Stads- en Gewestelijk Nieuws. In onze Vroedschap. V sticht V om-burg ondef Vught de hear mr. C. J. A. Heydenrijck overlieden, een' der veteranen van de katholieke partij. De, heer Heydenrijck wtelrd in 1832 te Amster dam geboren, promoveerde aan da Universiteit te Leiden tot doctor in de heide rechten, had vain 1862 lot 1883 zitting in de Tweede Kamer, werd in 1883 tot lid van den Raad van State benoemd en was1 van 1897 tot 1898 lid van tien Raad van Voogdij1 over* H. M. de Koningin. Voor de katholieke zaak stoind de heer Hey- deinrijck steeds onvermoeid in de bres, ep. met name voor het katholiek onderwijs zijn zijn ver diensten zeer groot. Internationaal Instituut voor do Statistiek. Die regeering was gisteravond de gastvrouw tegenover de afgevaardigd ten ein leden van het 13de congres van het Internationaal institunt voor, statistiek. De reg©eriin1g' was vertegenwoordigd door heit eene-comité van ontvangst: de ministers va;n binneto'Handsclhie zaken, van buitenlandse,he zaken, va,n financiën, van waterstaat en van land bauw, en verder door den commissaris der Ko- jniugin in Zuid-Holland. De ontvangst vond plaats in de Ridderzaal op het binnenhof te 's-Gravenhag'e. Dei statistici van Europa en overzeieschie 'landen werden in deze hisitarisiohe ruimte in kennis ge bracht met de autoriteiten van Hand, stad, pro. vincie. Hof en Hegieir. Onder de genoodigden wanen vele Iteden van de Statein-Geineraal, den raad van state, den Hoogen Raad, de rekenkamer, de Heden van Gedep. Sta ten, o. a. de heereïi' IJzermans 'en Vegtel, de burgemeester en de Wethouders der residentie, de burgemeester van Amsterdam, verschillende .generaals en hoofdofficieren van het garnizoen 's-Graveinhajgie, gezanitien en andere leden der di plomatie, verscheide met hunne dames. Na do gebruikelijke voorstelling aan de minis ter-gas tbeeren, zag men den congressisten weldra in gesprekken geiwikkield met de aanwezigen. Een strijdorkest teisterde de .ontvangst op. Paleis van Justitie te 's-Bosch. De gemeenteraad van 's-Hertogenbosch nam Dinsdagavond tot voorstel aan van B. en W. om de regeering in overweging te geven geen ander terrein te bestemmen voor het nieuw te bouwen paleis van justitie dan dat, waarop thans de bijzondere strafgevangenis staat. Het ongeluk op de »Hertog Hendrik." De minister van marine heeft telegrafische mededeeling ontvangen van den commandant der zeemacht in Oost-Indië, meldende dat de toestand der gewonden aan boord van Hr. Ms. pantserschip ïHertog Hendrik" bevredigend is. ïDe Roode Dinsdag.'' Dinsdag heeft een deputatie uit het Partijbe stuur der S. D. A. P. een onderhoud met den Haagschen burgemeester gehad, naar aanleiding van het verzoek om op Dinsdag 19 September een kiesrecht-optocht toe te staan. Maandag is aan den Minister van Binnenland- sche Zaken het verzoek toegezonden, om op 19 September, des namiddags ongeveer halfdrie, aan het Partijbestuur der S. D. A. P. gelegenheid te geven hem het kiesrecht-petitionnement aan te bieden. De extra trein uit Amsterdam zal vertrekken op den »Rooden Dinsdag" des morgens om onge veer halfnegen. En zoo noodig een tweede trein om ongeveer 10 uur. De eerste trein vertrekt weer van Den Haag des avonds om halfzeven en om ongeveer 8 uur de tweede trein. (Stand.) Provinciale Statenverkiezingen. ROTTERDAM. De uitslag van de stemming voor de verkiezing van een lid voor district I, is dat herstemming moet plaats hebben tusschen mr. A. de Jong (a.-r.), die 2589 verwierf, en H. Spiekman (s.-d.), die 2163 verkreeg. Op den heer J. J. Pelt (lib.) werden 1112 stemmen uiigebracht. Weerbericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen; van 7 Sept. 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 768.2 te Munchen. Laagste barometerstand 751.4 te Bodo. Verwachting tot den volgenden dagveran- delijke wind, nevelig tot licht bewolkt, droog weer, koelen nacht, overdag warm. Brievenbussen. Die waarnemend directeur van hlet postkantoor te Schiedam brengt ter allglemieene kennis, dat lieden de brievenbussen op het Hoofd tegen de Politiepost eln die in die Hagiaistraat1 verplaatst zuilen worden r,esp. naar de Brouwerstraat en dei Beierlandischte' straat hoek Groenelaan, tevens ent deze wieek bij de Ambachtsschool ein aan de Lange NieuWstoaat bij de brugwachterSwoning nieuwe brievenbussen in gteforuik worden, ge steld. 11 Serenade. De nauwe toegang tot de Westmolenstraat, aan de zijde van de Lange Haven, was gister-avond 9 ure versperd door een aantal muzikanten, door Jichtdragers begeleid. Hét harmoDie-orkest nSt. Ambrosius," onderafd. van den Ned. R. K. Volks bond afd. Schiedam, bracht eene serenade aan het echtpaar R. Steens en P. Steens Marijnen, dat zijn 40-jarig huwelijksfeest vierde. De aan leiding daartoe was dat de zoon, P. Steens, van het jubileerend echtpaar, als werkend lid van het harmonie-orkest deel uitmaakt. Dat dit verrassend huldebetoon in het late avonduur, ook bij den omweg dien het orkest door de stad maakte, veel belangstelling wekte, is wel te denken. De heer T. P. Kr'ij!get, ontvanger de ff directe belastingen, alhier, hleieft, wegens het he reiken van den leeftijdgrens, met ingang van 1 Januari 1912 eletrvoil' onitsfejg verzocht. In de politiewacht aan de Hoofd straat zijn gister-middag op verschillende tijdstip pen verbonden de 10 jarige L. Mastenbroek, wo nende Maashofje, die door een anderen jongen een gat in het hoofd was gestooten, en de 12- jarige H. van Vonderen, wonende Dwarsstraat, die bij het weg werpen van een stuk glas eene bloedende wonde aan de rechterhand had beko men. G i s t e r-m i d d a g 33/4 u u r vielen twee jongens, J. Noordijk en A. Vroombout, beide wo nende Hoofdstraat, al spelende in de Buitenhaven- De jongens werden door een schipper en ande ren weder op het droge gebracht. Van-morgen is de 10-jarige T. H. Kruining, wonende Gerrit Verboonstraat, aan de Schie te water geraakt. De jongen werd door den tweeden sluiswachter en een spoelinghaler behouden op den kant ge bracht. UIT OVERSCHIE. Electrisch licht. Door B. en W. van Overschie was eenigen tijd geleden de vraag tot het bestuur van Rotterdam gericht of het bereid zou zijn aan die gemeente electriciteit te leveren en zoo ja, op welke voor waarden. Door de aanneming, ten vorigen jare, van het voorstel betreffende levering van electri- schen stroom aan Hillegersberg hebben B. en W. van Rotterdam aangenomen, dat in stroomlevering buiten de gemeentegrens ook door den raad een belang voor Rotterdam wordt gezien. Het kwam er thans derhalve slechts op aan omtrent de te stellen voorwaarden overeenstemming te verkrij gen, waarvan het gevolg is een ontwerpovereen komst die B. en W. thans den raad ter goed keuring aanbieden. Uit dit ontwerp blijkt, dat het in hoofdlijnen gelijk is aan de bovengenoemde overeenkomst met Hillegersberg. Met het oog op de te maken kosten van den kabelaanleg tot aan de grens is voor den duur van het contract, zijnde ten min ste 15 jaren, een minimum-ontvangst van 11500 'sjaars gegarandeerd. De verrekening van den geleverden stroom, die door aan Overschie te verhuren meters wordt opgenomen, geschiedt uiteraard tusschen die gemeente en het electrici- teitsbedrijf. Overschie treedt dus zelve in contact met hare afnemers. Bedongen wordt intusschen weder, dat zij daarbij niet gaat onder het te Rotterdam geldende tarief en dat eventueel met grootverbruikers te sluiten bijzondere overeenkom sten de goedkeuring van het College behoeven. Wat den aan Overschie te berekenen prijs be treft, zeggen B. en W. in hun te begeleidend schrijven, zoo valt in het oog te houden, dat de zaak zich hier anders voordoet dan met Hillegers berg. In laatgenoemde gemeente toch heeft men voornamelijk te doen met grootverbruikers van krachtstroom en is derhalve eene regeling doel matig geoordeeld, waarbij Rotterdam bij iederen verbruiker aldaar het stroomverbruik van den meter doet aflezen en de gemeente Hillegersberg liet door iederen verbruiker verschuldigde aan Rotterdam betaalt. Het verschuldigde wordt be rekend naar het Rotterdamsche tarief, waarop aan Hillegersberg eene korting van 15 pet. wordt toegestaan. Overschie behoeft daarentegen de electriciteit voor kleine verbruikers, die den stroom voornamelijk voor verlichting bezigen zoo zal die gemeente zelve afneemster zijn ten behoeve van de straatverlichting. In die omstandigheden acht de Directeur het wenschelijk, dat de normale regeling wordt gevolgd, die ook bij waterlevering toepassing vindt, en dus de stroom en bloc wordt gemeten aan de grens en daarnaar de betaling wordt berekend. Deze is gesteld op een prijs van 12 cent voor avond- en 5 cent voor dag- en nachtstroom. Wanneer de prijsregeling in de bijzondere over eenkomsten, die Rotterdam met hare grootver bruikers sluit, gunstiger wordt, zal de aan Overschie berekende prijs daarmede om de drie jaren in overeenstemming worden gebracht. In de plaats van den heer Jacs. Post, die bij de laatste verkiezing niet herkozen werd als lid van den gemeenteraad, is tot wethouder be noemd de heer A. van Vliet Pz. UIT ROTTERDAM. De heer J. van Vessem (chr.-hist.) heeft voor de benoeming tot wethoifder bedankt. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Woensdags 24 u. Stedelijk Museum. Doeleplein. Installatie Raadsleden Benoeming Wethouders Burgerlijk Armbestuur Gehuwde onderwijzeressen Ambtenaren gemeentewerken. De traditioneele Raadszitting op den eersten Dinsdag van September heeft over 't geheel het eigenaardig verloop gehad dat de wet haar oplegt. Toch was er wel iets bijzonders aan deze zitting waar zij aanvankelijk een goeddeels leege zaal te zien gaf, die weldra werd aangevuld door het zevental gekozen of herkozen Raadsleden, dat, door den waarn. secretaris, den heer Van Luik, begeleid, zich plaatste voor den stoel van den voorzitter om de vereischte eeden, den zuiverings- eed en den grondwetseed, af te leggen. In het kort gelukwenschend woord dat de voorzitter tot de nieuwgekozenen- richtte, legde hij terecht den nadruk op het vele dat van de werkzaamheid der Raadsleden niet alleen in den Raad, maar ook in de commissies gevorderd wordt. Velen die, voor het Raadslidmaatschap aangezocht, meenen dit zoo nog wel eens er bij te kunnen waarnemen, mogen dit wel bedenken. Nadat de voorzitter nog een kort waardeereud woord aan den heer Kranen, die 18 jaar Raadslid was, had gewijd, namen de leden hunne zetels in, de beide jongste gekozenen aan een apart tafeltje binnen den hoef van de groote tafel, tegenover den officieelen verslaggever want ons benauwd raadzaaltje blijkt de 23 nau welijks te kunnen bergen. Er moest nu geloot worden wie van de vier in District II gekozenen 't kortst, tot 1915, zal zitting hebben; het lot viel op Jonas, den heer Van Westendorp, die dus 't eerst zal hebben af te treden. Toen de lange reeks van ingezonden stukken doorworsteld was, was eerst de gewichtige wethouderskeuze aan de orde. De drie wethou ders, die zich aan het ostracisme van den Raad moesten onderwerpen, zaten blijkbaar niets op bun gemak achter aan de tafel, waar zij voor- loopig plaats hadden genomen en wierpen ver moedelijk begeerige blikken naar de open plaatsen naast den voorzitter. Maar de Raad was hen ge nadig: met resp. 12, 13 en 15 stemmen werden de heeren Lagerwey, Goslinga en Van Westen dorp waardig gekeurd weder hunne oude plaatsen in te nemen. De heeren De Graaff, De Jong. Klein en Wittkampf kregen elk nog een of twee stemmen, een profetie der toekomst? Het ge lukwenschend woord van den voorzitter, toen bij zijn trouwe medewerkers weer terug zag, was zeker uit het volle hart gesproken. Wij gelooven hem op zijn woord, als hij zegt dat het College hard werkt en wij hopen dan ook van dat hard werken de rijpe vruchten weldra te zien, niet alleen in een richtige afdoening der loopende zaken, maar ook in een krachtig initiatief om groote zaken te ondernemen, verschillende kwes- tiën op te lossen, die in Schiedam maar immer onoplosbaar schijnen te zijn. Dan zal ook zeker het woord van den heer Van Westendorp be waarheid worden, die, aansterkend wat de heer Lagerwey van het goede voorbeeld van den voor zitter zeide, den wensch uitsprak dat wij eens den burgemeester, wanneer hij zijn taak zal be ëindigen, dankbaar zullen zijn voor hetgeen hij voor Schiedam zal hebben verricht. Moge dan dit viertal eens voor Schiedam blijken te zijn geweest, wat het bekende drietal voor de oude stad aan de Waal was Onze prachtige ter reinen aan de Maas schreeuwen om mannen van energie die ze door havenaanleg en spoorweg verbinding weten productief te maken; worden ze in dit viertal gevonden, dan zullen later hunne portretten wellicht niet prijken in een der lokalen van Schiedams Raadhuis, maar hunne gedachtenis zal voortleven onder allen wien het waarachtig belang van onze goede stad nauw ter harte gaat. De benoeming van leden in de vaste Raadscom- missiën bracht weinig verandering in die colleges de heer Houtman nam in de commissie voor Gasfabriek en Drinkwaterleiding de plaats van den heei Kranen in, en de heer Smit, die niet meer voor Gemeentewerken wenschte herkozen te wor den, werd in die commissie door den heer Schreu- der vervangen. De heer De Graaff kreeg bereids twee commissieri: die van de. Plaatselijke Strafverordeningen en de Financieele Commissie, daai bij resp. den heer Kranen en den heer mr. Jansen vervangend, in wiens plaats de heer De Jong tot voorzitter van laatstbedoelde commissie werd gekozen. Na het trekken van de afdeelingen voor het onderzoek der gemeente-begrooting en de benoe ming van .een lid in de commissie van het Al gemeen Handels-entrepot, waarbij de heer Hout man in de plaats van den heer Kranen werd gekozen, kwam aan de orde de benoeming van leden in de commissie voor het Burgerlijk Arm bestuur. Onze lezers zullen zich herinneren wat tot die benoeming aanleiding gaf. De tegenwoor dige leden van het Burgerlijk Armbestuur namen collectief ontslag, omdat de wethouder, de beer Lagerwey, krachtens 's Raads besluit tot verte genwoordiger van het gemeentebestuur bij die commissie werd aangewezen en dus als dwarskij ker aan de commissie werd toegevoegd. Door B. en W. werden ter vervulling der vacatures dubbeltallen voorgedragen, die waarlijk niet uit sluitend onder de arristocatie waren gezocht menschen die meerendeels ook den strijd des levens wel hebben gekend en dus mogen geacht worden met de nooden en behoeften der armen wel ver trouwd te zijn. Toch was deze aanbeveling niet naar het genoegen van vroede De Bruin, die weer kwam met de stereotiepe klacht, dat zijne partij bij deze voordracht weer was uitgesloten en daar aan en passant de klacht verbond dat hij ook nu weer bij deze benoeming der vaste Raadscommis- siën geheel was gepasseerd. Tot ons genoegen is 's Raads voorzitter op die klacht slechts even ingegaan: eene partij, die den arm van den werkwillige verlamt, die den werkman onthoudt wat hem 't eerst toekomtde vrijheid om op een eerlijke wijze zijn brood te verdienen, behoort niet in eene commissie van armenzorg vertegen woordigd te zijn. Dat hebben, mèt het College, 's Raads vroeden terecht ingezien. Toen nog een enkele benoeming, voor het Mu seum, was gedaan en metx de.j Gemeenterekening die van de Huishoud- en Industrieschool was goedgekeurd, kwam het veelbesproken voorstel om mevr. BoerSonneveld, wegens haar huwe lijk, als onderwijzeres aan school E ontslag te geven, aan de orde. Men zal zich herinneren wat tot dit ontslag geven aanleiding gaf. De Raad drukte in een zijner zittingen in 1909 door het aannemen van een motie van mr. Jansen de wen- schelijkheid uit, dat ingeval van huwelijk de betrok ken onderwijzeres voor ontslag zou worden voor gedragen. B. en W., zich daartoe verbindend, deden nu hun belofte gestand door mevr. Boer voor ontslag voor te dragen. Tegen dit alleszins logisch voorstel kon zeker, waar de principieele strijd in uitvoerig debat reeds vroeger was uitgestreden, weinig verzet worden verwachttoch hebben vroeden De Bruin en Koopmans, daarbij gesteund door den heer Ris en den wethouder Van Westendorp, die ook in deze van het College afweek, getracht het principieel debat te heropenen, gelukkig met weinig succes, daar de wethouder van onderwijs, de heer Goslinga, en de heer Wittkampf hun door hunne bondige opmerkingen den pas afsneden. Terecht zei laatstgenoemde dat 't hier een prin- cipe geldt waarover niet te redeneeren is, waar omtrent geen bekeeringen onder de leden der rechterzijde zijn te maken. Naïf was de opmer king van den heer Ris omtrent het tijdstip waarop men de gehuwde vrouw niet meer in de school wenschthij weet toch maar al te goed, dat dit volstrekt niet de eenige reden is waarom men de gehuwde onderwijzeres uit de school verwijdert. De gehuwde vrouw behoort evenmin in de school als in de fabriek en zij die uit schandelijk geldbejag hun duren plicht niet willen vervullen, het doel van het huwelijk voorbijzien, behooren zeker niet in dat in lage streven gesteund te wor den de afschuwelijke praktijken van den tegeii- woordigen tijd behooren zeker niet aangemoedigd te worden door een Raad die zich in groote meer derheid christelijk noemt. Dat hebben ver weg de meeste van s Raads vroeden begrepen en daar om stemden zij voor het eervol ontslag geven aan adressante, die 't zelf niet had willen vragen. Nadat deze kwestie aldus was beslistvroede De Bruin nam 't eerst de wijk toen hij ook hier weer zijn verzet zag ïkelderen" had de Raad nog alleen af te doen het voorstel tot vaststelling eener nieuwe verordening tot regeling van de indee ling en bezoldiging van de ambtenaren bij gemeen tewerken, die hoofdzakelijk aanleiding gaf tot op merkingen van den heer Evers, door den wethou der van gemeentewerken, den heer Van Westen dorp, beantwoord. Verschillendeambtenaren worden daarbij anders ingedeeld en bezoldigd. De voornaam ste wijziging is zeker wel dat de heer Bubberman, inspecteur wordt van het bouw- en woningtoe zicht en als onder-directeur van gemeentewerken door den heer Wichern wordt vervangen, terwijl de heer Dominicus, met den titel van hoofdop zichter, in zijn zorg voor de plantsoenen een zelf standige positie krijgt, op een jaarwedde van f 1600, die hem zeker geen reden geeft tot klagen. Nog een enkele machtiging werd aan B. en W. verleend en de Raad had zijn omvangrijke taak in de traditioneele zitting volbracht, 't Was in middels kwart over vijf geworden 1 In het gewone Raadsverslag is abusief gezegd, dat de wet op het Lager Onderwijs de gevolgen van ontslag van onderwijzers regeltdit moest zijn gevallen. GEMEENTEBEGROOTING 1912. I. Ontvangsten. Wij laten hieronder volgen een uittreksel uit de Begrooting voor 1912. Hoofdstuk I. (Ontvangsten wegens vroe gere diensten) geraamd bedrag fl5.168.70i v.j. f21,498.01, uitkomst 1910 f3.792.76; Hoofdstuk II. (Inkomsten uit bezittingen) geraamd bedrag f 8411.34^, v.j. f 7965.57i, uit komst 1910 f7983.12. Huur van huizen en andere gebouwen is ge raamd op f2361.-, v.j. f2248.-, uitkomst 1910 f 2278.-. Huur of pacht van landerijen geraamd bedrag f1063.50, v.j. f 1105.50, uitkomst 1910 f1066.50. Pacht van de jacht en visscherij fill,—, v.j. f 14.50, uitkomst 1910 f 14.50. Cijnzen en erfpachten f2246.47., v.j. f2249.47, uitkomst 1910 f2127.62. Recognitiën ter zake van vergunningen f 107.37L v.j. f76.10i. Verkoop van oude materialen en andere roe rende goederen f850.—, v.j., f600.—, uitkomst 1910 f864.50. Hoofdstuk III, Afd. I. (Inkomsten we gens diensten door de gemeente bewezen) geraamd f 108.352. v.j, f110962.uitkomsten 1910 f 106429.41 i.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2