Dagblad voor Schiedam en Omstreken. "f"ËIjTll"T qTn~ De Financier. 34ste .laarman»:. Maandag 4 September 191J i\o. 10109. Buitenlandsch Nieuws. Verspreide berichten. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 1—6 regels f 0.92elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteer en worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. De Marokkaansche kwestie. Zooaïs wij reeds meldden heeft het plan der Spaansehe regteerinig om een punt ten Zuiden van Agadir te bezetten in Frankrijk grootte onte vredenheid gewekt. In de Franstóbo bJaden van gisteren vinden wij een klaarblijkelijk officieuse mededeeliing, waarin dit bevestigd en gezegd wordt, dat Frankrijk met groote ontstemming liet voornemen, der Spaanse be peering vernomen heeft. Spanje's optreden wordt in verschillende kringen afe een onvriendschappelijke houding be schouwd, en deze zal' de voordeelten, welke Spanje uit de komende ondethandelliingen met Frankrijk denkt te behallen, zeer benadeefan. De „Figaro" merkt verder nog op: „Terwijl Frankrijk moeilijke onderhandelingen te voeren heeft, will Spanje, zijn „vennoot" in Marokko, uit eigen macihit en ten vooideeOe van zichzelf, alïfe kwesties regelen. Spanje bezet en verovert onophoudelijk en doet het Marokkaansche staats wezen elk oogénblik geweld aan. Het behandelt den sultan, juist of hij niets in de melk heeft te biokken. Frankrijk heeft tooh ook nog een woordje mee te spreken en men kan ex zeker van zijn dat bat zich' tegenover Spanje energiek zal toon en." Nagenoeg hetzelfde zegt de „Excelsior" alls liet blad besluit: „Spanje gelooft dat bet zich' tegen woordig ales kan veroorloven. Wellicht zal spoe dig de dag aanbreken, waarop da Spaansehe regeering inziet, dat d» gaapte wil' van Frankrijk zijn grenzen heeft." Uit Madrid wordt aan de «National Zeitung" geseind De »Correspondentia Militar" verlangt in een artikel het sluiten van een verdrag met Duitsch- Jand, dat aan Spanje economische voordeelen in Marokko waarborgt. Naar men zegt moet in den laatsten, onder voorzitterschap des Konings ge houden, ministerraad zijn besloten de onderhan delingen met Frankrijk over het Marokkovraag- stuk te hervatten, om met Frankrijk tot een verdrag te komen. De Spaansehe regeering moet reeds van het Fransche en het Engelsche kabinet verzekeringen hebben ontvangen, waaruit men zou kunnen besluiten, dat een Spaansch-Fransch ver drag gemakkelijk tot stand zou kunnen komen. Uit Rome wordt aan de «National Zeitung" geseind De Corriere d' Italia verlangt voor Italië als vergoeding voor het krachteloos maken van de acte van Algeciras niet slechts vrijheid van optreden in Tripolis, maar ook het grootste ge deelte van het achterland van Tripolitanië tot aan het Tsjadmeer. In den afg'eïoopefn nacht hebben ©enige indivi duen meit reusachtige rood© fetters op den gevel der Duifcsche fegatiie te Brussel1 geschreven„Geen oorlog of anders dynamiet!" Onmiddellijk trachtten eemig'e agenten van po litie het opschrift te verwijderen. Een zelfde opschrift als op den gevel de'r Boeiende Roman. (Naar het Franseh.) 35) XIV. De dasspeld. Het kon niet uitblijven die Maandag 20 Sept. moest een gedenkwaardige dag worden in het leven van madame wed. Robinet, want nauwelijks had zij zich neergezet in haar loge, nauwelijks waren haar vriendinnen, die haar terugkomst bespiedden, toegesneld om de bijzonderheden af te vragen, welke zij haar beloofd had over het onderhoud met den rechter van instructie, nau welijks begon zij haar te verhalen welke wonder lijke wendingen dit gerechtelijk gesprek genomen had, toen een rijtuig voor de deur stilhield. Uiie heeren stapten eruit: de commissaris, de chef van den veiligheidsdienst en Jules Queyrat. Weldra verscheen ook Leo Renard, vergezeld van een slotenmaker. «Hebt gij een sleutel, die op de deur van mijn heer Stephan Mordy past?" vroeg Leguillon aan de Jiuisbewaarster. Du.itsche legatie wterd aangebracht op de voor gevels der kanselarij van de Fransche legatie en van het Fransche consulaat. In die Berl'ijnsche Philharmonic 'hal gister-avond eetn druk bezochte vergadering van de nationale veraeniginjg tot viering van bet Sedanfeest plaats. Die feestredenaar, de Rijksafgevaardigde Liebert, zeidc a.m., dat in deze- ernstig© tijden de her denking van Sedan, geen buitengewone feeste lijke kan zijn. „Wij zijn door Bismarck", zeilde spreker, „Verwtend geraakt. Acht jaar te vroeg is hij' afgetreden. Onze politiek naar binnen en naar buiten schommelt voortdurend." Spreker gaf daarna uiting aan verbittering over het Uuitsche standpunt, in de Marokkaansche kwes tie:. Aan heit eind der vergadering werden patrioti- schet liederen g'ezongcin. De groote protest-vergadering door het partij bestuur der Duitsche sociaal-democratie in he,t park te Treptow op touw gezet, werd door wel honderdduizend bezoekers bijgewoond. Van tien tribunes spraken onder meer Bauer, Bernstein, DuwteClT, Ledebour, Liebknechf, Molken- buhr, Stroebel', Weyl, Wurm. Er was geen politie aanwezig en de geheeld massabeweging verliep ui [stekend. Alleen waren er over de honderd ongevallen door die gloeiende hitte. Te twee uur werd ©en resolutie door het. op staken van honderdduizenden handen aangeno men, Daarin werd betoogd, dat de kollonial'e poli tiek slechts een uitwas van de imperialistische machtsontwikkeling en van het kapitalistisch sy steem is; dat zij tot gewöldzam© vernietiging van hee]le volksstammen voert en noodzakelijk conflicten met andere Staten te voorschijn roe pen moet. Geëisdht wordt die bijeenroeping van den Rijksdag en plechtig verzekerd, dat bij de eerstvolgende verkiezing afrekening met de oor- togsispcculanten gehouden zal worden. Dit laatste deel van die resolutie kan a.ls een der stelligste verkiezingsleuzen van de sociaal democratische partij worden opgevat. NOORWEGEN. In het feger van Noorwieigiein bestaan zeer eigen aardige toestanden en verhoudingen. Een staand leger bestaat er niet en men heeft er ook geen eigenlijke kazernes. De manschappen worden een maal' per jaar opgeroepen om zich m veldkam pen te oefenen. De officieren kennen hun man schappen bijna niet en van een persoonlijken invloed van hen op de soldaten, is geien sprake. Daarbij konit, dat da Noorweegsch© jongelingschap zeer zelfstandig en (spoedig; gekrenkt is, zoodat dó soldaten geen maatregelen van discipline of can ruwe behandeling kunnen verdragen. De offi cieren echter willen in den korten oefeningstijd zooveel mogelijk van de manschappen vergen en gaan daarin wal1 eens wat te ver. Ir de laatste jaren zijin geregeld onaangenaam heden t.usschen officieren en soldaten voorge vallen, elk jaar komen verscheiden gevallen van «Neen," antwoordde zij. x> Wijs ons dan den weg." Zij klommen naar de vierde verdieping. Daar gekomen vonden zij op de rustplaats van de trap twee deuren. De eene was van het appartement van René Bernard. De zegels, die verbroken waren toen Leguillon met den op Marchand's bureau gevonden sleutel de deur opende, waren door nieuwe vervangen. De huisbewaarster wees de andere deur, welke er tegenover stond, aan als die van het appartement bezet door den verdwe nen huurder, Queyrat wendde zich tot Leo Renard en zei hem «Gij zijt bij mijnheer Odon Wegrow geweest en hebt hem gesproken. Hij heeft u meegedeeld dat Stephan Mordy den morgen en den namiddag van den 15n September, volgens gewoonte gear beid had op zijn bureelen dat die bediende aan zijn kantoorchef verlof had gevraagd te 4 uren heen te gaan voor het verrichten van persoonlijke commissiondat hij tegen 7 uur was terugge keerd, wanneer de kantoren gesloten zijndat bij den bankier in diens bureel bad ogezocht en hem zijn verlangen geopenbaard terstond zijn betrekking neer te leggen, zonder andere beweeg redenen voor dit besluit aan te geven dan de be wering dat hij, door een dien dag ontvangen depêche, zich verplicht zag. onmiddelijk Parijs te verlatendat hij op staariden voet afrekening verzocht van zijn salaris, waarmee mijnheer We grow genoegen had genomeneindelijk dat hij, overtreding der tuch't voor, maar zoo erg, als dit jaar, is het nog nooit geweest. In het be gin van den zomer waren reeds conflicten voor gekomen. Veritedien week verhinderde in het kam pement Joerstadmo een bataljon met geweld, dat een compagnie zou straf-exeereeeranmen vondt dat straf - excèrc ee ren een onbillijke chicane en het verzet werd nog vergroot, omdat de burge meester van de pllaats, waar hét bataljon van daan kwam, die daar zeer bemind is, ook on rechtvaardig gestraft was'. De taalkwestie schijnt (.'.venwel' ook een rol in de zaak gespeeld te hebben. De majoor-hafat'jons-ooammandant name lijk is Rigsmaalman (aanhanger van do Üeensch. Nooische rijkstaal!) en zijn manschappen aanhan gers van het gebruik der „boerentaal1". Toen nu de Rig'smaaJjgéziinide majoor een Landsroaal'-ge- xinden kapitein onvriendelijk bejegende, besloten de manschappen een betooging tegen den ma joor te houden. Het oproer te Stenkjaer had een ander© oorzaak. Daar Was ©en man met 2 dagen arrest gestraft, omdat hij zijn schoenen niet in don ransel gepakt bad. Deze straf wierd te zwaar gevonden en daarop maakten de soldaten oproer. ZWEDEN. Vrijdag is in Zweden de algemeen© ver kiezing begonnen. Zij zal nog deze heel© maand duren. Vrijdag en Zaterdag' zouden echte-r 147 van de 230 afgevaardigden gekozen worden. Maar te Upsala wordt pas den 17den en te Stock holm den 22slen gestemd. Het kiezerscorps is zeer uitgebreid onder de nieuwe kieswet; en bovendien i.s een stelsel van evenredige vertegenwoordiging en een nieuwe in deeling van de districten ingevoerd. De strijd tusschen de conservatieven, die aan het bewind zijn, en de liberalen, die in meer dere of mindere mate met de sociaal-democraten gemeen© zaak maken,belooft zeer vinning te zijn. ITALIë. Naar verschillende berichten melden, zou de toestand van Z. H. Pius X weder te wenschen overlaten. Een draadbericht uit Rome meldt, dat de Paus zich Zaterdag van zijne gewone wandeling ont houden heeft ter oorzake, van eene lichte aandoe ning van de rechterknie. Wellicht heeft men hier te doen met het begin van eene nieuwe crisis; maar de geneesheeren die den Paus bezochten, meenen, dat men hier alleen met een vertraging van de genezing te doen had. De Paus moet zeer terneergeslagen zijn door dit nieuwe incident. PORTUGAL. Naar de bladen melden, zal het nieuwe Por- tugeesche Ministerie als volgt worden samenge steld Joao Chagas, voorzitter, en Minister van Binnenlandsche Zaken en Justitie; Duarte Leite> Financiën Pimenta Castro, Oorlog Joao Menezes, na dit onderhoud, vertrokken was en dat men verder niets meer van hem vernomen had. Zijn deze mededeelingen, zooals mijnheer Odon Wegrow ze u verstrekt heeft Leo Renard antwoordde «Mijnheer de rechter, uw woorden vatten op volstrekt nauwkeurige wijze de punten samen van het onderhoud dat ik zooeven met Odon Wegrow gehad heb. Ik voeg erbij dat de bankier niet op zijn gemak scbeen bij het vernemen van het doel mijner komst. Alvorens mij te antwoorden, heeft hij een vrij langen tijd genomen om na te denken, en hij ging in zijn bureelen den kantoor chef, onder wie Stephan Mordy werkzaam was, raadplegen." «Goed," hernam Jules Queyrat. «Ik stelde er prijs op die feiten nog eens bloot te leggen voor deze heeren, alvorens de deur open te laten bre ken. Mijnheer de commissaris,' vervolgde hij zich naar Léguillou keerende, «als gij zoo goed wilt zijn, ge'oof ik dat het tijd wordt, tot de ge bruikelijke sommatie over te gaan." De commissaris schelde driemaal op geweldige wijze, vervolgens sommeerde hij, met krachtige stem, de lieden, die zich binnen in het apparte ment mochten bevinden, de deur te openen. Geen antwoord ontvangende, gaf hij den slotenmaker last het slot open te steken. Dit gelukte niet; de sleutel was er tweemaal in omgedraaid men moest de schrootplaat met hamerslagen uit de schroeven doen springen. Léguillon liet den werkman blyven, wiens hulp no^ véreischt kon MarineAugusto Vasconcellos, Buitenlandsche Zaken Sidanio Paes, Openbare WerkenCeles„ tino Almeida, Koloniën. TURKIJë. Aan het «Berliner Tageblatt" wordt uit Saloniki geseind Een kleine afdeeling Turksche soldaten, die tot begeleiding diende van een aantal met militaire goederen beladen paarden, is op den weg van Stroenitza naar Osmanië door een Bulgaarsche bende uit een hinderlaag overvallen. Een soldaat en drie paarden werden neergeschoten. De Bul garen maakten zich van de wapenen en een deel der goederen meester en vluchtten. Verder wordt bericht, dat twee Bulgaarsche komitatsjis, om een verraad te wreken, in de nabijheid van Monastir drie vrouwen hebben neergeschoten. Drie gedeserteerde Bulgaarsche soldaten hebben te Saloniki gisteren den Islam omhelsd en ver zochten bij het Turksche leger te worden opge nomen. Volgens een ambtelijke Montenegrijnsche me- dedeeling hebben Donderdag Turksche soldaten het Montenegrijnsche dorp Velika aangevallen en bij die gelegenheid vier Montenegrijnen gewond. De Montenegrijnsche regeering heeft bij de Turk sche regeering met kracht geprotesteerd. Uit Rome wordt aan de «National Zeitung" geseind Op het eiland Elba zijn ernstige stakings onlusten uitgebroken. De arbeiders in de steen groeven en aan de hoogovens zijn met dc directie in strijd over het loon De beweging heeft een zoo erustig karakter aangenomen, dat de regeering twee torpedobooten heeft gezonden. Andere oor logsschepen worden nog verwacht. Er beerscht te Berlijn een nieuwe tropische hitte. Nauwelijks van die van voor eenige weken geiteden verschillend. Naar uit Pons wordt geseind, wordt de ge zondheidstoestand van den heer Combes allengs beter. De koorts en de pijnen zijn bijna verdwenen, maar een zeer lange hersteliingsperiode is te voorzien. De hitte is sedert eenige dagen te Parijs weder schrikbarend toegenomen en heeft Zaterdag in eenige wijlen tot JU graden in den schaduw bereikt. Verschillende gevallen van zonnesteek zijn voorgekomen. De «Petit Parisienne" zegt, dat, volgens inlichtingen van een welingelicht persoon weldra iets nieuws in de zaak van de «Gioconda," zal blijken De heer Drioux zou op 't spoor zijn van den medeplichtige, die den diefstal van het be roemde stuk mogelijk maakte. Te Weenen wordt verzekerd, dat het huwelyk van aartshertog Karei Frans Jozef met prinses Zita van Parma den 21n October op het kasteel van Schwarzau bij Steinfeld zal plaats hebben. De Keizer zal 't bijwonen. worden en plaatste hem aan deur met order geen nieuwsgierigen binnen te laten hij trad vervol gens in het appartement, gevolgd door Queyrat, den chef van den veiligheidsdienst en Leo Renard. Het appartement van Stephan Mordy bestond slechts uit een slaapkamer, een klein vertrek, dat als rookkamer dienst deed, en een toiletkamer, verbonden met een benauwd spreekkamertje. Aan de hangers in den wand van het iaatsgenoemde vertrek slechts een oude hoed, een geschikt exem plaar voor den vuilnishoop, die zch in en met gezelschap van een versleten parapluie, daar in den hoek, scheen te vervelen Léguillon opende rechts een deur en bevond zich in de slaapka mer. Ter vergemakkelijking van het onderzoek ging hij alleen in het vertrek, terwij! de drie andere heeren op den drempel der deur oplettend zijn bewegingen volgden. De vrij ruime slaap kamer had twee ramen en was gemeubileerd met een bed, ladetafel, leuningstoel, tafel en zes stoelen. Het bed was onbeslapen. Op de tafel lagen hier en daar eindjes bindtouw en bladen van dat grove grijze papier, dat men gebruikt om in te pakken. Op de latafel stond geopend een kartonnen hoede- doos. Op den vloer was een pakket oude kranten losgevallen. Een bougie, reeds op de helft afge brand, stond op den schoorsteen. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1