Tenprdde berichten. Sta ten-Generaal. Binnenland. vraagstukken voorde annexatie van Bosnië en weinig tijds later de zaak-Azew. In 1909 wisten zijn, allengs talrijker geworden vijanden, hem in een zeer moeilijk parket te drijvende Tsaar scheen hun gelijk te geven door te weigeren de besluiten van de Doema tegen den Rijksraad en het marinebestuur te bekrachtigen. Doch Stolypin kon op zulk een uitstekenden staat van dienst wijzen, dat hij de crisis wist te boven te komen en aan het bewind bleef. In Maart van dit jaar verkeerde Stolypin op nieuw in moeilijkheden met de Doema naar aan leiding der zemtsvos in Polen. Hij zond de Doema gedurende drie dagen naar huis, ten einde de besluiten te kunnen afkondigen. Opnieuw scheen het, dat zijn positie zeer slecht was, doch weder om wist Stolypin alle moeilijkheden te overwinnen. Een zijner grootste verdiensten was zijn streven naar een zuivering van alle bestuurstakken van de voor Rusland zoo noodlottige corruptie. Als zijn opvolger mag misschien de minister van financiën Kokoftsef gedoodverfd worden hij is al eens als zoodanig genoemd, toen het een oogenblik scheen, dat de gunst van den Tsaar zijn trouwen minister-president had verlaten. ENGELAND. De staking op de spoorwegen in het Zuiden en Westen van Ierland, die in den beginne van weinig beteekenis scheen, breidt zich snel uit en veroorzaakt groote stoornis. Men meldt, dat er verschillende gevallen van sabotage zijn voorgekomen. Nadeir wondt gemeld De staking op de Ierse he spoorwegen woiitlt voortdurend ernstiger. Die passagiersdiamst over Holyhead heeft nog weinig te lijiden, maar de passagiersdienst over Fishguard zooveel te meer. Het goederenvervoer staat in bijina geheel Ierland stil. Die maatschappijen verzenden goederen naar Ierland alleen jnog maar voor risico van de af- zepders. Het bestuur van het Engelsche verbond van spoorwegpersoneel heeft besloten om zijn hoofd kwartier tijdelijk naar Dublin te verplaatsen. Van avond vertrekt bet bestuur daarom naar Ierland. De voornaamste Iersche spoorwegmaatschap- pijiew wraken nog altijd den eisch van het per soneel, dat het 'het recht zou hebben geen goe deren te vervoeren, die bezorgd zijn door zoo genaamde onderkruipers. De spoorwegmaatschap pijen betoogen, dat zij gehouden zijn alle goe deren, onverschillig hun herkomst, aan te nemen en te vervoegen. PERZIë. Terwijl hel Noorden van Rerzië ina de neder laag va,n den ex-sjah, Mohammed Ali, van diens aanhangers gezuiverd is, zit in het zuidoosten van Teheran nog de gevaarlijkste vijand van de machthebbers te Teheran, Safer ed Dauleh. In de Perzische hoofdstad acht men zijn positie wanhopig, maar hijzelf schijnt zijn taak nog lang niet verloren te wanen. Volgens een uit Teheran ontvangen bericht, bevindt de stad Maz.andcran zich thans in han den van Je regteering1. Te Barferoesj zijn verscheidene aanhangers van den ex-sjah terecht gesteld. Het ©enige Perzische blad, dat op het oogeiahlik te Teheran verschij'nt, dei „Medlisi", weet te vertellen, dat de Loeren e;n de Koerden van Salax ed Dauleh twist gekre gen hebben en elkander in de haren gevlogen zijn. Ze werden daarbij door de Bachliaren ver rast en omsingeld. Dit bericht heeft echter nog geen bevestiging gevonden. Sater ied' Dauleh staat nog in de buurt van Kerman Sjah. Hij: wil, naar het schijnt, den afloop van de gevechten afwach ten en moet zich daar zelf tot sjah hebben uitge roepen. Twee Armeniërs beproefden een aanslag. Zij1 Werden in hechtenis genomen en neergescho ten. Tebris is door Samai Khan nagenoeg van Teheran afgesneden. Zaterdagavond overreed de Amerikaansche uit vinder Thomas Edison met zijn automobiel in het plaatsje Lauf bij; Neurenberg een twaalfjarigen knaap. De jongen was op> slag dood. De sPatriote" deelt uit gezaghebbende bron mede, dat er sprake van is, om Woensdag in België de lichting der militie, welke onder de wapenen gehouden werd, naar huis te zenden. De „Nationale Zeituing" verneemt uit Praag, dat de sociaalJdemocratische partij aldaar plan hoeft teglen Woensdag, dien openingsdag van den Landdag, een algemeene staking op touw te zet ten. Men vreest voor groote betoogingen. Vereenigde vergadering van de beide Kamers op Dinsdag 19 September 1911. tot opening van de zitting der Staten Generaal De Voorzitter, baron J. E. N. Schimmel- penninck van der Oye van Hoevelaken, opent nadat de leden in de vergaderzaal zijn bijeenge komen, ten 12 ure de vergadering en laat door den griffier der Eerste Kamer het Koninklijk Be sluit voorlezen, houdende zijne benoeming tot voorzitter der Eerste Kamer gedurende het zitting jaar. De Voorzitter benoemt een commissie,die de commissie van Ministers, door H. M. de Ko ning met de opening uit Haren naam belast, in bet gebouw ontvangen zal en uitgeleide zal doen. Benoemd worden de heerep Kaap, Veiheijen en v. d. Berg, Eerste Kamerleden, en de heeren Roodhuijzen, v. Vuuren, Limburg en Heemskerk, leden der Tweede Kamer. De Kanselier der Orden en de leden van den Raad van State vereenigen zich ten 1 ure mede in de vergaderzaal. 3jgj| De M i n i s t e r-p resident, mr. Th. Heems kerk, met de andere hem vergezellende ministers door de commissie in de Kamer geleid, plaatst zich daarna voor den Troon en houdt de volgende TROONREDE. Mijne He eren! D© Koningin heeft oins opgedragen deze Zitting der Sta ten-Generaal te openen Onze betrekkingen met de andere Mogendhe den zijn van den mteeist vriendsohiappolijken aard. Kan 1910 voor land- en tuinbouw over het alge meen tot de gunstige jaren Worden gerekend, zoo is te vreezen dat. 1911 tengevolge van .de buiten gewone! droogte en het heerschein van bet mond en klauwzeer voor velschillende takken van het bedrijf een veirre van gunstig resultaat zal ople veren. Handel en Nijverheid bleven zich in het afg'e- loopen jaar over het algemeen op bevredigende wijze ontwikkelen. Het Scheepvaartverkeer nam opnieuw in niet onbelangrijke mate toe, ter-wijl ook de resultaten, met het reederijbeirijf behaald, verbeterden. De uilkomsten van de vierschillende takken van visscherij zijn, behoudens enkele belangrijke uit zonderingen, niet zeer bevredigend. In Oost-Indië valt in ruime mate te wijzen op welvaart en voorspoed. Tegen de epidemische ziekten, welke in sommige streken de bevolking bedreigen, werd doortastend opgetreden. Bezwa ren ondervonden bij de uitvoering van het grens- traclaat van 1904 met Portugal hebben tot eenige spanning op hlet eiland Timor geleid, waardoor de noodzakelijkheid zich deed gevoelen tiot krabhtig optreden ter bescherming van onze onderdanen in het omliggend grenslgtebied'. Burgerlijke en militaire landsdienaren, zoo hier te lande als in 1de Koloniën, vervullen hunne taak op lofwaardige Wijze. Dank zij biet ruim vloeien van 's Rijks middelen, laat de financieele toestand dies lands zich «enigs zins gunstiger aanzien dan ten vorigfen jare. Duur zame versterking der middelen, waartoe ontwer pen zijn ingediend, blijft echter dringend nood zakelijk, zoowel tot herstel van het evenwicht tusschc-n de uitgaven en de ontvang'sten als met het, oog op onvermijdelijke nieuWe uitgaven waar onder die voor de kostbare maatregelen op soci aal gebied, welke aanhangig zijln. Dit Zittingjaar zal van groot gewicht kunnen zijn door da behandeling van de bij TT aanhan gige wetsvoorstellen waarbij! van Uwe krachts inspanning en toewijding ongetwijfeld veel zal worden geëischt. Ook andere onderwierpen van wetgeving blij ven de aandacht eischetn. Eene wettelijke regeling in zake de pension- neering van gemeentelijke ambtenaren en van hunne weduwetn en weeizen is in bewerking. Wetsvoordrachten worden iin gereedheid ge bracht tot regeling van het lev ensveraekeri ngs - bedrijf en tot technische herziening van de Wo rd ng- en van do Leerplichtwet. Aar. de bevordering van het tot stand komen va,u spoorweglijinen voor het locale verkeer en aan dc. verbetering va;n twegfeln naar de tegenwoor dige eischen zal bij'zondiere aandacht worden ge wijd. Ontwierpen zullen U worden aangeboden in ver ba rd met de regeling van de pensioenaanspraken van het spoorwegpersoneel. Uwie niedewierking zal worden gevraagd om de particuliere locale tdefoomexploitatie door Rijks exploitatie te vervangen. F.ipn wetsontwerp1 bedoelenlde verkrijging door landarbeiders van land met woning in eigendom of va:n los land in pacht, zal worden ingediend. Wetsontwerpen tot herziening van de Jachtwet en van de regeling van het Landbouw- en Vee- artseir-ijkundig onderwijs zjjn in bewerking. Een wetsontwerp ter verzekering van arbeiders tegen geldelijke gevolgen van beroepsziekten z.al U bereiken. Maatregelen worden beraamd tot verbetering van den financieelen en economischair toestand van Suriname. In voorbereiding is ©en© horvorming van do politie-rechtspraak in Nederiandsioh-Indië. Een wetsontwerp zal U worden aangeboden tot wijziging van artikel 111 van heit Reglement op het beleid der Regeering van Nederlandsch- lndië, Moge op Uw veelomvattenden arbeid Gods ze gen rusten. In naam der Koningin, verklaren wij de ge wone Zitting der S ta ten-Generaal te zijn geopend. De Koningin naar Kerk-Avezaath. Na een bezoek van den commandant van Tiel's vrijwilligerskorps, den heer Stoop te Buren, aan Het Loo, is vastgesteld dat om zooveel mogelijk uiterlijk vertoon te voorkomen, de wacht door dit korps niet, zooals aanvankelijk was vastgesteld» zal betrokken worden tijdens het Verblijf van H M. de Koningin te Kerk Avezaath. Gedurende het verblijf van H. M. de Koningin zijn aldaar marechaussees gestationneerd. Mgr. A. M. C. van Cooth. Met groot leedwezen vernemen wij, dat mgr. A. M. C. van Cooth, hoofdredacteur van het tijdschrift »De Katholiek", door een beroerte ge troffen is J.l. Zaterdag werden den hoogeerwaar den lijder de laatste H.H. Sacramenten toegediend Zondag was de toestand hoogst zorgwekkend, gister viel eenige beterschap waar te nemen. (Tijd.) Kerk te IJselstein. H. M. de Koningin heeft, naar sDe Tijd" meldt, een gift van f250 aan het kerkbestuur te IJsel stein geschonken als bjjdrage in de restauratie der praalgraven, welke onlangs, bij den hevigen kerkbrand zoo ernstig hebben geleden. Naar huis. Naar dc „Asser Gt." uit goede bron verneemt, zullen de miliciens dier lichtingen 1907 en 1908, die sedert 16 Augustus jl. voor hteiihalingsoefenin- gefr ondei de wapenen, zijln, einde dezer week in het genot van groot verlof worden gesteld'. Een vergissing It: den Haagschen gemeenteraad kWam in be handeling1 het voorstel van B. en W. om aan dein heer S. v. d. Zaai te gunmen bij1 onderhand- scbie aanbesteding tegen dtem prijs van f 73.900 verhoogd met een bedlrag van f 7000, waarmede hij zich in zijn inadeel had' vergist, hiet aanleggen der straten enz. op terreinen, gelegen tusschen het Kanaal naar Seheveningem ende Nieuwe Parklaain. Dit voorstel gaf aanleiding tot breed voerige discussie over de vraag of de gemeente mag profiteeren van da vergissing door den lieer v. d. Zwaai begaan. Ten slotte werd het voorstel van 13. en W. aangenomen. Gemeentesecretaris van 's-Gravenhage. De gemeenteraad van 's-Graveinhhge hééft tot gemeentesecretaris, in de plaats van den beer Evers, benoemd jhr. mr. M. van Re enen, refe- rjeindaris ter gemeentesecretarie aldaar. De Amsterdamsche winkelsluiting. Men seint uit Amsterdam Wij hebben gisterenavond een tocht gemaakt door die stad, waar voor heit eerst de winkelslui ting verordening moest Worden toegepast en zoo ver wij' konden comistateierem, is: vrijwel door alle winkeliers htet hevel tot sluiting opgevolgd. Langs de hoofdstraten wandelde een dlrukke menigte, nieuwsgierig naar het fatale uur. Vooral in de Amstolstraat, waar men' ©enig verzet van win keliers verwachtte, was geen, doorkomen aan. Hier hielden sommig© sigarenwinkeliers open en ook in de, Reguliersbreestraat stelden sigarenwinkels en bakkers de koopwaren na 9 uur te koop. In Kal verstraat en Nieuwmdijk waren bijna alle gesioten, ook in de hoofdstraten in de verschil lende wijken als Kinkerstraat, Ferdinand Bol- stiaat, Dapperstraat. Haarlemmerstraat enz. Jn de volksbuurten was allies donker. roor de garnseh© stad in de verschillend© wij ken had men de straatlantaarns uitgedraaid; de straten waren gelijk donkerte landwegen. Om 9 uur volgden veten de agenten en Lij' elke sluiting van een winkel klonk gejuich. In sommige, straten als W,eiespers!xaat, Am- stolstraat en Itegutiersffreestraat hadden reeds bekeuringen plaats. Het bleef lang, héél lang druk in de straten en overal in de café's en trams was het ontwerp van het gesprek de 9-uur-Sluiting. Bij dc firma C. J. Boel©, op den hoek van de Nieuwe Heerengracht, was voor den kelder naast den winkel, een blikken wand getimmerd, waar boven stond: „Automaat". In het blik waren een aantal gitenven, waar bij de mediedeeling stond, dat hot inwerpen van een dubbeltje een doosje sigaretten of een viertal sigaren tevoorschijn bracht. Een 'heel aardig idee, dat veel bijval vond, en een nieuw element ter onck:tzoek vooir den rechter op zal kunnen leve ren. Maar... men zei, dat achter1 het blik een juffrouw zat, die de sigaren en sigaretten door de gleuven gooideEn 't valt te betwijfelen of een juffrouw onder de automaten wordt gerekend. Later op den avond raakt© de automaat leeg ten ontstond er zoo'n gedrang van kooplustigen dat politic-hulp moest worden gerequireerd, om dc, opdringende menigte tot doorkropen aan te manen. Inkomstenbelasting. Ingediend zijn wetsontwerpen lo. tot heffing van een inkomstenbelasting 2o. tot instelling van raden van beroep voor de directe belastingen en vaststelling van alge meene bepalingen betreffende het beroep op die colleges. De minister van financiën licht, in een inlei ding van de Mem. van Toelichting, breedvoerig toe, waarom zijn wetsvoorstel een algemeene, uniforme inkomstenbelasting tot onderwerp heeft. De minister herinnert er aan, dat de vorige minister van financiën zich ten doel had gesteld samensmelting van de vermogens- en bedrijfsbe lasting tot ééne belasting. De minister neemt een ander standpunt in. Niet van samensmelting, Wèl van uitbreiding kon hier sprake zijn immers, uitbreiding der be staande belasting op bedrijfs- en anderen inkom sten tot de verlangde algemeene inkomstenbe lasting. Aan deze inkomstenbelasting zijn onderworpen a. zij die binnen het rijk wonen b. de binnen het rijk gevestigde naamlooze vennootschappen, commanditaire vennootschappen op aandeelen, coöperatieve en andere vereenigin- gen en onderlinge verzekeringsmaatschappijen. Aan de inkomstenbelasting zijn mede onder worpen de niet binnen het rijk wonende of ge vestigde personen en lichamen die het genot hebben van een binnen het rijk gelegen onroerend goed of van een op zoodanig goed gevestigd recht persoonlijk of door een vertegenwoordiger, een bedryf of beroep (ambt, waardigheid, bediening en betrekking daaronder begrepen) binnen het rijk uitoefenen, tenzij dit slechts tijdelijk geschiedt en korter dan drie maanden achtereen duurt anders dan als aandeelhouder, deelgerechtigd zijn in de opbrengst van een bedrijf of beroep dat binnen het rijk wordt uitgeoefend, tenzij dit slechts tijdelijk geschiedt; een uit 's rijks schatkist bezoldigd ambt be- kleeden of zoodanig ambt bekleed hebbende, te dezer zake recht hebben op periodieke uitkeerin- gen uit 's rijks schatkist. De belasting der natuurlijke personen wordt blijken art 33 van het ontwerp geheven volgens bet onderstaande tarief Belastbare som f650 of meer, doch minder dan f700 belasting fl.25; belastbare som f700 of meer, doch minder dan 750, belasting f2; be lastbare som f 750 ot meer, doch minder dan f 800, belasting f2.75; belastbare som f800 of meer, doch minder dan f 850, belasting f3.50 belastbare som f 850 of meer, doch minder dan f 900, be lasting f 4.25belastbare som f 900 of meer, doch minder dan f950, belasting 15; belastbare som f 950 of meer, doch minder dan f 1000, belasting f 5.75 belastbare som f 1000 of meer, doch minder dan f 1050, belasting f 6.50 belastbare som f 1050 of meer, doch minder dan f 1100, belasting f 7.25 belastbare som f 1100 of meer, doch minder dan f1150, belasting f8; belastbare som f1150 of meer, doch minder dan f 1200, belasting f 8.75 belastbare som f1200 of meer, doch minder dan f1250, belasting f9.50; belastbare som f1250 of meer, doch minder dan f1300, belasting f 10.25 belastbare som f1300 of meer, doch minder dan f1350, belasting 11; belastbare som f1350 of meer, doch minder dan 1400, belasting f12; be lastbare som f 1400 of meer, doch minder dan f1450, belasting f 13belastbare som 1450 of meer, doch minder dan f1500, belasting f14. Is de belastbare som f1500 of meer, doch minder dan 2000, dan is* verschuldigd f15, benevens f2 voor elk geheel bedrag van f 100, waarmede zij de som van 500 te boven gaat. Is de belastbare som f2000 of meer, doch min der dan f 10.000, dan is verschuldigd f25, bene vens f 3 voor elk geheel bedrag van f 100, waar mede zij de som van f2000 te boven gaat. Is de belastbare som f 10.000 of meer, doch minder dan f20.000 dan is verschuldigd f265, benevens f4 voor elk geheel bedrag van f100, waarmede zij de som van 110.000 te boven gaat. Is de belastbare som t 20 000 of meer, dan is verschuldigd f 665 benevens f5 voor elk geheel bedrag van f 100, waarmede zij de som van f20.000 te boven gaat. Het belastbare inkomen der binnen het rijk wonende personen wordt, alvorens het tarief van art. 33 daarop wordt toegepast, verminderd met f50 voor ieder minderjarig eigen of aangehuwd kind of pleegkind, dat niet zelf in deze belasting wordt aangeslagen. De belasting der vennootschappen, vereenigingen en maatschappijen is f2.75 voor elk bedrag van f100. Het belastingjaar begint met 1 Mei en eindigt met 30 April. Bij het ontwerpen van het tarief is ondersteld, dat naast de inkomstenbelasting eene vermogens belasting zal worden geheven van f 0.50 voor iedere f1000 waaruit de waarde van het vermo gen bestaat Daar het laagste inkomen, waarvan belasting wordt gevorderd (f650) ten naastenbij overeen komt met de naar 4 pet. berekende opbrengst van een vermogen van f16 000, zal de heffing der vermogensbelasting bij deze waarde kunnen aanvangen. Voorgesteld wordt over de kleine vermogens den belastingvoet van pro mille geleidelijk te laten bereiken. Te dien einde wordt bepaald, dat van vermogens beneden f3000 één pro mille wordt geheven over de som waarmede de waarde van het vermogen van f15.000 te boven gaat derhalve van f16.000 f 1f17.000 f 2; f 28.000 f 18 f29.000 f14. Hierop volgt dan f30.000 met een belasting van f 15 zijnde pro mille. De opbrengst der inkomstenbelasting is als volgt geraamd: Natuurlijke personen in Nederland wonende 114 700 000; naamlooze vennootschappen enz. in Nederland gevestigd f3.160.000buiten- landsche belastingplichtigen f340.000; totaal f18.200 000. De opbrengst der bedrijfsbelasting in hoofdsom is: f9.790.000. De inkomstenbelasting brengt dus f8 410.000 meer op dan de bedrijfsbelasting. Hiertegenover staat een verlies van f 5.388.000 op de vermogens belasting, die thans in hoofdsom f8.463,000 op-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 2