge vonden het vreeselijk verminkte lijk van den nog vermisten stoker Geil. De verschillende deelen van het lijk zijn bij elkander gevoegd en door de zorg van de rivier politie naar de algemeene begraafplaats overge bracht. Dir reedérij' van het Duitscihe stoomschip „Gutenberg", te Keüfcn iglevestigd, hetgeen deze week de b©kieind,e noodlottige ramp trof in de Rotterdammer haven, publiceert, heden de hier onder volgende verklaring omtrent de mogelijke oorzaak van het ongeval'. Wij deelen hierbij mede dat uit het onderzoek ingesteld door de Staatscommissie belast met het controleer en van stoomketels gebleken is er van geen schuld sprake kan zijin bij de bediening of controle, oveir de veilig'heidsinstallatiën op ge noemd schip. Watergebrek in de ketel is z,eer zeker uitgesloten. Indien men al1 ooit de oorzaak van het ongeval zal kunnen uitvinden dan zou toch het door de Holfandsche overheid ingestelde onderzoek deze moeten uitwijzen. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Woensdags 24 u. Stedelijk Museum. Doeleplein. Gebrek aan ijs. Eiken Vrijdag voorziet de visschersvloot zich te Rotterdam van het noodige ijs ter conserveering van visch, hetwelk geleverd wordt door den heer J. Kamman. Zoo waren gisterenmorgen ongeveer 300 blokken noodig. Ten gevolge van het vele ijsverbruik door de buitengewone warmte, waren er echter slechts 20 beschikbaar. Er was geen ijs meer te verkrij gen, al had men er goud tegen opgewogen. De brouwerij was niet in staat met de beste machi nes voldoende te fabriceeren. Ten slotte heeft men het lot doen beslissen en zoo zijn 10 blokken naar Goedereede en 10 naar Ouddorp verscheept. De visschers waren eenstem- m,g in hun uitspraak, dat zoo iets nog nimmer was voorgekomen. Men meldt uit IJmuiden Hoe groot het gebrek aan ijs in ons land is, kan blijken uit het feit, dat toen nauwelijks de couranten hadden gemeld, dat het stoomschip »F irdamet een lading ijs alhier was aangeko- men, de aanvraag, tegen meer dan 2i/a maal den gewonen prijs, zoo groot was, dat het schip meer dan uitverkocht was. Onmiddelijk na de lossing, vertrekt het stoomschip voor een nieuwe lading. De ijsprijzen in Noorwegen stijgen] boven het driedubbele. Aangehouden Men seint ons uit Arnhem Door de politie te Arnhem is aangehouden de girant van het Kurhaus-hotel te Heelsum, die er van door was gegaan met medeneming van de kas die ruim f 500.- bedroeg. Door de Arnhemsche politie is hij overgebracht naar Heelsum. E e n vreemde ziekte. Ten pliattelande in Drente komt, volgens de „Teil" tegenwoordig een eigenaardige ziekte onder de mensehen voor. Ver schijnselen van deze ziekte zijn een zwarte tong e-n gr'oote lusteloosheid. Zp heeft 'reeds eenige offers geëisclht. Gearresteerd. De vertegenwoordiger voor Rijnland en Westfafen van de Amsterdamsdhe firma Michel Bosnak, Otto. Keiendorf te Essen, die dezer 'dagën w|as verdwenen met een bedrag van 50.000 mark, is naar het „HM." verneemt, te Hamburg1 gearresteerd. Hij had nog stechts ©en bedrag van ongeveer 600 mark in zijn be zit. Door den bliksem getroffen. Te Dus- séi'dorf zijln gisteren een ingenieur, zijn echtge- noote en een arbeider op straat dooir den bliksem getroffen en gedood. H e i d e h r a n d. Reeds eenige dagen heeft het gemeentebestuur van Assiem .allé pogingen aange wend om den brand in het heideveld te Witten meester te worden met all1© ten dienste staande middelen. Daar het bleek dat men niet hij machte was zonder meerdere huïp den voortgang van het vuur te stuiten, werd Woensdag de hul'p van het garnizoen .ingeroepen, welke hul'p door de militaire a.u fora teilen ,met de meeste welwil lendheid werd toeglezegjd. Donderdag waren dan pok! 3 pijoegem militairen, ieder bestaand© uit 200 man, om beurten aan 't büussclhingsWierk bezig .en naar 't zich laat. aan zien, hebben de pogingen om den verderen voort gang van 't ,vuur te betetten, succes1. Men is thans jbeKiig een Binken geul' rond de in brand staande heide te graven, waar liet vuur zonder hullp van .sterken wind .stellig' niet over kan komen. i (Vad 1 Wat is lastiger te verdragen dan vergevorderde aandoeningen der blaas en urinewegen, zooals Het niet kunnen ophouden van het water on macht om de urine te loozen graveel en blaas steen ontsteking van de blaas en urinewegen Zij maken het leven haast ondragelijk. Deze en andere kwalen vinden hun oorzaak in het verontachtzamen der eerste waarschuwingen van nieraandoening, want de nieren beheerschen de goede werking van de urine-organen, en wan neer de nieren zwak of ziek zijn, zullen blaas- kwalen gewoonlijk spoedig volgen. Dergelijke ellendige kwalen zouden nooit voor komen, wanneer de nieren onmiddelijk hulp ont vingen bij het eerste teeken van een nieraandoe ning wanneer de urine onnatuurlijk van kleur, brandend of sleeht-riekend is wanneer de loozing onregelmatig of met moeite geschiedt wanneer de urine een neerslag achterlaat, als zij eenigen tijd gestaan heeft wanneer het water bewolkt is of graveel bevat. Een goed-doorgezette kuur met Foster's Rug pijn Nieren Pillen zal deze kwalen geheel doen verdwijnen en een regelmatige werking van de blaas herstellen. Zelfs in ver-gevorderde gevallen bewees dit geneesmiddel zijn uitstekende werking. Om te voorkomen, dat men u waardelooze na maak verkoopt, dient gij er op te letten, dat de handteekening van James Foster op het etike* voorkomt. De echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn te Schiedam verkrijgbaar bij de heeren KAP- PELHOF HOVINGH. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a fl.75 voor één, of f'10.voor zes doozen. Uit proefnemingen in de medische universiteits kliniek te Budapest is gebleken, dat drinkers, die door langdurige maagziekten, den eetlust reeds geheel hadden verloren, na het gebruik van het natuurlijke Franz Jozef-bitterwater, hun appetijt in eenvoudig verbazend korten tijd weer terug hadden. Na de Zeeliedenstaking. De Amsterdamsdhe stoomvaartmaatschappijen hebben de gages van bet dek- en machinekamer- personte? met f 2 per maand verhoogd. Met deze nieuwe verhooging is voor de Am sterdamsche stoomvaartmaatschappijen de l'oons- verhooging overeenkomstig den ©ïsch der zee lieden bereikt. f De hitte. Uit Maastricht meldt men ons: Een bejaarde en behoeftige weduwe is heden morgen alhier dood op haar bed gevonden. De ontzettende warmte is hier de doodsoorzaak. LIVERPOOL 11 Aug. Hedenavond hebben hier stakingsongereldheden plaats gehad. Er werden steenen geworpen in winkels, die later leegge plunderd werden. De politie maakte charges met den wapenstok, waarbij verscheiden personen ge wond werden. Te middernacht was de orde hersteld. Geboren: 10 Aug. Jacob, z. v. H. Kiela en C. A. Hille, Puttersh. straat. Cornelis, z. v. C. Matze en E. v. Harmeien, Raanstraat. Jan, z. v. M. W. A. Zeiessen en S. Scheffers, Brouwer straat. 11. Alida, d. v. C. H. Etman en T. J. Hittinger, Singel. Overleden: 9 Aug. Marinus van der Most, oud 45 j. en 7 mnd., L. Achterweg. 10. Arie Verboom, oud 3 mnd., Mariastraat. Huig Smeets, oud 4 j. en 2 mnd., N. Haven. Johannes Theo- dorus Antonius Westhuis, oud 2 mnd., Nieuw- stichtM. Hendrik Kropmans,oud 35j.en 11 mnd., L. Achterweg. 11. Willem Korpel, oud 14 w., Groenelaan. LONDEN, 12 Aug. Aangekomen z.a. „Demo-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2