Stads- en Gewestelijk Nieuws. Kerknieuws, ïn onze Vroedschap. Gemengd Nieuws. eeniging tot uitzending van zwakke en herstellen de kinderen onder de kenspreuk »Trein 8.28. H. IJ. S. M.", te Soest. H. M., die beschermvrouw der vereeniging is, heeft daarmee gevolg gegeven aan Hare toezeg ging, reeds bij de opening van het herstellings oord op 8 Mei 1.1. aan bestuurderen gedaan, om in den a.s. zomer het kinderhuis te zullen be zoeken. Precies op den aangekondigden tijd ten 4| uur kwam de Hooge Bezoekster met Haar gevolg, door het groote hek, het park binnenrijden, waar voor den grooten ingang van het gebouw H. M. door het dagelijks bestuur der vereeniging, de heeren H. F. Reysen, H. J. van Zanten, L. van Weeren en B. Israël, werd ontvangen. In de eenvoudig doch smaakvol versierde, voor hal sprak de voorzitter, de heer H. F. van Reysen, enkele woorden van welkom tot de Hooge Be schermvrouw en werden de aanwezige bestuur deren, evenals de geneesheer der inrichting, dr. J. H. H. Rupert, de directrice, zuster C. Niesten, en de architect van het gebouw, de heer Adr. Moen,.aan H. M. voorgesteld. Met groote belang stelling vroeg H. M. naar de resultaten en de werkzaamheid van het herstellingsoord. Hierna begon de rondgang door het gebouw. Bij het binnentreden der groote eetzaal stonden de kinderen rondom de tafels en zongen H. M. een kort toepasselijk lied toe, waarna twee der jongste verpleegden H. M. dank zegden voor Haar bezoek en een bouquet overhandigden. Gedurende dezen rondgang toonde H. M. zich bijzonder ingenomen met de doelmatige inrichting van het gebouw, waar zoo overvloedig met het toetreden van licht en lucht rekening is gehou den. Na zich nog met de directrice over de voe ding, rusturen en verdere dagverdeeling te hebben onderhouden, betrad H. M. weder de eetzaal, de zusters en huishoudsters beurtelings vriendelijk toesprekend en belangstellend informeerend naar hare werkzaamheden. Na de kinderen goeden dag te hebben gezegd schreef H. M. Haren naam in een daarvoor be stemd boek en overhandigde Zij de directrice eene enveloppe met inhoud, om hiervoor de kinderen te onthalen. Daarna vertrok de Hooge Bezoekster onder luide toejuichingen der kinderen. Eerste Kamer-verkiezing. Bij Kon. besluit van 17 dezer is machtiging verleend aan den Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland tot het bijeenroepen van de Staten dier provincie in buitengewone zitting op Dinsdag 29 dezer, ten einde alsdan aan de orde te stellen de verkiezing van een lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, ter voorzie ning in de vacature, ontstaan door het overlijden van mr. J. C. de Marez Oyens, in leven lid van die Kamer. Provinc. Statenverkiezingen. ROTTERDAM. De ledenvergadering van de antir. kiesvereen. Nederland en Oranje Rotterdam I heeft met een meerderheid van twee stemmen als candidaat, gekozen mr. A. de Jong, wethouder en oud-lid der Tweede Kamer. Yoor het geval dat deze candidaat mocht bedanken, wat echter niet waarschijnlijk is, zal de kiesvereeniging uit komen met den heer Leo C. Lindeboom. De nieuwe Raadsverkiezing in den Haag. „De NedetrOlander" (ohris't.-hist.) Schrijft: „Ook ons komt heit voor, dat geen partij1, welke ook, dupe mag' worden van een reeks slbrdig,- beden en vergissingen, die alleen door een Iteemte in de wet niet anders da;n door een nieuwe verkiezing kunnen worden geredresseerd. Hadden de teden van bet sl'ordigte' stembureau hun weak beter gedaan dan zou de hlöer De Kl'eer verkozen zijn geweest. Men mogla dit betreuren, onaange naam en niet in het bellang der gemeente vinden, recht is recht, en de socialisten hebben dezen zetel' feitelijk gewonnen. Daarom moet ook o.i. de nieuwe verkiezing iri| I bij enkelte Candida li stening af knopen." Reorganisatie bestuurswezen Ned. lndië. Naar wij vernemen zou vo,or het ambt van xegteeringkcommissaris', ter voorbereiding va,n en tot het geven van lteiding bij' de geleidelijke invoe ring van de reorganisatie van het bestuursiwezen van Nederlbndseh-Indië, waarvoor in het dezer dagen ingediende wetsontwerp, tot verhoojging van de Indische begrooting voor 1911, gelden zijn uitgetrokken, het meest in aanmerking komen de heer Simon de Graaff, laatstelijk directeur van het departement van Binuenïlandsch Bestuur in Ned.-Indië, thans hier te lande vertoevende. Jubileum-"Van Panhuys. Me'n schrijft ons uit Frankfort a/M. Onze consul-generaall te dezer stede, jhx. Henri van Panhuys, viert tegen het einde dezer maand zijln 25-jarig jubileum als consulair ambtenaar in Nederl'andschen dienst. Daar de heer Van Panhuys zich gedurende dien tijd onder landgemootein en Duitsch.ers, die met hem in aanraking kwamen, zich' veel sympathie mocht verwerven, is er in NedeGandsclhe kringen het plan gevormd den comsul'-'gteneraal een diner of souper in een der voornaamst© hotel's aan te bieden, waaraan allte landgenooten uit Frankfort en omliggende tot het ressort Frankfort behoo- rende steden kunnen dieelnemen. Het feest zou dam op den 31e|n Augustus ge vierd kunnen worden, waardoor jubileum pn Ko ninginnedag ajb één feest op: één dag konden plaats vinden. Landgenooten, die hieraan mochten willen deel nemen, kunnen elkte gléwlensehte inlichting ver krijgen bij den heer André Marclkx, onzen vice- consul te Frankfort, (Neue Majnzerstrasss 16) of bij' den secretaris der „Vereeniging1 Nederland" te Frankfort, den heer S. van Wijnbergen, (Fran ken Allee 58). SalaTis-actie. Bij de reeds deelnemende negen organisaties )tot het voeren eemer gezamenlijke actie voor sal'arisverhoogimg voor het fegere personeel' bij Posterijen, Telegrafie en Telefonie, hebben zich nog twee organisaties, n.l. die der bureel1-.amb tenaren en lijnw'achters1, aangesloten, terwijl op sommige plaatsen, waar dat mogelijk is, de resp. afdeel ingon der deelnemende bonden en vereeni- gingen, plaatselijke comité's hebben gevormd'. De petitionnementlijBitén worden door bijna al len druk geteekend. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 23 Aug. 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 768,4 te Horta. Laagste barometerstand 751.3 te Memel. Verwachting tot den volgenden dag zwakke tot matigen noordoostelijken te noordwestelijken wind, zwaar tot half bewolkt, wellicht enkele regenbuien, koeler vooral in het zuiden. Voor het exatntem Fra nsch L. 0. is gister te 's-Graveinhage glestHaagÜ de heer A. P.' Ho os winkel alhier. Van nacht zijn alhier door de po litie aangehouden twee personen, wonende te Delft, die zonder vergunning en zonder vischakte aan den Rotterdamschen dijk bezig waren met het visschen van paling. Zij hadden zich bereids eene belangrijke hoe veelheid paling toegeëigend. Gister-avond is ten verzoeke van den officier van justitie te Rotterdam alhier aan gehouden J. J. A. M. D., alhier wonende, die nog gevangenisstraf had te ondergaan. Heden-morgen is bedoelde persoon ter beschik king van dien officier van justitie gesteld. UIT VLAARDINGEN. Door de dirtecfiie der Hotl'andstehia Spoor werd Maandag aanbesteed het' wijaigtem van het sfcati- onsejmplaeement te- Vlaardingen, bet afbreken van helt sitatiiOnsigeibonW, bet maken v,a;n perrong'e- bouW'en en overkapping! en hteit bouwen vau een ch'efsWioninig. I Laagste inschrijver wasi de heer P. K. Donker, te 's-Gravemhagte voor f91.424. De gunning is aangehouden. UIT ROTTERDAM. De Rotterdamsche correspondent va,n het „HM." schrijft: Zooalk bekend, is geruimen tijd geleden de oude Prinsenkerk' aan de B,oters'joot aangekocht met de bedoeling om op het vrijkomend terrein na sloo- pinig van hef oude gebouw een volkslceszaal met bibliotheek te ves'tiglen, voor Welk doel' ter tege moetkoming in de kosten van een giflnotdienktend stadgenoot een bijdrage van een ton gouds werd ontvangen. Wij vernemen nu, dat door R. en W. reeds geruimen tijd geïeden aan prof. Henri Evers te Diedft het ontwerpen van plannen voor zulk een gelboniw is opgedragen met de bepaling' "tevens een gebouw te scheppen, dat evenzeer genoeg ruimte zou bevatten v,oor het onderbrengen van het oudheidsmuseum, thans nog gevestigd in de kieJdergeWolven van heit museum Boymans in ka mers, die gedeeltelijk pok veel' te klein geworden zijn. Prof. Evers heeft reeds enkele welkten gteleden het resultaat zijner studiën aap B. en W. over gelegd. De plannen zijh thans in studie bij de verschillende betrokken coramissiën van bijstand, zoodat te verwjachten is, dat zij eerlang' bij den Gemeenteraad zullen ing'ediend worden. Prof. Evers is tevens druk bezig aan de' voor studie van plannen voor een nieuw stadhuis, wielke evenwel slechts bedoelt het ontwerpen van een voorltaopig schema, waaruit gegevens omtrent de indeeling van het beschikbaar terrein kunnen wordc|n geput. Zeer waarschijnlijk zal' met be trekking to;t dit gebouw een prijsvraag worden uit- geschreven. Eerste plechtige H. Mis. De parochie van O. L. Vrouw van den A. H. Rozenkrans, in haar nog jeugdig bestaan reeds bogend op meerdere priesters uit haar midden, had heden weder het voorrecht een harer zonen het altaar te zien betreden, waarvoor hij reeds als knaap zijne kinderlijke bede tot den Gever van alle goeds, had gericht. De weleerw. heer J. M. van der Tuijn, den 15n dezer in de kathe draal te Haarlem priester gewijd, ging heden-och tend 8 ure zijne eerste plechtige H. Mis opdragen aan het met levend groen en bloemen rijk getooide hoogaltaar der Singelkerk, die in den glans dezer zinrijke plechtigheid nog meer hare opval lende schoonheid deed uitkomen. De jeugdige priester werd, bij het opdragen van het H. Misoffer, geassisteerd door den zeer- eerw. pater J. M. Langewen, pastoor der kerk, als presbyter assistens, en door de eerw heeren J. Schiphorst, kapelaan te Zierikzee, en B. Hos- man, subdiaken van het seminarie te Warmond, resp. als diaken en subdiaken, terwijl de eerw. heer M. Nolet Wzn., theologant van het seminarie te Warmond, als ceremoniarius fungeerde. Den naasten verwanten van den nieuwgewijde was eene eereplaats in het priesterkoor aangewezen Nadat het Veni Creator door de priesterschaar was aangeheven en in Gregoriaansche toonzetting door het gemengd koor van mannen en knapen was voortgezet, werd door datzelfde koor de Missa Eucharistica uitgevoerd. Door de bijzonder ver dienstelijke uitvoering van het krachtig koor, onder de bezielende leiding van den heer B. H. P. Timmerhaus, droeg Perosi's heerlijk toonwerk niet weinig bij tot den glans dezer waarlijk zeld zaam schoone plechtigheid. Na het H. Evangelie werd de feestrede gehou den door den weleerw. heer J. Schiphorst, kape laan te Zierikzee, oud-studiegenoot van den jeug digen priester. Naar aanleiding van de woorden in het Evangelie van den H. Joannes: Ik heb u uitverkorenschetste onze geachte qjid-stadgenoot in werkelijk welsprekende bewoor dingen de hooge waarde van het priesterschap. Wat kan toch een jong priester anders doen, wan neer hij zijn vriend aan het altaar ziet, vervuld met de volheid der genade, getooid met het pracht- kleed van het priesterschapwat zou hij toch anders getuigen, wanneer hij ziet de onmachtige stof bekleed met zoo eerbiedwaardige macht! In treffende uiteenzetting schetste daarna de jeug dige feestredenaar den priester als zoon der men- schen door zijn voortdurenden omgang met de menschen, zijnde in de wereld zonder te mogen zijn van de wereld, maar meer nog door zijn een heid met God man van God, die den menschen het goddelijk gebod voorhoudt en verkondigt. Een woord van hartelijke gelukwensching richtte feestredenaar ten slotte, allereerst tot den jeugdi gen priester, hem toewenschend dat hij door god delijke kracht, in eenheid met God, werkzaam zou zijn tot voordeel der Kerk en geluk van zich zelf, daarna tot de gelukkige ouders van den nieuwgewijde, wien hij aanbeval in zijn smeek gebed onder het Dankoffer allen te gedenken, die, tzij in den hemel of op aarde, hem tot zoover hadden geleid. Mocht aldus zijne smeekbede hen leiden tot de eeuwige vereeniging in den hemel, dien red. allen toewenschte. Nog onder den indruk van dit heerlijk, treffend woord werd het H. Misoffer door den jeugdigen priester voortgezet. Als altijd waren 't onverge telijke oogenblikken, toen de jonggewijde voor 't eerst te midden zijner dierbaren het hoogheilig Offer ten hemel mocht heffen, maar meer nog toen hij hun met eigen hand het Brood des Levens ten eeuwigen leven mocht reiken. Onder het uitreiken der H. Communie, waarbij bijzonder opviel de breede schaar van verwanten, die tot de H. Tafel des Heeren naderde, werd door het koorgezelschap het heerlijke O salutaris Ilostia van Haagh gezongen, terwijl bij de Bene dictie het Tantum ergo van wijlen mgr. Lans werd uitgevoerd. Onder den plechtigen danktoon van het Laudate, naar Vidiana's toonzetting ge zongen, scheidde de talrijke schare van deze heer lijke plechtigheid, welke heden-avond nog door een plechtige Lof en Te Deum wordt gevolgd. Moge den jeugdigen priester, die met zoo aan gename herinnering aan schitterend voltooide stu diën, de priesterlijke loopbaan ingaat, tal van ge lukkige, heilvolle priesterjaren geschonken worden! Toelating Raadsleden. De beslissing door Ged. Staten dezer provincie genomen op het bezwaarschrift door enkele Raads leden tegen de toelating van de heeren mr M. J. C. M. Kavelaars en mr. J. C. von Briel Sasse in gediend, noopte de Raad nog tot eene vergadering die anders vermoedelijk in deze maand niet meer zou zijn gehouden. Dat deze vergadering, waarin nog enkele andere punten mèt de bedoelde be slissing aan de orde waren, gehouden werd op den ongewonen Maandag, den eerste werkdag van de week dien de Raad altijd heeft willen vermijden, kwam zeker velen ongelegen. Er waren aanvan kelijk dan ook vele leden afwezig en eerst allengs werd het aanwezig aantal Raadsleden tot een vijftiental uitgebreid. Wat wij in ons vorig overzicht voorzagen, is in deze zitting maar al te zeer bez waarheid. Deze eenvoudige zitting, die in een half uur tijds had kuunen afloopen, is door de breedsprakigheid van enkele leden uitgedeid tot een vergadering welke nog tot ruim half vier heeft geduurd- Vroede De Bruin, die liefst een avondvergadering had zien houden, heeft toch in deze middagzitting het onderwerp zoo uitgeput, dat er ten slotte werke lijk niets meer over te zeggen viel. Het hoofd- betoog van onzen rooden vroede was, natuurlijk, dat evenzeer van de beslissing ten aanzien van mr. von Briel Sasse als van die met betrekking tot mr. Kavelaars in beroep moest worden gegaan. Naar vroede's betoog golden al de redenen die tegen de toelating van mr. Kavelaars in de con siderans van Ged. Staten worden aangevoerd, evenzeer tegen de toelating van mr. von Briel Sasse en was er dus geen reden om van de be slissing ten opzichte van dien gekozene genomen, niet evenzeer als van die ten aanzien van mr. Kavelaars in beroep te gaan, te minder daar toch de beslissing van Ged. Staten als een ondeelbaar geheel moest worden beschouwd. Waar vroede De Bruin ook vooral de motieven die door den afgevaardigde der gemeente, den wethouder Goslinga, voor de toelating van mr. von Briel Sasse in de openbare vergadering van Ged. Staten waren aangevoerd, thans trachtte te weer leggen, terwijl hij ze in de Staten-vergadering volstrekt niet ontzenuwd had, heeft bedoelde wet houder die motieven met kracht van ïedenen herhaaldelijk verdedigd. Terecht betoogde hij, dat adressanten niet konden zeggen door die motieven overvallen te zijn en dat 't niet getuigt van de ernstige opvatting hunner taak, zij op de weer legging van de vermelde mededeeling niet voor bereid waren. Nog op eene andere contra dictie in het verweer van adressanten heeft weth. den nadruk gelegd. Terwijl zij in hun aanvan kelijk betoog in den Raad het betalen van belas ting als argument voor het ingezetenschap geheel uitschakelden, trachtten zij thans het beweerde niet betalen van personeele belasting als een ar gument voor hun betoog tegen het toekennen van het karakter van ingezetene aan te voeren. Had de wethouder reeds aangetoond, dat zeer goed alleen van dat gedeelte der beslissing van Ged. Staten, 'twelk op mr. Kavelaars betrekking heeft, in beroep kon worden gegaan, in zijne ver dere weerlegging der nadere opmerkingen van den rooden vroede heeft hij ook al de andere argumenten die voor het beroep in zake mr. von Briel Sasse werden aangevoerd, uit de hand ge slagen Aan vroede De Bruin kon verzekerd wor den, dat deze gekozene hier wel degelijk* perso neele belasting betaalt, en den heer Koopmans, die nog het argument van den zetel van het bezit trachtte te redden, werd terecht opgemerkt, dat die zetel al moeilijk zou zijn aan te wijzen, tenzij men den betrokkene op de pijnbank zou willen leggen. Maar de adressanten, die totnogtoe zoo weinig succes met hun betoog hadden, kregen hulp van buiten hun kring. Met veel pathos kwam de heer De Jong, die in de betrokken Raadszitting zoowel voor de toelating van mr. von Briel Sasse als de heer Kavelaars had gestemd, het ware karakter van de strijdvraag uiteenzetten. Deze heer, die ook niet begreep waarom men niet van beide instantiën van de beslissing van Ged. Sta ten in beroep zou gaan, vroeg beslist: Heeft de heer mr. von Briel Sasse hier zijn vaste woon plaats even als de burgemeester, of niet En het besliste antwoord van den wethouder Goslinga washij heeft hier zijn vaste woonplaats. Ook de heer De Jong had niet den sleutel die op het raadselslot past. Wel beraden was de opmerking van den wet houder Van Westendorp, dat hij de meening van het College door den voorzitter vertolkt, deelde. Terecht wees hij op het argument van mr. Ka- velaar's plaatsing op de kiezerslijst na langdurige overweging en betoogde hij, dat men zeer goed alleen ten zijnen opzichte in beroep kon gaan. Met ééne opmerking door den heer Van Westen dorp gemaakt, gaan wij geheel accoord, nl. dat zulk een toestand als waarop bedoelde twijfel vragen doelen, liever niet bestaan mffest, al er kennen wij ook, dat dikwijls de onvermijdelijke drang der omstandigheden daartoe leidt. De Raad heeft ten slotte, na verwerping van het voorstel—De Brum, waarvoor (wel consequent ook de heer De Jong met de heeren De Bruin en Koopmans stemde, in den zin der meening van B. en W. gestemd, door aanneming van hun voorstel, waar tegen alleen de heer Koopmans stemde (Vroede De Bruin liet hem om de bekende reden in den steek.) Daarmee is dus, zooals nog de voorzitter constateerde, in de beslissing ten- opzichte van mr. von Briel Sasse berust, terwijl van die met betrekking tot mr. Kavelaars in be roep wordt gegaan. Vertrouwen wij. dat de Kroon, in zake dat beroep in hoogste instantie beslissend, een even loyale uitspraak zal doen kennen als in de zaak Otto te Krimpen a/d IJsel gegeven is, waar zij overwoog dat aan eten en slapen in de gemeente ten onrechte door Ged. Staten zooveel gewicht was gehecht. In afwachting van die hoogste uitspraak is het pleit in onze vroedschap beslecht, 't Werd werkelijk tijd. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Donderdag 24 Aug. Doeilte. Repetitie voor H.H. Zaligers met koperbegielteiding. Woensdags 24 u. Stedelijk Museum. Doeleplein. Droeivig, Maandaghiiddag kwam te HilTegom (met den trein van half drie uit de richting Haarlem een vrouw1 van Beverwijk aan, die met een ziek kindje naai' een dokter in Haarlem Was g'tiweest en op laatstgenoemd sitation in een ver keerden trein was gestapt. Op het traject Haar lemUitleg som was de kleinte patient in de armen der moeder overlieden. Tot kwart voor 4 hiteef ze in het kantoor der H. IJ. S. M. alhier met haar overleden kindje wachten, waarop ze den terugtocht naar Beverwijk kon aanvaarden. Mén begrijpt den toestand dezier ongelukkige moeder. i (O. h. c.) 1 üi;

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2