Dagblad voor Schiedam 34ste Jaargang. Woensdag 23 Augustus 1911. No. 10099 Officieele berichten. Kennisgeving. Kennisgeving. Herhalingsschool Boitenlandsch Nieuws. Verspreide berichten. Binnenland. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland 2.—per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 1—6 regels 0.92; eikeregel daarboven 15cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteeren worden uiterst bil lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. De Burgemeester van Schiedam, Brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen Dat het kohier no. 6 der Bedrijfsbelasting dezer gemeente, over het dienstjaar 1911/12, door den heer directeur der directe belastingen te Rotter dam op den 23 Augustus 1911 executoir verklaard, op heden aan den ontvanger der directe belas tingen alhier, ter invordering is overgemaakt. Voorts wordt bij deze herinnerd, dat een ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet be paalden voet te voldoen, alsmede dat heden de termijn van zes weken ingaat, binnen welke bezwaarschriften tegen eenen aanslag, op genoemd kohier voorkomende, behooren te worden inge diend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 23 Augustus 1911. De Burgemeester vóoornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE, Belasting op het houden van honden. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter algemeene kennis, dat ingevolge het bepaalde in artikel 4 der verordening op de invordering der belasting op de honden, gehouden in de Gemeente Schiedam (Gemeenteblad no. 12) de 2de lijst voor het dienstjaar 1911, bevattende de namen van de houders van honden binnen deze gemeente, op heden is gesteld in handen van den Gemeente-Ontvanger ter invordering der belasting. Wordende voorts de belastingschuldigen er aan herinnerd, dat overeenkomstig art. 5 der Ver ordening de belasting moet zijn voldaan veer tien dagen na de dagteekening van het aanslag biljet; op straffe van vervolging, volgens de wet. Schiedam, 23 Augustus 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, v. LUIK, L.S. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, zijn voornemens op Maandag 28 Augustus a.s des namiddags 2 uur, ten Raadhuize bij onder- bandsche inschrijving voor afbraak te verkoopen 2 oude Sluisdeuren, liggende aan de Westerkade. De deuren zullen binnen 3 weken moeten zijn Weggeruimd. De gezegelde inschrijvingsbiljetten moeten in gesloten omslag, waarop een aanduiding dat zij een inschrijvingsbiljet bevatten, franco, worden in geleverd in de ten Raadhuize aanwezige gesloten bus vóór of op 28 Augustus a s., des middags 12 uur. VtRKOOPING KLAVERLAND ZUIDERGORS. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, zijn voornemens op Maaudag 28 Augustus a,s., des namiddags ten 2 uur, ten Raahuize bij onder- bandsche inschrijving te verkoopen het gewas van a. Het perceel Klaverland gelegen in het Zuidergors grenzende aan den West- Frankelandschen djjk en het Sterren- bosch, groot 0.36 H.A. b. liet perceel Klaverland aldaar Oostcl\jk van perceel a groot 0.38 H.A. De voorwaarden van verkoop liggen ter Ge beente-Secretarie ter inzage. pe gezegelde inschrijvingsbiljetten voor een of beide perceelen moeten in gesloten omslag, waar- een aanduiding dat zij een inschrijvingsbiljet bevatten, vrachtvrij worden ingeleverd in de ten Naadhuize aanwezige gesloten bus vóór of op 28 Augustus a.s. des middags 12 uur. Be biljetten moeten den naam bevatten van een pgoeden en solieden borg, die door de medeonder tekening van het inschrijvingsbiljet zich voor den bschrijver voor het geheele bedrag borg stelt. Nadere inlichtingen zijn iederen werkdag tus schen 9 en 10 uur te verkrijgen ten kantore van "en opzichter van het Grondbedrijf J. K Domi- bcus op het bureau van Gemeentewerken, Korte Naven no. 38. Verbonden aan de openbare jongensschool met uitgebreid leerplan. (vroeger talencursus). Jongelieden boven 12 jaar, die de genoemde ^•erhalingsschool willen bezoeken, moeten zich oor Augustus a.s., tusschen 's nam. 1 en 2 r®n, aanmelden bij het Hoofd, Oude Kerkhof no. 4. Na dien tijd worden geen leerlingen meer in geschreven. Het Hoofd der Herhalingsschool, A. II. E. TIJL. Bij het Openbaar Lager Onderwijs te Schiedam worden gevraagd Aan School E (Hoofd de heer J. A. van der Poel) een Onderwijzer met akte vrije- en ordeoef'eningon. Aan School (Hoofd de heer M. Martens) een Onderwijzer met akte vr|je- en ordeoefeuingen. Aan School F (Hoofd de heer B. van Bochove) een Onderwijzeres met akte nuttige handwerken. De aanvangsjaarwedde van f550 wordt ver hoogd voor de akte vrije en ordeoefeningen met f 25voor de akte nuttige handwerken met f 25, voor de akte handteekenen met f50, voor de hoofdakte met 200, en voor 2, 4 8, 10, 13 en 16-jarigen dienst bij het Lager Onderwijs met f50 voor ieder tijdvak en voor het bezit der hoofdakte bovendien na 19 en 22-jarigen dienst bij het Lager Onderwijs mede met f50 voor ieder tijdvak. De vergoeding voor huishuur voor gehuwde onderwijzers boven 28 jaren bedraagt f125 per jaar. Dienstjaren, ook tijdelijke, elders doorgebracht, tellen mede voor de berekening van het salaris. Sollicitatiën in te zenden aan het adres van den Burgemeester van Schiedam, vóór 1 September a s. ENGELAND. Het geschil1 aan den Midlairdspoobweg is' haar voldoening bijgelegd. Het personeel gaat weer aan het werk. In dien Hoop van bet debat in het Lagerhuis hebben gister de vertegenwoordigers van de ar beiderspartij het optreden van regeering, betref- f-emde het gebruik van de troepen aan een strenge kritiek onderworpen, on een levendig twistgesprek ontspon zicli tusschen Ke;ir Hardie en Ll'oyd Gieiopgle. Keir Hardie stelde voor, dat het Huis slechts voor eien week op reces zou gaan, maai Ljoyd George liet uitkomen, dat indien er zich omstandigheden voor mochten doen, diie het sa menroepen van het parlement noodig maakten voor de bekrachtiging vooir een optreden, waartoe de regeering mocht pvergaan, zij niet zouden aarzelen bet p.arfcment bijeen te roepen binnen de week. DUITSCHLANB. De, „Temps" heeft van de gelegenheid der pu blicatie van de Duitsc'h-Russische overeenkomst dankbaar gebruik gemaakt, Duitschland (-enige onaangename dingen te zeggen. Na oen analyse d,er overeenkomst schrijft het blad: „Versehiiendd omstandigheden zijn van dien aard, dat zij de, belangstelling verminderen, die deze overeenkomst tien .maanden geledein zou hebben gehad. Ten leierste heeft, Rutland's toestem ming tot den boutv van den Bagdadspoo-rweg niet meer hetzelfde gewacht alls tien maanden geleden, nu Duitschland intusslchen ,de overeenkomst met Turkije (begin 1911) heeft gesloten. Deze con venties hebben dien BagdadspoorWieg gewonnen spel gegeven en do definitieve nederlaag dor Fran- sc'he en Engellsdhle elementen nopens het vraag stuk der trans-aziatisChe spoorwagen bezegeld. Maar o-ok de erkenning door Duitschlland van de bijzondere belangen van Rusland jn Noonti- Perziö heeft onder ,èe huidige omstandigheden geen groote betekenis jineer. Duitschland beeft er zelf vooir gezorgd, de middelmatige letteeke- nis in hot licht te stelten, die het aan dergelijke verplichtingen hiedht. i Indien deze woorden werkelijk' zin hadden, dan zou de erkenning yam Rusland's bijzondere be langen in Noord-Pei'zië een 'vriendschappelijk dul den insluiten voor het geval) dat Rusland in deze streek dein ppgpnbJifckelijke, door de „bij zonderheid" zijner politieke belangen gerechtvaar digde actie zou moeten op touw zetten. Maar dp vllootbet'ooginig van Agadir heeft juist aangetoond, dat Duitsfchllamd's afzien va,n politieke inmenging van nul en geeiier waarde wordt, zoo dra het oogeihblifc js' aangebroken, waarop het zijn belofte1 inderdaad zou moetien houden. Duitschlland heeft Frankrijk jin 1909, Februari, aangaande Marokko hetzelfde beloofd, tin zelfs in nog nauwer .afgdfaa,kenden vorm, als' wat het Rusland thans beltlreffeinde Noord-Perzië belooft. Dit heeft Duitschlland echter niet belet, aan zijn verplichtingen ontrouw te worden, zoodra bet geloofde, dat het, (door zijn beloften met voeten te treden, kleine voordeeltjes in den Congo of elders te behallen. In de best onderrichte kringen is deze onze .opmerking heeds eerder gemaakt. Ouder deze omsta ndighedbln valt er verder niets te zeggen over de thans onderte-eke-nde over eenkomst. Zo was verwacht, voorzien, in groote lijnen bekend, en de omstandigheden, die aan haar onderteekenimg voorafgingen, verminderen haar draagkracht. Zij weinscihlt de algemeene betrek kingen tusschen de mogendheden onderling niet te Wijzigen, en Frankrijk'» eenage wensch is, dat deze conventie Rusland tastbare voordeelen moge biiengen." ITALIë. De „ösSelrVatore" heeft een bericht meldende-, dat de Pau's geheel hersteld is. De geneesheeren zulten hem niet meer bezoeken. PORTUGAL. Dje regeering is ook min of nteer ongerust over een aanzienlijk deel vap het corps onderofficieren. Er lieerseht een zeer ontevreden stemming on der de sergeanten .over de behandeling, die zij van rcigeering'sweg^- ondergaan. Steeds weer steh lteh zij nieuwe eiscbem. Het blad „Novidadeis" bericht, dat zeven en zeventig sergeanten, die tot verschillende regimen ten van 'hiel Lissabonsche -garnizoen behooren, in' het op- tweie mijten van de hoofdstad gelegen Bi-lom een geheime bijleenfc-omst hielden om over de tegen de negieering- aan te nemem houding te beraadslagen. Die minister van oorlog, die van lvet com pilot kennis kreeg', zond een afdeeïmg' cavalerie met tw.ee machinegeweren naar Betem en liet te mid dernacht het gebouw, waarin de sergeanten verga derd waren, .omsingelen. Het gelukte intusschen niet, die vergaderden ge vangen te nemen, daar zijl alten, op vijf na, een uitweg vonden om te vluchten. Uit Lisisabon wordt aan hief „Bert. Tagebl." bet volgende ge-mie-ld: Dooi een bende oproerlingen werd getracht om vierhonderd politieke gevangenen uit de Limoeir-o- gev a ngenis te bevrijden De aanvallers overmeesterden de schildwach ten, die voor het gfevangienis|g;ebouw stonden. Toon zij; op het punt stonden de ijzeren poor ten stuk te rammelen, kwamen ei' militaire ver sterkingen ter plaatse, die de aanvallers op de vlucht joegen. KRETA. De Porie heeft, gelijk men Weet, ©enige dagen g'eCadlen een nota aan die beschermende mogend heden gezonden, waarin zij bij vernieuwing aan drong op een definitieve regeling der Kretenzer kwestie. Een en ander naar aanleiding van de g'einuchten over plannen der K-Heitemlzers om bin nenkort opnieuw de eenheid van Kreta en Grie kenland te pr-oclameeren. De Turksc-he regeering moot nu van twee beschermende mogendheden antwoord hebben ontvangen op haar nota. Naar veriuidt, wordt in dat antwoord gezegd dat' de gëdaehtenwisseli-ng over da Kretenzer 'kwestie voortgezet en dat de Porie zich niet ongerust behoeft te maken. Dat zou dus neerkomen op eian dier nietsziegjglende, alithans niets belovende antwoorden, zooaïs de Porie er al' zoo veel van de, beisicharmenida mogendheden ontvangen hooft. Da mogendheden schijnien thans al even weinig zin als voorheen te hebben in een regeling van het ingewikkelde vraagstuk. Dat kon trouwens ook reads worden opgemaakt uit de jongste ver klaring van den Emgeïschen minister van bui- tenfandsche zaken, die het huidige tijdstip niet geschikt noemde om de Kretenzer kwestie op het tapijt te brengen. A-li© teekenen schijnen er op te Wijzen, dat de regeling der Kretenzer kwestie alls zoodanig', d. w. z, da definitieve vaststelling van den staaitsrechtojijken status quo van Kreta voorshands tot de pia vota zal blijven behooren. MAROKKO. De „Matin" meldt dat Jules Cambon, Frank- rijk's' ge-zant te Berlijn, ©n Paul1 Cambon, 'de Fran- sehe gezant te Londen, en Banrère, de gezant te Rome-, Frankrijk/s drie voornatamste en bekwaam ste diplomaten, thans alle drie te Parijs zijn en gisteren reeds met de SelVes en Cailiaux gecon fereerd hebben. De „Matin" vervolgt: Frankrijk is in gunstige positie;; het leger was nooit in beter staat; de marine iis, dank zij het bewonderenswaardig stre ven van Delcassé, ontzaglijk vooruitgegaan; de stemming van het volk is uitstekend. Frankrijk wil een eervolte- en redelijke overeenkomst met Duitschlland. Het is bereid met hreeden blik het punt der concessies aan Duitschland onder de oogen te zien, maar daarvoor is- noodig, dat in die overeenkomst, in termen, die geen onzeker heid of twijfel' meer toelaten, vastgesteld wordt, dat Frankrijk d-e handen vrij heeft in Marokko-. Aan het slot van het artikel1 werfrt de „Matin", wiens officieu.se betriekkinigten men kent, dit be grip van de handen vrij hebben uit, op een wijze, die zeker zeer de aandacht zajl trekken en scherpe uitlatingen van de Duits'che en de Sp-aansche pers zal uitlokken. De „Matin" zegt namelijk woordelijkDuitschland moet ditmaal zonder om wegen, zonder restricties v-eikferen, dat Frank rijk Marokko zal' kunnen bezetten, er zijn pro tectoraat vestigen, indien het dat wil1, zonder dat Duitschland voortaan ook maar een schaduw van een protest zal kunnen opwerpen. Zonder deze voorwaard© zal1 noch de Fransche, noch de Euro- pe-esche openbar© m-eening begrijpen waarom Frankrijk conoe!ssi«s aan Duitschland doen zou. De correspondent te Tandzjer van de „Daifv Mail" meldt, dat men ald-aar van meening is, dat de bloedige onlusten te Taroedant o-o-rloigsmaat- regelen van Duitschland zullen uitlokken en recht vaardigen. Reuter seint uit Parijs: Cambon zal' tegen het eind der maand naar Bier-lijn terujgkeeren. In politieke- kring-en heeft men vrij' stellig den i-nd-ruk. dat de onderhandelingen tusschen Frank rijk en Duitschland, ondanks de moeilijkheden van het oogeinblik, bestemd zijn om bevredigend te eindigen, bija.'Mien Frank rijles rechten in M ur.okko vierkant erkend worden en Duitschland zijn aan spraken op Kongolleesch grondgebied vermindert. - T-e Saarbrückeh heeft bet personeel! van de, trams in een Oergisferten gehouden vergadering besloten den volgenden dag tót staking -over te gaan. Gisteren stond da:n -ook hot geheele tram verkeer daar stil) Uit Athene wordt, aan d© „'Frankfurter Zei- tun-g" geseind, dat op raad van den voorzitter van de Eng'efeche marine-commissie de Griek- sch'e minister van marine besloten beeft, de pant serschepen Hydra, Spetsai, ,en Pfara geheel te verbouwen en ze vooral van een steike artillerie te voorzien. De kosten zulten 7 a 8 miUioen drachmen bedragen. Maandag zijn 250 geniesoldaten uit Parijs naar Marokko vertrokken, om daar in de omge ving van Feiz, met den bouw van een- spoorweg te- beginnen, die dienen moet om de approvian deering en de bewegingen van de achterhoede te vergemakkelijken en tevens de g'ewone ver keerswegen te beveiligen. Dat ziet er ,nu niet precies uit, aldus teekent het „Berl. Tagebl." hier op zij'n gewone kurkdroge manier hij, alsof de Frans'chen voornemens zijn, Fez binnenkort wieier te verlaten. Naar de NeW-Yorksche correspondent van hel „Berliner Tagchl'att" seint, heeft Roosevelt aan Alexander Moo-re, den uitgever van de Spitsburg Leader, in een brief verzocht, dat zijn vrienden hem niet candidaat stelten voor de- presidents verkiezing in 1912. Hij- verzoekt elke poging om voor hem een beiw-eging op touw te zetten ie verhinderen, daar ze slechts doellboze oneen-ig- hieid i:n het land zou verwekken. De „Leader" verklaart, dat zij- de wie-nsch van Roosevelt zal eerbiedigen, ofschoon zij een voor stander is van de verkiezing van den vroegeren president. H. M. de Koningia-Moedor. H. M. de Koningin-Moeder heeft gisteren een bezoek gebracht aan het herstellingsoord der Ver-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1