Verspreide berichten. Binnenland. 8Uds- ea Gewestelijk Nieuws. slaggcibiR „Hercules •ev-fiofipm te Cronuuthy aan, en ging zich dadelijk mekten bij Mc. Kenna. De opj ieX-hevelhebher Bridgeman world in don loop van Dinsdag vertvacht. Mo. Kenna zal de vloolffianoeuvres waarschijnlijk aan boord van het slagschip van den oppcr-beyfclhebber, de „Nep ten", b\jWonen. Maandag en Dinsdag werden te Cardiff bestel lingen van 20.000 ton kolen gedaan, die niet op dei g'etwone begrootirrg voorkwamen. Op bevel der admiraliteit Worden de steenkolen naar ver schillende havens aan de Naord-GosteTijfce kust gezonden, ondanks de hooge kosten, die aan dit transport verbonden zijin. Dit kolen transport is streng geheim gehouden. De steenkool wettl in kleine hoeveelheden verzonden, alsof het parti culiere doeleinden betrof. De admiraliteits-agent te Cardiff heeft last. ge geven, dat er RhionicLdaisteienkool, ze moge bosten wat ze wil, onmiddellijk per spoor naar Schot land moet worden vervoerd. De steenkool, die anders 15 shilling per ton, vracht inbegrepen, zou gekost hebben, kost, nu, op deze manier verzonuen, 25 shilling per ton. Op iederen goe derenwagen staat de aanwijzing: „Dringend; dienst van Z. M." Nu d,_ zaak toch is uitgelekt, verklaart d,o Enigielsche admiraliteit, dat er ptroevein werden genomen met de snelheid van het koilenspoor1- wegtranspoxt. SPANJE. Aan hielt „Berliner Tageiblatt" wordt uit Madrid gteBeind: De gister uit gdhleiel Spanje ingekomen sta- king'sherichten luiden fouitangiewoion ongunstig. Er zijn teekenen, die eb op wijzen, dat de beele beweging op revolutionaire doelieinden gericht is, In den ministerraad legde de minister van oorlog een opstelling van de beschikbare troe pen over De TOgeering1 is besloten om, ingeval van verstoring van de orde, mleit de moeste ge strengheid op te treden en de revolutionaire be weging, het kost wat het wil, te onderdrukken. Zooals men vreesde, heeft de s talking van de fabrieksarbeiders in hiet niijiveriheidsgebied van Bilbao eergisteren in Baracaldo tot bloedige bot singen met de gendarmen aanleiding gegeven. Manschappen van de politie zuiverden de straten met het blanke Wiapiein en vuurden op de troepen arbeiders, die miet steeman gooiden en met revol vers schoten en miet geweld het verschaffen van eetwaren aan de werkwilligen wilden verhinde ren. Hierbij zijn aciht arbeiders gewond, waarvan één doodelijk. Het bestuur van de arbieidiersviereenigingen te Bilbao besloot gisteren tot de algemeene staking. Be regimenten, die in Burgos ein Vitoria in gar nizoen liggen, zijin naar Bilbao ontboden. Volgens de „Berliner Zei bu ng aim Mittag" heb ben de stakers getracht een spoorwegbrug met dynamiet te doen springen; in Portugatete, de havenwijk van Bilbao, wierpen de vrouwen der Blakers zich met hun kinderen voor de loco motieven, «m hiet vertrekken der frteinen te ver hinderen. TURKIJS. Die „Politischie C'orrespondenz" meldt, dat on langs twee Russische oorlogsschepen, „De Stan- dart" eln de „Almas", door de Dardaneilten de Zwarte Zee zijn binoengestaamd. De Porte was aahVanfcpJijlk voornemens geweest zich met de grootste stiptheid a.an die voorschriften te hou den, volgens welke ide Dardaneillen voor oorlogs schepen gesloten nioeteln blijven, en het is de Russische regeering slechts miet de grootste moei te gein, de toestemming der Parte te verwer ven. Eerst nadat in allen vorm verklaard was dat de beide schepen van de lij'st geschrapt wa ren en nadat h'et geschut verwijderd was; moch ten de schepen door d|e Dardanellen varen. CHINA. Uit St. Petersburg seint de correspondent van het „Berliner Tageblatt" Het voornemen van de Monjgoolsche vorsten een deputatie naar St. Petersburg te zenden, om de: bescherming van Rusland in te roepen tegen da willekeur en onderdrukking van China, heeft de Chineesche regéering aanleiding gegeven de Mongoolsche vorsten naar Peking te ontbieden en bun eenige autonome rechten te waarborgen. Tegelijkertijd heeft echter China zijin troepen in Mongolië versterkt en sticht de negeering stelsel matig Chineesche volksplantingen in het Mon goolsche grensgebied. Hierdoor is in het Rus sische kabinet het vraagstuk van hiet aanleggen van den Semiretsjeje spoorwieg, welke Toerke- stan met den Siberisehen spoorweg zal verbin den, aa:n de opde gesteld. Rusland is op dit punt tegenover China volkomen wieerloos, daar het welken noodig heieft, om er troepen heen te krijgen. Dinsdag-avond, ongeveer zeven uur is de luitenant-luchtreiziger Chautard van de koloniale reserve, verbonden aan de luchtvaartschool te Cillacoublay, het slachtoffer geworden van een ernstig ongeluk. Op 3 meters van den grond is het toestel omgekanteld. De officier heeft in den val de ruggegraat gebroken. Hij is naar het hospitaal gebracht. Een personentrein, gister-ochtend 8 ure Toul Verlatend, is ontspoord op den wissel van Maxe- ville. Drie wagens zijn daarbij vernield. De chef van den trein is gedood. Drie dames zijn licht gekwetst. De dienst op den lijn Parijs-Straatsburg is langs een enkele lijn met overlading voort gezet. De Parijsche »Matin" publiceert een tele gram uit Konstantinopel, meldend dat te Neu- Renadek een compagnie van 120 man infanterie tot muiten is geslagen en haar kapitein en twee andere officieren heeft gedood. De groote manoeuvres. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden zijn voornemens van Vrijdag 22 op Zaterdag 23 September en van Maandag 25 op Dinsdag 26 September te Kerk-Avezaath te over nachten. Prinses Juliana blijft gedurende deze dagen op Het Loo. De Tariefwet. De Middenstandsbond zal, op verzoek van de vereeniging Handel en Nijverheid te Arnhem, gesteund door 34 andere aangesloten middenstands- vereenigingen, op 16 October, te Utrecht een buitengewoon congres houden, ter behandeling van het ontwerp-Tariefwet. (N. R. Ct Eere wacht. Tiel's Vrijwilligerscorps zal tijdens het bezoek van H. M. de Koningin te Kerk-Avezaath als eerewacht dienst doen. Uitvoer van varkens uit Nederland in Frankrijk. Reuter seint ons Havre De burgemeester heeft gevraagd ook Havre op te nemen onder de havens die vergunning hebben varkens uit Nederland in te voeren. Mr. W. F. van Leeuwen. Mr. Dr. W. F. van Leeuwen aanvaardt Zater dag zonder bijzondere plechtigheden het Commis sariaat der Koningin in Noord-Holland. 21 Sept. zal hij voor het eerst de Provinciale Staten presi- deeren. De heer W. F. van Leeuwen begaf zich gisteren naar Het Loo om in handen van H. M de Koningin den eed af te leggen. (nHbl") De oudste wethouder van Nederland. Dinsdagavond werd in de raadsvergadering van Vlijmen de oudste wethouder van Nederland, welke 90 jaren telt, met algemeene stemmen tot wethouder herkozen, terwijl een briefje blanco was. Tot leden van het stembureau werden ge kozen de heeren P. J. van Heesbeen en J. van Heivoort. ('s-Hrt, Ct.) Uitvoering pandhuiswet. De minister van binnenlandsche zaken heeft de Gedeputeerde Staten der provinciën uitgenoodigd bij hem in te zenden een exemplaar van elk der ingevolge de Pandhuiswet vastgestelde of nog vast te stellen reglementen (ook van wijzigingen van reglementen) voor gemeentelijke banken van lee ning en van verordeningen vastgesteld of nog vast te stellen ingevolge art. 37 dier wet (ook van wijzigingen dier verordeningen.) Ook verzoekt de minister hem jaarlijks voor 1 April toe te zenden a. opgaaf van het aantal der in het afgeloopen jaar door gemeentebesturen verleende toelatingen tot het houden van particuliere banken van leening b. mededeeling der in het afgeloopen jaar door gemeentebesturen genomen besluiten tot intrek king van toelatingen, met vermelding der gronden, die tot intrekking leiden, of tot weigering van een verzoek om toelating, met vermelding van de weigeringsgronden c. een verslag omtrent de onderzoeken, door gemeentebesturen ingesteld ingevolge artikel 38 der wet. Staatscommissie Kinderwetten. De Staatscommissie voor een vereenvoudigde redactie der Kinderwetten zal aan het einde dezer week hare werkzaamheden hervatten. De winkelsluiting. De vervroegde winkelsluiting te Amsterdam is een feit. Het Rijk heeft, naar bij informatie te 's Gravenhage werd meegedeeld, de termijn voor vernietiging of schorsing ongebruikt voorbij laten gaan, zoodat de verordening volgens de gemeen tewet afgekondigd kan worden. Rede van Mgr Callier. De afgevaardigde van den Heiligen Stoel, Mgr. Callier, Bisschop van Haarlem, stelde op het 13e Intern. Congres tegen het Alcoholisme, te Sche- veningen in het licht, dat de alcohol de werkzame oorzaak is van groote zedelijke ellende, daar hy het proces van den wil verzwakt en zijn onge lukkige slachtoffers van hun verstand, berooft, dat de grondslag is van alle zedelijkheid. De Katholieke Kerk heeft opgemerkt, dat van de meeste scheidingen in het huwelijk de alcohol schuld is. De Heilige Vader, die door hem hier spreekt, sympathiseert met de edele pogingen van zooveel personen van geest en hart, om den alcohol te bestrijden en zegent de beraadslagingen van dit congres van heeler harte. (Daverend applaus). De roode Dinsdag. De burgemeester van 's-Gravenhage heeft het partijbestuur d,er S. D. A. P. meegedeeld, dat de betooging voor het algemeen kiesrecht op Dinsdag 19 September kan worden gehouden, mits voldaan wordt aan de volgende bepalingen lo. geen mi litairen in uniform in den stoet2o. alleen wor den opschriften in den stoet gedragen, die betrek king hebben op den eisch om algemeen kiesrecht. De optocht zal den volgenden weg volgen Raam- weg, waar het meetingterrein gelegen is, Javabrug Nassaulaan, Sophialaan, Plein 1813, Alexander- straat, Parkstraat, Lange Voorhout, Kneuterdijk, Plaats. Op de Plaats scheidt de kop van den stoet bestaande uit leden van het Partijbestuur der S, D. A. P., uit het comité van actie voor het Volks petitionnement, de soc.-dem. Kamerfractie en eenige rijtuigen, waarin de doozen, die de peti- tionnementslijsten bevatten, zich van de betooging af om aan het ministerie van Binnenlandsche Zaken het petitionnement te overhandigen. De optocht trekt dan weer naar het terrein aan het einde van het Kanaal en langs den volgenden weg: Lange Vijverberg, Tournooiveld Korte Voor hout, Koningsbruglangs Malieveld, Koningskade en Raamweg. Tal van muziekkorpsen zullen de betooging opluisteren. Nopens het uur, waarop de optocht zich in beweging zal mogen stellen, is nog geen beslissing genomen. Naar wij vernemen, is aan de Rijksverzekerings bank de beslissing, of ambtenaren en beambten der bank door verplaatsing van verlofdagen kun nen deelnemen aan de kiesrechtmeeting te Den Haag, krachtens hun instructie overgelaten aan de hoofdcommiezen der afdeelingen. Zes hunner hebben besloten wèl en zes niet in te gaan op verzoeken van dien aard. (Tijd.) V oorzorgsmaatregclen. Uit de sLimb. Koer." Maandag zijn de troepen, te 's Bosch in garni zoen, naar Venlo en Roermond vertrokken. Met denzelfden trein werden ook vervoerd pa trooncaissons hooikistwagens en verdere voertuigen Een honderd man troepen zijn in Den Bosch gebleven, om, zoo noodig, verschillende bruggen in de nabijheid der stad te bewaken. De vertroepen zijn geheel uitgerust als in tijd van oorlog. Iedere manschap 130 scherpe patro nen, terwijl de sabels van officieren en kader geslepen zijn. Te Blerik wordt een tentenkamp betrokken door het 4e bataljon. De 3e en 4e compagnie 3e bataljon zal eveneens een tentenkamp betrekken bij de kazerne der cavalerie te Venlo. De luitenant-kwartiermeester Luger, van het 2e reg., zal optreden als verplegingsofficier van de troepen te Venlo. Uit Venlo meldt men: Maandag arriveerden alhier behalve infanterie uit 's Bosch, de afdeeling mitrailleurs uit Maas tricht. De stafmuziek der huzaren verwelkomde de troepen aan het station te Blerik met een vroolijken marsch. De troepen zijn gekampeerd over de brug en achter de huzarenkazerne. Uit Roermond meldt menAlhier zijn Maan dag ongeveer een tweehonderdtal manschappen infanterie uit Den Bosch gearriveerd, die in ten ten aan den linker Maasoever zijn ondergebracht. Nóg steeds wordt de Maasbrug door militairen bewaakt. Uit Echt bericht men: Maandagnamiddag arri veerde alhier de afdeeling mitrailleurs van Maas- stricht sterk plm. 50 manschappen, benevens 3 officieren. De troep overnachtte hier, om Dinsdag te 7 uur de reis naar Venlo voort te zetten. Men meldt, dat van het 2e bataljon (Maastricht) 2e reg. inf. een klein detachementje per compagnie aan de legermanoeuvres zal deelnemen. Naar de »Haarl. Ct." uit goede bron verneemt, begint heden op verschillende afdeelingen van de Centrale Werkplaats te Haarlem de werktijd van des morgens zes uur tot des avonds halfacht. De reden hiervan is, dat de Minister van Oorlog zooveel mogelijk rollend materiaal in gereedheid wil hebben. De divisie-commandant generaal-majoor F. Ton- net is gisteren te Amsterdam aangekomen en heeft op het Regimentsbureau van- het 7e reg- inf. in de Oranje-Nassaukazerne besprekingen ge houden met de te Amsterdam in garnizoen lig gende hoofdofficieren. Het »N. v. Ned." verneemt voorts, dat de forten in de onmiddellijke omgeving van Amsterdam geïnspecteerd zijn en dat de troepen dag in dag uit groote marchen maken met volledige bepak king en zwarren dienst hebben. Gisterenmiddag had er weer een bijeenkomst van den generaal met de officieren plaats. Ie Durgerdam en andere plaatsen binnen de stelling Amsterdam is vanwege de militaire over heid een onderzoek ingesteld naar het aantal, de grootte en den diepgang van botters en andere visschersvaartuigen, om deze, zoo noodig, ter be schikking te stellen voor militaire doeleinden. Ontslag gehuwde onderwijzeres. Te Amsterdam is een onderwijzeres, mej. M. Kooiman, in het huwelijk getreden met den heer Lub, onderwijzer aldaar. Deze dame heeft gewei gerd ontslag te vragen uit hare betrekking. Naar de »Tel." verneemt, kan nu binnenkort een voordracht van B. en W. worden tegemoet gezien tot ontslag van mej. Kooiman. Even zeker is het echter, dat die voordracht in den gemeenteraad een felle oppositie zal ont moeten. En hoewel nu de heer en mevr, Lub op die omstandigheid niet gerekend hadden immers het plan, dat zij thans volvoeren, koesterden zij reeds vóór de jongste periodieke raadsverkiezingen is toch zeker, dat door de veranderde samen stelling van den Raad die oppositie heel waternstiger en gevaarlijker voor B. en W. dreigt te worden, dan zij twee jaren geleden was. ïi»Destyds, in 1909, stemden nog maar 16 raads leden tegen ontslag bij huwelijk. Thans zullen zich bij de 17 democratische stemmen, die in elk geval tegen ontslag stemmen, allicht nog de stemmen van eenige andere raadsleden voegen, o a- die van de heeren Wijnmalen en Van Gich die ook bij de vorige gelegenheid tegenstemden. De kans, dat de oppositie het tot een meerderheid zal brengen, is dus niet gering, zegt het blad. Wear bericht. Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht 'n den morgen van 14 Sept. 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 769.6 te Valentia. Laagste barometerstand 747.8 te Hernosand. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matigen noordoostelijken tot noordwestelijken wind, afnemende bewolking, waarschijnlijk nog enkele regenbuien, iets warmer. De Schoolmis. De opening van het nieuwe schooljaar heeft ons weder het hartverheffend schouwspel te zien gegeven, dat wij jaarlijks in den loop der maand September mogen opmerken. Ditmaal in de kerk 0. L. Vrouw van den A. H. Rozenkrans, aan den Singel, werd heden-ochtend 8 ure het H. Misoffer tot intentie van de kinderen der katholieke scho len bij de opening van het nieuwe schooljaar opgedragen. De ruime kerk was in al hare beu ken nagenoeg geheel bezet door de schoolkin deren de meisjes met de eerw. Zusters, de jongens met de eerw. Broeders, beiden ook met de leekenonderwijzers en -onderwijzeressen die aan de verschillende scholen werkzaam zijn. Onder de H. Mis, door den weleerw. pater Poodt opgedragen, werden door het jongenskoor der eerw. Broeders eenige gezangen verdienstelijk uitgevoerdbehalve de gewone Latijnsche hym nen ook een Duitsch Communieliedje, dat een zeer stichtenden indruk maakte. Een opbeurend, hartverheffend schouwspel was t zeker, zoovele honderden kinderen onder de schutse van ons katholiek onderwijs veilig te zien bij het geheel eenig voorrecht waarop wij in onze stad mogen bogen dat er op onze scholen plaats is voor alle katholieke kinderen, zoodat er niet een aan het openbaar onderwijs behoeft te worden toevertrouwd. Dat voorrecht, 'twelk de katholiciteit in andere gemeenten ons moet be nijden, kan zeker niet genoeg op prijs worden gesteld. Werd 't ook goeddeels door de lofwaar dige offervaardigheid van Schiedams Katholieken voor hunne katholieke scholen verkregen, wij hopen, dat de algemeene sympathie en de krachtdadige steun van de katholieke ingezetenen dezer stad, steeds aan ons katholiek onderwijs zullen verzekerd zijn. Werken ouders en onder wijzers steeds eendrachtig samen om dat onder wijs de rijke vruchten te doen afwerpen, die wij er voor het tijdelijk en eeuwig heil der tal- looze toevertrouwde kinderen van mogen ver wachten Jubilea. Den 24sten dezer hoopt de zeereerw. pater A. Verhoeven, pastoor der St. Janskerk, aan de Lange Haven alhier, den dag te herdenken waarop hij voor 40 jaar zijne religieuze gelofte in de Orde van den H. Dominicus heeft afgelegd. De weleerw. pater Aghina, vroeger kapelaan der St. Janskerk alhier, thans in het klooster te Huissen, hoopt den 29sten dezer zijn gouden profes- siefeest te vieren. Nationale Schaakwedstrijd. Door de Schaak- en Damclub »De Koning" te Schiedam, zal op Zondag 24 September 1911, ter gelegenheid van haar 5-jarig bestaan, een natio nale schaakwedstrijd worden gehouden in het Café-restaurant van ouds de Sociëteit »De Vriend schap", Vlaardingerdijk alhier. Door het beschikbaar stellen van vele fraaie medailles en kunstvoorwerpen met diploma's, zullen vele schaakliefhebbers van andere gemeenten deelnemen. Onze stadgenooten kunnen wjj aanbevelen aan dezen belangrijken wedstrijd deel te nemen. Voor inlichtingen verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie. Van nacht is door de politie op gevangen een soort herdershond (trekhond), bruinachtig met zwarte vlekken (reu). Binnen 2 X 24 uren niet opgevraagd zynde, wordt de hond afgemaakt. De 15-jarige Jacob vanTilburg, wo- nende Maashofje, werkzaam op de glasblazerij van de firma Van Deventer, is heden-nacht omstreeks 1 ure aldaar van een 7 M. hoogen schoorsteen gevallen en is daarbij op een lier terecht gekomen. Geneeskundige hulp moest voor den knaap wor den ingeroepen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2