Dagblad voor Schiedam Omstreken. De Financier. 34ste Jaargang Donderdag 7 September 1911. No. 10112. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. Binnenland. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 1—6 regels 0.92elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wórdt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijkadverteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. De Marokkaansche kwestie. Dti rijkskanselier hleieft gister te Kiel1 na het vertrek van aartshertog Frans Ferdinand a,ai) boord van de „Hohenzoitern" eein langdurig on derhoud met den Keizer gehad. Met grocte spanning, zegt de „Lokaf Anzeigier", mag men de eerstvolgende samenkomst van Cambon em von Ki d e rïen-W ach ter tegemoet zien, Welke waarschijnlijk heden zal1 plaats vinden. Op de groene tafel' van hiet ministerie van buiten- fa.ndsch.e zaken ligt het lijvige Franjstihe ontwerp van het verdrag, dat veile bladzijden spreekt over "wal de republiek verlangt of wemsebt en o zoo weinig van dat, wat zij! bereid is te geven, en daarnaast ligt het Duitlsohe tegenontwerp, waar van de Franschen hetzelfde zulten zeggen, ,als Wat de Duitschers van het hunne zeggen. Maar ofschoon het in den aaid moet liggen van pen document, dat zooveel politiek© en economische detail-vraagstukken moet oplosten, dat de moe ring van de belanghebbenden en de deskundigen moet worden ingewonnen ©n nog menig uur van zwaren geestelijken arbeid noodig zal zijn voor alle, geschillen .uit dein weg z'ijin geruimd, toch- bevatten deze beidie stukken de kern van de overeenstemming in zich. Hunne samensmelting zal' ten sllotte de nachtmerrie van de volkeren Wegnemen, welke nu sedert maanden op hen drukt. Bij den goeden wil, welke de vertegenwoor digers van de beide grapt© naburige..volken be zielt, kan reeds hledem afe vaststaand' worden aangenomen, dat eein overeenstemming zal .Wor den bereikt. De „Poist" traohifjt© gisteravond een gerucht te verspreidén, dat diet voorstellen van Cambon, niet zouden aan,genomen zijn en dat daardoor da toe stand ernstig zou geworden zijn. Dit bericht wordt edhtter officieus tegengespro ken. De „Köllnische Zeitumg" verneemt nog uit Ber- Bjn Aan de Dudtsch-Franisiclhe onderhandelingen heeft van den aanvang af de gedachte ten groind- slaig gelegen, dat Duitechland vooir zijne oepono- teiscihe werkzaamheid iin Marokko zekere waar borgen zou krijgen en dat Frankrijk ons voor heit bekomen van politieke vrijheid van bevve- Sïng op 'koloniaal gelbied zoiu moeten schadelpo's steilten. Teir vieirvulliing vara dezei Duitsche wen- S'chiein heeft Frankrijk hier nu Maandag door Cam- kon een schriftelijk ontwierp van een verdrag lktem overhandigen. Het onderzoek van de Fran- Seh© voorstellen geeft aainlteiding tot Duiteche tegenvoorstelten. Er moeten herhaaldelijk deskun- digiem geraadpteegjd worden, voor verschillende ponten tot in bijzonderheden afdalende overzieh. hffl gemaakt warden, maar ifèieds is zooveel vóór bereidend wterk verricht, dat bijl goeden wil aan Weerskanten een spoedige uitkomst va,n de on- 'h-'''handelingen verwacht mag worden. De Berlijnsche correspondent van de Temps" Boeiende Roman. (Naar het Franseh.) 37) Det heeft hem slechts een oogenblik gekost de ru't met den elleboog in te drukken, de dasspeld, ^elke Mordy aan zou klagen, in diens kamer te ^erpen en zich weer even snel te verwijderen, kij gekomen was. De moordenaar in het jboordsalon teruggekomen, verzuimde alleen de jamden behoorlijk te sluitenhij trok ze slechts "Uw verklaring is zeer vernuftig", zei Queyrat, ttaar door de geheele verantwoordelijkheid van j?n moord op één man, dat is tot nu toe op •t^hand te laten, legt zij ons niet uit hoe komt dat de bediende van Odon Wegrow plot ting verdwijnt, op den dag zelf der misdaad, onder zijn patroon eenige reden voor dat over ijld vertrek op te geven, dan alleen het voor- ensel van een dépêche, die hem noodzaakt, Parijs verlaten. Bovendien heeft mij de huisbe- barster, die ik heden in verhoor nam, ver eerd dat er nooit eenig schrijven, nooit eenig a^0ek voor dien huurder is gekomen. Van een St £en kant kan die ruit gebroken zijn door ephan Mordy, die in zijn verwarring en den en de „Libörté" wieiden mogelijk met wat over schatting uit ovelr den invloed en den druk, die de financieeje en commercieele Duitsche kringen op de ruitsohe rtegeerinig geoefend hebben. In een uitvoerig hoofdartikel bespreekt de Temps" vender hoe een toekomstig actoio'rd er wat Marokko betreft uit moet zien. De „Temps" betoogt, dat tete voorkoming van verrassingen Duitschïand ook uitdrukkelijk de middelen moet goedkeuren., die Frankrijk wil' aanw-elnden om zijn heerschappij over Marokko te bevestigen. Onder die middelten noemt do „Temps" o.a., dat Frankrijk alle punten van Marokko, waaromtrent 'het dit nopdig zal achten, militair zal kunnen bezetten. Een Fransdie func tionaris. resident of commissaris, zal den Sultan terzijde moeten gesteld warden'. Deze resident zal' voor den Sultan ook de diplo matieke relaties met andere mogendheden waar nemen. Verder allgehjeelfe Fransche controle op d© Marokkaansche financiën door de Fransch© rcigeering, tezamen miet den Sultan, verder mees ter van directie ©n. exploitatie der groobe ppen- bare diensten. Voor heit industrieel' gedeelte dier diensten vraagt Frankrijk geen voorrechten, maar het moet controle hebben op commercieel gebied. Vraagt Frajnkrijk geien monopolie, de douanege- l'ijkhieid zal' streng gehandhaafd worden. Indien Duitschïand echter ondier den naam van eCoriiomLsche waarborgen in werkelijkheid econo mische voordeellen vraagt, dan zal het hiervoor een prijs moeten betalten en baar aanspraken in Kongo naar evenredigheid verminderen. De „Temps" resumeert aldus: Alles Wat de politiek raakt onder onze oontriofe, alles wat com mercieel! is opletn voor allien, speciale ecoinomi- sche voordeellen én faciliteiten aan Duitschïand alleen tegen een billijken prijs en mits zij- niet rechten van derden benadeelten. Het accoord zal door Frankrijk en Duitschïand gezamenlijk aan de. goedkeuring van de amderteelkienajars van de acte van Alg'ecinas moeten worden aangeboden. Hier eindigt het citaat uit het. Tempsartikel; zooals wij reeds vroeger melden, denkt men dat do economische kwestie nog! de meeste en moei lijkste beraadslaging' zal eiscihien. Het «Journal des Débats" raadt in een hoofd artikel de openbare meening aan, «niet al te op timistisch te zijn met betrekking tot een snel en bevredigend verloop der onderhandelingen." Voor overdreven optimisme, zegt het blad, bestaat even weinig reden als voor het pessimisme van eenige weken geleden. Al wat wij zeker weten, is, dat Duitschïand Frankrijks voorstellen kent, maar aangaande Duitschlands antwoord op die voor stellen kunnen wij niet anders doen dan gissen- Daar is dus voor het oogenblik evenmin reden tot optimisme als tot pessimisme en het parool is«kalm afwachten". DUITSCHLAND. Na Frankrijk, heeft Duitschïand zijn (rotsche vloot in de Oostzee vertoond ©n in kalme, zakelijke berichten .geven de Duitsche' bladen er verslag van. Een fllolielje van 50 stoomschepen met be haast zijner toebereidsels zich geen rekenschap gaf van zijn bewegingen, maar zenuwachtig op gewonden was." «Zeer goed 1" antwoordde de agent. «Laat ons aannemen dat dit glas gebroken werd door den reiziger bij het gereedmaken van zijn valies. Hij is daarom niet minder onschuldig aan den moord. Inderdaad langs welken weg heeft hij kunnen binnendringen. Langs het balkon en het venster Neen, omdat, toen mijnheer de commissaris in het salon trad, hij de vensterramen, welke slechts van binnen kunnen geopend worden, gesloten vond. Door de deur Ook niet, omdat de sleutel ervan bij Gustaaf Marchand gevonden is geworden. Dus Stephan Mordy heeft niet in het appartement van René Bernard kunnen binnen dringen, dus is hij onschuldig." «Ten minste als hij niet voor halve rekening met den romanschrijver gehandeld heelt," zei de chef van den Veiligheidsdienst." «Deze veronderstelling kan de ware zijn," voegde Léguilion erbij. De rechter van instructie kwam tot dit besluit «De eerste zaak, welke te doen valt, is: aan mijnheer Odon Wegrow te vragen of hij de das speld met smaragden kop kent, als hebbende toebehoord aan het slachtoffer. Mijnheer Renard kan zich onmiddelijk naar den bankier begeven. «Vervolgens moet Stephan Mordy opgespoord worden. Als zijn schuilplaats ontdekt zal zijn, als men hem in mijn bureel en 't Paleis van ju stitie zal gebracht hebben, zal geheel het geheim itengslellenden heeft hleit schouwspel mede mo gen aanzien, maar toen n,a dé schouw de eigen lijke oefeniinjgien begonnen, werden de nieuws gierigen geweerd. Om tien uUr gisteranocihtend kwam de „Ho- hetizolteïln", met de adviesboot „Sleipner" achter zich, hij; het vuurschip van Paeik in het giezichit. Aan boord vajn het jacht waren de Keizer, aarts hertog Frans Ferdinand van Oostenrijk, admiraal' MontecuccoH, de bevelhebber van de Oosten- rijssch-Hongaarstehte vïoot, en de geheele Oosten- rijik'séh-Ho.ngaarsche marinestaf; verder de groot hertog van Oïdcmburg, prins Hendrik va.n Prui sen, prins George van Beieren, prins Fürsten- herjg, de vriend van den Keizer, en de rijkskan selier. 's Ochtends was het regenachtig geweest, maar toen de „Hohenzoitern" zee koos, schoon de de lucht. af en brak de zon door. En nu bood zich aan het oog een schouwspel, waarvan de Oostzee de wedeiiglade nqg .niet gezien had. Om kwart over tenien ontmoette de „Hiohemzoltem" de voorhoede van de vllont, die dadelijk het kanon liet bulderen, om 33 saluutsfcfhoten te lossen. Be schepen voerden in de fokkesteng de Duitsche, in den grooten mast de Oostenrijksch-Hongaar- sche ooriiqgtevlag. De manschappen paradeerden en riepen, terwijl zij de „'Hohenzoitern" voorbij voeren, driemaal! hoera. De Keizer stond met Frans Ferdinand op de bovenste commando-brug van he,l jacht. Alle s'chepen passeerden op een rij, met nauwkeurige inachtneming van de voor geschreven afstanden. Het voorbijvaren van de haelte linie, die zich tein naaste bij over 14 K. M. uhslrekte, duurde ongeveer een half uur. Voorop voeren de torpiedodivisies, te zamen 66 vaartuigen., achter die kwam het vïaggeschip van de vloot, dat dadelijk de linie vediet, om de „Hohenzol- ïern" te vol'gen dan 20 linieschepen, 4 ge pantserde kruisers, 8 kleine kruisers en twee- divisies mijnenzoekens. Het slot vormde een af- deeling onderzeeërs van 8 vaartuigen. De water- verplaatsing van alle schepen tezamen beliep 420,000 ton met een bemanning van ruim 25,000 koppen. Na de vloot geschouwd te hebben, ging de Keizer met zijne gasten van boord van de „Ho henzoitern" en scheepte zich aan boord van net vihgigiQscbip „Deu'tsehiand" in, om aan boord daarvan de verder© manoeuvres te volgen. Bezoek Koningin-Moeder. H.M. de Koningin-Moeder, vergezeld van baro nesse Van Ittersum, heeft gisteren een bezoek gebracht aan de naai- en breischool van de Com missie van Weldadigheid, door haar te Baarn ingesteld. H.M. werd ontvangen door de directrice, mevrouw A. Meulenbelt-van Sijn, terwijl een der oudste leerlingen haar een bouquet orchideeën aanbood. H.M. nam met veel belangstelling kennis van de vorderingen der leerlingen en -gaf aan elk een krentenbrood. zich als bij tooverslag ophelderen. Verschaf mij een uur onderhoud met den voortvluchtigen kan toorbediende en ik sta er u borg voor, dat ik het raadsel opgelost heb." XV. De vlieg en de spin. Telkens als een rechter van instructie een ge vangene ondervragen wil, teekent hij een man daat, waarbij deze opgeroepen wordt, voor hem te verschijnen. Dat deed Queyrat, en dientenge volge werd Marchand uit Mazas gehaald en per celrijtuig naar het Paleis van Justitie vervoerd. Men geleidde hem in een zaal speciaal bestemd om gevangenen oogenblikkelijk te ontvangen. Men noemt haar de Muizenval, La Souriciéreze be staat uit een reeks van afzonderlijk kooien, geslo ten met sterke deuren en voorzien van sloten welke niet gemakkelijk open te steken zijn. Mar chand werd in een dezer opgeslotenhij wachtte daar het oogenblik af, voor den rechter van instructie gebracht te worden. Queyrat teruggekeerd in zijn bureel na het onderzoek in de verlaten woning van Stephan Mordy, wandelde daar weer van de breedte in de lengte, op en neerhij overwoog de nieuwe elementen, welke zoo even in de instructie ge bracht waren en bereidde zich tot het verhoor van Marchand, wachtende, om het te beginnen, op de inlichtingen, die Leo Renard van Odon De herkiezing van wethouder De Vries te Amsterdam. Na het »Hbl." verneemt, is bij mr. De Vries nog een poging gedaan door wisseling van functies in het college van burgemeester en wethouders een ander met het beheer der atdeeling onderwijs te doen belasten. Gistermorgen heeft een der liberale raadsleden mr. De Vries gevraagd, of deze een verklaring wilde afleggen, dat hij tot ruiling van zijn functie als wethouder van onder wijs met die van wethouder van armwezen en gezondheidsdienst bereid was. Dr. Jitta zou dan het beheer de onderwijsafdeeling op zich kunnen nemen en aldus werd betoogd alle liberalen zouden mr. De Vries steunen. Mr. De Vries heeft pertinent geweigerd zulk een verklaring af te leggen. Het blad kan hieraan de mededeeling toevoe gen, dat Dinsdagavond na afloop der raadsverga dering de functies in het college van dagelijksch bestuur opnieuw verdeeld zijn en mr. De Vries met het beheer van de afdeeling onderwijs is belast, terwijl ook overigens geen verandering aangebracht is. Mr. De Vries ontvangt van vele zijden geluk- wenschen met zijn herbenoeming, niet alleen van geestverwanten, maar evenzeer van vrijzinnige zijde. Directeuren van Hoogere Burgerscholen, hoofden van openbare lagere scholen, onderwijzers autoriteiten en particulieren uit Amsterdam en van elders doen van hun belangstelling blijken. De groote manoeuvres Van goed ingelichte zijde vernam de »N. Ct." dat wanneer het heden nog stiet zal hebben ge regend, de Geneeskundige Dienst aan den minister van Oorlog het voorstel zal doen om, in het be lang van den gezondheidstoestand der troepen, de groote manoeuvres niet te doen doorgaan. Ook het «Vaderland" sprak van geruchten dat wegens de ontzettende droogte en het veelvuldig heerschen van mond- en klauwzeer de legerma- noeuvres deze maand niet gehouden zullen worden. Bij informatie aan het departement van Oorlog deelde men aan «De Avondpost" mede, dat van eventueel te nemen maatregelen aldaar nog niets bekend is. Eerste Kamer-verkiezing. Na bekomen machtiging van H. M. de Konin gin, zullen de léden der Staten van Noord-Holland in de tweede helft dezei' maaind worden opge roepen tot verkiezing van eeln lid der Eerste Ka roer (vacature mr. Van Leeuwen). Dr. Kuyper. Dr. Kuvper is dezer dagen van zijn verblijf in Dresden te 's-Gravenhag© teruggekeerd. Naar de „Ned." uit de beste bron verneemt, maakt de oud-minister het zieer wiel!, en heeft zijn lang durig verblijf buitenslands gunstige uitwerking ®elhad- i !.m 1.1iiiil Mr. C. J. A. Heydenrjjck. -j- Gistertnorgen is, naar het „Hglz." meldt, na eten ongesteldheid van eenige dagen in het 'ge. Wegrow zou aanbrengen. De rechter behoefde niet lang geduld te oefenen, want weldra klopte men aan de deur van zijn bureel en de politie agent trad binnen. «Hebt gij den bankier gesproken vroeg Queyrat. «Ja, mijnheer de rechter." «Kent hij de dasspeld met smaragden kop «Ja, mijnheer Bernard droeg haar dikwerf." «Liet mijnheer Wegrow den indruk blijken, welke de aankondiging van die vondst op hem maakte." «Hij scheen er in't eerst zeer over verbaasd. Hij riep het uit dat Stephan Mordy onmogelijk een dief en een moordenaar kon zijn. Zijn ge wezen bediende boezemde hem een volstrekt ver trouwen in. Mijnheer Wegrow stelde mij tal van vragen, betreffende het gerechtelijk onderzoek in de woning van Stephan Mordy. Vooral scheen hij te willen weten hoe men de gebroken ruit ont dekt had wie er het eerst op gelet had welke indruk deze ontdekking op elk der aanwezigen maakte en welke verklaringen er over gegeven werden. Vooral stelde hij er belang in uw ziens wijze erover te vernemen." (Wordt vervolgd), V. r £5 7 WW» m JLAV^V V WA

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1