Dagblad voor Schiedam en De Financier. 34ste Jaargang Donderdag 24 Augustus 191J. No. 10100. Buiteokadsch Nieuws. FEU I L LETO ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 16 regels 0.92elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijkadverteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. De Marokkaansclie kwestie. Uit de beschouwingen in de voornaamste bui- tehllandscho bladen blijkt, dat dte Manofcfcaainsdfre kwtestie in een zoor (gevaarlijk stadium is geko men. Men gelooft in'tuisschen ;nqg steeds, dat zijl dooT een tactvol' optreden van de Fransclbe diplo matie Hangs vredelievenden weg opgelost zal wor den. Een uitstekend ingelichte persoonlijkheid te Ber lijn schrijft over den ptand van, zaken aan de „Saaie Zeitunig" „Zonder twijfel heeft Cambo-n den besten wil om een overeenkomst tot stand to brengen, die tot wederzijdsche verzoening leidt. Dit is in de ■eerste pllaats ook het doel' va,n zijn reis naar Parijs. Inderdaad zijn de .onderhandelingen op een dood punt gekomen ieh het is de vraag of het den grooten persoonlijken invloed van Cam hon, die door Parij'scbe en Berlïjosche geldmannen wordt geisteund., zal1 gelukken de regeeri.ng van de republiek t,ot het tóegeven op het een pf andeTe punt te bewegen. Men hoopt het, Dat Duitischiand nu nog ook maar in hef minst zaï toegeven, daaraan gelooft noch Cambon, noch iemand anders. Men heeft in Parijs den toestand en de sterke positie van KrdJerjen Wachter van den beginne af verkeerd beoordeeld, daar men verwend was door von Schön. Buitendien rekende men op het wachtwoord van den Duit,sclieu Kei zer. Bat bleef uit tot ergernis der Fransdien." Uit Parijls wordt voorts gemeld: De Beri'ijnsche correspondent van de „Figaro" Seinde eergisteren O', a.., dat bet er om ging om aan Duitschl'and een hefboom te ontnemen, die zijn steunpunt in Marokko beeft, en waar mee bet al jaren lang voortdurend druk uitoefent om andere dingen machtig te worden. Verder moet men eindelijk eens komen tot een grondige regeling van die Marokkaa'nsche kwes tie tusschen de beide volken, om daardoor voor altijd die zaak van de baan te helpen en de kansen van een oorlog te verminderen. Ik bein van oordeel, dat om tof zulk aein re sultaat te komen, Frankrijk moet besluiten tot schadevcirgoedimgOn in land, welke de aj-Duit- scbers belbediglend en belachelijk v inden door hun geringheid en die de Fransche kolonisten alk buitensporig beschouwen. De oplossing door den gouverneur von Puttkamer voorgestaan jijk't ma volkomen redelijk. Het js oen grensregeling die onze Kongobolloinie niet in tweeën snijdt, die niet aan onze kolonie Gabon raakt en die ons niet den toegang tot het Tsjadmieier afsluit; en deze oplossing schijnt een van d© meest al-Duit- sche bladen van Duitischiand een billijke, eervolle en mogelijke oplossing toe. Men zal die vindlem na veel onderzoek, ver klaarde een hooggeplaatste Duitsche persoonlijk heid, na een onderhoud van 3 ur'ein met den kanselier en von Kiderflen-Wach ter gehad te heb ben. I Boeiende Roman. (Naar het Franseh.) 27) »Kijk 1 een mijnheer I" zei een straatslijper met kepende stem. Be schrijver kon een gevoel van walging voor deze verzameling, waardig door Callot gepenseeld te worden, niet onderdrukken. »2ou ik niet alleen kunnen zijn vroeg hij aan Leo Renard. ^Thans niet," antwoordde de politieman aan stonds, en men zal u, afgescheiden van anderen, opsluiten 1" De administratieve machine der Justitie begon Marchand in haar raderwerk mee te voeren. Hij O'e altijd vrij was geweest, kon niet meer doen hij wildehij kon dit gezelschap, welks na bijheid hem het hart deed omdraaien, niet ont- yluchten. Eindelijk kwam hij aan de beurt om te de kanselarij over te gaan. Leo Renard ver toonde een bevelschrift, door Jules Queyrat onder teekend. Marchand gaf op verzoek zijn naam, voornamen, leeftijd, beroep en domicilie op. Hij werd gefotografeerd, vervolgens gemeten, daarna werd hij gefouilleerd, dat wil zeggen hij moest zich uitkleeden en dat men zijn zakken Uit Parijs wqrdt nog* geseind: De heeireu Caillaux, president van den minister raad, ein Cambon, gezant te Berlijn, hadden gis termorgen een onderhoud, dat ongeveer een uur duurde. Va;n de eergisteren en gister gehouden conferenties llekte niets met beslistheid uit. Toch mo©nt de „Teimp's" te weten, dat in het gisteren vastgestelde programma, voor de verdere bespre kingen van Framschieln kant beschikkingen zijn genomen, Waardoor Duitsehljand's bedoelingen aangaande Marokko met een© „zekerheid" tot uiting kunnein wiorden gebracht,. „Indien Duitschl'and", zegt de Temps", Jdat barhaaldeffijik heeft gieis'prolken van de ruimheid zijner opvattingen, aangaande Marokko, „de bon ne, grace" ingaat op ons voorste]', waardoor het in staat zal worden gesteld daarvan bewijzen te leveren, dan zou de voortzetting der. besprekingen worden vergemakkelijkt' En biet blad vervolgt: „Heit is' overbodig te herhalen, dat noch! Frankrijk, noch Duiteehland zich in ©an gevaarlijke positie zullen bevinden, indien de besprekingen tot geen resultaat leiden. Het spreekt vanzelf: tWeo landen van hun, rang kunnen, hoeiweï zij dit betreuren, er eventuele! niet in slag'en tot overeenstemming' te geraken over zekere zaklen, zonder dat daardoor hun ïes'. pcctieve veiligheid of de vrede van Europa wor den bedreigd. Maar1 het zal better zijn met vol komen goede trouw do taak der onderhandelaars te vergemakkelijkten, door bet terrein vrij' to hou den van vooriingtetoomenheid, vooroordietefen en hartstochten, zelfs min of meer gerechtvaardigd door vroegere incidenten". „In heit openbare zoowel alk in itot particu liere leven moet mjem Weten wat men wil. Wie zegt „omderhandteüug" onderstelt een verlangen om tot oveireienstómtanng te geraken. Het is dit verlangen, dat van weerskanten de pers en het publiek zal1 moeten injsipirëePen... „'Duitischiand weet overigens heel goed, dat Frankrijk slechts een bitlijken koop zal aanne men, waarvan de clau'sultem elkaar op eervolle wijze compenseer en. üuitsi h]and weet, dat bet in 1908 (dit doelt op het incident der deserteurs van Casablanca.) een hoffelijk en, maar onverhid- deüffijken tegenstand -hteeft ondervonden. Duitsch l'and weieit,, dat het in 1911 in een moeilijke positie zou vorfceePen, indien het, zelfs zijn wei gering motiveerendie, een vraag van Frankrijk ten opzichte van Marokko, strekkende tot het hijteen- roepen van 'n nieuwe conferentie, van de hand moest wijzen. Duitschl'and weet, dat, indien geen overeen stemming tot stand komt, dit misschien da ont wikkeling onzer politiek in Marokko1, 'tie door den gang der zaken zelf begunstigd wordt, zou kunnen vertragen, maar niet bepaald tegenhou den. Duiteehland weet ook, dat indien geen ac- coord tot stand komt, zijn thans gekoesterde hoop om in den Congo ee'n voordoe", te verkrijgen, dat gerechtvaardigd wondt door de bedrijvigheid, die het sedert tien jaar ten opzichte van Marokko aan dein dag légt, voor eeuwig' zou verdwijnen. onderzocht, waarvan men den inhoud aanteekende weer aangekleed sloot men hem in een afzonder lijke cel op, ter oorzake van zijn sierlijke kleeding, welke hem als een man van stand aanwees, en ter oorzake van het zware vergrijp, waarvan hij beschuldigd was. Eenmaal alleen, trachtte Gustaaf weer tot zich zelf te komen. Van het oogen blik af dat Queyrat hem had bewezen door A en B dat bij de moor denaar van René Bernard was, had hij als in een droom geleefd, zonder zelfs op het idéé te komen zich te verdedigen en de tegen hem aangevoerde bewijzen te ontzenuwen. Misschien bad hij moeten vluchten, toen hij het plein van La Sainte- Capelle overstak. Dit zei hij thans tot zich zelf; maar het was hem op het oogenblik zelfs niet voor den geest gekomen. De gedachte welke bij het plotseling doorbreken van den stroom zijns levens bovendreef was: ik ben verloren! Hoe en waarom Hij redeneerde niet eens, slechts zei hij en herhaalde hij bij zich zeil»ik ben verloren 1" Niet lang werd hij aan zijn overdenkingen overgelaten, want men kwam hem halen oin naar Mazas te vervoeren. Het celrijtuig, dat voor het vervoeren van ge vangenen dient, is een soort vierwielige omnibus, getrokken door twee forsehe paarden. De door gang in de lengte loopt temidden van het rijtuig, aan weerszijden zijn enge cellen, elk voorzien van een zitbankje en afgesloten door een deur met een kijkgat. Een politieagent gaat op en neer in den gang en bewaakt de gevangenen door de Indien Duitecihfand aan dit voordeel' vasthoudt -— zonder hetwelk Tanger, Agadir e'n zooveel andere geruchtmakende incidenten onvruchtbare gebaren zouden blijven moet het onderhandelen, en door zij!r. houding aan Frankrijk toelaten té onder handelen Het acooord is mogelijk, w'énschelijk en waar- i s'chijnlijk, echter slechte' op twee voorwaardenj ten eerste, dat wij' meit zekerheid weten, dat het j eerlang het eeuwenlange streven van Frankrijk in Nooifd-Afrika zal beikxonen met een welom schreven tractaat, dat niets gemeen hebbe irnet de beloften van 1909, die zoo spoedig door Duiteeh land werden vergetenen ten tweede, dat de prijs', waarmee wij aniz,e definitieve voordeelten zouden betalten, aannemelijk weize voor het gezond ver stand van Frankrijk. Het belang van Duitschland zon het moeten bewegen, om bij het vaststellen va;n dien prijs met gematigdheid en rechtvaardig heid te welk te gaan. Bleef het daarvan in ge breke, dan zou (hfct zichzelf berooven van het voordeel', dat hot beoogt. Men mag heter ver wachten van zijn doorzicht en het besef, dat het van zijn leiigen belangen heeft." Do „Kölinische Ztg." heeft ,een. hoofdartikel, onder hot opschrift: Tnsslchien de veldslagen, over dein toestand van het oogenhlrk. Die „Kölinische" verklaart daarin, dat niet te loochenen valt, dat er op 'het ooigen blik onder ©en groot gedeelte van de Duitsche partijen oen uiterst opgewonden stemming heerscht, waarin zich de, in den loop der jaren ontstane, opvat ting uitspreekt, da,t Duitschl'and, voornamelijk door de schuld van zijne diplomaten, in elke inter- nationale verwikkeling bij voorbaat bestemd is om de toegevende partij; te zijn. Het zou heter zijin, indien de verantwoordelijke mannen in Duitschl'and de openbare meening bijtijds in be hoorlijken omvang aangaande het beloop van de Duitsch-Fransche: onderhandelingen op de hoogte gesteld hadden. Blijkbaar zijn deze onderhandelin gen thans op het doende punt gekomen. Men zal moeten afwachten, ,of mén erin slagen zal, ver- dere samensprekingen te beginnen. Voor overijling bestaat ér echter voor Duitsch- land geen reden. Duitschland Ea.n kalm afwachten. Zijne belangen dwingen bet niet om haa-s't te makten. De, politiek,toestand is niet van dien aard, dat Duitschlland gedwongen zou zijin, om van daag of morgen een definitieve beslissing' over zijne houding in de Marokkaansche kwestie' te treffen. Wij kunnen, zegt de „Kölhische" ten slotte, de gebeurtendssien op ons laten aankomen en misschien is het Wel een voordeel', dat de opschorting de mogelijkheid biedt, dat de open bare meening in Duitschl'and tot klaarheid ko'mt. ENGELAND. De nieuwe spoorwegcommissie heeft gister een vertrouwelijke eerste zitting gehouden, om te ko men tot een regeling der werkzaamheden. De geregelde openbare zittingen zullen Maandag be ginnen. De commissie zal vijf dagen van elke week kijkgaten, die hij van buiten kan openen. In een dezer rijtuigen werd Marchand naar Mazas vervoerd. De reiziger, die den spoorweg neemt van Parijs naar Vincennes en uit het stationsgebouw komende de avenue Daumesnil inslaat, ziet ter rechterzijde de in bloksteen opgetrokken hooge muren der reusachtige gevangenis, 't Is naargeestig't is hecht maar 't is grootsch ook. De eigenlijke ge vangenis staat in een besloten ruimte, gevormd door twee evenwijdig loopende ringmuren, tus schen welke de weg is, waar dagen nacht schild wachten de ronde doen. Door het ijzeren hek op den boulevard Mazas reed het rijtuig binnen. Het keerde om op een ruime binnenplaats, welker muren met prachtig klimop begroeid zijn, en hield stil voor het hoofd gebouw, waarin zich het bureel van den direc teur, de griffier en de wachtzaal bevinden. De deur van Marehand's kooi werd geopend hij steeg uit het rijtuig en werd in de wachtzaal gebracht. Dit langwerpig vertrek is aan weers zijden langs den wand bezet met kleine cellen van eigenaardige inrichtingvan boven zijn deze met een ijzeren traliewerk bedekt. Men liet Marchand eenigen tijd in een dezer hokken doorbrengen, vervolgens kwam men hem afhalen om hem naar de griffie te geleiden, waar hij met de vereischte rol gebracht werd. Na het beantwoorden van een reeks vragen liet men hem het voorportaal passeeren, en nu eerst trad hij door het centrale poortje de eigenlijke gevangenis binnen. Dit poortje is de toegang tot een cirkel zitting houden. De spoorwegbeambten zullen het eerst gehoord worden. De bestuurders van de vier bonden van spoor wegpersoneel hebben gistermiddag een besluit genomen, waarbij zij protesteeren tegen de samen stelling van de commissie. Het protest geldt hoofdzakelijk de benoeming van Beale, den pro cureur van den Midlandspoorweg, wiens benoe ming een ongunstige invloed op de onpartijdigheid dier commissie zou hebben. De besturen looche nen, dat zij de samenstelling van die commissie hebben goedgekeurd. Niettemin verklaren zij, dat ze het vredesverdrag van Zaterdag getrouw zullen naleven de besturen zijn van oordeel, dat de re geering er alleen afgevaardigden van die spoor wegmaatschappijen in moest benoemen, die de bonden van spoorwegpersoneel erkend hebben. De toestand te Liverpool, die al bedenkelijk was, is gistermiddag nog verergerd, doordat het bestuur van de trams blijft weigeren de stakers weer aan te nemen. De stakingscommissie te Liverpool vaardigde daarom een manifest uit, waarin zij verklaarde tot voortzetting der staking gedwongen te zijn. De stakingseommissie dreigt ook, dat zij den bond van transportarbeiders en het verbonden spoorwegpersoneel zal overhalen de algemeene staking te proelameeren. Men ge looft hier niet dat het verbonden spoorwegperso neel er toe zal overgaan, wat de transportarbei dersbond ook moge besluiten. De commissie van reeders te Liverpool heeft een verklaring openbaar gemaakt, dat zij weigert voort te gaan, tenzij de bootwerkers het werk hervatten op de overeengekomen voorwaarden. FRANKRIJK. Naar aanleiding der loopende geruchten, dat de Fransche groote manoeuvres afgelast zouden worden, verklaart het ministerie van Oorlog, dat inderdaad de mogelijkheid daarvan is overwogen, doch dat alleen het mond- en klauwzeer de aan leiding tot het nemen van dezen maatregel is, indien hij althans genomen wordt. Tot gisteren toe was echter nog niets dienaangaande beslist evenwel er is een commissie gezonden om den gezondheidstoestand in het dep. Aisne voor de manoeuvres aangewezen, te onderzoeken De con clusie waartoe deze commissie zal komen, kan eerst binnen eenige dagen bekend worden. PORTUGAL. Heden zal de verkiezing plaats hebben van den President der Portugeesche Republiek en Vrijdag waarschijnlijk de verkiezing van 80 Senaatsleden, die uit den boezem der Wetgevende Vergadering gekozen moeten worden. Voor het Presidentschap zal de strijd, naar thans weder gemeld wordt, zich denkelijk beper ken tusschen dr. Bernardino Machado, den Minis ter van Buitenlandsche Zaken, oud-hoogleeraar in de letteren aan de universiteit van Coimbre, en den advocaat Manuel d'Arriago. Indien Machado gekozen wordt, zou het minister-presidentschap aan Alfonso Costa worden opgedragen. vormig plein en het punt waar Marchand de ge- heele compositie met een blik kon omvatten; hij bleef vol bewondering stilstaan. Mazas is een gevangenis, die zich als een type van gestrengheid hardvochtigheid en onverbiddelijkheid verheft en uitstrekt. Men voelt er loodzwaar de machtige hand der justitie drukken en trouwens vertoont de platte grond een zesvingerige handbeter gelijkt deze echter op een geopenden waaier. De knop van dien waaier wordt voorgesteld door een kringvormige zaal, te midden waarvan zich een glazen rotonde verheft; de takken worden gevormd door zes uitgestrekte gaanderijen, welke naar de kringvormige zaal uitloopen. Deze gaanderijen hebben met die van gelijkvloers erbij begrepen, drie verdiepingen. Zij bevatten twaalf honderd cellen en kunnen voor elf honderd en vijftig ge vangenen tot afsluiting dienen.- De cellen worden atgesloten door soliede eiken deuren, van boven voorzien van een luikje waarin een kijkgat is, dat den opzienersgelegenheid geeft de gevangenen gade te slaan. Ier hoogte van het luikje is van binnen een uitspringend plankje, waarop als de spijzen worden uitgereikt, een etens bak geplaats wordt. Op den buitenkant van elke deur° staat een volgnummer, in 't zwart geschil derd. De cellen zijn lichtgeel geverfd en ontvan gen licht door een hoog tegenover de deur ge plaatst vast venster. Deze vensters hebben boven in een beweegbaar luchtraampje dat de gevangene zelf met behulp van een ijzeren roede openen en sluiten kan. {Wordt vervolgd,)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1