NATIONALE MILITIE. Zaterdag 12 Aug. 1911 ^Telefoon 110. 85. TWEEDE BLAD. Officieele berichten. Kennisge ving. Gymnasium te Schiedam. Gemeenteraad. No. 10091. Gemengd Nieuws. LOTING voor de Burgemeester en Wethouders van Schiedam, geven bij deze kennnis, dat de LOTING der ingeschrevenen voor de lichting der Nationale Militie voor '1912 in deze gemeente, door den heer Commissaris der Koningin in deze Provincie, bij besluit van den 17den Juli 1911, A, no. 2230 ('2de afd.) prov. blad no. 53, is bepaald op WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1911, des voormiddags ten 10 ure voor de ingeschreve nen, wier geslachtsnamen beginnen met een der letters A tot en met L, en op DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1911, des voormiddags ten 10 ure voor de ingeschreve nen, wier geslachtsnamen beginnen met een der letters M tot en met Z. De belanghebbenden worden mitsdien opgeroe pen om op gemelde dagen te verschijnen in het gebouw «de St. Joris Doele" aan het Ooeleplein alhier, waar de loting zal worden gehouden. Voorts wordt ter kennis gebracht van belang hebbenden lo. dat gedurende vijf dagen, te rekenen van den dag waarop de loting heelt plaats gehad, tegen de wijze, waarop zij is geschied, bij Gede puteerde Staten dezer Provincie bezwaren kunnen worden ingebracht door belanghebbende lotelingen, of door hun vader, moeder, voogd of curator, bij verzoekschrift op ongezegeld papier, onderteekend door hem die de bezwaren inbrengt en welk ver zoekschrift moet worden bezorgd bij den Burge meester dezer gemeente. 2o. dat op Maandag 4 September 1911des namiddags van 7 tot 9 uur, in gemelde St. Joris Doele, zitting zal worden gehouden tot het opma ken van de getuigschriften, ter bekoming van vrijstelling wegens broederdienst, waarvoor de betrokken lotelingen aldaar moeten verschijnen met twee meerderjarige ingezetenen dezer ge meente, die de vereischte getuigenis kunnen af leggen en het op te maken getuigschrift kunnen onderteekenen. 3o. het bepaalde bij art. 51, eerste en tweede zinsnede der Militiewet 1901 en bij art. 42, eerste lid van het Koninklijk Besluit van 2 December 1901, staatsblad no. 230), respectievelijk luidende »Om vrijstelling wegens eigen militairen dienst «of die van broeders te verkrijgen, moet men over leggen een paspoort of ander bewijs van ontslag, «of een uittreksel uit het stamboek of een bewijs «van werkelijken dienst. »Ter hekoming van vrijstelling wegens broeder- «dienst moet men bovendien overleggen een ge tuigschrift van den burgemeester, waaruit het «getal zonen, tot het gezin behoorende, blijkt. «Het bewijsstuk, in de eerste zinsnede van art. «51 der W et vermeld, kan, zoo het niet reeds «ingevolge art. 39, derde lid, van dit besluit onder «den burgemeester berust, ten minste veertien «dagen voor den dag waarop de zitting van den «militieraad wordt geopend, worden ingeleverd bij «den burgemeester der gemeente, in welke de «loteling, die vrijstelling verlangt wegens eigen «militairen dienst, of wegens broederdienst, voor «de militie is ingeschreven." Ten slotte wordt er nadrukkelijk de aandacht op gevestigd, dat de opgaven van eene reden van viijstelling bij de loting hem, die vrijgesteld vvenscht te worden, niet ontslaat van de verplich ting om bij den militieraad de reden van vrijstel ling in te brengen, in elk geval moet die opgave bij dat College worden gedaan in zijne zitting die plaats zal hebben op een nader bekend te maken dag in de maand October of November a.s. En is hiervan afkondiging'geschied, waar het behoort, den 12den Augustus 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd i M. L. HONNERLAGE GRETE, De Secretaris, V. SICKENGA. Candidaten voor het 2e toelatingsexamen, dat, onder nadere goedkeuring van Curatoren, gehouden zal worden op 1 en 2 Sept. e k. gelieven zich, vóór 25 Aug. op te geven bij den rector Dr. LIEZEN BERG, Pension «Poolstad" Noordwijk a/Zee. V ergadering van den Raad der gemeente Schie dam op V'rydag II Aug. 1911, des namid dags 2 uur. (Slot). Begrafenisverorden ing. Voorstel van B. en W. tot wijziging der ver ordening op het begraven van lijken enz., in dier v°ege dat des Zondags de tijd van begraving wordt gesteld tusschen 2 en 5 uur 's-namiddags Beze wijziging komt B. en W. wenschelijk voor ?®et het oog op de te houden godsdienstoefeningen jn de morgenuren, de thans geldende verordening bepaalt, dat het begraven van lijken in den regel vóór 12 uur 's middags van eiken dag moet zijn a%eloopen. .De heer De Bruin vraagt, nadat dit punt Jeitelijk reeds is aangenomen, nog het woord. Spijt hem dat punt 5 er reeds door is. Dat de IJd nu 's Zondags voor het begraven van lijken gesteld, buiten de kerkdiensten valt, gaat niet op. rn de Ned. Herv. Kerk is de kerkdienst van 2—4 J1*»'. Ook komt 't hem weinig bijzonder sympa thiek voor, de kans bij het wandelen eene begrafenis te zien. Veel beter vindt hij 't dan ook de zaak te laten, zooals zij is, of ten minste den Zondag morgen voor het begraven van lijken vast te stellen. De wethouder, de heer G o s 1 i n g a, moet toch oe opmerking maken, dat de hoofddienst bij alle |je?indten valt tusschen 10 en 12 en 9 en 11 ure. Dat is zoo in alle kerkgenootschappen. Nu is er wel ineen zeker gedeelte van het jaar een middag- dienst in de Herv. Kerk, maar later wordt die weer vervangen door eene avondgodsdienstoefening. Het tweede argument lijkt weth. nog minder aannemelijk voor. Waarom zouden wij niet eens herinnerd mogen worden aan den dood, vooral op Zondag? Tal van menschen zijn bij deze wijziging van de verordening betrokken, zooals doodgravers, boden, dragers enz. B. en W. bedoelden dan ook met dit voorstel een zekere categorie van menschen ten gerieve te zijn. Weth. merkt nog op, dat bij de Katholieken, die een derde der bevolking uit maken, het begraven op Zondag niet voorkomt. De heer Klein wijst op de bestaande veror dening te Rotterdam. Daar wordt op Zondag in het geheel niet begraven, alleen in geval van besmettelijke ziekten. Door de week is de gewone begrafenistijd daar van 6—9 uur. In de veror dening van Rotterdam is in 't geheel geen sprake van begraven op Zondag; die bepaling is eenvou dig weggelaten. In geen 9 jaar is iemand te Rotterdam op Zondag begraven. Daar is eenvoudig in de verordening geen sprake van de Zondag wordt er niet in genoemd. De wethouder, de heer G o s 1 i n g a, zegt, dat vereischt wordt, in de verordening voor dagelijks drie uren voor het begraven worden vastgesteld, dus ook voor den Zondag. Dus kan men niet nalaten, dit in de betrokken verordening vast te stellenzij zou anders de noodige goedkeuring niet verwerven. De Voorzitter constateert, dat punt 5 fei telijk reeds was aangenomen; alleen zal aange- teekend worden, de lieer De Bruin er zich tegen verklaart. Arbeidsbeurs. Voorstel van B. en W. tot sluiting der Arbeids beurs van 1 tot 2 uur 's namiddags wegens ge bruik van het lokaal voor Rijksbeurstelegraaf Overeenkomstig het voorstel wordt bepaald, dat de Arbeidsbeurs op bedoelde uren zal zijn gesloten. De heer Smit vindt 't geen gelukkig denk beeld, dat de Arbeidsbeurs aldus een gedeelte van den dag gesloten is, het kantoor aldus onbeheerd blijft staan en iedereen daar toegang heeft. De Voorzitter zegt, dat er reeds aan een ander lokaal voor de Arbeidsbeurs gedacht is, maar men er nog niet in geslaagd is, dat te vinden. Om wille van de Beursbezoekers wordt op dat uur het lokaal voor het telepraafverkeer afgestaan, te meer daar er tusschen '1 en 2 uur toch niet zooveel aan de Arbeidsbeurs te doen is. Het eenige bezwaar is, dat het kantoor der Arbeidsbeurs aldus onbeheerd blijft, maar aan den eisch van den Directeur van het Telegraafkantoor behoort ook te worden voldaan. Op 't oogenblik is 't niet ander, maar B. en W. zullen naar een ander lokaal voor de Arbeidsbeurs omzien. De heer Smit vraagt, of 't nu wel zoo noodig is, dit kantoor tijdelijk voor telegraafbureau af te staanals men toch een jongen uit de Beurs stuurt, is hij in drie minuten aan het telegraaf kantoor. De heer W i 11 k a m p f vindt, dat het tele graafbureau meer beteekenis heeft dan de heele Arbeidsbeurs, 't Is een levensbelang voor den handel snel een telegram te kunnen verzenden. Het uit- en ingaan van jongens in de Beurs om telegrammen te bezorgen, zou ook tot moeilijk heden aanleiding geven. Spr. meent, dat hetgeen met zooveel moeite verkregen is, moet behouden blijven en dat het Telegraafbureau veel meer rechten heeft dan de Arbeidsbeurs, die nog zoo weinig beteekent, hetgeen spr. wel spijt. De Voorzitter zegt, dat B. en W. geheel in de lijn zijn van den heer Wittkampf. Het voorstel wordt bij acclamatie aangenomen. Klassensplitsing. 7. Voorstel van B. en W. tot splitsing der klassen van de II. B. S. voor den cursus 1911/12 in twee parallelafdeelingen B. en W. geven als toelichting dat het aantal leerlingen in den volgenden cursus verdeeld zal zijn als volgt le klasse 35 leerlingen 2e 33, 3e 38, 4e 32 en 5e klasse 28 leerlingen Het voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen telooze overneming van het perceel sectie L. no. 2106 van de wed. L. Vrijland, geb. van der Most en de perceelen L. no. 2088 en 2089 van B. yerkaaik. Daartoe wordt machtiging verleend. Toelating Raadsleden. De Voorzitter zegt, dat B. en W. nog aan den Raad wenschen te vragen, of voor het geval bij de behandeling der zaak voor Ged. Staten in zake de toelating van de heeren mr. von Briel Sasse en Kavelaars, in afwijking van het Raads besluit tot niet-toelating van beiden of een hunner besloten, de Raad ook gebruik zal maken van art. 36 der Gemeentwet en de zaak tot in hoog ste instantie, door een beroep op H' M. de Ko- gingin zullen doorzetten. B. en W. stellen voor, dit te doen en vragen daaromtrent nu een uitspraak van den Raad, opdat er geen expresse Raadsvergadering behoeft te worden gehouden. Met gebruikmaking van art. 36 kan de Raad dan binnen 14 dagen I|ij 11. M' de Koningin in beroep gaan. Den heer De Bruin spijt 't, dat hij niet met dit voorstel kan meegaan hij vindt 't aan alle kanten beter eerst de uitspraak van Ged. Staten af te wachten zoo noodig een expresse Raadsvergadering te houdenwij kunnen toch altijd vergaderen al is 't 's avonds. De motieven kunnen toch van dien aard zij», dat requestran- ten, in geval bedoelde heeren wel worden toege laten, toch bij de Kroon in beroep komen. In ieder geval wenscht spr. eene vergadering en wel liefst eene avondvergadering. De Voorzittter kan zich niet begrijpen dat de Raad in hooger beroep zou willen gaan van een voorstel tot' wel-toelating, wijl hij toch met nagenoeg algemeene stemmen tot toelating heeft besloten. De heer De Bruin meent toch, dat't kan zijn, Raadsleden een voorstel wenschen te doen. Dat zal afhangen van de motieven die tot het besluit van Ged. Staten hebben geleid. De heer Wittkampf meent, dat in geval van den kant der Raadsleden bij wel-toelating in hooger veroep wordt gegaan, dit beroep dus toch komen moet van de partij, die feitelijk deze zaak in handen heeft. De Voorzitter antwoordt daarop dat niet door Raadsleden individueel kan worden opgetre den wel in den Raad eeu nieuw voorstel door drie leden kan worden gedaan. De wethouder, de heer G o s 1 i n g a, zegt, dat men er in het College op tegen was hiervoor een aparte Raadsvergadering te houden. De Burge meester had bezwaren van tijd en geld, trouwens hoe minder raadsvergaderingen hoe beter. Maar thans ziet weth. meer reden om 't wel te doen als wij geen Raadsvergaderingen hielden, zou ieder lid er den burgemeester een verwijt van kunnen maken, niet in de gelegenheid gesteld te zijn, een voorstel tot het gaan in hooger beroep te doen. Met 't oog vooral op het laatste wil weth. het voorstel—De Bruin overnemen. De heer Wittkam pf wil voorstellen, bij niet-toelating in-hooger beroep te gaan, maar in geval Ged. Staten besluiten tot wel-toelating door een expresse Raadsvergadering den heer De Bruin gelegenheid geven, een voorstel tot het gaan in hooger beroep te doen. De heer De Bruin zegt, dat 't hier niet alleen gaat om de zaak maar om de motieven die motieven kunnen van dien aard zijn, dat men er niet over denkt in hooger beroep te gaan. De heer W ittkampf bevestigt nog dat bij wel-toelating er positief een vergadering komt, in elk geval. De Voorzitter zegt, dat het College niet zoo bijzonder op dit voorstel staat. De heer De Jong vraagt, dat, indien B. en Wr. er geen bezwaar tegen hebben het College besluite het voorstel terug te nemen. In ieder geval wordt dus dan een vergadering gehouden het wilte A tj eb jasje en dito pantalon, gekleed gaan, zooal's zij geiwoion zijn, die luchtige ka toenen kl'eeding in de tropen te dragen, Waarbij dan de onmisbare stroozionnehoed niet ontbreekt. Oplichting. Gisteren werd te Nieuw-Hel voet op bevel van de Rotterdamsche rechtbank gearresteerd en gevankelijk naar Rotterdam ge bracht de 20 jarige J. H., directeur van een assurantiekantoor, aldaar. Hoogstwaarschijnlijk staat dit in verband met een geval van oplichting, waarvan hij sedert lang werd verdacht. Verdronken. Te Haarlem is een gehuwd man van 26 jaar bij het Zwemmen in het Spaarne verdonken. Zijn lijk is opgehaald. Te Wageningen verdronk de I5-jarige W. v. M. in den Rijn. Hij verdronk voor de oogen zijner vrienden, die niets tot zijn redding konden bijdragen. Zijn lijk is nog niet opgevischt. Te Wijngaarden is de 77-jarige S. te water ge raakt en levenloos opgehaald. Te Kaatsheuvel zijn 2 jeugdige kinderen bij het baden verdronken. Lesurenminima. 8. Aroorstel van B. en W. om ter uitvoering van art. 3 der Verordening tot wijziging dei- Verordening regelende de jaarwedden van de leeraren en beambten van de Openbare Scholen voor Hooger- en Middelbaar Onderwijs, de minima der wekelijksche lesuren en pensioensgrondslagen der thans aanwezige leeraren vast te stellen; De Voorzitter bevestigt, ingevolge de op merking van den wethouder, den heer G o s 1 i n g a, dat punt 7 moet worden geschrapt. Overeenkomstig het voorstel wordt besloten. Her hal ingsschool. 9. Voorstel van B. en W. tot uitbreiding van het aantal vakken aan de herhalingsschool, ver bonden aan school A B. en W. deelen mede, dat de kosten der uitbreiding van den cursus met 2 uren Neder- landsche taal, 1 uur Nederlandsche handelscorres pondentie en 3 uren handelsaardrijkskunde f300 zullen bedragen. Na aanneming van het beginsel zullen de noodige voorstellen tot aanvulling van de verordening en het doen van benoemingen gedaan worden Het voorstel wordt bij acclamatie aangenomen. Woning, huur. 10. Verzoek van F. Verboom om hem de woning Broersveld no. 146 opnieuw te verhuren, met praeadvies van B. en W. B en W. stellen voor, op dezelfde voorwaarden te verhuren, met ingang van 1 September a.s. Overeenkomstig het praeadvies, wordt tot ver huren besloten. Machtiging. Bij Raadsbesluit van 4 Juli 11. werden B. en W. gemachtigd, met de betrokken belanghebben den de noodige overeenkomsten te sluiten ter uit voering van het door den Raad aangenomen plan tot verbetering van den waterafvoer van het ge deelte der gemeente, begrensd door de Buiten havenweg, den Rotterdamschen dijk, den Groe nendijk en de Bakkershaven. Diens volgens stelt het College voor, thans het overgelegd, door Ged. Staten goed te keuren besluit te nemen tot kos- De Voorzitter zegt, dat B. en W. hun voorstel terugnemen. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voor zitter de vergadering. De warmte Te Wissekerke is Donderdag middag de zoon van den landbouwer Jacob Leen- dertse, bij het oogsten door de hitte bevangen en gisternacht overleden. (Midd. Ct.) Tc Drunen is het ]ïjk gevonden- van den boerenarbeider d. B. Dp1 man schijnt ten ge volg© van het volte water drinken plotseling te zijn overleden. Mem meldt pns uit Leeuwarden: Het uitbliij'vein van regten en de voortdurende zonnebrand geven aan de graslanden, vooral op do, honge Friesche kleigronden, een dor aanzien, 't Veld is rood, zoioaJs 's winters na eenige dagen vorst. Men moet bet veie dan ook voer in de tvei brengen. De pTaoten zijn groofendeafe droog óf v,ormeU een drabbig small streepje groezelig vocht. De, beesten krijgiein dan pok wiate'r toegevoerd in kuipen, maar 't blijft behelpen. De melkop- briengSt daalt schrikbarend. In dezelfde mate daalt echter niet de vela/scheiding in de melkkiieren. 't Gevol'g is, dat men melk krijlgt met zeer hoog vetgehalte. De gemeentelijke keuringsdienst on derzocht deze wtejek melk met een gehalte van 5,2 pet. Met het oog' op de hitte, lis aan de ambtena ren, werkzaam bij bet hoofdbestuur der Poste rijen en Telegrafie te 's'-Gravenhagte, vrijheid ge geven b! 's morgens 8 uur met hun werk te beginnen en daarmede ten 1 uur 's namiddags Le eindigen, öf in de namiddaguren tot -ii/3 uur tem bureel'e te zijn. De mees ten hebben den eerstgtenoemdon werk tijd gekozen. Men meldt ons uit Den Haag: In deze dagen van meer dan tropische 'hitte ziet men verscheidene Indische verlof- en andere gasten in Aanvaring met een ijsberg. Het stoomschip «Columbia," dat dezer dagen te New- York is binnengeloopen is ter hoogte van Kaap Race in den namiddag in een dichten mist in aanvaring geweest met een reusachtigen ijsberg. Platen aan den boeg van het schip werden in gedrukt en er stroomde water naar binnen. Maar de pompen konden het instroomende water vol doende verwijderen. De berg was er een van enorme afmetingen een vijfhonderd meter lang en zeker 30 meter uitstekend boven den water spiegel. Ten gevolge van den schok kwamen er aan boord nogal wat lichte ongelukken en kwetsuren voor. De man, die op de voorplecht uitkeek, toen de aanvaring plaats greep, werd be wusteloos van onder afgesplinterende ijsmassa's te voorschijn gehaald. Van de passagiers, die juist aan tafel zaten, brak er één een been, anderen werden gekneusd enz. Het ongeval had heel wat erger kunnen zijn, ware het niet, dat de kapitein om den mist de machines had laten stopzetten. De «Columbiakon nog een ander schip, dat achter haar aankwam, met seinen voor den berg waarschuwen. Daar in de nabijheid der banken van Nieuw- Foundland zoo ondoorzichtige nevels kunnen op komen, is de eenige methode de nadering dezer ijsbergen door opneming van de temperatuur van het water gewaar te worden, daar deze ver in den omtrek door de ijsmassa beïnvloed wordt. Verder hoort men dan nauwlettend of geen echo klinkt op het geduld van den stoomfluit, welke echo echter alleen van hooge ijsbergen terugge kaatst wordt. Geen van beide zekerheidsmaat regelen hebben in dit geval blijkbaar geholpeni of zij zijn niet toegepast. Veel zuidelijker dan de breedte van New-York komen de ijsbergen niet, daar de warmte van den golfstroom hen dear gauw doet smelten. Jammer genoeg, er was in deze dagen meer partij van te trekken. De brand in Carlton-hotel. Nader wordt aangaande dezen brand gemeld Het Carlton is een der voornaamste, deftigste hotels van Londen, op den hoek van Pall Mali en Haymarket, vlak naast sir Herbert Tree's schouw burg en op diens vroegere plaats gebouwd, twaalf jaren geleden, in een soort renaissance-stijl. De chic van andere landen, vooral bezitters van veel dollars, nemen er bij voorkeur hun intrek. En de voormalige portier van Carlton legde on langs met een flink vermogen van fooien dien post neer. Ik wil daarmede maar aanduiden, dat Carlton een pleisterplaats van weelde en rijkdom is. Wat wonder dan, dat hier gisteravond leven dige sensatie werd gewekt door de mare«Het Carlton staat in brand." En de zware rookwolken die over de 's avonds nog snikheete stad dreven! kondschapten den ernst daarvan. Alles wat beenen had, spoedde zich naar het Westend, en in een ommezien waren ongeveer dertig brandspuiten aanwezig, die al de deftigheid van het Carlton onder water spoten, doch pas na enkele uren den brand meester waren. De brand brak op een der bovenste verdiepin gen uit, vermoedelijk door kortsluiting. En tot de bovenste verdiepingen bepaalde het vuur zich ook, maar het water natuurlijk niet. Er waren ongeveer 300 gasten ingeschreven, maar op dat oogenblik niet allemaal aanwezig. Van de aanwezigen waren eenigen bezig zich te kleeden, anderen zaten in het bad, toen er alarm werd gemaakt. Alle gasten zochten toen een goed heenkomen, maar zonder een paniek te veroor zaken. Enkele heeren hielpen de dames in veilig heid. Een paar gasten zagen zich binnen den pas door rook en vuur afgesneden en werden door brandweermannen door de ramen gered. Doch zonder ongelukken is het, helaas, niet afgeloopen. 's Avonds laat werd een verkoold lijk in een der badkamers gevonden, dat terstond niet kon worden herkend. Maar vandaag bleek 't dat te zijn van 'n dertigjarigen Amerikaanschen acteur, Jameson Finney geheetên.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 5