Dagblad voor Schiedam Omstreken. De Financier. 34ste Jaargang. Vrijdag 22 September 1911. No. 10125. Officieele berichten. Kennisgeving. Kennisgeving. FE UIL LETON. Kennisgeving. Bnitenlandsch Nieuws. ABONNEMENTSPRIJS: Dit blad verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, en kost voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.35, per maand 45 cent en per week 10 cent. Franco per post door geheel Nederland 2 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauBoter- straat 50 en bij alle Boekhandelaren, Postdirecteuren en Brievengaarders. Bureau: BOTERSTRAAT 50. Inleving voor korte oefening van lotelingen der lichting 1911, die in 1912, ter ver vanging van uit den dienst geraakte lotelingen hunner lichting, moeten worden ingelijfd. De Burgemeester van Schiedam, brengt bij deze ter kennis van de lotelingen van de lichting 1911 die ter vervanging van uit den dienst geraakte lotelingen hunner lichting in 1912 zullen worden ingelijfd dat voor de aanvulling van hen die op 31 Januari van het jaar volgende op dat der alge- meene aflevering aan het aandeel der gemeente in de categorie der tot korte oefening ingelijfden ontbreken, in de eerste plaats in aanmerking komen zij, die in het bezit zijn van een getuig schrift van militaire bekwaamheid en lichamelijke geoefendheid dat, aangezien aan een zoodanig getuigschrift alleen dan waarde is toe te kennen, indien het verworven is kort vóór de inlijving, bepaald is dat de voorrang voor toevvyzing aan de categorie van tot korte oefening ingelijfden slechts zal wor den genoten, door die lotelingen, welke evenbe- doeld getuigschrift hebben verkregen in het jaar, waarin z jj zullen worden afge leverd; en dat getuigschriften in een vroeger jaar be haald ten deze dus buiten aanmerking blijven. Gemelde lotelingen zullen dus om op bedoelden voorrang aanspraak te kunnen maken in Januari 1912, dat getuigschrift moeten verwerven of opnieuw moeten verwerven. Voorts wordt ter kennis gebracht, dat ingevolge het bepaalde bij de derde zinsnede van art. 104 der Militiewet 1901, de houders van een getuig schrift van militaire bekwaamheid of van lichame lijke geoefendheid, voor zoover zij daartoe geschikt bevonden zijn en dit met de belangen van den dienst is overeen te brengen, zullen worden inge lijfd bij het korps en geplaatst in het garnizoen hunner keuzeen dat in verband met het vorenstaande, de voor noemde lotelingen alsnog in het laatste winter seizoen vóór hunne inlijving tot het voorbereidend militair onderricht zullen worden toegelaten, mits zij zich daartoe bij den aanvang van het eerste oefeningsuur in dat seizoen aanmelden bij den officier, die belast is met de leiding van dat onderricht in deze gemeente, dat in de eerste dagen van October a.s. zal aanvangen en waarom trent de belanghebbenden op den laatsten werkdag van September aan de afdeeling Militie (School straat 12) nadere inlichtingen kunnen verkrijgen Schiedam, den 22sten September 1911. De Burgemeester vooornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. Jansen" en hare rechtverkrijgenden definitieve vergunning is verleend tot het oprichten van eene glasfabriek aan den Noordvestsingel no. 37, kadaster Sectie H no. G38, ter vervanging van de haar voor een proeftijd verleende vergunning d.d. 18 November 1909.) Schiedam, 21 September 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd M. L. HONNERLAGE GRETE. Be Secretaris V. SICKENGA. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Familieberichten 20 cent per regel. Handelsadvertentiën ran 1—6 regels' f 0.92elke regel daarboven 15 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Ingezonden mededeelingen 35 cent per regel. Voor herhaaldelijk adverteer en worden uiterst bil lijke overeenkomsten aangegaan. Telefoonnummer 85. Postbus no. 39. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet; Brengen ter algemeene kennis, dat op heden Jan de N. V. „Nederlandsehe Brandery, Gist fabriek en Distilleerderij, voorheen de firma's Jansen Co., H. C. Jansen en Herman Boeiende Roman. (Naar het Frsnsch.) 48) Mordy was geëmployeerde bij de bank Odon •egrow. Dit haastig vertrek op den dag van moord, de aanwezigheid van dit kleinood op fl)n kamer bewijzen, dat de verdwenen bediende a zekere mate, hoe dan ook, schuldig is y.e onderstellingen doen zich voor. Volg wel "fln woorden, Marchand. Ze zijn gewichtig. Vol gens de eerste onderstelling hebt gij met Mordy 6 zamen den aanslag gepleegd. Uw aandeel was j.enduizend frank. Volgens de tweede onderstel- hebt gij ten uwent op de bovenverdieping 87°- geraas gehoord; naar boven gegaan nd gÜ de deur van Bernard open, gij trad bin- r n' verrastet Mordy en dwongt hem tienduizend stal af te staan °B de °Pbrengsf van den dief- a', onder belofte van geheimhouding. In het ruit ZOowel als in het andere zijt gij het, die de tio- Van ^et raam der kamer van uw medeplich- d?e ??bro'ten hebt om er de speld in te werpen, 6 Mordy zou aanklagen en de vermoedens op' «dk ander afleiden. F k^^indefijk de derde onderstelling: Mordy de u het appartement van zijn slachtoffer Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek van lo. de N. V. Nederlandsehe Brandery, Gist fabriek en Distilleerderij, voorheen de firma's H. Jansen Co., H. C. Jansen en Herman Jansen, om vergunning tot het oprichten van een Stooinlioutzagery op haar terrein, gelegen aan den Noordvestsingel,no. 37,kadaster Sectie H no. 638; 2o. dezelfde om vergunning tot het uitbreiden der Smedory, gelegen aan den Noordvest no. 105, kadaster Sectie A. no. 584, bestaande in het ver- grooten dier smederij en het bijplaatsen van een smidse. Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Doen te weten dat voormelde verzoeken met de bijlagen op dè secretarie der gemeente zijn ter visie gelegd dat op Donderdag, den 5 October a.s., des na middags ten 2 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten datgedurende drie dagen vóór het tijdstip hier boven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomenen dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zijn zij, die niet overeenkom stig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 21 September 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE, De Secretaris, V. SICKENGA. De Murokknansche kwestie. De »Lokal-Anzeiger" schrijft onder den titel »De overblijvende verschilpunten over Marokko" Naar wij reeds gisteren hebben aangekondigd, heeft Woensdagavond een onderhoud tusscben von Kiderlen Wachter en Cambon plaats gehad en men neemt aan, dat er in den loop van heden nog een samenkomst op volgen zal. Overeen komstig ons bericht van gisteren gaat het hij deze besprekingen om bemiddelingsvoorstellen, die zijn gemaakt om eenige weinige punten op te lossen, waarover nog geen overeenstemming kon worden verkregen en waarvan men mag aannemen, dat zij tot een vergelijk zullen leiden. Het schijnt niet uitgesloten, dat reeds de eerstvolgende be- binnenkomen hij vluchtte langs het balkon, brak een glas om in zijn woning te komen en liet u het veld vrij, waarvan gij gebruik maaktet om u tienduizend frank toe te eigenen. sin het eerste geval zijtgij dief en moordenaar; in de beide andere gevallen alleen dief. Welke dezer hypothesen is de ware «Noch de eerste, noch de tweede, noch de derde 1" antwoordde Marchand. sik ben niet bij René Bernard binnengetreden." sBeschouwt gij Stephan Mordy als de schuldige?" sNiets wat ik persoonlijk weet, machtigt mij hem te verdenken." sO! die schrijver, 'tis onmogelijk hem iets anders te laten zeggen, dan wat hij reeds gezegd heeft I" riep de rechter van instructie uit. sNiets wijs hem aan. En toch een van beiden: de ro manschrijver of de kantoorbediende, moet schul dig zijn. Maar wie XVII. Diep uit Afrika. Op Dinsdag 21 October 4886 stationeerde een lange rij rijtuigen op den boulevard Saint-Ger main voor het hotel van het Aardrijkskundig Genootschap De gevel van het huis was verlicht ter hoogte van de eerste verdieping door een reeks gaspitten, welke het breede trottoir van den bou levard illumineerde. De voorbijgangers vroegen elkander welk feest er gegeven werd. Het gold I sprekingen een zoodanig resultaat zullen hebben Of in onmiddellijke aansluiting daaiaan reeds een mededeeling van beide regeeringen zal volgen, of dat dit eerst geschieden zal, nadat ook het vraagstuk van afstand van grondgebied is opgelost, schijnt op het oogenblik nog niet te zijn beslist. In elk geval zullen ook daarvoor waarschijnlijk nog slechts' eenige dagen noodig zijn, zoodat de onderhandelingen nog voor het einde van deze maand geëindigd zouden kunnen zijn. En verder: Op het oogenblik moet men, aldus wordt hier verklaard, in de Wilhelmstrasse bezig zijn de formule te vinden, die in beginsel het afschaffen van de consulaire rechtspraak en het recht op beschermelingen uitspreekt, maar tege lijkertijd een overgangsbepaling vormt, die zoolang van kracht zou zijn, totdat de Fransche admini stratie en justitie in Marokko volledig in werking zullen zijn getreden. De «Vossische Zeitung", die plotseling opti mistisch geworden is, schrijft o.a.Sedert de Fransche regeering zich bekeerd heeft tot de methode van von Kiderlen-Wachter, n.l. van de mondelinge behandeling, neemt deze een veel vlotter en sneller beloop dan vroeger. De Fransche regeering is, naar te Berlijn ingekomen berichten, tegenwoordig in de stemming om zoo snel moge lijk tot een afsluiten van de onderhandelingen te komen, zoodat de waarschijnlijkheid toeneemt, dat nog voor het einde van September de laatste meeningsverschillen zullen bijgelegd zijn. De Berliner «Börsen-Courier" zegt naar aan leiding van het feit, dat de Rijksdag niet op den tienden, maar eerst op den zeventienden October bijeen is geroepen. Men zal zich wel niet ver gissen, wanneer men dit voornemen van den president in verband brengt met wenschen van de regeering, om het parlement pas dan te laten bijeenkomen, als de onderhandelingen over Ma rokko afgeloopen zijn, en men kan uit deze ver daging tegelijkertijd opmaken, dat de regeering er nog niet met zekerheid op rekent dat de on derhandelingen voor den tienden October geëindigd zullen zijn. Zeer gunstige artikelen van de «Frankfurter Zeitung" en de «Kölnische Zeitung" worden in de Fransche pers met instemming, zij het ook met eenige reserve, overgenomen. Het zou dus schijnen, alsof de moeilijkste kwesties opgelost zijn, zegt de «Temps". Natuurlijk moeten de op het oogenblik voorgestelde schikkingen, formules of redactiewijzigingen nog in den Franschen mi nisterraad behandeld worden, eer men beslist kan zeggen, hoeveel verder en hoe dicht bij de oplos sing men is. De ministers zullen Zaterdag onder voorzitter schap van president Fallières vergaderen om de laatste Duitsche voorstellen aan een beraadslaging te onderwerpen. Na afloop van een diner, te Rambouillet ter eere van den prins van Siam heeft president Fal lières een onderhoud gehad met minister-president Caillaux en minister De Selves over den stand der Fransch-Duitsche onderhandelingen. RUSLAND. Een muzikant uit Steglitz, die als lid van het Schneevogtorkest, dat het Russische schouwburg orkest op den avond van den aanslag op Stolypin in den schouwburg te Kief heeft versterkt, in het orkest meewerkte, geeft thans in de «Steglitzer Zeitung een uitvoerig verhaal van den aanslag, waarvan hij getuige is geweest. Op verschillende belangrijke punten wijkt dit verhaal van de amb telijke voorstelling af. Wij ontleenen hieraan het volgende Slechts welgezinden hadden uitnoodigingskaar- ten voor de voorstelling ontvangen en het politie toezicht voor deze voorstelling werd uiterst streng gehandhaafd. De minister-president zat naast den Isaar; niet in een afzonderlijke loge. De Tsaar volgde blijkbaar goed gehumeurd het spel. De eerste en tweede acte waren goed van stapel ge- loopen. Plotseling knalde temidden van de toejuichingen een kort, scherp schot met een geluid als van een zweepslag. Hoog opgericht stond in een loge, die van de keizerlijke loge tamelijk ver verwijderd was, een man met een Joodsch uiterlijk, een arm uitgestrekt, en met een revolver in de hand. Een doodelijke stilte trad in. Alle manschen sloegen een kruis. Stolypin was op den grond gezonken De Tsaar stond op, boog zich over den gewonde heen en sprak eesige woorden. Vervol gens verliet hij de loge. Op dit oogenblik weer klonken door de stilte de woorden van den dader »Ik heb het gedaan, hier ben ik." Een onbeschrijfelijke verwarring volgde. De dader was de eenige onder alle menschen, die kalm bleef. Tiotsch en recht opgericht wachtte hij zijn gevangenneming af. De kozakken van de keizerlijke lijfgarde, benevens eenige mannen uit het publiek stortten zich op hem. Bloedend voerde men hem weg. Bagrof had geen poging tot ont vluchten aangewend. Terstond werd de schouwburg afgezet; de orkestleden mochten slechts één voor één het gebouw verlaten. Hierbij werd de biaasmuzikant Berger, die te vroeg zijn plaats wilde verlaten, door een sabelhouw van een kozak gewond; dus door geen tweeden kogel van den dader, maar door een sabelhouw. Uit Petersburg wordt aan het «Berliner Tage- blait" geseind: Hier verluidt, dat Bagrof op wensch van de hofkringen naar Petersburg zal worden gebracht en zijn zaak daar in een openbare zit ting zal worden behandeld, opdat alle geheimen van de Ochrana onthuld en in het licht gesteld zullen worden. De verwerkelijking van dit plan wordt tegengewerkt door al degenen, in wier be lang het is, dat de uitwassen van de Ochrana verborgen blijven. Wordt op dezen wensch in ontkennenden zin beslist, dan zou Bagrof den 25en September te Kief terecht staan. Gelijk bekend is, werd Bagrof na den aanslag jn den schouwburg bijna gelyncht. Thans is vast gesteld, dat beambten van de Ochrana op een wenk van Koeljabko op Bagrof aanvielen, om aldus te doen uitkomen, dat Bagrof niet tot heu een plechtige conferentie, waarop de landonder- zoeker Pietro Ferrari zijn reizen dwars door Afrika van de Roode Zee naar den Senegal zou verhalen, Sinds acht dagen was er van niemand sprake in de pers dan van dezen man, tot nu toe voor ieder een onbekende, die eensklaps in de geleerde we reld een hoogst gewichtige plaats innam. Een geheim omhulde hem men wist niet juist wie hij was of waar hij was geboren. Zijn naam scheen aan te duiden in Italiëhij kende echter de Italiaansche taal niet. De inlichtingen, welke men hem betreffende bezat, bepaalden zich tot het volgendeDe vorige week had hij zijn opwachting gemaakt bij het Aardrijkskundig Genootschap en verzocht den secretaris te spreken. Dezen had hij meegedeeld dat hij van den Senegal aangekomen was per de' nieuwe lijn van paketbooten, welke tusschen Saint-Louis en Marseille geopend is. Hij bewees de waarheid zijner woorden door brieven van den gouverneur der Fransche kolonie en van ver schillende Fransche handelaren daar ginds. Hij verhaalde dat hij veel jaren geleden in Abyssinië was doorgedrongen over Obock, Fransch station aan de Roode Zeedat hij door allerlei lotsver- wisselingen het meer Tchad bereikte, vervolgens Tombouctou; daarna in een prauw de Niger°op- gevaren. was liet hem gelukt, Afrika in zijn ge- heele breedte van het Oosten naar het Westen doorgetrokken hebbende, in de Fransche bezittin gen van den Senegal te komen. Do aankomst van den onverschrokken reiziger kon met onopgemerkt voorbijgaan. De geïllustreer de tijdschriften gaven zijn portret. De reporters kwamen hem ondervragen, doch welke bedreven heid uien ook aan den dag legde, zij konden geen andere inlichtingen van hem verkriisren dan betreffende zijn reizen. »Men noemt mij Pietro Ferrari," zeide hij aan de hardnekkigste bedelaars om bijzonderheden. «Is u dat niet genoeg Wat maakt het u of ik in dit oord geboren benof ik zoo iets of wat anders geweest ben, of ik in Frankrijk, Engeland of Spanje gewoond heb, Ik lever u inlichtingen over onbekende landen doet er uw voordeel mee en vraagt mij niets anders." Deze antwoorden hadden slechts gestrekt om de nieuwsgierigheid van het groote publiek zoo wel als die der geleerden aan te zetten. Deze laatsten boden den landonderzoeker aan, een plechtige séance te organiseeren, waarop hij zijn reizen verhalen zou. Hij stemde eriu toe. Al wat Parijs telt aan mannen die belangstellen in geographische ontdekkingen betwiste zich de entree-biljetten. De groot zaal van het hotel was vol volk. Gedeputeerden der koloniën, officiereu der oorlogsschool, zeelieden op verlof, professoren romanschrijvers, journalisten verdrongen zich voor' de estrade. {Hord* vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1911 | | pagina 1