Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. sing namem, had de beschuldiging er cup gcwe zen., dat -ondier de veile bij beklaagde gevonden briefomslagen er twee het postmerk Rotterdam droegen; een daarvan wias die omslag van een aamgeteekenden brief geweest, die, blijkens het endossement, 1300 fris. 'heeft bevat, die naar het schijnt door ïobl'er zijn overgemaakt. Deze be antwoordde bekllaagde's1 gteldaanvragein rn-et re mises nit Rotterdam. T.oen beklaagd© echte-r ge vat was en aa,n Tobfer z-ijin inhechtenisneming seinde, met. het vei'zoek hem, beklaagde, te helpen, heeft To-bfer niets gleiantwo-ord. Met de benoeming vain prins Ei te! Fr.ederik tot. stadhouder van Pommeren heeft de Duitsche Keizer gevolg igiegeven aan -een wte-nsch, dien de eerste burgemeester van Stettin uitgesproken had. Herhaaldelijk hebben prinsen uit het Hohemzol- Hernsche huis dien «eretitel gedragen, het laatst keizer F rede rik als kroonprins siedert 1864, toen hij bevel-voerend generaal van het 2 de legercorps was. Hij -heeft daarna dikwijls met zijn gezin in het oude paleis van de Po-mmePsche hertogen zijn intrelk -genomen, vanwaar men een prachtig gezicht op het dal' van de Oder heeft. Daar het paleis tegelijkertijd zetel van den gouverneur (op- perp-resident) van de pro-viincie e-n- van de: pro vinciale reg'eering was, was h!et echter te bekrom pen voor een. prinselijke hofhouding. Nu is het bestuur van de provincie in een nieuw fraai gebouw ondergebracht, en b)et paleis kan nu weel een stadhouder herbergen. De stadhouder oefent natuurlijk geien invloed op het bestuur van de provincie, maar d'e pro vincie Pommeren beschouwt de aanwezigheid van een zoon van den koning v,an Pruisen ate pen oud voorrecht. D-e correspondent van de „Lokai'-Anzeiger" te Kristiania seint, dat er een daad van ernstige muiterij heeft -plaats gehad onder 'iet garnizoen vta:n Stenkjaer hij Trondheim. Een soldaat was tot twee -dagen arrest veroordeeld, omdat hij1 op een oefeningsmarsch eenige v-oorwerpen verloren had, die tot zijn uitrusting behoorden. Op het vernemen hiervan -trokken 500 soldaten naar d'e militaire gevanigtenis, -ranselden daar de Wacht af en bevrijdden daar den gevangene, dien ze daarop in triomf naar de kazerne voerden. Een overste, die hen tot kajmtie wild© aanmanen, werd uitgelachen en mishandeld. De muitende soldaten zijn in de kazerne afgezonderd. Er wordt een streng gerechtelijk onderzoek in gesteld. In weerwil van de strenge bewaking der spoor- en telegraaflijnen, doen zich in Frankrijk herhaalde gevallen van sabotage voor. Zoo wer den gisternacht langs de spoorlijn tusschen Rijssel en Roubaix één-en-zestig telegraafdraden doorge sneden. Verder werden drie signaalschijven on bruikbaar gemaakt en een telegraafpaal in brand gestoken. De Duitsche regeering zal gelijktijdig met de Engelsche regeering binnen een week de Portu* geesche republiek erkennen. H. M. de Koningin-Moeder. Maandagmiddag heeft H. M. de Koningin-Moeder een bezoek gebracht aan de nieuwe Prins Alexan- derstichting bij het Huis ter Heide bij Zeist, waarover aan het »Hbl." o a. geschreven wordt: Even over half vijf reed H. M. in een landauer de breede oprijlaan van het gebouw binnen. De voorzitter de stichting, dr. M. Juda, ontving H. M. bij den ingang van het gebouw, en geleide de hooge bezoekster door de vestibule naar de aangrenzende speelzaal, die tot ontvangstzaal was ingericht. De blinde kinderen stonden op rijen in een kring bij de piano en zongen bij het bin nentreden van H. M. het Wilhelmus. Eén der kinderen overhandigde H. M. een ruiker van rozen. Nadat dr. Juda H. M. eenige woorden van wel kom had toegesproken, werden de directrice, me juffrouw Van Dorssen, de leden van het bestuur en de architect van het gebouw, de heer C. B. Posthumus Meyes, aan H. M. voorgesteld, terwijl de kinderen het tweede couplet van het Wilhel- aanhieven. Door de ruime gangen kwam men in de eetzaal, waar de tafels gedekt waren; van daarin de keuken, de badkamers, in de open speelplaats en in de zaal waar de kinderen onderwijs ontvangen. Hier zaten de kleinen in de schoolba'nken allerlei handwerken te maken. H. M. bewonderde alles en onderhield zich met alle kleinen. Een keurig bewerkt kleedje van wol werd aan H. M. door een der meisjes aangeboden, benevens een keurig gebreid manteltje en mutsje voor de pop van Prinses Juliana. H. M. nam dit gaarne in ontvangst en zeidedit geschenk' spoedig aan het Prinsesje te zullen geven, die er erg blij mee zal zijn". Voor alle kinderen had H. M. bloemen mede gebracht en toen Zij zelve die begon uit te deelen, stonden al die blinde kinderen om haar heen, met uitgestrekte handjes ongeduldig en roepende tot dat de hand gevuld was. Na Haar rondgaDg door het gebouw werd H. M. in de bestuurskamer geleid, waar Zij hare hand- teekening plaatste in het gulden boek. Hierna werd de thee aangeboden en onderhield H. M. zich nog eenigen tijd met dr. Juda, de directrice en de overige heeren en verliet om 6 uur het gebouw, na nogmaals het bestuur te hebben dank gezegd voor alles wat Zij in deze interessante inrichting had gezien. Provinciale Staten van Zuid-Holland. De buitengewone vergadering van de Prov. Staten van Zuid-Holland ter verkiezing van een lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, gisternamiddag 2 uur bijeengekomen werd door den Commissarisde Koningin, baron Sweerts de Landas, geopend met de volgende rede, ter eere van de nagedachtenis van mr. J. C. de Marez Oyens ïSaamgekomen, om te vervullen de plaats, open gevallen door het overlijden van het lid der Eerste Kamer, mr. J. C. de Marez Oyens, gevoelt gij, mijne heeren, ongetwijfeld behoefte om vooraf uiting te geven aan het gevoel van diepe deernis, waarvan wij allen vervuld zijn jegens het gezin de echtgenoote, de kinderen en de aanbehuwd- kinderen, die man en vader zoo onverwacht en op zoo verschrikkelijke wijze moesten verliezen. Nog eerst kort zitting hebben in het hooge Staatscol lege, waarheen gij mijne heeren, hem afvaardigdet, had hij toen reeds gelegenheid gevonden om op onwederlegbare wijze te tóónen hoe uiterst geluk kig uwe keuze geweest was. Hij was een braaf en godvruchtig man, een zeer bekwaam ambtenaar, een trouw dienaar van zijn land, zijn volk en zijne Vorstin, wiens nagedachtenis, en dit moge eeni- germate tot steun en sterking aan zijn zwaar be proefd gezin strekken, hij allen in den lande in hoogen eere zal worden gehouden. (Teekenen van instemming.) Tot de verkiezing overgegaan zijnde, worden ingeleverd 63 biljetten. Hiervan zijn uitgebracht op de heeren dr. H. Bavinck, hoogleeraar in de theologie aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, 40, op den heer A. Plate, oud-lid der Tweede Kamer, 22 stemmen en 1 op mr. D. Fock. De voorzitter verklaarde alzoo gekozen prof. Bavinck, niet in zijn kwaliteit van hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, aangezien alleen hoogleeraren aan eene Rijks- of gemeente lijke Universiteit bij de wet verkiesbaar zijn ver klaard, doch als lid der Koninklijke Academie van Wetenschappen, gelijk de voorzitter vernam dat de gekozene tevens is, eene betrekking, die op de lijst der verkiesbaren voorkomt. De vergadering, tot geen ander doel bijeenge roepen, werd hierop in naam der Koningin ge sloten. 6. Benoeming van een lid der Commissie voor het Museum. Door de commissie worden aanbevolen de hee ren F. A. C. Lechner en A. Prins. 7. Gemeenterekening over 1910, met advies der financieele Oom missie. 8 Rekening over 1910 der Huishoud- en In dustrieschool met advies der Financieele Commissie. 9. Voorstel tot eervol ontslag van Mevr. M. C. BoerSonne veld als onderwijzeres. 10. Voorstel tot vaststelling eener nieuwe ver ordening tot regeling van de indeeling en be zoldiging van de ambtenaren bij Gemeentewerken. Patronaten Maandag zal er een algemeene vergadering van plaatselijke patronaatscommissiën en jongelings- vereenigingen in het bisdom Haarlem plaats heb ben te 's Gravenhage, in de Jozefgezellenvereeni- g'ng- De heer C. Wesseling, uit Scheveningen, zal spreken over het onderwerpEen en ander over onderwijs en opvoeding in onze patronaten. Gedurende de pauze is gelegenheid tot bezich tiging eener hoogstbelangwekkende tentoonstelling van leermiddelen voor godsdienst en herhalings- onderwijs. Mgr. Drehmanns. Mgr. Drehmanns, bisschop van Roermond wiens gezondheidstoestand minder goed was', is naar wij veirnemOn weder hersteld en zal nu een paar w-eken rust nemen. (Tijd.) Kath. Sociale Week. Men verneemt, dat die heeir Henri Hermans niet ate spreker zal op-treden in de v'an 310 September a. s. te Maastricht te houden Sociale Week, en dat de heer P. A. Bosch1, uit Gulpen, voorzitter van den Limb. Bond „Credo Pugni", den h-eer Hermans afe spreker zal' vervangen. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 30 Aug. 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 768.9 te St. Mathieu. Laagste barometerstand 749.8 te Hernösand. Verwachting tot den volgenden dag zwakke tot matigen westelijken tot zuidwestelijken wind, half tot zwaarbewolkt, weinig ot geen regen, zelfde temperatuur. Gemeenteraad. Op de agenda voor de openbare vergadering van den Gemeenteraad op Dinsdag 5 September 1911, 'sn.m. 2 uur staan o.m. de volgende voor stellen De beeediging der hij raadsbesluiten van 25 Juli en 21 Augustus j.l. toegelaten raadsleden. Loting ter aanvulling van den rooster van af treding. 1. Benoeming van Wethouders. 2. Benoeming van leden der vaste raadscom- missien. 3. Trekken der afdeelingen voor het Onderzoek der Gemeentebegrooting voor 1912j 4. Benoeming van een lid der Commissie voor het Algemeen Handels-Entrepot, wegens aftreding als raadslid van den heer M. Kranen. 5. Benoeming van vijf leden der Commissie voor het Burgerlijk Armbestuur. Aanbevolen worden ter aftreding in 1912 de heeren J. van Katwijk en J. van Noortwijk. in 1913 de heeren C. van Meurs en J. Kooper, in 1914 de heeren J. A. M. Meijer en C. H. Scheffers, in 1915 de heeren M. De Vries en D. Krom menhoek, in 1916 de heeren A. J. M. Zoetmulder en H. B. Heggelman. Afscheid en Installatie in school G. In de groote school aan de Prins Mauritsstraat had heden-ochtend een eigenaardige plechtigheid plaats. Schoolautoriteiten, onderwijzers en leerlin gen zouden daar afscheid nemen van het schei dende hoofd, den heer J. van der Hout, terwijl het nieuwe hoofd, de heer M. Martens, als zoodanig zon worden geïnstalleerd. Daartoe waren omstreeks kwart voor tien in het gymnastieklokaal van genoemde sahool aan wezig leerlingen van verschillende klassen dei- school met hunne onderwijzers en onderwijzeressen, de burgemeester, de wethouder van onderwijs, de arrondissements- en districtsschoolopziener, leden der schoolcommissie, het nieuwe hoofd, de heer Martens, terwijl mede de heer dr. C. J. Vaillant, oud-schoolopziener, de plechtigheid met zijn tegen woordigheid wilde vereeren. Toen allen aldus te zamen waren, werd opeens een luid hoerah gehoord. Een open landauer naderde en weldra traden nu de heer Van der Hout met de onderwijzeres, mej. De WitVan Wamelen, en de heer Houtman, onderwijzer, be geleidend mevr. Van der Hout, in het lokaal. Nadat het scheidende schoolpaar had plaats genomen op de zetels, hun te midden van levend groen en bloemen bereid, nam de burgemeester de heer M. L. Honnerlage Grete, het woord. In welsprekende bewoordingen bracht hij aller eerst persoonlijk den heer Van der Hout dank voor den raad en den steun dien hij als beginnend wethouder van onderwijs van hem ontvangen had. Daarna, meer officieel, bracht hij het scheidende hoofd namens het gemeentebestuur grondhartigen dank voor alles wat hij voor het onderwijs in deze gemeente had gedaan, hopend en wenschend, dat 't hem gegeven zou zijn nog een lange reeks van gelukkige jaren zijn welverdiende rust te genieten, (applaus). Namens het schoolcomité voerde daarna de dis trictschoolopziener, de heer J e n n e s, het woord en sprak een woord van waardeering voor den verdienstelijken arbeid door den heer Van der Hout gedurende 33 jaar in deze gemeente verricht. Hij noemde 't een ingrijpend besluit, na zoo n werkzaam leven ambteloos burger te willen wor den, maar vertrouwde, dat het scheidend hoofd toch de belangen van het onderwijs zou willen blijven dienen op de wijze die hem 't meest ge schikt zou voorkomen. Dr. C. J. Vaillant, daarna nog met heldere stem het woord voerend, herdacht den tijd dat hij met den heer \an der Hout als schoolopziener in betrekking stond. Spr. kon uit zijnen tijd ge tuigen hoe de scheidende hoofdonderwijzer zich steeds door liefde voor de kinderen, welwillend heid voor het personeel en achting voor de auto riteiten onderscheiden had. Spr. wenschte hem dat hij nog vele gelukkige jaren tot nut der maat schappij en genoegen van zich-zelf beleven mocht. De heer J. Bitter herdacht den raad en den steun, dien hij als voorzitter der plaatselijke schoolcommissie van den heer Van der Hout ondervonden had. Hij getuigde, dat ook de schoolcommissie dien arbeid ten hoogste waar deerde en wenschte hem, dat hij, nog vele jaren terugziend op zijn werkzaam leven, daarin zoo veel lichtpunten zou ontdekken, dat hij, de onaan gename donkere vlekjes voorbijziend, zou getui gen Goddank, ik heb niet voor niets geleefd. He wethouder van Onderwijs, de heer T. S. G o s 1 i n g a, met een geestigs herinnering aan den bekenden glimlach van De Genestet, begin nend, getuigde dankbaar van den raad en steun dien hij als jong wethouder van onderwijs van den heer Vaü der Hout ondervonden had. Bij den spijt over diens heengaan had toch de boven toon de dankbaarheid aan God die hem zoo lang en zoo krachtig gespaard had. Weth., het school hoofd hartelijk dankend voor al hetgeen hij hier voor het onderwijs deed, hoopt, dat bij nog tot in lengte van dagen een genoegelijke rust zou genieten. De heer C. van Meurs, toevallig hier aan wezig, bracht als oud-leerling, vertrouwend ook de tolk te zijn van vele andere oud-leerlingen, den heer v an der Hout hartelijk dank voor al hetgeen hij voor zijne oud-leerlingen deed. Dankbaar er- L^J'.dat, wanneer hij binnen eenige dagen zijn -5-jarig ambtsjubilé mag vieren, hij dit voor een goed deel aan den vroegeren leermeester te danken heeft. He heer C. Ruiter, totnogtoe plaatsver vangend hoofd van school G., herdacht dankbaar de groote welwillendheid die het scheidende hoofd steeds tegenover zijn personeel aan den dag had gelegd. Moeten de onderwijzers zijn heengaan eet biedigen, zij wilden hem toch niet laten gaan zonder hem een bewijs van hun sympathie te geven en vereerden hem daarom als blijvend aandenken een prachtige fauteuil, met den wensch dit aandenken hem nog vele jaren aan zijn vroe- [medehelpers aangenaam zou herinneren. Mej. H. M. de M o 1, onderwijzeres, bracht den heer Van der Hout hartelijk dank voor de wel willendheid die hij steeds tegenover de onderwij zeressen aan den dag had gelegd en bood hem als aller huldeblijk een fraaie koperen gashang- lamp, hem wenschend, dat die bij een rustigen, prettigen levensavond, nog vele jaren zijn salon zou sieren. J He heer R ij s d ij k, hoofd eener school te Rot terdam, bracht den scheidenden vriend hartelijk dank voor den vriendelijken raad en steun dien hij gedurende twintig jaar van hem ondervonden had, hem nog vele gelukkige jaren wenschend. Ten slotte bracht de heer S. Houtman, on derwijzer, als oud-leerling een huidewoord aan mevr. Van, der Hout, die steeds, als haar echtge noot, een liefderijk hart voor de schoolgaande kinderen getoond had. He heer Van der Hout, allen in hartelijke bewoordingen dankend, herdacht eerst de opvol gende schoolopzieners, allereerst dr. Vaillant, dien hij met veel genoegen hier zag, vervolgens den heer De Kok en niet 't minst ook den heer Jen- nes, wiens portret hij gaarne naast de portretten der beide andere schoolopzieners, reeds boven zijn bureau prijkend, geplaatst zag. Daarna bracht hij dank vooral aan den burge meester, hem huldigend vooral voor het geen hij deed als wethouder van onderwijs, een wethouder van onderwijs, zooals er voor hem geen geweest is, »in de verste verte niet." Ook den tegenwoor- digen wethouder van onderwijs bracht hij dank verzekerend dat hij 't met hem nog- wel eenige jaren had kunnen vinden en hem toewenschend hij nog lang zijn ambt zou mogen bekleeden. Ook der plaatselijke schoolcommissie en in't bij zonder haren voorzitter bracht spr. hartelijk dank, verzekerend dat zij steeds de juiste opvatting van hare taak had. Evenzeer dankte spr. den heer Van Meurs, die als oud-leerling sprak, den heer Rijsdijk voor zijne vriendelijke woorden en den heer Houtman, die een zoo juist en hartelijk woord aan zijne vrouw wijdde. Ten slotte herdacht de heer Van der Hout dankbaar de welwillende medewerking die hij steeds van zijn personeel ondervonden had en getuigde hij van de groote liefde die hij steeds voor de kinderen had gehad, eindigend met de beste wenschen voor aller welzijn. Daarna nam de heer Bitter, voorzitter der plaatsélijke schoolcommissie, weer het woord, ge tuigend dat er onder de verschillende autoriteiten, zonder correspondentie, een wonderlijke overeen stemming bestond over hem die den heer Van der Hout zou vervangen. Rijkstoezicht, B. en W. en Plaatsel. Schoolcommissie waren 't eens dat dit niemand beter kon zijn dan de heer M. Martens. Hem een alleszins goede school overgevend, hoopte hij, dat hij de voetstappen van zijn geachten voorganger zou drukken. De heer M. Martens, dankend voor het in hem gesteld vertrouwen, deed een beroep op de eendrachtige samenwerking met het personeel, hopend dat door wederzijdsch vertrouwen en waardeering de naam der school zou worden hoog gehouden. Zijne vroegere school nu in goede handen ach tend en herinnerend dat zij reeds als collega's af scheid hadden genomen, beval de heer Van der Hout, uit groote liefde voor de kinderen, zijnen opvolger nog bijzonder de school aan, waar steeds een goede geest heerschte. Ten afscheid zong een kinderkoor, onder leiding van een der onderwijzers, nog den heer Van der Hout toe een plechtig »God zij met U", waarna de aanwezigen uiteengingen. Eervolle onderscheiding. Met genoegen vernemen wij-, dat onze stadgenoot da heer J. P. Weleer, ;die onlangs zijn gouden jubilé in dienst der firma Vrijland van den .Hoogen Go. vierde, begiftigd is met de zilveren me daille d-er Orde van Oranje-Nassau. D-e medaille werd hem ten zijnen kantore door den Burgemeester met eene waardeexende toe spraak overhandigd. 31 Augustus. Oranjevereeniging. De Jury voor het Bloemencorso zal bestaan uit de heeren: Pierre Muller, bloemist, Rotterdam; D. L. Gerhard, directeur der Ambachtsschool, Jac. Montfoort e-n A. Weerpas. De Jury voor de Gondel'vaart zal' zijn samen gesteld ate volgt: de heeren: H. A. HeSs, chef det af deeding Scheepsbouw bij de firma A. F. Smul ders, C. Gaslinga, Havenmeester, en C. J. Blom. men dal. Juryleden voor den Tobbenwedstrijdde hee ren C. Goslïng'a, en -F. E-ikenbroek. Het bestuur der Oranje vereeniging verzoekt liet publiek zich .ordelijk te gedragen en op de trot toirs te blijven staan bij het voorbijtrekken van de deelnemers aan het bloemencorso en de aan wijzingen van het Bestuur op te volgen. De Slaats Ct. no. 202, bevat de Ko ninklijk goedgekeurde statuten van de Naaml. Vennootschappen te dezer stedle: le. Mij. tot exploitatie van het zeifechip „Oli fant". Doel is het exploiteeren van een zeil schip, hetzij in eigen gebruik, hetzij in verhuur ate anderszins. Kapitaal' f5000, verdeeld in 5 aandeelten, elk van f 1000, wielfce alle zijn geplaatst. Voor de eerste maal directeuren de heeren T. C. Melchers en J. T. J. Meltehiers. 2e. Maatschappij tot exploitatie van iltel zeil- schip „Sclhiedam". Doel is het exploiteeren van een zeilschip-, hetzij, in eigen gebruik, hetzij" in verhuur alls anderszins. Kapitaal f2500, verdeeld in 5 aandeeiten, elk van f500, welke alle zijn geplaatst. Voor de eerste maal' directeuren de heeren T. G. Melfchiers en J. T. J. Melchers Programma van de uitvoering op Honderdag 31 Augustus, 's namiddags 6£ ure, op de Broersvest. 1. Volksliederen. 2. Prinses Juliana Marsch, Van Vleuten. 3. Concert Ouverture, C. K. L. Burgdorffer. 4. Espana Walzer, E. Waldteufel. 5. Auf der Bergen, Hasselmann. 6. La Czarine, L. Ganne. 7. Marsch. Bij de politie is to bevragen een op. gevangen zwart langharige werkhond (reu).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2