Binnenland. Staten-Generaal. Stads- en Gewestelijk Nieuws. ken. De troepen rnet de bajonet op het geweer, hebben de kerken doen ontruimen, waar de in ventarisatie wordt voortgezet. De orde is hersteld, meldt ten slotte het betrokken veelzeggend tele gram uit Lissabon. Bij de werkstaking der voerlieden te Dus- seldorf is het bij het goederenstation tot een for meel gevecht tusschen stakers en werkwilligen gekomen. De stakers hadden het logement, waar in de werkwilligen ondergebracht waren, omsin geld en wachtten deze na het eindigen van den schafttijd op. Het kwam tot een hevig gevecht, waaraan ook vrouwen deelnamen en waarbij tal rijke personen meer of minder ernstig gewond werden. Aan de «Temps" wordt uit Weenen geseind Bij de verspreiding van de socialistische betooging tegen de duurte der levensmiddelen, hadden on lusten plaats. De troepen dreven een gedeelte van den stoet terug, dat de stad wilde binnen dringen. De betoogers wierpen met steenende troepen losten 3 salvo's. Volgens geruchten zou den er gewonden gevallen zijn. De onlusten had den te Matzliensdort plaats. Ingevolge uit Parijs ontvangen instructies, is een aantal Spaansche politieagenten, die zich op Fransch grond bezig hielden met een onder zoek van zuiver politieken aard, aangemaand het Fransche grondgebied te verlaten. Uil Tandzjer seint de correspondent va.n de „V ossisobe Zeitung". De „Dépêche Marocaine" bevat een bericht uit Mogador, dat daar bij' ge luchte verluidt, dat de gebroeders Mannesmann voornemens zijin, om Ifnd (Santa Cruz de la Mar Pequona) van de Spanjaarden te pachten, als Duitschland Agadir opgeeft. Te Mogador zou op dit oogenblik met dan Spaamscbien consul over dit plan worden onderhandeld. Volgens de „Norddeut'sche Allgemeine Zeitung'1 heeft het ministerie zich heden bezig gehouden mei maatregelen tegen de schade, die de slechte oogst van aardappelen, groenten en veevoeder, voor de volks voeding en die instandhouding van den Duitscben veestapel ten gevolge zal heb ben. De vrachtprijzen van voer, gerst en maïs, ver se he aardappelen en groenten, met inbegrip van boonen, erwten en linzen zullen tot de helft worden verlaagd. Hetzelfde zal gebeuren voor mest ein het verlaagde tarief voor veevoeder zal ook gelden voor ieder veehouder en niet meer uitsluitend voor boeren en voor de slachtvee- fokkerij. Hiermede is aan een van de wenschen van den handel tegemoet gekomen. ten kwamen tot stand tot wering en bestrijding van ziekten van cultuurgewassen en van voor cultuurgewassen schadelijke dieren een wet tot wijziging van de Indische Mijnwet, ten einde de inkomsten van den Staat uit den mijnbouw te vermeerderen kwam tot stand de wijze van be heer en verantwoording van de geldmiddelen van de koloniën Suriname en Curagao werd bij de wet geregeldeen wetsontwerp betreffende het terugbrengen van particuliere landerijen op Java tot het Staatsdomein mocfht uwe goedkeuring verwerventen behoeve van eene reorganisatie van den burgerlijken geneeskundigen dienst in INed.-Indië en tot terugkoop van het particuliere land Indramajoe-West werden de noodige gelden beschikbaar gesteldeveneens voor den aanleg van een spoorweg en van stoomtramwegen. De Koningin heeft mij opgedragen aan u, Mijne Heeren, Haren dank te betuigen voor uwe toe wijding aan 's lands belang. In naam der Koningin en daartoe door Haar gemachtigd, verklaar ik deze zitting der Staten- Generaal te zijn gesloten. De Minister wordt door de commissie uitgeleid en nadat deze in de vergaderzaal is teruggekeerd, sluit de Voorzitter de Vereenigde Vergadering. Prins Hendrik naar Den Haag. Men meldt uit ApeMioem Z. K. H. Prins Hendrik zou zich héden (Maan dag) -morgén per trein te 7.32, vergezeld van zijn adjudant Jlir. v. Suchtelen v. d. Haere, naar Dan Haag bogéven. De Prins keert Dinsdag-mid dag te 3 uur 17 uit de residentie terug. A ereenigde Vergadering van de beide Kamers op Zaterdag 16 September 1911 tot sluiting van de zitting der Staten-Generaal. (Geopend te 3 uren). De heer Schimmelpenninck van der O y e bekleedt den voorzittersstoel. De voorzitter laat door den griffier van de Eerste Kamer voorlezen een Koninklijk besluit van 7 September 1911 no. 83, waarbij de Minis ter van Binnenlandsche Zaken wordt gemachtigd heden, te drie uren des namiddags, zich te bege ven naar de vergadering der Staten-Generaal. ten einde in een Vereenigde Vergadering der beide Kamers de zitting in naam der Koningin te sluiten. i,v. r z e r benoernt tot commissie, die den Minister in het gebouw der Tweede Kamer zal ontvangen en uitleiden de heeren Laanenjhr. V erheijen, van de Eerste Kamer, Roodhuyzen, Van \uuren, Limburg en Snoek Henkemans, van de Tweede Kamer. Kort daarna treedt de Minister, voorafgegaan door de Commissie, de vergaderzaal binnen. De heer Heemskerk, Minister van Binnen landsche Zaken, neemt plaats achter de Ministers tafel en houdt de volgende rede Mijne Heeren Het heeft Hare Majesteit de Koningin behaagd, my op te dragen de zitting van de Staten Gene raal in haren naam te sluiten. Dank zij uwe medewerking kwamen in het afgeloopen zittingjaar onderscheidene wettelijke voorzieningen tot stand. Goedkeuring werd ge hecht aan de Londensche verklaring van zeeoor logsrecht; aan eene wetsvoordracht betreffende de toetreding tot de Berner Conventie en sluiting van soortgelijke verdragen; aan een verdrag met Zwitserland nopens overneming van onderdanen en oud-onderdanenaan een verdrag met Argen tinië nopens geneeskundige hulp aan onvermogen- den en aan een verdrag tot regeling van het verkeer van gedistilleerd over de Duitsch-Neder- landsche grens. De classificatie der kantongerechten werd beter geregeld, tot bestrijding van de zedeloosheid wer den wettelijke bepalingen vastgesteld in de on zekerheid ten aanzien van den .vorm, waarin eeden. beloften en bevestigingen moeten worden afgelegd, werd bij een wet voorzien; een wet kwam tot stand ter verzekering van de naleving der Conventie van Genève van 6 Juli 1906 voor de verbetering van het lot der gewonden en zie ken in de legers te veldewettelijke bepalingen tot regeling van de banken van leening werden vastgesteld; in de Drankwet en de wet, houdende regeling der samenstelling en bevoegdheid van den Baad van State, werden wijzigingen aange bracht eene wijziging van de wet tegen besmet telijke ziekten verkreeg uwe goedkeuring tot het aangaan van eene geidleening ten laste van den Staat werd besloten de heffing der rechten van successie en van overgang bij overlijden werd nader geregeldwettelijke voorzieningen werden getroffen tot bevordering van het verkeer te land en te water in onderscheidene gedeelten van het rijkeene regeling van het octrooirecht voor uitvindingen kwam tot stand het staatsrnijnveld werd uitgebreidbepalingen werden vastgesteld beu effende het maken van kaas. afkomstig van aangeslotenen bij een kaascontrolestation, hetwelk jHCfl onder Rijkstoezicht heeft gesteld voorschrif- De opening der Kamers. Staatscourant no. 218 bevat liet Kon. besluit, betreffende de opening' der gewone vergadering van dei Staten-Generaal. Daarbij is bepaald, dat de gewone zitting van do Staten-Generaal op Dinsdag 19 September 1911, des namiddags te één uur, in eene vereenigde vergadering der beide Kamers wordt geopend door eene commissie, namens H. M. de Konin gin, waartoe worden benoemd de ministers, hoof den van ministerieele departementen. Dei Haagsche oorrespondent van de ,,Tel." schrijft Nu de zitting der Staten-Generaal komenden Dinsdag niet in persoon door Je Koningin zal worden geopend, is h;et de vraag, of de sociaal democraten gevolg zullen kunnen géven aan bun. voornemen, om voor te stellen de troonrede die ditmaal weer „openingsrede" is, met een adres te beantwoorden. De algemeene indruk hier lier jstede over liet besluit der Koningin is er niet. slechts eiene van groote teleursfelling, maar ook van oprechte verbazing. Thans wordt gevreesd voor een verbitterde stemming van het publiek jegens de socialistische kiesrechtdemonstratie. Staatscommissie voor grondwetsherziening. Uit kleler viertrloulwbarei bron verneemt men thans, dat de Slaatiscommissio voor grondwets herziening in meerderheid besloten 'heeft, in zake het kiesrecMvnaaglstuk ite adviseeren, dat bet kiesrecht z,aJ [worden verleend' aan de ge zinshoofden ein aan alle 25-jarige mannelijke in gezetenen, die in hun eigen onderhoud voor zien. Benige bepaling in de richting van vrouwen kiesrecht, hetzij geheel of gedeeltelijk, kon geen meerderheid vinden. Een groot deel dezer is door do commissie besteed aan de verschillende voor stellen inzake het gemetenbekies'recht. Met dit nega tieve resultaat, dat. Vrijdagmiddag te half vijf allo voorstallen, op verandering van dit kiesrecht be trekking hebbende, óók het vrij sterk vooropge- drongen Pruisische stelsel, zijn verworpen. Eerste Kamer. Die eerste vergadering van de Eerste Kamer der .Staten Generaal in het nieuwe zittingjaar is 'bijeengeroepen tegen Dinsdag 19 September dos namiddags te 3 uur. De Algemeen Kiesrechtactie. In overleg met bot centraal bestuur van het Alg. Ned. Werkliedenverbond heeft het bestuur van den Vrijiz. Dem. Bond besloten, in December het adres met hanritleekeningein, ter verkrijging van Alg. Kiesrecht voor mannen en vrouwen, in te zenden aan de Regéering. (Vad.) Roode Dinsdag. Volgens een miededeelinig in bet „Volk" zullen Dinsdag aan de betoogln^ voolr de invoering van algemeen kiesrecht 965 vereenigingén, afdeel ingen van vereenigingtein en corporation deelnemen met 592 banieren. Weerbencüt Telegrafisch bericht naar waarnemingen, verricht in den morgen van 18 Sept. 1911, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te de Bildt. Hoogste barometerstand 773.1 te Lahague. Laagste barometerstand 748.1 te Bodo. Verwachting tot den volgenden dagzwakke tot matige winden uit westelijke richtingen, ver anderlijke bewolking, waarschijnlijk enkele regen buien, zelfde temperatuur. De antodienst van de Koningin. Mom ;zal zich herinneren een destijds door ons overgenomen artikel uit de „Kampioen", waarin word geweize® op hjet groote gevaar, waaraan H. M. de Koningin zich blootstelde, door zich, bijl het aanschaffen der auto's, te laten rijden door chauf feurs, die niet voor hunnje verantwoordelijke be trekking geschikt wérden gieacht. Wij verzochten naar aanleiding daarvan een onderhoud met Hr. Mts. opperstalmeester, di,e ons verklaarde, dat het in de bedoeling van H. M. lag, naast deze chauf feurs een ervaren chauffeur-mecanicien a,an te stellen, hoofdzakelijk voor den dienst der Ko ningin. Nadat eiein paar chauffeurs, die voor deze be trekking in aanmerking zouden kunnen komen, telkens eanigen .tijd op Het Leo als zoodanig werkzaam zijn geweest, is' thans als le chauf feur-mecanicien van H. M. de Koningin aan gas te, d de heer A. Walters, voorheen le chauf feur van den directeur der Spijker-Au tof ab riek „Trompenburg", en tot 2e chauffeur de heer H. Wegner, fe Het Loo. (Tel Rijksmiddelen. De opbrengst der Rijksmiddelen is in Augustus wieer i/2 millioen meer geweest dan het vorige jaar in dezelfde maand, voor dé helft tengevolge eéner aanzienlijke inning van successierechten. De overige onderdeelen wisselen af. Van de directe belastingen brachten grondbelasting en vermo gensbelasting minder, personeel en bedrijfsbelas ting meier op. Het gedistilleerd bleef beneden de opbrengst va,n hét vorige jaar en de vieesch- accij'ns ook. De opbrengst der eerste 8 maanden was f 114.773.486 tegen f 110.621.405 in 1910. De ra ming ovefr 8 gelmid'delde maanden is f 117.193 266, zoodaf jn 4 Piaanden nog 2(4 millioen moet wor den ingehaald. i Gebrek aan water. Men meldt uit de Langstraat (Noord-Brabant), dat het gebrek aan water van dag tot dag toe neemt. Sommige gemeenten hebben Norton- putten doen slaap maar wegens den verren af stand zijn ze moeilijk te bereiken. Om een weinig water wordt bijna gevochten, en dan is 't nog slechts troebel en bruinachtig water, dat men op de meest primitieve wijze tracht nog een weinig te distilleeren en naar het oordeel der bewoners drinkbaar te maken De oudste inwoners her- inneien zich niet ooit zulk een droogte beleefd te hebben. Ook in Zeeland is het gebrek aan water zeer groot en men tracht er op alle wijzen in te voor zien. De Norton-pompen geven echter geen vol doende resultaten. Vele gemeenten ontvangen hun water uit de leidingen te Middelburg en te Rot terdam. Vooral de waterleiding te Middelburg, die van groote capaciteit blijkt, voorziet tal van gemeenten, zooals Zierikzee, Terneuzen en bijna het geheele eiland Walcheren. De aldus voor ziene gemeenten verkoopen dan het water voor 1 of 2 cent per emmer. Eenige stortbuien zou den een weldaad zijn. Mobilisatie-oefeningen. Ter geruststelling dpelt hét „Hsgton." mede, dat de scherpe patranen in bet bezit van het 2e regiment infanterie te Limburg zijin ingenomen en vervangen door losse patrloinen voor hét hou den van oefeningen. Onderscheiding. De lieer Jules Hoste, bestuurder-eigenaar van d- .-Vlaamsche Gazet" en „Het Laatste Nieuws", te Brussel, die als voorzitter van de afdeeling Brussel van het Belgische Perssyndicaat zich be ijverde voor de ontvangst van de Nederlandsche journalisten bij liet bezoek van H. M. de Koningin aan België, is benoemd tot ridder in de orde van 0ra.nje-Nass.au. De minister van Oorlog b(j de legermnnoeuvres. Men meldt ,ons uit 's-Gravenhage Do minister van Oorlog, die, zooals vrbegor medegedeeld iverd, de legermaniaeuvres' zal bij wonen, veTtrekt Dinsdag vroegtijdig per auto naar s Hertogenbosch, teneinde een bezoek te brengén aan heit vliegkamp, alwaar hij zic-h den vlieger zal laten voorstellen. Van 's Bosch begeeft de minister zidh naar Neeiriangbroiek, aüwiaar Codijln verblijf zal houden ten huize van baron Van Lijnden van S,andenburg, lid der Tweede Kamer. Die minister wiordt op zijin reis vergezeld door majoor jhr. Al'ting von Geusau, kapitein De Quay, s ministers adjudant. Als ortcmuanoe-officier gaat mode fdie reserve le luitenant mtr. Wemleiaar. Belastingverlaging. Naar de „Tel." verneemt, is bij bet onderzoek der gemeentebegrooting van Amsterdam voor 1912 in de af dodingen van verschillende zijden bezwaar gemaakt tegen h,et bestemmen van bijna vijf ton van het. allengs gelijk maken van belastingjaar «esn heg routings jaar. Men was van meening, dat. niet meer dan 21/2 ton voor dit doel bestreed moet worden, zoo- dat de gemeentelijke belastingen wat verlaagd kunne® worden. Sommigen oppenden daarbij het denkbeeld, het percentage der inkomstenbelas ting met I/* pC't. te verminderen; anderen be pleitten een verlaging van het percentage op de personeele belasting. De hulde aan Jozef Israels. De sPiov. Gron. Cour." bevestigt, dat het nog volstrekt niet zeker is, dat van de «zijde", die het eerst met het denkbeeld van een huldebetui- ging is gekomen, stokstijf zal worden vastgehou den aan het denkbeeld van een standbeeld voor Israels. Integendeel. Er zijn enkele nieuwe plannen opgeworpen en daaronder treedt het meest op den voorgrond het plan om een Israels- fontein te maken! Men denke daarbij niet aan een springfontein, doch aan een monument als bion, waarop het borstbeeld of een relief van den grooten schilder zou prijken en die naar hem genoemd zou worden. Ned. R. K. Volksbond. Afd. Schiedam. De maandelijksche vergadering, door invallende kerkelijke feestdagen vervroegd, werd gisteren op het gewone uur gehouden. Nadat zij op de gebruikelijke wijze, met gebed, was geopend en de notulen der beide laatstge houden vergaderingen waren goedgekeurd, deed de voorzitter, de heer T. J. H. Mouwens, aller- eerst de volgende mededeel ingen Sedert de laatste vergadering zijn een aantal nieuwe leden tot de Bondsafdeeling toegetreden terwijl enkele haar hebben verlaten, zoo echter dat het ledental is gestegen. Ook gisteren en heden hebben zich weder een drietal nieuwe leden opgegeven. Enkele dagen geleden is in deze stad het zilver' feest van Broeder Dagobert gevierd. Wijl de ju- bileerende Broeder tegenover de Bondsafdeeling veel welwillendheid heeft betoond, heeft zij zich bij deze gelegenheid niet onbetuigd gelaten en is een deputatie bestuursleden hem gaan gelukwen- schen. (applaus). Ook herdacht voorz. het groot verlies dat de hoogeerw. adviseur geleden heeft door het over lijden van zijn eenigen broeder. Hij vertrouwt, dat alle dien in hun gebed zullen gedenken Voor hel beoogde Retraitefonds heeft zich üit de Propagandaclub «St. Paulus" een commissie gevormd. Voorz. hoopt, dat zij die met de eerst volgende Paaschdagen in het retraitenhuis te Noord wijk eene retraite zullen houden, nu reeds zullen beginnen daartoe een potje te makend j&ifl Bij de Sociale Week te Maastricht is Schie dams Volksbond, althans voor een aanzienlijk deel der week, vertegenwoordigd geweest door het be- stuuislid, den heer J. Hengst, die ook secretaris is van den socialen cursus, zoodat wij hopen het resultaat daarmee bereikt, bij den eerstvolgenden cursus op te merken. Het Centraal Bestuur heeft in een circulaire aan de afdeelingen gezonden eene zeer gewichtige bespreking gevraagd, n.l. eene bespreking aan gaande de «Volksbanier,' die men, in overleg met de wei kliedenfederaties in de andere bisdommen, zou willen doen samensmelten met «Het Katho lieke Volk," het orgaan der werkliedenbonden in die diocesen, zoodat men tot één gemeenschap- pelijk orgaan zou komen. Daarbij doen zich ech ter eenige bezwaren voor, voornamelijk een finan cieel bezwaar. In den Centralen Raad is deze zaak reeds besproken en ook het Centraal Be stuur heeft haar in ernstige overweging genomen. Dat bestuur wil echter geen definitief besluit nemen, alvorens de uitspraak van alle afdeelingen gehoord te hebben daarom wordt deze zaak ook iiiei tei sprake gebracht. Een groot bezwaar vgn s,amensrnelting is, dat de «Het Katholieke Volk in de andere bisdommen niet voor de werk- heden-vereenigingen verplichtend is, zoodat ook de verplichting voor de Volksbond-afdeelingen in ons diocees zou moeton ophouden. Voorop moet hier staan dat het prijsgeven van het eigen orgaan in ons bisdom door eenig voordeel wordt gecompen seerd maar dit werd door het Centraal Bestuur betwijfeld. Over bedoelde circulaire ontspon zich eenme discussie, waarbij door meerdere sprekers het be lang van het hebben van een eigen orgaan werd bepleit, terwijl slechts door een enkelen op de mogelijke financieele voordedien van eene samen smelting werd gewezen. Ook de Voorzitter ge tuigde dat het Centraal Bestuur zeer huiverte is tot de samensmelting over te gaan en betoogde dat een algemeen orgaan niet zoo goed de bij zondere belangen die in het bisdom Haarlem vooropstaan, kan behartigen. Waar ten slotte bleek, dat men in de andere bisdommen niet er toe bereid is de «Volksbanier" tot het ateemeen orgaan te maken, deed de vergadering duidejijk blijken, dat de meening van het bestuur de juiste is en werd dus het afdeelingsbestuur gemachtigd aan het Centraal Bestuur te melden, dat deze afdeeling meent, de «Volksbanier" moet behouden blijven. De Voorzitter deed daarna nog de volgende mededeelingen Aanst. Woensdag, 20 dezer, 's avonds 8 ure, worden alle werklieden in het timmerlieden-, metaalbewerkers- en sigarenmakersvak uitgenoo- digd tot eene vergadering waarin men zal trachten het aantal leden van bovenbedoelde vakafdeelingen van den Volksbond, dat in den laatsten tijd ver minderd is, weder uit te breiden. In October zal weder de sociale cursus een aanvang nemen, waarvan men hoopt, dat vele leden zullen gebruik maken. De jaarvergadering van «Weduwensteunfonds" zal op een Zondag in October worden gehouden. Voor den nieuwen cursus van de Bondsteeken- school zijn nog enkele plaatsen ter beschikking. z.y, die daarvan nog voor hunne jongens willen gebruik maken, moeten zich echter haasten. De directie van de Teekenschool is van den heer T J. H. Mouwens op den heer P. Heilker overgegaan. 1 en slotte beval voorz. allen aan die een lokaal voor feestelijkheden noodig hebben, van het Bondsgebouw. gebruik te maken, waardoor de eigen zaak der Bondsafdeeling door de leden wordt gesteund, waarna de vergadering door hem met gebed werd gesloten. De vergadering werd ditmaal vergast op een paar voordrachten van de werkende leden der Dilettantenclub «Alberding Thijm", wien voorz. daarvoor een welmeenend woord van dank bracht. Jubilea. Tegelijk met den zeereerw. pastoor Verhoeven, die Zondag aanst. zijn 40-jarig professiefeest hoopt' te vieren, hoopt de weléerw. pater Bartijn, ka pelaan der St. Janskerk, aan de Lange Haven, den dag te herdenken, waarop hij voor 30 jaren zijne religieu.se gelofte in de Orde van den H. Dominicus heeft afgelegd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2