Dagblad voor Schiedam en Omstreken. De Financier. IP34ste Jaargang. Dinsdag 12 September 1911 No. 10116. Aan den Maaskant. Officieele berichten. Bekendmaking. FEUILLETON. Buitenlandsch Nieuws. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland f2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 1—6 regels 0.92elke regel daarboven 15 cent. Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor her li aaldel ij k adverteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Legger van wegen en voetpaden Bubgemeester en "Wethouders van Schiedam, Gezien art. 3 van het reglement op de wegen en voetpaden in de provincie Zuid-Holland Brengen ter openbare kennis, dat de op den llden dezervoorloopigvastgestelde legger der wegen en voetpaden in deze gemeente, te rekenen van heden, gedurende een maand op de secretarie dezer gemeente ter lezing is nedergelegd en dat belanghebbenden, gedurende die maand, mogelijke bezwaren schriftelijk bij den Gemeen teraad kunnen indienen. Schiedam, den 12den September 1911. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, j Mi L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, v. LUIK, L.S. III. (Slot.) Reeds wezen wij er op, dat er behalve behoefte aan een nieuwe haven aan den Westkant, ook noodwendig zoo spoedig mogelijk dient gezorgd te worden voor de totstandkoming van een spoor wegverbinding van de gemeentegronden aan de Maas met het Europeesche spoorwegnet. Aan den Oostkant zijn de belangen van de gemeente Schiedam sedert geruimen tijd niet meer van voldoende gewicht om aldaar spoorwegaan sluiting te maken. Sedert Rotterdam in de onmiddellijke nabijheid een nieuwen havenspoorweg heeft verkregen, kan Wellicht alleen de vraag nog overwogen of het zijn nut kan hebben het maken van een zijtak op dien spoorweg door en ten behoeve van particu liere ondernemingen te bevorderen. Wij hebben totnogtoe niet kunnenbegrijpen Waarom Schiedam niet zekere rechten heeft weten verkrijgen ten behoeve van de industrie aan den Oostkant, toen die spoorweg tot stand kwam. Maar gedane zaken nemen geen keer, zoodat we over een spoorwegverbinding op Schiedamsch grondgebied aldaar niet al te optimistisch denken. Burgemeester Versteeg was wel-is-waar destijds ijverig werkzaam voor een spoorwegverbinding aan de oostzijde der stad, maar de stand van 2aken is zoozeer gewijzigd, er wel niemand tneer zal verwachten, dat ons gemeentebestuur bet initiatief zal nemen voor den aanleg dier spoorwegverbinding. Aan den Westkant verkeert onze stad in zeer gunstige omstandigheden. Die zijde van de ge rente leent zich bijzonder voor verdere uitbrei ding. In het rapport door den ingenieur Fijnje, in ^873 uitgebracht, werd reeds op de groote betee- Kenis der aansluiting van de gronden aan de Westzijde van den Maaskant met het Europeesche spoorwegnet gewezen. Ingenieur Fijnje zeide in diens rapport:... «zoo Boeiende Roman. (Naar het Franseh.) 41) »Gij zijt wreed 1 Men ziet wel dat gij een eeJsaai'd zijt 1 Een jonge man zou mij dadelijk o 1 geruststelling gegeven hebben. Maar gij, gij mii 61 mÜn smartis het voor u dan een genot stukko idof^ liddenGiJ sniJdt miJ het hart in j,rrw Waarom zegt gij mij niet eenvoudig: vrouw zal niet gearresteerd worden?" keHrkehi!!:echtsplegiDpheeft soms harde noodza- niet I en— Kan >k mij verbinden uw vrouw dat 'uten kerkeren, als het mij bewezen wordt Z1J uw medeplichtige is atchand schoot in een zenuwachtigen lach belnft We' na'ef'" r'eP bij uit, «van u eene tie e vorderen 1 ïIs een rechter van instruc- P verplicht zijn woord te houden WellLWaS fen °°genblik van stilte, gelijk aan die, som« ,onder een van wolken zwarten hemel, 's plaats grijpt tusschen twee donderslagen in. J?. magistraat overwoog 2; le bemint zijn vrouw tot in het dol- plg? i. 'k za' mÜ van d'1 gevoel bedienen." u hij sprak, elk zijner woorden wegende Verhaal my wat er gezegd is in uw onder- ooit, dan moet Schiedam er nu op bedacht zijn om zijne handelsbeweging met het bestaande spoorwegnet aan te sluiten. Daarvoor is in den tegenwoordigen toestand eene ruime fiksche haven voor het spoorwegvervoer, in aansluiting met pakhuizen, die aan den spoorweg verbonden zijn, onontbeerlijk en volstrekt noodzakelijk. Zoolang de Hollandsche weg bepaald was door de steden Rotterdam en Amsterdam, kon door de concur rentie met den waterweg eene spoorwegaanslui ting nooit van zulk een overwegend belang zijn, dat zij op meerdere of mindere ontwikkeling van de stad, belangrijken invloed zou hebben. Nu echter de spoorwegen weldra zullen aangesloten zijn en de verbinding met het hart en het zuiden van Duitschland met België en Frankrijk zonder overlading in wagons verzekerd is, zal men lang zamerhand in den voordeeligen toestand van Hamburg en Antwerpen kunnen komen." Het rapport betoogt dan de wenschelijkheid der aansluiting aan de toen ontworpen Hoek-van- Ilolland-lijn. Met zijn betoog voor de noodzakelijkheid der aansluiting aan de Hoek-van-Holland-lijn zal men ook thans nog gevoeglijk kunnen meegaan. De spoorwegverbinding kan op geen betere wijze tot stand worden gebracht dan door het maken van een zijlijn naar het Sterrebosch vanat de Hoeklijn. Een deskundige verzekerde ons, dat een spoor weg van de Hoek-van-Holland-lijn naar de ge meente-terreinen aan den Maaskant niet meer dan f 130.000.zal kosten, met inbegrip van de kosten van aankoop van eenige perceelen grond in de nabijgelegen polders. Een blik op de kaart van Schiedam en omge ving zal de overtuiging schenken, dat de afstand van den Vlaardiugerdijk tot aan de Hoek-van- Holland-lijn niet groot is. Op het traject Vlaar- dingschen dijkHoek-van-Holland-lijn behoeven geen kostbare kunstwerken te worden gemaakt, zooals b.v. overbruggingen van breede wateren. Het traject Vlaardinger dijkMaas is eigendom van de gemeente. De grond is hier op hoogte, zoodat daar slechts de spoorrails op een grintbed- ding zijn te leggen. De vraag is nu maar of we van de H. IJ. S. M. of de S.S, (van welke Mij. de H. v. H. lijn het eigendom is), medewerking voor den aanleg kunnen verkrijgen. Het is voor Schiedam van veel belang bij een eventueeie overeenkomst zooveel mogelijk voor- deelen te bedingen. Wij zouden al veel gewonnen hebben, indien die overeenkomst kon geschieden op de basis als te Rotterdam steeds heeft plaats gehad. De ge meente draagt daar de kosten van den onder bouw en het onderhoud daarvande bovenbouw geschiedt voor rekening der betrokken spoorweg maatschappij. Maar ook indien geen van beide maatschappijen bereid mocht zijn op die wijze met Schiedam samen te werken, dan trachtte men het spoorwegvraagstuk toch op te lossen, zij het dan ook door het brengen van groote offers door Schiedam. houd met René Bernard. Daarna zal ik zien of het mij mogelijk is, op mijn woord, u eenige ge ruststellende zekerheid te geven over het in vrij heid laten van mevrouw Marchand." «Mijn eed breken 1 riep de schrijver uit. »Gij vraagt het mij nogmaals. Ziehier eens en voor altijd mijn antwoord nooitIk behoor niet tot de politieik breek mijn woord niet 1" «Beleedigingen 1" riep Queyrat uit. «Bedenkt gij dan niet dat ik over u een willekeurige macht bezit »Gij maakt er ruim gebruik van I" antwoordde Marchand met bitterheid. Komaan, mijnheer, gij hebt mij voor heden genoeg doen lijden. Zend mij naar mijn cel in Mazas terug. Ten minste, zal ik daar alleen zijn." «Mij verlaten 1" zei Queyrat op ironischen toon, «O nog nietWij hebben nog niet afgedaan 1" Hij opende een lade van zijn bureau, haalde er een sleutel uit, waaraan op het eindje bind touw een zegel van rood lak hing. «Kent ge dezen sleutel vroeg hij terwijl hij hem den schrijver aanbood Marchand bezag hem en antwoordde «Neen." «Het is geen sleutel van uw appartement of van een meubel, dat gij in gebruik hebt. «Neen, ik heb er geen dusdanige te mijnent. «Ik zal u dan zeggen wat hij is. 't Is de sleu tel, die de buitendeur opent van het appartement van René Bernard." «En welnu 1" Wij vertrouwen, dat men zal inzien, dat spoor wegaansluiting een der eerste eischen is, om de gemeente-eigendommen aan den Maaskant in exploitatie te brengen. Ontegenzeggelijk zal Schiedam zich zware of fers moeten getroosten om de uitvoering van de zoo hoognoodige werken aan den Westkant der stad mogelijk te maken. De financieele zijde van het vraagstuk weegt zwaar. Maar zijn de financieele bezwaren abso luut onoverkomelijk? Is er van het Rijk of van de Prov. Staten geen steun te verwachten Voor hen, die niet over de voldoende gegevens beschikken, is het inderdaad moeilijk te beoor- deelen in hoeverre het nog mogelijk is de bron nen van inkomsten dezer stad nog meer te doen vloeien. De gemeente zal, afgezien van het nemen van maatregelen tot bevordering van het verkrijgen van meerdere inkomsten (waartoe de aangekon digde verhooging van het haventarief reeds strekt voor de uitvoering van groote werken tot sluiting eener nieuwe leening moeten overgaan. Nu is het maar de kwestie deze leening tegen een lage rente en op gunstige voorwaarden te plaatsen. De financieele commissie heeft een wenk doen geven aan verschillende instellingen te dezer stede, om hare vrijkomende gelden te beleggen in ge meente-fondsen. Zou zulks niet van invloed kunnen zijn op het slagen van een nieuwe leening? De «Nutsspaarbank" heeft den bouw van het nieuwe Volksbadhuis hier ter stede mogelijk ge maakt. Zou het Weeshuis aan den L. Achterweg, hetwelk toch over flinke kapitalen beschikt, niet tot de meerdere welvaart dezer stad kunnen me dewerken Wanneer het b. v. eens een 3% lee ning van Schiedam geheel of gedeeltelijk kon overnemen, zou reeds veel zijn bereikt. De medewerking van de zijde der tegenwoor dige Regenten van het Weeshuis aan de welsla- ging van een nieuw leeningsplan dezer stad zou een grootsche daad zijn, die door het nageslacht op hoogen prijs zou worden gesteld. Verbetering. In ons artikel van gister stond, dat het Rijn schip «Hansa," hetwelk hier niet door de Buiten- sluis kon, 12010 ton mat. De inhoud van dit schip bedroeg 1210 ton. De Marokkaansche kwestie. Rt-uler seint uit Parijis Hef is waaitecMjnlijk, dat de minister van Bui len landsche Zaken in gunstigën zin de schikkin gen zal ontvangen, door Duitscihland aan die hiamd gedaan, om do economische gelijkheid ius'schen Je mogendheden in MaToikko to versterken, maar het zal hem onmogelijk- toeschijnen aan Duitschland de bevoorrechte economische positie toe te staan, die gewtenscht wordt. Wamt door concessies te dezen opzichte zou m|eti gevaar loopen zich de «Weet gij waar men hem gevonden heeft «Geenzins." „In uw studeerkamer Op uw bureau «Kom, kom 1 Dat is niet mogelijk «Ik bevestig het u. Zijn vondst is vermeld in het proces-verbaal van het gerechtelijk onderzoek dat ik in woning heb gedaaneen procesverbaal waaronder verscheiden ooggetuigen, uw vrouw zelve, hun handteekeningen geplaatst hebben. Het vinden van dezen sleutel ten uwent, op een meubel, dat gij het meest gebruikt, voor 't welk gij het grootste gedeelte van uw leven doorbrengt, is een nieuw bewijs uwer schuld, een verplette rend bewijs." «Hoe kwam die sleutel op mijn bureau riep Marchand uit. «Wie heeft er hem gelegd Want van zelf kon hij er toch niet komen," «Klaarblijkelijk, neen. Op die plaats kan hij alleen door uw vrouw of door u neergelegd zijn. Leg mij uit, hoe hij in uw bezit gekomen is. «Ik kan dat niet." «Ik vat het, dat het u zeer moeilijk valt. Kom aan, Marchand, daar zit gij vastBeken, dat gij de moordenaar van Rene Bernard zijt «Nooitantwoordde de romanschrijver met kracht. «Heden zooals gisteren, zooals eergiste ren, herhaal ik hetik ben onschuldig aan den dood van mijn buurman Ik zal het morgen, overmorgen altijd opnieuw zeggen Ik ben het slachtoffer van onverklaarbare omstandigheden. Ik betaal het gelag voor een of meer onbekende moordenaars, die deze omstandigheden gesmeed foi'mecle vijandigheid van de andere ondertee kenaren va.n de Algteciras-acte op den hals te halen, J Tegen andere punten van het Duitsch'e ant woord rijzen eveneens zeer ernstige bedenkingen. Be „Lokal An-zeiger" van gisterenavond schrijft: Nadat het nu zelfs in de Franscbe publieke opinie vast schijnt te staan, dat de Duitsche contra voorstellen zich in de eerste plaats tot oeconomische garanties bepalen, zij hier nog eens nadrukkelijk gezegd, dat Duitschland in zijn voor stellen geenerlei bijzondere oeconomische rech ten verlangt, en ook uit ter aard niet verlangen kan, maar dat het hoofdzakelijk g.aat om be veiliging tegen monopoliseering van ie publieke werken, mijnondernemingien en handelsrechten, zoowel als tegen eenzijdige handelwijzen in dou ane-zaken garanties die allen n;aties ten goede komen. Alleen het afslaan van compensatiegehied zal .beu onderwerp vaa een Duitsch-Fransch. afzon- derlijk verdrag kunnen zijn. Alle overige bepa lingen moeten echter als aanhangsel aan de Alge- ciras-akte opgevat worden, voor het geval dat ook de overige mogendheden in de Duitsche voor- stellen toestemmen om Frankrijk het protectoraat over Marokko te laten. Maar daar moet dan ook do. verplichting aan verbonden zijn, dat Frank rijk bereid is voor de rust en orde de garantie tegenover de- mogend-heiden te aanvaarden. In toonaangevende kringiein te Berlijn heerseht overi gens de opinie, dat die Marökko-affaire in de hoofd- punten, wanneer nipt onverwachte' dingen ge beuren, eind© dezer week geregeld zal zijn. Ook dc „Vossische Zeitung" verne,ej/nt, da.t Duitschland geen bijzonder© voorrechten eischt, maar slechts waarborgen, dat Frankrijk zijn poli tiek overwicht in Marokko, hetwelk Duitschland geneigd is te erkennen, niet misbruiken zal om de, andere mogendheden, die economische belan gen hebben in Marokko, te benadoelen. Wanneer do Franscben legen de Duitsche voorstellen geen andere bezwaren hebben, dan dat. aan Duitsch land ge«n bijzondere voorrechten gegeven kun nen worden, dan kan spoedig overeenstemming verkregen zijn. Hetgeen Parijsohe bladen weten te vertellen, b.v. dat Duitschland verlangt voor 30 pet. betrokken te worden bij den Marokkaan- scheu spoorwegaanleg, is niets dan ©en fabel. Duitschland behoeft niet bang te- zijn voor ©en „onthulling.'" Het bekendmaken va,n zijn eischen, welke niel anders verlangen dan het waarborgen van de gelijke economische rechten van alle na- ties, kan slechts in het voordeel zijn van Duitsch land. De Fransche avondpers acht h©t niet waar schijnlijk dat hef Fransche antwioord op de Duit sche tegenvoorstellen voor het einde van deze week naar Berlijn gezonden kan worden. Be bladen melden, dat de Fransche gezanten in Spanje, Engeland en Italië gister tie Parijs waren. Die „Telmps" bespreekt op nieuw de kwestie der economische eischen. Zij zegt o.a.Men her hebben, om mij in hun plaats schuldig te doen schijnen. Noch van nabij, noch in de verte heb ik iets met dezen moord uit te staan.ee «Verklaar mij dan de aanwezigheid van des slachtoffers sleutel op uw bureau «Wacht eens, er staat mij iets voor den geest zei Marchand peinzende. De rechter onderbrak hem met de spottende vraag «Misschien hebt ge dezen sleutel ontdekt inde enveloppe, die de tienduizend frank bevatte «Nu ben ik er!« riep de schrijver uit. «Ik herinner mij Uw woorden brengen mij de omstandigheden te binnen, onder welke ik dezen sleutel gevonden en mee naar mijn woning ge nomen heb. Het was daags na de ontdekking der enveloppe met tienduizend frank. Ik was naar beneden aan de huisbewaarster gaan vragen of zij dien avond te voren iemand het huis had zien binnenkomen. De trap weer opgaande zag ik op de rustplaats in den hoek, gevormd door den muur bij mijn deur, een sleutel op den grond liggen. Ik raapte hem op, opdat hij niet ver loren zou raken ik trad binnen en legde hem op mijn bureau. Zelfs herinner ik mij, dat ik erbij dacht: «Dadelijk zal ik aan de kindermeid zeggen, hem aan de huisbewaarster ter hand te stellen.« Doch al pratende met zijn vrouw, ver gat ik den sleutel, die daar bleef, tot het oogen- blik, waarop gij hem ontdekt hebt. Gij ziet°dat niets eenvoudiger is.« (W.ordt vervolg#},

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1