Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. beklaagd heeft, niet ,dooT den minister op de hoogte te zijn gfehoudon va,n dien toestand. Die pogingen, in ,htot wenk gesteld) om het schip weer vlot te ^rijgen, hiebbien niet aan de ver wachting beantwoord1. De mijnen mlet schietka toén geladen hebben ,de klippen niet uit den weg kunnen ruimen. Uit Rochefort wordt aan de »Presse" ge meldDe torpedojagers sEtendard" en »Glaive", die gister-nacht met uitgedoofde vuren, omstoom- den, zijn nabij Rochefort met elkaar in aanvaring gekomen. De schade door de beide vaartuigen beloopen, beteekent intusschen weinig. Geen enkel persoon kreeg eenig ongeval en de beide torpedo jagers konden met eigen middelen Rochefort be reiken. Zij gingen in het dok om de geleden schade te herstellen en men denkt, dat zij binnen twee dagen naar Toulon zullen vertrekken om aan de groote manoeuvres deel te nemen. Do Duitsdbe fluiten an t Söhultz verscheen gis ter voor de .rechtbank te Plymouth. Hij wordt hegdhiuJlidigd van spionjnage. De behandeling der zaak is uiitgestefld: tot 28 dezer. Eien aanvrage om tegen borglstelllinig op yrije voeten te worden ge steld, werd geweigerd. Tehuis voor alleenstaande blinden te Wolfhezen. Aangezien, zooals gemeld, de eere-voorzitter der vereeniging Nationale Blindenzorg, Prins Hendrik der Nederlanden, door familie-omstandigheden niet kon voldoen aan de toezegging om den eersten steen van het Tehuis te leggen, heeft H. M. de Koningin dit Zaterdag gedaan. Om half drie begonnen zich allerlei autoriteiten en belangssellenden op het terrein te verzamelen, o.w. de commissaris der Koningin in Gelderland, jhr. S. van Citters, de burgemeester van Renkum, jhr. Nedermeyer ridder van Rosenthal, en wet houders van Renkum, bestuurders der vereeniging o.a. de voorzitter, de heer N. M. Schildt, de sec retaresse, baronnesse L. H. U. van Höevell, de penningmeesteresse mej. J. M. Desmons, voorts de architect de heer Corn, L. de Koning, uit Den Haag en de aannemer de heer G. Wegerif Hz., uit Apeldoorn. Te Oosterbeek werd druk gevlagd. Te ongeveer half vier kwam H. M. met gevolg per auto aan en steeg aan station Wolfhzeen uit! daar de weg van daar naar het Tehuis niet be rijdbaar is. Het gevolg bestond uit de groot- meesteresse baronnesse Van Hardenbroek, den grootmeester baron Sirtema van Grovestins den lste kamerheer jhr. Van den Bosch en den par ticulieren secretaris jhr. Van Geen. H. M. werd ontvangen door den burgemeester van Renkum, wiens dochtertje Haar bloemen aanbood. Het bestuur der vereeniging wachtte Haar bij den ingang van het terrein op en ge- geleidde Haar naar Haar zetel. Het Harmoniegezelschap sNooit gedacht," uit Oosterbeek, speelde het Wilhelmus. Toen de Koningin op het plankier was aange komen nam de voorzitter het der vereeniging, de heer N. M. Schild, het woord. Deze dag is, zeide hij, een moment voor de vereeniging dat nooit vergeten zal worden, nu H. M. door Hare tegen woordigheid er groote beteekenis aan geeft. Hij wees er voorts op, dat deze stichting in den wa ren zin des woords een nationaal tehuis voor alleenstaande blinden zal zijn. Om het te doen zijn, zooals het bestuur het zich voorstelt, zal er heel veel geld noodig zijn, maar men heeft reeds veel sympathie betoond aan de vereeniging en spreker twijfelde er niet aan of ook in de toe komst zal het zoo blijven. Uitvoerig besprak hij het droevig lot der alleenstaande blinden, wees er op, hoe zij in alles hulp noodig hebben en hoe dit tehuis hun een echt tehuis zal zijn. Vervolgens noodigde hij H. M. uit den eersten steen te leggen De Koningin, die de rede staande had aange hoord, voldeed aan dat verzoek, gaf Hare sympa thie met deze stichting te kennen en uitte Haar beste wenschen voor den bloei van het Tehuis^ Vervolgens gaf Zij haar wensch te kennen om wat van het gebouw te zien, waarop Zij onder leiding van den architect de fundamenten bezich tigde, waaruit de indeeling al te zien is. Op de steen staat gegrift: Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden legde op 19 Augustus 1911 den eersten steen van dit Tehuis, gesticht door N. M. Schild pres. der Nat. Blindenzorg, Na den rondgang door het gebouw nam H. M. afscheid van het bestuur der stichting. H. M. was in het licht toilet met donker flu weel afgezet en droeg een witten hoed met zwart en witte aigrette. Op den terugweg werd door Oosterbeek gereden langs den Utrechtschen Weg en Hemelschen Weg naar den Apeldoornschen Weg. Bij hotel Schoonoord werd even gestopt en kreeg een der jongste logé's, de vierjarige Anna Knuttel, uit Gouda, gelegenheid H. M. een ruiker aan te bieden. De Typografenbond en het N. V. V» Naar »Het Volk" verneemt, heeft het referen dum in den Typografenbond met groote meer< derheid het besluit der jaarvergadering tot aan sluiting bij het Vakverbond vernietigd. Audiënties. Donderdag 24 Augustus verleent de minister van Oorlog geen audiëntie. De nieuwe Amerikaansche gezant te 's-Gravenhage. Onze correspondent te New York schrijfl: De médedeeïingen, welke wij: in de Amerikaan sche blladlein omtrent de benoeming van den heer L'lfoyd Bryce tot gezant van de Unie ten onzent Hazen, bepaalde zich voornamelijk tot enkele op merkingen aangaande diens vroegere loopbaan, waarbij er op werd gewezen, dat hij nimmer te vonten in den dipïornatieken diens! een plaats heeft ingenomen, en dat hij voorts de bijzondere vriend schap van senator EJihu Root geniet. De „New Yorksehe Evening P,ost" van 9 Augus tus schrijft in haar nieuwskolommen het volgende Lüoyd Bryce, redacteur en auteur, zoo pas tot gezant in Neder'lland benoemd, is op 20 Sep. tember 1850 te Flushing (Long Island) gebaren. Zijn vader was majoor Joseph Smith Bryce. Hij ontving zijn eerste sdbaoteptoitding in het Jezuïe ten College, te Georgetown, daarna bezocht hij Anton s schoot te dezer s'tede, oin promoveerde ten slotte aain het Christ Church College tie Oxford, waarna hij nog die: Columbia Law School' be zocht. Van 1889 tot 1896 w&is dia heer Bryce redac teur en eigenaar vain die North' American Review (thans het voornaamste Democratische maand schrift, Rejd.). Hij is de schrijver van verschil lende novellen, ie|n een medewerker aan tijdschrif ten. Gedurende «enigen tijd was hij algemeen betaalmeester van den staat New York. Het ze- venide New Yorfcsche kiesdistrict vaardigde hem in 1887 naar heit Congreis af, en hij! bleef Congres- man tot 1889. D/ej nieuwbenoerade's echtg'enoote is Edith Coiopeir, dochter van den vroogeren bur gemeester van NeW York Edward Cooper. De verschillend© diplomatieke benoemingen, waaronder ook di© van dein heer Bryce was, op de hoofdartiketenpliaate' besprekend, merkt dc „Post op: De. 'beier Bryce heeft ondervinding in ,het Congres opgedaan, en hield tevens een benoembar© functie onder <1 en goevefneur van New York. Poch, liet Ned'erïandsohe volk, bij •hetwelk hij is geacterédïtelerd en welks geschiedenis John Lolhr.op Motley schreef, zal, denken WÜ, er wiel bepaalden nadruk op teggein, dat het half dozijn boeken, door den heer Bryce geschreven, d© traditie ider Amerikaansche „scholar" diploma ten in eere houdt. (N. R. Crt.) De Rjjnsleepvaart. Omtrent het Centraalbureau voor de Rijnsleep- vaart in Rotterdam deelt men nog het volgende mede aan de »N. R. Ct.": Sinds lange jaren gaat het sleepbedrijf op den Rijn zoo slecht, dat de eigenaars der sleepbooten heel veel geld verloren hebben, terwijl er zich eenigen onder hen bevinden, die in tamelijk hachelijken geldelijken toestand gekomen zijn. En kelen zijn zelfs gefailleerd en er zijn anderen die in groote zorgen zitten. Van de meest verschil lende kanten is in den loop der tijden veel in het werk gesteld, om in deze omstandigheden verbetering te brengentot heden toe zijn echter alle pogingen vergeefsch geweest, nadat de uit komsten na een korteren of langeren levensduur steeds weder den ouden toestand, welke verlies bracht, ten gevolge hadden. Ook nu heet het weder, dat pogingen aangewend worden, om het sleepen op den Rijn in een meer loonenden toe stand te brengen. Men heeft een Centraalbureau gesticht, echter geschiedt het aannemen van sche pen, zooals tot heden toe, door eigenaars en agenten zelfalleen worden alle schepen, welke tot sleepen aangenomen zijn, door het Centraal bureau over de disponibele sleepbooten verdeeld. Het eenige verschil bij vroeger is, dat alle sleep booten op de beurt varen, zoowel in Rotterdam als in de Ruhr. Het sleeploon wil men binnen be perkte grenzen houden, opdat de handel niet ge schaad wordt en de booten haar bestaan er bij vinden. Het verkeer over de Rotterdamsche haven is er dan ook niet mede gebaat, dat gedurende een zeker gedeelte van het jaar een uiterst hoog sleeploon, en een ander gedeelte een zeer gering sleeploon verlangd wordt. Met recht geeft de handel er de voorkeur aan, indien eenigszins mogelijk, in het algemeen met vaste gelijkmatige sleeploonen te kunnen rekenen, zoodat het vast stellen van prijzen minder speculatief wordt, maar integendeel meer zekerheid biedt. In de eerste plaats gaat het hier dus om een zoogenaamde prijsconventie, welke door het op de beurt varen gehandhaafd worden moet. De oprichters van het Centraalbureau hopen, dat eindelijk eens een verbetering zal intreden in den toestand van het bedrijf der sleepbooten op den Rijn. Toegelaten. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben onge grond verklaard de bezwaren van den burgemees ter van Heenvliet, uitgebracht tegen de toelating van den heer E. Wevels als raadslid dier ge meente. Aangevoerd was, dat de heer Wevels als se cretaris-arm verzorger van het Burgerlijk Armbe stuur, met een bezoldiging van dat college van f150 'sjaars, een betrekking bekleed, welke inge volge art. 23 litt. g der Gemeentewet onvereenig- baar is 'met het lidmaatschap van den raad. Ged. Staten overwogen, dat de heer Wevels niet als aan het Burgerlijk Armbestuur toegevoegd ambtenaar de functie van secretaris-armverzorger waarneemt, maar als raadslid, immers als door den raad uit zijn midden benoemd lid zitting heeft in het Burgerlijk Armbestuur, welk bestuur hem wederom uit zijn midden aangewezen heeft als secretaris-armverzorger en dat onder deze omstandigheden de heer Wevels niet geacht kan worden te zijn ambtenaar aan eenige aan het ge- meentebestuur-ondergeschikte administratie reken- plichtig en dus niet geacht kan worden te val len onder art 23 litt, g der Gemeentewet. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 21 Aug. 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 765.1 te Horta. Laagste barometerstand 750.0 te Haparanda. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matigen oostelijken tot zuidelijken wind, meest zwaarbewolkt, waarschijnlijk regenbuien, rq©t kans op onweer, warmer. W. C. Gerlach. De heer W. C. Gerlach heeft de benoeming tot raadslid aangenomen. Lea burgemeesterskwestie. Naar aanleiding van ter tafel gebrachte klach ten door een lid van den gemeenteraad, werd in de op Zaterdag gehouden openbare vergadering van den raad van Aalsmeer, besloten, Gedepu teerde Staten te verzoeken, een onderzoek te wil den instellen, op hoedanige wijze de burgemeester tevens secretaris dezer gemeente, zijn taak ver richt. (O. H. Crt.). Patrimonium. Ingevolge een besluit van de laatste jaarverga dering heeft het bestuur van het Nederlandsch Werkliedenverbond Patrimonium een adres gericht aan den minister van justitie, waarin deze verzocht wordt te willen bevorderen, dat in de wet tot wijziging en aanvulling van de bepalingen in het Burgerlijk Wetboek de volgende wijzigingen wor den aangebracht lo. dat maatregelen worden genomen tegen misbruiken bij het vorderen van schadevergoeding door de werkgevers van hunne arbeiders. 2o. dat verbindend worden gesteld de voor den arbeider gunstige bepalingen in de artikelen 1638c en 1638d van het B. W. 3o. dat artikel 1638w in dier voege wordt ge wijzigd, dat van de bepalingen in dat artikel ver vat, niet bij reglement of overeenkomst mag wor den afgeweken. 4o. dat aan het eerste lid van artikel 1639i worden toegevoegd de woorden »en niet korter dan eene week" en het tweede lid van dit artikel in dien zin worde gewijzigd, dat de termijn van opzegging bij reglement of overeenkomst niet korter raag vyorden gesteld dan in het eerste lid is aangewezen. 5o. dat de arbeidsprocedure worde vereenvou digd en aan mannen uit het bedrijfsleven invloed wordt verleend op den gang dezer procedure. Het zilveren priesterfeest van pater Poodt. Het zilveren priesterfeest van den weleerw. pater (Pius) H. Poodt, kapelaan der Singelkerk, is gisteren onder veelzijdige deelneming kerkelijk en ook huiselijk gevierd. De parochianen der Sin gelkerk vooral hebben door hunne blijkbare veel vuldige deelname aan dit feest getoond, dat zij hunne priesters weten te eeren, vooral bij gele genheden die daartoe meer bijzonder geëigend zijn. De hooggeachte jubilaris heeft dan ook in zijn volijverig priesterlijk leven alleszins tot die veel zijdige deelneming aanleiding gegeven. Met vol doening mag hij terugzien op een reeks van 25 priesterjaren tot eer van God en tot heil der zielen steeds doorleefd. Den 18n. December 1860 te Mechelen bij Gen dringen geboren, gevoelde de jeugdige zoon van het aloude Gelre reeds vroeg roeping tot den priesterlijken en religieuzen staat en trad hij, na zijne lagere studiën in het instituut der eerw. paters Jezuïeten te Kuilenburg voltooid te hebben, jn 1879 te Huissen in de orde der eerw. paters Dominicanen, waar hij den 24 Sept. 1880 werd geprofest. Na den 15n. Augustus 1886 te Utrecht priester te zijn gewijd, was pater Poodt achter eenvolgens als kapelaan -te Tiel en te Leeuwarden werkzaam, tot dat hij, tot prior van het convent zijner orde te Utrecht werd benoemd, welke be diening hij gedurende zes jaren vervulde. Na vervolgens als praeses van het convent te Langen- boom drie jaren werkzaam te zijn geweest, werd pater Poodt tot kapelaan der Singelkerk alhier benoemd, waar hij aldus bijna zes jaren in be diening is. Dat de geloovigen het feest van den volijverigen, gemoedelijken priester, die nu reeds eenige jaren onder hen werkzaam is, uit heelerhart medevier den, bleek reeds in den vroegen morgen, toen zoovelen hunner naderden tot de H. Tafel des Heeren en in hun dank- en smeekgebed vermoe delijk ook den jubileerenden prister niet vergaten. Bij den Hoogmis ten 10 ure was de kerk weder door eene dichte menigte bezet. Het priesterkoor der schoone, devote kerk bood bij deze gelegeheid een indrukwekkenden aanblik. Rijk met levend groen bloemen en planten gesierd, toonde 't ook in eene bloemenversiering het naamcijfer der A. H. Moedermaagd onder hare beeltenis op den hoek van het koor, terwijl schoone bloemen in vazen den hoofdingang van het presbyterium sierden. Na de gebruikelijke Zondagsplechtigheid betrad de hooggeachte jubilaris het priesterkoor met zijne assistenten, de weleerw. paters Strijbosch, tijdelijk assistent (uit Huissen) en Knippenburg, assistent der Singelkerk, terwijl rever W. Govaart, van het juvenaat der eerw. paters van het A. H. Hart te Bergen-op-Zoom, als ceremoniarius fungeerde. Nadat het Veni Creator door den celebreerenden priester was aangeheven en volgens Gregoriaan- sche toonzetting door het koorgezelschap der kerk was voortgezet, werd de Missa Eucharistica voor gemengd koor (mannen en knapen) op werkelijk verdienstvolle wijze uigevoerd. Bij de Benedictie werd het Tantum ergo van wijlen mgr. Lans ge zongen, terwijl nog tot slot het Laudate van Vi- diana werd uitgevoerd. De organist, de heer Limbach, die tot de heerlijke uitvoering van den gewijden zang niet weinig bijdroeg, deed bij het uitgaan der kerk nog eenige feesttonen hooren. De receptie, door den hooggeachten jubilaris in de gebruikelijke uren gehouden in de zaal der pastorie, met eenig levend groen passend versierd, sloot zich waardig aan bij de kerkelijke viering. Gaven reeds een tweetal fraaie bloemenmanden blijk van de achting en genegenheid die den ju bileerenden priester in ruime mate worden toe gedragen, op veelzijdige wijzen werden die ook in die weinige uren betoond. Geestelijke der ver schillende parochiën, zoowel van buiten als binnen de stad, vertegenwoordigers van kerkelijke colleges en katholieke corporatiën, o.a. van de afd. Schie dam van de katholieke Esperantisten-Vereeniging, wier moderator de waardige feesteling sedert eenigen tijd is, kwamen hunne gelukwenschenjaan- bieden, terwijl tal van Katholieken dezer stad van hunnen belangstelling deden blijken. Niet alleen door persoonlijk bezoek, maar ook in schriftelijken vorm, door tal van kaartjes, brieven en telegram men, ook van hooggeplaatste geestelijken buiten de stad, werd den jubileerenden priester de veel zijdige deelneming in zijn zilver' feest overduidelijk betoond. Deze waardige viering van het zilver' pries terfeest van den weleerw. pater Poodt zal zeker bij de parochianen der Singelkerk in even dankbaar aandenken blijven als de andere jubilea, die zij reeds met hunne volijverige priesters mochten vieren, in 't bijzonder met hun herhaal delijk jubileerenden herder, den zeereerw. pastoor Langewen, die nu ook zijn jubileerenden kape laan zulk een schoon feest heeft bereid. Dat de weleerw. pater Poodt nog vele gelukkige jaren onder hen arbeide met de andere priesters, die zij zoo hoogelijk eeren, is voorzeker aller wensch. Drankmisbruik op den Lotingsdag. Om bij de lotelingen het drankmisbruik tot een minimum te beperken, is door het bestuur der afd. Schiedam van de sNederlandsche Vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken" een circulaire onder de lotelingen verspreid. Daarin wordt er op gewezen, dat ieder jaar de lotingsdag voor velen is een dag van dronken schap en worden de lotelingen aangemaand op dien dag wanneer de verleiding zoo sterk en de opwinding zoo groot is, dubbel voorzichtig te wezen. Hun wordt geraden zelf de belolte te doen voor dien eenen dag niet te drinken en niets te schenken. Door zich van alcohol te ont houden, zullen zij zich zelf en anderen ten zegen zijn. Zaterdagavond werd de politie ter assistentie geroepen op het station der H.IJ.S.M. alhier, daar een man, die niet meer naar Am sterdam kon vertrekken, een geweldig kabaal maakte. De politie nam den man mee Daar het politiebureau aan de Markt. Aldaar bleek, dat deze persoon nog gesignaleerd stond voor fl. boete, subs. 2 dagen hechtenis. De man betaalde de boete en kon toen heengaan om een logement op te zoeken. Gisteravond kregen twee 18-jarige jongens op de Hoogstraat met elkaar ruzie en werden vervolgens handgemeen. De vechtersbazen maakten daarbij gebruik van boksbeugels. Door de politie werden de jongens, die beiden ver wondingen hadden opgeloopen, naar het bureau van politie gebracht. Op een hunner is een boks beugel gevonden. Procesverbaal werd opgemaakt, terwijl een hunner tevens geverbaliseerd werd wegens over treding der Wapenwet. In h©t Stedelijk Ziekenhuis, aan den Langen Achterweg, is ter verpleging opgenomen die 46-jarige werkman E. C„ wonende Vriend- söhapsistra-at, die Zaterdagmiddag in de fabriek va,n die firma MeMters aan den Noordvestsingel •door een zoldergat was gevallen. De reehterpolls van C. werd op twee plaatsen gebroken, terWij® ook het rechteroog bloedend verwond, werd. DIT ROTTERDAM. Door B. en W. van Rotterdam is, wegens de toeneming der werkzaamheden van den directeur van het burgerlijk armbestuur, bij den raad een voorstel ingediend, diens wedde te verhoogen, door het maximum te brengen van f4000 op f4500 en de vijfjaarlijksche verhoogingen van f500 te veranderen in driejaarlijksche van f400. Door B. en W. is een voorstel bij den Raad ingediend, om aan de electrische tram toe te staan, lijn 10, loopende van den Ruigeplaatweg tot de Koninginnekerk, door te trekken tot het Maasstation en tevens, om, aangezien die lijn dan 9 kilometer zal bedragen, haar te verdeelen in

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2