Stads* en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. De Koninklijke Familie. Gistermiddag om 3 uur 39 is H. M. de Konin gin-Moeder van het station Apeldoorn, waar H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins met gevolg Haar uitgeleide deden, naar Baarn teruggekeerd. Toen de vorstelijke familie bij 't Station kwam luide begroetingen stegen op stond voor het eerste perron de salonwagen van den Ned. Gentr. Spw. al gereed, en de burgemeester van Apeldoorn, mr. W. Roosmale Nepveu, bevond zich ter ontvangst in de vestibule. Eenige oogenblik- ken toefden de vorstelijke personen met weder- zijdsch gevolg in de eerste-klas wachtkamer. Daarna namen de Koningin en de Prins hartelijk afscheid, waarna de trein spoedig vertrok. Ie 4 uur 36 is H. M. de Koningin-Moeder aan het station Baarn aangekomen en naar het paleis Soestdijk gereden. De afgevaardigde van Hilversum. De heer S. baron Van Heemstra, lid van de Tweede Kamer voor het district Hilversum en burgemeester van Sassenheim, is tot herstel van gezondheid naar Wildungen (Duitschland) ver trokken. De sterke aanval van influenza, welke hem in den afgeloopen winter trof, blijft nog steeds na werken, waardoor hij voortdurend tot rust ge dwongen wordt. vergadering is besloten alle maatregelen te nemen, die kunnen leiden tot een zoo spoedig mogelijk herstel van den wettigen gang van zaken. De schoenfabrikanten en het tarief. Naar wij in »De Schoenindustrie," het officieel orgaan van den algemeenen Ned. bond van schoen fabrikanten lezen, is bij den voorzitter van dezen bond een door zestig leden onderteekend schrijven ingekomen, waarin zij verklaren, dat de motie inzake de Tariefwet aangenomen in de algemeene vergadering van 15 Mei j.l. te Tilburg, niet het algemeene gevoelen weergeeft van de leden van den algemeenen bond van schoenfabrikanten en het bestuur verzoeken ingevolge artikel 20 der Statuten, ten spoedigste een buitengewone verga dering uit te schryven, ten einde de motie nader te bespreken. Aan dat verzoek zal, naar »De Schoenindustrie" meldt, worden voldaan en zal nader plaats en uur bekend gemaakt worden. Het zal waarschijnlijk zijn op Maandag 18 Sep tember a.s. te Tilburg. lijnolie zou zijn aangemaakt, wijl vrij algemeen wordt aangenomen, dat daardoor de schadelijke invloeden voor een groot deel worden weggeno men. Inmiddels is het eindrapport der Staatscommis sie in zake het toepassen van loodwit verschenen. Dit rapport heeft den Minister tot nog toe aan leiding gegeven een zelfden maatregel te bepalen die reeds enkele jaren te Amsterdam wordt toe gepast. In dit stadium der zaak komt het B en W. gewenscht voor, thans geen bijzondere maatregelen te nemen, doch de bestaande regeling te hand haven, totdat de verdere plannen der Regeering bekend zullen zijn. De wethouders-vacature mr. S. de Vries, De kansen voor de herkiezing van mr. S. de Vries Czn. tot wethouder van onderwijs te Amsterdam, zijn de laatste dagen sterk vermin derd. Door onderlinge besprekingen tusschen vrij zinnige Raadsleden staat, volgens de »Tel." thans vast, dat er minstens zes liberale Raadsleden zijn die eer op een sociaal-democraat dan op mr. S. de Vries hun stem zullen uitbrengen. Mét de 17 stemmen der sociaal- en vrijz.-democraten zou dat zestal Vormen de volstrekte meerderheid in den Raad. Zoodat, bij dezen stand van zaken, de herkiezing van mr. De Vries hoogst onwaarschijn lijk wordt. De verkiezing in Den Haag I. De IJaagsche correspondent van »de Tijd" zegt, dat er in de kiesvereenigingen tot dusver weinig lust is om den zetel, waarvoor een nieuwe ver kiezing zal worden uitgeschreven, aan de S. D. A. P. te betwisten. Pandhuiswet Binnenkort zal, naar het »N. v Ned." verneemt, bij den Amsterd. Raad worden worden ingediend een voordracht betreffende het toezicht op pand jeshuizen. Zooals men weet, heeft de nieuwe Pandhuiswet dit toezicht aan de gemeentebesturen opgedragen en nu zullen B. en W. aan den Raad enkele be palingen voorstellen, krachtens welke aan de Brandweer het toezicht wordt opgedragen op de inrichting der pandjeshuizen. Er zullen zeer strenge eischen gesteld worden aan de huizen. Onbrandbare zolders en berg plaatsen met groote ruimte zullen voortaan noodig zijn, indien de pandjeshuishouder zijn bedrijf wil blijven uitoefenen. Een deskundige voorspelde het blad, dat ten gevolge van deze strenge eischen aan de gebouwen gesteld, nagenoeg alle pandjes huizen zullen moeten verdwijnen. Zuiderzeevisschery. Men schrijft aan de »Stand.": Wegens de aanwezigheid van vele jonge ansjo vis is door de Volendammer visschers besloten gedurende een bepaalden tijd niet te visschen in het Hoornsche Hop en enkele andere gedeelten van de Zuiderzee. De ontevredenheid onder de elders wonende visschers zal, naar vermoed wordt, tot dat besluit wel aanleiding hebben gegeven. Het blijft evenwel te wenschen, dat eens nauw keurig zal worden onderzocht, opgegeven en open baar gemaakt, hoeveel kleine visch, genaamd »nest, aan den vischafslag en in de haven te Volendam wordt aangevoerd per jaar. Zulk een onderzoek zou kunnen leiden tot het herwinnen van veler vertrouwen Daar te Volendam beweerd wordt, dat de visch afslag niet behoort aan de gemeente Edam, hoewel daarboven staat, „Gemeente Vischafslag," maar waarschijnlijk aan een paar notabele heeren, kan het onderzoek Daar verkiezing geregeld worden. De meeste visschers blijven uitzien naar ver bodsbepalingen tegen het dooden van kleine vischi waarvan de inspectie zich behoorlijk op de hoogte stelt. Opheffing van de geheimhouding van het ver handelde in den Zuiderzeevisscherijraad wordt algemeen begeerd. Weerbericht, Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 2 Sept. 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 770.9 te Vlissingen Laagste barometerstand 748.8 te Harparanda. Verwachting tot den volgenden dagaan vankelijk zwakke veranderlijke later meest ooste lijke, wind, licht tot half bewolkt, waarschijnlijk droog weer, mogelijk nachtvorst, dagtemperatuur warmer. Op aonpmige gïaatóem is hel watergebrek al zeer' ver gevorderd. Zoo vernemen we, dat inge zetenon van Haqgeveen, het water van Nieuw- Amsterdam, door famiiSe gezonden krijgen. (Meppeier Ct.) Uitvinding. Men meldt uit Rotterdam: Door den ingenieur van hiett waterschap Schou wen, jhr. De Murajt te Zierikzee, reeds bekend door verschillende vindingen op het gebied van zeeweringen, is een nieuw toestel" bedacht en in toepassing gebracht om het waterbel'oop van een dijk zonder afdamming droog te leggen. Het toe stel: bestaat uit een op eigenaardige wijze gecon strueerd schip, dat teglen dien oever wordt ge varen. Het toestel' is in België hij een kanaal- wierik met succes in toepassing gebracht. Giste r-m iddag half vijf is in het politiebureau aan de Hoofdstraat verbonden de 8-jarige Ph. van Kampen, wonende Heerenstraat, die even te voren aan het Hootdplein op een lantaarnpaal was geklommen en er afgevallen. Vermoedelijk had de knaap het neusbeen ge broken. Leerplichtwet. De sociaal-democratische Kamerclub heeft hel wetsvoorstel gereed tot uitbreiding van den leer plichtigen leeftijd, tot het veertiende jaar, in ver band met de uitbreiding van het arbeidsverbod tot dien leeftijd. Eierhandel. Door een aantal eierhandelaren uit den Gelder- schen Achterhoek, de Graafschap Zutfen, Deventer en omgeving en de Veluwe worden pogingen aan gewend om een vereniging op te richten, die zal trachten verbeteringen aan te brengen in den eierhandel. Een voorloopig program van actie be vat de volgende punten le. Rijkswet, voorschrijvende stempeling van alle buitenlandsche eieren 2e. Rijkswet, waarbij de verkoop van bedorven eieren strafbaar wordt gesteld 3e. Verbetering van misstanden op binnenland- scbe markten 4e. Samenwerking met bestaande vereenigingen in zake voorlichting der kippenhouders, subsidi- eering van fokstations, enz. 5e. Het oprichten, waar zulks noodig wordt geoordeeld, van markten of mijnen. Gisteren is bij de politie aange- geven, dat Zaterdag tusschen Schiedam en Vlaar- dingen zekere A. H. S., wonende te Rotterdam, van een kolentransporteur in de Maas is ge vallen en verdronken. Het lijk is tot heden nog niet gevonden. H e d e n-m orgen is door de politie een man aangehouden, die even te voren in een dei havens een pak met doosjes schoensmeer had geworpen. Vermoed wordt, dat de man, die zeide te Rotterdam thuis te behooren, dat pak ont vreemd had. Een onderzoek wordt ingesteld. UIT ROTTERDAM. In de ontwerp-gemeentebegrooting der gemeen te Rotterdam voor 1913 komt de mededeeling van den directeur der gemeentereiniging aldaar voor, dat, wanneer de aannemer op tijd klaar is, in Mei van het volgend jaar met het verbranden van vuil te Rotterdam een aanvang kan worden gemaakt. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Dinsdag 5 Sept. 2 u. Gemeenteraad. Woensdags 24 u. Stedelijk Museum. Doeleplein. Consulaatwezen. Bij Koninklijk besluit van 26 Augustus 1911 is de heer J. Oriol y Salas erkend en toegelaten als vice-consul van de Republiek Cuba, te Rotterdam. Diplomatie. Reuter seint uit Parijs, dd. gisteren Aan de »Temps" wordt uit Boekarest geseind, dat de Roemeensche gezantschapsraad te Parijs Mitilineu is benoemd tot gezant te 's-Graven- hage. Gemeentepolitie. De Bond van Gemeentepolitiebeambten zal zijn algemeene vergadering houden op 20 en 21 dezer te Kampen, en te Zwolle. O.a. komt aan de orde statu ten-wijziging. Watervoorziening in Noord-Brabant. Door Burg. en Weth. van Breda is aan den Gemeenteraad een blanco-crediet gevraagd voor een onderzoek naar de uitbreiding der prise d'eau voor de waterleiding in verband met de onder handelingen tot aansluiting van Dongen en Oos terhout. Nationale Vereeniging voor Vrouwenarbeid. Ondanks de beschikking van den minister van justitie waarbij de meerderheid van het Bestuur, bestaande uit de heeren mr. Bakker van Bosse, Boddaert Schuurbeque Boeije, Holtinus en Met horst, werd gehandhaafd heeft de presidente, mejuffrouw M. van Dijk, geweigerd haar als zoo danig te erkennen. In een dientengevolge door de vice-presidente, mevrouw Bakker-van Bosse uitgeschrevenbestuurs- Spoorwegpersoneel. De Nederl. vereeniging van spoor- en tramweg personeel bereidt voor een adresbeweging onder het Nederlandsche spoorwegpersoneel aan den minister van Waterstaat voor algemeene loons verhooging. In dit adres wordt gezegd, dat de onderteeke naars kennis genomen hebben van de reglement dienstvoorwaarden, welke Januari 1911 inwerking zijn getreden en van het voornemen van den Minister om in den loop van 1912 bedoelde reg lementen aan te vullen ten opzichte der bestaan de pensioenbepalingen bij S.S. en H.S.M., en de onderteekenaars Z. E. verzoeken bij deze gelegen heid de bestaande bepalingen te willen herzien, om {te komen tot een algemeene verhooging der loonen. Bij het adres is een memorie van toelichting gevoegd. Aan de besturen van de bestaande spoorweg organisaties, met uitzondering van den Bond van Orde en Recht en Plicht, is door het H. B. van voornoemde vereeniging een exemplaar van het adres toegezonden met verzoek de onderteekening te willen bevorderen. Het hoofdbestuur van de Nederl. vereening van spoor- en tramwegpersoneel heeft voorts tot de H. B. von St. Rafaël en den proct. chr. bond van spoor- en tramwegpersoneel het verzoek gericht een gemeenschappelijke enquête in te stelten naar de arbeidsverhoudingen van het spoorwegpersoneel. Gebruik van loodhoudende verven. B. en W. van Amsterdam hebben praeadvies uitgebracht op de adressen van de sociaal-techni sche vereeniging van democratische ingenieurs en architecten, waarbij werd vezocht, om, behoudens in enkele uitzonderingsgevallen, het gebruik van loodhoudende verfstoffen voor gemeentewerken te verbieden. B. en W. herinneren er aan, dat de Raad zich 30 September 1908 vereenigde met het advies van B. en W., om bij gemeentewerken door de ge meente slechts zou worden toegestaan het gebruik van loodwit, hetwelk fabriekmatig met zuivere Doodslag. Men meldt ons uit Den Haag Omstreeks halftien gisteravond kwamen, voor zooverre de inlichtingen, die ter plaatse verkregen konden worden, juist zijn, eenige opgewonden personen in een lokaal in de Korte Molenstraat te 's-Gravenhage, waar het Leger des Heils eene godsdienstoefening hield en gaven door hun luid ruchtig gedrag een adjudant van genoemd leger aanleiding hun te verzoeken het lokaal te verla ten. Een van de levenmakers moet toen een mes hebben getrokken en een persoon, die zich voor den heilsoldaat stelde - volgens anderen was het de heilsoldaat zelf een of meer messteken hebben toegebracht, tengevolge waarvan deze spoedig overleed. Politie en justitie stelden onmiddellijk een on derzoek ter plaatse in. Een nieuw reddingsmiddel. Vrijdag, 1 September, is in de diepte vijvers van het Kon. Park op het Loo, oen demonstratie gegeven met de drijtstof „Rettung". Hierbij waren tegenwoordig Z. K. H. de Prins der Nederlanden en vele dames en heeren der Hofhouding van H. M. de Koningin en Z. K. II. den Prins. Eerst begaf zich te water een man, geheel gekleed, die in zijn tricot-onderkleeding een lap „Rettung droeg. Ofschoon deze persoon niet kon zwemmen, ploeterde hij, giedragen door ie bewuste stof, tot in het midden van dien vjjver en bleef daar rustig drijven, de handen onder zyn hoofd. Op verzoek ging' hij daarna rechtop m het water staan en vermocht zic'h naar he lleven te bewegen in elke richting. Daarna volgde iemand in de uniform van onderofficier der Duit- sche infanterie, m©t helm, laarzen enz. en voor zien van een gewieer en veldkijker. Deze, die ook de zwemkunst niet machtig was, begaf zich naar het diepste gedeelte en terwijl hij rechtop stond', met borstt en schouders ruim boven water, oriënteerde hij' zich met kaart en binocle en schoot daadna enkelte malen met het grootste gemak, afeof hij zich op vasten bodem bevond. v Vervolgens kwam iemand aan de beur.t die uitstekend kon zwemmen en duiken: een instruc teur van de bad- en zweminrichting van Heem stede Obelt, te Amsterdam. Deze w:a.s niet ah leen gehteel gekleed in een scheepsuniform, doch had hierover een zwaar oiliepak aangetrokken: eten pantalon en jas van zwaar geolied en ge- teend linnen, een paar waterlaarzen en een zuid- wester. Met deze kleeding dreef hij: als een Kurk op het water en ofschoon hij zich daarna alle moeite gaf onder water te komen, mocht dit hem niet gelukken. Z. K. H„ die veel' belang stelde in deze de monstratie, liet zich dpor den heer O. L. J. Sik keus uit Amsterdam, die de proefneming leid de, alles nauwkeurig verklaren en verzocht dezen daarop nog iemand zonjder de drijf stof te water te laten gaan en door een der anderen ie laten „redden". Op den rug van den „drijvenden" redder weid hij spoedig op het droge gebracht. Z. K. H. die den wensch te kennen gaf een P'foef te nemen met de bemanning der red- dingbooten aan den Hoek van Hofland betuigde zijn dank aan den heer Sikkens voor -liens be langwekkende demonstratie. Ongelukken. Vrijdagavond is in de Merwede onder Gorinchem van het Rijnsleepschip Fahrwohl een éénjarig kindje over boord geraakt en ver dronken. - Aan den Loosduinschen weg te 's Gravenhage werd een man, bij het smeren van het drijfwerk in een fabriek, door een drijfriem gegrepen en rondgeslingerd. De kleeren werden hem nagenoeg geheel van het lichaam gerukt en de linkerarm werd hem op twee plaatsen verbrijzeld. Naar het ziekenhuis vervoerd, bleek zijn toestand niet zonder levensgevaar. Brand, De »Geld" maakt melding vaneen brand m het kasteel Bleijenbeek te Afferden ge meente Bergen (L.), vroeger in eigendom toebe- hoorende aan de graven van Hoensbroeck, thans bewoond door Fransche Zusters, zonder over den omvang van de ramp iets naders te kunnen mededeelen. W a t e r n o o d. Men meldt uit Texel Slootten en poefen zijln hier gieheel uitgedroogd liet anders vogeuirijfoe Texel1, is nu, arm aan vogels, daar ze zich grootendetefs buiten de zeewerinig op schorren en ondiepten ophouden. Het WhteiTgtebrielk Haat zich meer en meer ge voelen, daar ook de putten bijna of "ohe-of ledig geraken. Zwermen insecten. Gisteravond vlogen om den toien der R.-K. kerk aan de Emmastraat te Hilversum zulke groote zwermen insecten, dat velen met beslistheid beweerden, dat zij de rook wolken uit den toren zagen slaan. De brandweer werd gealarmeerd, die den toren van onder tot boven onderzocht, doch niets verdachts vond. Hooge temperatuur. Zaterdag j.l. be reikten de temperatuur te Maastricht, de Bildt en Groningen ongeveer het zelfde maximum te weten 34 30®, 31 gr. C. als zij vroeger bereikte. Te Vlissingan werd het vroeger bereikte maxi mum van 283 gr. C. met 2.4 gr. overtroffen, ter wijl het maximum te den Helder 4 8 gr. onder het vroeger bereikte van 29® gr. C bleef. Te Winterswijk werd het in 1906 bereikte maxi mum van 316 gr. met 0.3 gr. C. overtroffen Straatrumoer. - De Amerikaansche mevrouw Isaac L. Rice heeft haar Europeesche zomerreis ditmaal benut om een studie te maken van het straatrumoer in de groote steden. Zij is voornemens daartegen een veldtocht te prediken. Mrs. Rice s grootste vijand is de automobiel-hoorn. Parijs staat, volgens de Amerikaansche dame, aan de spits van alle rumoerige steden; dan volgt Londen, dan New-York, dan Berlijn. Te Parijs kon de anti-rumoerige reizigster constateeren, dat haar eigen chauffeur in 2£ minuut 55 maal van z\jn signaalhoorn gebruik moest maken en dat nog wel in een nog niet eens zeer drukke straat. Uit het raam van haar kamer in een in het Wes ten van Londen gelegen hotel kon mrs. Rice con stateeren, dat des avonds tusschen 8.30 en 8.50, m 20 minuten tijds derhalve, 488 automobiel signalen gegeven werden. Een uur later, en nog vóór dat de schouwburgen afliepen, telde zij in een half uur 656 automobielhoorns, die hun on welluidenden alarmkreet uitbazuinden. Een speelhol belegerd. De politie te New-York was te weten gekomen, dat ineen afge legen straat een speelhol bestond, waar hooge som men in omgezet werden. Woensdag wilde ze het

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2