Verspreide berichten. Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. voerde onderhandelingen geen groote vorderingen gemaakt. Daarom kan tnen de optimistische op vatting niet doelen, jdat reeds Donderdag a.s. het sl'uitën van een ,Fransch-Duifoche overeenkomst te verwachten is. Wij meenen integtendeeli te weten, dat nog meterdere conflicten tussohen jde neide staatslieden noodzakelijk zijn. Maar zelfs, wanneer de onder handelingen tussohen de* beide regeeringen to-t geen resultaat zouden Heiden, wat zeer waarschijn lijk is, is er nog geen reden tot ongerustheid, want, wanneer twee particuliere personen het niet eens kunnen worden, wenden zij zich tot het gerecht. Op dezelfde wijze handelie-n ook twee vredelieven- de naties, en in dit geval moest bet gerecht uit die machten bestaan, die de acte van Algeciras heb ben pnderteekend." In tegenstelling' met deze uitlatingen die on getwijfeld door het Fransche ministerie zijn inge blazen, beweert de Duitschland-vijandig' gezinde „Exoeltior", dal de moeilijkheden in de Duitsch- Fra.nscihe -ondehrandéil'iogen tot dusverre zoo wei nig konden worden opgehelderd, dat niet eens een basis te vinden was, waarop men verdér kon bouwen, zooda.t men in1 welingelichte) kringen ver- Wacht, dat d:e onderhandelingen zullen worden afgebroken. B,e minister van piacine, Delteassé, ligt te Aix Iels Fermes, in Zuid-Frankrijk, zwaar ziek. Hij l'ijÜt aan een jvetrzwering in dien mond. De ludhts'cJhipimanioeuvres, die tie Mietz met de luchtschepen P I jein M Hl o;nder leiding va,n majoor Spending en pa®! manschappen van het Berlijimsehe luchtëchippersbataljon gehouden Iwfördem, zijn plotseling gestaakt, daar die: M III zware averij' heeft gekregen en onttakeld moest [worden. Bij de. naj;u.irsmanoeuvres hoopt men het tuchtsohip weer te kunnen gebruiken. Naar aanleiding van een bericht van de «Matin", volgens hetwelk de onderteekening van het verdrag van Potsdam tusschen Duitschland en Rusland binnenkort te verwachten is, zegt de «Berliner Lokal-Anzeiger" Dit bericht komt met onze inlichtingen overeen. De Parijsche correspondent van het blad seint dat men wel niet ver van de waarheid zal zijn, als men de oorsprong van de verklaring van de «Matin" in de omgeving van den Russischen ge zant Iswolski zoekt. Onderscheiding. Bij Kon. besluit van 31 Juli is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau, N. J. Smeul- ders, deken en pastoor te Warmond. Prins Hendrik. Prins Hendrik is hedenochtend uit Dresden te Apeldoorn aangekomen. De Marez Oyens. f De deelneming in het noodlottig overlijden van den oud-minister De Marez Oyens openbaarde zich gisteren bij de begrafenis op «Oud Eik en Duinen" door de tegenwoordigheid van een groote schare uit alle kringen, in de eerste plaats uit die betreffende den ambtelijken werkkring van den overledene. Behalve den vertegenwoordiger van de Koningin, waren er in den stoet naast de treurende weduwe, mevrouw De Marez Oyens, de ministers uit het kabinet-Kuyper, Loeff, Harte en Ellis. Het tegenwoordig ministerie was vertegen woordigd door minister Kolkman, waarnemend voorzitter van den ministerraad, en minister De Waal Malefijt, terwijl de ministers van Birmen- landsche Zaken en van Oorlog hadden afgevaar digd de secretarissen-generaal van hun departe menten, de heeren mr. Kan en De Bruijn. Verder waren aanwezig vele leden van de Eerste Kamer en van hooge collegiën, hoofd- en andere ambte naren van de departementen van Koloniën en Waterstaat, de commissaris der koningin in Z.- Holland en deputatiën van talrijke kerkgenoot schappen. Een huisdienst in de kapel ging de teraarde bestelling vooraf. Overeenkomstig den wensch van den overledene, dat aan zijn groeve slechts van het eeuwige zou worden gesproken, las ds. Karres bij het geopende graf een tekst uit den bijbel voor, gevolgd door een lied, dat ook door de aan wezigen werd aangeheven, waarna de predikant in gebed eindigde. De zoon van den overledene bedankte voor de deelneming, allereerst van H. M. de Koningin en van allen, hier aanwezig, en zeide daarbij, dat zijn vader naar krachten God, Koningin en vaderland had gediend. De lijkkist daalde in de groeve, bedekt met een krans van de familie en van H. M. de Koningin. Staatscommissie voor electriciteitsvoorziening. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Han del heeft gistermiddag om 2 uur aan zijn Depar tement de Staatscommissie voor Electriciteitsvoor- ziening met het uitspreken van een rede geïnstal leerd. De voorzitter der commissie, de heer H. A. van Ysselsteyn, directeur-generaal van den Arbeid, beantwoordde de rede. Mr. Dr. B. Gewin, -j- Te Utrecht is gisterenmorgen overleden Mr. dr. B. Gewin, oud lid van de Provinciale Staten van Utrecht, op den leeftijd van 38 jaar. De overledene, die tot de anti-revolutionaire partij behoorde, promoveerde destijds op 'n proef schrift over arbeidsbeurzen, en heeft niettegen staande zijn jarenlang ziekbed, nogeemge werken over rechtswetenschap en het politiewezen ge schreven. R. K, Vereeniging voor volkszang in het bisdom Haarlem. 'Z. D. H. Mgr. Callier, Bisschop van Haarlem, heeft benoemd tot Geestelijk Adviseur van de R.K. Vereeniging voor Volkszang in het Bisdom Haar lem den HoogEerw. heer Mgr. J. J. Graaf, te Haarlem. In de jongste hoofdbestuursvergadering van deze Vereeniging werd medegedeeld, dat het Be stuur van den Haarlemschen Katholiekendag, op 23 October te Amsterdam te houden, op verzoek van het Hoofdbestuur liederen uit het voorloopige bundeltje «De Leeuwerik" zal doen zingen ter vergadering. Verschillende nieuwe afdeelingen, o.a. te Rotterdam, Warmond enz. zijn in voorbe reiding. Op 17 Januari zal te Amsterdam een groot propaganda-concert voor den Volkszang ge houden worden, waarvoor de afd. Amsterdam een afzonderlijke zangbundel van liederen voor de school zal doen drukken, die voorloopig totdat de definitieve schoolbundel zal verschenen zijn uitnemende resultaten zal geven. De actie voor den Volkszang is nu in geheel het Haarlemsche Diocees levendigoveral groeit de geestdrift en komen de medestanders zich aan- sluiten. Het blijkt inderdaad, dat de vrees van sommigen als zouden de Noordelijke Nederlanders niet enthousiast genoeg zijn voor den volkszang en niet durven zingen, ongegrond is Als nu de Roomsche vereenigingen maar medehelpen en zoodra de algemeene liederenbundel er is, dien voortdurend als leiddraad nemen 1 R. K. Esperantisten bond. Men meldt dd. 15 dezer uit 's Gravenhage Nadat gisteren de R. K. Esperantistenbond «Ne- derlanda Katoliko," onder voorzitterschap van kapelaan Lamb. J. J. M. Poell, uit Tilburg, hier ter stede haar tweede jaarvergadering had ge houden, werd hedenavond 8 uur in het gebouw her St. Vincentusvereeniging in het Westeinde, alhier, het Tweede Internationale Katholiek Con gres van den Internationalen R. K. Esperantisten- bond «I. K. U. E." (Internatia Katolika Unuigo Esperantista) geopend. Het eerste congres werd te Parijs gehouden. Van het eerecomitéjis de hoog eerw. heer P. C. Wijtenburg deken van den Haag, eere-voorzitter, president van het regelingscomité is kapelaan Poell. Voorzitter van het congres- bestuur is Abbé Austen Richardson, president der «I. K. U. E." te Brussel. Doel van het congres is a. Door onderlinge kennismaking tusschen katholieken van verschillende landen, belangstel ling en vriendschap te verwekken tusschen de katholieke der geheele wereld. b. Door internationale samenwerking, deug delijke middelen vast te stellen, in dienst van het katholicisme, overeenkomstig de goedkeuring van het Kerkelijk Gezag. De uitsluitend officieele congrestaai is het Esperanto. Deze openingsvergadering was ook voor niet- esperantisten toegankelijk. Op het programma voor dezen avond stond, een redevoering van den zéereerw. heer G. van Poppel, professor te Rolduc, thans tijdelijk te Weissensee, bij Berlijn, voor de^niet-esperantistenvoorts groeten die afge vaardigden der verschillende landen, voorlezing van brieven, telegrammen, zang enz, De eigen lijke congres werkzaam heden vangen eerst morgen middag aan. Het congres wordt 18 Augustus gesloten. De groote bovenzaal van het gebouw der St. Yincentiusvereeniging was bij deze opeDingsver- gadering dicht bezet. Onder de aanwezigen wer den opgemerkt staatsraad Borret en het Tweede Kamerlid mr. Aalberse, leden van het eerecomité. De wanden der zaal waren versierd met wim pels en vlaggen in de Nederlandsche, bisschoppe lijke en Pauselijke kleuren, terwijl terweerszijden van het podium, waarop de bestuurstafel stond» de groene vlag met de groene ster op den witten achtergrond in den bovenhoek, het vaandel van den R. K. Esperantistenbond prijkte. Abbé Richardson sprak het openingswoord na den katholieken groet. Hij beschouwde het als een eer, voor de tweede maal het congres te mogen presideeren en stelde in het licht, hoe dit congres de instemming wegdraagt van Z. H- Paus Pius IX, blijkens het feit, dat deze aan de deelnemers aan het congres zijn zegen met vollen aflaat geschonken heeft. Vervolgens sprak ka pelaan Poell, die de beteekenis deed uitkomen van deze beweging, welke beoogt de heilige Room sche zaak door middel van het Esperanto te be vorderen, en zich verheugde over de aanwezig heid van zooveel afgevaardigden uit de meest verschillende deelen der Katholieke Christenheid. Hij wenschte dit tweede congres, onder applaus der vergadering, allen goeds toe, erop wijzende, dat het Katholicisme internationaal is, doch dat het internationalisme nog niet katholiek is. Dit te bevorderen is het doel van deze con gressen in naam van den Christus, die ons allen vereenigt. Welkom heette hij alle aanwezigen, namens het katholieke Nederland. Vervolgens zette spr. de noodzakelijkheid uiteen van een wereldtaal om het doel der beweging te bevorderen. In het Nederlandsch richtte hij, na alzoo het welkom te hebben toegeroepen aan de vertegen woordigers van meer dan 10 nationaliteiten, die aanwezig waren, vervolgens eenige woorden van hartelijk welkom tot de leden van het eereco mité en andere belangstellende aanwezigen niet- esperantisten. Deze openingsvergadering was meer te be schouwen als propagandavergadering. Enkel daar om werden ook de verschillende begroetingen, die zouden plaats hebben, door hem ook vertaald in de Nederlandsche taal, ten behoeve van hen, die de voertaal van het congres niet machtig waren. Achtereenvolgens spraken nu de Italiaansche priester Bianchini, de heer Colas (Frankrijk), de pauselijke prelaat en lid van het parlement, Mgr. Giewein (Hongarije), die erop wees, dat in den tegenwoordigen tijd het Esperanto geroepen is dezelfde diensten aan het Katholicisme te bewijzen als eertijds het algemeen bekende Latijnde heer Gottschall (Oostenrijk)Höveler, bij de Esperan. tisten meer bekend onder zijn pseudoniem Cefec (Engeland)Ida Hornung uit Augsburgpastoor Josef Szurek (Galicië), die de stad Den Haag o.a. begroette als vredescentrumde heer Milson uit Zwitserland, pastoor Dowling (Engeland), die in het Engelsch en Fransch sprakRawicki (Russisch Polen), die in naam van het vervolgde, ongeluk kige Polen, waaraan men met het nationaal ge voel, tevens den godsdienst tracht te ontrooven, dit tweede katholieken-congres, zijn broedergroet bracht, onder daverend applaus der aanwezigen- Na voorlezing van eenige ingekomen begroetings telegrammen en brieven, hield de zeereerw. heer Van Poppel zijn rede, waarin hij de katholieke niet-Esperantisten opwekte, zich bij de beweging aan te sluiten. Jozef Israels, f Uit 's-Gravenhago wioirdt gtemelÜ: Bij; die beigtafenis van Jozef Israelis wachtten henteterilein en homderdiein gister den l'angein stoet aan die Israëlitische Begraafplaats op. Ontzaglijk was die belangstelling, bijl deze plechtigheid aan den d;ag gelégd; drie rijbujgjen, met' bloemen be laden, volgden de lijkkoets/ 'Onder die taflhozen, op den dolodenaklcer aan wezig, bevonden zich de vertegenwoordiger van de Koningin, jhr. mr. A. Roëll) de Minister van BinneinL'andscihe Zaken en van Landbouw, de Bur gemeester der Residentie', wethouders der gemeen te', het Tweede Kamerlid Bruïnmelkamp en ver- tiegenwoordigiers van tal van musea, kuristins tel ling en, genootschappen en veneeniginglen. Voor helt lijkenhuis' werd het woord gevoerd door den Eerwaarden Heer die Jongh, plaats vervangend leer aar van 'de godsdienstige instelling Gamilioeth Chasadiem, die Israel's eigenschappen vergeleek met die van Jozef, onderkoning van Egypte: zijn deemoed:, zelfverloochening, zij'n votor- komendheid en offervaardigheid. Bij heit graf lleiglde mej. Nozan Keiler, zijn trouwe huisgenoot© gedurende tal van jaren, het eerste bloemstuk neder, waarna jhr. Roëll, als ViertegenwiO'Ordiger van de Koningin, drie schop pen aarde op dë kist deed vallen. Minister Talma dééd' hetzelfde en nam vervolgens het woord namens de regeering, die zich verplicht achtte, hier eerbiedige hulde te brengen aan het graf van een van Nederllapdl's grootste1 burgers, iemand, die behoort tot diegenen, die het Feven van een volk blijVeind verrijken. Daarna bracht de burgemeester, jhr. van Kar- nebeek, eerbiedige hulde aan dezen grooten mede burger. En vervolgens voerden het woord na mens „PuMiri Studio" de heer Termeulën, na mens de Nedl. Israëlitische gemeente: wethouder Simoins, als president van den kerkeraadna mens de Hoilandsche Teefcenmaatschij. de heer BHommers, namens Arti et Amicitiae Prof. Bart van Hoven; namens dein1 Haagschen Kunstkring de heer Snijder van Wissenkerkenamens St. Lucas (Amsterdam), de heer Schaap, namens de Italiaansche kunstenaars Willem Steelink, namens de afdeeling den Haag van dein Nederlandschen Zionistenbond de heer van Zuiden. De zoon van den ontslapene, Isaac Israels, bracht, dank aan den vertegenwoordiger van de Koningin, aan de Reigeering, den burgemeester en verdere aanwezigen, voor de laatste eër den ont slapene bewezen. In het «Groninger Dagblad" wordt aangedron gen op het stichten van een standbeeld voor Jozef Israels aan het begin van de Jozef Israëlsstraat- Gelijk men weet, is Israels een Groninger van geboorte. De Haagsclie Raad. In de gisteren gehouden zitting van den gte- mcemteraad is besloten alle nieuWge,kozen raads leden toe fce latten met uitzondering van den /heer SchaXkaanp (a.-!r.), opi grond dat bijl da herteÉing' gëblekien is, dat deze een niet voldoend aantal stemmen hééft behaald. Die vergissing is beigaan in het -zevende Stem-district vain kiesdis trict I. s .1 Voorts is op vojohsteil van den heer Holejen'boS (S. D. A. P.) besdotein een oomm isSue ad hue van 5 Iqden te benoemen, die een onderzoek zal hebben in te stellen naar' die verrichtingen van het bureau in het zevende stemdistric't en naar allés wat met deze stemming in verband staat. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 16Aug. 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 7681 te Stornoway. Laagste barometerstand 742 7 te Riga. Verwachting tot den volgenden dagmeest matige, noordelijke tot noordwestelijken wind tijdelijk opklarend, later wellicht regenbuien, zelfde temperatuur. Koninginnedag. De Oranje-Vereeniging, ten zeerste waardee- rende de medewerking van heeren patroons in haar streven, wendt zich in een circulaire tot die werkgevers, welke zich aan deze samenwerking nog onttrokken, om 31 Augustus a.s. ook aan hun personeel een vrijen dag te geven, opdat de werklieden met hunne gezinnen aan de feestelijk heden op dien dag zullen kunnen deelnemen. Het bestuur der Oranje-Vereeniging zou daarbij gaarne zien, dat het loon der arbeiders op dien feestdag toch zal worden uitbetaald, opdat daaruit voor de werklieden geen financieel nadeel zal voortvloeien. Wordt aan het verzoek der Ver eeniging zooveel mogelijk voldaan, dan zal daar door de Koninginnedag meer en meer worden wat hij behoort te zijneen algemeene nationale feestdag. Naar me|n ons mededeelt, heeft de Voetbal vereniging S. V. V. op- 31 Augustus, behoudens de toestemming van het Gemeentebestuur, een tobben wedstrijd in de YVesterhaven georganiseerd De Oranjevereniging heeft voor dezen wed strijd prijzen uitgeloofd en zal ook de verdere leiding op zicih nemen. De wedstrijd zal gehouden worden tusschen half twaalf v.m. en één uur n.m. en belooft een der grootste aantrekfoe'lïjlkheden van den dag te zullen wiorden. - V erkiezingsreclame. Als een noviteit op het gebied van verkiezings reclame, althans in onze stad, hebben wij gister avond een optocht van handkarren gezien voorzien van transparanten vermeldende «kiest Dinkelaar." De karren, omstuwd door fietsers, die met luid klinkende bellen de aandacht voor deze reclame vroegen, bewogen zich door de straten van dis- strict III. Kleine witte vlaggetjes met het por tret van Dinkelaar werden aan de kinderen uit gereikt. Dat de afd. Schiedam der S. D. A. P. zich van dat middel bediende om reclame voor haren can- didaat te maken, is wel teekenend. 't Pleit te meer voor hetgeen wij in ons verkiezingsartikel op 11. Maandag betoogden, dat de verkiezing van den socialistischen candidaat zijne partij zou prik kelen tot een overmoed, waarvan wij de duidelijke blijken spoedig op de openbare straat zouden zien. Zoo heeft dan reeds de kans haar candidaat gekozen te zien, die partij verleid tot een straat- lawaai in het late avonduur,- dat door elke orde-, lievende partij, als haar onwaardig zou versmaad zijn Onder de gemeente Pern is is eer gisteravond uit de Maas opgehaald het lijk van den Il-jarigen van Put, wonende Strijéhsche straat, die Zaterdagmiddag nabij het Spuikanaal onder de Gemeente Schiedam is verdronken. Het lijk is naar Schiedam overgebracht. Dr. A. C. J. A. Greebe, te Goes, den 25en Juli benoemd tot leeraar in Nederlandsche taal aan het Gymnasium alhier, heeft deze be noeming niet aangenomen. Voor het examen Engelsch Lager Onderwijs, slaagde te 's Gravenhage de heer J. W. Stuurman, alhier. Aan den Overschieschenweg, even voorbij het commiezenhuisje, geraakten eergiste- avond te 5 1/2 uur een spoelingwagen met het daarvoor gespannen paard, van den veehouder De Kroes, in de Schie. Paard en wagen werden weder op het droge gebracht, wat nogal met moeite gepaard ging. Op deaanbevelingterbenoeming van een leeraar in Nederlandsch aan het Gym nasium (wegens het niet aanvaarden der benoe ming van den heer A. C. J. A. Greebe), zijn ge plaatst 1. de heer W. van Eeden Jr. te Amsterdam, 2. mejufï. dr. E. Neurdenburg te Utrecht. Het is de bedoeling in de eerstvolgende raads vergadering de benoeming aan de orde te stellen. Onze ou d-s tadgenoot, de weleer w. heer J. C. van der Tuijn, is gisteren in de ka thedrale kerk te Haarlem door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem priester gewijd. De weleerw. heer Van der Tuijn hoopt den 23sten dezer ten 8 ure in de parochiekerk O. L. V. van den A. H. Rozenkrans, aan den Singel, zijne eerste plechtige H. Mis op te dragen. Bij de pol'itie is te bevragen ee|n, kortihairige:, bruine gevlekte hond. Binnen 2 X 24 uren niet opgevraagd zijnde, wordt die hond afgemaakt. DIT O VERSCHIK. Donderdag 24 Aug. hoopt de heer D. v. d. Berg, notaris alhier, den dag te herdenken waarop hij vóór 25 jaren als zoodanig werd benoemd. UIT DELFT. Met stelligheid verneemt de D. Ct., dat de heer A. J. Kipp zich in September voor een her» - 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2