Gemengd Nieuws. Ingezonden. Kerknieuws. Ingezonden Mededeelingon. Hebt gij een nieraandoening Laatste Berichten. k Weerjberiebt Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht iu den morgen van 16 Sept. 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 773.7 te Valentia. Laagste barometerstand 752.3 te Seydisfjord. Verwachting tot den volgenden dag zwakke tot matigen, later toenemenden noordelijken tot westelijken wind, toenemende bewolking, later waarschijnlijk regen, zelfde temperatuur, mogelijk nachtvorst. „Vriendenkring." Wij vernemen, dat de eerste prijs voor het Stedelijk concours der Tooneelvereeniging «Vrien denkring" is aangeboden door den heer Honner- lage Grete, burgemeester dezer gemeente. „Orpheus Naar wij vernemen, zal vanwege «Schiedams Mannenkoor Orpheus" een onderlinge kwartetten- wedstrijd op Vrijdag 22 dezer, 's avonds 8 ure, worden gehouden. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het Commissariaat van politie Ceintuur,' lorgnet met een glas, horlogeketting, ring met sleutels, rijwielgereedschap. Terug te bekomen bij de volgende adressen Muilkorf, v. d. Dussen, Dwarsstraat 28siga renkoker, Krabbendam, Oude Kerkhof 18; heipalen, Soeters, Maashofje 36goud scheepje, wed. Krabbendam, Adrianastraat 1Spieren, Dolleman, Zeestraat 13eind touw, Blok, Bagijnehof 4 geitje, Kerssemeijer, Mariastraat 25boodschap- netje, Vermeulen, L. Haven 16zilv. medaille, Clements, Rozenburgsche straat 13 zilv. armband, Ouwendijk, L. Nieuwstraat 85eend, brugwachter aan de Spoelingbrug rozenkrans, Kerdel, Jacoba- straat 2. Gisteravond is de 17-j arige licht matroos M., wonende te Rotterdam, aan boord van het uitgaand stoomschip «Caledonia" van de kajuitstrap gevallen en heett daarbij den arm gebroken. De lichtmatroos werd overgegeven aan den kapitein van een juist passeerend stoombootje, dat hem hier aan den wal bracht, waarna hij naar het Ziekenhuis werd gebracht, waar hij voor rekening van den kapitein der «Caledonia" wordt verpleegd. Gisteravond 1 a at is iemand d i e o p den Rotterdamschen dijk fietste, aldaar in eene verzakking gereden, tengevolge waarvan hij in de naast den dijk zijnde heg terecht kwam en zijn fiets belangrijk beschadigd werd. Persoonlijk ongeluk had daarbij niet plaats. UIT VLAARDINGEN. Bij de aanbieding van de gemeentebegrooting voor 1912 zeggen B. en VV. dat, nu de dienst 1910 met een zoo belangrijk batig saldo, n.l. van f 36.691 sloot, het voor de hand ligt, dat het opmaken van deze begrooting weinig bezwaren opleverde. Niettemin zijn zij in hun verwachtingen om voor 1912 eene aanmerkelijke belastingver laging te kunnen voorstellen, teleurgesteld, zij kunnen slechts een verlaging van f4000 van den hoofdelijken omslag voorstellen. Verschillende uitgaafposten, o.a. voor de ver hooging van de wedden en loonen van gemeente ambtenaren en -werklieden, benevens voor het doen van bijzondere uitgaven terzake van de gemeentereiniging zijn verhoogd, en voorgesteld wordt, de prijzen van het munt- en lichtgas met i cent per Ms te verlagen, hetwelk eene mindere opbrengst van f7225 met zich zal brengen. Het was B. en W. niet mogelijk, het bedrag, dat door hoofdelijken omslag moet worden ver kregen, lager dan op f86.000 uit te trekken, zoodat het voor den dienst 1912 bezwaarlijk zal gaan, den aftrek voor noodzakelijk levensonder houd aanmerkelijk te verhoogen, wanneer men tenminste het vermenigvuldigingsgetal van het heffingspercentage hetzelfde wil laten als in 1911. UIT ROTTERDAM. W e thoud ersbenoeming. De Gemeenteraad heeft gisternamiddag tot wethouder benoemd in de vacature-Buskens den heer H. Stulemeyer, die de benoeming heeft aangenomen. Het college van B. en W. is nu weer voltallig. B. en W. hebben thans bij den Raad nadere voorstellen ingediend in zake den stadhuisbouw. Zij stellen den gemeenteraad voor lo. te besluiten dat de Raadhuisbouw zal plaats hebben in den omvang als volgens het ontwerp van professor Evers mogelijk is gebleken en hen te machtigen om in nader overleg met de Raad huis-commissie en met de door hen te benoemen jury over te gaan tot het richten van uitnoodi- gingen aan bouwmeesters, in voege als hierboven nader is uiteengezet 2o. hen te machtigen den bouw te doen uit voeren overeenkomstig het op die wyze te ver krijgen ontwerp, mits daarvoor een niet hooger bedrag dan 3^ A 4 millioen wordt vereischt. dianstvol leven van den hoogeerw. heer mgr- Andreas Joannes Brouwer een einde gekomen. Geheel overgegeven aan Gods H. Wil, is hij in den hoogen ouderdom van 79 jaren overleden. Den 21n Juni 1832 te Delft geboren als zoon eener zeer achtenswaardige katholieke familie, die zelfs vijf harer zonen als priesters aan Gods Kerk gaf, is deze voortreffelijke priester als oudste onder zijne eerwaarde broeders in een lang leven niet alleen de kroon en de roem zijner familie geweest, maar gold hij ook onder zijne mede broeders in het priesterschap als een toonbeeld van eenvoud en hooge priesterdeugd. Nadat hij de H. Priesterwijding den 17n Augus tus 1857 had ontvangen, was hij gedurende ver scheidene jaren als leeraar aan het seminarie «Hageveld" werkzaamtotdat hij tot deken van Alphen en pastoor te Aarlanderveen werd be noemd; maar naeenigen tijd die gewichtige functiën bekleed te hebben, keerde hij, tot regent van het klein-seminarie benoemd, naar zijn geliefd «Hage veld" weder. Toen mgr. Callier in 1903 tot bisschop van Haarlem was benoemd, koos hij den hooggeachten regent van «Hageveld", met wien hij zoolang in het klein-seminarie had samengewerkt, tot vicaris- generaal. Daarop kwam de hoogeerw. heer Brouwer naar Haarlem, kreeg zijne woning in de «vicarie" onmiddellijk achter de bisschoppelijke woning en vervulde nu bijna acht jaren dezen gewichtigen post tot hooge tevredenheid van zijn Bisschop, voor wien hij een bijzondere vereering koesterde en dien hij meermalen bij diens reizen verving. De nagedachtenis van mgr. Brouwer als een nauwgezet priester, een man van veel wetenschap en degelijke kennis, zal in het Haarlemsch bisdom steeds in eere blijven. Stil en ingetogen ging hij zijn weg en leidde hij een leven, dat niet °Pg'ng veel gerucht of opzienwekkend optreden maar dat, in nauwgezette plichtsvervulling ondanks weinig physieke kracht en wankelende gezond heid, geheel aan den dienst des Heeren was gewjjd. Moge dat zoo bescheiden, verdienstvol leven de eeuwige, onvergankelijke belooningvinden Waar de nagedachtenis van mgr. Brouwer steeds in dankbare herinnering blijft, voegt zeker aan zijne vele vrienden en vereerders en aan alle ge- loovigen in het bisdom een innig gebed voor de zielerust van dezen vromen priester. Hij ruste in vrede 1 gebruik nikken, alsdan wcgden zij in de gele genheid gesteld, om in Delfshaven de tram naar Schiedam te nemen, die veelal vol met passa giers voor Binnenweg en Delfshaven uit Rot terdam vertrekt en bijna geheel oDtlast uit Delfshaven naar Schiedam de reis aanvaardt. Met het nemen van deze maatregelen ten gunste uwer abonné's en Schiedams reizend publiek zoudt U den dienst zeer bevorderlijk maken en niet het minst hen ten zeerste aan U verplichten. Schiedam, September 1911. AGENDA VAN VERGADERINGEN ENZ. Schiedam. Zondag 17 Sept. 12i/2 u. R. K. Volksbond, Ver- gadering. Zondag 24 Sept. «De Vriendschap" Nationale Schaakwedstrijd. Woensdags 24 u. Stedelijk Museum. Doeleplein. Mgr. A. J, Brouwer, f De hoogst zorgelijke toestand van den hoogeerw. vicaris-generaal van het bisdom Haarlem deed een spoedig einde voorzien. Werkelijk is dan ook gist er-mid dag kwart over drie aan het zoo ver- R. E. T. M. Mijnheer de Redacteur Daar het zeer noodzakelijk wordt geacht, om een wijziging te verkrijgen in het vervoer van reizigers op lijn 8 der R. E. T. M., neem ik be leefd de vrijheid plaatsing in uw blad te ver zoeken van onderstaand adres, te richten aan de Directie van genoemde Mij., 'opdat een ieder met den inhoud daarvan bekend worde en be langstellenden dringend te verzoeken, hetzelve met hun handteekening te willen bekrachtigen. Het adres zal ter teekening liggen in den sigarenwinkel van den heer Janse, hoek Koemarkt. Frans Zoetmulder. Aan de Directie der R. E. T. Mij. te Rotterdam. Ondergeteekenden, allen abonné's der R. E. T. Mij. van lijn 8, nemen beleefd de vrijheid onder het hoog te brengen eene misstand, welke bij uwe Mij. bestaat en hunne grieven te uiten over het vervoer van het traject, Schiedam- Rotterdam visa-versa, met dringend verzoek daarin die wijziging te brengen, ter geheele vol doening uwer abonné's en welke wijziging zij de eer hebben hier te doen volgen. De abonné's van lijn 8 zijn verplicht allen van die lijn gebruik te maken, terwijl door reizigers en hoofdzakelijk zij, die om hunne bestemming te bereiken tot dit doel lijn 7 kunnen nemen, die elke 3 minuten vertrekt, terwijl lijn 8 om de tien minuten wordt bereden, geregeld ook in zeer grooten getale daarvoor lijn 8 wordt geno men, zeer ten ongerieve voor abonné's en reizi gers op die lijn, die daar geduldig kunnen wachten tot dat zij eindelijk bij een volgenden afrit een plaatsje kunnen veroveren. Hoofdzakelijk heeft dit plaats op de middag uren en vooral op Zon- en Feestdagen, het gevolg daarvan is, dat tusschen Rotterdam en Delfshaven het grootste aantal reizigers succes- sivelijk de tram heeft verlaten en de tram die feitelijk voor de Schiedamsche reizigers bestemd was, bijna zonder passagiers het einddoel bereikt. Wij wenschen U dan wel dringend te verzoeken de wijziging daar heen te leiden, dat Lijn 8 voor de Schiedamsche reizigers bestemd, 'het welk ook duidelijk blijkt aan het aan den motor wagen aangebracht bord, ook voor hen wordt gereserveerd en dat slechts dan alleen andere reizigers daarvan kunnen gebruik maken, wan neer bij den afrit weinig passagiers voor Schie dam zich aanmelden. Dat wanneer bij den afrit blijkt, dat eene opgepakte menigte passagiers zich verdringt om de tram te bestijgen, de conducteurs worden gelast, het reizend publiek bekend te maken dat slechts alleen reizigers voor Schiedam worden vervoerd, of aan den tramwagen een bordje, duidelijk leesbaar, te bevestigen, waarop vermeld staat Alleen voor Schiedam"alsdan hebben ook de passagiers die aan de verschil lende halten op de tram wachten, zeer zeker gelegenheid om de terugreis te kunnen aan vaarden en niet zooals nu tram na tram te zien voorbijgaan voor de helft of wellicht meer, bezet met bewoners van Binnenweg of Delfshaven en gemoedelijk kunnen wachten om bij een volgende, mee de grootste moeilijkheid, somwijlen met veel gedrang en onhebbelijkheden nog een plaatsje te kunnen veroveren. Mocht U dezen maatregel ongeschikt achten, dat dan werd gewijzigd, dat ook abonné's het recht wordt toegekend van Lijn 7 te mogen De vervroegde winkelsluiting. De ontstemming onder de tegenstanders is vol gens het «Handelsblad" zoo groot, dat zeer velen bij het bestuur- van de Vöreeniging van winke liers ter bevordering van 't vrije winkelbedrijf" komen confereeren en op georganiseerd verzet aandringen door het openhouden der winkels. Verschillende winkeliers, en onder hen eenigen, die geheel van den avondverkoop moeten bestaan, geven hun plan te kennen in elk geval open te houden zonder zich om processen-verbaal te be kommeren. De rechter zal dan tevens zijn oor deel over de rechtsgeldigheid kunnen uitspreken Zeer waarschijnlijk belegt het Nationale Comité tegen sluitingsdwang de volgende week een bij eenkomst en ook staat een protestvergadering van winkeliers op het voorloopig program. Er worden nu door verschillende winkeliers in consumptie-artikelen maatregelen genomen om te voldoen aan artikel 2c. der verordening, waardoor zij open kunnen blijven. Dit verklaart de slui tingsbepalingen nl. niet van toepassing op alle localiteiten, die blijkens hare inrichting bestemd zijn voor gebruik ter plaatse der aldaar verkochte eet- en drinkwaren. Voor dit laatste zijn doorgaans geschikt, koek en banketwinkels, vleesch- en comestibles-winkels, vischwinkels, fruitwinkels, melkhuizen en snoep tafeltjes, die men veranderen kan in lunchrooms. Er mag dan echter na des avonds half tien niets door de «gasten" worden meegenomen. De politie zal dat alles hebben te controleeren en uit te zoeken. Bij de politie is het vertrouwen niet bijzonder groot, dat een eventueel kras optreden veel hel pen zal. Er is nl. bij de kantongerechten zulk een overlading van werk, dat daar massa's pro- cessen-verbaal eenvoudig ter zijde worden gelegd. Wat geen zware overtreding is, wordt niet meer behandeld. Dientengevolge maakt de politie niet veel pro cessen-verbaal meer op. In 1909 had zij het gebracht tot 23.439 en de wanhoop had haar ijver in 1910 doen dalen tot 15.566. Het pilsener hier. Het is thans beslist, dat bet Pilsener bier duurder zal worden. De groote brouwerijen van Pilsen hebben tenminste definitief besloten dein prijs van het bier met 3 kronen per hectoliter te verhoogen. Dure melk. Ook in Engeland is de melk thans tengevolge van de langdurige hitte en droog te, die er geheerscht heeft, opgeslagen. De maatschappijen, die Londen van melk voor zien en afzonderlijke contracten met de boeren afsluiten voor den zomer en voor den herfst, heb ben namelijk moeten bewilligen in een prijsver hooging van 5 cent per liter te beginnen met 1 October a.s. De Engelsche boeren motiveeren dezen opslag door te zeggen, dat het veevoeder schaarscher en duurder is en van slechte kwaliteit, wat de melk productie ongeveer met een vierde heeft doen verminderen. regelen overbodig zyu, Het eenige ie,, dat, sinds de Marokko-kwestie woelt, de officieren en man schappen geen verlof krijgen en nog meer dan gewoonlijk op marsch geoefend worden. Van ver dere buitengewone dingen merkt men hier al thans niets. En die zijn ook overbodig- de groote voorraadsmagazijnen in Wesel en andere grens- garnizoenen zijn met of zonder Marokko gereed Reusachtige bakkerijen met geweldige meel voor raden wachten op het binnenrukken der militaire bakkers en op het bevel, om drie legerkorpsen dagelijks van brood te voorzien. Ieder reservist weet op welke plaats hij zich te melden en wel ken weg hij te nemen heeft en om die duizenden op de snelste wijze te vervoeren, heeft elke spoorwegdirectie speciale ambtenaren, wier uit sluitend werk het is te overleggen, hoe in den kortst mogelijken tijd de noodige treinen voor vervoer van militairen zonder storing van het gewone vervoer kunnen verzameld en ingelascht worden. Eiken - dag worden die tallooze roode di aadjes op de groote spoorwegkaart gespannen, nagezien en verbeterd. Wanneer vandaag de roode mobilisatie-plakka ten worden aangeplakt, staan er morgen de noo dige legerkorpsen aan de grens en het zal niet meer noodig zijn, zooals in 1870, om met brand weerhelmen en andere komedie het direkt gebrek aan troepen te verbergen. Is het hier in het dichtbevolkte Rijnland rustig, elders is dit evenzeer het geval. Zoo was ik gisteren te Aken. Ook daar vond ik geen spoor van militair leven 1 Ia de garnizoensplaats Aken zag ik één officier en drie soldaten. De rest van het garnizoen Aken heeft een regiment als bezetting was, versterkt met vijf bataljons en drie eskadrons van elders, bij Montjoie aan het manoeuvreeren. En verderop, bij Malmedy, waren twee compagniën pioniers uit Koblenz bezig met de vreedzame bezigheid om het brandende Venn te blusschen. Het Duitsche leger. Uit Dusseldorf wordt o. m. het volgende gemele over de publieke opine in Duitschland: Van een heftige opwinding als voor 1870 is niets te bespeuren. De tijden zijn veranderd. Met Frankrijk is afgerekend, Elzas-Lotharingen is en blijft Duitsch, waartoe verder krakeel Zeker, het is een hard gelag voor Duitschland om te moeten toezien, hoe Frankrijk edelmoedig dat heele stukje Noord-Afrika inpalmt, maar is het een oorlog waard D&t is de vraag, die men overal twijfelend hoort stellen 1 Van de overwin ning is men zeker en geen rechtgeaard Duitscher zou zelfs een oogenblikje twijfelen. Doch zij weten ook, dat de offers aan menschenlevens vijf, zes maal grooter zouden wezen dan in 1870-71. Meer nog, het Duitschland van nu is dat van 1870 niet meer 1 Het industrieel organisme is sinds dien zoo ontzaglijk uitgebreid, zoo breed en fijn uitgesponnen en vertakt, dat een oorlog van slechts enkele maanden met milliarden betaald zou moe ten worden. Die nuchtere overwegingen matigen en verhoe den elke opwinding. Komt er oorlog, goed, in Godsnaam, men zal als Duitschers voet bij stuk houden, maar verlangen doet er geen sterveling naar. Ook de voortreffelijke, militaire organisatie draagt tot die kalrr.te het hare bij. Alles is zoo uitstekend ingerieht, dat groote, bizondere maat- Nierkwalen doen verschillende personen op ver schillende wijzen aan, want de schadelijke stof fen, die niet door de verzwakte of zieke nieren aan het bloed onttrokken worden, tasten eerst het zwakste punt van uw gestel aan en dit zwakke punt is zelden hetzelfde bij verschillende menscben. Is uw rug zwak en pijnlijk? Hebt gij zwellingen onder de oogen, in de enkels of han den? IJebt gij last van rhoumatische pijnen, stijf heid de? gewrichten, pijn in de lendenen of heu- pt n Vertoont zich neerslag in de urine, is het water van ongewone kleur, hebt gij: moeite met de loozing, branderigheid of pijn? Voelt gjj u altijd lusteloos, terneergeslagen en uitgeput? Dan kunt gij er zeker van zijn, dat uw nieren niet goed werken. Onmiddellijke hulp is dan noodzake'jjk, want zieke of zwakke nieren herkrijgen niet uit zichzelf hun oude kracht en gezondheid. Vervvaarloozing der eerste verschijnselen doet uw kwaal toe nemen en leidt tot gevaarlijke ziekten als nier steen, waterzucht, verzwakte hartswerking, enz. Het. geneesmiddel bij' uitnemendheid vindt ge iii Foster's Rugpijn Nieren Pillen, die de nier- giften afvoeren en aan de nieren en blaas hun kracht teruggeven om hun gewichtig', werk weer behoorlijk te doen. En zonder dat deze organen weder volkomen normaal werken kunt gij uw gezondheid niet herkrijgen. Alleen de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn betrouwbaar. Let er daarom op of de hand teekening van James Foster op het etiket voor komt. De echte zijn te Schiedam verkrijgbaar bij de heeren KAPPELHOFF HOVINGH. Toe, zending geschiedt franco na ontvangst van post wissel k i 1,75 voor één- of f 10_voor zos dooztm. Prof. von Krafft-Ebing, de wereldvermaarde zenuwarts, schrijftFranz Jozef-het bittere na tuurlijke laveerwater wordt goed verdragen. De gewenschte uitwerking heett in den regel reeds na enkele uren plaats De zeeliedenstaking te Amsterdam. Bij vervroegde uitspraak heeft de rechtbank te Amsterdam heden de beklaagden inzake de relletjes op het Kattenburg vrijgesproken. Brutale aanranding. Men seint ons uit Rotterdam: De chef van het aanwerfkanloor van de firma Muller Co., de lieer Ruyter, die alleen op biet achterkantoor vertoefde, is door een onbe kend gebleven persoon ernstig mishandeld. Hij k'iee.g een steek met een scherp voorwerp in het hoofd en een flesch chloroform werd over hem uil gestort. De dader wisit te on tvluchten met mede- reming van een ruim f4000.—. Moordaanslag. Men seint ons uit Rotterdam Toen gisterenavond de graanwerker G. R. van de Crooswijkschestraat van zijn woning naar de Linker Rottekade ging, werd hij door twee man nen aangevallen, die een tiental revolverschoten op hem losten, waardoor hij, wonder boven wonder, geen ernstige verwondingen bekwam. Eenige kogels beschadigde* zijne kleereu. Enkele (ï3uiten verantwoordelijkheid der Redactie). Van ingezonden stukken ook al word-n ze niet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2