Dagblad voor Schiedam en Omstreken. De Financier. 34ste Jaargang Woensdag 16 Augustus 1911. No. 10093. Officieel© berichten, Kennisgeving. FEUILLETON. Kennisgeving'. Buitenlandsch Nieuws. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland 2.—per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 1—6 regels 0.92; elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijkadverteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Schietoefeningen. De Burgemeester van Schiedam, vestigt, op verzoek van den heer Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, de aan dacht van belanghebbenden op de navolgende berichten aan zeevarenden: Schietoefeningen van htt fort Pampus, Zuiderzee. Volgens mededeeling van den Minister van Oorlog zal op 23 Augustus a.s. eene schietoefening worden gehouden van het fort Pampus. Er zal gevuurd worden met kanonnen van klein kaliber f6 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt een sector, begrensd door de ware richtingen ON O. door Oost tot ZOtZ. (79°) tot op 4500 M. van het fort. Op de dagen, dat gevuurd wordt, zal van het fort Pampus eene roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Bovendien zullen tegelijkertijd en op dezelfde wijze roode vlaggen waaien van de batterijen Diemerdam en Burgerdam, de Westbatterij nabij Muiden, en den kerktoren te Muiderberg. (.Zie »Ned. krt." No. 212). Schietoefening van het fort Hoek van Holland. Volgens mededeeling als voren zal op 22 Augus- sus a.s. eene schietoefening worden gehouden van het fort Hoek van Holland. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt een driehoek, gevormd door het fort, eene roode vlag beN. en eene beZ. zeegat tot op 3100 M. van het fort. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal van het fort eene roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. (Zie «Ned. krt." Nos. 218, 202, 227). Schiedam, 16 Augustus 1911. De Burgemeester van Schiedam M. L. HONNERLAGE GRETE. Bij het Openbaar Lager Onderwijs te Schiedam worden gevraagd Aan School E (Hoofd de heer J. A. van der Poel) een Onderwijzer met akte vrye- en ordeoefeningen. Aan School G (Hoofd de heer M. Martens) een Onderwijzer met akte vrije- en ordeoefeningen. Aan School F (Hoofd de heer B van Bociiove) een Onderwijzeres met akte nuttige handwerken. De aanvangsjaarwedde van f550 wordt ver hoogd voor de akte vrije en ordeoefeningen met f25; voor de akte nuttige handwerken met f25, voor de akte handteekenen met f50, voor de hoofdakte met 200, en voor 2, 4 8, 10, 13 en 6-jarigen dienst bij het Lager Onderwijs met f50 voor ieder tijdvak en voor het bezit der hoofdakte bovendien na 19 en 22-jarigen dienst hij het Lager Onderwijs mede met f50 voor ieder tijdvak. De vergoeding voor huishuur voor gehuwde Boeiende Roman. (Naar het Franseh.) Léguillon en de agent verlieten de kamer en de roi»anschrijver bleef alleen met den rechter van 'östructie. «Het zal u wel geen raadsel zijn," sprak Queyrat tot Marchand, «waarom ik u verzocht heb hier te komen «Ik denk dat het is om mij inlichtingen te Vragen over mijnheer René Bernard." «Gij bedriegt u niet. Deel mij mee al wat gij °Ver dien man weet." «Hetgeen ik weet, beteekent niet veel en ik a' u ongetwijfeld slechts kunnen onderrichten ,ver bijzonderheden, welke gij reeds kent. Ik eb liever dat gij mij ondervraagtwij zullen aarrnee tijd winnen. He rechter van instructie tikte herhaalde malen et het potlood dat hij in de hand hield, op zijn Schrijftafel. Hij dachtH J «HeiheiDie klant is voorzichtig in zijn jtdrukkingen. Ik weet niet of hij schuldig is of 'et, maar dat is zekerhij wil mij laten uitko- 01 en en zich niet wagen door het eerst te spreken." Onder deze overwegingen nam hij den roman onderwijzers boven 28 jaren bedraagt f125 per jaar. Dienstjaren, ook tijdelijke, elders doorgebracht, tellen mede voor de berekening van het salaris. Sollicitatiën in te zenden aan het adres van den Burgemeester van Schiedam, vóór 1 September a s. TREKHONDEN WET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, maken bekend, dat de TREKHONDENWET op 1 September 1911 in werking zal treden. Met ingang van dien datum zal het den houder van eene hondenkar verboden zyn die te gebrui ken of te doen gebruiken 'lo. anders dan met inachtneming van de voor schriften, bij algemeenen maatregel van be stuur gesteld omtrent de lichamelijke ge steldheid en de maat der honden, het tuig de hondenkar en het geleide 2o. wanneer hij niet. als houder is ingeschreven in een register, aangelegd door Burgemees ter en Wethouders der Gemeente, waarin hij woonplaats heeft. Houders van hondenkarren wordt, ter voorko ming van schade, aangeraden zich tijdig als zoo danig te doen inschrijven, bij welke inschrijving een nummerbewijs zal worden afgegeven. De inschrijving zal worden geweigerd, indien hond, tuig, hondenkar of geleide niet voldoen aan de voorschriften. Onherroepelijke veroordeeling van den houder wegens overtreding van enkele strafbepalingen, zal in bepaalde gevallen eveneens tot weigering dei- inschrijving leiden. Belanghebbenden kunnen ter Gemeente-Secre tarie, afdeeling Militie (Schoolstraat 12) nadere inlichtingen bekomen met betrekking tot die voorschriften, welke zoowel door den houder als door den geleider moeten worden in acht geno men. De aanducht wordt er op gevestigd, dat de wet onder hondenkar verstaat een voertuig, met één of meer houden bespannen. Schiedam, den 16den Augustus 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE, De Secretaris, V. SICKENGA. ENGELAND. Werkstakingen. De, berichten aangaande verschillende werksta kingen, welke in Engeland zijn uitgebroken, lui den zeer somber. De toestand te Liverpool en te Manchester blijft slecht, terwijl de spoorwegstakingen zich allerwegen uitbreiden. Alleen te Birmingham staakten. 2000 man van het spoorwegpersoneel'. Andere1 spoorwegstakingen omvatten Crewe, Lei- cester, Bat'h, Swansea en West-SehotTand. In de Londensdbe havens' bj'ijft eveneens de toestand slecht. Ben Tilfelt blijft de toekomst donker inzien schrijver nauwgezet op. Deze laatste liet elk woord, dat hij sprak, tot zijn volle recht komen en ondanks alle bedaardheid lag in den toon zijner stem iets zeer vastberadens. Zijn blik was zacht en schitterend, maar het scheen moeilijk de daar achter verborgen gedachten te raden. De sprong zijner kin, het vierkante zijner schouders, het breede zijner gewelfde borst verrieden kracht dadigheid en lenigheid. Marchand bezat de noo- dige kracht om een man te dooden met één slag, zooals Bernard gedood was geworden. De besliste wijze waarop hij het kabinet des rechters van instructie was binnengetreden, zijn vlugge gang en gemakkelijke bewegingen gaven Queyrat te denken dat, als hij zijn buurman had willen vermoorden, het volvoeren van zijn plan hem geen moeilijkheid zou hebben opgeleverd. Niet alleen maakte Marchand den indruk, als zijnde toegerust met geweldige spierkracht maar ook als begaafd met een ongewoon vernuft en een geest geoefend door de gewoonte van schrijven. Queyrat verborg het zich dan ook niet »Ik ga al mijn spitsvondigheden in het werk stellen. Tegen één sluwaard zal ik één en een hal ven in het krijt zenden." De rechter zette zijn meest open gelaat, op, en sloeg den minzaamsten toon aan om te antwoor den «Het zal gebeuren zooals gij verlangt: ik zal u ondervragen. Al wat ik noodig heb, is de inlichtin gen te verkrijgen, welke ik voor mijn instructie behoef om tot opheldering dezer geheimzinnige en voorspelt een nieuwe Londensche arbeiders crisis. Dei Londensohe gezondhieids'raad heeft de vernietiging gelast, van groote voorraden aan be derf onderhevige levensmiddelen, vruchten, groen ten enz., welke dagen toing' op de Theems zijn blijven liggen aan boiord van de niet gelost wor dende stoombotofen. Veel' daarvan is bedorven en 'waardeloos .geworden, waardoor de hande laren enorme verliezen lijden. Mem heeft vastgesteld, dat die voorraad levens middelen voor de Londensche City zeer gering is. De kleine winkeliers hebben den minister van binne|nlandsche zaken om bescherming ge vraagd. Bij een oproer te Liverpool zijn twintig per sonen door schoten gewond een doodelijk. Een politieagent is buiten kennis naar het hos pitaal vervoerd; hy was zwaar aan het hoofd gewond. Ook een oproermaker is bewusteloos met. een kogelKvond in het hoofd daarheen ver voerd. Een menigte van p. m. 3000 man heeft te Liverpool een door huzaren begeleiden gevangen, wagen aangevallen. De huzaren openden het vuur, waardoor er twintig ptersonen gewond cn een gedooid werden. Gistermiddag 'hebben in de wijk van de Great Homcrstreet, waar een enorme volksmenigte sa menschoolde, deze de politie en de troepen be zig (gehouden. De overheden vreezen voor nieuwe onlusten. Honderd oproermakers zijn gister mee- rendeels tot drie maanden gevangenisstraf ver oordeeld in de politiehoven te Liverpool. Tc Manchester is de toestand aan den spoor weg gister kritiek geworden. In dien avond was de treinenloop geheel1 en al in de- war. De zaken- mönschea, die in de voorsteden wonen, moesten te voet naar huis gaan. Te Cardiff hebben gister 1500 havenarbeiders hef werk neergelegd. Het volk leidt gebrek. Ne- gerzeeïiedein kwamen in gtevee'ht met de politie, die van haar stokken gebruik moest maken; 12 negers zijn bewusteloos naar het ziekenhuis ver voerd. Eein gemengde vereetniging. van spoorwegper soneel' te .Liverpool1 hieieft in een vergadering de al'g'emeene spoorwiegStaking afgekondigd door het geheelte land bininen 24 uur, wanneer niet sommige eischen zijn toegestaan. Het geheeld seinpersoneel van het district Shef field heeft het wlerk neergelegd. Des avonds heeft men zich verzekerd van de hulp van andere districtein, maar de tramdiens t moest ernstig ge stoord. zijn. Minister Asquith heeft in Dowhingstreet een conferentie gehouden met e enige groole werk gevers, daarna met ettelijke vertegenwoordigers van de werkliedtenpartijl, ten einde vertrouwelijke besprekingen te houden over het vraagstuk, hoe werkstakingen en uitsluitingen kunnen vermeden of bekort worden. De minister Churchill, Lloyd George, Buxton, Isaacs hebben o. a. de genoemde conferenties van Asquith bijgewoond. zaak te geraken. Wil mij met de grootste juistheid antwoorden. Gij kent mijnheer Bernard als buur man. Kwam hij ten uwent «Neen, mijnheer de rechter. Als wij elkander op de trap ontmoetten, wisselden wij groeten. Tot die teekenen van beleefdheid bepaalden zich onze relatiën." «Spraakt gij elkander aan «Neen." «Gij wist dat hij schreef." «Ik kende hem als een der redactours van de Reveu Scientifique." «Hebt gij soms in deze Revue geschreven «Nooit." «Hebt gij nu en dan mijnheer Bernard in het maatschappelijk leven ontmoet «Nooit! Ik ga met weinig vrienden om. Ik ge loof dat hij zelf weinig uitging. «Hoe komt gij tot die gedaebtte?" «Hij arbeidde veel. Zijn talrijke, doorwrochte artikelen, vol feiten en beschouwingen, getuigden van een onverpoosde studie. Telken als ik hem ontmoette hetzij op straat, hetzij op de trap, scheen hij verdiept in eenig vraagstuk. Dikwerf zelfs ging hij mij voorbij zonder mij op te merken en mijn hoedaanslag te beantwoorden. Eeu man met zulk een houding is eer een huiszittende arbeider dan een wereidling I «Uw opmerking is juist. Bewoonde mijnheer Bernard het appartement boven het uwe «Juist." «De verdeeling der vertrekken op de vierde FRANKRIJK. Het proces tegen (de wijnboeren van Mam© over de. plunderingen Ay en Dizy voor 'het hof der gezw;o.renen ,te Douai is eergisterennacht geëindigd. Op de ,banken der beschuldigden zaten 34 personen, waaronder ,2 vrouwen. 5 wijnboe ren en 1 .vrouw zijn schuldig verklaard en ver oordelend tot gevangenisstraffen van een maand tot .vier jaar. Rot zwaarst zijn zij gestraft,, die tot plhnjdiering hebben aangezief. De vrouw werd wleigens betteedigfnig van jbet leger tot een maand gevangenisstraf veroordeelt!. In d© vroeger Behandelde gevallen, waar het opstootjes van minder bellang gold; zijn allen op een na vrijgesproken. PORTUGAL. In het noorden is de bevolking opgewonden over de scheidingswetten. Te Regua hebben on geregeldheden plaatsgehad, waarbij twee menschen gedood en velen gewond werden. Te Guitnaraes zijn de soldaten door het volk aangevallen onder den uitroep Leve het Koningschap In het gevecht zijn velen gewond en gevangen genomen. Te Lis sabon is gister een smokkel bezending van vijftig geweren en tweeduizend kogels in beslag geno men. ITALIë. De algemeene gezondheidstoestand van den Paus is zeer bevredigend. De koorts is verdwenen. MAROKKO Volgens een mededeeling van Ilavas, hebben Cam bon en von Kiderlen in het onderhoud, dat zij eergisteren hadden, verder getracht een grond slag voor de onderhandelingen te vinden. De Havas-nota over het onderhoud, dat eer gisteren tusschen Cambon en Kiderlin Wachter plaats had, heeft in politieke kringen eenige ver bazing verwekt. De besprekingen, al gedurende verscheidene weken gevoerd, zouden dus nog in het geheel geen voortgang van beteekenis gehad hebben. Men heeft naar aanleiding van het vol strekt voorbehoud door Frankrijk in acht geno men, geen enkele aanwijzing over de geschillen die tusschen de twee landen hebben kunnen rij zen, maar men moet ze waarschijnlijk toeschrij ven aan de onvoldoende schadeloosstellingen, door Duitschland toegestaan tegenover de aanzienlijke offers die Frankrijk in Kongo zou kunnen toe staan. Men hoopt nog altijd tot een vergelijk te komen, maar dit kon niet zoo aanstaande zijn, als men gehoopt heelt. De Petit Parisien", ,wier enge relaties tot de Quai d'Orsay overbekend pijn, bevat hiet volgende interessante bericht „Volgens de te Berlijn en Parijs ingewonnen informaties is het .onjuist, dat de Duitech-Fransche onderhandelingen bijna geëindigd zijn en nog Slleöhits eenige onderdieeien gteregeld worden. In werkelijkheid hebben de .sedert drie maanden ge- verdieping moet dezelfde zijn als op de derde «Zij is dezelfde." «Gij zijt dus bij mijnheer Bernard geweest om deze bijzonderheid te weten «Ik heb zijn appartement gezien toen ik dat heb gehuurd, 'twelk ik thans bewoon. Beide lo- caliteiten stonden ledig. Ik heb ze gaan zien en besloot tot de onderste verdieping. Maar ik be speur dat het onderhoud afdwaalt. Gij zoudt mij inlichting vragen betreffende mijnheer Bernard en wij spreken meer over mij dan over hem." »'t Is waar 1 't is waar 1" antwoordde Queyrat op den verontschuldigden toon van iemand, die ai koutende van de zaak is afgeweken. Hervat ten wij den draad van ons gesprek. Kunt gij mij eenige aanwijzingen geven over het fortuin, dat mijnheer Bernard bezat «Het maakte hem onafhankelijk, maar ik ge loof niet dat hij zeer rijk was, want ware hij het geweest, dan zou hij Grenelle niet ter woon heb ben gekozen." «Wist gij dat hij op het punt stond te gaan huwen «Hij heeft mij zooals aan de andere huurders een invitatie-brief gezonden." «Wanneer is deze brief u ter hand gekomen «Den 13 September." (Wordt vervólgd). t21)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1