Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 34ste Jaargang. Donderdag 21 September 1911. i\o. 10124. Offieieele berichten. Kennisgeving. Biiteahadacli Nieuws. Verspreid* berichten. Binnenland. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden f 1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland ƒ2.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Boter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën van 1—6 regels 0.92elke regel daarboven 15 cent, Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijkadverteeren worden uiterst bil- lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. drankwet. gr Gelet op art. 12 der Drankwet JU, Brengen ter openbare kennis, dat bij hen een ver zoek is ingekomen van ARIE VAN NOORT, alhier om verlof voor den verkoop van alcohol houdenden drank anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in de beneden- lokaliteit van het perceel Warande no. 4. en herinneren, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking, tegen het verleenen van het ver lof schriftelijk bij hun College bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 21 September 1911. Burgemeester en Wethouders van Schiedam M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. De Murokkaansche kwestie. De „Berliner Lokal Anzeiger" zegt: De afspraak tusschen de hoeren von Kiderien Wftchkr en-Cambon, om de onderhandelingen over de punten, waarover nog verschillen be staan, langs den weg van bemiddelingsvoorstel len verder te brengen, schijnt een snellere afwik keling te begunstigen. De mondelinge methode hoeft naast het vermijden van tijdverlies, dat door het opstellen en overzenden van de nola's ont stond, ook dit voordeel, dat de mogelijkheid, van het definitieve gebonden zijn van een der regee ringen aan de door haar gestelde eischen ver minderd schijnt en de mondelinge gedachtenwis- seling voor een vergelijk tusschen eventueel afwij kende denkbeelden meer waarborg geeft. Daar in lussdien bemiddelingsvoorstellen door de beide leiders van do onderhandelingen zijn gedaan en aan hun reigeeringan zijn voorgelegd, zal bij het volgende onderhoud tusschen von Kiderien Wachter en Cambon naar wij hooren heeft men reeds voor heden plan daarop blijken in welke mate de regeeringen elkaar tege moet willen komen, en of er niet een combinatie kan worden gevonden om te worden samenge voegd tot een geheel, dat men de wenschen van dc beido machten overeenkomt. Indien het a.s. onderhoud van de beide diplo maten tot dit resultaat mocht leiden, dan zou de overeenstemming over eenige kwesties van ondergeschikt belang binnen eenige dagen kunnen zijn bereikt. Over de (vermeende) uitlating van Zimmerman, dat binnen twee of drie dagen de geheele Ma rokko,kwestie zou zijn opgelost, zegt de „V,os- sische Zeitung": Om zuiver technische redenen is dit reeds nauwelijks denkbaar, daar immers eerst hier de onderhandelaars met hun arbeid gereed moeten zijd en dan dc regeeringen nog hun besluiten moeten nemen. Wat de berichten omtrent den stand van de onderhandelingen betreft, brengen de Parijsche bladen niets nieuws. Ze vermelden enkel nog, dat Cambon en von Kiderien mogelijk heden reeds een nieuw onder houd zullen hebben. De schrijver van de hoofdartikels over buiten- laridsche politiek in de „Tempts", die eergiste ren op alarmeerende wijze schreef en gisteren reeds lot kalmeeren van mede door hemzelf ge wekt alarm overging, schrijft hedenavond o.a., de Fransche openbare meening zich ten on- i echto zou alarmeeren. Verder werkt schrijverr gedaohtengang van de „Matin" nader uit. Helt hoofdartikel van het „Journal dies Débats" 19 ook hoofdzakelijk aan de bespreking der twee door de „Matin" uiteengezette punten, namelijk, het niet scheppen van nieuwe beschermelingen etl de afschaffing van de consulaire rechtspraak, gewijd. De verwachte daling Ider Berlijlnsche beurs vin gister is niet ingetreden, omdat de regeering zich' gehaast heeft zich met eenige grootte mannen 81de finanoieele wereld in verbinding te stel len, aan Wie zij' geruststel (lende verklaringen deed. He „Lokal-Anaedger" van gistermiddag, waar- VWi ie offidaussi idichtingen in zooverre ten dentieus zijn, diat biet blad alles in het werk si.eh om de publieke opinie rustig te houden, meldl, dat op de beurs verschillende bestuur ders vap groiote banken verklaarden, dat hun op het departement van Buitenlandsche Zaken verzekerd werd, dat de geheele Marokkoaffaire binnen 2 of 3 dagen aflgteloopein zou zijn. Heit koers niveau daalde gering, hoofdzakelijk door aanbod uit de provincie. RUSLAND. De Potersburgsche correspondent, van de „Lo kal Anzeiger" verneemt uit hofkringen, dat de dood van Stolypin op den Tsaar en vooral op de Tsaritsa een verpletterenden indruk heeft ge maakt. Stolypin Wordt Vrijdag in heit klooster te Kiëf bijgezet. De Tsaar wilde eerst deze plech tigheid bijwonen, doch de grootte zenuwachtig heid van de Tsaritsa maakt een spoedig vertrek naar Livadia noodzakelijk. Kokoftsef, die waarschijnlijk minister-president zal worden, zal vermoedelijk pas in de volgende week naar Petersburg terugkeeren. Heden begaven zich allo ministers met hun gevolg in een extra- trein naar Kiëf om de bijzetting bij te wonen. De bijzonderheden, die telkens nog over Bagrof bekend worden, stellen de ongeloof el ijke lichtzin nigheid van de staatspolitie aan de kaak. Laat stelijk had hij een positie bij een bijzondere in- dus tricele onderneming te Petersburg en onder nam geheimzinnige reizen, Waarvan niemand het doel kende. Kort voor de aankomst van de familie van den Tsaar te Kiëf -werd bijl op dringend ver langen van den chef van de politie daarheen onlhodem. Te Petersburg duren de huiszoekingen voort. Uit St. Petersburg wordt aan de „Berliner Lo kal Anzeiger" geseindBijt de sectie van het lijk van Stolypin is gebleken, dat de onmiddellijke doodsoorzaak bloedvergiftiging tó gteWeest, tenge volge van bet Schot door de lever. Het hart was anderhalf maal te groot en sterk vervet. Ook Werkte efen van do hartkleppen niet goed. Tevens werd een nierziekte geconstatearld. De buikvlies- ontsteking was nog' slechts in eein beginstadium. Dc „Times" verneemt uit Helsingfors, dat de Finnen de benoeming van Kokoftsef als opvolger van Stolypin zouden toejuichen, omdat zij' over tuigd zijn, dat Kofcoftsef de Finscbe kwestie eer lang bevredigend zou ■weten op te lossen. ENGELAND. De Ierscbo spoorwegstaking onderging gister weinig verandering, zeker geen verbetering! De bestuurders van den Grooten Zuiderspoor- weg verklaarden gistermiddag, dat zij niets af wisten van het ultimatum van bet bondsbesluur van hel"Engel'sche spoorwegpersoneel, dat zij wei geren te erkennen. Het spoorwegbes tuur wil met het eigen personeel onderhandelen, niet met het bondsbesluur. De Jersche spoorwegstaking, blijft ernstig. Slechts twee treinen vertrokken van Dublin naar het Zuidwesten van Ierland. Gister staakten te Cork alle seinwaebters van den Grooten Zuiderspoorweg. Slechts enkele trei nen loiopen bij het ontbreken der seinen. Een aantal sleden in de provincie begint een tekort aan levensvoorraad te krijlgen, in 't bij zonder aan boter. De eenige gunstige factor is, dat de staking zich niet uitgebreid heeft buitten de maatschap pijen, die er oorspronkelijk bij betrokken waren. Dei EngelsChe spoorwegmaatschappijen maken bekend, dat zij den dienis't verder dan de lau- dingliaveins in Ierland niet kunnen waarborgen. Do vertegenwoordiger van de" board of trade is te Dublin aangekomen en pleegt met de par tijen overleg met 't oog op een tutsschenkoanst. ITALIë. Be „Gsservatore Romano" bespreekt in een artikel den vaortdturend moeilijker en meer cn meter onhoudbaar woiidtende positie van den II. Stoel in liet „denJle Rome." De in aantal toe nemende uitdagingen van het sectarisfche blok, die reeds duren van 1870 af, tonnen aan, dat rnc-in heenstuWt in de richting eener tweede re vee lulie Intustechetn beeft de regeering' een anti-katiho- lieke betooging, op touw gtezet door de vrijden- kt-rs-Vereenigirrg Giordano Bruno, verboden. Die sec la rissen wilden op 20 September vlak tegen over het Vatikaan! een gedeiiktieekën aanbrengen, ter herinnering aan de gebeurtenissen van 1870 cn met voor del Kerk en dien Paus beleedigende uitdrukkingen. De Romeinsche Katholieken wa ren, onder leiding van graaf Pericoli, -ren krach tige protestatie ttegten dat. plan begonnen. De over heden hebben thans ingegrepen en de uitvoering ervan verijdeld tot glroote ergernis der Giordano Bi-u.no■vereeniging, die nu uit wraak zich zal onthouden van deelneming aan den gewonen op tocht naar dei Porta Pia. SPANJE. Te Saracossa, namen alle arbeiders het werk weer op. Te Ferrol is de staking algemeen. De openbare diensten zijn er in betrokken. De toevoer van le vensmiddelen wordt met moeite onderhouden. Te Valencia zijn de stakers, die een schrikbe wind uitoefenen in de provincie, voor de troepen gevlucht. Te Alcira is de burgerwacht bij haar aankomst met steenworpen ontvangentwee manschappen werden gewond. De Spaansche regeering is geneigd de staking te Madrid te ontzien, indien zij zich op wettelijke wijze voordoet. Zoo niet, dan zal zij krachtige maatregelen treffen. Canalejas verklaarde, dat de troepen bij het minste verschijnsel van oproer de wapenen zou den gebruiken. »Ik ben besloten eens voor al een tiade to maken aan het dreigen met opstand," Als verdacht van spionage zijn te Einden twe-e Engelschen aangebonden, die de havenwer ken fotografeerden. Hieromtrent wordt nog nader' uit Delfzijl ge meld i Dezer dagen kwam te Delfzijl een Ëngelsch plezierjacht, „Sorata" genaamd, binnen met drie personen aan boord, namelijk twee hoeren en den schipper, die het vaartuig verhuurt. De tw'ee hee- ren begaven zich 19 Sept. naar Einden per pas sagiersboot „Vooruitgang". Aldaar namen zijl foto- grarieën van de havenwerken ein werden toen op vermoeden van spionnage aangehouden. Kort daarop werden ze weder op vrije voelen gesteld, doch toen zij zich weder aan boord van de „Vooruitgang" begaven, teneinde naar Delfzijl te gaan, werden zij' opnieuw aangehouden. Gister middag kwam te Delfzijl een Duitsch politie-stoom- bootje uit Einden, ter onderzoek. De schipper van hei jacht „Sora.ta" ligt in de haven te Delf zijl op de terugkomst van de twee heeren te wach ten en weigert eenige inlichtingen te geven. Te Emden bestaat het vermoeden dat de aangehou denen Engelsche officieren zijn. Défilé. Niet om 10 uur, zooals verwacht werd, maar om halftwaalf kwam het 4e regiment huzaren uit Zutfen en Deventer op Het Loo aan om voor H. M. de Koningin te defileeren. Een zeer talrijke menigte had het zich getroost al dien tijd te wachten. Iets voor halftwaalf verlieten H. M. de Konin gin, Z. K. H. de Prins en H. K. H. de Prinses met groot gevolg het paleis en namen plaats voor het paleishek. Toen de stafmuziek weerklonk, greep de Prin ses eenigszins verschrikt naar de hand van den Prins, dien zij bleef vasthouden. De muziek stelde zich op tegenover de Vorste lijke personen en nadat de kolonel-commandant Metelerkamp was afgestegen en zich rechts achter H. M. de Koningin had geplaatst, trokken de vier eskadrons, gevolgd door de wielrijders, de voorraad- en bagagewagens, de automobiel-keuken en de administratie-auto voorbij H. M. de Koningin, terwijl de muziek voortdurend speelde. Nadat de kolonel voor H. M. de Koningin had gesalueerd, trok de muziek af en volgde thans de 2e afdeeling mitrailleurs onder bevel van kapitein Verberne, die zich ook rechts achter H. M. de Koningin plaatste tot dit défilé was -geëindigd. (N. R. Ct.) De Koningin naar Eist. Volgens gisteren bij het bestuur ontvangen officieel bericht, zal EI. M. de Koningin op 29 dezer (den dag der opening) een bezoek brengen aan de nationale fruittentoonstelling te Eist JjBe- tuwe). Pater Fr. Hendrichs S. J. Mat groot leedwezen zullen de leden der Ver eeniging „Geloof en Wetenschap", der Studen- tenvereeniging ^S.anctus Thomas Aquinas" en de talrijke vrienden en vereerders, welke de zeer- eerwaarde pator F. Hendrichs S.J., onderschei denlijk president en moderator van genoemde vereeafgingen, in de hoofdstad des lands telt, vernemen dat deze békende figuur uit het ka tholiek openbare leven is overgeplaatst naar Maas tricht. (Tijd), Tentoonstelling 1912 te Nymegen. In eene gisteren gehouden vergadering van de commissie voor de in 1912 te Nijmegen te orga niseer en kunst-, nijverheid- en sporitentoonstel- ling w,erd de lieer M. Crommelin als voorzitter geïnstalleerd. Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, Z.Exc. A. S. Talma, minister van Landbouw, Nijver heid en Handel en jhr. S. van Citters, commis saris der Koningin in de provincie Gelderland, zullen wiorden verzocht het beschermheerschap der tentoonstelling te willen aanvaarden. Yerliooging kurkpryzen. Ir. dc jongste te Arnhem gehouden algémeene vergadering van leden en genood Lgden der Ver eeniging van Nederla.ndsche Kurkinduslrieden is o.m. besloten de prijzen van verscheidene soor ten kurken te verhoog en, welke prijsverhoo.ging noodzakelijk is geworden door de enorme rijzing der grondstof als gevolg op do verhoogde uit voerrechten op kurkhout, de revolutie in Portu gal, de herhaalde stakingen der kurkhout- en transportarbeiders en de steeds grootere export van xurkliout naar Amerika. Deze prijisverhooging is in overeenstemming met de desbetreffende reeds vroeger genomen beslui ten der kur kind us trieele n in het buitenland en zal doqr de vereeniging aan verbruikers worden medegedeeld. Nog is besloten een request in te dienen aan Z.Exc. den minister van Buitenlandsche Zaken, om bescherming der Nederlandsche belangen in Portugal. Bond van R. K. Gemeenteraadsleden. In het voorjaar heeft te Arnhem een verga dering plaats gehad, waartoe R.-K. Kiesve rei nigingen en R.-K. Raadsleden waren uitgenoo- digld pm de oprichting van een bond van R.-K. raadsleden, t.e bespreken. De vergadering heeft hiervan de wenscheljjk- heid ingezien en uit haar midden een commissie benoemd, ter voorbereiding. Deze commissie is samengesteld uit R.-K. Raadsleden, zooveel mogelijk gekozen uit grooie, gemiddelde en kleine plattelandsgemeenten, zoo dat met de verschillende belangen is .rekening gehouden. De commissie is thans met haar werk gereed gekomen en meent een voiledig schema voor de werking van den Bond te hebben opgesteld. Vele voorbereidemie maatregelen zijn overwo gende verwezenlijking daarvan kam een goede inwerking hebben van katholieke beginselen bij de gemeentepolitiek. Wil echter dit plan degelijk worden doorge voerd tot nut en heil der katholieke bevolking, dan is een flinke, liefst algemeen© toetreding noodzakelijk. Het uitgeven van een eigen orgaan, behan delende de aelueele vraagstukken van gemeente politiek, tot liet bereiken van een goed resul taat, zal toch1 noodig zijn. Bovendien wordt een bureau tot het verstrekken van degelijke, spoe dige adviezen aan de organisatie in uitzicht ge steld. Ten einde die plannen, welke eene uitstekende organisatie waaroorgen, uit te voeren, is' een flinke opkomst ter vergadering van 26 dezer maar vooral toetreding tot den Bond een bepaalde vereisebte. gBURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN SCHIEDAM,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1